Nieuwe Leidse Courantkrmt VM GROTE EUROPOORT-WERF FORMAAT SPINAZIE 750^1.15 Volgend jaar kopersrage in goedkope textiel Britse Comet in zee gestort JAMIN Commentaren Tot 1 miljoen ton? Verolme weigerde Drie werven samen in groot projekt MEUBELSHOW Loco-burgemeester Soest omgekomen SOEPGROENTEN Donderdag 12 oktober 1967- 48ste Jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In Europoort gaan drie grote scheepswerven een reusachtige werf beginnen, geschikt voor de reparatie en nieuwbouw van schepen tot 500.000 ton (mogelyk één miljoen ton). Het zal de tweede werf van deze grootte in het Waterweggebied worden. Verolme be gint, zoals bekend, binnenkort met uitbreiding van zjjn Botlek-werf voor de bouw van schepen tot 950.000 Het optimisme bouwt brug gen over afgronden, waar het pessimisme radeloos vóór staat. MARAWSKI Amerikaanse proeven met reuzenhelikopters pag. 5 De liefde voor de binnen stad steekt de Amsterdammer niet onder stoelen of banken: nu al ruim 20.000 handteke ningen pleiten voor het be houd van de oude stadskern. Voor de actie Amsterdaad Zie pagina 5 Christelijke mulo jubileert Zie pagina 2 HIT WIER Af en toe regen DE BILT Het koufront van een depressie, die ten zuiden van IJsland niet veel van plaats ver anderde, trok gisteren over Zuid- Engeland naar de Noordzee. Hier door was er in het westen en noorden van het land veel bewol king, waaruit plaatselijk lichte regen, of motregen viel. Genoemd koufront trekt lang zaam verder in oostelijke richting, en zal hierdoor het weerbeeld in ons land ook morgen blijven be heersen. Er zal dus veel bewolking zijn, met' af en toe regen. De wind blijft daarbij zuidwestelijk en overwegend matig. De middag- temperaturen zullen ongeveer de zelfde zijn, of iets lager. Veel bewolking met tijdelijk regen. Gematigde temperaturen. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. n op 16.49; onder 0.57 7.00; onder 17.52; Van onze scheepvaartredakteur) ROTTERDAM Drie grote Nederlandse scheepsbouwbedrij ven de Rijn-Schelde-groep (RDM en Kon. Mij. „De Schelde"), Wilton-Fijenoord en de NDSM gaan'gezamenlijk in Europoort een reparatie- en nieuwbouwwerf stichten. Voorlopig denkt men aan twee dokken voor schepen tot 500.000 ton draagvermogen, maar binnen enige weken zal de beslissing worden genomen even tueel tot één miljoen ton te gaan. De werf-combinatie vindt Europoort de meest geschikte plaats voor een dergelijk bedrijf. Verolme heeft de drie werven onlangs gevraagd mee te doen aan de uitbreiding van zijn werf in de Bot lek (dokken en een helling voor de bouw van schepen tot 950.000 ton), maar ze weigerden omdat de plaats hen ongeschikt leek. Op zijn beurt heeft Verolme geweigerd met de combinatie voor Europoort in zee te gaan, hoewel dat van regeringszijde schijnt te zijn gevraagd. De nieuwe werf voor mam- moctschepen pal aan zee en bij de losplaatsen van de tankers van 200.000 ton die begin volgend jaar naar Europoort komen, is vijf jaar onderwerp van gesprek geweest. De woensdagochtend genomen beslissing om de werf te bouwen is zo heeft Wilton-direkteur C. H. Meeuwisse meegedeeld ten dele versneld door het plan van Verolme en ten dele do.or de grote toevloed van orders voor de bouw van zeer grote tankschepen. Het lag voor de hand dat deze drie werven die elk nu reeds de grootste schepen bouwen en repare ren es voor een dergelijk groot pro jekt zouden samenwerken. Met de bouw van de werf is een bedrag van ongeveer 200 miljoen gulden ge moeid. OPTIE De werf is ontworpen voor een ter rein dat ligt aan het Beerkanaal. Mo menteel rust daar nog een optie op voor de bouw van een hoogovenbe- drijf, maar deze optie loopt 1 april volgend jaar af en de werf-combina tie heeft goede hoop dat zij dan de beschikking over het terrein zal krij gen. Dit zou dan tevens inhouden dat de vestiging van een hoogovenbedrijf in Europoort hoogst