Amateurs tonen kunst bij de minister de stad en dokter Moore Huisartsen 55 Emma wil ie een stuk uit het vuistje Soldaten" niet in Rotterdam Machtsstrijd AVRO-RTN Acht districten tegen ontslag Van der Zee Het we DAMES! Elke /G\ 11 VOKNSD\G 18 OKTOBER 19*7 (Vervolg van pag. 1) Op platteland De twaalf andere werken echter ten dele wel met artsen, die per ver richting betaald worden en thans de medewerking hebben opgezegd. Dit geldt het bouwbedrijf, de landbouw, de textiel, de lederindustrie, tabaksbe- drijven, bakkerijen, slagerijen, de mijnen, de detailhandel en ambach ten. Maar ook deze bedrijfsverenigin gen hebben nog een aantal artsen in vaste dienst. De controles in de grote steden als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht verrichten deze bedrijfsverenigingen met artsen in vaste dienst. Dat is ongeveer 55 pro cent van alle controles. Alleen op het platteland zijn deze bedrijfsverenigin gen veelal aangewezen op incidentele medewerking van artsen ter plaatse, maar ook daarvoor kan men nog le- ken-controleurs inschakelen. De besturen van de bedrijfsvereni gingen zijn voor de helft door werk gevers- en voor de andere helft door werknemersvertegenwoordigers sa mengesteld. Solidariteit De indruk bij de bedrijfsverenigin gen is, dat 95 procent van de controle rende vrije artsen wel voor de voor gestelde verhoogde tarieven zou wil len werken. De artsen wensen op dit moment echter het beleid van het LHV-bestuur niet af te vallen. Hier is sprake van onderlinge solidariteit en goodwill voor het beleid van het LHV-bestuur in het verleden. Het LHV-bestuur wil een nog ver dere verhoging van de tarieven. De prijsbeschikking van de minister maakt het op dit moment onmogelijk enig tarief te verhogen. Het lijkt waarschijnlijk, dat de minister wel bereid is een ontheffing van de prijsbeschikking te verlenen voor de tarieven, die de Federatie van be drijfsverenigingen heeft aangeboden, namelijk een verhoging tot resp. 8,24 en 5,49. De Federatie zou daar toe met de minister kunnen gaan pra ten, maar de federatie kan er ook de voorkeur aan geven eerst 'het gesprek met de LHV te heropenen. De indruk bestaat dat wanneer het conflict niet snel wordt bijgelegd de bedrijfsverenigingen een ander sys teem van werken zullen gaan kiezen, waarbij men geen beroep meer be hoeft te doen op de goedgunstigheid van artsen tot het verrichten van con- trolewerk ten behoeve van de be drijfsverenigingen. Kruiswoord-puzzel ARTISTIEKE VRIJETIJDSBESTEDING horizontaal: 1. metalen haak, 4. on- bep. voornaamw., 7. slang, 10. zuiver gewicht, 12. geestelijke, 14. lied, 15. rund, 17. morsdoekje, 18. gem. in N. Brab., 20. telwoord (Eng), 21. plaats in Gelderl., 22. telwoord, 24. groente, 26. voorzetsel, 27. vlaktemaat, 29. vaartuig, 31. mondeling, 33. verschil tussen bruto en netto gewicht, 35. treurige, 36. gebogen, 37. einde. verticaal: 1. bootje, 2. bloem, 3. voorzetsel, 4. meisjesnaam, 5. plaats in N. Brab. 6. vrouw van Abraham, 8. kledingstuk, 9. plaats in Gelderl., 11. lid van de voormalige Raad van In- dië, 13. evennachtslijn, 16. beneden, 19. puntig voorwerp. 20. gewicht, 23. muze van het minnedicht, 25. plaats in N.H., 26. vertaler, 27. meisjesnaam, 28 gravure, 30. wal, 32. lichaamsdeel, 34. myth, figuur. Oplossing vorige puzzel. horizontaal: 1. long, 4, pond, 7. te, 8. Aaron, 10. e.k., 12. oor, 14. top, 15. Ger, 16, en. 18. sa, 19. Negeb, 22. atlas 24. nederlaag, 25. kelen, 26. satan, 28. er, 30. Ie, 31. oot, 33. aak, 35. Aar, 37. 