VORMT POËZIE OPINIE? OPINIE KNIPOOG VAN VENUS Opnienw veel reacties voor dierenvriendin ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 EEN boeiende vraag op de opinie-pagina: is poëzie opinievormend? Ook een ver rassende vraag, want wie denkt hieraan? Toch is het geen onmogelijke vraag, want de dichtkunst is de laatste ja ren duidelijk maatschappelijk ingesteld. Men noemt dit met een woord dat met verloving niets te maken heeft: engage ment. KANTTEKENING De veilige staat TJET lijkt ons dit moet wel worden vooropgesteld geen dankbaar werk, betrokken te zijn bij de Bin nenlandse Veiligheidsdienst. Dat die dienst er is, weten we; dat hij functioneert, nemen we aan. Bovendien be seffen we wel, niet zónder te kunnen. En toch of misschien óók daarom zit er in zijn bestaan iets dat ons onbehaaglijk aandoet. Er schuilt in deze reacties veel vanzelfsprekends. We leven in een democratie, en een democratie is openheid en zichtbaarheid. Maar een instelling als de BVD onttrekt zich aan deze zichtbaarheid. Dat is goeddeels onvermijde lijk, omdat hij alleen zo kan speuren naar andere on zichtbaarheden die bovendien geacht moeten worden het op de veiligheid van onze samenleving gemunt te hebben. Maar leuk is het niet, en dat terwijl we ook de democra tie graag knus en gezellig en open houden. De tweede reden van onze onbehaaglijkheid hangt met de eerste samen. Onze democratie is niet alleen kwetsbaar, zij moet blijkbaar in stand worden gehouden óók met middelen die zelf niet, of maar ten dele, met haar wezen lijken te stroken. Want een instelling als de BVD onttrekt zich, behalve aan de kenbaarheid ook aan de controleer baarheid. XfTAT wij dan spoedig als griezelig ervaren, is uiteraard, dat hier mogelijkheden kunnen liggen van een staatje-in-de-staat, waarvan we weinig weten behalve dan dat er ook nog een kans is dat hij tot een macht uitgroeit. Daarbij voelen we ons in onze democratische behoefte aan zekerheden spoedig tekortgedaan. Want komt tegen over deze veiligheidsdienst-van-de-staat de veiligheid-van- de-burger niet in het gedrang? Zeker, ook de BVD staat onder de wet; er is een verantwoordelijk minister, er is een commissie uit de volksvertegenwoordiging. En toch raken we nu en dan aan het schrikken, hoezeer ook van eigen persoonlijke „onschuld" overtuigd. We plegen dan te zeggen dat de BVD „in opspraak" is ge komen. Nu is wel duidelijk, dat, wanneer de BVD ter sprake komt, dat gemakkelijk „opspraak" zal zijn. Hij zal immers trachten zich ook aan de spraakbaarheid te ont trekken. En nog niet het ergste vinden we dan, dat ze nu en dan eens in opspraak komt; wèl echter vragen we ons allicht af, of niet ook andere gedragingen onder de cate gorie van de opspraak zouden vallen, mits we er weet van hadden hetgeen nochthans niet het geval is. Er ontstaat dan wat deining. Er worden wat vragen ge steld in de volksvertegenwoordiging. Er komt een gerust stellend antwoord van de betrokken minister. Soms ook komt er van de BVD zelf enig bescheid, dat echter ook niet altijd afdoende is. Daarna wordt onze aandacht weer door andere zaken in beslag genomen. Maar de dienst zelf blijft, en blijft functioneren. "FR zitten in zulk een instelling, bedoeld als zij is om onze samenleving voor wezenlijke gevaren te be-. hoeden, zelf allicht ook weer gevaren. Met welke normen werkt men er? We mogen het niet we- Houdt men er de ontwikkelingen in het maatschappelijke en politieke denken wel bij? We moeten het hopen, maar ook op dit