WÊÊÊk Sanovite STAKING DREIGT BIJ BATA-FABRIEKEN 't zit in m. 1 Personeel ontstemd over lagere lonen Ruim 12.00 werknemers Nieuwe Nederlandse speelfilm op stapel kijk, zuiver scheerwol Maatregelen tegen „geluid' op Schiphol Bejaarde weduwe bestolen anders dan andere Gespreksgroep van ,18' maakt pas op de plaats 5 DINSDAG 10 OKTOBER 196T Een goed figuur Ideaal gewicht, regelmatige spijsvertering, Bereid uit volle tarwe, mèt de kiem. Sanovite bevat o.a. het geheie vitamine B-com plex, volwaardige eiwitten, mineralen.,... Eet dagelijks enkele Sanovietjes bij *t ontbijt, bij de lunch. Heerlijk met alle beleg. I Olievlek breidt zich uit BRUSSEL f= De miljoenen liters olie die de vorige week zijn ontsnapt uit een lekke tank van de Esso-raffi- naderij in het Antwerpse havenge bied blijven de autoriteiten moeilijk heden bezorgen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de olie op het water terecht was gekomen, geïsoleerd Kon worden in een der dokken nabij de raffinaderij. Sedert zondag blijken zich echter ook elders olievlekken te vormen, ver moedelijk als gevolg van de stromin gen die de scheepvaart veroorzaakt. Aan het opruimingswerk nemen en kele mijnenvegers van de Belgische marine en de burgerbescherming deel. Ook een vijftal speciale Neder landse pompboten nemen aan het op ruimingswerk deel. (Van onze soc.-econ. redactie) EINDHOVEN Het leek er vanmorgen ernstig op dat onder de 1200 man personeel van de Bata-fabrieken in Best, Neder- weert en Kerkrade een staking zou uitbreken. Het personeel is ontstemd over de uitbetaling van lagere lonen door de directie; In plaats van de eigen Bata-cao aan te houden voor de beloning is de directie in het begin van dit jaar overgestapt naar de cao's die ,voor de verschillende bedrijfstakken gel den. Afhankelijk van het bedrijfs onderdeel waar men werkt, krijgen de werknemers nu betaald volgens de cao voor de textiel- en lederin- Winkler Prins Boek van het jaar 1967 Ook dit jaar weer het encyclope disch overzicht van gebeurtenissen en feiten, die het afgelopen jaar de wereld hebben beroerd: Winkler Prins Boek van het Jaar 1967. Zoals altijd is deze Elsevier-uitga- ve mooi uitgevoerd en niet duur, ge geven de geweldige hoeveelheid actu ele informatie die na jaren een zeke re historische waarde voor de bezit ter krijgt, 14,90, 368 blz). Een greep: de ongeregeldheden in Amsterdam, Vietnam, het overlijden van bisschop Bekker, de nacht van Schmelzer, partijvernieuwing. De redactie was kwistig met cijfers en introduceerde voor het eerst, naast het dagboek 1966, een chronolo gisch bverzicht van januari 1967 tot juli 1967. Brandpunt van het jaar was Viet nam, de biografie van het jaar viel aan Kiesinger ten deel. De boekenkastliefhebbers komen ook aan hun trekken: het ontwerp voor het bandje is aan een hoogge leerd brein ontsproten: G. V. A. Röling, polemoloog in Groningen! dustrie, de cao voor de schoenenin dustrie en de cao voor de rubberin dustrie. Tien gulden De drie cao's worden volgens de werknemers zo uitgelegd dat verge leken bij de Bata-cao een aanmer kelijke loonsverlaging is ingetreden. Voor sommige werknemers bedraagt de verlaging tien tot zeventien gul den per week. Van de 1200 man personeel is slechts 450 man georganiseerd, voor namelijk bij de rooms-katholieke bond St. Willibrordus. De ongeor ganiseerden tonen zich echter soli dair met de anderen. De vakbond had de directie een ultimatum gesteld, dat hedenmid dag om twaalf uur afliep. Zou dan nog geen basis voor overeenstem ming zijn bereikt, dan zou het per soneel het werk neerleggen. De laatste bemiddelingspoging van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid mislukte gisteravond, omdat de directie van Bata weiger de deze bemiddeling te aanvaarden. Zij vond dat de Stichting van de Arbeid te veel uit belanghebbenden bestond. Waarschuwing De directie heeft op het laatste moment nog gewaarschuwd dat een staking de werkgelegenheid in het bedrijf ernstig zal ondermijnen. Een staking zou wel eens