Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? Boze brieven voor man die kerk kocht Premie AWZl verdubbeld tot 0.4 pet. 1X3456 Wilma v. cl. Berg brak oude record van Fanny Blankers-Koen LIMBURG: TOEKOMST ZEER ZORGELIJK Reclamecongres gaat sleur doorbreken Arbeid mag in 1968 niet te duur worden Prachtige zege van Blokkeer tegen Brabo WOENSDAG 18 OKTOBER 19137 Kosten veel hoger dan men dacht (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het bedrijfs leven zal volgend jaar voor de Algemene wet (bijzondere) ziektekosten geen 0,2 maar ten minste 0,4 procent premie moe ten betalen. Om Invoering op 1 januari moge lijk te maken zullen de voorzienin gen bovendien in etappes van kracht moeten worden: op 1 januari niet te verzekeren risico's zoals opname in psychiatrische inrichtingen en voor zieningen voor gehandicapte kinde ren, en op 1 april de verpleegtehui zen en de ziekenhuisopname na het eerste jaar. Minister Roolvink, die dit giste ren in de vaste Kamercommissie voor sociale zaken en volksgezond heid meedeelde, blijkt hier te zitten met een moeilijke erfenis van dr. Veldkamp. Die begrootte de kosten van de wet op 600 miljoen per jaar, ze blijken nu dichter bij de 800 mil-- joen te liggen. De schatkist draagt op 1 januari bij met 475 miljoen, maar dat is niet voldoende om een premievrije invoering van de wet (zoals minister Veldkamp in het vooruitzicht had gesteld) mogelijk te maken. Niet 0.7 pet. De minister heeft zijn aanvanke lijke premiepercentage voor het bedrijfsleven zelfs nog moeten op trekken van 0.2 tot 0.4 procent, om dat de berekeningen van de Zieken fondsraad achteraf nog ongelukkiger bleken uit te komen dan de bij het departement bekende cijfers. De Ziekenfondsraad noemde een premie van 0.7 procent, maar de minister wil hier nog aanzienlijk onderblijven. De schatkistbijdrage zal omhoog gaan gelijk met de loonindex. Van de huidige 475 miljoen uit de schatkist wordt 75 miljoen echter beschouwd als een voorschot op de toekomstige stijging van de loonindex. Geen speling De minister betreurt deze gang van zaken maar de tegenvallende kosten van de wet en de krappe overheidsfinanciën dringen hem tot deze wijze van invoering. De rijks begroting beschikt over geen enkele speling meer,i nadat de concessies in het bélang van de werkgelegen heid. 'I Dorpsprotest tegen bezuinigingen ZWANENBURG In Zwanenburg hebben 570 ouders schriftelijk hun instemming betuigd met een protest van de personeelsleden en de leden van de oudercommissies van vier openbare lagere scholen voor lager- en kleuteronderwijs in het dorp te gen de in de begroting aangekondig de bezuinigingen op het terrein van het onderwijs. In hun brief, gericht aan de Twee de Kamer, dringen de schrijvers er op aan te zorgen dat de bezuinigin gen niet worden doorgevoerd. Cl Rechtstreeks Overal betalen Overal opnemen Rente tot 54% toe Boekhoud-gemak Geen kosten gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Inlichtingen bij elk postkantoor. Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. U kunt contant geld op nemen bij elk van de 2250 post kantoren en -agentschappen,- overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS -ook per automatische j afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd. De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd Aannemer: vijf miljoen gulden niet te veel voor Rotterdamse r.k. kathedraal (Van onze speciale verslaggever) RHOON De verkoop van een kerk is geen alledaags gebeuren. Nog minder alledaags is dat de koopsom iets meer dan vjjf miljoen gulden bedraagt. Als gevolg van de publiciteit, die in binnen- en buitenland rond dit gege ven is ontstaan er kwamen zelfs Amerikaanse en Engelse journalisten op af! wórdt aannemer J. van der Vorm met het niet alledaagse verschijnsel geconfronteerd van boze brieven en anonieme telefoontjes. De