Ik terug, moet anders is het met me gebeurd" Para's staan gereed om Pentagon te beschermen Massale anti-Vietnammars Lips vraagt enkele honderden arbeiders Haute-couture stijl in betaalbare confectie Het Kwartet Reserve-officier stal f26.000 uit legerkas Olifant doodt 20 Indiërs <1 s VRIJDAG 20 OKTOBER 196? 99 SCHIPHOL Zonder enige andere bagage dan een tanden borstel en een handtas bivak keert een kleine uit de Verenigde Staten gedeporteerde vrouw al 11 dagen in de vertrekhal van Schiphol. Overdag zit ze stilletjes op een bank bij de grote glazen ingangswand, 's nachts ligt ze eenzaam in een hoekje van de uitgestrekte en verlaten doch helverlichte hal op een andere bank met een KLM-deken over zich heen, die haar door een medelijden voelende KLM-em- ployé wordt verstrekt. Luchthaven-politie, Koninklij ke Marechaussee en de dienst luchthaven-politie van het korps rijkspolitie staan machteloos: de vrouw doet niemand overlast aan, gedraagt zich keurig en weigert een stap buiten de ver trekhal te zetten. Ze wil terug naar haar geliefde Amerika. Zij is de 38-jarige, ongehuwde Yvonne Paul, dochter van een Perzi sche vader en moeder van Armeense orgine in 1929 geboren in Menado (Ce lebes) en na de oorlog pretereede ze by de haar gestelde keuze de Neder landse nationaliteit boven de Perzische of de Indonesische. De laatste 9 jaren heeft ze in NewYork gewoond- De eer ste 5Vi jaar werkte ze er als secretares se by het Nederlandse consulaat. Maar de Amerikaanse nationaliteit heeft ze door allerlei omstandigheden niet ver- GEBOEID Rotterdam, dat bemiddelt bij het aan vragen van visa uit Amerika. Via dit consulaat heeft ze enkele dagen geleden een verzoek ingediend om opnieuw een visum-aanvrage te mogen indienen. Dit verzoek is naar New York opgezonden. Het antwoord kan niet binnen enkele maanden worden verwacht, zo deelt het consu laat mede. De Amerikaanse consul-generaal in Rotterdam, Seaborn P. Foster, zegt: „Ze mag niet vertrekken omdat ze geen visum heeft. Ze wordt bij ons ongewenst ge- geacht op grond van artikel 212a-4. Als ze zelf niet wil zeggen wat dat inhoudt, doe ik het ook niet. Tenslot te beschouwen wij zulke zaken als vertrouwelijk." Desgevraagd ontken de hij echter dat dit artikel enig misdrijf omschrijft. Gisteravond liet Yvonne Paul nog wat meer los. In 1958, op 28-jari- ge leeftijd, trok ze naar Amerika op een toeristenvisum. Ze wilde er blij ven, maar ze kwam niet in aanmer king omdat ze enerzijds in Indonesië geboren was en anderzijds niet van Nederlandsen bloede. Om toch te kunnen blijven, nam ze een baantje bij het Nederlandse consulaat. Ze maakte er spoedig car- Na vijf jaar kwamen de moeilijkhe den. Aanvankelijk van particuliere aard, leidden ze later tot haar ver trek bij het consulaat en tot een con flict met enkele vrienden, waaraan de politie te pas kwam. Ze werd voor de keus gesteld het land te verlaten of zich onder me dische behandeling te laten stellen. Na een psychiatrischse behandeling van enkele maanden ging ze weer aan de slag. Toen haar immigratie-aanvraag voor behandeling aan de beurt was, had. In de grote vertrekhal van Schip hol zit Yvonne Paul nu op haar bank. Schiphol weet met haar geen raad. Ze wordt nauwlettend door de Schip- hol-politie in de gaten gehouden. Bij de minste aanleiding wil men haar verwijderen. Het is hier geen hotel", zo meent men. „Maar ze gedraagt zich keurig en ten slotte is net een publieke hal." „Ik ben 11 dagen niet uit deze kle ren geweest", zegt ze. „Ik mag geen j douche nemen. Ik poets alteen mijn tanden met een tandenborstel, die ik hier heb gekocht." Driemaal daags gaat ze in een van de restaurants wat eten en drinken. Af en toe knapt ze zich wat op in een van de toiletten. Over haar