31 31 D' 66 ZIT ZICHZELF DWARS Computer vertelt wat hij doet Regeringsplan op stapel: Noorden wordt ontsloten „Ontploffen"of eigen partij Stappen tegen politie die Raja bewaakte Geen reden tot paniek na geknoei buisleiding Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... BUREAU MET OPDRACHT BELAST SLACHTOFFER GAF KLOPSIGNALEN Duitser redt man van fel brandend schip PARTXÜVERL.OOV» ir» VN-leden: 650 miljoen voor hulpverlening DINSDAG 10 OKTOBER 1967 IVSTIUMEMIX MAREIS' ONMOGELIJKE MOGELIJK MEDISCH ONDERZOEK OP AFSTAND (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In 200 stands, die de Marijke- en Irenehal vol ledig beslaan tonen 1700 fabri kanten wat er te koop is aan instrumenten. Voor weten schappelijke research, voor me disch gebruik, voor technische toepassingen. De ontwikkeling van „Het Instrument" _zo heet de expositie die thans voor de zevende maal van start gaat is ronduit stormachtig. Van daar opnieuw deze (kostbare) show, waar ontwerpers het al lernieuwste aan de gebruikers tonen. Bij de opening, vandaag, merkte ir. R. A. Mees namens fabrikanten en importeurs op, dat in de hallen tot en met 19 oktober drieduizend deskundi gen klaar staan om voorlichting te geven. De grootste inzending komt uit de VS, nog altijd nummer één op dit gebied, die voor 1966/67 liefst 21 miljard dollar stak in ontwikke lingswerk. Daarna volgt Duitsland en dan Engeland. Nederland zelf ver zorgt 13 procent van de stands. De totale waarde van het geëxposeerde bedraagt 30 miljoen gulden. Er zijn speciale microscopen, die bij het voortschrijdende verklei ningsproces in de elektronische in dustrie controle op miniatuurschake lingen mogelijk maken: zij laten een ruimtelijk beeld zien bij zeer sterke vergrotingen. Dikte? Door de elektronenmicroscopie zijn van de te onderzoeken materialen nog dunnere plakjes nodig» dan men voor de „gewone" microscopie ge bruikt. Het nieuwste snij-apparaatje kan plakjes maken van enkele vier kante millimeters en een „dikte" van nog slechts een honderdduizendste millimeter. Er staan elektrische meettoestellen, die in hoogspanningsleidingen of on dergrondse kabels defecten kunnen opsporen op vijf km afstand. Er zijn ontvangers die in staat zijn zeer "Zwakke signalen van aardse dan wel ruimtelijke oorsprong hoorbaar te ma ken. Onderwijskundig is de computer van belang die vertraagd laat zien wat hij normaal in razendsnel tempo Onze ambassadeur in Joegoslavië, de heer M. F. Vigeveno, wipte gis teren even over naar ons land. Vraag op Schiphol: in verband met de affaire Rajakowitsj? Niet direct, maar het is niet onmogelijkdat de regering met mij over die zaak wil spreken, was het antwoord. Je bent diplomaat of je bent het niet. BELGRADO Het departement van binnenlandse zaken van de Zuidslavische deelstaat Slowenië heeft maatregelen genomen tegen dc politiemannen die in het geval van de oorlogsmisdadiger Erich Rajako witsj „op inconsequente en onver antwoordelijke wijze hun opdrachten hebben uitgevoerd." Het hoofd van dit departement, Slawko Furlan, deelde dit gisteren in het Sloweense parlement mee, ,.Hij antwoordde, naar het persbureau Tan- joeg meldt, uitvoerig op de vraag van het kamerlid 'Cene Maticic, onder wel ke omstandigheden Rajakowitsj ontsnapte en wie daaraan schuld heb ben. Als bekend wist de voormalige rechterhand van Eichmann na een vakantie in Istrië naar Oostenrijk te rug te vluchten, nadat Nederland de Zuidslavische autoriteiten om zijn ar restatie en uitlevering had verzocht. verwerkt. Iets anders: een Neder landse fabriek heeft, samen met een Franse, een apparaat ontwikkeld waardoor verlading