punt is onze kennis gering. Beperkt men zich metterdaad tot het speuren naar wer kelijke dreigingen van onze samenleving of treedt men ook buiten deze cirkel? Er is ons als mondige burgers ook in dit opzicht weinig wetenschap gegund, maar soms zo ook in de afgelopen dagen vraagt men zich wel met enige bevreemding af, of dit of dat nu óók tot de taak van de BVD behoort. Dan toch komen we voor een merkwaardige situatie te staan als we deze week beleefden. De BVD bleek te speu ren naar bepaalde gegevens over studenten; achteraf is duidelijk geworden dat daarbij gebruik is gemaakt van de argeloosheid van universitaire beambten. Daar is dus nu een stokje voor gestoken. Intussen deed een staatsin stelling, de BVD, dus een en ander wat een andere, door dezelfde staat overvloedig gesubsidieerde instelling, de universiteit, voortaan niet meer gedoogt. Ergens zou hier conflictstof kunnen schuilen tussen twee ministers ^/"EL nemen wij aan. dat een veiligheidsdienst als deze. ook als noodzakelijk kwaad, onvermijdelijk is. Een spionage-affaire. als deze week in Duitsland openbaar werd gemaakt, behoort ook ons te denken te geven. Er is nu eenmaal veel slechtheid in het leven, en ook een volmaakte, bovendien bedreigde democratie is helaas on bestaanbaar. Nochthans echter behoort de inbreuk óp, de inperking van, de democratie zo begrensd mogelijk te blijven. Op dit laatste punt zijn ook bij ons deze week enkele vragen gerezen, waarmee we overigens, naar de aard van deze materie, wel zullen blijven zitten. Het heeft trouwens wellicht ook nog zijn nuttige kant. dat de BVD zichzelf nu en dan in onze samenleving tot een vraag maakt. We zijn namelijk wel bereid nu en dan te schrikken. Maar dan moet de oorzaak er ook naar zijn. Anders liever niet. DIEMER Zeven diagen verder Er wordt geen schoonheid meer meegedeeld, maar er wor den situaties getekend, vragen gesteld, overtuigingen uitgespro ken. Betekent dit een verschui ving van het priesterlijke naar het profetische in de poëzie? Ja, maar met dien verstande dat de dichter verleerd heeft als profeet te poseren (zoals bijv. Van Eeden dat vroeger zo onuitstaanbaar kon doen). De dichter preekt niet meer, maar constateert. Of hij zet vertwijfelde (vaak ook tenden tieuze) vraagtekens. Het esoterisch karakter van veel vroegere poëzie zet zich voort in de hedendaagse zoge naamde hermetische dichtkunst. Dat zijn raadsels of raadseltjes, door de dichter opgegeven aan de criticus. Dat soort dichtkunst kan nooit opinievormend zijn, want met opinie wordt stilzwijgend be doeld de publieke opinie, of de opinie binnen een bepaalde socia- Gestamel Poëzie wordt door weinigen ge lezen: mede-dichters, leraars, scholieren, boekverkopers, critici, misschien ook door een enkele nieuwsgierige psycholoog. De meeste bundeltjes zijn slecht ver zorgd (leven de bibliofielen nog?). Een gedicht is tegenwoordig doorgaans een kortademig gesta mel, waarbij één deel gezegd wordt en negen delen bij de lezer worden verondersteld. Voor de nieuwsgaring, televisie en radio is de dichter vandaag belang rijker dan zijn werk. De poëet van vroeger, die alleen een ge drukte naam was, met hoogstens een portret, is dood. De dichter van vandaag, desnoods meer bereisd dan bele zen (maar toch ook wel graag belezen), is vaak het enfant terri ble in de burgerlijke openbaar heid. Hij is verwant aan de pam flettist en de cabaretier. Om in het dagelijks rumoer te worden gehoord is hij, doet hij althans, dikwijls cynisch, sarcastisch