onwaarschijnlijk wordt. Als de optie vervalt, hoopt men reeds begin 1968 een aanvang met de bouw te kunnen maken en ongeveer half 1970 de dokken in gebruik te kunnen nemen. De drie werven hebben de regering om financiële bijstand gevraagd om dat de exploitatie van de werf de eerste jaren verliesgevend zal zijn. Ook Verolme heeft voor de uitbrei- De twee nationalistische groeperin gen in Zuid-Arabië, de Flosy en het NLF, hebben een akkoord bereikt over het totstandbrengen van nationale een heid en de vorming van een tussen tijdse regering. Men wil komen tot een gezamenlijk lichaam dat de onafhanke lijkheid van Zuid-Arabië, die op 9 januari door Engeland zal worden ver leend, voor te bereiden. ding van zijn werf bij de regering aangeklopt. Volgens de heer Meeuwis se is de kans gr.oot dat Verolme die steun niet krijgt, omdat ook het rijk veel meer schijnt te voelen voor een werf in Europoort dan in de Botlek. Voor vervolg zie pagina 7 vanaf WOENSDAG 11 OKTOBER t/m ZATERDAG 14 OKTOBER, dagelijks geopend van 9 uur 'a morgens tot 9.30 uur 's avonds. VsJtOuim RAPENBURG 1 B RIJNSBURG PAUZE OP HET GRAS Na de officiële speeltijd liggen de Ajaxspelers verspreid op de grasmat. Niet, omdat zij op dat ogenblik geveld en verslagen zijn. Integendeel. De blik van trainer-veldheer Michels, die het slagveld overziet, spreekt andere taal. Geen wonder, in de tweede helft hadden zijn spelers het beste spel laten zien. Nee, de Amsterdammers lagen alleen maar op de grasmat om de spie ren soepel te houden. Vandaar al die dure fietsende voetbal- benen. Hoe Ajcix in de verlen ging toch nog eervol in de Euro cupwedstrijden werd uitgescha keld vertellen we op pagina 7. Ongelukkig FISCUS RUÏNEERT DE MARKT Twee processen tegen Wiesenthal verdaagd WENEN De twee processen we gens laster, die de voormalige SS-ka- pitein dr. Rajakowitsj heeft aan gespannen tegen de directeur van het Joods documentatiecentrum in We nen, Simon Wiesenthal, zijn voor on bepaalde tijd verdaagd. Zoals bekend vindt Raja dat Wiesenthal hem in zijn boek Moorde naars onder ons in zijn eer heeft gekwetst. Met name verzet Raja zich ertegen, dat Wiesenthal heeft geschre ven dat hij zich voor en na de oorlog aan „louche zaken" heeft schuldig ge maakt en zelfs een „sowjetagent" zou zijn geworden. Dank zij zijn verdachte relaties zou Raja erin zijn geslaagd zowel een Oostenrijks als een Italiaans paspoort te krijgen. Er zullen behalve deze nog twee processen van Raja tegen Wiesenthal komen; een over de publikatie van passages uit Wiesenthals boek in het Nederlandse weekblad Revu en een naar aanleiding van het in beslag ne men van Wiesenthals boek in Oosten rijk. De overstromingen in Buenos Aires en omliggende provincies die ver oorzaakt worden door langdurige re genval hebben al aan 36 mensen het leven gekost. Zeker vijftigduizend men sen zijn al geëvacueerd. De Chinese Nationale Dag is in Taipeh op Formosa groots ge vierd. Er was een massale bij eenkomst van nationalistische Chinezen, die president Tsjang Kai Sjek en diens vrouw vanaf het balkon van het presidentiële paleis dankten voor de hun ge brachte hulde. NICOSIA Een Cornet-passa giersvliegtuig van de British Euro pean Airways is vannacht op ruim tweehonderd kilometer ten westen van Cyprus in de Egeïschc zee ge stort. Er waren 59 passagiers en ze ven bemanningsleden aan boord. Het toestel was op weg van Athene naar Nicosia (op Cyprus). Het was om half vier van Athene opgestegen, en zou anderhalf uur later in Nico sia moeten landen. Gisteravond was de Comet van Londen naar de Griek se hoofdstad gevlogen. Hefschroefvliegtuigen en schepen zijn op weg naar de plaats van de ramp. Vliegtuigen zouden het toe stel op het water hebben zien drij- (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De hele textiel industrie verwacht in' de loop van 1968 een enorme kooprage bij het publiek om nog