de stad en dokter Moore Reumq-zegels uit Portugal PUZZEL VAN DE WEEK UNITED NATIONS-ac w«& De kleine ontdekkingsreiziger r- ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 Ter gelegenheid van het zesde Europese reumatologische con gres, dat deze maand in Lissabon werd gehouden, zijn drie post jegels in Portugal uitgekomen; een uitgifte, die in een verzame ling Europese samenwerking zou passen. De volksziekte reuma heeft het jnensdom al te lang gekweld; het is sinds eeuwen, dat de genees kunde de ziekte kent; heden ten dage zijn er nog maar weinig lan den, die de rampzalige gevolgen van de reuma niet onderkennen. Hippocrates (4e eeuw vóór Chr.), Galenus, lijfarts van Marcus Aure- lius (2e eeuw na Chr.) en andere belangrijke figuren uit de geschie denis der geneeskunde hebben ons hun beschouwingen over reuma #n jicht achtergelaten. desastreuze gevolgen van de ziekte klaar aangetoond en de navenante schade voor de nationale econo mieën. Sinds 40 jaar bestaat in centraal- en West-Europa een ak- tief streven om de reumatologie te Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN m KMMtiOtlMtWt ft* KK30WWMK) i m daar is door Skrefsrud gesticht VN-xegels de Santals; voor de afbeeldingen behalve een bekwaam predikant nam men een portret van Lars ook een bekend kanselredenaar. Skrefsrud en de Ebenezerkerk. De Ebenezerkerk bevindt zich in Lars Skrefsrud (18401910) was Bengaria (India). De zendingspost titel wel zal kwijtraken. De overige ploegen ontlopen elkaar niet veel, met uitzondering wellicht van „Huizum". De Friezen, die de sterkste provinciale apelers in hun team hebben opgenomen volgen Blan ke naar op afstand. Op zichzelf is deze situatie niet zo verwonderlijk. Blankenaar. dat het oudste team heeft, heeft het vertrek van v. d. Sluis goed opgevangen. De anderen ondervinden nog de gevolgen van de plaatsgevonden hebbende ver jongingen. Eer deze spelers geheel zijn aangepast gaat er tijd verloren. In de nationale hoofdklasse valt het falen van de Rotterdamse vereniging „Het Oosten" op. De sferice oud- landskampioenen. die op papier toch een geduchte formatie laten aantre den. hebben de verwachtingen nog niet waar gemaakt. Uit de practij'k eerst nog een twee tal standen uit het toernooi om de Europa'-cup. Vervolgens een fraai moment van v. d. Sluis, die geducht op dreef blijkt in de strijd om het provinciaal kampioenschap van Noord- Holland. DE DESCALLAR ANDREIKO Zw.: 1 t/m 4, 8/ 9. 19. 26, 30 Wit: 25. 27. 26, 29, 32, 34, 37. 39, 41 t/m 44, 47 t/m 50. Aantrekkelijk leek 2924, omdat zwart niet weg mag k>pen met 30—35 Towards Disarmament.Onder deze slogan zullen twee postzegels van de, Ver. Naties verschijnen gaan. De Algemene vergadering van de VN heeft in zijn 21e zit ting van 5 december 1966 een re solutie aangenomen terzake van het stopzetten van atoomproefne mingen; dit in het belang van de internationale vrede en tevens als een poging om te komen tot alge mene algehele ontwapening. Be halve de na te streven doeleinden van vrede en veiligheid voor het mensdom kan ontwapening ook verstrekkende economische en so ciale gevolgen hebben. De post zegels. die door de VN ter onder steuning van genoemde resolutie, op 24 oktober a.s. worden uitge geven, dragen de bijbeltekst: ..en zij zullen hun zwaarden tot ploeg scharen omsmeden" Jes. 2. 