en brutaal. Dichtkunst laatste jaren maatschappelijk ingesteld lijkheid)! Uit Louise van Santen, Hiermee is het uitdagend karak- De schaduw van de filistijn (We- ter van haar dichtwerk aangege- libatair^'die reldvenster Baarn, 2e dr. 1965, 40 ven. Haat spreekt uit het gedicht ais j, blz., ƒ5,90) het gedicht Twintig Wijven (welk damestijdschrift jaar later. neemt dit over?), maar liever ci teer ik het onthullende gedicht j' „Ik wil geen woord meer horen Onweer. over oorloggeen regel lezen1 Alvast een dreiging van hoe wij op de dag des oor zullen geconfronteerd wor regering een verzenbundel geschreven. Een mislukte pansfluit (N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam 1967, 52 blz., ƒ4,90). Op opinievorming stuurt hij niet aan; hoogstens geeft hij uitdruk king aan zijn persoonlijke opi nies. De diepere mens, met zijn herinneringen, dromen, verlan gen naar geluk, leeft in onvrede met de dagelijkse mens, het aan- ingepaste sociale wezen, de ce- zijn kamer woont „Huis van bewaring": Ik hoor de stilte zwijgend Geluiden stemmen met mij geen televisie zien./ Waarom op nieuw de dag verscheuren,/ om gruwelen te eren/ of om de wal ging van vernietingmisschien?/ Ik wil geen woord meer over oor log horen/ ik toil geen film meer ter herinnering./ Ik heb mijn nomen) wit-ivoren toren/ die heb ik ei genhandig opgericht/ en hol ge boord,daar kan ik schuilente gen moord en tegen-moord;/ ik iye wil dat niemand mij hier stoort/ ^eur Q schrijven het witboek lang- Hagel tegen de harde ruit. De tikmachine slaat in punt met alle (nu met blitzlicht ge- compromitterende foto's. Onvrede cheoloog F. L. Bastet, Wanhoop Bij sommigen zit daar sno bisme achter, bij anderen echt verdriet, ja wanhoop soms. Ik ga enkele verzen citeren, vanwege de beperkte ruimte deels als pro za, maar men kan zich de bun dels immers aanschaffen als men wil (buiten mijn verantwoorde- ik kan al jaren niet i Murk A. J. Popma komt hele maal in het straatje van dit arti kel, wanneer hij in zijn bundel Buitenstaander (Desclée de Brou wer, Brugge/Utrecht, 42 blz., 4,90) zegt „Wat heb ik met poëzie te ma ken/ zolang ik gedichten schrijf, er zijn problemen genoeg/ die be langrijker zijn: antisemitisme, rassendiscriminatie..." Ik heb de ontwikkeling van deze zoon van de beminnelijke en scherp den kende, Utrechtse filosoof prof. K. J. Popma van een afstand ge volgd en zie nu tot mijn vreugde dat hij Ongetwijfeld een zeker ni veau heeft bereikt, getuige dit sterk gecondenseerde, christelijke Óp een blauwe maandag liep een grasgroene soldaat onder een pauwblauwe he- zomaar zijn weiland uit in een zwart pak met een witte boord op een nieuwe aarde. Uitdagend „Poëzie is belletrie, zegt men./ Ik noem het meer belletje trek ken/ en dan direct/ suspect weglo pen" zegt Henny Vonk in haar bundel Puinruimen (N.V. De Ar beiderspers, 1966, 32 blz., ƒ3,90). i de roman Lava die gezicht. na contrapunt de regels dicht. En dit het teken aan de wand: de spiegel, enige getuige slaat met de klok op mijn ik me nog steeds met plezier her- heeft in opdracht DR. C. RIJNSDORP Turkije: voorkeur voor nationale belangen TTET BEZOEK dat minister Luns deze week aan Turkije heeft gebracht, vestigt weer eens speciaal de aandacht op deze „uit hoek" van het gebied, dat de Na- vo bestrijkt. Het land zoekt (ove rigens met succes toenadering tot Rusland en ziet de laatste ja ren de Navo meer als middel dan als doel van zijn buitenlandse po litiek. De houding van Turkije past in het kader