,Ik deed het niet omdat ik laf ben' LEIDERS GEHEIME BRITSE DIENST IN DE KRANT El Alameinkeerpunt Tweede Wereldoorlog in Celtic klopte Racing (1-0) -KWART EEUW GELEDEN: Leerverrassingen voor tassen en nog veel meer Tweemaal goud voor Oranje in Mexico GRATIS ZWARE REEP 11 DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 Het verhaal van een deserteur (Door PETER VAN DER HOEST) ROTTERDAM „Ik ben niet gedeserteerd omdat ik laf ben, maar omdat ik bet gewoon niet eens ben met wat Ameri kaanse legerautoriteiten ons vertellen over Vietnam. Boven dien vind ik het schandalig dat er in Amerika negers en buiten landers ingezet worden in de oorlog in Vietnam, alleen om zoveel mogelijk Amerikanen te sparen." Aldus de 23-jarige A. van de W. uit Rotterdam, die tot voor kort in Amerika in dienst was en op de nomi natie stond om naar Vietnam gestuurd te worden. Hij wil niet dat zijn volledige naam in de krant komt en ook niet dat er in details geschre ven wordt over zijn vlucht. EMIGRANT Drie jaar geleden emigreerde Van de W. naar Amerika. Het was niet moeilijk voor hem in New York wo ning en werk te vinden. Hij wist dat iedere emigrant tussen de 18 en 26 jaar mits hij goedgekeurd wordt, in Amerikaanse militaire dienst moet. Hij rekende echter op zijn Nederlan derschap en verwachtte dat men hem niet op de lijst voor Vietnam zou „Ik ben erachter gekomen dat er wat betreft de militaire dienst in Amerika corruptie heerst. .Als je ou ders geld hebben, kun je er gemakke lijk onderuit komen." Over de militai re dienst in Amerika heeft hij geen goed woord over. „Je wordt er verne derd, je kop wordt kaalgeschoren en je moet maanden achtereen in een kamp opgesloten zitten zonder dat je een dag vakantie krijgt. Het enige wat je er leert is zo grondig mogelijk iemand afmaken." OP DE LIJST In juli dit jaar ontving Van de W. bericht dat hij op de lijst stond om naar Vietnam uitgezonden te worden. „Je denkt onmiddellijk aan een ver gissing. Ik ben dan ook naar de leger leiding gestapt en heb gevraagd of het waar was. Ik vertelde ze dat ik Nederlander ben en dat dat toch zo maar niet gaat. De man die mij hielp zei dat ik me toch zo maar geen zorgen behoefde te maken en dat hij het wel zou doorgeven. Inderdaad had dat succes. Ik werd van de lijst afgevoerd". Inmiddels had ik mijn ouders in Rotterdam opgebeld, die verboden mij uitdrukkelijk naar Vietnam te gaan. Begrijp me, ik ben niet laf, integendeel, maar ik ben het er ge woon niet mee eens. Ik ben toch Ne derlander''. „Het was een grote opluchting voor van de W. toen hij van de lijst was afgevoerd. De vreugde duurde echter maar kort. Begin september kreeg hij bericht dat hij wéér op de lijst „Ik was woedend. Ze waren, nadat ik van de lijst was afgevoerd, direct gaan controleren waar ik New York gewerkt had, wie mijn kennissen wa ren, kortom, heel mijn doen en laten in Amerika hadden ze nagegaan. Ik ben toen onmiddellijk weer naar de legerleiding toegestapt. De man die me te woord stond zei me dat ik naar een plaats in Vietnam gestuurd zou worden, waar ik het helemaal niet prettig zou vinden. Die plaats lag on geveer veertig of vijftig kilometer buiten Saigon. Ik zou daar de frontsoldaten moeten voorzien van voedsel, dat ik met een helikopter naar de plaats van bestem ming moest brengen. ONZINNIG „Ik weet dat ze me zelf hier niet meer kunnen pakken, want Neder land levert me toch niet meer uit. Ik vertel u. alleen wat ik kwijt