4. De waarden van de zegels zijn 6 en 13 ets. Engeland heeft drie zegels voor Kerstmis aangekondigd en er al één deze week in omloop ge bracht. Dit laatste is gebeurd om ook de post, die naar verre over zeese gebieden gaat, met Kerst- 16 t/m zegels te kunnen frankeren. Na deze de kto- ber is het zesde Europese congres gehouden, waai- honderden geleer den aanwezig waren. Op de post zegels in de waarden 1,2 en 5 es cudo's is de zon afgebeeld, die de geneeskunde, voorgesteld door een slang, helpt de ziekte te beheersen. Eeuwfeest Noorwegen heeft zeer onlangs twee bijzondere postzegels in om loop gebracht. De zegels zijn uit gegeven ter gelegenheid van het- eeuwfeest van de zending onder m B B 0 ÜB 0 observeerde zijn tegenstander enige Virtu lachte beminnelijk terug, waardoor Andireiko daöht dat hij het ook „door" had. Later bleek dat Virtu hiervan niets gezien had. BONIFACINO Zw.: 2 t/m 12, 14: 16 t/m 19. 22, 14, 27. Wit: 25. 26, 28, 33 t/m 39, 41 t/m 44. 46 t/m 50. Zwarts laatste 5 Nu volgde een combinatie door: De afbeeldingen zijn klassieke schilderijen. Voor de zegel van 3d nam men „de aanbidding van de herders", toegeschreven aan de school van Sevilla (16e-17e eeuw); een schilderij van Murillo, „de madonna en het kind Jesus" (Rijksmuseum, Amsterdam) siert de zegel van 4d, degene, die al verschenen is op 18 oktober j.l. Voor de derde zegel (1,6/-) is de „aanbidding van de herders" van de Franse 17e eeuwer Louis Le Nain. De zegels van 3d en 1 sh 6 komen 27 november in omloop. Op 1 november komen nog twee spe ciale kerstluchtpostbrieven van de Engelse posterijen in de verkoop. Zwart: 0. 6. 11 t/m 19. 21. 23 Hor. 1. mannelijk beroep, 6. schermbloemige plant, 12. bloeiwijze, 14. plaats in Zeeland, 16. in het jaar onzes Heren (afk. Lat), 18. boom, 19. zwemvogel, 21. bijwoord, 22. uitroep, 23. onzin, 26. mening, 29. verdikking der opperhuid, 30. rangtelwoord, 32. dorp in N. Brab, 33. oude lengtemaat, 34. rund, 36. knaagdier, 37. familielid, 38. scheik. element (afk.), 39. soort van antilope, 41. verbond, 43. lidwoord, 44. havenstad in Engeland, 45. muzieknoot, 47 glijvoertuig, 49. vertelling, 52. bekende afkorting, 54. titel (afk.), 5. plaats in Gelderl., 57. voorzetsel, 58. voedsel, 59. klank, 61. water in Limb., 63. bijwoord, 65. rivier op Midden-Sumatra, 157. rechtschapen, 69. voorzetsel, 70. water in N. Brab, 71. rivier in Rusland, 73. bijwoord, 74. scheik. element (afk.), 75. deel van een schip, 77. salaris (Vlaams), 79. plaats in Gelderl. 80. plaats in België. Ver. 2. atmosfeer (afk.), 3. stad in Engeland, 4. stand, 5. boom, 7. Landbouwwerktuig, 8. deel van een schip, 9. overeenkomst, 10. hoogge legen akkerland, 11. specerij, 13. telwoord, 15. armoede (bargoens), 17 mikpunt, 19. zoon van Jacob, 20. eten, 22. schor, 24. bekende afkorting, 25. deel van een ontkenning (Fr.), 27. jongensnaam, 28. voedsel, 31. rondtrekkende volkszanger die gedichten voordroeg, 35. matig, karig, 37. was koning van Servië, 39. verstandig (barg), 40. eer, 41. niet vast, 42. vlaktemaat, 46. jongensnaam, 48. lange smalle lat, 50. plaats in Gelderl., 51. plaats in Gelderl. 53. vod, 55. slot, 56. oude naam van Ierland, 58. lusthof, 60. rivier in Siberië, 61. scheik. element (afk.) 62. scheik. element (afk.), 64. landbouwwerktuig, 66. vracht, 68. zwakke, 72. rund, 75. familielid, 76. voorzetsel, 77. de griekse letter p 78 water in Friesl. LOSSING VAN DE ORIGE PUZZEL 39. 42, 43. 47, 48. 28—22 17X28 26—20 15X44 43-39 44 X33 38 X29 27 X 38 42 X 2 1218 29—24 19X30 28X10 45 X 4 39—33 A. J. IVENS. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Hor. 1. trots, 5. gesel, 9. paars, 13. pels, 15. tol, 16. sein, 17. el, 19. rite, 21. open, 22. A.M., 23. mos, 25. mazdaznan, 28. pro, 29. arak, 31. per, 32. aar, 33.Mein, 34. kaal, 36. Laban, 38. huls, 40. ikat, 42. San, 43. lens, 45. al, 47. open, 49. Lent, 50, Aa, 51. raaf, 52. gela ten, 53. eens, 54. os, 55. Osei, 57. eten, 59. si, 60. snel, 61. nep, 63. ende, 65. Main, 66. konen, 68. galm,, 70. loge, 71. Leo, 72. sop, 74. mier, 76. orde, 77. Giethoorn, 80. Ada, 81. V.E., 82, toen, 83. rook, 85. e.k., 86. Koos, 87. alm, 