55 DEN HAAG Onder auspiciën van de personeelsvereniging van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, wordt tot en met 30 oktober een tentoonstelling gehouden van Amateur Beeldende Kunst. Het geheel werd verzorgd door de Stichting Federatie van amateur beeldende kunstenaarsverenigin gen in Nederland. Ditmaal droegen drie verenigingen aan deze expositie bij, te weten: „Het Amateurpalet" uit Rijswijk; „De Kunstkring Zoetermeer" en „De Schuur" uit Delft. Iets wat men zich bij het zien van deze tentoonstelling steeds afvraagt, is, waarom hebben amateurs er be hoefte aan hun werk in de openbaar heid te brengen? Worden zij gedre ven door de neiging meningen los te maken? Wiens mening dan? Die van de wel willende vriend of familie misschien, die het wel interessant vindt, vader, oom of kennis zomaar met zijn werk aan de wand vertegenwoordigd te vinden? En dan nog wel in een offi- I cieel gebouw als hier! Welke maatstaf? Is onze veronderstelling juist, dan is hier zonder meer ijdelheid in het spel, een vergefelijk algemeen mense lijk trekje. Maar zou de contribuant ook wel eens rekening houden met de moeilijkheid waar de be roepskunstbeoordelaar voor komt te staan, die nu met geheel andere maatstaven moet gaan meten? Alle maal vragen! Wou zou er overblijven wanneer hij met „het zwaard zonder genade" rond zou gaan en hoe moet hij zijn „normale" terminologie toepassen? Zegt hij omtrent het werk van een amateur dat het goed is, dan bete kent dit „goed" heel wat anders dan wanneer hij het zou betrekken op een kunstenaar van professie. We hebben eigenlijk met dit reeksje vragen aan willen tonen, dat we niet zo blij zijn met deze en derge lijke manifestaties, zelfs niet als ze in een officieel jasje worden gestoken. Binnenhouden De amateur moet, naar onze smaak, zijn werk niet buiten de huise lijke kring brengen. Daar toch, vond het z'n ontstaan en daar ook. zal het J op z'n best tot zijn recht komen. De oprechte vreugde van deze zin volle vrijetijdsbesteding dreigt dan niet „bezoedeld" te worden met afbre kende kritiek, evenmin zal het ander zijds geprezen worden door degenen maar al te vaak het zélf niet kunnen beoordelen: Een over-het-paard- tillerij waar niemand mee is gediend. Beoordeling Na deze „betuttelende" opmerkin gen, die ons even van het hart, moesten, verkeren we in het volle VOEDZAAM MAKtf^ besef, dat de lezer toch graag ver neemt, wat wij nu als „goed" of minstens als „wel aardig" waarderen. Dat is dan b.v. het kacheltje zoals C. v. d. Steen het met aandacht ge daan, voor ons neerzette. Ook wel de liefdevol geschouwde boerderij van J. Hendrikse-Thomas. Het aquarium van C. W. Pijnappel mag hier zeker met ere worden ge noemd. Ook het meisjesportret van de hand van G. Zuiderwijk geeft blijk van argeloos „durven". Topstuk mmaaoA Verdienstelijk is het stilleven van M. J. Odekerken, maar ver boven de eerder genoemden uitgaande is zon der twijfel het doek „Herfstbladeren" van mevrouw Haasbroek: In zo'n werk straalt het begrip door, waar het in de kunst om te doen is. Een bijzonder aardig gevalletje is „Spel met glas" van W. A. J. Kraan; met liefde en „eerbied" bekeken ten minste. Voorts noteerden we twee wandkle den („Bosgeest en „Profeet Elia") vervaardigd door mevrouw Van Es, alsmede een „doorvoeld" stilleventje van Carla.de Neve. Ovpallend is overigens, dat er maar weinig amateurs zich tot de nonfiguratieve kunst voelen aange trokken, wat in dit speciale geval bui tengewoon gelukkig uitvalt: Immers waar zouden ze blijven in een ruimte die zo beheerst wordtdoor het acht meter brede doek van Willem Hussem en waar al diens oerkracht en kun nen in gebundeld schijnt? Deze tentoonstelling, die in een sympathiek aandoende competitie is tot stand gekomen, loopt t/m 30 okt. a.s. aan de Steenvoordelaan 370 te Rijswijk en is maandag t/m vrijdag geopend van 10-12 en van 14-16 uur; op zaterdag en zondag van twee tot vier uur. GIJS KORDING (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Onze eer der uitgesproken verwachting, nl. dat het