van de wereldpolitiek. Zij is mogelijk geworden door een ontwikkeling, die onder mi nister van buitenlandse zaken Caglyiyangil duidelijk het stem pel verkreeg van een „nationale STORM over Europa, storm deze week ook in menig glas water, want niet overal wordt de soep zo heet gegeten als ze werd opgediend. De orkaan richt enorme schade aan. Er zijn doden. Een Urker kotter vergaat in de Noordzee. De dijk om Zuidelijk Flevoland wil niet op tijd dicht. Eerder in de week verwoest vuur fabrie ken in Emmen -2n ontploft er weer iets bij de Konam in Europoort. Maar nu dat glas water, en die soep. De meeste artsen negeren een oproep van het bestuur der Landelijke Huisartsenvereniging om controles voor bedrijfsverenigingen te weigeren vanwege de honorering. De BVD tracht veront rusting te sussen na het ontdekken van informa tieactiviteiten aan universiteiten en hogescholen. De Russen schijnen op Venus h<el wat te zien, maar achteraf valt dat een beetje tegen: Aardes mysterieuze zuster laat zich nog niet kennen. Het kan ook onverbiddelijker gaan: minister Beernink zet de verhuizing van het Algemeen burgerlijk pensioenfonds naar Heerlen toch door, en minister Klompé de afbraak van Gro- ningens cultuurtempel D-2 Harmonie. De AVRO steunt en kraakt nog onder de last van Siebe van der Zee en de verbintenis met de RTN. Het overlijden wordt gemeld van burge meester I. Baart (54) van Zaandam, de Duitse theoloog F. Gogarten (80), de ex-keizer van Mansjoekwo Pe Ji (61). De Haagse wethouder mr. W. A. Schouten volgt ir. H. M. Buskens op als topman van Bouwnijverheid. Paul de Groot zal de Communistische Partij Nederland niet meer leiden, maar blijft op de achtergrond toe zien. Tony v. d. Boom is na berechting wegens een poging tot ontvoering in Bulgarije weer vrij man. Prijzen voor Annie M. G. Schmidt (gouden harp), in Mexico voor onze atlete Wilma v. d. Berg en onze roziers Jan Wienese en het duo Droog-Van Dis, Nobelprijzen geneeskunde voor Granit, Hartline en Wald en literatuur voor Asturias, een Zuidamerikaan die in ons land niet gelezen wordt. Over prijzen gesproken: kijk/luistergeld moet volgend jaar omhoog naar 75, de sporttoto zou verruimd worden (gezien de concurrentie van de Duitse Lotto). De AWZ-verzekering bijzondere ziektekosten gaat het bedrijfsleven toch 0,4 pro cent premie kosten. Maar de vermakelijk heidsbelasting mag eraf; eerst op 1 januari 1969 In het KVP-bestuur hebben de christen-demo craten de meerderheid. AR-voorzitter Berghuis voelt niets voor een vaste verkering van de confessionele partijen met de PvdA. De regering wil de Tweede-Kamerleden 5000 meer vergoe ding gewn en de schadeloosstelling geleidelijk opvoeren tot 40.000 min bijverdiensten. En verder was het Gezinsweek. buitenlandse politiek met het uitsluitend in acht nemen van na tionale belangen". Ervaring Het afwegen van deze belangen is beslissend voor de verdere ont wikkeling van de betrekkingen met Rusland enerzijds en de Na- vobondgenoten anderzijds. De Turken weten echter uit erva ring, dat zij niet veel speelruimte hebben, vooral nu de Russen niet alleen op de Balkan, maar ook in de Arabische landen en rondom het Middellandse zeegebied voet aan wal hebben gezet. De rode tsaren hebben zo schrijft de Neue Zuercher Zei- tung de droom van Peter de Grote verwezenlijkt, zonder dat het nodig was, Istanboel te vero veren. En in Ankara gelooft men niet, dat Rusland op den duur tevreden zal zijn met ongehinder de passage van zijn oorlogsbo dems door de