en zijn vrouw kronen krant van FORMAAT ORAIFFEISENBANK Uit de Haagse hof geplukt NOVIB: Anti-honger actie moet IV2 miljoen opbrengen Minister praat met persraad Minister Polak sluit gratie niet uit alles goed/ en[ wel' Polak: schelden moet strafbaar blijven VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 Feest op 26 oktober Al 26 jaar aan macht Kroonprins getraind Prins Rezah Cyrus Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Na zes ge slaagde grote acties zal de Stich ting Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand op nieuw een beroep op de bevol king doen. Tussen 23 en 29 ok tober a.s. zullen zo'n 20.000 vrij willigers zich inzetten voor een anti-honger campagne, die naar vêrwachting, een bedrag van on geveer V-k miljoen zal opbren gen. Huis-aan-huis, maar ook Onmacht T\E gevolgen van de culturele re volutie in China doen zich nog altijd gelden. Er is geen overwin naar. De strijd is nog onbeslist. Het is de vraag, of de aanhang van Mao Tse-toeng het op een beslis sende strijd laat aankomen. Een meer buigzame houding ligt dan voor de hand. Gebleken is, dat de „revolutionaire rebellen niet in staat zijn gebleken, de leidinggevende functies in het land over te nemen. Het te Sjanghai verschijnende blad Wen Hoei Pao wees dezer dagen dan ook op de „absolute noodzaak, dat de aan de dijk gezette kaders worden teruggeroepen". Volgens het blad moet men zelfs gebruik durven maken van de dien sten van functionarissen, die fouten hebben begaan en daarbij de sociale achtergronden in aanmerking ne men. Toegegeven wordt, dat het uitstoten van de kaders verkeerd is geweest en dat het beter zou zijn geweest, ze „op te voeden en te gebruiken". Het is moeilijk te beoordelen, of de bekentenis van het blad de stem ming weergeeft, zoals die in het kamp van Mao Tse-toeng heerst. Evenmin valt iets te zeggen over de reactie van de weggezuiverde ka ders. Het is niet denkbeeldig, dat zij niets voor genoemde „oplossing" voelen. Het artikel in het Chinese blad ver raadt de onmacht van de „revolutio naire rebellen". De tegenstanders van Mao zullen daar rekening mee houden. via straatcollectes, zal het geld worden ingezameld. De actie, die de volgende week start, en die o.m. gesteund wordt door radio en televisie, is bestemd voor een viertal met naam en toe naam bekende projekten. Het eerste betreft een irrigatiepro- jekt in het verarmde, droge gebied Goenoeng Kidoel op Midden-Java. In dit gebied, waar 650.000 mensen wo nen, moet vooral wat de waterbe heersing betreft de helpende hand worden gereikt. Ge combineerd met De andere projecten zijn voe dingsvoorlichting in het slecht gevoe de noordoosten van Brazilië, verbete ring van het onderwijs in Columbia en verbetering van de pluimveeteelt in Ecuador. In de jaren 1960-1967 heeft de Ne derlandse burger een bedrag van meer dan acht miljoen gulden aan het anti-hongerwerk van de NOVIB toevertrouwd. UNICEF- en UNESCO-projecten vloeiden hiervan twee miljoen gulden toe. Duidelijk is dat de NOVIB-projec- ten de landbouw en daardoor de hele sociaal-economische structuur van een land of een gebied verbeteren. Voor hen, die mee willen helpen onze toekomstige wereld een beter aanzien te geven: het gironummer van de NO VIB is 100200, het adres Den Haag en het Motto, waaronder overschrijvin gen kunnen worden gedaan Anti-Hon ger Actie. Griekse politicus veroordeeld tot 16 jaar cel DRAMA/GRIEKENLAND Paschalis Ducas, exparlcmentslid voor de linksgerichte Verenigde Democratische Partij (EDA) is giste ren in de Noordgriekse stad Drama tot 16 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Ducas, die