het ontslag voor een aantal mensen kunnen be tekenen. Toch heeft de betrokken vakcentrale, het NKV, zich achter DEN HAAG Met een budget van 1.1 miljoen gulden maakt Rob Houwer een Nederlandse speelfilm. De titel is „Professor Columbus" De rolprent wordt een familiefilm in kleuren, een genre dat gedurende de laatste jaren in Nederland niet meer werd geproducerd. De bezet ting bestaat merendeels uit Neder landse acteurs en actrices. De vrouwelijke hoofdrol is voor Ankie van Amstel, die als Ankie Gr ij se telefoniste was in een Am sterdams hotel. Zij moet nog enkele kilo's vermageren volgens contract. De mannelijke hoofdrol is voor Je roen Krabbé van het toneelgezel schap Centrum. Het verhaal is van de Zwitser Guido Buamann, die het maakte sa men met de Duitsers Rainer Erler, een jonge tv-regisseur die thans voor de regie van deze film is aan getrokken. Voor Rob Houwer is het de vierde speelfilm die hij dit jaar maakt. Uit gebracht zijn reeds „Moord en-dood slag", „Tatoeëring" en „Engeltje". Na „Professor Columbus" wordt dit jaar nog een vijfde speelfilm gepro duceerd „Bloedbad". In totaal heeft hij reeds meer dan tachtig rolprenten gemaakt. Giste- Guevara TIET is niet voor het eerst, dat melding wordt gemaakt van het sneuvelen van Che Guevara, van wie bekend was, dat hij leiding gaf aan de opstandige bewegingen in Latijns-Amerika. Enkele jaren geleden werd aange nomen, dat hij tijdens de opstand in de Dominicaanse republiek was ge sneuveld, toen hij spoorloos bleek te zijn verdwenen. De mogelijkheid bestaat, dat de Bo liviaanse militairen Guevara inder daad hebben gedood en dat zeker heid wordt verkregen over zijn identiteit. Maar zelfs als dat waar is, moet daar geen grote betekenis aan wor den gehecht. De opstandige bewe gingen zullen er niet door worden ontmoedigd. Wil men in Latijns-Amerika een eind maken aan de invloed van re volutionaire krachten, dan moeten er met spoed ingrijpende economi sche en sociale hervormingen ko- Gebeurt dat niet, dan zullen de standige bewegingen in kracht en omvang toenemen, ook al weet men ze van haar voornaamste leiders te beroven. ren zijn reeds in de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag de eerste opnamen gemaakt voor ..Columbus". Rob Houwer werkte elf jaar in Duitsland en heeft in de laatste acht jaar een film- en televisieproduktie- maatschappij opgebouwd en heeft thans ook een bedrijf in Nederland. Hij denkt aan een produktie van één of twee Nederlandse speelfilms per Rob Houwer zegt daarover: „Ik heb de maatschappij opgebouwd in Duitsland en de wegen gevonden om aan kapitaal voor filmproduktie te komen en zie mogelijkheden om aansluiting te krijgen op de inter nationale filmmarkt. We moeten boven het provincialisme uitkomen. Dat geldt voor Duitsland net zo goed als voor Nederland." Hij voegde er nog aan toe dat „Professor Colum bus" met medewerking van het Ne derlandse produktiefonds wordt ge realiseerd. De film wordt begin maart vol gend jaar in ons land uitgebracht. Het ziet er voor de Nederlandse film produktie met deze stap veelbelo vend uit. Als dit met het produkt zelf ook het geval is dan is er veel gewonnen. IN HAASTRECHT: Onderzoek naar financiën van evangelisatie HAASTRECHT De recherche stelt, volgens niet bevestigde berich ten, een onderzoek in naar vermeen de financiële manipulaties, uitge voerd binnen de plaatselijke her- vormd-gereformeerde evangelisatie. Gisteren werden diverse personen gehoord, o.a. de bestuursleden J. V. en Van D. Beiden weigerden vanmorgen enig commentaar te geven. De godsdienstonderwijzer G. de P. werd gisteren eveneens door de re cherche gehoord. Ook hij weigerde commentaar. Maatschappelijk opbouwwerk DEN HAAG De Stichting voor maatschappelijk opbouwwerk in Zuid-Holland zal in samenwerking met de Stichting culturele raad van Zuid-Holland en de Provinciale com missie van Zuid-Holland op 24 okto ber in de grote zaal van de Dieren tuin een provinciale dag houden. Het thema zal zijn: Ontmoeting in de samenleving