89. pree, 91. romer,-8(2. nadat, 93. gagel. iV.e^t. l. trema, 2," op, 3. ter, 4. slim, 6. et, 7. soda, 8. el, 9. peen, 10. Ain, 11. An, 12. Simon, 14 stap, 16. spar, 18. lork, 20. ezel, 21. Onan. 22. Ares, 24. saai, 26. dras, 27. Zaan, 28. pils, 30. kakofo nie, 33. Muntendam, 35. lap, 37. bananen, 38. hen, 39. barok, 41. tegel, 43. lente, 44. basis, 46. las, 48. nel, 49. Lee, 50. Ans, 56. sen, 58. eng. 60. sage, 61. noot, 62. peso, 64 Elia, 65. mode, 66. keen, 67. Noor, 69. mede, 70. Tover, 71. Lies, 73. prop, 75. rakel, 77. Gooi; 78. held, 79. Norg, 82. toe, 84. kea. 86. Km, 87. Aa, 88. ma, 90. eg. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker- VOOR DE JEUGD VÓÓR Dl JtUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DF JEUGD - VOOR Jarigen Hiep, hiep, hoera!!!! Marianne Aling, Janneke Door duin, Annette Doorn, Miny de Laat, Rita Roest, Meindert van Rumpt, Corrie Ruijer en Robbie Vermeij, van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. ER was eens een jongetje. Hij werd zes jaar. Zijn moeder had gezegd dat hij nog dertig nachtjes moest slapen. Dat jongetje heette Jan Pieter. Hij werd door zijn vriendjes gewoon Jan genoemd. Maar Jan vond dat dertig nachtjes toch wel erg lang was. Daarom had hij aan zijn grote broer Klaas ge vraagd of hij die dertig streepjes op een papiertje wilde zetten. Dan kon Jan elke morgen als hij wakker werd een streepje uitstuffen, tot dat ze allemaal weg waren. Dan was hij fijn jarig. O, wat verlangde hü ernaar. En als hij zes jaar was geworden mocht hij met Klaas mee naar school. Klaas zat nu al in de derde klas. En hij wist 1Z"LAAS mocht ook weieens naar het dorp, om daar boodschap pen voor moeder te doen. Als je naar het dorp wilde moest je een half uur lopen. Dat was wel lang. Maar in de winkels van het dorp was het erg mooi. Veel mooier als ki de winkel van Baas Tuinstra. Baas Tuinstra verkocht haast van alles, omdat er geen andere winkels in de buurt waren en het dorp ver weg was. Baas Tuinstra's winkel was vlak bij de boerderij waar Jan woonde. Jan 'wilde erg graag een vliegtuig voor zijn verjaardag heb- nen. Hij zou aan vader en moeder vragen of hij een vliegtuig kreeg. Maar Klaas had gezegd dat een vliegtuig veel te duur was. En dat "like kleine jongens nog niet eens ®en vliegtuig mochten besturen. r nog net op tijd e Kijk is dit geen aardig plaatje? Wat doen deze poesjes hier? 't Lijkt wel of ze honger hebben, Öf ze boos zijn alle vier! En dat is wel te begrijpen Want de vogels op die tak, Pikten al het lekkers Zo maar uit hun etensbak. Jongens wat een heerlijk taartje, Met kersen erop staat daar! En alle poesjes denken, Kregen wij één stukje maar! Zouden zij ervan gaan snoepen? Er is niemand die het ziet. Wat zou er nu gaan gebeuren? Doen ze 't of doen ze 't niet? Wat heb jij een aardig huisje, Zegt de zwart gekrulde does. Mag ik eens van binnen kijken, Ja dat mag wel zegt de poes. Kom maar binnen, maar ik zeg je, 't Zal je niet meevallen hoor! Veel te dik is er jouw buikje En je kop kan er niet door! Heel veel lekkers hebben ze gegeten, Omdat het zo lekker was. En nu doen ze met z'n allen Fijn een tukje in het grass Er bleef nog een beetje water, ln de ronde etensbak. Drie brutale vogeltjes, Gaan eens heerlijk in het bad. Puzzeloplossing Hij heeft het laatste streepje uitgestuft- Nu is Jan jarig. Hij is tot acht uur in zijn bed blij ven liggen. Anders mocht dat nooit. Hij heeft een beschuitje met een kopje thee gehad. Daarna heeft hij nog vier boterhammen met kaas opgegeten. En toen kreeg hij de ca deautjes. Van vader en moeder kreeg hij een nee, geen vlieg tuig maar een meccanodoos. 