«SU* Ilêla4qwi4 GROTE SCHADE DOOR FELLE ZUIDWESTER Minister zelf moet zo nodig cao's afkeuren „Zwart loon" is bijna verdwenen Swift-schoenen neemt Robinson over Schepen in moeilijkheden s WOENSDAG 18 OKTOBER I9H7 GESPREK OVER VRIJE LONEN STANDPUNT VAN VAKCENTRALEN; sociaal-economische redactie) Een motorisch nieuwtje van een fabriek in Povazak Bystrica in Tsjechoslowakije: een sneeuw- motorwaarvan het voorwiel door een ski en het achterwiel door een houten rupsband zijn vervangen. De motor is een normale 500 cc J aw a~standaardmotor. Vermist tweetal aangehouden AMSTERDAM De negentienjari ge houtdraaier Albert van 't Veer uit Amstelveen en zijn buurmeisje, de veertienjarige Breunies van 't Slot, zijn terecht. Ze verlieten vorige week zondag de ouderlijke woning om sa men ergens te gaan vissen. Nadien waren ze spoorloos. Gisteren zijn ze in Maastricht aangehouden. Het achttienjarig meisje Caren de Vries uit Heerlen, dat al negen dagen werd vermist, is gisteren in de gemeente Brunssum aangehouden. Bedenkelijk T/'REES voor het aanwakkeren van rechts radicalisme in het bin nenland is oorzaak van de West duitse weigering, de omstreden Oder. Neisse-grens te erkennen. Een Westduitse woordvoerder heeft dit gezegd naar aanleiding van vraaggesprek met kanselier Kie- singer, dat maandag in het week blad Der Stern verscheen. Hij vertelde echter ook, dat de West duitse regering volgens de kanselier niet gerechtigd is de huidige grens te erkennen. Dat zou alleen eer regering voor geheel Duitsland kun- De tegenstrijdigheid van deze ar gumenten is duidelijk. Kiesinger hoeft zich niet te verschuilen achter vrees voor rechts radicalisme, als zijn regering niet gerechtigd is tot er kenning over te gaan. Dit recht heeft zij echter terdege, want zij beschouwt zich nog steeds als vertegenwoordiger van hel ge hele Duitse volk ook van dat deel dat in de Sowjetzone leeft. Blijft over de vrees voor een golf van rechts radicalisme, van wel ri sico Kiesinger gezegd heeft, het on der geen voorwaarde te willen lopen. Vrees is echter altijd een slechte raadgever geweest. Hoe langer er- kenning van genoemde grens uit blijft. des te groter wordt het ge vaar dat Kiesinger nu al signaleert, Die vrees heeft er reeds toe geleid dat met name in Kiesingers Chr. Democratische Unie openlijk gepleit wordt om nooit genoegen te nemen met het verlies van de vroegere Duitse gebieden. Hetgeen 22 jaar na de capitulatie van Hitiers Derde rijk een beden kelijke ontwikkeling is. DEN HAAG Vanmorgen is op het departement van sociale zaken en volksgezondheid een bespreking gehouden tussen minister Roolvink en een acht man sterke delegatie van de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties. Aanwezig waren de voorzitters Kloos (NVV), Bosma (CSWV), Wemmers (chr. werkgevers), Van Boven (r.k. werkgevers) en Mertens (NKV). Het CNV had zijn secretaris de heer Bakker afgevaar digd. Present waren ook de beide secretarissen van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, de heren Van Gorkum (CSWV) en De Boon (NVV). Onderwerp van gesprek was de procedure die moet worden gevolgd bij het systeem van vrije lonen in 1968. De vakcentralen zetten uiteen dat, wanneer de overheid uit een oogpunt van nationaal belang in de loonont wikkeling ingrijpt, dit door de mi nister van sociale zaken zelf zal moe ten gebeuren. Het blijven opereren van een College van rijksbemidde laars, dat officieel als onafhankelijk wordt aangemerkt, maar in wezen het beleid van de minister uitvoert, vonden de werknemers minder geluk kig. Een onafhankelijk college kan niet ter verantwoording worden geroepen, de minister wel. De werkgevers wensten in dit opzicht de procedure liever over te laten aan de minister zelf, die in zijn memorie van toelich ting bij de begroting van sociale za ken reeds de instelling suggereerde van een orgaan, dat zich opstelt tus sen minister en bedrijfsleven. Per de finitie behoeft dit nog niet het Colle ge van rijksbemiddelaars te zijn. Ook zou men dit college kunnen