Klimaat contra Geoloog Verhoeff op zoek naar emigranten GEESTELIJK LÉVEN Calgary wil begin van christelijke universiteit ZATERDAG 21 OKTOBER 19«7 Spenglers kinderen werden beter (Van een onzer redacteuren) DAVOSAls je ziek bent, ga je naar huis. Dat dachten een goede honderd jaar geleden de kinderen van Davos, die door de nood gedwongen in de laagvlakte van Zwitserland en Duitsland waren gaan werken, ook. Bij de ontstellend slechte medi sche verzorging van toen werden zij met de volksziek te tuberculose besmet. Zij gingen naar huis terug en. werden beter. Als de intuïtie van dorpsarts dr. Alexander Spengler minder ontwikkeld was geweest, zou het misschien nog jaren ge duurd hebben voordat de uitzon derlijke omstandigheden van Da- vos als kuuroord zouden zijn ont dekt. Toen, in 1866, had Robert Koch de tuberkelbacil nog niet gevon den; er was nog geen röntgenap- paraat. Maar Spengler liet mensen uit het „Unterland" naar boven, naar zijn Davos halen, waar zij genezing vonden. Dat was het begin, in 1897 ge volgd door de vestiging van het Nederlands Sanatorium. Of het nu het klimaat was of de zuivere, stofvrije lucht, Davos deed de longzieken wat. Precies hetzelfde kan men nu zeggen van de astma patiënten. Astma: de nieuwe volksziekte, waar de tuberculose praktisch be teugeld is. Zes tot tien procent van onze bevolking heeft een vorm van astma, waarvan een tot twee procent ernstig. De Neder landse astmacentra beschikken tezamen over een opnameca paciteit van 500, waar er 5000 nodig zou den zijn om een rede lijke start te kun nen maken. Er worden wel eens bittere grapjes over gemaakt. Astma zou nooit een ziekte geweest zijn als de longartsen hun wachtkamers nie^; leeg hadden zien worden. Maar, afge zien van andere fac toren die meespelen, het blijft natuurlijk een feit. Wat lag er meer voor de hand, dan dat een long arts zich zou bezig houden met een an dere longziekte, nu met zijn specialiteit geen dag meer té vullen was? Zo heeft het sanatorium in Da vos ook over moeten schakelen. Dr. P. Zuidema lijkt nu meer een sociaal-pedagoog dan longarts. Want er lopen, afgezien van de ongeveer vijftien tbc-patiënten, geen zieken meer rond. Het komt voor dat een astmapatiënt per brancard uit Nederland wordt overgebracht. Enkele dagen later rent diezelfde zieke trappen op en is druk in de weer op het sportveld. Kostschool Er zijn daar geen zichtbare patiënten meer. De journalist die op het zonnige terras van de Eugeniakliniek door genees heer-directeur Zuidema en be stuursleden van het Nederlands Astma Fonds (NAF) wordt voorgelicht, krijgt eerder de in druk beland te zijn in een Engel se kostschool, waar belangstel lende ouders komen kijken naar de omstandigheden waaronder hun zoon wordt klaargestoomd voor de maatschappij. Zo van „we gaan nu naar het sportlo- kaal ze zijn juist bezig met trefbal en daarna naar de wiskundeles. Wilt u de leraar niet storen in zijn les?" Davos is niet exclusief. Dr. Zui dema wil af van het sprookje dat Eugenia alleen voor de gefortu- neerden betaalbaar is. „We zijn erkend door de ziekenfondsorga nisaties. De meeste patiënten zijn ook door het fonds hierheen gestuurd. We berekenen een ver- pleegprijs die kan concurreren met verpleegprijzen in Neder landse astmacentra: ongeveer ƒ40 per dag. Als de patiënt lan ger dan 70 dagen blijft, nemen die mate terug. De angst wordt weggenomen". „Davos is een schakel in de keten die de astma moet temmen. Maar we zijn er nog lang niet. Ondanks alle medicamenten is sterfte aan astma verveelvou digd. Hét geneesmiddel is nog niet gevonden". Zuidema noemt verschillende oorzaken van astma: luchtvervui ling, die hij voor een goed deel aan roken wijt.- Dan de aller gische stoffen waar Davos zo prachtig vrij van blijft. Krotwoningen 0 Aan de werkbank we de reiskosten ook nog voor onze rekening." Het is dan ook een wonder dat de aanvragen voor het op 1650 meter hoogte gelegen Davos zich niet opstapelen. De oorzaken kun nen heel menselijk zijn. Te ver weg duizend kilometer van huis en maar een paar keer per jaar mogelijkheid tot 'bezoek van familieleden. Maar ook de stille tegenwer king van sommige artsen, die ten Astma niet alleen een uitvinding van artsen eerste niet overtuigd zijn door de argumenten die voor Davos plei ten („Genezing, alles goed en wel, maar als de zieke terug komt, is hij even ver") en die