wil, an ders lopen mijn kennissen en familie leden in Amerika gevaar, die me ge holpen hebben. Ook wil ik niet op mijn geweten hebben dat de betrek kingen tussen Nederland en Amerika schade wordt gedaan". „In grote trekken komt het hierop neer dat ik een paspoort heb kunnen bemachtigen. Hoe vertel ik niet. Het is een normaal paspoort met mijn eigen naam, geboortedatum en woon plaats erin. Ik moest een paspoort hebben, want toen ik in dienst moest, werd het mij afgenomen. Mijn monsterboekje heeft ook een grote rol gespeeld". „In ieder geval ben ik sinds de ochtend dat ik definitief wist dat ik op de lijst stond, niet meer naar mijn basis teruggeweest. Ik heb gebeld dat ik een paar dagen vakantie nam en daar gingen ze mee akkoord. Al mijn spullen en mijn geld, dat ik de afgelo pen maanden verdiend had, moest ik achterlaten". „Een familielid boekte In overleg met mij passage op zijn eigen naam voor een vlucht per KLM naar Neder land. Vijf minuten voor de vlucht ging ik naar het vliegveld om te vra gen of er nog plaats vrij was in dat toestel. Ik kreeg te horen dat het vol was. We speelden het zo dat het be wuste familielid alles kon horen. Net alsof, stond dat familielid zijn. plaats aan mij af met de mededeling dat hij zijn vlucht wilde annuleren". „Dit moest ik wel op deze manier doen, want als ik dagen daarvoor op mijn naam geboekt had, hadden ze me zo te pakken gehad. Ze controle ren namelijk allereerst de passa gierslijsten van de vliegmaatschappij en. Toen het vliegtuig eenmaal van de grond was, wist ik dat ik vrij was: een toestel van de KLM is Nederlands grondgebied." Van de W. begrijpt dat hij de eerste jaren niet weer naar Ame rika kan gaan. „Als het weer mag, ga ik beslist. Amerika is een hard land, maar je kunt er een hoop leren. We zijn van Amerika afhankelijk. Daarom geloof ik niet dat Amerika weg moet uit Vietnam. Ik weet dat dit na mijn relaas vreemd klinkt, maar ik geloof dat ze er moeten zijn." heb ik van sparen willen weten, maar nu... Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,- en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit GLASGOW Celtic Glasgow heeft woensdagavond iets van het door de nederlaag tegen Dynamo Kiev danig geschade prestige terugge wonnen. De Schotten, de houders van de Europese beker voor landskampi oenen, versloegen in de eerste wedstrijd van de strijd om de wereld beker voor clubs de Zuidamerikaanse kampioen Racing Club Buenos Aires met 10. De 110.000 toeschouwers op Hamp den Park hebben bijna 90 minuten lang een aanvallend Celtic gezien, dat zich echter keer op keer doodliep in de bikkelharde Argentijnse de fensie. Slechts eenmaal vonden de Schotten, technisch en taktisch bijzon der goed spetend, een opening in de defensie van Racing Club. Dat was in de 69e minuut toen aanvoerder Billy Mc Neill uit een corner van John Hughes doelman Ce jas met een knap pe kopbal kansloos liet. De return wordt 1 november in Bu enos Aires gespeeld. H0CKEY~T0R]\00I LONDEN Tijdens het voor-O lympische hockeytornooi won Pa kistan met 20 van België en India zegevierde met 21 over Spanje. Australië Frankrijk 2—0 (00), Groot-Britannië Japan 11 (00). India heeft met 6 punten uit 3 wedstrijden de leiding voor Oost- en West-Duitsland met elk 4 punten uit 2 ontmoetingen. Nederland bezet de zevende plaats met een punt uit twee wedstrijden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren offi cieel bevestigd dat de