TV de stad en dokter Moore Mies Bouwman vanavond weer en scène Oratorium Jeanne d'Arc Ll Schoendorffer volgt Vietnam - strijders na de demobilisatie Vele jazzpromiiienten drie dagen in Doelen Strijdwagen gevonden van voorname Etrnsk ■fWCB NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG IJ OKTOBER 1967 HILVERSUM Vanavond is voor het eerst dit winterseizoen Mies Bouwman weer te zien in haar beken de programma „Mies en scène". Zij zal zich in haar televisie-uur (van tien over negen tot tien over tien) weer bemoeien met allerlei mensen, dingen en gebeurtenissen van gisteren, vandaag en morgen. Behalve de presentatie heeft Mies Bouwman ook de produktie van deze uitzending. De muzikale leiding is in handen van Frans de Kok. De regie heeft Leen Timp, de echtgenoot van Mies Bouwman. HILVERSUM De VARA brengt vanavond het oratorium Jeanne d'Arc au bucher (Jeanne d'Arc op de brandstapel) vóór de microfoon. Com ponist van dit oratorium is Arthur Honegger. die de tekst heeft gebruikt van de Franse diplomaat Paul Clau- del. Hc ,1935: De uitvoerenden zijn het Radio Fil harmonisch Orkest onder leiding van Jean Fournet, het Groot Omroepkoor en het jongenskoor van de St.-Willi- brorduskerk te Amsterdam alsmede de solisten Claude Nollier, Michel Fa- vory, Nellie van der Spekl, Nellie Groenevelt. Nel Wisse Serge Maurer, Guus Hoekman en Manus Willcmscn. De uitzending is van negen uur tot half elf. Driehoek-puzzel Vul horizontaal in: 1. Klinker, 2. Familielid, 3. zwemvogel, 4. inwendig lichaamsdeel, 5. bende, 6. mannelijk beroep. Bij juiste oplossing vormen de be ginletters de naam van een Nederl. schrijver. Oplossing vorige puzzel. Horizontaal: 1. Lam-alles, 2. oraal-eelt, 3. Rika-age-ar, 4. ga-ram-Erna, 5. Nier-er-Son,6. Es-ed-reu-nd, 7. tel-een-met, 8. en gels-beo, 9. keer-ka-are. Verticaal: 1. Lorgnet-e.k., 2. ari- a-is-ene, 3. makreel-ge. 4. pa-aar- de-er, 5. al-Amer-elk, 6. legeren-sa. 7 Leersum-ba, 8. elan-oneer, 9. strand-toe. HILVERSUM De Franse cineast Pierre Schoendorffer, die met zijn camera twee maanden lang een groep van 33 Ameri kaanse soldaten onder leiding van neger luitenant Anderson in Vietnam heeft gevolgd, is deze militairen nagereisd naar de Verenigde Staten. De soldaten zijn afgezwaaid en Schoendorffer maakt nu een filmreportage van de terugkeer van deze Vietnamstrijders in de Amerikaanse samenleving. Deze bijzondere reportage zal wor den uitgezonden door „Achter het nieuws". De eerste film van Schoen dorffer over de mannen in Vietnam is eveneens door de VARA óp het scherm gebracht. Critici vinden kinderboek wel prijs waard AMSTERDAM Zeven literaire critici hebben er hun verbazing over uitgesproken, dat dit jaar geen enkel kinderboek waardig is bevonden voor de titel van 'het beste'. Omdat zij menen dat 'Boris' van Jaap ter Haar daarop zeker aanspraak mag maken, hebben zij aan de auteur de „Prijs der Kritiek" toegekend. Een geldbedrag konden de zeven niet aan hun prijs verbinden, maar zij hopen wel dat Jaap ter Haar hier in het bewijs ziet, dat zijn boek bij hen de waardering heeft gevonden die het verdient. De zeven critici zijn: Miep Diek- mann, Gertie Evenhuis, Wim Hora Adema, Roos Lippes, C. E. Pot- hast-Gimberg, Ohristine van Reenen en Jaap van der Ster. Kantoorbediende bekent overval i-loketambtenaar van de PTT. heeft tegenover de politie bekend de dader te zijn van de mislukte roofover val, die op 28 juni werd gepleegd op een noodpostkantoor aan de Erasmus- Hii werd verhoord voor een ander feit. Hij had van de PTT 5.000 gulden verduisterd en voorgegeven, dat hij van dit bedrag was beroofd. Ook deze ver duistering heeft de jongeman bekend. H. wist dat er op 28 juni 's morgens een groot