ten tweede een astmapatiënt die nu eenmaal veel geld in het laatje brengt, niet de eerste de beste keer zullen adviseren zich maar zuidend kilometer van hun prak tijkruimte te verwijderen. Dr. Zuidema zegt: „Inderdaad, Davos geneest niet. Maar milieu therapie en klimaat doen wel de symptomen van astma verdwij nen. Bij terugkeer in Nederland blijven de bronchiën gevoelig, maar de ziekte komt niet meer in Op een vraag van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten heeft het NAF een onderzoek in gesteld naar de nieuwbouw van Nederlandse huizen. Het is name lijk zo, dat in huisstof (slijtage van materialen) ongeveer een half pond per week zich een mijt ontwikkelt die prikkelend werkt op de ademhalingsorganen. Zeer sterk is dat in krotwoningen merkbaar. Het advies is dan ook: bouw huizen waar voortdurend gestookt en goed geventileerd kan worden. Dit onderzoek kostte alleen al anderhalve ton. Dat is het grote probleem. „Haast een onmense lijke taak", zeggen dr. H. A. van Geuns, lid van de Medische Raad van het NAF en mr. A. Katan, directeur van het NAF, om zo veel geld te onttrekken aan de onmiddelijke bestrijding van ast ma en te besteden voor die veel vraat: research. Een van de redenen waarom zij zeggen, dat niet alleen de be- handelingskosten gesubsidieerd moesten worden, maar ook de researchkosten. Voorlopig vinden zij bij de overheid geen gehoor. Davos heeft in deze met een apart probleem te maken. Omdat de Eugenia-kliniek de patiënten voornamelijk vindt in de leef tijdsgroep van twaalf tot dertig jaar de andere astmacentra leggen zich toe op jonge kinderen gaat er veel tijd en geld zitten in de verschillende vormen van onderwijs. De jongelui zijn er ge middeld anderhalf tot twee jaar en moeten na terugkomst weer gewoon mee kunnen op school. Tot nu toe zijn de resultaten goed, maar de inspanning is er ook naar. Een lerares moet tege lijkertijd jongelui van ulo, gym nasium, nijverheidsonderwijs enz. begeleiden, met alle moeilijk heden vandien. Het onderwijs is een onvoorzie ne post waar in een normaal zie kenhuis niet mee gerekend wordt. De overheid heeft een vraag om subsidie voorlopig afge wezen, het NAF is dit jaar met ƒ50.000 (de helft van wat per jaar nodig is) voor één keer bij gesprongen. De opmerking dat dr. Zuidema 0 „Hotel" op 1650 meter ■zowel arts als sociaal psycholoog frioet zijn sloeg op de nieuwe be handelingswijze die in Davos wordt toegepast: de milieuthera- pie. De patiënten zijn onderge bracht in kleine groepen met een verticale leeftijdsopbouw. Het kind is uit het ouderlijk huis weg gehaald en men heeft geprobeerd daar een substituut voor te vin- Door hun handicap zijn de pa- tienten vaak individualistisch, agressief en zeer gevoelig. De ver zorging thuis heeft daar nog eens een schepje bovenop gedaan, zo dat van een normale ontwikke ling eigenlijk geen sprake was. In Davos wordt geprobeerd het normale gezin na te bootsen. Ou dere jongens en meisjes in de groep fungeren als oudere broer tjes en zusjes. De groepsleidster, vaak van de Sociale Academie, kan op een bepaald moment de taak van de moëdèr in hét'gezin vervullen. Het gaat erom de jongelui een 0 In de klas zo gewoon mogelijk leven te la ten leiden; ze leven er erg vrij; ze kunnen 's avonds uitgaan. Er is geen belemmering die hen aan hun ziekte herinnert. Ouders Zijn ze anders? De meningen daarover zijn verdeeld. Wiskunde- lerares Henny van Bunnik tilt er niet zo zwaar aan. „Wanneer je eenmaal aan hen gewend bent, blijken het dezelfde kinderen te zijn die je overal aantreft. Mijn probleem is, dat ik gewoon niet de tijd heb om ze voldoende te begeleiden, vooral omdat er bij zijn die door hun ziekte een grote achterstand hebben opgelopen. Maar anders? Het is geloof ik wel goed, dat ze een paar jaar uit het gezin gehaald worden, waar ze soms wel erg het middelpunt wa- De sportleraar denkt er anders over. „Door en door verwend, brutaal, agressief. Als het aan mij lag, zou ik het systeem veran deren. Strenger maken." Maar hij ziet dan ook maar één facet van de behandelingsthera pie, die de medici en de orthope dagogen helemaal kunnen over zien. Londen Astma is een ziekte die het pu bliek niet zo erg aanspreekt, on danks het feit dat ze er is en in zulke mate. Een onderzoek in Londen wees uit, dat er geen man boven de 60 was die volle dig vrije bronchiën had. Nederland