sinds de militaire staatsgreep van 21 april op het eiland Leros werd vastgehouden, werd er van beschuldigd de autoriteiten te hebben beledigd, die verkeersregle menten te hebben overschreden, on dermijnende geschriften te hebben verspreid en de betrekkingen tussen Griekenland en een bevriende mo gendheid de VS te hebben geschaad. In Athene werd een proces gevoerd tegen 39 mensen, die ervan worden verdacht het militair bewind te heb ben willen omverwerpen. Een aantal heeft bekend. Zij kunnen door het tribunaal ter dood worden veroor deeld. Onder de beklaagden bevinden zich veertien vrouwen. De meeste van hen zijn onlangs gearresteerd in verband met bomont ploffingen op straat, in hotels, parken en regeringsgebouwen. (Yan een onzer redacteuren) DE 26ste OKTOBER is niet alleen voor de Perzische keizerlijke familie een grote dag, maar ook voor de baby's die dan in Perzië geboren worden (zij krijgen een gratis levensverzekering), voor bruidsparen die dan trouwen (de provinciale regering betaalt de bruiloft), en voor duizenden gevangenen (die dan amnestie krijgen). Allemaal vanwege de kro ning van Mohammed Reza Sjah Pahlevi en keizerin Farah (de eerste vrouw in de annalen van de 2500 jaar oude Perzische mo narchie, die tot keizerin wordt gekroond). Bovendien viert de sjah op die dag zijn 48ste ver- Uitstel Niet minder dan 26 jaar geleden werd hij tot sjah uitgeroepen, nadat Britten en Russen zijn vader (die met de Duitsers had samengewerkt) uit het land hadden gezet. Dit feit en de grote armoede die in Perzië heerste, zijn steeds voor de sjah aanleiding geweest, de feestelijke kroning uit te stellen. De herinnering aan die eerste oor logsjaren is nu vervaagd en de strijd tegen de armoede heeft al belang rijke resultaten. Dit laatste mede dank zij de „revolutionaire'' hou ding, die de sjah heeft ingenomen tegenover de grootgrondbezitters en Als op 26 oktober 101 saluutschoten over de Perzische hoofdstad Teheran weerklinken, zal de sjah gehuld in de keizerlijke mantel zichzelf de kroon op het hoofd zetten, die hem wordt aangeboden door een groep ho ge officieren en een „gemeen sol- Napoleon De kroning, die doet denken aan die van Napoleon in de Notre Dame te Parijs (hij nam de kroon uit han den van de paus) geschiedt door de keizer zelf. De Islam kent nl. geen religieuze autoriteit om de keizerlijke waardigheid uit naam van Allah te verlenen. De sjah zal trouw aan de Islam betuigen door de Koran te kus- Kort daarna zal hij zijn gemalin, keizerin Farah, kronen als zij met gebogen hoofd voor hem knielt. Het feit dat voor het eerst de vrouw van een vorst betrokken is bij een kro ningsplechtigheid, wordt in Perzië beschouwd als symbool van de gewijzigde levensomstandigheden van de vrouw. Europese vorstenhuizen zullen niet vertegenwoordigd zijn, omdat Perzië de kroning als een nationale aangele genheid beschouwt. Er zijn 500 geno digden, leden van de regering, parle mentsleden, militairen, diplomaten e.d. De televisie zorgt voor een rechtstreekse reportage, die oók in West-Europa te zien zal zijn. Reeds dezelfde dag, dondergavond van tien voor elf tot kwart over elf zendt de NTS via Nederland 1 een reportage uit van de kroningsplech tigheid. Verslaggever is Joop van Zijl. Na afloop van de plechtigheid wordt een lange rijtoer door Tehe ran gemaakt. Dit gebeurt in een gala rijtuig, dat te Wenen is gemaakt naar het model van een statiekaros van het Oostenrijkse keizershuis. De rij tuigmaker Klicmann besteedde met zijn medewerkers in negen maanden tijd 25.000 werkuren aan de bouw. De keizerlijke kroon is dezelfde als