heer Van der Vorm is de com merciële directeur van Van der Vorm's Aannemingsbedrijf N.V., dat in Rotterdam de zogenaamde kathe draal kocht, die aan de Westzeedijk staat. Met de pastorie en de vereni gingslokalen is dit bedehuis voor de sloop bestemd. Op de vierduizend vierkante meter grond, die aldus ver kregen wordt (de tuin is hierbij inbe grepen), zal een modern kantoorge bouw verrijzen. ONGEWOON „Een beetje ongewone, maar toch beslist geen abnormale transactie", al- Finale met uitbundig feest tieve functies van rui ken, voelen ren zich in de toekomst (Van een onzer verslag- vlugger. Bovendien een tatie hoe de communica- gevers) vliegensvlug controle- i; rende computer. AMSTERDAM Dit is nog maar éér Uw telefoon Dat lijkt (aarzelend voortijdig zullen ontwikkelen". Het vrijgegeven) puntje dat telefoon verhaalt je hoort aan de orde komt op het daarbij. En wellicht ook i 27 oktober te hou- krantenadvertenties die „Inspiratie u met de geur van een zo'n gewoon commu nicatiemiddel. Al weer overtroefd door heel den congres wat jongere broertjes en zusjes. Maar toch. Wist u, dat die tele foon nauwkeuriger re- om er liefhebbers voor blad toewaait, meneer, gistreert dan een vin- lekker te maken. En=U gerafdrukVia dit tieners, inspirerend medium kan uw stem injectie stimulerend onder haarfijn in kaart ge- ,ir a aandacht gebracht onder bracht worden (letter- Want wie- er nu de slo«an »Witte markt Dracnt woraen (ïeuer met _een in]ectie van Verder de inhreng van lijk). En die van uw nieuwe gedachten, tech- (je kunstenaar in het buurman. Van ieder- nieken en ervaringen om communicatieproces, toe- een als makers van reclame gespitst (uiteraard) op beter te worden gesti- geen enkele muleerd?" (motto vai 4 het congres). Ant- pierre Jansen woord: velen, zeer velen. 3an het woord. Omdat menselijke stem precies gelijk is aan een andere, stem toegepast om na te is die toeloop. Vandaar gaan of het wel Nasser die Rai. en koning Hoessein wa- w"* ren, die tijdens het con flict met Israël dat veel besproken telefoonge sprek voerden. Zien Enfin, zo zouden we nog even door kunnen Wat biedt het congres gaan. Zo veel mogelijk alzo? Iets anders dan wordt zichtbaar gemaakt gemeen geel laten daar boeien". Dit alles dan ge- Be(a)lletjes lardeerd met koffie, thee en apéritief-pauzes, di ner, cabaret: Mien ge heten (niet van Lou, naar men toelichtte), een reclamespelletje „The Match Game" en als uit smijter Publigala, kost- baar spring- en dans- ,v„P_ New feest met een rijkdom en streepjes) vertelden York. Daarna: de ideeën aan ensembles voor ouc het overduidelijk. Er van Marshall McLuhan ?n i°ng- Iedere reclame- was geen misverstand („electronicage") kleurig jongen en ieder reclame- geen twijfel over be staan. Geen opening door een autoriteit, geen voor zitters. geen samenvat- Het systeem werkte ters. Een optische ope- voortreffelijk. De op ning (wij zouden zeg- kaart zichtbaar gemaak- gen: film). Titel „To be stemmen (allemaal alive", een van de hoog- meisje mag hier komen of hij nu art-director is of liftbediende. Voor een tientje. Dat wel. Een eigentijds con- gresje derhalve. Uit de Dan: Signalement, of- vakkeuken van mannen en vrouwen die van minder rompslomp. Veel en gevarieerde presen- wanten (moeten) weten. mogelijk. Wat betekent zo'n i{en gedaan, vinding, toegepast in de samenleving? Bijvoor beeld dit. U schrijft geen cheque meer uit, of een giro, maar telefoneert bedragen over. Veel tewel „een uiterst snelle i celluloid uit de doe- Ruike Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk zo gezond. Doublemint reinigt v tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. dus de aannemer, die ons In zijn bun galow in Rhoon te woord stond. „Ik begrijp dat er gevoelsbezwaren zijn van de kant van gelovigen, die mis schien hun leven lang naar dit bede huis zijn gegaan. Maar