Nieuw Rotterdams Toneel hoewel reeds in het bezit van de rechten Rolf Hochhuths jongste stuk „De Soldaten" niet op het reper toire zal nemen, is bewaarheid. De directie en de artistieke leiding van het gezelschap heb ben dit besluit genomen „op grond van de strekking en van de artistieke waarde". verticaal: 1. Leo, 2. na, 3, gat, 4. pop, 5. on, 6. Dee, 7. toon, 9. ros, 11. kras, 13. regelet, 15. Galatea, 17. ne der, 18. staal, 20. ene, 21. ben, 22. als, 23. aga, 25 krom, 27. Norg, 29. pat, 32. ook, 33. att, 34. kei, 36. Ans, 38. en 39. Ne. De hippe-vogel-mini-jupe-dragende Liesbet List is van Schiphol naar Rio de Janeiro vertrokken om in een internationaal songfestival met het liedje „Speel niet met mij" mee te dingen naar een prijs. Tekstschrijver Cees Noteboom en Frans Mijts, die het liedje toonzettevergezellen Liesb'et. HILVERSUM Op verzoek van het district Utrecht zal za terdagmiddag een niet-officiële vergadering van de twaalf ge westelijke AVRO-besturen wor den gehouden, waarin gepoogd zal worden tot een uitspraak vóór handhaving van de (ge schorste) tv-sectie-directeur Siebe van der Zee te komen. Acht van de twaalf gewestelijke besturen zouden zich in eigen kring reeds tegen een eventueel ontslag van de heer Van der Zee hebben uitgesproken. Intussen blijkt de veronderstelling, dat Siebe van der Zee alsnog ge schorst is onder druk van de RTN- bestuurders, juist te zijn. Deze be stuurders, de heren Sidney v. d. Bergh en Van der Weele, hebben de steun gekregen van AVRO-voor- zitter mr. L. H. Slotemaker. Zaterdagmiddag hebben deze drie heren in een 4% uur durende be stuursvergadering met hun porte feuilles gezwaaid en de rest van het AVRO-bestuur is daar zo van ge schrokken, dat het een compromis (schorsing en een nieuw onderzoek) heeft voorgesteld. Hiermee zijn „de drie" akkoord gegaan. De heer Slotemaker had maandag naar Mexico moeten vertrekken om daar op uitnodiging van dc univer siteit van Mexico-City een college Met Velpon zie je er geen barst tan. CÖaÉüMT Velpon -entefestlval te Praag (opn.): Tsjechisch Filhar monisch orkest. In de pauze: 21.25-21.30: Carlllonmuzlek. 2140 Burgemeesters onder el kaar: gesprekken. 21.50 Franse 1. 22.05 Spiegel v: sprong In het uuisier. 23.ss-z4.00 Nieuws. DRAADOMROEP GRAMMOFOONPLATEN Gitarren splelt auf, Du so zauberhaft, Warum müssen Jahre vergeh'n. Was kann der Sigismund dafür, Abends in i. Little Qu'll lalt bon PdW't'know what ZHigh ital join live' nobody Hymn of lood, The preacher, -srgle's Minor mc l mill, I ain't •this lb.00 Journaal. Schatelland. gebeuren. STER. 19.56 NTS: ïrzL. NTS: PvdA. 2U.3U uuzenamg Stichting Socutera. 20.35 "re. speelfilm, (belde keu- 14 jaar). 21.55 Pre-Olym- wedstrljden in Mexi- --•Clty: korte reportages. 22.25-22.30 Journaal. Nederland II. NTS: 18.55 1 19.0 Journaal. TV-film. NTS: irzlcht. STER: Reclame. AVRO: 20.20 Peytor. TV-feulUeton. (dl. 4). ralre ontmoeting kleur: Zangrecl regisseur* Hugo Claus n. Beglië Nederlands prograrr School-tv. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Jeugd zonder grenzen. 19.15 Horizon. 19.52 Meded. en weerber. 20.00 Nws. 20.25 Taal quiz. 20.55 De manoeuvres, sati rische film. 21.45 In dc spiegel van de kunst. Progr. van Mar cel Duchateau 22.15 Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Lichte gramm. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 arecltal. 9.35 dedei. voor land- en tulnb 12.30 Mod. platteland, praatje 12.35 Lichte gramm. voor oude- irkestnfuz. (gr). Olymp, 16.02 Stereo: Klave- tal. 16.35 Manm i de Bulgaarse Oi P 17.30 Voor middel- >lymp! Hoek.' toen samenvatting. else klassieke Speelse klass. muz. (gr). 7.55 Overweging. 8.00 (gr).' 8.30 Nws. 8.32 Voor dé huisvr. 9.58 Marktbericht, voor schip. NRU: 10.00 Progr. over opvoed, moellijkh. 