langzamerhand wat smoezelig wordende japon draagt ze een goedkope dunne blauwe regenjas, die ze van iemand ter leen heeft ge- In Amsterdam wonen haar ouders. Maar naar hen wil ze niet toe. „Ik ben geen kind meer", zegt ze, wijzend op de eerste grijze haren. „Ik kan niet helemaal opnieuw be ginnen. Ik wil terug naar mijn eigen Na een lange lijdensweg werd ze ten slotte 10 dagen gel-aden onder dwang teruggestuurd naar Neder- Onder bewaking van een vrouwe lijk lid van de Amerikaanse immigra tiedienst kwam ze elf dagen geleden geboeid op Schiphol aan in een vrachtvliegtuig van de KLM. Sindsdien weigert ze een stap ver der te zetten. Ze wil terug naar Ame rika. Van haar laatste geld heeft ze een vliegbiljet bij de KLM naar New York gekocht, maar ze mag niet aan boord, omdat ze geen visum en geen paspoort meer bezit; niets en niemand kan haar nu overreden om ergens behoorlijk onderdak te zoe ken. Bezeten van een radeloze wan hoop ziet ze maar één weg, die ze nog wil volgen; die naar het vlieg tuig. Nieutve valserij te Drunen in gebruik flatje in New York, al is dat nog zo bescheiden. Ik ben gek op Amerika en wil geen Nederlandse meer zijn. Ik heb niets aan medelijden of hulp in dit land. Ik zie geen andere uitweg dan terug te gaan. Ik moet terug, anders is het met me gebeurd." Deze houding van haar heeft de instanties op Schiphol aanleiding ge geven om de hulp in te roepen van een psychiater. Die kwam echter na een onderzoek tot de conclusie, dat er geen sprake is van een zenuwzieke. Een tweede psychiater, die vier da gen later werd ontboden, was het met deze diagnose volledig eens. Yvonne zit op de bank en Wacht. Russen liggen ver voor WASHINGTON Ameri kaanse geleerden geven toe dat de Russen een flinke voor sprong hebben op het gebied van de ruimtevaart. Volgens deze deskundigen kan de Sowjetunie al binnen ongeveer tien jaar een man op Mars brengen; Ame rika pas rond 1985. j De vlucht van de Russische ruim- I tesonde naar Venus heeft wel aan getoond, volgens westelijke kringen, I dat de Russen meer gaan voelen I voor internationale samenwerking op 1 het gebied van de ruimtevaart. De Britse en Franse deskundigen was j immers verzocht naar Venus-4 te luisteren. Intussen is de Amerikaanse ruim tesonde Mariner-5 gisteravond de planeet Venus „vrij dicht" gepas- seerd: op vierduizend kilometer. De Mariner had meer tijd nodig om de I achterkant van Venus te passeren dan was verwacht. IN DE VAL De kans, dat ze nog ooit officiële toestemming zal krijgen om naar haar kleine flatje in New York terug te keren, schijnt gering. Ze is al voor de tweede maal fel tegenstribbelend door de Amerikaanse immigratie dienst onder geleide gedeporteerd. De eerste maal werd ze naar Schip hol gebracht in januari jl. Maar toen wist ze hoewel ze geen visum had naar New York terug te keren. Hoe ze dat presteerde is op Schiphol niet bekend. Aangenomen wordt dat er bij de KLM een fout is gemaakt. Die moet namelijk controleren of er een visum in het paspoort staat. Maar eenmaal op Kennedy Airport liep ze in de val. Rap van tong en niet van eruditie ontbloot wist ?e niettemin tijdelijk toegang te verkrij- gen. De zaak werd uitgezocht en de Amerikaanse wet was onverbiddelijk. Ze moest weer terug. Maandenlang wist ze deportatie uit te stellen. Ze bezwoer de Amerikanen, dat ze geen Nederlandse meer wilde zijn. Ze wilde haar paspoort niet meer hou den. Ze heeft het dan ook nu niet bij zich. Op de vraag waar het zich ei genlijk bevindt, kreeg men als ant woord: „Vermoedelijk bij de Neder landse consul in New York." Dat ze de Nederlandse nationaliteit heeft staat overigens vast. De mare chaussee heeft haar daarom moeten toelaten door het uitschrijven var. een tijdelijke verblijfpas, een