Dardanelles Afweer De buitenlandse politiek van Turkije is vooral gericht op stra tegisch p veiligheid en territoriale integriteit. Tegenover de Russen streeft het slechts een afweerpoli- tiek na, De toenadering tot Moskou heeft dan ook meer te maken met de kwestie Cyprus. De Russen zijn tegen inlijving van het eiland bij Griekenland. Belangen lopen parallel. Het verwondert dan ook niet, dat in het communiqué over de Turks-Nederlandse besprekingen het Atlantisch bondgenootschap wordt vermeld als een onmisbaar element voor het handhaven van evenwicht en veiligheid. Eensge zindheid bestaat over de rol van de Navo bij het opbouwen van de vrede. Twijfel Over de Navo en in verband daarmede ook de houding van de ledenstaten tegenover de oorlog in Vietnam, heeft de Belg Spaak deze week wijze woorden gespro ken. Hij zei te twijfelen, of Ame rika verplichtingen in Europa blijft accepteren, als het gedwon gen zou worden zich uit Azië te rug te trekken. Spaak wijst er op, dat het ver zet in Europa tegen de Ameri kaanse politiek in Vietnam meer gebaseerd is op zeer begrijpbare sentimentele en menselijke rede nen, dan op ernstig bestudeerde politieke overwegingen. Weinigen Deze week gezegd: „De op de colleges dictaten ma kende studenten onderscheiden zich in niets van pennende mon nikken. Meermalen is trouwens de verzuchting geslaakt, dat een student uit de Middeleeuwen zich aan onze universiteiten nog heel best zou thuis voelen." (Mejuf frouw dr. C. L. Habraken) Na de eerste congresdag van de Conservatieve Partij in Brighton maakte Edward "Heath, leider van de partij, een dansje met de 19- jarige Joanne Brinkworth uit Melksham (Wiltshire) die was gekozen als Miss Young Con servative. beseffen, welke geweldige gevol gen een Amerikaanse terugtocht uit Vietnam zou hebben voor Azië en Europa. Wanorde De vroegere premier betoogde, dat als de Navo zou ophouden te bestaan, het huidige stelsel van Europese orde vervangen zou worden door complete wanorde, zonder enig. nut voor de vrede. Hij merkte op dat het idee van Europa en Amerika, die als gelij ken met elkaar omgaan moeilijk te verwezenlijken is omdat Euro pa politiek niet eens bestaat. Spaak stelde, dat als de Navo zou verdwijnen. Europa slechts neutraal kan zijn, omdat het geen kernmacht kan opbou wen zoals Rusland en Amerika die hebben. De gevaren voor een geïsoleerd Europa zijn volgens Spaak zo groot, dat het onmoge lijk is terug te keren tot een nati onaal defensiebeleid en de inte gratie van de westerse defensie op te geven. Verhuisd Intussen is het laatste Navocon- tact met Frankrijk verbroken, nu ook de Atlantische raad uit Pa rijs is vertrokken. Hij heeft een nieuwe behuizing gevonden in de buurt van Brussel. En dat, ter wijl uit een recente enquête is gebleken, dat de meeste Fransen helemaal niet achter de politiek van De Gaulle ten opzichte van de Navo staan. ROTTERDAM/Kralingsehe veer Mevrouw J. M. v. d. Oever. Verhoef (Zebrastraat 20, Kra- lingsche Veer) heeft opnieuw circa honderd brieven gehad met plezierige reacties op haar werk. Werelddierendag, woensdag 4 oktober, plaatsten wij een inter view, waarin mevrouw Oever opriep toch vooral beter voor de dieren te zorgen. De dagen daarna ontving zij meer dan honderd brieven en brief kaarten, als sympathiebetuiging, van onze lezers. Ook kreeg zij wollen kleding toegestuurd haar kledingactie voor de vluch telingen. De afgelopen weken heeft zij nog meer reacties gekregen, kaarten van kinderen, en veel kleding, onder