OLGA ARTSEN GOOIEN HUN EIGEN GLAZEN IN Eerste landing op de planeet Venus JAMIN Zware storm: vijf doden Commentaar mmm Ander controlesysteem? Onverstandige staking Burgemeester I. Baart overleden FriKi zware malse BRAADKUIKENS CNV noemt folder huren misleidend Woensdag 18 oktober 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich Is ghebleve mijn hert In teghanspoet Waagse Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Naar schatting 400 tot 500 artsen hebben gehoor gegeven aan de oproep van de Landelijke Huisartsen Vereniging geen controles meer uit te voeren voor de bedrijfsvereni gingen. Een aantal artsen blijft controleren omdat zij de inkomsten niet kunnen missen. De LHV zal tegen hen geen maatregelen nemen. Het is zelfs mogelijk dat sommige artsen profiteren van de houding van hun collega's, die weigeren voor de bedrijfsverenigingen te werken. Overbodig Het probleem beperkt zich op het ogenblik tot de artsen, die incidenteel voor de bedrijfsverenigingen ziekte- jneldingen controleren. Deze artsen zijn niet in dienst van de bedrijfsver enigingen en worden per controle be taald. Daarnaast zijn er echter hon derden artsen in Nederland, die uitsluitend voor de bedrijfsverenigin gen werken; deze medici blijven hun werkzaamheden gewoon doorzetten. Bovendien beschikken de bedrijfsver enigingen nog over leken-controleurs, die de controleur-arts ten dele kun nen vervangen. Wijziging van het controlesysteem zou kunnen betekenen, dat de be drijfsverenigingen uitsluitend met artsen in vaste dienst gaan werken en men dus het incidentele controle- werk van andere artsen, die thans de medewerking hebben opgezegd, niet meer nodig heeft. Nederland telt in totaal 26 be drijfsverenigingen. Deze organen zijn per bedrijfstak belast met de uitvoe ring van drie sociale verzekeringswet ten, namelijk de Ziektewet, de Wet Arbeidsongeschiktheid en de Werk loosheidswet. Veertien van deze bedrijfsverenigin gen hebben de uitvoering van de wet ten opgedragen aan het Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor (GAK) in Amsterdam. Het GAK werkt met 200 artsen in vaste dienst voor contro les over het gehele land. Van de artsenstaking hebben deze 14 be drijfsverenigingen dus geen hinder. Voor vervolg zie pagina 11 mokka meika's niet duur wel heerlijk Dr. Mansholt: meer doen voor boeren LUXEMBURG Door middel van de Europese prijspolitiek alleen kan geen verbetering worden bereikt met het inkomen van de boeren, dat aan zienlijk is achtergebleven bij de ande re sectoren van de economie. De Europese landbouwprijzen heb ben een dusdanig niveau bereikt dat er onvoldoende ruimte is voor verde re Verhogingen, terwijl de grote vraag nog steeds is hoe een menswaardiger bestaan voor de boer in de Europese gemeenschap kan wor den bereikt. De EEG moet zich derhalve op kor te termijn bezinnen op de mogelijkhe den om de structuur van de Europese landbouw zo te verbeteren dat het boerêninkomen in een juister verhou ding zou komen te staan tot de inspanningen die de boer en zijn ge zin zich moeten getroosten. Dit is de mening van dr. S. L. Mansholt, die gisteren voor de Euro pese landbouwraad in Luxemburg ■prak. Ook minister Lardinois (land bouw) was hierbij aanwezig. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De overmoedig geworden artsen in Nederland drei gen op het ogenblik de eigen glazen in te gooien. De successen, die het bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging met de ziekenfondsen wist te bereiken en de geslaagde forse optrekking van de particuliere tarieven vorig jaar, schijnen het LHV-bestuur in de waan te hebben gebracht, dat alles wel kan. De opzegging van de medewerking door de huisartsen aan de Federatie van bedrijfsverenigingen dreigt thans echter anders uit te pakken. De LHV wees