4ctrtrtrtrtrttirtrtclt'kMrirtrtrirtrirtr(i,ti£ Dit is een zelfgemaakt g -£ verhaal van CARINE SLOT ■Cs Jan is die avond laat naar bed ge gaan. Hij heeft liggen huilen in bed. omdat hij nu geen vliegtuig heeft gehad. Opeens stond er een klein oud vrouwtje voor zijn bed. petemoei. Je kan drie wensen doen. Begin maar. „Ik wens Ik wens, dat ik een vliegtuig had", Pieep! Boem! Daar stond een prachtige helikop ter buiten in de tuin. Hij glansde in het maanlicht. „01", riep Jan blij Amerika gaat. bent, die naar „Is dat waar?" O, wat leuk. Zei Jan. Ja en alle vliegvelden in Ame- „.j rika zijn al ingelicht dat jij aan riep Jan blij komt. En alles is al versierd. Je wordt begroeit door mevrouw John son, zei Klaas, die de woordvoer der was. Nou, dan ga ik maar vlug. Des te eerder ben ik er. Zei Jan. m 83 Daar kwamen ze. Hij was er zich heel goed van bewust dat Adele de hindernis nu wilde nemen en dat het jonge, opstandige paard onzeker en koppig tegelijk was. Zij wist het dier in zijn baan te houden. De hindernis was voor hen. Even aarzelde hij, een fractie van een seconde. De lange nek werd gestrekt en daar gingen ze omhoog. Adele boog zich voorover, de benen van het paard kromden zich. Daar gin gen ze. Het paard stak de benen uit tot ze de grond raakten, de hindernis was niet geraakt. Veilig kwamen ze neer. David slaakte een zucht van verlichting en hij was gaan hijgen. Hij voelde zijn koude adem om zijn gezicht. De berijdster en het paard waren door de vaart doorgesneld, maar nu kwam zij terug, zag hem en stak haar hand als groet op. Ze zagen er leuk uit tegen de achtergrond van donkere dollekervel en prachtige esdoorns. Dier en vrouw bliezen witte dampwolken uit. Hij moest bijna lachen, want het paard kwam kalm aanstappen, zelfverzekerd en goed gemanierd, alsof het voelde iets groots verricht te hebben. Toen zij vlakbij waren, zei ze: „Dag dokter," alsof ze helemaal niet verbaasd was, hem op deze afgelegen plek te vinden. ,Dat is toch veel te gevaarlijk om dat hier helemaal op je eentje te doen." Zij lachte naar hem medelijdend, naar het hem voor kwam. „Dat was geen hoge sprong. Hebt u niet gezien dat de twee bovenste palen eraf zijn? Dit dier is een nieuweling het was zijn eerste sprong." „Een prachtig beest." „Ja, hè? Jammer dat hij niet van mij is. Ik train hem voor kennissen. Hij transpireert van angst, daarom kan ik niet stil blijven staan en bovendien wil ik hem nog een paar keer laten springen, anders is hij het zo weer vergeten." „Ik zal wachten tot u klaar bent." Zij galoppeerde weg en nu pas bemerkte David dat er nog een paard binnen de omheining was en dat, terwijl hij met Adele praatte, dit paard dichterbij was gekomen. Het zag er ook jong uit, een prachtig kastani'eklëu 'ig dier dat glansde in de zon. Hij naderde langzaam, aangetrokken door gezellig heid, weerhouden door onzekerheid. Hij bleef op enige afstand staan en draaide zijn hoofd om naar Adele en haar paard te kijken. Het dier scheen teleurgesteld. David moest erom lachen. Het jonge dier draaide het hoofd weer om en keek hem met zachte, aarzelende en onderzoekende ogen aan, de scherpe oren werden voorzichtig naar voren ge bracht. David en het paard bewogen niet, en nu voelde David zich onzeker worden, het was net of er veel afhing van het oordeel van het dier. Het bruine hoofd werd verken nend naar voren gebracht; de neusgaten stonden wijd open en trilden. Alles aan hem was in evenwicht. Toen kwam er een fijn, slank been naar voren, er ontstond een rimpeling op de glanzende flank, een geluid van adem in de wijde neusgaten en hij was een stap dichterbij. David kon hem nu ruiken, een edele paardelucht warm in de kille omgeving. Weer een stap en nog een. David durfde zich niet te verroeren. De lange hals werd voorzichtig uit gestrekt, met prachtige gratie, en David