meer uit Pijn- acker, Schiedam, Maassluis, Den Haag en de provincie Noord- Brabant. Mevrouw v. d. Oever is niet in de gelegenheid, door haar druk ke werkzaamheden, alle brief schrijvers persoonlijk te bedan ken. Via onze krant bedankt zij daarom alle briefschrijvers har telijk voor de brieven en de kleding! Minister Den Toom Den Toom en de dieteels In sappig Nederlands heeft de Tweede-Kamer commissie voor Defensie deze week gedebatteerd over oer-vaderlandse din gen en begrippen als ACE Mobile Forces, match- makerssquadrons, rolling 5 year plan, international ballistic missiles, Nuclear Planning Group, des troyers enz. Minister Den Toom deed dapper mee. Hij mag dan jaren in het buitenland heb ben gewoond, o.a. als voor zitter van de Nadge Policy Board te Parijs, z'n Neder lands is nog prima. Hoor maar. „Een deel van de troe pen zal weer terug-gereem- ployed moeten worden. „We moeten wachten tot de gene- rals met hnn proposals op ta ulu„ fel komen. Pas kunnen Bloom bljjft de parlementaire wc de dieteels gemoetieren verontrusten. „Dat plen is al Sledge e yoorai de Boerenpartij barst door de council. «Wat e t - nQg steeds van verontwaar- slotte uit dat bigger J diging over zoveel onreins, the buck tevoorschijn k Koekoek epigoon Nuijens moeten we afwachten. bracht Phil ter sprake in de Kamercommissie voor CRM Duiveltje bij het agendapunt „gezinspo- Minder goed beheersten de litiek". „Hoort dat daar nou staatssecretarissen Haex en wel onder?" aarzelde voorzit- Van Es hun moedertaal, maar ter Lankhorst. „Jawel", vond daar zijn ze dan ook staats- de heer Nuijens (z'n stem is secretarissen voor. Ze ge- sprekend die van Popeye the brui'kten iets te veel Engels. Sailor) „het is toch een stuk Gelukkig maakte de heer gezinsplanning." Haexdat later^ de dag goe partijgenoot Kronen- èfen burg ging in de justitïecom- rau-e Deei?fF verschiint missie phil-osofisch op de an de oefenter- zaak in. Hij preekte een dub- hetdmvelUe van de oefent^ de remen w eebrui- „ontwikkelden", die bloot als ken. meneer zuiver- en een voor de „niet-opgelei- Zoiets -d de be_ den," die by het zien van A" i^val^van een voor- naakt obscene grapjes en op- roemde Hjy®1 D SUJ_ merkingen gaan maken. Ter- oorlogs .K^e!^dde"ifeS wille van het morele heil der kerb iet is drijft" dommen moet de overheid het waarop de'landouw drrjK^ de h()uden Me(. Van d«zelfd* m wetsontwerp andere woorden: openbaar spraak. „Het «nen- bloot is alleen voor mensen ligt voor ons als een open- dan mulQ> gesneden skelet Minister Polak: „Tot mijn Politic1 bebbe" beeld- sP'h heb ik de uitzending niet nopolie van de Mvere bWp gezien Na pipo zet ik de tele_ spraak. Het dagbla vjsie af. ik heb deskundigen kan er ook wat van. het gebeuren laten onderzoe- uit het Ka^eprerslag n" I ken. Het is een raar soort des teren: „Als detotoi p g kundigheid, maar ze bestaat raakt da minister zelf m de nu nesten, omdat dan een Commissievoorzitter Aantjes; cieringsbron wegvalt „We moeten met dit punt niet verder gaan; anders komen Geen praters we Qp be^ terrein van het ra- Beroepsmilitairen zijn geen dj0_ en televisiebeleid. Wés woorden, of ze zich nu van t(Niet gelukkig, maar nou ook Nederlands. Engels of Neder- weer niet zo verschrikkelijk. lands-Engels bedienen. Wor- jammer natuurlijk van het den ze van militaire tot P°"~ tijdstip, zo vlak na het kin- tieke heerlijkheid bevorderdderuurtje". „Precies", zei de dan blijkt de overgang van de heer Kronenburg, „het tijds- korte, afgebeten conmmando