tariefsverbeteringen van 46 en 21 procent tot resp. 8,24 voor een doktersbezoek en 5,49 voor een dok terscontrole bij-de-arts-aan-huis van de hand. De minister kondigde daar na een prijzenbeschikking af en de artsen gingen in staking. De bedrijfsverenigingen bezinnen zich nu op de vraag, of „het waanzin nig gecontroleer op medisch gebied in Nederland" wel op de oude voet moet doorgaan. Nergens ter wereld kent men zulk een perfectionistisch systeem als in Nederland. De bedrijfsverenigingen zouden lan den als Duitsland, België en Frank rijk kunnen volgen en meer overla ten aan de verklaring van de huisarts en de betrouwbaarheid van de mensen. Driekwart van de ziektege vallen duurt toch al niet langer dan twee weken en 85 procent is na vier weken genezen. Storm raasde over Nederland Het was geen pretje te moeten optornen tegen een wind van een kracht tien. Toch waren er nog mensen in Zandvoort, die de moed konden opbrengen te gaan kijken hoe hoog de zee werd opgezwiept. Maar op de boulevard konden zij slechts met grote moeite op de been blijven. De zware zuidwesterstorm die gisteren geheel West- en Midden-Europa teisterde heeft in ons land aan zeker vijf mensen het leven gekost. De felle rukwinden richtten in veel plaatsen grote schade aan en op zee kwamen tal van schepen in moeilijkheden te verkeren. (Zie elders in deze krant. Amsterdam, 17 oktober 1967 De som van onze kennis bestaat uit wat wij 'geleerd en wat wij vergeten hebben. EBNER-ESCHENBACH Graham wil chris- telijke universiteit stichten - pagina Kernmerk HIT WEER Nachtvorst DE BILT Na het wegtrek ken van de stormdepressie naai de Oostzee trok vannacht een andere storing over de Noord zee naar Denemarken. Deze sto ring veroorzaakte langs de kust opnieuw stormachtige wind. De ze storing trekt weg en de ko mende nacht verplaatst zich een rug van hoge luchtdruk naar ons land. Hierdoor zal de wind tot zwak afnemen en zullen vooral in het binnenland flinke opkla ringen voorkomen. Tijdens deze opklaringen kan er op veel plaatsen in het binnenland nachtvorst optreden. Een andere diepe depressie koerst tegelijkertijd van de Azo- ren in noordelijke richting. Het frontensysteem ervan trekt mor- g geleidelijk mee in de rich- tiï i van ons land. DE BILT Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige tot zwakke westelijke wind, morgen krimpend naar zuidwest tot zuid. In het binnen land plaatselijk nachtvorst. De zelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. 19 oktober zon op 7.10; onder 17.39: maan op 17.53: onder 8.13. RUSSISCH SUCCES IN RUIMTEVAART LONDEN De Russische ruimtesonde Venus-IV heeft na een reis van vier maanden een capsule met meetinstrumenten en een zender op het oppervlak van de planeet Venus neerge laten. Direkt na de landing van morgen om half zes werden op het Britse ruimtelaboratorium Jodrell Bank signalen opgevan gen. Het was voor de eerste maal dat er met succes een zachte landing op Venus werd uitgevoerd. Deze mededelingen van Sir Bernard Lovell, directeur van het radio-ob servatorium, kwamen als een grote verrassing omdat hij twintig minu ten eerder had bekendgemaakt dat de radio-signalen waren weggeval len en dat de zachte landing op Venus was mislukt. PARACHUTE Volgens Sir Bernard kan niet worden vastgesteld of de capsule, die van de hoofdsatelliet werd af gestoten, door middel van rem- raketten is geland of per para chute is gedaald. De Britse ruirnle- geleerde zei dat er weinig kans is dat de capsule lang in werking zal blijven als de oppervlaktetempera- tuur op Venus inderdaad zo hoog is, als men tot nog toe heeft aange- MATRASSEN De basaltglooiing van de Boulevard In Vlissingen is over een oppervlakte van ongeveer driehonderd vierkante meter vernield. Personeel van het wa terschap Walcheren is direct met