ik begrijp niet waarom er tegen mij moet wor den gefulmineerd. Het kerkbestuur bood de kathe draal te koop aan, omdat de restaura tie ervan een miljoen gulden zou ver gen, en omdat er op 1200 plaatsen nog geen 100 bezoekers per mis zijn. Als zakenman heb ik hier slechts op ingehaakt. Het is bovendien niet de eerste kerk, die in een binnenstad wordt verkocht. De ontvolking van het centrum doet zich ook in Rotter dam gelden." Sinds de heer Van der Vorm met de aankoop van het godshuis in het nieuws kwam, heeft hij heel wat ver ontwaardiging moeten slikken, die in schriftelijke of mondelinge bewoor dingen werd geuit. Slechts een enkel protest kwam met naam en toenaam bij hem binnen. De meeste bezwaar den vluchtten in de anonimiteit. „Men heeft mij de hel en de verdoe menis voorspeld", vertelt de aanne mer. „Anderen stelden weer dat op het nieuwe kantoorgebouw nooit ze gen kan rusten, omdat er een kerk voor wijken moet. Het enige epistel, dat positief was, kreeg ik van een Heerlenaar, die voorstelde de af te breken kathedraal in stukjes en beet je naar zijn woonplaats te transporte ren en daar weer op te bouwen. In elk opzicht is dit echter een totale onmogelijkheid." VERSCHEURD „Wat heeft u met die niet anonie me brieven gedaan?" „Verscheurd. Er is geen zinnig woord op te zeggen. Ik heb trouwens wel wat anders te doen." Volgens de heer Van der Vorm is het beslist niet zo dat hij de kerk aan de Westzeedijk tegen een veel te ho ge prijs verkregen heeft. De in Else- viers Weekblad verkondigde mening dat het kerkbestuur slechts op een bedrag van anderhalf miljoen gulden had gerekend, verwijst hij naar het rijk der fabeltjes. VOOR-OLYMPISCHE WEDSTRIJDEN MEXICO STAD Wilma van den Berg, het twintigjarige Brabantse sprinttalent, heeft dinsdag onder de brandende Mexicaanse zon haar inter nationale klasse opnieuw bevestigd. De Nederlandse verbeterde in de se ries van de 200 meter het vijftien jaar oude record van Fanny Blan kers-Koen. Met 23.8 seconden was de aankomende nijverheidsonderwij zeres uit Uden, 0.1 seconde sneller dan Fanny Blankers-Koen op 23 sep tember 1952 in Antwerpen. Wilma, die op internationale ex perts in Mexico stad grote indruk heeft gemaakt door haar fraaie, krachtige manier van lopen, heeft in de finale opnieuw uitzichten op een medaille. Weliswaar moest zij ook nu haar meerdere erkennen in de Cu baanse Miguelina Cobian en de Fran- saise Gabriele Meyer, die beiden met Judith de Nijs wereldkampioene WASHINGTON De Nederlandse zwemster Judith de Nijs is dinsdag in Washington door de wereldfedera tie van beroepslange-afstandzwem- mers en zwemsters uitgeroepen tot wereldkampioene marathonzwemster. De 25-jarige Hilversumse heeft deze titel die zij vooral te danken heeft aan haar eerste plaatsen in de 16 kilometer van Hamilton, de wedstrijd van Capri naar Napels en de St. John- meer-race nu voor de vierde achter eenvolgende k>eer gewonnen. Bij de heren werd de Argentijn Horacio In- glesias wereldkampioen. De kerk aan de Westzeedijk. Inzet: de heer J. van der Vorm. GEDENKSTEEN Voor de bezwaarden is het wellicht een troost te weten dat de aannemer van plan is in de hal van het nieuwe pand een gedenksteen te plaatsen met een gravure van de nog geen 80 jaar oude, neo-gotische kathedraal. ,,'t Kan ook nog iets anders worden", besluit hij. „Misschien vind ik nog wat in die kerk, dat waard is vereeuwigd te worden. De passanten zullen er in ieder geval altijd aan herinnerd wor den dat op die plaats een bede huis heeft gestaan." AMSTERDAM Een vardere ver zwaring van de kosten van de arbeid, die de ruimte in 1968 overtreft, moet uit conjunctuur-politieke overwegin gen worden ontraden. Dit is het advies van dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de Amro-bank. Zijn ge dachten heeft hij neergelegd in een pre-advies aan de 50ste Accountants dag. Er