VS bereid zijn zes Latijnsamerikaanse landen North rop F-5-straalvliegtuigen te leveren. Washington blijft echter gekant te gen de aankoop door die landen van kostbare ultra-moderne supersone toestellen. LONDEN Het Londense blad Daily Express heeft vandaag de Vei ligheidsvoorschriften openlijk aan zijn laars gelapt door de namen te publiceren va nde leiders va nde Britse geheime dienst. Het rechts- gerichte dagblad, oplaag vier mil joen exemplaren, meldde dat dit zijn Sir Dick Goldsmith-White (MI-6- inlichtingendienst) en Sir Martin Furnival-Jones (MI-5-contraspiona- ge). De Express schrijft hiertoe te zijn overgegaan omdat het Amerikaanse blad Saturday Evening Post uittrek seis gaat publiceren van een binnen kort te verschijn enboek, waarin be halve deze namen zelfs de adressen en telefoonnummers van de hoofd kwartieren va nde Britse geheime dienst woden vermeld. Kernverdrag snel door EEG ondertekend? WASHINGTON Verwacht wordt dat vijf landen van de EEG, Frank rijk uitgezonderd, de volgende week bekend zullen maken dat zij bereid zijn het verdrag ter voorkomnig van de verspreiding van kernwapens te tekenen. Zij zullen het verdrag echter niet ratificeren voordat hun verzoeken voor de uitoefening van toezicht door de twee super mogendheden zijn in gewilligd. Het is de vraag of deze twee mach ten zullen instemmen met een der gelijke ondertekening onder voorbe houd. Winston Churchill, die met ongeduld tot de actie hij El Alamein aan spoorde, kwam zich persoonlijk overtuigen van de voorbereidingen tot het offensief. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Ieder najaar organiseert de stichting Leder- warenmode een soort Sinter klaastafel in het Carltonhotel, waar de pers het nieuws als het ware van af kan scheppen. De tassentafel bijvoorbeeld. Het nieuwste leer is van de landschilpad. Zandkleurig met harde gladde bruine stippen. Het lijkt wat op struisvogel- Druk gebarend zegt hij nog eens dat het geen kwestie van lafheid was. Volgens hem was het de onzin nigheid die hem deed besluiten te deserteren. Hij geeft voorbeelden. „We werden getraind in het parachu tespringen. Waar ze het idee vandaan halen weet ik niet, maar als je met een parachute in de lucht hangt, gaat er een juichkreet bij de Vietcong op. Wat is er nou een mooier doelwit dan een parachutist in de lucht? Het inte resseert ze maar weinig of je kapot geschoten wordt. Toen ik in mijn op leidingscentrum een andere bril met sterkere glazen kreeg, zeiden ze tegen me dat ik dan beter kon schieten. Maar ze vergaten dat ik door die bril de hele dag met hoofdpijn liep." PASPOORT Opgewonden vervolgt Van de W. zijn verhaal. We zijn bij het punt van zijn vlucht aangekomen. Een schoonheid met een schoon heid van een beugeltas van land- schilpad. De donkere stipjes zijn glanzende, wat harde bobbeltjes, die het leer een heel bijzonder ef fect geven. leer. Of het even sterk is (struisvogel- leer is onverslijtbaar en wordt steeds mooier), weet ik niet, maar het is beslist niet onsterk. Alle reptielen-le ren zijn in de mode, ook als garne ring met suède of nappaleer. Hierbij zij vermeld dat het glanzende kroko- dilleer geen water kan verdragen, het wilde krokodilleer (doffer) wel. Het slangenleer is niet meer zo duur. We zagen onder andere prachtig cobraleer. Nappatassen zijn vaak soepele buidels. In geitenleer heel be taalbaar en vaak voorzien van leuke plastic (maar op hoorn lijkend) beu gel. Model