van vloeistoffen pas kan beginnen nadat het heeft vastgesteld dat er geen explosiege- Er staat foto-elektrische appara tuur, waarbij het lichtgevoelige ele ment is gecombineerd met de verster ker die schakelt. Op deze wijze kun nen nog veel meer produktiehandelin- gen worden gemechaniseerd. In feite op betrekkelijk eenvoudige wijze. Er is meetapparatuur die „op afstand" doorstromende hoeveelhe den vloeistof of gas exact kan bepa len. Belangrijk voor waterleiding, benzinepijpleiding, chemische in dustrie maar ooik.... voor de medicus, die soms wil weten hoeveel bloed precies door een bepaalde ader stroomt. Patiënt werkt Dat laatste brengt ons meteen op het medische aspect van Het Instru ment, dat op de tentoonstelling zeer vele toepassingen te zien geeft. Ook hier enkele grepen. Daar is de teleme- trie: het controleren van hart en ademhalingsorganen, terwijl de pa tiënt normaal bezig is. Een kleine zender geeft bericht over zijn lichamelijk functioneren. Men weet het van de tv: de ruimte vaart heeft tot de ontwikkeling van dit „onderzoek op afstand" in feite de stoot gegeven. Snel ingrijpen om patiënten te kun nen redden: de gespecialiseerde bran card voor hartpatiënten, waarop al lerlei instrumenten zijn bevestigd: <een Prinses Irene foto-album WAGENINGEN De serie foto-al bums van Zomer en Keuning over leden van het koninklijk huis is char mant. De jongste aanwinst, prinses Irene, vormt daarop geen uitzonde ring. Integendeel, wat wel eens als een verwijt gevoeld werd bij de verschij ning van eerdere delen, dat ze toe zoetig waren, heeft tekstschrijfster Phé Wijnbeek hier weten te voorko men. Het levensverhaal is direct en vol leuke bijzonderheden over Irene's stu dietijd. De overgang naar het r.k. ge loof, haar romance en huwelijk zijn strikt objectief weergegeven. De keuze van foto's getuigt van meer ongedwongenheid dan bij vori ge uitgaven. Misschien waren de keu zemogelijkheden ook talrijker? (93 fo to's. 5,90). Snoep verstandig eet 'n appel stimulator die elektrische prikkels geeft bij hartstilstand, instrumenten voor hartmassage en dergelijke. Men toont ook operatietafels die op afstand kunnen worden bediend, kunstnieren, kunstharten, kunstlon gen, ja zelfs hart-long-machines. Ook is er apparatuur voor patiëntenbewa king. Dat laatste niet zozeer in de zin van observatie, als wel ter controle van diverse lichaamsfuncties in de periode vlak na een operatie. Hartslag, ademhaling, lichaamstempe ratuur enz. worden voortdurend ge meten. Is een van die functies niet in orde, dan wordt automatisch alarm gegeven. Deze apparatuur, waarvan niet min der dan 15 fabrikaten worden ge toond, zal binnen afzienbare tijd tot de normale uitrusting van elke „reco vering room" (kamer waar de opera tiepatiënten bijkomen) in het zieken huis behoren. Officier stelt publiek gerust BREDA De knoeierijen bij de aanleg van de buisleiding voor lichte benzine van het Bot lek-gebied naar de Staatsmij nen in Geleen leveren geen ge vaar op voor het publiek. Er zijri geen lekken en er is geen nafta" in de grond gedrongen of weggestroomd. Geen reden voor paniek dus. Dit zei gisteren de officier van justitie te Breda, mr. J. Louet-Feis- Vast staat, aldus de officier, dat er door twee firma's, die nauw samen werkten, op zestien plaatsen in het arrondissement Breda ondeugdelijk werk was geleverd. Geknoei Bij controle door de Staatsmijnen is ook gebleken dat elders buiten het arrondissement gebreken aan de buis leiding zijn vastgesteld. Zulke gebre ken komen echter normaal voor, om dat lassen van deze buizen zeer moei lijk is. Tot dusver is vastgesteld dat alleen