s tip. Vreselijkdie arme kin- naar de uitgekookte parle- deren." mentaire volzinnen vaak te Van dat geklets over het groot. tijdstip begrijpen we eerlijk Dat merkten we van de gezegd helemaal niets. Als er week weer in de defensie- één menselijk wezen is, dat commissie, waar de ex-mili- bloot als vanzelfsprekend taire heren Den Toom, Haex, vaardt, dan is dat het kind. Van Es, Wierda en Jansen pas ais het volgestopt is met meelijwekkend moeizaam hun de frustraties en taboes van beperkte woordvoorraad af- wat wij beschaving noemen, tastten op zoek naar de juiste gaat het „aanstoot nemen". uitdrukking. Op ons gezag. Makkelijker hadden majoor Een nudist ben ik niet, Walburg van de AR en vice- maar ik vind het .onredelijk, admiraal Koudijs van de VVD' dat kinderen de naakte waar- het, maar zij plegen dan ook heid niet mogen zien en Koe- te praten in pasklare leger- koek wel naar blote koeien, clichés, die voor 1940 al oud- mag kijken, bakken aandeden. Voor hen is de Nederlandse soldaat de „gezonde Hollandse jongen", die niets liever wil dan ven voor Koningin Landsmoeder In de commissievergaderin gen van defensie en justitie was het deze week een Vaderland. Die burgerkleren minder vervelend dan in die haat en gek is op salueren, van CRM. Dat lag minder Die zo dolgraag elke dag zou de onderwerpen dan aan willen oefenen en het „moreel ministers. De heren Den Toom van de troep" het belang- en Polak zijn beginnelingen, rij leste in de wereld vindt. met alle fouten en gebreken, Nee. dan hebben we toch maar ook met alle sympathie maar liever die anderen, die kekanten van dien. Mej. Mar- het niet meer zo goed weten ga Klompé is een routinière, en op hun speurtocht naar het die altijd wel een ontwijkend goede woord keer op keer babbeltje klaar heeft, verdwalen. Dat overkwam de sympathieke minister Den Het nare van mej. Klompé Toom overigens wel wat al te is niet dat ze geaffecl veel. Om de twee minuten praat (dat komt in de beste versprak en vergiste hy zich families voor), maar dat gruwelijk. Eén keer ging dat zowat alle zakelijke kritiek op ten koste van de toch al zo haar beleid uitlegt als een door politieke zorgen ge- aanval op haar persoonlijke kwelde CH-heer Kikkert integriteit. Een typisch vrou- (Vraag op de CHJO-confe- welijke reactie? Misschien, rentie in Driebergen: „Is er maar in de politiek hoort ze een ooievaart in de zaal?"), (die reactie, wel te verstaan) „Mijnheer de voorzitter", zei niet thuis. de minister, „zoals de kikker „Marga" speelt mij te veel al heeft gezegdO pardon, de rol van de waarnemend neem me niet kwalijk, ik be- landsmoeder. Ze geeft je het doel de heer Kikert." Dat gevoel op de rand van de laatste Minister Klompé majesteitsschenis te balan ceren als je eens een keer wat minder vriendelijks over haar politiek zegt. 't Is bijna mogelijk als Kamerlid met zo'n minister behorlyk te dis cussiëren. Uitnodiging Ik heb de volgende uitnodi ging gekregen: „Med anled- ning av svenska riksdagdele- gationens besök har Talman nen i Generalstaternas Första Kammare aran inbjuda (volgt naam) att deltaega i en mot- tagning i Första Kammaren in Binnenhof, tisdagen den 24 oktober 1967, kl. 17.30—19.00". Een en ander betekent, dat ik dinsdag tussen half zes en zeven in de Eerste Kamer wordt verwacht om te borre len met Zweedse Kamerleden, die hier een week lang komen zien „waarin een klein land groot kan zijn", om het eens verdraaid origineel te zeggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12