10.20 Vo- caal-lnstr.: 1. Omroep Capel- la-koor; 2. Radio Kamerork. 00 Nws. 11.02 Voor de NCRV: 12.00 Lichte gramm. 12.27 Mededel. voor land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.40 Actual. 12.50 Variant: radl- o-snelbuf. 13.30 Stereo: Nederl. ensemb. en vokal. 14.30 Stereo: Viool en piano. 13.00 Godsdienst, uitz. NRU: 15.30 Banden met het verleden, kl.beeld. 15.45 Kunstkron. 16.00 Nws. 16.02 Muz. uit nwe films. 16.50 Spelen met taal. 17.00 9.02 Voor de Muz.' bij de' koffie. (11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Klass. verz. pl. progr. KRO: 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.07 Knalmuz. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Net ty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 over luchtvaart te geven, maar hij in verband met de kritieke toe stand in het bestuur niet vertrokken. Waarnemers achten het niet uit gesloten, dat de kwestie-Van der Zee (ontstaan door diens gehono reerde relaties met de inmiddels failliet verklaarde fa. Van Heijst te Den Haag) aanleiding kan zijn tot breuk tussen AVRO en RTN. In elk geval zou de kwestie (zoals wij vrijdag reeds veronderstelden) door de RTN worden aangevat om te proberen een forsere stem in het directiekapittel te krijgen. Van der Zee heeft inmiddels per brief tegen zijn schorsing geprotes teerd en gezegd dat dit niet kan, omdat een schorsing volgens cao een strafmaatregel is. Als een strafmaat regel is toegepast kan men niet meer naar zijn idee een commissie van buitenaf benoemen om dan nog eens een onderzoek in te stellen, „want een strafmaatregel is af en als die afgelopen is dan is de straf ook voorbij." Inderdaad rammelt het in het AVRO-bestuur voortdurend tussen de RTN-bestuurders, die alleen de heer Slotemakers aan hun kant heb- Het oorspronkelijke voorstel aan het dagelijks bestuur door een be stuurscommissie onder leiding van de secretaris mr. J. Wassenbergh, oud-officier van justitie, om de heer Van der Zee alleen maar een ern stige berisping toe te dienen, is met een door de heer Slotemaker en de RTN-bestuurders verworpen. Hierbij moet aangetekend worden dat de heer Sidney van den Berg in het AVRO-bestuur alleen een adviseren de stem heeft. Op de vergadering van zaterdag a.s. zal de heer Slote maker niet aanwezig zijn. Hij heeft dit niet officieel verklaard, maar het toch wel aan deze en gene meege- VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NTS 8.35 uur Crossfire, een politiefilm uit 1947 die het racisme aan de kaak stelt. 9.55 uur Pré-Olympische spelen in Mexico-city: re portages. Nederland 2 AVRO 8.20 uur Peyton Place (4) (feuilleton-serie). 8.45 uur Alfred Kossmann in Literaire ontmoetingen, 9.30 uur De beroemde Amerikaanse mezzo-sopraan Grace Bumbry. 10.00 uur Gesprek met Hugo Claus over zijn nieuwe film. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 VARA 8.00 uur Liedjes van overal door Annelies Bouma en Tony van Verre. 8.25 uur Vragenvuur: een bekende Nederlander be antwoordt vragen. 9.30 uur Een beschouwing over het rapport over de buitenlandse arbeiders in ons land. 10.55 uur Chopin door Agustin Anievas. Hilversum 2 NRU 7.45 uur Tsjechisch Filharmonisch orkest, koor en solisten vertolken Dvorak, Brahms, Beet hoven. 9.30 uur Burgemeesters onder elkaar spreken over gemeentelijke zaken. 10.20 uur (NVSH) Sextant. 