van morgen. De vergadering begint 's morgens om tien uur. Op de Oude Arnhemse Bovenweg is gisteravond de 53-jarige mevrouw P. J. C. M. van Herk-Vossem bij een verkeersongeluk omgekomen. Zij liep rechts van de weg toen zij door een achteropkomende auto werd aangereden. Eén van die prachtige Delana fully fashioned kleuterjumpers van zuiver Tasmania scheerwol. Krimpwerend - vervilt niet. Ster ke, praktische kindermode in de modernste kleuren. Maat 104-128, prijs vanaf ƒ16,95. kindermode, tricotmode de staking gesteld, indien de aange sloten vakbond vandaag inderdaad tot een staking zou besluiten. In het bedrijf werken 200 Turken en voorts veel vrouwelijk personeel. De vakbond wil nog wel met de directie praten, maar dan over de Bata-cao of over een betere toe passing van de bedrijfstak-cao. De directie weigerde dit en direc teur V. Samec wilde bovendien slechts praten na het verstrijken van het ultimatum, dus na vanmid dag twaalf uur. Dit heeft het per soneel geweigerd. Het leek er daar om vanmorgen sterk op dat een sta king onvermijdelijk zou worden. DEN HAAG s Minister Bakker (verkeer en waterstaat) heeft een aan tal maatregelen getroffen om de ge luidshinder rondom het nieuwe Schip hol te beperken. Enkele Kamerleden hadden over deze zaak vragen gesteld. De minimale aanvlieghoogte van de dalingslijn zal van 450 op 600 meter worden gebracht en de dalingshoek van landende vliegtuigen zal van 2Vi tot 3 graden worden vergroot. In het algemeen zou de minimale vlieghoogte boven bepaalde dichtbe volkte gebieden kunnen worden ver hoogd van 300 naar bijvoorbeeld 600 meter boven de grond, aldus de mi- Er zal een regeling van het baange bruik komen, zodat de frequentie van landende en startende vliegtuigen wordt beperkt boven de dichtbevolk te gebieden. De aan- en uitvliegende routes zullen zo worden vastgesteld, dat „geluidsgevoelige" gebieden zo veel mogelijk zullen worden verme- \Voorts zullen op bepaalde uren de banen 'niet mogen worden gebruikt en ook zal het aantal lesvluchten wor den beperkt. Buit 17 mille BERGEN OP ZOOM Inbrekers hebben zondagavond ingebroken in de Ossendrechtse woning, van de 72-jarige weduwe M. Dierckx-Sloven en zijn er met een bedrag van zeven duizend gulden en twee spaarbank boekjes met een bedrag van tiendui zend gulden al het spaargeld vandoor gegaan. De diefstal had plaats op het tijdstip dat de bejaarde weduwe een verjaardagsfeestje van haar schoon zoon te Ossendrecht bijwoonde. De dieven drongen via een slaapka merraampje het huis aan de Schepen- dreef binnen. In de woonkamer heb ben zij alle kasten en meubilair door-' zocht, het lijfgoed uit de kasten en alles wat er in de laden lag over de grond gegooid, tot zij tenslotte de ijzeren geldkist onderin de kast had den gevonden. Dit kistje namen ze Een bedrag van circa acht k negen honderd gulden hadden de dieven nog over het hoofd gezien. De rijkspolitie stelt een uitgebreid onderzoek in. De bejaarde vrouw is voorlopig bij haar dochter te Ossen drecht opgenomen. caballero Toneelspeler en TV-acteur Guido de Moor 25 STUKS 1.50«EEN LAURENS PRODUKT Discussie grondslag christelijke politiek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De gespreks- delegaties van KVP, ARP en CHU hebben gisteren de defini tieve tekst samengesteld van de algemene principiële nota over de grondslagen van de christe lijke politiek. Uitvoerig is stil gestaan bij enkele punten uit de ze nota. Daardoor is, aldus het slotcommuniqué, de vergadering niet meer toegekomen aan de overige agendapunten. Voorts werd meegedeeld dat een voorlopig rapport over de functie van het gezag in de moderne samenleving aan de groep van 18 is aangeboden. De gespreksgroep zal aan de werk groep, die het rapport over de inko mens- en vermogensverdeling opstelt, enkele vraagpunten toestu- De ontwerp-rapporten over de structuur van de onderneming en de vredespolitiek zijn nog niet binnen. De besprekingen stonden onder lei ding van KVP-voorzitter mr. P. J. Aalberse. De heren Schmelzer