voelde de warme adem op zijn hand. Zijn hand werd voorzichtig aangeraakt door iets levends wat op fluweel leek. Het was voor David een nieuwe ervaring. Het hoofd werd opgetild en zijn ge zicht werd aangeraakt. David sloot zijn ogen, bang om zich te bewegen. De zachte, onderzoekende lippen betastten zijn wang, zijn oor, de zijkant van zijn neus, de adem streek door zijn haar. Toen was het voorbij en David deed zijn ogen open en kon zien dat het prachtige dier tevreden was. Nog nooit was een dier zo dicht bij hem geweest. Hij dacht: het dier mag me! Hij mag me beslist! Hij voelde zich vreemd ontroerd en erg blij. Dat was alles. Het paard had met hem kennis gemaakt, was tevreden en liep nu langzaam weg. De paardegeur verdween n>et hem. Hij was nu onverschillig, weer helemaal iard, wénste niet langer contact met een wereld die de zijne niet was. Hij boog het hoofd omlaag en begon te grazen en David voelde zich bedroefd en gelukkig tegelijk. Even later kwam Adele aanrijden, klopte haar paard op de hals en zei: „Wilt u het hek opendoen? Het dier heeft er genoeg van." Het jonge kastanjebruine paard verwijderde zich steeds meer, met zwaaiende staart. David maakte het hek open. Op de weg steeg Adele af en nam haar paard bij de teugels. „Kom je mee? Ik moet hem ontzadelen en afwrij ven. De stal is vlak achter die bomen." „Het gaat niet. Ik moet een visite maken. Ik hoor een auto. Kan het paard daar tegen?" „Ik weet het niet. Ik zal het stevig vasthouden." Zij nam het kort bij de teugels, vlak boven het hit. Wordt vervolgd VERONTWAARDIGD Op een dag was de zes-jarige Ineke helemaal niet lief. Haar moeder zei heel boos; „wat heb jij toch altijd een vijven en zes- Waarop Ineke heel verontwaar digd antwoordde: „Niet waar, ik heb altijd achten en negens!" Wat tekende Johan van Heiningen mooie boten en kerken! „Ik wensIk wens. dat ik het vliegtuig kon bestuderen." Opeens had hij een pak van een piloot aan en de petemoei zei: „Zo, nu kan je het vliegtuig ook besturen. Be gin maar met de laatste wens. „Ik wens. ik wens. dat ik van vader en moeder met het vliegtuig naar alle landen van de werel'd vliegen." „Dat mag je". Zei de petemoei. „Ik maak nu dat ik weg kom. want ik moet nog meer doen. En zeg tegen niemand dat ik hier ben ge weest, anders zijn je wensen ver broken Ja, doe dat. Daag, kleine ont- Lang leve Jan! Hoorde Jan Fuut! En de petemoei. „Omdat ik zo graag een vliegtuig voor mijn verjaardag wil hebben. Maar ik heb het niet gekregen" r goed dat ik ge- OPEENS zag Jan dat het al licht begon te worden. Vlug trok hij het pilotenpak uit en kroop in bed. E)- werd op de deur gebonsd. Jan schrok wakker. „Ja. ja, de deur hoeft niet kapot. Ik kom al! Riep Haastig sprong hij uit bed. Was te zich, poetste zijn tanden en trok het piiotenpak aan. Klaas stond voor de deur van Jan's kamertje. „Zeg, ga je nu al op reis", zei Klaas. „Ja", zei Jan niet weinig verwonderd. Waar ga je naar toe? „Ik ga denk eerst naar Amerika." „Naar Amerika helemaal! Ik heb een reuze honger. Jij ook? Ja. La ten we dan maar naar moeder gaan." Samen liepen ze de trap af. Lang leve de kleine Hollandse pen. Hij wilde juist in zijn vlieg tuig stappen. Hij keek om zich heen en zag toen dat er een hele boel mensen op het erf stonden te wachten. Hij zei: „Waarom roepen jullie De Amerikanen hadden e Hollandse woorden geleerd toe te juichen. Op het vliegveld aangekomen werd Jan begroet door mevrouw Johnson. Verder werd hij nog opgewacht door de hele regering. Mevrouw Johnson hield nog een toespraak en zei ook nog: „Namens het gehele volk heb je overal toestemming voor je ont dekkingsreizen." Dat vond Jan heel fijn en zei- „dan begin ik vlug."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17