waarmee de vader van de sjah zich in 1926 kroonde. Zij bevat van voren een enorme diamant, de Dia-I-Noor, die in omvang te vergelijken is met de Koh-I-Noor in de Britse kroon. De kroon van de keizerin is te Pa rijs gemaakt naar oude Perzische mo tieven en bevat meer dan 1600 edelstenen, waaronder een smaragd van 150 karaat en twee van 100 ka raat, 36 robijnen en 150 parels. Er zijn 499 diamanten en 970 briljanten in verwerkt. Alles is gevat in goud en platina. Kroonprins De kroning was volgens de grondwet noodzakelijk geworden om de in 1960 geboren prins Rezah Cyrus tot kroonprins te kunnen uitroepen. De prins heeft een „harde training" achter de rug. Men heeft hem volgens zijn moeder ook films laten zien van Europese kronings plechtigheden, speciaal de kro ning van koningin Elizabeth van Engeland, waarin prins Charles te zien is Westduitser krijgt levenslang OOST-BERLIJN Twee West- duitse zakenlieden zijn in Oost-Ber- lijn wegens spionage en ondermijnen de activiteiten veroordeeld tot respec tievelijk levenslang en vijftien jaar gevangenisstraf. Levenslang kreeg de 49-jarige Herbert Latinsky uit Ham burg, die volgens de aanklager de Oostduitse handel en industrie heeft gesaboteerd. De tweede man, de 57-ja rige Westberlijner Herman Huetten- rach zou inlichtingen hebben verza meld over Oostduitse handelsorganisa ties en troepenbewegingen. Positie dagbladpers (Van 0 e parlementsredactie) DEN HAAG Minister Klompé (CRM) zal de precaire situatie van de dagbladpers binnenkort gaan bespre ken met de Persraad. Eind deze maand hoopt ze bovendien met de Nederlandse Dagblad Pers, de Neder landse Organisatie van Tijdschriftuit gevers en de Nederlandse Nieuwsblad Pers afsluitende besprekingen te voe ren over de verdeling van de eerste compensatie-uitkering aan de pers uit de tv-reclame-pot. Op overleg met de Persraad drong gisteren in de Tweede Kamer (waar het commissiedebat over de cultuur begroting werd voortgezet) de PvdA-afgevaardigde mevrouw Brauti- gam aan. De minister kwam prompt met haar toezegging. „Ik was het trouwens al van plan", zei ze. Mevrouw Brautigam schetste uit voerig hoe moeilijk met name de dag bladen het op het ogenblik hebben als gevolg van de tv-reclame en de conjunctuur, (personeelsadvertenties). Terwijl de advertentieopbrengsten de laatste tien jaar steeds met gemid deld 11 procent stegen, zijn ze in de eerste helft van dit jaar met gemid deld 8,8 procent teruggelopen. De kranten dreigen overigens niet al leen in Nederland in verdrukking te komen. „Ik wil niet beweren", aldus me vrouw Brautigam, „dat iedere concen tratie of fusie verkeerd zou zijn, maar men moet zeker opletten." Dat was de minister met haar eens. De zaken van de pers hebben de volle aandacht van de regering. Waarom zendtijd voor mini -omroepen? DEN HAAG In de vergadering van de vaste commissie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk uit de Tweede Kamer is gisteren on gerustheid uitgesproken over de toe wijzing van zendtijd aan de zoge noemde mini-omroepen, zoals Hiro en Morele herbewapening. Minister Klompé zegde toe deze kwestie op een nader tijdstip met de commissie te zullen bespreken. De woordvoerders van de WD, Boerenpartij, CPN en PSP spraken zich uit tegen de voorgenomen verho ging van de luister- en kijkgelden. De minister wees een suggestie van de heer Voogd (soc.) óm van bezitters van kleurentelevisie een extra hef fing te vragen, van de hand. Tijdens I de Raiffeisen-spaarweek fs het sparen extra aantrekkelijk spaarbank en alle bankzaken Drie oorlogsmisdadigers (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Po