en Mel- lema nemen thans ook aan de bespre kingen deel zodat thans beter gespro ken kan worden van „de 20". De he- Vrijdag kwam het plan opeens te voorschijn. „We gaan het weekend naar oom en tante." Een prij zenswaardig spontane gedachte, want oom en tante behoren tot de soort, die men huismussen pleegt te noemen. Thee op het theelichtje en een trommeltje koekjes ernaast. De kinderen geëmigreerd cn levend op de brieven, zowel die ontvangen zijn als die welke geschreven worden. Hun huis is stil-en de logeerkamer wacht vergeefs op het gelawaai van de kleinkinderen, die voor hen al leen maar bestaan op de kiekjes, die het ouderwetse dressoir versieren. Oom en tante nemen daarom graag neven en nichten als surrogaat op. Maar de neven en nichten vinden het er wat duf en de kleinkinderen en de brieven wekken nauwelijks hun beleefde interesse. Daarom was het besluit zo lief, zo opofferend. Ook een beetje snel, want bij langer nadenken zou de zin toch weer vergaan. „Laten we meteen een telegram sturen", zeiden ze daarom op vrij dagmiddag. „Arriveren zaterdag elf uur stop logeren graag stop liefs stop." De stoplap arriveerde voor het huis van oom en tante zo omstreeks half zes die vrijdagmiddag. Maar kwam niet in huis. Oom en tante hadden, de verveling zat, het uitzon derlijk besluit genomen de stad eens in te gaan en dan „ergens een hapje Het telegram ging na vergeefs bel len retour naar het postkantoor, maar wel werd een formuliertje in de bus gestopt, meldende, dat er een telegram op het postkantoor lag. Het avondblad viel op het formu liertje en de wekelijkse folder van de buurtkruidenier. Het telegram Zo kon het gebeuren, dat oom en tante na een ongewoon uitje ver moeid thuis gekomen, krant, formu liertje en foldertje in één greep uit de bus haalden en opzij legden. Er ger nog, dat oom glunderend zei: „Die krant bewaar ik tot morgenoch tend, na het ontbijt." Toen viel na het zacht gekookte eitje die zaterdagmorgen het formu liertje als een steen op hun hart. Een telegram? Wie ter wereld kon hun een tele gram sturen en waarom? Iets met de kinderen. In een niet uit te spreken angst keken ze elkaar aan. Iemand wist iets van de kinde ren, iets ergs. Men had het hun niet rechtstreeks willen zenden. Iemand hier in Nederland liep met een we tenschap rond.... op zijn sloffen was oom de deur al uit, op weg naar de slager drie huizen verder, die te lefoon had. Met bevende vingers draaide bij het postkantoor. Een tele- Een ambtelijke stem antwoordde dat er inderdaad een telegram was. De inhoud? Helaas, dat kon men niet zeggen, want de besteller was net op weg gegaan om te trachten het formulier nu af te leveren. Even geduld Een martelend half uur zaten ze bleek voor het raam, toen kwam de besteller met het groen papiertje. „Arriveren zaterdag elf uur.... Nog even was het beeld van de kinderen daar, toen begrepen ze,... Dof, moe, blij en innig verdrietig om alle angst en alle hoop en alles dat anders was staarden ze naar het formulier tussen hen op het erker tafeltje. Toen stond tante op: ,Ik zal je schoenen halen, je moet naar de sla ger dan ga ik wel naar de groente boer." En heel zachtjes nog: „Het is lief van ze bedoeld." ren Berghuis en Biesheuvel waren gisteren afwezig. De groep van 20 zal 25 oktober weer bijeenkomen, waarna op 6 no vember een nieuwe vergadering volgt. De principiële nota zal pas ge publiceerd worden als ook de overige vier werkstukken gereed zijn. Vertraging KVP-woordvoerder P. van der San- den, die als woordvoerder voor „de 20" optrad zei dat het gesprek op prettige wijze verlopen is. Politieke waarnemers menen echter dat in het gesprek van de 20 een zekere vertra ging is opgetreden. Men was reeds bij de vorige bespreking praktisch klaar met de principiële nota. De woordvoerder deelde mee dat men een aantal punten van „typische klimaatsverschillen" tussen KVP, ARP en OHU nog eens besproken had. Dat hier een volledige vergade ring aan werd gewijd heeft echter wel enige verwondering gewekt. Dit