zoveel mogelijk goedkope textiel bin nen te krijgen zonder de 12 pet. omzetbelasting, die op 1 januari 1969 van kracht wordt. Ook de detaillisten zullen hieraan mee doen om een zo groot mogelijk aandeel in de extra omzet te krijgen. Daarna komt de klap. Na 1 januari 1969 gaan de prijzen omhoog en zul len de omzetten met 50 proeent en meer teruglopen. In de detailhandel zullen moeilijkheden ontstaan, maar niet minder bij de textielindustrie. Een nieuwe golf van ontslagen en bedrijfssluitingen zal zich aankondi- van textielfabriekanten en de vak bonden de beweerde gevolgen van het belastingbeleid van onze minis ter van financiën. Geruime tijd voor minister Witteveen zijn omstreden beslissing nam, hebben de gehele georganiseerde textielindustrie en de textielvakbonden zich in brieven tot het departement gericht om de minister van dit plan af te houden. Om strijd heeft men betoogd, dat voeding, kleding en dekking tot de eerste levensbehoeften behoren en dat dus levensmiddelen, textiel en woninginrichting niet voor het ver zwaarde omzettarief van 12 pet. in aanmerking behoren te komen. Neen, zei Financiën, voor textiel en woning inrichting gaat dit niet op. Dit zijn géén eerste levensbehoeften. Daling omzet Eerdere onderzoekingen in Euro pees verband hebben al uitgewezen, dat wanneer de prijzen in de textiel omhoog gaan de omzet tenminste zo veel afneemt. Stijgt de omzetbe lasting van 5 tot circa 12 pet dan kunnen handel en industrie verwach ten, dat het textielverbruik met ten minste 7 pet zal teruglopen. Deze 7 pet geldt dan nog voor de periode, waarin alles zich wat gestabiliseerd heeft, want voorlopig zal zich na de kopersrage in 1968 per 1 januari 1969 een kopersstaking voordoen, waarvan handel en industrie nog grotere nade len zullen ondervinden. De industrie Iaat het er overigens niet bij. De plannen van minister Wit teveen moeten nog door de Kamers worden goedgekeurd. De textielin dustriëlen zijn samen met de vakbon den stellig van plan voor die tijd intensief overleg te plegen met dc Kamercommisses van Economische Zaken en Financiën, indien een voort gezet overleg ten departemente geen enkel resultaat oplevert. roomboter koekjes niet duur wel heerlijk BOTSING: DRIE DODEN AMERSFOORT Bij een botsing gisteravond omstreeks zes uur tussen een vrachtwagen en een personen auto op de Arnhemseweg zijn de lo co-burgemeester van Soest, de heer A. P. Hilhorst (66), zijn echtgenote, mevrouw D. Hilhorst-van der Eyden (66) en de heer G. den Hartog (69) uit Wecsperkarspel om het leven geko- men. Het ongeluk betekent een zware slag naar de Coöperatieve Melkcen- trale. De heer Hilhorst was voorzit ter van de CMC Weert-Nederland en de heer Den Hartog vice-voorzitter. De heer Hilhorst was ongeveer een jaar voorzitter en heeft evenals de heer Den Hartog de CMC jaren als bestuurslid gediend. De botsing gebeurde op de grens van Leusden en Amersfoort. De perso nenwagen kwam op het kruispunt Lokhorsterweg-Arnhemseweg ;n botsing met een truck en oplegger, die met stenen geladen was. De wa gen werd ongeveer honderd meter meegesleurd en vloog in brand. De inzittenden moeten op slag dood zijn geweest. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. De brand weer bluste het vuur in de personen wagen in het beginstadium. Het ver keer werd langdurig gestremd. TAE plannen van minister Witte- veen tot optrekking van de om zetbelasting voor textiel tot bijna 12 pet. is bij de textielindustrie als een bom ingeslagen. In 1968 wordt een kooprage ver wacht en na de invoering van het nieuwe belastingtarief, op 1 januari 1969, een kopersstaking met ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid in de textielindustrie. Het beleid van minister Witteveen ten aanzien van de textiel is min der gelukkig. Textiel, ook woning textiel behoort tot de eerste levens behoeften. Invoering voor deze ar tikelen