bedrag aan geld aan de Er3s- musweg zou worden gebracht. Om half acht die morgen kwam hij het kan toortje binnen. Hij bracht de enige aan wezige employé, een 45-jarige dame, een paar klappen toe met een rubber hamer, maar slaagde er niet in de vrouw bewusteloos te slaan. De vrouw gilde om hulp, waarop de jongeman vluchtte. Deze film is inmiddels in Ravenna bekroond met de Prix d' Italia voor televisie-documentaires. Het was voor de eerste keer. dat deze prijs werd toegekend voor een programma in de sfeer van de actuele reportage. Beatgroep moet boeten voor naakt LONDEN De Engelse beatgroep The Moves is gisteren door het hoogge rechtshof veroordeeld omdat ze als publiciteitsstuntje bij de nieuwste plaat „Flowers in the rain" een foto hadden verspreid waarop premier Wilson naakt voorkwam. De manager van de groep noemde het een grap, maar Wilsons advo caat vond het een wrede en boosaar dige persoonlijke aanval. De uitspraak in de zaak was origi neel, want de rechter veroordeelde The Moves tot het beschikbaar stellen van de opbrengsten van de plaat plus een boete van 30.000 gulden. Ver wacht wordt dat de plaat ongeveer 100.000 gulden zal opbrengen. Het geld is niet voor premier Wilson, maar zal ten goede komen aan twee liefdadige instellingen. The Moves hebben inmiddels hun excuses aan de premier aangeboden. Premier verwijt VPRO slechte smaak (Van c e parlementsredactie) DEN HAAG De regering is van mening, dat de verschijning van de naakte Phil Bloom in de VPRO-tv-uitzending van maandag (programma „Hoepla") van slechte smaak getuigt en zeker niet in het avondprogramma vlak achter het kin deruurtje thuishoorde. Dat zei mi nister-president De Jong gisteravond in de Tweede Kamer naar aanleiding van een vraag van SGP-fractieleider ir. Van Dis. „De regering behoort hier krachtig in te grijpen", zei ir. Van Dis onder grote hilariteit. Hij begreep niet, dat „onze vrouwelijke cultuur-minister toestaat, dat de eerbaarheid der vrouw, die toch al zo door allerlei plaatwerk wordt geschonden, nog ver der wordt gedegradeerd". Premier De Jong antwoordde, dat de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk alleen maar achteraf kan ingrijpen. De vraag of er sancties tegen de VPRO moeten worden getroffen, beantwoordde hij ontkennend. Wel hoopte hij, dat de omroepverenigingen, die in het nieu we bestel zoveel programmavrijheid genieten, zich van hun verantwoorde lijkheid jegens alle bevolkingsgroe pen bewust zullen zijn. De heer Kronenburg (BP) kreeg geen antwoord op zijn vraag of de regering de officier van justitie een onderzoek wil laten instellen naar de vraag of hier sprake is van een misdrijf op grond van het Wetboek van Strafrecht. Newport Jazz Festival in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Doelen Wordt op 28. 29 en 30 oktober het Mekka voor vele jazzliefhebbers als het New port Jazz Festival tijdens de Euro pese tournee Rotterdam aandoet. Vo rig jaar november werd het festival een groot succés en de nieuwe direc teur van De Doelen, drs. W. Hofman, ontvangt de jazzmusici weer met „Wij stellen-ons graag positief op tegenover de jazz. Evenals vorig jaar stelt de gemeente Rotterdam zich weer garant voor het financiële ver loop", aldus directeur Hofman. Het spits van de drie concerten wordt afgebeten door pianist Theloni- us Monk (47). De laatste keer dat deze pianist en componist in Neder land speelde, was tijdens een optre den in het Scheveningse Kurhaus, waar hij een teleurstellend concert gaf. Wellicht werkt de sfeer in De Doelen inspirerend op hem. In het orkest dat Monk begeleidt,- zien we onder andere Jimmy Cleve land (trombone) en Clark Terry (trompet en bugel).