lak (justitie) wenst geen enkele algemene uitspraak te doen over een eventuele gratiëring van de oorlogsmisdadigers Fischer, Kotalla en Aus der Fünten, die nu nog in Breda zjjn geïnterneerd. Elk gratie verzoek, dat voor hen zou wor- doeltreffend en snel werkende cachets de echte griepbestrijder^" ook in voordelige gezinsverpakking Den Haag is op het ogenblik een betaald worden. Dat is het probleem het regelen. Zo erg is het niet. En verstoord mierennest. Hot en her niet. wie niet wil nou die blijft zitten, dribbelen de mensjes opgejaagd Maar... huisbazen zijn tegenwoor- Bovendien, het gaat voornamelijk rond. Allemaal met veel vraagte- dig mensen, die in huis niks laten om de hogere rangen, de leidingge- kens en muizenissen achter de ge- doen en de huurders zijn aan het venden. En dat jonge spul, dat vindt fronste voorhoofden. doe het zeiven geslagen en hebben wel weer een baantje. De gemiddelde mens leeft op zijn in jarenlange noeste vlijt en met Nou roepen ze zo vaak, dat jonge zekerheden. Van het vaste salaris, telkens weer een handje vol guldens mensen geen plezier meer de vertrouwde straat, de gewoonte- die huizen tot een toppunt tjes van clubs, scholen, baantje. Het genot gevoerd. Dat moet zijn die zekerheden, die ons heenhei- worden gelaten, pen over alarmtoestanden door ziek te of erger. Het gareel dwingt, leidt af, steunt. En is er voor duizenden Hage naars opeens een ongewisheid geko- Alles zal anders worden. Ze moe ten weg. Naar Heerlen, naar Apel- i de steek Planologen werk hebben en van baan verande ren als of het een stel sokken is. Maar als die jopgelui nu zo over zich horen bedisselen, dan moet dat ook niemand verbazen. Juist de besten onder hen krijgen op deze manier een klap op het hoofd. Weg dromen van opklimmen in de dienst. Weg geestdrift, omdat ze dachten het goed te doen. Zie maar dat je onderdak komt. ■H HSH Kinderen naar nieuwe scholen. De ----- doorn, naar wat de planologen nog dochter haar baantje kwijt. De zoon Hoe, waar, wat? Geeft niet, als het verzinnen zullen. Rijksdiensten zul- ziet opeens voor zich, dat hij nu niel ioon maar komt. len worden overgeplaatst. meer van zijn salaris lekker sparen De planologen denken in grote lij- In het oosten is ruimte genoeg en kan voor de gewenste bruiloft, om- nen en njet jantjes en Pietjes en hier is het krapjes. dat ze thuis hem om niet of voor Marietjes. Heel logisch gedacht dus. Prachtig weinig kost en inwoning schonken. Waar ik wel een beetje bang voor op papier. Hij zal op kamers moeten. ben is, dat ze helemaal vergeten Maar ambtenaren zijn geen papier- Het zijn maar een paar kleinighe- dat ze nog in een stoffige la een tjes, die je zomaar in een ander den. En oma in het bejaardenhuis hele dikke portefeuille hebben met mapje kun schuiven, in een andere zal nu vergeefs gaan uitzien naar een complete satellietstad Zoeter- stad. Ambtenaren zijn heel gewone het wekelijks bezoek. En opa kan meer. mensen met de achtergrond van een niet meer met zijn jongste kleinzoon Stel je voor, straks zijn Heerlen gezin, familie, bezit, waar ze net zo naar de zee gaan kijken. en Apeldoorn en de Mokerhei stik- aan vast zitten als ieder ander. Dat is verdriet. vol en moet alles terug naar de lege Natuurlijk, de verhuizing zal wel Kom, kom, zeggen de mannen die flattorens hier! den ingediend, moet naar zjjn mening op z'n individuele me rites worden bekeken. De minister zei dit gistermiddag bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede-Kamercommissie voor justitie. Hij bleek zich goed te kun nen vinden in de opvattingen van prof. Diepenhorst (a.r.), dat men na 