van een tarief van omzet belasting, dat ook geldt voor vele luxe artikelen, is moeilijk te begrij pen. Ook de onderhandelingspositie van Nederland bij de harmonisatie van het Europese belastingstelsel wordt er niet door versterkt. Bij ons ligt het zwaartepunt van het belasting stelsel bij de directe (loon- en in komsten-), in Italië en Frankrijk bij de indirecte belastingen (accijnzen, omzetbelasting enz.). Men kan zich afvragen, waarom Ne derland nu al moet overschakelen naar het indirecte tarief van andere landen, terwijl men in die andere landen nog niet denkt aan aanpas sing aan het directe systeem. Ne derland doet al concessies voor men weet waartoe de andere landen be reid zijn. Wellicht zou een omzet belastingtarief voor de textiel van 12 pca. helemaal niet nodig zijn. Maar wie weet brengt het parlement nog verandering. Bezorgd T)E SOWJETRUSSISCHE minister van financiën heeft bekend ge maakt dat zijn regering heeft be sloten de defensie-uitgaven voor het komende jaar met ruim vijftien pro cent te verhogen tot 16.8 miljard roebel of wel 66.8 miljard gulden. Hij voegde eraan toe dat deze ver hoging niet in strijd is met de poli tiek van vreedzame coëxistentie, „maar zolang het imperialisme be staat, is er gevaar voor een aanvals oorlog". De verhoging van de Russische de fensie-uitgaven kan de Westerse lan den met recht reden tot bezorgdheid geven, en zij is een teken voor hen die de kracht van de Navo willen verminderen, of zelfs de Navo wil len opheffen. Het is geen geheim, dat Rusland, in weerwil van alle berichten die het tegendeel zouden moeten suggere ren, zijn strijdkrachten in belang rijke mate aan het versterken is. Zo heeft het om een voorbeeld te noemen na de Tweede Wereldoor log een vloot opgebouwd, die de tweede is in de wereld, en enkele honderden onderzeeboten sterk is. En deze vloot ligt verspreid over alle wereldzeeën. Dit betekent, dat het Westen in feite is omsingeld. We zijn wel eens geneigd te denken, dat de Verenigde Staten maritieme steun zullen verlenen, doch niet vergeten mag worden, dat Amerika de handen meer dan vol heeft met het volbrengen van eigen taken. De steeds meer toenemende macht ter zee van Sowjet-Rusland gaat een gevaar betekenen voor de grote Wes terse aanvoerweg, de Atlantische Oceaan. De jongste oorlog heeft ge leerd wat een niet vrij te bevaren aanvoerweg het Westen enorme ver liezen kan opleveren. Ook te land is Sowjet-Rusland zich, met de landen van het Warschau pact, aan het versterken. In Centraal- Europa staan een honderd parate divisies van de Warscliau-pactlanden tegenover slechts 24 parate divisies van de Navo. De soldaten zijn goed geoefend, dienen twee a drie jaar en landen van het Warschau-pact be schikken over uitgebreide oefenter reinen en oefenmogelijkheden. Daar naast is in hun legers de standaar disatie ver doorgevoerd. Ten slotte de luchtmacht is veel om vangrijker dan die van de Navo! De conclusie is, dat vermindering van de Navo-strijdkrachten de eigen veiligheid aantast. Reden genoeg voor bezorgdheid en verontrusting. Goede hoop J^JAT het christelijk ULO de toe komst niet somber inziet, bleek gisteren duidelijk op de vijftigste algemene vergadering van de Bond van Christelijke Mulo-scholen. De wat vreesachtige toespraken die men enige jaren geleden nog kon be luisteren, en die waren ingegeven door de angst voor de zuigkracht van het havo, hebben plaats ge maakt voor zelfbewuste toekomst verwachtingen. Men doet er ook beter aan, het havo met open vizier tegemoet te treden. Terecht is gesteld, dat de enige con currentie die er tussen beide school soorten mag bestaan die van de kwa liteit van het onderwijs is. Selectie en determinatie, dè slag woorden in het nieuwe bestel, zullen er dan wel voor zorgen, dat iedere leerling op zijn juiste plaats terecht komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1