zgn. laissez-passer. Intussen heeft men haar die weer afgenomen. In haar witte handtas heeft ze nu alleen nog allerlei aanbevelingsbrieven en een make-up set. (Van een onzer verslaggevers) DRUNEN De directie van de NV Lips-Drunen (niet te ver warren met Lips en Gispen brandkasten), waar onder meer scheepsschroeven worden ge fabriceerd, heeft binnen enkele maanden enkele honderden nieuwe arbeidskrachten nodig. Tegen het einde van dit jaar wordt een nieuwe aluminium- walserij in gebruik genomen, waardoor de walsproduktie wordt uitgebreid van zesduizend tot dertigduizend ton. De totale produktie van aluminium-half- fabrikaten bij Lips is 36.000 ton. Het totale binnenlandse verbruik van deze fabrikaten bedraagt momenteel 42.000 ton. De nieuwe uitbreiding maakt lips tot de grootste aluminiumverwer- kendc industrie van ons land. De kosten van de walserij, die twin tig miljoen gulden bedragen, werden uit eigen middelen en door een le ning van een bank gefinancierd. Het bedrijf, dat in 1939 uit Den Bosch werd verplaatst naar Drunen, heeft hier twaalfhonderd werkne mers in dienst. Binnen enkele maanden zal dil aantal dus met en- ANGST Waarom ze nu precies uit Amerika gezet is. wil ze niet zeggen. Wel is ze spraakzaam, doch niet erg mededeel zaam. Het is om een volmaakt on rechtvaardige reden, vindt ze. Op aan raden van de marechaussee heeft ze zich in verbinding gesteld met het Amerikaanse consulaat-generaal in Vrijgekocht WOERDEN Een 65-jarige ontkwam donderdagmorgen op het laatste moment aan de Utrechtse gevangenis. Voor ver scheidene overtredingen had de man boetes gekregen die tot 270 waren opgelopen. De politie haalde hem woens dagavond van huis omdat hij weigerde te betalen. De man bracht de nacht door in het politiebureau en zou donderdag morgen naar Utrecht worden ge bracht voor 45 dagen hechtenis. Maar op het laatste moment kwam een van zijn relaties zijn boetes betalen, waarna de Woer denaar op vrije voeten werd ge steld kele honderden moeten worden uit- j gebreid. In Leiderdorp is onder meer een buizenfabriek gevestigd. Deze on- derneming (170 man personeel) wordt overgeplaatst naar Drunen. Bij verschillende scheepswerven i heeft Lips eigen werkplaatsen voor j het leveren en monteren van scheepsschroeven. De familieven nootschap heeft in België een kleine fabriek voor legeringen. In Frank rijk, Spanje, Italië en Amerika werkt het bedrijf samen met scheeps- schroevenfabrieken. Grote shoiv van marionetten DEN HAAG Een van de grootste tentoonstellingen op het gebied van marionetten zal aan het eind van dit jaar te zien zijn in het Haags Ge meentemuseum. Praktisch de gehele collectie van de stad München. bestaande uit vele honderden poppen, komt naar ons land. Deze beroemde Duitse verzameling omvat marionetten uit India, leren schaduwpoppen uit Thailand, Indone sische wajangpoppen, Chinese scha duwfiguren van perkament, houten poppen uit Japan en ook uit bijna alle Europese landen poppen en ma rionetten. gemaakt van uiteenlopende materialen. De meeste poppen dateren uit de achttiende en de negentiende eeuw toen het marionettenspel, een virtuo ze kunst van schijn, een ware bloei beleefde. Vaste voet kreeg het in vrij wel alle volkstheaters, vooral in Oost-Europa. Uit Thailand en Japan komen de manshoge reuzen onder de marionet ten. Verreweg de meeste poppen zijn produkten van volkskunst. De overi ge stukken zijn het werk van kunste naars uit o.a. Amerika, Italië. Israël en Duitsland. Aluchemie breidt produktie uit ROTTERDAM Aluminium en Chemie Rotterdam NV (Aluchemie) is bezig met een uitbreiding van de ano- denfabriek in het Botlek-gebied waar door de produktie begin 1969 kan zijn verdubbeld (240.000 ton per jaar). Uit eindelijk wil men tot een