22 jaar gevangenschap niet meer kan spreken van een zinvolle uitvoering van de detentie en dat bepaalde over wegingen en omstandigheden van in dividuele aard aanleiding zouden kun nen zijn voor gratiëring van het Bre dase drietal. Interview „Zij hebben overigens geen enkel recht op gratiëring", zei de minister in antwoord op de vraag van de PSP-er Wiebenga of hij nog steeds op het standpunt staat, dat hij op 27 april jl. in een interview in De Rotter dammerbladen innam („Het is duide lijk, dat het Bredase drietal geen en kele aanspraak op gratiëring kan doen gelden..."). Gratie is nooit een recht, maar altijd een prerogatief van de Kroon. Mr. Geertsema (lib.), ds. Abma (s.g.) en mejuffrouw Goudsmit (D'66) lieten zich minder genuanceerd over het vraagstuk uit dan de minister en prof. Diepenhorst. Zij vonden, dat van verdere gratiëring van de drie van Breda geen sprake mag zijn. De communist Wolff informeerde nog naar de gezondheid van Willy Lages, maar de minister vond het niet passend daar in het openbaar me dedelingen over te doen. NEW YORK De speciale commis sie voor de apartheid heeft gisteren in een rapport aan de politieke com missie van de VN aanbevolen dat de Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk bijeenkomt om zich te beraden over de afkondiging van een volledig han delsembargo tegen Zuid-Afrika. Geldverspilling (3) De heer J. J. Kuin is het met mij niet eens omtrent de nutteloosheid van het onderzoek naar bijzonderhe den van het huwelijksleven. Het zal hem bekend zijn dat men zegt: „er zijn gewone leugens, gemene leugens en statistieken". Men bedoelt daarmee dat maar al te vaak op grond van statistieken gevolgtrekkingen worden gemaakt die niet betrouwbaar zijn. Inzonderheid is dit het geval, indien de vragen die de basis van de sta* tistiek moeten vormen, zó gesteld zijn dat bepaalde groepen Nederlanders daarop stellig niet zullen antwoorden. Dit is hier het geval. Overigens weten de betrokkenen echt al wel, dat (gebrek aan) geld en sexualiteit de twee grootste bedreigers van het huwelijksgeluk zijn. Ook daar om vind ik dit onderzoek dwaas ert nutteloos. Ik heb alleen maar willen waarschuwen tegen mogelijk gebruik van deze statistiek als bewijsmateri- Den Haag Dr. F. C. Dominicus Vredestceek (2) In de voorbije week is bij mij de vraag gerezen of wij wel het recht hebben om een zgn. vredesweek te houden. Zijn wij beter dan de ande ren? Natuurlijk niet. Ook wij hebben onze dienstplicht, onze bewapening en als het niet anders meer kan onze oorlog. Maar... wij bidden voor de vrede. Met het zwaard in de hand- Rotterdam L. G. Schipperus Johnson moordenaar niet acceptabel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Po lak (justitie) wil weieens be kijken of het artikel in het Wet boek van Strafrecht dat bele diging van bevriende staats hoofden strafbaar stelt, moet worden gewijzigd. Bij de behandeling van de justitie begroting in de Tweede-Kamercom missie drongen gisteren sprekers van PvdA en PSP aan op schrapping van het bewuste artikel, maar daar voel de de minister niets voor. De huidige tekst van het artikel kan echter tot misverstand aanlei ding geven en daarom moet het nog maar eens onder de loep worden ge nomen. Het schelden op en zich opzet telijk griend uitlaten over bevriende staatshoofden („Johnson moorde naar") moet echter strafbaar blijven. Dat is wezenlijk iets anders dan het leveren van scherpe kritiek. Minister Polak deelde nog mee dat er binnenkort een wetsontwerp komt tot verlichting van het streng arrest in militaire dienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9