handha ven, maar er het onafhankelijke ka rakter aan ontnemen, zodat de mi nister verantwoordelijk wordt voor het doen en laten van het college. Overigens was men er vanmorgen algemeen van overtuigd, dat het sla gen van het vrije loonsysteem niet van het ingrijpen van de minister afhangt. Een minister kan zich een impopulaire maatregel als het afkeu ren van cao's niet te veel permitte ren. Minister Veldkamp heeft dit in september 1963 slechts driemaal ge daan, toen de loonstijging in drie klei ne bedrijfstakken boven de 2.7 pro cent uitging. Een landsbelang was hier toen niet mee gemoeid. Discipli [ine Het slagen van een vrije loonpoli tiek hangt af van het overleg in de bedrijfstakken. Belissend is de vraag UTRECHT Volgens gegevens van het Centraal Planbureau is de betaling van zwart loon in Nederland drastisch gedaald (van circa 3 tot on geveer 1 procent). Het komt al voor, dat niet meer voldaan wordt aan de minima van de CAO. De Looncontro- ledienst constateerde toepassingen van CAO's, die in strijd zijn met de afspraken en een vermindering bete kenen van de loonkosten in het bc- drijfslevpn. De stijging van de loonkosten wordt hier en daar in het bedrijfsle ven weer voor een deel te niet ge daan door loonsverlagingen en het vervallen van zwart loon. Zwart loon wordt alleen in het westen van het land nog betaald en dan nog in bepaalde bedrijfstakken. In de Amsterdamse bouw zou op dit moment nog zwart loon voorkomen. Het zwarte loon bedroeg de afgelo pen jaren in sommige streken van ons land tengevolge van de schaarste aan arbeidskrachten 5 tot 6 procent. Conclusie in Tres-affaire uitgesteld (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Op verzoek van de advocaat-generaal bij de Hoge Raad. mr. W. Berger, is de conclusie in de cassatiezaak van de Rotterdamse ad vocaat mr. L. J. R. vier weken uit gesteld. Mr. R. werd door rechtbank en ge rechtshof veroordeeld tot een week gevangenisstraf onvoorwaardelijk we gens zijn aandeel in de beruchte Tres-affaire. Hij ging van deze vonis- sen in hoger beroep. Aantal ontslagen beperkt of partijen de discipline kunnen op brengen met de loonsverhogingen bin nen de economische mogelijkheden te blijven. Na het gesprek met minister Rool vink volgt nu volgende week dinsdag de voortzetting van het beraad in de Stichting van de Arbeid over het loonbeleid in 1968. Belangrijk discus siepunt is nog het minimumloon voor volgend jaar. Kardinaal König bij kardinaal Mindszentv J BOEDAPEST Kardinaal König van Wenen is gistermiddag onver wacht in Boedapest aangekomen voor een onderhoud met kardinaal Mindszenty. Zoals bekend verblijft de laatste als balling sinds 1956 op de Amerikaanse ambassade. De Oostenrijkse kardinaal heeft voor dit onderhoud zijn verblijf in Rome, waar hij de bisschoppensyno de bijwoont, onderbroken. Hij is ook op 5 oktober nog in Boedapest ge weest om de Hongaarse primaat docu menten over het werk van de synode ter hand te stellen. Het bliksembezoek heeft voedsel ge geven aan geruchten, dat kardinaal Mindszenty, die nu 75 jaar is, zijn vrijwillige ballingschap zal beëindi gen zodra de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Boedapest, Martin Mulligan, zijn werk als zodanig be- Leidse lector: Pil voor man is niet onmogelijk LEIDEN Misschien kan binnen afzienbare tijd een anti-conceptie-pil voor de man worden ontwikkeld. Daarvoor is een onderzoekproject no dig waarbij men zich erop toelegt meer te weten te komen over het voortplantingsproces bij de man. De medische wetenschap is namelijk aan zienlijk verder in het beïnvloeden van het reproduktieproces bij de vrouw dan bij de man. Dit zei gisteren dr. L. I. Swaab bij de aanvaarding van zijn ambt als buitengewoon lector in de leer van de voortplanting van de mens aan de Leidse universiteit. In zijn openbare les, die getiteld was „Op weg naar de beheersing der menselijke voortplanting", zei dr. Swaab varder, dat geboortenregeling en geboortenbeperking geen tegen stelling vormen, maar beide zijn ont sproten aan