produktie van 500.000 ton komen, waarvoor een tweede fabriek zal moeten worden gebouwd. Het tijdstip waarop is niet bekend. Na voltooiing van de uitbreiding zal de fabriek aan 600 mensen werk bieden. Naar de aluminiumsmelterij in Delfzijl gaat 15 procent van de produktie; 85 procent wordt uitge- WASHINGTON Het Ame rikaanse leger houdt 3500 val schermjagers paraat om het ministerie van defensie dit weekeinde te beschermen. Een massale anti-Vietnam-mars zal namelijk morgen bij het Pentagon eindigen. Er worden tussen de veertig- en honderd duizend deelnemers verwacht. De regering heeft toestemming voor de demonstratie gegeven. De parachutisten worden in gereedheid gehouden om de 1300 man politie agenten en 2500 man van de Natio nale garde te kunnen bijstaan. Bij anti-Vietnambetogingen deze week hebben zich in geheel de Verenigde Staten al relletjes voorgedaan. Autoriteiten van de luchtmacht hebben duidelijk gemaakt, dat als de 3500 man niet genoeg zouden zijn, er nog zo'n 3000 parachutisten kun nen worden aangevoerd. Vliegtuigen worden in gereedheid gehouden om direct een luchtbrug te kunnen or ganiseren. De reeks betogingen tegen de oor log in Vietnam die maandag begon Betoging tegen Grieks bewind AMSTERDAM Op zaterdag 28 oktober zal te Amsterdam, Utrecht, Parijs en Frankfort worden gedemonstreerd tegen de dictatuur in Griekenland. Indien die plannen doorgaan wordt diezelfde dag ook in Denemarken en Engeland een aantal betogingen gehouden. Zaterdag 28 oktober is gekozen omdat de Grieken dan de dag herdenken, waarop de Griekse regering zich tegen het fascisme van Mussolini keerde. Onder de Griekse arbeiders in Amsterdam. Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Amersfoort zullen pam fletten in de Griekse taal worden verspreid. Onderzoek naar bouwplannen mammoet-dokken DEN HAAG Het Centraal insti tuut voor industrie-ontwikkeling stelt op verzoek van minister De Block (economische zaken) een onderzoek in naar de mogelijkheden voor de bouw. van een of meer dokcomplexen in het Nieuwe Waterweggebied. De bewindsman verwacht dat dit Civi-onderzoek inzicht zal geven in hoeverre zulk een uitbreiding van de dokcapaciteit zich met de uitbouw van de werf van Verolme verdraagt. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. Nederhorst (soc.) zegt de minister dat hij wel op de hoogte is van een plan voor de aanleg van twee gegraven dokken in de Maasvlakte door de Rijn-Schelde- groep, maar dat hem verder niets bekend is. De minister is van mening dat nau we samenwerking bij de realisering i van mammoet-dokken zeer belang rijk is, mede gezien de grote investe ringen. Verolme heeft bij de regering een aanvrage ingediend ter verkrij ging van een kredietgarantie voor de financiering van zijn uitbrei dingsplan. Ook de Rijn-Scheldegroep is voornemens steun bij de overheid te vragen. TAIPEI De orkaan Carla heeft na haar verwoestende tocht over de Philippijnen ook de oostkust van Tai wan (Formosa) getroffen. Volgens de laatste berichten uit de getroffen pro vincie Ilan zijn daar zeker 12 mensen verdronken, 16 ernstig gewond en ruim 20.000 uit hun huizen verdre ven. Ook worden teminste 36 mensen vermist. en morgen met de mars naar het Pentagon wordt beëindigd) heeft zich gisteren voortgezet in verschil lende Amerikaanse steden. In Madison liepen bij gevechten tussen studenten en politieagenten tachtig personen verwondingen op en in New York werden op het ter rein van het Brooklyn college zeker twaalf personen gewond. Protest-uittocht damesweekblad Eva AMSTERDAM Zes medewerksters van het damesweekblad Eva (oplaag 350.000), zijn het niet eens rnet „de nieuwe formule", die als een verfrissing voor het blad zou moeten gaan werken. Twee weken geleden nam