Over het model behoeft men zich overigens weinig zorg te maken. Beu gels en overslag, buidels en vleugels, alles mag. Het gaat er om, dat de tas voldoende bergruimte biedt voor al les wat de vrouw mee wil slepen. Een te krappe tas slijt snel, als men daar maar rekening mee houdt. Timbu is een ademend op dof leer lijkend nieuw materiaal, Vistram is dit ook, dit kan gewassen en gestre- keen worden. Voor jonge meisjes nog felle kleu ren of zwaar met koper beslagen tas sen, voor de ouderen vooral alle kleu ren bruin van tever tot mahonie. Bepaald inspirerend is de afdeling cadeaus. Een beeldige sigarettendoos die na een lichte druk openspringt en dan twee rijen sigaretten uitnodigend toesteekt 98.50). Een samenstel van: tehrmometer, hygrometer en barometer op een leren ban bont inzet 38). Een pechkoffer 67,80). Leren broekriemen met kalfs- voor de automobilist, zodat hij zijn spullen in één greep heeft in geval van nood (tot 12). Verder portefeuilles, schaakspelen in leren etuis, pijpen, krantenhangers en dan Laimby het rare slappe hond je, dat in alle standen gekneed kan worden. Het is bedoeld voor telefone- renden, die de gewoonte hebben pa- Dit is Laimby het speelgoedje voor de baas, of dat nou de baas in httis is of de baas op kantoor. Het malle dier kan in alle bochten en stan den vervormd worden, terwijl meneer bijv. telefoneert. Paper- clipsen behoeven dan niet langer verfrommeld te worden en tele foonboeken en vloeibladen niet langer met rare krabbels beklad. perclipsen te verbuigen of krabbels op telefoonboeken te maken, tijdens het gesprek. Het beest kost 8,50. Koffers zijn eigenlijk ook geschen ken. Het allernieuwste is met jute als bekleding. Wie vliegreizen maakt kie- ze een koffer met houtframe. De weegschaal heeft uitgewezen dat er een complete herengarderobe met o.a. twee kostuums, een paar schoenen en een reisapotheek ingaat zonder over het gewicht te komen Voor dames is een aardig snufje de autohandschoen met aan de pols een parkeermuntjes vakje. Het is de moeite waard in de komende weken eens extra op de leerzaken te letten, tenslotte begint Sinterklaas zijn voorobereidingen al en men zal er heel wat ideeën op- TN de avond van 23 oktober 1942, volgende week 25 jaar geleden, ontving Winston Churchill, de Britse oorlogs leider, het telegram waarop hij dagenlang met spanning had gewacht. Het was verzonden uit Caïro door generaal Harold Alexander en het bevatte slechts een woord„Zip". Churchill kon verlicht adem halen. In code"was hem geseind dat in Noord-Afrika het grote offen sief waarop hij zo met klem had aangedrongen, eindelijk was begonnen. Enkele uren eerder had Mont gomery, opperbevelhebber van het Britse Achtste Leger, zijn officieren en soldaten ervan op de hoogte gebracht, dat dit offensief aanstaande was. „De slag, die binnenkort begint had hij hun in een boodschap gezegd zal de ge schiedenis ingaan als de slag, die de beslissing bracht. Hij zal het keerpunt in de oorlog betekenen. De ogen van de gehele wereld zullen op ons gericht zijn en zij ,zullen gespannen toezien aan wie de overwinning zal toevallen." En voorts: „Als we alles doen, kan alleen dit het resultaat zijn: Wij zullen de vijand vernietigend verslaan en hem uit Noord-Afrika gooien.... Daarom moge iedere officier en iedere man met een dapper hart de slag ingaan, vastbesloten om zijn plicht te doen tot aan zijn laatste ademtocht. Niemand mag zich overge ven zolang