het levensinzicht, dat een bewuste gezinsvorming niet alleen ge wenst, maar veelal noodzakelijk is. Het is nu medisch mogelijk bij de vrouw de ovulatie te remmen (als anticonceptieve maatregel) of juist te stimuleren (bij steriliteit). Bij geselec teerde gevallen van ongeneeslijke on vruchtbaarheid van de man is vol gens dr. Swaab donorinseminatie een juiste therapeutische ingreep, die het huwelijksgeluk bevordert. Bij het behandelen van onvrucht baarheid mag de arts geen zu'^vre orgaan-specialist zijn, maar moet hi.i alle aandacht geven aan het voelen en denken van zijn patiënten. MEDINA Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... In Tel Aviv is gisteren een begin gemaakt met het proces tegen twee Israëliërs, die voor de Egyptische ge heime dienst zouden hebben gespio neerd: de 22-jarige Meir Eilati en de 30-jarige Sjimon Kramer. Tot burgemeester van Adorp is met ingang van 1 november benoemd de heer A. Sijbesma, sinds 1962 ge meentesecretaris van Ulrum. De heer Sijbesma (42) is gereformeerd en lid van de ARP. (Advertentie) Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Het laatste gat in de dijk om Zuidelijk Félevoland is vandaag niet gesloten. De zware storm heeft het een dertig tot vijftig meter breder gemaakt. Hare Majesteit de Koningin, die bij de sluiting aanwezig zou zijn, heeft echter wel het gemaal geopend, dat de polder moet leegpompen. (vervolg van pagina 1) De 64-jarige opperman A. Bak ker kwam gisteren terecht onder een pas gemetselde muur die omwaaide in het bouwplan Terneuzen-Zuid. Hij overleed in een ziekenhuis. Door de regen en de harde wind ontstond er gisteren in Linne een grondverschuiving, waarbij de 29-ja- rige monteur J. van Kooten uit Heer len bedolven werd. Collega's wisten hem snel te bevrijden, doch de man overleed korte tijd later. In Rotterdam werd de zestigjari ge kruidenier J. J. Lems uit de Eerste Carnissestraat door een hart verlamming getroffen toen rond het middaguur een dakgoot van zijn huis door de wind werd losgerukt en naar beneden viel. De man, die hartpatiënt was, overleed ter plaatse. Schade Uit alle delen van het land kwa men meldingen binnen over aange richte schade. In Zeelartd waaiden tienduizenden kilo's appels van de bomen. De ap pels bleken waardeloos te zijn, want op de veiling draaiden ze door. De ponymanege De Slotruitertjes in Abcoude werd totaal vernield. Het manegegebouw en de kantine werden met de grond gelijkgemaakt. In Emmeloord waaiden de daken van drie flatgebouwen er gedeeltelijk af. Hier en daar scheurden zelfs pla fonds, waardoor de bewoners veel last van lekkage kregen. De Amsterdamse politie en brand weer hebben nog nooit zo'n drukke dag gehad als gisteren. Er kwamen drieduizend telefoontjes binnen over losgeraakte tv-antennes, omgewaaide bomen e.d. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de westhoek van Schouwen werd veel schade aangericht aan de zomerhuisjes. Zelfs werden bomen ontworteld. De watermolen de Kriegsman in Hoogermeeden (bij Groningen) is ge heel, afgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat door de storm de wieken zijn gaan draaien waardoor de boventop warm is gelo pen. Bij het afvalstoffenbedrijf Van den Bron aan de Vulcanusweg in Delft woei een zeventig meter lange en vijf meter hoge muur om aan de kant van de spoorbaan naar Rotterdam. Kwart miljoen Op de scheeoswerf Appingedam ontstond in enkele ogenblikken tijd een schade van een kwart miljoen gulden doordat een grote brugkraan van de remmen sloeg. NIJMEGEN De Swift schoenenfabrieken in Nijmegen heeft de Robinson schoenfabriek in deze stad overgenomen. De directie van Robinson is afgetre den. Bij deze twee ondernemin gen werken in totaal 1100 men sen. Robinson verkeerde al enige tijd :n financiële moeilijkheden. Eerst zocht de directie contact met Vredestein, maar aangezien er dan vele ontslagen louden vallen, wendde zij zich tot Éwift. Er zal nu weliswaar worden gesa neerd. maar het aantal ontslagen zal beperkt blijven tot 25 mensen, hoofd