in het arrondissement Breda hiet de meetapparaturen is geknoeid. De officier meent dat het uedrog op eigen initiatief is gepleegd omwil le van het verdienen van een bonus. Hij kon echter niet zeggen of deze zwendel met de meetapparaturen is gebeurd in opdracht van de leiding van de bouwers van de buisleiding. De heer C. J. Mink, technicus bij het .Keuringsinsti'tuut voor waterlei dingartikelen te Rijswijk, is aange zocht als deskundige voor het tech nische gedeelte van het onderzoek. Hij is reeds beëdigd. Technici van dit overheidsinstituut worden meerma len aangezocht als deskundige voor de keuring van leidingen voor olie, gas of water. Verpleegde ontsnapt aan begeleider GRONINGEN De 31-jarlge W. S. F. uit Enschede, die verpleegd werd in de psychopateninrichting Dr. S. van Mesdag te Groningen, heeft giste ren kans gezien te ontvluchten toen hij onder begeleiding op zogenaamd stadsverlof was. Hij wist zich op de Grote Markt te onttrekken aan zijn begeleiding. De man is nog voort vluchtig. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het bouwbe drijf in ons land heeft het zwaarst onder de werkloosheid te lijden. Het aantal werklozen in de bouw was eind augustus driemaal zo groot als in dezelf de maand van het vorig jaar. De werkloosheid steeg in totaal met 46.000 tot 63.000 man, waarvan 13.000 in het bouwbe drijf, vooral in het noorden van het land. De Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in het Hout- en Bouwbedrijf besteed de gisteren zijn bondsraad voornamelijk aan het werkloos heidsvraagstuk. Ter verbetering van de werkgele genheid werden twee eisen gesteld: een planning van de werkgelegenheid in het bouwbedrijf over bijv. vijf tot tien jaar en het opstellen van een ontwikkelingsplan voor het Noorden. Op beide punten was het bestuur niet pessimistisch. Men had het ver trouwen, dat de regering inderdaad met plannen zal komen. Homppltm De heer Tjeerdsma, secretaris van het CNV, deed mededeling van het voornemen van minister De Block nog voor het einde van het jaar te komen met een rompfjlan voor de ontwikkeling van het Noorden. Aan een internationaal bureau heeft de regering reeds opdracht gegeven over enkele maanden een rapport uit te brengen over het meest wenselijke plan voor een ontsluiting van het Noorden van ons land. Hij vond het noodzakelijk, dat het Snoep verstandig eet 'n appel Noorden goede verbindingen krijgt met het hart van Europa, met het Ruhrgebied, met België en met Frank rijk. Zelfs Zweden is het gelukt, voor Groningen en Friesland moet dit ze ker mogelijk zijn. Hij noemde dit een eerste voor waarde voor industrievestiging in dit deel van het land. Het Noorden zal daarbij moeten rekenen op hoogwaar dige industrieën, waarvoor hoogwaar dig personeel dient te worden opge leid. Voorzitter J. H. Hazes wilde niet de indruk wekken, alle moeilijkhe den op de rug van het zittende kabi net te schuiven. Hij herinnerde eraan, dat minister Vondeling op 1 juli 1966 reeds een brief aan de Twee de Kamer richtte, waarin hij in wat vage termen bezuinigingen aankondig de. Ook hierbij werd de bouwnijver heid getroffen door beperking van scholenbouw, gebouwen voor de volksgezondheid en gebouwen voor justitie zoals politiebureaus. Tevens bracht 'hij in herinnering, dat minister Bogaers in 1964 de bouw vakkers persoonlijk vroeg er nog een schepje bovenop te doen. Deze schrif telijke opwekking moest echter in 1966 ingeruild worden voor het ontslagbriefje, want de minister was niet aan de meerjarenplanning toege komen. Krot o pruiming De heer Hazes waarschuwde er voor, niet te lang met de plannen voor krotopruiming