hij nog niet gewond is en nog vechten kan...." Opzienbarend De oorlogskansen namen een keer. Tot in de zomer van 1942 had Erwin Rommel, aanvoerder van de Duitse en Italiaanse troepenmacht, overwin ning na overwinning geboekt. Zijn zege leek aanstaande. Mussolini, de Italiaanse dictator, was reeds met een wit paard naar Noord-Afrika gereisd om de overwinningsparade af te nemen. Maar de opzienbarende achtervol ging van de Britten was bij El Ala mein tot staan gekomen. Begin sep tember deed Romm.el nog een wanho pige poging het vastgelopen front te doorbreken en met een laatste sprong de Nijl te bereiken, maar het misluk te. De kracht van de Duitsers was aan het verminderen. Zij waren vermoeid en kampten met gebrek aan mensen en materiaal, nu de veldtocht in Rusland meer en meer de aandacht van het Duitse opperbevel ging opeisen. Klaar Het Britse Achtste Leger daarente gen kon belangrijk worden versterkt, zo zelfs dat het overwicht verkreeg op de Duitsers en de Italianen. De omstandigheden werden rijp voor een beslissende actie van Britse zijde. Hoewel Churchill Alexander en Mongomery tot spoed aanmaande, gingen beiden rustig hun gang met het treffen van voorbereidingen. Zij wilden niet het minste risico nemen. Twaalf Op 23 oktober achtten zij de tijd gekomen handelend op te treden. Zij waren klaar voor het gevecht. Om 9.40 uur die avond, bij volle maan, beschoot hun artillerie twintig minu ten achtereen de Duitse stellingen en troepen. Daarna volgde een beschie ting met mortieren en machinegewe ren, en traden de jachtbommenwer pers van de RAF in actie. En toen deed de infanterie de eerste aanval.... De slag zal ongeveer tien tot twaalf dagen duren, had Mongomery zijn of ficieren voorgehouden. In het begin deden de Duitsers nog krachtige te genaanvallen, maar op 3 november be gonnen zij aan een wanordelijke te rugtocht. Op 6 november telegrafeerde Alexander aan Churchill: „Luidt de klokken". Het aantal gevangenen be liep toen ongeveer 20.000. De Britten hadden daarnaast 350 tanks, 400 ka nonnen en duizenden motorvoertui gen buitgemaakt Op 8 november viel Mersa Matruh in Britse handen, en in de nacht van 12 op 13 november Tobroek. Op 15 januari 1943 begon Montgomery aan het laatste en beslissende offensief. Een week later viel Tripolis. Montgomery had woord gehouden. De vijand was uit Noord-Afrika ge- EUROPA CUP Anderlecht in tweede ronde BOEKAREST Rapid Boekarest (kampioen van Roemenië), Serajewo (kampioen Joegoslavië), Anderlecht (kampioen België) en Hvidovre (kam pioen Denemarken) hebben woensdag de tweede ronde bereikt van het tor nooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De volgende resul taten werden bereikt: Brussel: Anderlecht FC Karl Marx-Stadt (Oost-Duitsland) 21 (uit 31). Kopenhagen: Hvidovre FC Basel 3—3 (Uit 2—1). Boekarest: Rapid Trakia Plovdiv (Bulgarije 3—0 na verlenging (Uit 0—2). Seraje wo: Serajewo Olympiakos Nikosia (Cyprus) 3—1 (uit 2—2). Waarnemers verwachten dat de publicatie een groot politiek schan daal zullen uitlokken. Er bestaat in Engeland een afspraak dat de pers geen berichten opneemt die de natio nale veiligheid kunnen schaden. De hoofden van de Britse geheime dienst v/aren tot dusver naamloze, in duis ter gehulde figuren. De Daily Express schrijft dat het teveel gevraagd zou zijn om van het publiek te verwachten, dat het zijn veiligheid bedreigt acht als Britse kranten een bericht, waar of niet waar, publiceren