zakelijk in de leiding en de admi nistratieve sector. Samen produceren Swift en Ro binson 7500 paar schoenen per dag. Dit aantal zal nu opgevoerd worden tot 10.000. Het karakter van de produkten blijft gehandhaafd, alleen zal het aan tal modellen worden beperkt. Robinson had de laatste tijd grote voorraden, waardoor al werktijdver korting moest worden ingevoerd. Swift heeft daarentegen zoveel or ders dat een volledige bezetting van het bedrijf kan worden gegaran deerd. De nieuwe combinatie zal in deze branche de grootste van ons land zijn. Ze was echt een oud dametje. Grijs, wat gebogen, wat langzaam in de bewegingen, maar vooral met de hoffelijke omgangsvormen, die wij zen op een generatie, geboren vóór de eeuw van het kind werd uitge vonden. Een generatie ook die in haar jeugd de kreet van rechten minder luid gehoord heeft dan die van de plichten. Toch moest ze in haar tijd ook vooruitstrevend zijn geweest, want ze had haar hele le ven gewerkt en was nu aan het pensioen bezig. Ze had haar huishouden opgebro ken en was in een bejaardenhuis getrokken. Of het haar beviel? Ze glimlachte gelaten. Het zou be vallen, indien niet nu al langer dan een jaar een verbouwing aan de gang was, die heel de atmosfeer met kalk en stof en arbeidstumult ver vulde. Het overige immers was een kwestie van schikken. De regels moesten nu eenmaal gehandhaafd worden. We knikten allemaal ijverig. Na tuurlijk, regels zijn er om gehand haafd te worden. De feestavond waar we waren was lang en vermoeiend. Zo lang en zo vermoeiend, dat we met wat angst en vreze aan de dag van morgen gingen denken. En het uur van opstaan. „Maar u kunt lekker uitslapen..." zeiden we vriendelijk tegen oud-da- „O, neen." Wat verschrikt liet zij bet blauw geaderde handje. „O, neen, om half negen moet ik aan het ontbijt zijn." „Waar?" steunden wij jongeren. „Aan het ontbijt in de zaal...." „Nou maar dat liet ik toch lekker op mijn kamer komen.... ontbijten op bed...." riep de spontane. Dametje „Dat mag pas als je over de tachtig bent. En dat duurt voor mij nog drie maanden", glimlachte be rustend dametje. „Dan", kwam de praktische, „nam ik een rol beschuit of wat biscuits in huis en ontbeet daarmee als ik wak ker werd. Lekker uitslapen, dat Is het voornaamste voor u." „Dat kan niet, want dan had ik te voren moeten waarschuwen... Nu dékken ze immers voor me..." „Nou enbarstte de bruuske uit. Dametjes blik hield een zachte bestraffing In: „Dan werken ze voor Ik had een ogenblik gedacht, dat die ontbijtkwestie meer een veilig heidsmaatregel was, maar verzon di rect, dat men dan een kaartje „ik slaap uit" op de buitenkant van de deur zou kunnen hangen ter ge ruststelling; over de economie had ik niet gepeinsd. De pinnige wel: „Dus als u van te voren waarschuwt, dan wordt dat ontbijt van de pensionprijs afgetrok- Dametje hief het handje nog maals: „Geen denken aandie is en blijft 750 in de maand." „Zevenhonderd vijftig?" riep het koor, in snelle berekening wat pensioen en AOW konden opbren gen en wat er dan voor privégebruik overbleef. Dametje, getroffen door ons mede leven, voelde het. „Je moet ie wat aanpassen natuurlijk. Bedanken voor lidmaatschappen en de spaar pot slinkt lelijk.... Maar je bent ge borgen hè? Als er eens iets ge- We knikten stom, waarom haar ontevredenheid inblazen? Ze glimlachte nog vaag: „En over drie maanden kan ik mijn ontbijt wél op bed krijgenDat zal heer lijk zijn..." De toren van de hervormde kerk van Oud-Beets onder Beetstcrzwaag is gisteravond door brand verwoest. De bliksem was in de toren geslagen. De brandweer kon het schip van het bijna tachtig jaar oude kerkje behou den. De toren zal waarschijnlijk niet worden herbouwd. Op een hotelparkeerplaats in Oot- marsum knapte de top van een kastanjeboom af. Twee jongetjes van drie en vijf jaar, die kastanjes raap ten, kwamen onder de boom terecht. Zij moesten resp. met een schedelba- sisfractuur en een gebroken been in een ziekenhuis worden opgenomen. Ook gisteren is weer een groot aantal schepen in