mevrouw Caroline Euwe. adjunct-hoofdredactrice haar ontslag nadat zij een aantal arti kelen nieuwe stijl had gelezen, die toonaangevend moesten worden geacht voor de gewijzigde formule. Toen dit ontslag stilzwijgend werd geaccepteerd, volgden andere mede werksters: Hanneke Meerum Terwogt, Ageeth Scherphuis. Hedda van Gennep, Rem Koolhaas en Hans Verhagen. De nieuwe lijn is een idee van Rein van Rooy. de hoofdredacteur van Tele- vizier (van dezelfde uitgever), die hoofdredacteur van alle Rotogravure bladen zal worden. Concours voor jonge musici GRONINGEN Groningen schrijft volgend jaar een concours uit voor jonge musici waaraan kon wor den deelgenomen door al degenen die in 1968 aan een van de Nederlandse conservatoria het einddiploma so- lospel zullen behalen met onderschei ding. Het evenement zal voorlopig „Cum laude coiicours" heten en in principe in de maand september worden ge houden. Het openbare gedeelte van het concours zal bestaan uit een na der te bepalen aantal concerten van de deelnemers ,met het Noordelijk Fil harmonisch Orkest. De Groningse raad voor de kunst heeft hiervoor 3000 gereserveerd als hoofdprijs voor de concourswin naar. Bij welslagen zal worden over wogen hiervan een traditie te maken. CNVsocialisten deden het beter in de Kamer (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het Christelijk na tionaal vakverbond heeft weinig waardering voor de wijze waarop de confessionele partijen zich in de Tweede Kamer hebben opgesteld bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting. Groot is echter de waardering van het CNV voor wat de Partij van de Arbeid als oppositiepartij heeft ge daan. Alle partijen hebben over de werkloosheid gesproken, maar de socialisten deden acute en structu rele werkloosheidsbestrijding en de mogelijke financiering daarvan ver uit het duidelijkst uit de verf ko- Dit geldt volgens het CNV zelfs niet alleen de werkloosheid maar ook zaken als de woningwetbouw, de ontwikkelingshulp en de finan ciering van de AWZ. De confessione le partijen hebben hier niet veel van gemaakt. Goed hart In De Gids van deze week schrijft het CNV-bestuur deze gang van za ken zeer te betreuren, juist omdat men de confessionele partijen een goed hart toedraagt. De schijn Is nu gewekt, aldus het CNV, als zouden bij de christelijke volkspartijen en hun fracties zeer specifieke werk- nemersbelangen minder hecht ver ankerd liggen als bij de niet-confes- sionele partijen. „Voor de christelijke vakbeweging is dit opnieuw een teken aan de wand. Zowel samenstelling als lei ding van de confessionele fracties zyn voor ons onvoldoende om ons zelf in het beleid naar buiten van die fracties duidelijk te herkennen, Wij vinden dat een te hoge prijs voor politieke samenwerking met li beralen en een triest resultaat daar van", aldus het CNV. DICK IIOLTRAES PRESENTEERT NE AL VOORJAARS-COELECTIE (Van onze moderedactrice) i ook geconfectt- AMSTERDAM Modenieuws ge- noeg de laatste jaren, maar geen Vloeiende lijn bepaling van een roklengte of) Voor 129 tot 159 komen ,s iI leis in kamgaren, gabardine, flanel, kleur kan halen bij de sensatie i wouen jgrsev of gematteliseerd ka- die gisteren op de zestiende ver dieping van het Confectiecen- trum gebracht werd. Een sensatie voor alle vrouwen, die graag goed maar niet duur gekleed zijn. Dick Holthaus toon de daar namelijk een collectie, die voorjaar 1968 in de winkels zal verschijnen, geconfectioneerd door Someren NV-Etec NV van een klasse zoals we niet gewend zijn in het gemakkelijk betaal bare genre te vinden. En... zonder beperkt te blijven tot mannequin maten. Voorlopig gaan de maten tot en met 44 en we kunnen ons voorstellen, dat sommige model len voor nog forsere maten ook een deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Luitenant verhoogde eigen salaris CALCUTTA Een wilde olifant heeft in de Indiase staat Orissa 20 men sen gedood. Een groep politiemannen heeft vergeefs getracht het dier te do den. De olifant ging tot de aanval over en verwondde verscheidene politie mannen, onder wie een officier die zich kon redden door in een boom te klim men. Er is nu een beloning van vijftig Indiase ponden uitgeloofd voor degene die bet dier doodt. ARNHEM Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst. Zo luidde gisteren het vonnis van de krijgs raad te Arnhem tegen de 28- jarige reserve tweede-luitenant B. V* uit Arnhem die gedurende vier jaar f 26.000 uit de legerkas stal. Hij was administrateur van de staf van het Eerste Legerkorps te Eiber- gen en Kampen toen hij de fraude pleegde. De auditeur-militair mr, J. H. Bek kering had twaalf maanden waarvan twee voorwaardelijk en ontslag De luitenant was begonnen voor kleine kastekorten dekking te zoeken. Dit ging goed. Eens per maand moest hij een overzicht maken voor de korpsadministratie te Apeldoorn; het duplicaat dat hij terugkreeg verving hij door een vervalst exemplaar. De controleurs merkten niets op en hij ging zijn malversaties steeds verder uitbreiden, totdat hij zich ten slotte dubbel salaris toekende. Ofschoon hij wist dat het eens zou spaak lopen ging hij door, ook nadat hij was over geplaatst naar Kampen. De auditeur herinnerde er in zijn requisitoir aan dat de luitenant al eerder een goede toekomst als rijksambtenaar had vergooid door soortgelijk misbruik van vertrouwen. MAROKKANEN VOCHTEN OM HUN ETEN BOSKOOP Vier Marokkanen, die werkzaam zijn bij een boomkwe ker-handelaar kregen gisteren in de kantine van de firma ernstig me ningsverschil over het bereiden van hun maaltijd. De ruzie breidde zich snel uit tot een handgemeen. De Ma rokkaan A. raakte zo buiten zinnen, dat hij zijn medegastarbeiders met een mes. schop en fles te lijf ging. De anderen lieten zich ook niet on betuigd, zodat er een complete vecht partij ontstond. Het resultaat was, dat drie mannen zich onder 'dok tersbehandeling moesten stellen. Een met een snee in de nek, een andere met een uitgeschakelde arm door een schop en de derde met een lichte hersenschudding. De aanstichter van de vechtpartij I werd door de politie van het bedrijf afgehaald en in bewaring genomen. I Hij moet het land verlaten. wollen jersey of gematteliseerd ka toen met een coupe, die voor haute couturewerk niet onderdoet. De man tels hebben, evenals trouwens de ja ponnen een vloeiende lijn, die mo dieus en klassiek tegelijk is. Holthaus stijl met zakjes en knoopgarneringen, maar met grote zelfbeheersing ge doseerd. Wel grappig was, dat toen er een mantel kwam in een grijze flanel van zeer bijzondere allure en de prijs 259 werd genoemd er een wat gege neerde stilte viel. We waren al aan de lage prijzen gewend! Toen bleek, dat het om een ensemble ging: japon èn mantel in dezelfde lijn. Mooie robe-manteaux, die we lie ver nu reeds dan zoveel maanden later in de winkels zouden willen zien en tailleurs met lange jasje» (van 109 af) dikwijls als combinatie van japon met jasje. Coctail Voor cocktail en theater een ensem ble in zwart gemataliseerd materiaal: mouwloze japon met mantel van gro te stijl. De serie wordt onder de naam Col lection twenty seven in de handel gebracht. Elk model heeft een zilver kleurig etiket met deze naam en die van Dick Holthaus ingenaaid. De Nederlandse vrouw behoeft niet langer te mopperen, dat zij het zo moeilijk heeft om betaalbare kleren te kopen. Die kleren zijn er nu, als de inkopers maar zo vriendelijk wil len zijn deze in de winkels te bren gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5