dat in de rest van de wereld, ook bij potentiële vijan den, al bekend is. Het ministerie van buitenlandse zaken en de veiligheidsdiensten heb ben nog ge encommentaar gegeven op de berichten in de F Financiële positie VN steeds slechter NEW YORK De financiële posi tie van de Verenigde Natiess wordt steeds slechter. Om de balans in evenwicht te brengen is minstens een bedrag van 130 miljoen gulden no dig aan vrijwillige bijdragen. Dit zei secretaris-generaal Oe Thant giste ren toen hij de begroting 1968 in diende. De 122 lidstaten zullen 3,5 procent meer contributie moeten be talen dan over dit jaar om het te kort te dekken. Oe Thant liet uitkomen dat, wan neer de schulden niet binnen een re delijke termijn worden betaald, de landen, waar VN-troepen voor vre desoperaties werden gevraagd, zelf een deel van de kosten voor hun re kening moeten nemen, dat volkomen buiten proportie is. Dorus met kinderen •HILVERSUM Zaterdag zendt de VARA-televisie de filmimpressies uit, die Rinus Spoor maakte van de mati nees, die Dorus 's middags geeft voor de Rotterdamse kinderen. Dorus is zeer populair bij de jeugd. Hij maakt een praatje mt zijn jonge fans en laat ze ook zingen. (Nederland 2 kwart over negen) MEXICO CITY Nederland behaalde gisteren tijdens de internationale sportweken in Mexico twee gouden medailles bij het roeien. Achtereenvolgens ontvingen skiffeur Jan Wienese en de dubbel twee Harry Droog Leendert van Dis uit handen van de voorzitter van de inter nationale roeibond het gouden overwinningsteken. Vooral de zege van Jan Wienese kwam als een verrassing. De Neder lander nam op prachtige wijze revan che voor de eerder geleden nederlaag tegen de Oostduitse Europees kam pioen Achim Hill, die na afloop van de race zijn verbazing uitsprak over de bijzonder goede tijd van Wienese (7.47.33) op de door tegenwind en door ondiepe zee zware baan. De tijd van Hill was 7.51.55 en die van de veelvoudig wereld- en Olympisch kampioen Ivanov uit Rusland 7.58.87. De sterke Delftse sculler Harry Droog en de Amsterdammer Leen dert van Dis vierden hun overwin ning op meer bescheiden wijze. Zij toonde op ondubbelzinnige wijze aan thans zeer gevaarlijke concurrenten te zijn voor de bijna onverslaanbaar geachte Zwitsers Burgin en Studach, die echter niet deelnamen aan de ra- De wens van de Udense sprintster Wilma v. d. Berg om haar succesvolle optreden in Mexico af te sluiten met een tweede medaille is niet in vervul ling gegaan. In een tijd van 23.7 ein digde zij op de 200 meter als vijfde, waarmee zij onder haar Nederlandse record bleef. Haar nieuw record zal echter niet worden erkend omdat de rugwind 2,10 meter per seconde bedroeg. Win nares op dit nummer werd de Cu baanse Cobian in 23.1. Bij de zeilwedstrijden is Ben Verha gen op de derde dag tweede gewor den in de Flying Dutchman klasse. Op 28 oktober zal een Nederlands judoteam wedstrijden maken in Pa rijs. Het Nederlandse team is als volgt samengesteld: lichtgew. K. Gie- teling en S. Chen; halfmiddengew. E. v. d. Pol en J. Verhoeven; midden- gew. J Snijders en M Poglajen; half- zwaargew P Snijders en E Eugster; zwaargew W Ruska en C Dolman. BU_4 DIKKE 25CTS REPEN: KWAVTA BEKERWINNAARS Athene: Panathinaikos Bayern München 1—2 (uit 0—5). Luik; Stan daard Altay Izmir (Turkije) 3—2. JAARBEURS Izmir: Izmir Antwerpen 00. Uit 1—2. Hannover: Hannover 96 Napels 1—1. Uit 0—4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11