- Naast Thelonius Monk speelt fluitist Herbie Mann met zijn ensemble. In een ander genre heeft het vol gende concert ook een sterke bezet ting. Sarah Vaughan, een moderne jazzvocaliste, die mede door haar ve le platen, grote bekendheid in de Ver enigde Staten en ver daar buiten ge- Joop Doderer, Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer in een scène uit het tv-spel Wat krijgen we nou?" dat zaterdag door de NCRV op Nederland 1 wordt uitge zonden. Het is een klucht in drie bedrijven, w.aarin ook nog Rien van Nunen meespeelt. Het spel, door Alfred Pleiter uit het Engels vertaald, is een opeenstapeling van dolle situaties, veroorzaakt door tweelingen die elkaar niet herkennen. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 KRO 7.32 uur Jongeren aan het woord in Telixer. 8.20 uur Jos van der Valk presenteert: Praten met Pepijn (kabaret) 9.10 uur Aflevering van Bonanza. Ditmaal: „De Deser- 10.00 uur Brandpunt. Nederland 2 VARA 8.20 uur Achter het nieuws. 8.45 uur Coronation,Street met gewone mensen in hui gewone doen. 9.10 uur Mies en scène door Mies Bouman. 10.10 uur Uitgerekend., Geldbesparing bij het kopen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA ..Mijn opwindendste ontdekking" VITERBOItalië wielen er nog aan is ge- Een bronzen Etruskische vonden, strijdwagen uit de zesde Volgens prof. Poupé vallend haar zijn uitge- Hoewel de zeldzame voor Christus duidt de aanwezigheid vondstdoor eeuwen lange inwerking van modder ernstig is aange- de strijdwagen erop, dat het praalgraf toebe- graf, veertig km van de hoorde aan een vooraan- tast. achten Italiaanse benoorden Rome gelegen staande Etruskische fa- deskundigen een restau- oude stad der Etruriërs, mïlie en dat dus wellicht ratie mogelijk. Ischia di Castri. „Dit is in de andere kamers de opwindendste ontdek- de king die ik hier in vier tombe nog meer kost- jaar graven heb gedaan", zei de Belgische archeo loog prof. Jean Poupé. Misschien bestaat verder ongerepte op de gehele wereld slechts' één Etruskische bare en belangrijke strijdwagen, die beter voorwerpen zullen wor den gevonden. De strijdwagen, geconserveerd tevoor schijn kwam. Deze werd gevonden in Perugia bij een deel van de het meer van Trasimeno zit, en staat nu in het Metro- P HHeen politan Museum in New bronzen basreliëf, waar- York. Delen van strijd De bronzenwagen zes meter lang en heeft eiken disselboom a< ijzeren wielen met een is versierd met doorsnede van zestig cm. bronzen basreliëf, Waarschijnlijk is dit de op twee naakte manne- wagens bewnden zich enige Etruskische strijd- lijke figuren met gol- o.a. m het Vaticaans wagen die ooit met de vendi de schouders Muse 18.00 Nieuws. 18.15 8.30 ivolw American Folk Blues Festival 1967 in Nederland. 19.20 Christendom en Mai- uitgevoerd door Radio Filhar monisch Orkest. (Stereo). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Licht gevarieerd platenpr'ogramma. 23.55 - 24.00 ns. 19.40 wereldpanorame. Licht gevarieerd muziek- jramma. 21.00 De brug van zcaba, hoorspel. 21.30 A- .ementsmuziek uit Joe- Slavlë. TROS: 22.00 Jazzmu- 22.30 Nieuws. 22.40 All - Gevarieerd programma televisie vwavomj Nederland I. NTS: 18.5! STF.R: 19.03 Reclame. ournaal. STER: 20.16 Re- KRO: 20.20 Praten met 22.45-22.50 Joutnaal. Nederland II. NTS: 18.55 Pi- po de clown. 19.00 Journaal. 19.03 Die van hiernaast, TV-feuilleton, 19.33 Waarheen 22.20-22.25 Jourv licht. 19.52 - 23.10 Strijd OGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND imuzlek. VPRO: 7.55 Deze VARA: 8 00 Nieuws. 8.10 de voorpag na. 8.15 2.O. 11.45 Stereo: Salonorkest met zangsollst. 12.15 Voor nu en later. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Actu eel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-V'arla. 13.15 Tijd tw°ntlgersagCl7.40:<r Radio Ja?J Magazine. NRU: 15.00 Maat- schappljstrukt. en planning, le zing 15.30 Zestig jaar jazzJ 16.00 Nieuws. 16.02 Volksmu ziek uit India. VARA: 16.30 O- peramuziek <opn.). 17.10 Orgel- conceit. 17.30 Radioweekjour Hilversum II 298 m. NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Het levend» woord. 7.15 Klassieke grammo- foonmuzlek. 7.30 Nieuws. 7.3: Actualiteiten 7.45 Klassiek pia nospel (gr.). 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Gewijde muziek (grj Grammotoon- canten uitgaat. (9.30 'ellig Verkeer: 10.00 16.02 Lichte televisie morgen STER: 15-3) Reclame. NTS: 5 34 WeekJournaal. met titels iroor slechthorenden. STER: 5.57 Reclame. NCRV: 16.00 Fi latelistisch allerlei. 16.20 Ab- jott en Castello. film. 16.45-17.30 Voor de kinderen. België: Nederlands progr. «an. 2 en 10: 16.00-17.40: Volksu- Gitarist Barney Kessel, een van de prominent, n die in De Doelen zal optreden. niet. Fijne, swingende jazzmuziek is te verwachten van de Gui1 Workshop, aangevoerd door Barney Kessel. Verder treden tijdens het tweede concert op de groep van Gary Burton (vibrafoon) en de Newport All Stars met George Wein (piano), Buddy Tate (sax) en Ruby Braff (Cor net). Bekende namen als Miles Davis, nu voor de tweede keer in ons land, en Archie Shepp, staan borg voor een interessant finaleconcert. De 36 jazzmusici maken een tour nee langs zeventien Europese plaatsen en zullen 70 concerten ge ven. Het eerstvolgende jazzevene- ment in De Doelen zal waarschijnlijk midden maart worden gehouden. Di recteur Hofman speelt met de gedach te een 24 uur durend non-stop jazz programma te brengen met voorname lijk Nederlandse jazzmusici. (VPRO) Jazz uit de Rotterdamse B 14. „Jeanne d'Arc op de brandstapel" uitgevoerd door het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet m.m.v. het Groot Omroepkoor en het Jongenskoor van de St. Willibrordus- kerk te Amsterdam. Prettig weekend (gr.pl.) Hilversum II NCRV De brug van Berzcaba. Een hoorspel Heinrich Böll. 9.30 uur Amusementsmuziek uit Joegoslavië. 10.00 uur Tour de Jazz. Hoor Affathu Young Addie opende haar ogen en giechelde. „Ik ga naar huis Perkins keek onbewogen op haar neer en hij zei sar castisch over zijn schouder: „Neem je gemak er maar van, hoor!" en toen vertrok hij. David voelde dat iedereen verstijfde. Moore ging de plek op Addie's rug schoonmaken, even onder haar taille, waar hij de naald in wou steken. Hij gebruikte een gaasje dat in een antiseptische vloeistof was gedoopt en David zag een krukje bij de muur waar hij kon zitten. Hij stond dan niet in de weg en kon toch alles zien. Hij was een beetje onder de indruk. Alles ging hier zo informeel, maar dat kon waarschijnlijk niet anders, als men elkaar zo goed kende. Met angst dacht hij eraan, of hij hier ooit aan zou wennen. Addie die plotseling besefte dat haar tijd gekomen was, riep bang naar Edna: „Edna, ben je daar?" „Ik sta vlak naast je, liefje. Je rug nu krom. Doe maar net of je een kat bent die een hond ziet." Moore tastte de rug af met zijn linkerhand terwijl hij de injectienaald met. zijn rechterhand vasthield. „Zo gaat het niet, Edna. Kun je haar niet rechtop zetten?" Edna ondersteunde de naakte vrouw, zij had een hand tegen haar rug, terwijl Addies' hoofd tegen haar schouder leunde. De handdoek viel op de vloer en Addie sloeg haar armen om Edna's middel. David kwam tot zijn verbazing diep onder de indruk. Zo iets had hij nog nooit in een operatiezaal meegemaakt. Hij wist ook niet of het wat met chirurgie te maken had. Het was wellioht medelijden. Ja. medelijden en ook vertrouwen. Al die mensen vertrouwden elkaar en zij