het herstel begonnen. Het water kwam in Vlissingen zo hoog dat het over de Boulevard heensloeg. Moskou zwijgt over lot sonde Ruim anderhalf uur na de landing hielden de signalen van de sonde op. Volgens Sir Bernard kan het een gewone pauze in de uitzending zijn. ,,Dil is een groot moment," ver klaarde de geleerde na de landing, „het ziet er op het ogenblik naar uit dat de Russen voor het eerst weten hoe het oppervlak van Venus is samengesteld. De capsule moet naar de Sowjetunie inlichtingen sei nen van onvoorstelbare waarde voor de kennis van het oppervlak van de planeet." Er heerste vanmorgen overigens nog een Russisch stilzwijgen over de Venusganger. De Russen, die Jodrell Bank hadden gevraagd mee te luisteren naar de seinen van de Venus-4, hebben nog niet ge reageerd. Radio-Moskou en het persbureau Tass hebben in hun eer ste uitzendingen van vandaag geen 22 man werkloos? Bedrijf moet verdwijnen BREDA De president van de Bredase rechtbank, mr. Schellenbach, heeft in kort geding de gemeente Oosterhout in het gelijk gesteld, die opdracht gegeven had aan de Ooster- houtse Betonmortelcentrale haar be drijf aan de Loswal te verwijderen. Het bedrijf kreeg in 1964 een tijde lijke vergunning, die dit jaar niet is verlengd. Nu de Loswal moet worden hersteld en daar geen bedrijven meer gevestigd mogen zijn, handelt de ge meente met de verwijdering van het bedrijf niet onrechtmatig, aldus de president. De gemeente heeft nu de OBC tot maandag gelegenheid gegeven maatre gelen te nemen om het nadeel van de opheffing van het bedrijf zoveel mo gelijk te beperken. Zoals het er nu voorstaat zullen de 22 werknemers op ■traat komen te staan. i het lot van de OPGEBELD De redactie van het communisti sche partijorgaan Prawda heeft Sir Bernard Lovell vanmorgen opge beld om hem te vragen wat er pre cies gebeurd was. De Prawda zelf wist nog van niets. Plet eerste „ruimteschot" in de richting van Venus is op 12 februari 1961 door de Sowjetunie ondernomen. Sindsdien zijn nog enkele pogingen ondernomen, met gedeeltelijk suc ces. Maar nog nooit heeft een cap sule een zachte landing op Venus, de helderste planeet van ons zonne stelsel en op de maan na onze naaste buur, mef succes kunnen uitvoeren. ZAANDAM Op 54-jarige leef tijd is gistermiddag overleden de heer I. Baart, burgemeester van Zaandam en oud-voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaalbe- werkersbond. De heer Baart, .die zijn werkzaam heden voor de vakbeweging combi neerde met het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor de PvdA (van 1956 tot de laatste verkiezingen) werd op 16 april 1966 als burgemees ter geïnstalleerd. Reeds enige maanden daarna moest hy in het ziekenhuis wor den opgenomen voor een long- operatie. In mei van dit jaar hervatte hij zijn werkzaamhe den, maar in augustus moest hij opnieuw worden opgenomen. De heer Baart, die een belangfijke rol heeft gespeeld in de strijd voor betere arbeidsvoorwaarden in de metaalindustrie, heeft ook deel uit gemaakt van het College van Rijks bemiddelaars. Voorts was hij o.m. president-commissaris van de Ar beiderspers. Hii was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Zijn lichaam wordt zaterdag te Westerveld gecremeerd. Overmoedig De storm, die af en toe wind kracht elf bereikte, haalde ook (bijna) een streep door het pro gramma van koningin Juliana, die vandaag de sluiting van het laatste dijkgat in de droog te malen polder Zuidelijk Flevo land zou bijwonen. Het gat had gistermorgen een breedte van twintig meter maar toen de storm was uitgeraasd, bleek het gat tussen de dertig en vijftig meter breder geworden te zijn. Gisteravond zag het er nog naar uit dat er van sluiting vandaag niets zou kunnen ko men, maar vanmorgen was de kans groot dat het gat toch in de loop van de dag zou