te wachten. Voor het opruimen van krotten zullen eerst nieuwe woningwetwoningen ge bouwd moeten worden, waar de voor malige bewoners van krotten hun in trek kunnen nemen. In gebieden met vrije huren zal men nu ai de plannen voor krotopruiming moeten gaan uit werken. In verlaging van de jeugdlonen zag de heer Hazes geen verbetering van de werkgelegenheid. Er zullen dan wellicht meer jeugdigen aangesteld worden, maar het aantal ouderen on der de werklozen zal toenemen. Vervroegd pensioen voor ouderen, bijv. op 63- of 64-jarige leeftijd, noemde de heer Tjeerdsma op dit moment onbetaalbaar. Wellicht, dat het in de toekomst zover komt. Hij wilde daarbij ook denken aan een verdere verkorting van de werkdag Hij geloofde, dat het voor de toe komst onontkoombaar zal zijn de „werkende vrouw" te aanvaarden, ook al zou dit de werkgelegenheid voor de mannen ongunstig beïnvloe den. De heer Tjeerdsma voorspelde, dat het verschil tussen man en vrouw in maatschappelijk opzicht steeds meer zal wegvallen. Hij vond ook, dat de vrouw recht heeft op een plaats in het maatschappelijk gebeu ren, op voorwaarde dat dit niet ten koste van het gezin gaat. Buitenlanders De functie van de buitenlandse werknemers in ons land zag de heer Tjeerdsma in nauw verband met de verhouding geschoolden - ongeschool den. Op dit moment is 34 pet. van de Nederlandse afhankelijke beroepsbe volking ongeschoold. Door de verlen ging van de leerplicht en optrekking van het onderwijsniveau voor vele beroepen zal de komende jaren het aantal ongeschoolden nog dalen tot 17 pet. Het bedrijfsleven ziet zich ge noodzaakt de bedrijven zo snel moge lijk te mechaniseren en automatise ren. Er is echter toch nog een belang rijk tekort aan ongeschoolden, zodat de eerste jaren de ongeschoolde bui tenlandse arbeider nog een onmisba re plaats in onze economie zal inne- Snoep verstandig eet 'n appel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er zou waarschijnlijk nooit zoveel vaart in de discussie over partijvernieuwing zijn ge komen zonder de opkomst en het opzienbarende ver kiezingssucces van Democraten '66: een partij die ont staan is uit (en haar zeven Kamerzetels te danken' heeft aan) een wijdverbreide onvrede met de funtione- ring van de Nederlandse democratie in het algemeen en het „gevestigde" partijbestel in het bijzonder. De enorme winst van de Boerenpartij bij de staten- en radenveritiezingen van 1966 had de traditionele partijen al aardig geschokt in hun overigens niet meer zo rotsvaste overtuiging, dat de democratie zo gezond was als een vis. Het verschijnsel-Koekoek konden ze echter nog afdoen als een louter negatief protest tegen onvermijdelijke sociaal-econo mische ontwikkelingen. Het verleidde hen tot het misverstand, dat de liquidatie van misstanden als woningmisère en ambtena rij de „vervreemding" van de eenvoudige kiezers vanzelf wel zou opheffen. Het politieke „establishment" leek, ondanks het getetter van Nieuw Links, weer gerust te kunnen gaan slapen toen de Koekoekianen het met elkaar aan de slok kregen. De angst voor het Boerenmonster ebde weg en daarmee de behoefte aan bezinning op het bestel. De door de Volkskrant voorbereide conferentie over partij vernieuwing beloofde weinig meer dan een academische discussie te worden. s Het pakte anders uit, want in de nacht van Schinelzer liepen plotseling alle wekkers tegelijk af. Slapen was er niet meer bij. Met wijdopen ogen staarden de traditionele partijen naar de aangerichte schade. De tweede kabinetscrisis in nauwelijks drie jaar had in cén keer de vermolmde fundamenten van het bestel blootgelegd. Dc democratie