hadden samen een lange ervaring. De patiënte werd zo warm en vriendelijk ondersteund. Zo iets was alleen mogelijk in een klein plaatselijk ziekenhuis. Hij was zo in gedachten verzonken, terwijl hij naar Edna en Addie keek, dat het hem ontging hoe Moore de naald inbracht. En nu zei Moore: „Zo, dat is gebeurd, Addie." Hij tikte haar op de rug. „Nu kun je de rest wel aan ons over laten." Edna ondersteunde nog steeds Addie's achterhoofd. Zij boog zich voorover en legde haar op de tafel, haar armen onder Addie's schouders en benen. Addie huilde. Helen stak een stukje gaas uit en Edna nam het aan en veegde er Addie's tranen mee af. „Huil nou niet, Addie, wij zorgen allemaal voor je." Even later stond Perkins in de deuropening en hij zei: „Je kunt beter van dat krukje afgaan en je handen wassen, dokter." Verbaasd stond Armstrong op. „Ik mag nog niet assisteren, dokter Perkins, ik heb mijn vergunning nog niet." „Trek je daar maar niets van aan." „Ik geloof niet dat het mag." „Kijk eens hier, vroeger deed ik al de hysterectomies alleen, maar deze beslist niet. Waarom denk je dat we je anders in dienst genomen hebben?" „Dokter Perkins, ik zal natuurlijk graag asSisteren. Daar ben ik voor hier, maar mijn vergunning. Moore stond achter zijn anesthesietafel en hij had zijn hand beschermend op Addie's schouder gelegd, om haar ervan te weerhouden te schrikken van de harde stemmen. „Ik dacht dat je een van de assistenten uit Warwick wilde laten komen, Howard. Waar is hij?" „Die heb ik afgebeld. Ga je maar als de drommel wassen, Armstrong Armstrong vocht tegen een opkomende woede, keek naar Moore en zag dat Moore hem verontrust aankeek. „Volgens de wet moet je een vergunning hebben, Dave, behalve in een noodgeval. Tenminste dat geloof ik. I-k heb de wet nooit gelezen. Misschien kunnen we dit een noodgeval noemen. Ik zal de verantwoording op me nemen, maar ik geloof niet dat iemand hiervan zal horen. Ga je maar wassen". Armstrong stond voor de wasbak naast die welke Perkina gebruikte en wachtte op hem voor hij een masker uit een van de twee dozen boven op dg plank haalde. Het masker van Perkins was groenachtig, paste goed over mond en neus, hij leek een vreemdsoortig dier. Armstrong vond dat die maskers niet goed genoeg afsloten, daarom nam hij een gaasje uit de andere doos en de twee doktoren beves tigden hun maskers met bandjes. Ze zeiden geen woord. Armstrong keek op de plank of hij een klok kon vinden die de verplichte vijf minuten wassen aan kon geven, maar in plaats daarvan vond hij een zandloper. Hij nam aan dat er vijf minuten zand in zat. De zandloper was even oud als het ziekenhuis. Geamuseerd keerde hij hem om, wachtte tot Perkins klaar was met de fles antisepticum en hij goot de vloeistof royaal over zijn onderarmen. Wordt vervolgd Eigen bier verbouwen Een barkee per uit Londen ledigde enkele maanden gele den het restje van een paar vaten bier in zijn tuin. Op diezelfde plek groeit nu een bloeiende hopplant. Hop is een van de basis-ingrediënten van bier. „Er moeien nog levende hop- zaden in het bier hebben gezeten", aldus de barkeeper. CEtalbi» Prachtbijts Super - waterafstotend - geen kringen De scheeps jongens vai) Veelvraten, Japan ?.Oek( glasverslin- 1 ders, vuur- en naai* fakirs ijzervreters of anderen die ongewoon sterk of kundig zijn, kunnen met ingang van november een reis naar Japan maken. De Fuiitelevisiemaatschappij zoekt over de hele wereld naar mensen met speciale talenten, die kunnen optreden in een wekelijks programma dat onder de naam „wereldverrassingsshow" zal wat- den uitgezonden. De maatschappij betaalt de refti FERDNAND Ül lil s/

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15