kunnen worden gesloten. In ieder geval zou de Koningin van daag het gemaal van de polder in gebruik stellen. Doden In de suikerfabriek te Steenber gen is de 47-jarige E. J. J. van Hoefe- len omgekomen. Hij stond op een bor des tussen het gebouw van de fa briek en een silo toen hij werd getrof fen door een openslaande deur. De heer Van Hoefelen sloeg over het hek en viel vijf meter naar beneden. Hij was op slag dood. Op de speelplaats van de nutskleuterschool in Velp is het vier jarig zoontje van de familie Teunis- sen dodelijk getroffen door een tak, die door storm van een boom werd afgerukt. Voor vervolg zie pag. 5 tijdelijk nu extra voordelig! 950 GR 1050GR Bij Rosenheim in Beieren zijn gisteren vijf spoorwegwerkers om het leven gekomen en verscheidene ernstig gewond, doordat een ex- prestrein inreed op een werkploeg op het station Endorf. LJET IS de Nederlandse artsen het afgelopen jaar financieel voor de wind gegaan. De vergoeding door de ziekenfondsen is ongekend sterk opgetrokken en ook de particuliere tarieven zijn op een aanzienlijk ho ger niveau gebracht. De artsen zijn daarmee in Nederland tot de best betaalde academici gaan behoren. Een keihard spel van het bestuur van de Landelijke Huis artsenvereniging, een veel begrip tonende regering en de monopolie positie van de artsenorganisatie hebben tot dit resultaat aanzienlijk meegewerkt; Op deze weg blijken de artsen nog verder te willen gaan. Forse ver hogingen van de tarieven voor coni- trolewerk ten behoeve van de be drijfsverenigingen zijn als te laag afgewezen. Eisen tot verdere op trekking van de particuliere tarieven met meer dan 10 pet. liggen al weer op tafel. Het is te begrijpen, dat de regering hier met prijsbeschikkingen heeft ingegrepen. Overal in het bedrijfsleven wordt een gevecht geleverd om de kosten te drukken en worden de loonsver beteringen tot een minimum be perkt. Het zou maatschappelijk on juist zijn, forse honorariumverbete- ringeu voor de artsen, die elders aanzienlijke kostenstijgingen mee brengen, ongehinderd te laten pas- Het succes in het verleden mag de artsen niet overmoedig maken. UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft kritiek op de door het ministerie van volkshuisves ting uitgegeven folder over de huur- liberalisatie. Daarin staat dat een huurder die om uitstel van ontruiming wil vragen, dat verzoek per brief tot de kantonrechter moet richten. Dat is misleidend, zegt het CNV: Een gewone brief is niet voldoende. Het gaat om een officieel verzoekschrift in drievoud, dat vergezeld dient te gaan van 25 gulden griffierechten. .,Had men de huurder, die toch al in narigheid zit door de hem aangezegde ontruiming, deze onaangename verras sing niet kunnen besparen?" De folder spreekt van een zekere huurbescherming voor de huurder. Het CNV vindt dit overdreven, aangezien men alleen via de kantonrechter uitstel van ontruiming kan krijgen. Tenslotte meent het CNV dat er in de huurovereenkomsten nog al wat „lek ken" voorkomen. „Had de regering niet een aantal eisen moeten stellen waaraan bij de beëindiging van een huurover eenkomst moet worden voldaan?" Huur ders vallen nu terug op de wettelijke regelingen van voor de oorlog, dat wil zeggen op vrijwel niets. A. van den Boorn vandaag in Sofia voor rechtbank SOFIA De 29-jarige Anthony van den Boorn uit Maastricht heeft van daag aan het begin van de rechtszaak tegen hem toegegeven een paspoort te hebben vervalst, meldt het Bulgaarse persbureau BTA. Van den Boorn wordt ervan beschul digd zijn Oostduitse schoonzuster, Gudrun Lehmann, uit Bulgarije te heb ben 'willen smokkelen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee jjrijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam j^betaalt: O per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1