10.40 uur Iks, een sprong in het duister. EEN SCHAKELAAe PIE GOED IS, NIET.... ON2E SNELHEID TOE... doéfr tfjathu Y tutti ff 80 „Je gaat naar de gemeente, je laat je inschrijven, betaalt de personele belasting en alles is in orde.' De ambtenaar bleek te huizen in een afgeschoten gedeelt» v«m de donkere ijzerwarenzaak. Het was een oude man in de negentig, dacht David. Hij zat. aan een cilinderbureau m een omgeving die in geen vijftig jaar veranderd moest zijn. Toen David binnenstapte, legde de oude man een knoestige, blauw geaderde hand op een stapel papieren, keek over zijn bril, schrok en zei: „Morgen, dokter." „Goedemorgen. Ik wil me laten inschrijven en ik hoorde dat ik me dan hier moet opgeven." „Bent u al besloten, of moet er nog over nagedacht wor den. Als er nog nagedacht moet worden, kan ik niet helpen. Dergelijke besluiten moet je zelf nemen, je moet zelf weten wat je wilt." David glimlachte en zei: „Ik ben besloten." „Goed, dan maken we het in orde." Er stond een stoel bij het bureau, maar omdat die niet werd aangeboden bleef David staan, en de oude man nam hem ernstig en onderzoekend op. Na een poosje knikte hij en maakte een zuigend geluid met zijn lippen. David concludeer de hieruit dat hij tevreden was. „Goed. Er moet ook een eed afgelegd worden. Ik zal de tekst voorlezen, luister goed." Het duurde heel lang voor de man overeind wist te komen, en David stak al verschrikt een hand uit om hem te helpen. „Kan ik...." De man maakte een knorrig afwerend gebaar, dat bij deze leeftijd paste. „Bij de eed moet je staan dokter." Hij bukte zich over het bureau, trok een losbladig boek uit een vak en sloeg het bij een boekenlegger open. Hij strekt» zijn rug, want de plechtige ceremonie ging nu beginnen. David, onzeker over wat er van hem verwacht werd, «tak zijn rechterhand in de hoogte, maar de oude ambtenaar schudde kribbig van neen. „Nog niet, nog niet. Eerst lees ik en luister goed. Als u dan denkt dat u kunt doen wat ik zeg, dan lees ik het nog een» en dan steekt u uw hand op en zegt u: ,Ik wil'!" De man begon met bevende stem te lezen, maar de stem werd steeds sterker en kalmer en David begreep dat de ambtenaar helemaal niet in zijn boek hoefde te kijken. Hij kende de tekst uit het hoofd. „Je zweert plechtig gebruik te maken van het stemrecht voor elke zaak die de staat Ver mont betreft, je wilt alles doen wat in je vermogen ligt om de grondwet op te volgen, zonder angst voor gunsten of enig persoon." Hij liet het boek zakken en keek David onderzoekend «an. David knikte bedachtzaam. „Dan is er nog iets, dokter, dat is speciaal voor degenen die van buiten de staat komen." „Je zweert plechtig dat je trouw zult zijn aan de 6taat Vermont en niets direct of indirect zult doen wat tegen de grondwet of het gouvernement ingaat. Zo waarlijk helpe mij God almachtig." Hij las dit alles plechtig en met nadruk en tenslotte zei David: „Dat zweer ik ook." „Goed. Rechterhand in de hoogte." De oude man tilde het boek op, haalde diep adem maar nu maakte hij geen aanstal ten om te lezen. Hij keek David over zijn bril aan, hield hem scherp in het oog. Daarna hield hij zijn hoofd schuin, alsof hij zich niets van Davids antwoord wilde laten ont gaan. Dan liet hij zich door David naar zijn stoel helpen, en wuifde met zijn hand naar de andere stoel naast het bureau. „Ga zitten, jonge man, terwijl ik de papieren klaarmaak. En dan wil ik u nog wat zeggen." Hij ging in een erg dik boek zitten schrijven en hij deed dat vreemd genoeg met een balpen. Toen hij klaar was zette hij zijn stoel vlak bij die van David. „Zoals ik het kan bezien, betekent die eed iets bijzonder» voor u, omdat u dokter bent." „Ja?" ,Ik geloof het wel. U bent hier misschien nog niet lang genoeg om het te weten maar de doktoren betekenen hier iets in de stad ze zijn de helpers van de gemeenschap. Dat is een grote verantwoordelijkheid die u op zich laadt. U bent verantwoordelijk als burger en verantwoordelijk voor uw patiënten. Weet u waar ik heen wil?" „Nee." Wordt vervolgd WITTE KRUIS poeders hèlpen. maand i X INDEKPAAO, VÖUCUHEN. IK ZAL PJZOBEREN EE VAN TE KOUENÏ De scheept-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11