heeft cijfers die niet minder spreken. Van alle invalidi teit komt 12. procent en van het arbeidsverzuim 20 procent voor rekening van astma of chro nische bronchitis. En de research is nog maar in ■en beginstadium. Wanneer een arts kan zeggen: „Maak jc maar niet ongerust, moedertje, je kind groeit er wel overheen", dan neemt dat nog niet weg, dat we bijzonder weinig weten van de oorzaken van deze „jonge en on begrepen" ziekte. KERKEN VAN CALGARY VORMEN ONTVANGSTCOMITÉ (Van onze kerkredactie) "TvE Nederlands-Canadese geoloog F. H. Verhoeff, Henk voor vrienden, is altijd op zoek naar nieuwe olie- en gasbronnen. Maar de afgelopen weken zocht hij heel iets anders: Nederlandse emi granten die in de Canadese provincie Alberta een nieuw leven willen beginnen. Nu, na het dieptepunt in de emigratie in 1963, komt er weer wat meer belangstelling voor Canada. Daarom nam hij zijn vakantie op om toekomstige emigranten over te halen zich niet in het oosten van Canada te vestigen, waar al veel Nederlanders wonen, maar in het veel verdere westen, dat nog heel wat mensen kan gebruiken. dit gebied tamelijk sterk geïso- een ingenieur uit Wageningen, leerd geweest, maar de laatste die al veertig jaar in Canada jaren is het steeds meer openge- woont, legd. Verhoeff vertegenwoordigt een nieuwe ontvangstcommissic die in Calgary gevormd is uit leden van de drie Christian Reformed Churches en de ene Reformed Church. Wij zouden zeggen, de drie gereformeerde kerken en de ene hervormde kerk. Deze com missie wil toekomstige emigran ten helpen om een geschikte werkkring en ook een huis te vin den. Hij ging afgelopen woensdag niet met lege handen naar huis. Hij had de adressen bij zich van 25 gezinnen die zich heel Spaanse adventisten vragen erkenning (Van onze correspondent) De Zevende Dagsadventisten in Spanje hebben besloten zich wel te onderwerpen aan de nieuwe Spaanse wet op de godsdienstvrijheid. Deze ge loofsgemeenschap, zal nog voor het eind van dit jaar officiële erkenning aanvragen bij de Spaanse regering. Alle pro testantse kerken hebben gewei gerd om dat te doen. Het besluit van de Zevende Dagsadventisten heeft de Spaan se regering in een nog moeilijker parket gebracht dan zij al was. Toen ze de nieuwe wet aannam, die allerlei beperkende bepalin gen bevat, ging ze uit van de gedachte dat de meer traditionele protestantse kerken zich er wel bü zouden neerleggen, maar dat de kleinere sekten zouden wei- Dat was precies wat ze wilde. Daardoor konden de traditionele kerken van gereformeerde, epis copaalse of baptistische signa tuur erkend worden, maar kon ze gaan optreden tegen de sek ten, die vaak het agressiefst zijn in hun evangelisatiemethoden. Maar nu blijkt dat de protes tantse kerken als één man zijn opgestaan en de regering hebben aangezegd dat zij niets voelen voor het vragen van officiële erkenning. De Zevende Dags adventisten hebben zich wel bjj de wet neergelegd. Er bestaat vrijwel geen con tact in Gpanje tussen deze groep en de protestantse kerken. De protestanten erkennen deze groep niet als behorend tot hun kring, zij' zyn dan ook nooit toegelaten tot hun overkoepe lende organisaties. Nu zij bovendien een stand punt hebben ingenomen lijn recht tegen het protestantse standpunt gericht, ziet het er naar uit dat de kloof zich voor lopig nog verder zal verwijderen. waarschijnlijk In zijn gebied gaan vestigen en nog eens adres sen van 25 gezinnen die grote ..-.belangstelling hebben om naar Canada te verhuizen. De. emigratie uit Nederland, vertelde hij me, neemt weer toe. Het grootste dieptepunt werd be reikt in 1963, toen er maar heel weinig belangstelling was voor Canada. In 1965 vertrokken weer 2446 mensen naar dat land, in 1966 3310 en het ziet er naar uit dat het aantal dit jaar weer veel hoger zal worden. Volgens de cijfers van de eerste zes maanden van dit jaar emigreerde 80 procent meer mensen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Verhoeff vindt de provincie Alberta de meest geschikte Canadese provin cie op het moment. Jarenlang is Er zijn ongekende energiebron nen gevonden, vooral op het ge bied van olie en gas. Met als gevolg dat steeds meer in dustrieën zich daar vestigen, die grote behoefte hebben aan werk krachten. Van het provinciale budget van 840 miljoen dollar kwam vorig jaar 245 miljoen dol lar uit de petroleumindustrie. Alberta is een