was in het geding. Partijvernieu wing, herziening van de staatsinrichting werden mede inzet van de vervroegde verkiezingen. Geval-Gruijters In dat (toegegeven: lichtelijk overspannen) klimaat mani festeerde zicli het verschijnsel-D'66. Natuurlijk is het niet helemaal juist te beweren, dat die partij nooit zou zijn ontstaan als de belangrijkste initiatiefnemer, drs. Hans Gruijters, niet raadslid de sluiting van het huwelijk van prinses Beatrix bij te Dat was slechts een aanleiding. Die overigens wel de uittocht van groepen jongere intellectuelen, die zich allang niet meer behaaglijk voelden in de verstarde VVD, heeft verhaast. Zonder het geval-Gruijters zou D '66 waarschijnlijk later zijn geboren, misschien net niet op tijd om zich behoorlijk op de verkiezin gen voor te bereiden. Simplistisch is ook de veelgehoorde bewering, dat de Demo craten '66 door „de" pers zouden zijn „gemaakt", door een „journalistenkliek" zouden zijn gepousseerd. Natuurlijk is de journalistieke oorsprong van D '66-leiders als Gruijters en Van Mierlo debet geweest aan de voortreffelijke presentatie van de nieuwe club, en natuurlijk heeft die presentatie alleen reeds als vaktechnisch kunststuk veel journalisten meer aangesproken dan de tamelijk fletse, overwegend traditionele verkiezingspro paganda van de andere partijen. Het is ook waar dat journalisten door de aard van hun beroep sceptisch staan tegenover gevestigde posities, maatschap pelijke, maar ook politieke. Dar verklaart mede waarom velen van hen D '66 hebben gestemd. Maar het is niet juist dat de Depiocraten meer „gratis publiciteit" hebben gekregen dan andere partijen. stroomversnelling Trouwens, publiciteit betekent lang niet altijd stemmenwinst. Journalisten kunnen een gloednieuwe partij niet aan zeven Kamerzetels helpen als die partij niet, los van presentatie en publiciteit, ln de behoefte van tienduizenden kiezers voorziet. De mislukte karavaanstunt van de PvdA heeft nog eens bewezen, dat Nederlandse kiezers zich niet door publiciteit laten lokken als ze niet gelokt willen worden, D '66 viel daarom zo goed in de kiezersmarkt, omdat ze onderdak bood aan een groeiende massa kiezers, die „progres sief" maar niet socialistisch, liberaal maar niet „conservatief" denken; die het bestaande partijbestel om twee redenen afwijzen: omdat daarin voor hun denken geen plaatsje is, en omdat dit bestel naar hun mening van de politiek en de democratie een „onduidelijke" zaak heeft gemaakt. D '66 voelde scherp aan, dat er niet alleen kiezers zijn die niet confessioneel willen stemmen, maar ook kiezers die zich niet de keuze tussen PvdA en VVD willen laten opdringen. Dat deel van het kiezerskorps vingen de Democraten op met een nieuwe politieke formule: het pragmatisme. Hetgeen de voorkeur inhoudt voor een beleid, dat los van welke ideologie dan ook doet wat uit een oogpunt van doelmatigheid geboden is. Een twijfelachtige formule, want pragmatisme kan nooit doel in zichzelf zijn. alleen middel. Doelmatigheid, maar waartoe? De formule is eigenlijk bijzaak. Hoofdzaak is, dat D '66 het onbehagen over het bestel positief heeft weten te kanaliseren en een tehuis heeft geboden aan niet-socialistische progressie ven en niet-conservatieve liberalen. Daarmee heeft deze nieuwe partij het gat, ontstaan door het wegvallen van de vooroorlogse Vrijzinnig-Democratische Bond, goed opgevuld. Dat is nog belangrijker dan het optreden van D '66 als pressiegroep voor politieke en staatsrechtelijke hervormingen. De Democraten komt de eer toe alleen al door hun verschijning op het politieke toneel de hervormingsdrift van de traditionele