werd versterkt nu in te genstelling tot vorige bijeenkomsten de drie partijvoorzitters onzicht baar voor de pers vertrokken waren en het niet nodig vonden een nadere toelichting op het besprokene te ge ven. Ook mr. Cals ditmaal zonder snor en enkele andere leden van de gespreksgroep verlieten de verga dering haastig zonder mededelingen te willen doen. De indruk bestaat dat het gesprek van de 20 door de op handen zijnde vergaderingen van de CHU, het AR-Convent en de KVP- Partijraad enigszins is gestagneerd. Bovendien vergaderen begin novem ber de christen-redicalen. Het is niet onmogelijk dat de besprekingen van de delegaties van KVP, ARP en CHU hierdoor in een stadium van afwachten zijn geko- POTTER'S CATARRH PASTILLES Premier over zaak-Korsten Voorlichting niet wijzigen DEN HAAG Premier De Jong meent, dat de grondslagen van de overheidsvoorlichting en de organisa tie van het voorlichtingsapparaat nog niet moeten worden gewijzigd. Wel overweegt de regering hoe dit appa raat doeltreffender kan aansluiten op de snelle ontwikkeling en uitbreiding van de publiciteitsmedia. Dit zegt de premier in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. G. A. A. M. Boot (kath.v.) over I De slang (4) Het hek Assen is van de dam. Prof. Berkhof waarschuwde reeds de geref. predikantenvergadering: „Pas op, als u Assen wilt herroepen, zet u uw voet op een weg waarvan u het einde niet De strijd om het Schriftgezag is niet op één punt (problematiek van Gene sis 13) te localiseren. Wat hier ge daan is, is een opvatting invoeren die niet bepaald gereformeerd is. Als de slang en haar spreken niet meer geloofwaardig is, dan komt Gol gotha ook in het bedrang. Beter is dat Assen '26 weer volledig in de Ge ref. Kerken gaat functioneren. Rotterdam C. Alderliesten Jr. De slang (S) Op de vraag van dhr. M. C. Blaak of de Joodse gewoonte om verhalen te verzinnen, teneinde daardoor des te beter een bepaalde boodschap of be doeling duidelijk te kunnen maken, behalve op de gelijkenissen niet ook op andere bijbelse verhalen van toe passing is, meen ik dat dit niet geldt voor Genesis, omdat dit boek volgens God Zijn Woord is en geen sprookjes. Den Haag A. N. Schippers De slang (6) De synode der Geref. Kerken ls aan het marchanderen en staat er vierkant naast. Ook de zes scheppingsdagen wil men al tot tijdperken maken, terwijl de Heere zelf in het vierde gebod zegt dat Hij in zes dagen alles geschapen heeft. Wij moeten het Woord van God niet verstandelijk uiteenrafelen, maar bid dend en gelovig onderzoeken. Bergschenhoek Jac. v. d. Kooy De stang (7) en slot In de discussie over het synode besluit t.a.v. Assen '26 wordt vaak ver geten, dat de synode helemaal niet heeft uitgesproken dat de slang niet heeft gesproken. Zij heeft alleen maar ruimte geschapen (die er in de prak tijk overigens al lang was!) voor ande re opvattingen. Zeer verstandig. Een synode mag nooit zover gaan dat alle kerkleden wordt voorgeschreven hoe zij precies moeten denken. Dat geldt niet alleen t.a.v. „de slang", maar ook voor tal van andere „kwesties", zoals bijv. kin derdoop of gelovigendoop. Den Haag B. Buist de zg. affaire-Korsten. Zoals bekend zijn de betrekkingen tussen de rege ring en de public relationsman Ben Korsten op 1 oktober beëindigd. Tevo ren had de heer Korsten zich nogal openhartig over zijn werk voor de ministers uitgelaten. Premier De Jong, die voorts zegt dat een verdergaande coördinatie of centralisatie van de voorlich tingsdienst van de ministeries moge lijk nog gewenst is, geeft een opsom ming van de activiteiten van de heer Korsten: in 1961 'kreeg hij het ver zoek te adviseren over de reorganisa tie van de afdeling voorlichting van het ministerie van sociale zaken, sinds 1963 gaf hij de minister van defensie adviezen, vanaf 1965 ad viseerde hij de minister zonder porte feuille belast met de ontwikke lingshulp en in januari 1967 heeft de minister van onderwijs hem aange trokken als adviseur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5