heeft zich reeds een zodanige stijging voorgedaan, er is reeds een zodanige verschuiving in de in komstenverdeling aangebracht dat verder gaan op deze weg de groeimo gelijkheden ernstig zou kunnen aan tasten. Per saldo zou nadael ontstaan voor de gehele volkshuishouding, ook in sociaal opzicht. Dr. Van den Brink komt tenslotte tot de conclusie, dat elke conjunctuur- politiek, die weigert rekening te hou den met de betekenis van de winst voet voor het gedrag der onderne mers en beleggers en daarmee voor de economische groei, tot mislukking is gedoemd. De zwakte van de Nederlandse con- junctuurpolitiek gedurende de thans tot een einde gekomen hausse-perio de lag in het ongecoördineerde en ongesynchroniseerde gebruik der on derscheidene conjunctuurpolitieke instrumenten. Er zou reeds veel ge wonnen zijn als deze instrumenten niet tegen elkander zouden inwerken. Ontbreken universiteit wreekt zich DEN HAAG Zuiver economisch gezien is het ontbreken van universi tair onderwijs in Limburg een ernstig nadeel. Enerzijds is het we tenschappelijk onderwijs een bron van stabiele werkgelegenheid en aan de andere kant gaat er van de uni versiteit een positieve invloed uit op het gehele leefklimaat, waardoor het voor bedrijven aantrekkelijker wordt zich in dit gebied te vestigen. Deze „noodkreet" staat in het rap port Limburgs toekomst, dat door Ge deputeerde Staten van deze provincie is samengesteld. Hierin staan uit gangspunten voor het beleid op lange termijn. In het rapport wordt erop gewezen dat de gevolgen van het ontbreken van universitair onderwijs in Lim burg ernstig zijn en steeds zwaarder gaan wegen, naarmate het we tenschappelijk onderwijs een belang rijker plaats in de samenleving gaat innemen. W erkgelegenheid Wat de werkgelegenheid betreft komt het rapport tot „zorgelijke con clusies". Van het totale geschatte te kort aan arbeidsplaatsen van 71.000 zijn er niet minder dan 55.000 (77 procent) in Zuid-Limburg te verwach ten. In dit gebied zal dan ook door het wegvallen van de werkgelegen heid in de mijnindustrie in zeer snel tempo een nieuw industrieel appa raat moeten worden opgebouwd. Zo niet. dan vrezen GS zeer ernstige moeilijkheden. In een toelichting op het rapport zei gedeputeerde J. van der Woude gisteren op een persconferentie in Den Haag dat de problemen die Lim burg kent niet vergelijkbaar zijn met die in andere provincies. Limburg ligt tussen België en Duitsland in, de problemen liggen daardoor op een su pranationaal peil. We worden even wel gedwongen nationaal te denken. En gouverneur Van Rooy zei over de arbeidssituatie: „De pendel is een soort zwaard van Damocles, dat al tijd boven je hoofd hangt. Een Ven- lose industrie kon niet tot ontwikke ling komen wegens tekort aan ar beidskrachten. Er woonden genoeg I mensen in Venlo en omgeving, maar velen werkten in Duitsland. In het rapport wordt het tenslotte nog betreurd dat Limburg nog steeds niet beschikt over één grote verbin ding van het type autosnelweg met andere landsdelen of met het buiten land. Limburg ligt dus nogal geïso leerd met. alle economische nadelen vandien. Zangeres Joan Baez tien dagen de cel in OAKLAND De protestde monstraties in de Verenigde Staten tegen de Vietnam-politiek, die maan dag zijn begonnen, zijn gisteren on verminderd voortgezet. In Oakland, Californië, joeg de politie met knup pels 3500 demonstranten uiteen. Zangeres Joan Baez is gisteren ver oordeeld tot tien dagen gevangenis straf, omdat ze een dag eerder de ingang van het recruteringscentrum van Oakland had versperd. NEDERLAND KLOPTE JAPAN MET 1-0 LONDEN Op de tweede dag van het Voorolympische hockeytornooi in Londen heeft Nederland met 10 van Japan gewonnen. Bij de rust was de stand nog 00. De verdere uitslagen luiden: België - Spanje 2—1 (1—1), Oost-Duitsland Pakistan 21 (20) en West-Duitsland - Australië 