partijen een flinke stimulans te hebben gegeven. In dat opzicht hebben ze als pressiegroep al goed werk gedaan. Maar D '66 is geen zuivere pressiegroep meer. Ze hinkt op twee gedachten. Aan de ene kant verkondigt ze de „ontplof fingstheorie", die inhoudt dat de traditionele partijen, maar ook D'66 zelf, zich moeten opheffen en opgaan in nieuwe, gro tere eenheden. Aan de andere kant stelt ze zich op als een „echte" politieke partij, die een alternatief biedt aan niet-socialistische progres sieven en niet-conservatieve liberalen. Eind december gaat ze zich ook als een echte partij organiseren. Hierin schuilt iets tegenstrijdigs. Naarmate de Democraten '66 zich meer als aparte partij met een duidelijk eigen inzicht zullen presenteren, zal de functie van pressiegroep afnemen. Men kan moeilijk van andere partijen verwachten dat ze ontploffen als men zelf een solide gebouw aan het optrekken is. Opgehangen Daar komt nog bij, dat D '66 zich min of meer heeft opgehangen aan twee programpunten, die naar het oordeel van de andere partijen niet voor verwezenlijking vatbaar zijn: de gekozen minister-president en het districtenstelsel. De wens die daarachter zit is de kiezer meer invloed te geven op de samenstelling van kabinetten, op het regeringsbeleid en op de parlementaire controle daarvan. Een gerechtvaardigde wens, die echter op een meer voor de hand liggende manier kan en moet worden verwezenlijkt dan D '66 voorstaat. Als de Democraten van die twee punten een onvermijdelijke voorwaarde maken (en het ziet er wat dit betreft nogal donker uit), dan isoleren ze zich en kan de functie van pressiegroep wel helemaal worden afgeschreven. Want op de voorwaarde dat er een gekozen premier en een districtenstelsel moeten komen zijn de andere partijen niet bereid te ontploffen. (Van een onzer verslaggevers) BOLNES Bij reparatiewerkzaam- heden op het Deense schip Pernille Maersk, dat bij de Scheepswerf en Machinefabriek Boele in dok lag, is maandagmiddag een hevige oliebrand uitgebroken. Dankzij het dappere op treden van een Duitse classificeerder, zijn geen slachtoffers gevallen. Hij slaagde erin de opgesloten Frans Ver meulen te redden. Frans Vermeulen kon door de rook- en vuurontwikkeling niet uit het achterschip ontsnappen. Hij lag ruim een half uur achter een schot. Alleen klopsignalen verraadden zijn aanwezigheid. De Duitse classificeerder Walther Müller (25) die bij het Dortse bedrijf De Bruin werkt, drong de hete, roke rige hel binnen met slechts een lap voor zijn mond. Hij winst de half-be- wusteloze Ridderkerker te vinden en kon toen zijn bevindingen aan met persiuchtmaskers uitgeruste helpers doorgeven. Samen slaagden zij erin de man naar buiten te slepen. Vermeulen werd met een shock overgebracht naar een Rotterdams ziekenhuis. Men dacht op de werf aanvankelijk dat er meer mensen in het brandende achterschip gevangen zaten. Na een ijlings gehouden appèl kwam men tot de conclusie dat alleen Vermeulen ontbrak. De brand heeft op het schip grote schade aangericht, New YORK Afgevaardigden van 101 VN-leden hebben gister avond een bedrag van 650 miljoen gulden toegezegd voor de uitvoering van het VN-ontwikkelingsprogram- ma voor 1968. Dat is 35 miljoen meer dan voor dit jaar. De VS levert de grootste bijdrage: 267 miljoen, de Sowjetunie 10,8 mil joen, Engeland 42 miljoen en Neder land 26 miljoen. De voorzitter van het ontwikke lingsprogramma, Paul Hoffman, riep de landen op tot een grootscheeps offensief tegen de armoede, die hij een van de grootste bedreigingen voor de wereldvrede noemde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7