tamelijk dun be volkt gebied. Er zijn twee grote steden, Calgary met Iets minder, en Edmonton met iets meer dan 350.000 inwoners en zij vormen de helft van de gehele bevolking van de provincie. In verschillende Canadese ste den zijn de laatste jaren weer ontvangstcommissies gevormd. Plaatselijk vinden mensen van verschillende kerken van gerefor meerde signatuur elkaar om de Nederlandse emigranten op te Contracten vangen. Zij willen hen helpen om werk te vinden, maar bieden ook een geestelijk tehuis. Behoefte Alberta heeft vooral behoefte aan bouwvakkers zoals timmerlie den, stukadoors, loodgieters, elek- triciëns en ook liever jonge ongeschoolde werkkrachten. De industrieën vragen om elektro technische krachten, werktuig bouwkundigen, automonteurs >3n vooral tekenaars op allerlei ge bied, zowel bouwkundige als elek trotechnische. En dan kunnen er administra tieve krachten geplaatst worden. Er is bovendien grote behoefte aan mensen met een m.o. diplo ma Frans om les te geven aan middelbare scholen en ook aan onderwijzers en onderwijzeres- Zij doen er echter goed aan om eerst een half jaar lang een tijde lijke baan te nemen om de taal grondig te leren, maar kunnen dan zonder meer geplaatst wor den, mits ze bereid zijn zich ver der te laten opleiden om de uit eindelijk vereiste Canadese diplo ma's te verwerven. Deze commissies bestaan veelal uit mensen die zelf geëmigreerd zijn, die de eerste moeilijkheden kennen en zelf door schade en schande geleerd hebben. De com missie van Calgary heeft bijvoor beeld nauw contact met het plaatselijk arbeidsbureau, waar de Nederlanders geholpen wor den aan een baan door de ex-Ne derlandse directeur C. Nordholt, In Nederland werkte de heer Verhoeff nauw samen met de Christelijke Emigra tie Centrale. Hij kreeg vooral goede contacten in de vijf noordoostelijke provincies, maar sprak ook elders in ons land voor jeugdvereni gingen en op scholen, waar hij iets vertelde over zijn nieuwe vaderland. (Van c e kerkredactie) T\E HEER Verhoeff, die in Nederland op zoek was naar emigranten voor de pro vincie Alberta in Canada, was twee jaar geleden ook enige tijd in zijn vroegere vader land. Toen was hij op zoek naar geld om in zijn woon plaats, Calgary, een christe lijke' middelbare school te stichten, die inmiddels tot stand is gekomen. Maar Ver hoeff zou Verhoeff niet zijn. als hij al niet iets anders op zijn programma had. Nu moet er een christelijk „junior colle ge" komen. TfEN junior college geeft de beginjaren van een uni versitaire studie. De laatste tijd wordt deze vorm van uni versitair onderwijs in Canada sterk gestimuleerd om tot meer spreiding te komen. Al jaren wordt er in Canada ge droomd van een christelijke universiteit. Verschillende po gingen zijn in het werk gesteld om zover te komen, maar ze zijn steeds blijven ste ken in de plannen. T/ERHOEFF weet niet of zijn plannen wel zullen slagen, maar hij geeft ze wel een goede kans. Zo'n junior college kan dan, hoopt hij, in de toekomst uitgroeien tot een echte volledige universiteit. IXJAAR zo ver is het nog L1M- niet. Er is zelfs nog geen commissie om een dergelijk universitair instituut te stich ten. Er is net een commissie ingesteld om te onderzoeken of er redelijke mogelijkheden zijn om Iaat ons zeggen over vijf jaar te starten. Brengt deze commissie een positief rapport uit dan zal er een vereniging gevormd wor den tot stichting van een juni or college. TT^JJ willen de Hollandse omstandigheden niet hier in Canada dupliceren vertelde de heer Verhoeff me, maar we geloven dat het christelijk on derwijs een belangrijke bijdra ge kan leveren can de Cana dese staat. Deze scholen kun nen ertoe bijdragen duidelijk te maken dat het hele sociale, maatschappelijke en politieke leven behoort te staan onder de heerschappij van Christus de Koning der Schepping. INMIDDELS heeft het christelijk onderwijs een belangrijke steun gekregen van staatszijde. Alberta is de eerste Canadese provincie die een subsidie heeft toegekend aan het bijzonder onderwijs. Per kind ontvangt iedere pro testantse school nu honderd dollar, als er tenminste dertig leerlingen entwee leerkrach ten zijn. Verhoeff gelooft dat dit voorbeeld ook in andere provincies zal doorwerken, al bestaat er nog tamelijk veel verzet tegen dergelijke staats subsidies.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13