moei lijkheden komen te verkeren door de zware tot zeer zware windstoten. In Het Kanaal moesten zelfs de veerdiensten tussen Frankrijk en Engeland worden gestaakt. En ter hoogte van Whitehaven aan de noord westkust van Engeland verging een treiler. Een ander vissers vaartuig nam de bemanning aan boord. Enkele benauwde uren heeft het gezin van schipper Oosterveen van het binnenvaartschip Exodus gisteren beleefd. Het schip was in le Ooster- eems ten noordwesten van het Duitse eiland Borkum in nood komen te ve~- De schipper riep direkt telegrafisch om hulp. Bij een vliegende storm slaagde een helikopter er later in de 29-jarige mevrouw Oosterveen en haar twee kinderen van twee en vijf jaar van het schip te halen. Ze zijn overgebracht naar een ziekenhuis op Borkum. Voor het schip was gister avond het ergste gevaar teweken. De 959 ton metende Britse kustvaar der Kirtondvke seinde bij de Noorse kust om hulp. De deklast moest we gens zware slagzij overboord worde» gezet. Later kon het schip zijn reis voortzetten. Ter hoogte van Harwich kwam de Noorse tanker Astrid Elisabeth (10.267 ton) in moeilijkheden. Het schip werd op sleeptouw genomen door een Duits schip en naar de En gelse kust gebracht. In de Rotterdamse Waalhaver sloeg het vrachtschip Ingrid van de boeien. Nadat het schip een meerpaal had geramd sloeg het op drift en botste tegen een viertal binnensche pen. ENGELAND Behalve op zee heeft de storm ook grote schade aangericht in België, De nemarken, het noorden van» West-Duitsland, de Franse westkust en Noord-Frankrijk. In Engeland had men veel last van overstromingen. Zo moesten in het Walese dorp Aberfan waar vorig jaar door een verschuiving van een sintelberg 114 mensen (meest kinde ren) omkwamen 350 personen wor den geëvacueerd omdat hun huizen waren ondergelopen. In Felixtowe aan de Britse oostkust wierp de hoge zee zestig mortiergranaten op de Zwitserland en Beieren vormden oases van rust: de gehele dag scheen de zon Elizabeth Taylor zegt „Neen" tegen naaktscène PORTE CONTÉ, SARDINIë Het is gisteren tot een uitbarsting geko men tussen Elizabeth Taylor en regis seur Joseph Losey die thans bezig is met de buitenopnamen voor de film „Goforth". Elizabeth Taylor weigerde beslist naakt in een scène op te tre den en de toelichting van Losey dat de scène voornamelijk in de schaduw zou worden opgenomen kon Eliza beth niet van haar weigering afbren gen. Het bleef „neen!" In het draaiboek, van de hand van Tennessee Williams, komt een scène voor die moet leiden tot de bedoelde opnamen. Liz moet dan tegen een gast gespeeld door haar man, Ri chard Burton zeggen: „Mijn slaap kamer is vol schatten. Ik ben er zelf Liz zei tegen Losey „Naaktscènes in films vind ik ronduit absurd. Trou wens", zo vervolgde zij, „ik vind het ook nogal vreemd dat vrouwen, zelfs fatsoenlijke vrouwen, zich uitkleden voor foto's in tijdschriften" Eisenhower ziek WASHINGTON Oud-president Dwight D. Eisenhower van de Vere nigde Staten is gisteren in het Walter Reed legerziekenhuis opgenomen met een aandoening aan de urinewegen. Zijn toestand is goed. alles goed en( wer Advies Waarom zou een minister geen ad vies mogen inwinnen bij particulie ren? Ministers zijn niet onschendbaar, maai- altijd verantwoordelijk. Twee weten meer dan één, maar: natuurlijk altijd vrijblijvend. A raison van 1.000 per advies kan elke mi nister bij mij nèt zoveel adviezen krij gen als hij maar wil. Den Haag W. F. Bingley sr. Ontgroening De krant berichtte over: excessen bij ontgroening op de christelijke hoge re landbouwschool in Ede. Daar wer den ontgroeningsmet'. >den toegepast die direct tegen iemands gezondheid gericht waren. Wat voor betekenis heeft de aandui ding „christelijk" eigenlijk voor de leerlingen van die school? Ook de voorzitter van de leerlingen vereniging, de voorzitter van de ontgroeningscom missie en de onderdirecteur nemen blijkbaar een houding aan van: ben ik mijn broeders hoeder? Dordrecht F. J. van Krimpen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5