20 (1—0). India - Frankrijk 1—1 (0—0). Groot-Britannië Nieuw Z-aeland 1—1. Het Nederlandse elftal bezet na twee dagen met twee punten de zesde plaats. West- en Oost-Duitsland hebben de leiding met elk vier punten. Twee Engelse voetbalclubs, Not tingham Forest en Leeds United, heb ben 2ich dinsdagavond geplaatst voor de tweede ronde van het tornooi om de jaarbeursstedenbeker. Nottingham won op eigen veld met 4—0 van Ein- tracht Frankfurt. Ook Leeds won met grote cijfers. Spora Luxemburg moest met een 70 nederlaag de thuisreis aanvaarden. resp. 23.3 en 23.8 sec. in haar serl« nieuwe nationale records vestigden, maar haar tijd was gelijk aan die van Bioletta Quezada (Cuba) en Ka rin Walgren (Zwe), die in de andere serie eerste en tweede werden. Voor het hoogtepunt van de derde atletiekdag zorgde de 23-jarige Griek Christos Papanicolau, die bij het pols stokhoogspringen het Europese re cord van de Fransman Herve d'En- causse verbeterde (5.20 m). John Carlos, de reusachtige Ameri kaanse negersprinter was op de 200 meter een klasse apart. Hij zegevier de in 20.7 sec., tweetiende seconde langzamer dan zijn serietijd. De Itali anen Giannatassio en Giani legden beslag op het zilver en brons. Nadesha Tchlzova, de Europese kampioene kogelstoten, kwam voor de tweede maal dit seizoen boven de achttien meter. De Russin liet dit keer 1 zij 48 c cord van Tamara Press. Bijzonder enerverend was de strijd bij het verspringen van de dames. Het nummer werd gewonnen door de Roemeense Viorica Viscopoleanu met een sprong van 6,56 meter. De Pool Waldemar Baszanowskl heeft dinsdagavond bij het gewicht heffen in de categorie lichtgewicht de gouden medaille veroverd. Hij vestigde tevens twee nieuwe wereld records. Er is een bescheiden begin gemaakt met het waterpolotornooi. In groep A versloeg Italië de Mexicaanse ploeg met 42. In groep B bleef Hongarije juist de meerdere van Rusland (43). Cuba won van Mexico „B" met 64. Tsjecho Slowakije heeft dinsdag avond de gouden medaille veroverd in de teamwedstrijd turnen (dames). De Tsjechische dames behaalden 375,70 punten. Rusland bleef hierbij tweetiende punt achter. De bronzen medaille was voor Japan. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Honderden volley balliefhebbers waren gisteravond ge tuige van een op zeer hoog peil staan de ontmoeting tussen de Nederlandse volleybalkampioen Blokkeer en de Belgische titelhouder Brabo uit Ant werpen. Na een drie sets-wedstrijd zegevierde de Rijswijkse ploeg met 21 over de Belgen die wellicht hun tegenstander worden in de achtste fi nales van de Europa Cup. Aan het vertoonde spel was duide lijk te zien dat twee internationale topploegen aan het werk waren. Voor al Blokkeer vertoonde een grootse vorm en wist in de eerste twee sets de wedstrijd te dicteren. Schitterende afleidingsmanoeuvres van Kranen burg, kogelharde smashes van Constantse en bekeken plaatsballen van Kooien brachten het Maassluis® publiek (de tribunes waren stampvol) tot groot enthousiasme. Ondanks verwoede tegenstand van de Belgen die in Boddaert hun sterkste troef hadden, won Blokkeer de eerste set met 15—13. Ook in de tweede set bleef Blokkeer het beste spel vertonen alhoewel Tinkhof enke le steekjes in de defensie liet vallen. Via 156 kon Blokkeer de eindzege niet meer ontgaan. Brabo leek een roemloze ondergang tegemoet te gaan toen Blokkeer in de derde set een 106 voorsprong wist op te bouwen. Toen echter o.a. Constantse en Kooien het veld verlie ten en Brouwer. Hoogland en Boersma binnen de lijnen kwamen, konden de Belgen terugslaan. Met een 1512 setzege was de eer gered (2-1). Tevoren had het Rotterdamse DRL versterkt met Mastenbroek van Liba non eveneens in een drie setswedstrijd met 21 gewonnen van het Maassluise MVC. De setstanden waren 158,10—15 en 14—16.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9