MEER STEUN NODIG Effectenbezitters voor enkele tonnen opgelicht JAMIN Che Guevara gedood? .Huisarrest Commentaren volkswoede' Wil KVP-top compromis? Commissionair pleegde fraude Alleen grotere ziekenfondsen blijven bestaan Dimiag 10 oVtoVr 196? 48«te Jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL OAGBLAD „Stantvastich t$ ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Hiaiu Couraaf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPREUK Aan idolen moet men niet raken; het verguldsel blijft aan de handen zitten. FLAUBERT Kerk stond te kijk in geloven zonder kerk - pagina Kernmerk „Ik zal de koffie maar di brievenbus gooien, tvant mevrou Muller is niet thuis." MINISTER KLOMPÉ EIND NOVEMBER NAAR HILVERSUM - PAG. RADIO TV. UtT tMCKD ■- WWlwIS: DE BILT Langs de noord- flank van een uitgebreid hoge- drukgebied, dat zich boven Zuid west-Europa handhaafde, trok gisteren een oceaandepressie over Engeland naar het Skagerak. Een bijbehorend koufront strekte zich van Zuid-Wales langs de waddenkust naar Noord-Duits- land uit. Dit front veroorzaakte in het noodden van ons land plaatselijk wat regen of motregen. Aan de voorzijde stroomde met matige tot vrij krachtige zuidwestelijke winden zachte en vochtige lucht over ons land met middagtemperaturen tot 18 graden. Boven de oceaan trekt ten zuiden van Groenland een in be tekenis toenemend lagedrukge bied in oostelijke richting. Afgezien van enige toeneming van de zuidwestelijke wind zal de invloed ervan bij ons niet merkbaar zijn. DE BILT Veel bewolking met hier en daar tijdelijk mist en plaatselijk wat regen of motregen, in hoofdzaak in de morgen, over dag krimpend naar zuidwest en toenemend tot krachtig. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 11 oktober zon bitterkoekjes niet duur wel heerlijk Schip gezonken: 43 opvarenden springen in zee KODIAK Het lek geslagen Ameri kaanse vrachtschip Panoceanic Faith (8,157 ton) is gisteravond zo snel ge zonken dat de 43 passagiers en beman ningsleden in zee moesten springen zonder dat zij eerst de reddingsboten konden neerlaten. Vliegtuigen, die direct naar de plaats vast hoeveel opvarenden zich hier mee hebben kunnen redden. Op bet moment dat het schip verging, waren er golven van zes meter hoog. Het schip was met een lading kunst mest op weg van San Francisco naar Japan. Het is niet bekend hoe het schip lek is geslagen. Vakcentralen tot Kamerleden: Werkloosheid steviger aanpakken De drie vakcentralen hebben telegrafisch de werkloosheidsbe strijding nog eens onder de aan dacht van de Tweede-Kamerleden gebracht. Dit probleem zal onge twijfeld centraal staan in de alge mene beschouwingen, die vanmid dag in de Kamer zijn begonnen. vanwege Geknoei (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Kort voor het begin van de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer (vanmiddag om één uur) heb ben de drie vakcentralen een beroep op de fracties gedaan, ingrijpende aanvullende maat regelen te vragen ter bestrijding van wat zij noemen „de onaan vaardbaar grote werkloosheid" in het noorden van het land, Noord-Brabant, Limburg en de len van Overijssel en Gelder land. Dit verzoek is neergelegd in een telegram van het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV aan de fracties van de K.V.P, PvdA, VVD, CHU, ARP, D'66 en PSP. Plannen Volgens de commissie werkgele genheid van het overlegorgaan zou den in deze gebieden plannen voor openbare werken tot enkele honder den miljoenen guldens klaar liggen. Extra geld is nodig om de plannen uit te voeren en met name de werk loosheid in het bouwbedrijf te be strijden en tegelijk de infrastructuur van deze gebieden te verbeteren. Zonder deze maatregelen dreigt een verdere leegloop van de getrof fen gebieden. De vakcentralen willen meer voorrang verleend zien aan de werkgelegenheid boven het herstel van het ^venwicht op de betalings balans. Voorts vraagt het overlegorgaan een soepele toepassing en uitbrei ding van de zogenaamde stimule ringsmaatregel. De algemene beschouwingen wer den vanmiddag geopend door de fractieleider van de grootste oppo sitiepartij: drs. J. M. den Uyl, van de PvdA. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Naar de Volkskrant vanmorgen meldt bestaat binnen de topleiding van de Katholieke Volkspartij een stroming, die tot een compromis met de KVP-radicalen wil komen. Dit compromis zou de volgende elementen bevatten: 1. samenwerking met de ARP en de CHU op basis van een duidelijk vooruitstrevend program. 2. het uitspreken van een voor keur voor een regeringscoalitie met de Partij van de Arbeid. 3. de radicalen zouden hun eis moeten laten vallen, dat getracht zal worden voor de verkiezingen met PvdA en D '66 een hecht stembus akkoord te sluiten. Mochten de KVP-radicalen daartoe niet bereid zijn, dan zou van hen worden ver langd een beslissing uit te stellen tot meer bekend is over de ontwikkelin gen in andere partijen. Van KVP-zijde werd vanmorgen geen commentaar verstrekt op het V olkskrant-bericht. De 21-jarigeH. J. Ekkel uit Vroomshoop is gistermiddag met zijn vrachtwagen in Ommen verongelukt. Bij het rechtsafslaan botste de wagen tegen een boom. De heer Ekkel raakte in de cabine bekneld. Zowel het bestuur als de uit ne gentig leden bestaande partijcom missie van de Christen-democrati sche unie heeft gisteren het beleid van bondskanselier Kiesinger ten opzichte van Oost-Duitsland en de andere Oosteuropese landen goedge keurd. Prins Bernhard heeft oud-strij ders uit de hele wereld gisteren een hart onder de riem gestoken, toen hij hun twaalfde congres in de Haagse Ridderzaal opende. „Dat it zich internationaal hebt verbonden om juist als mannen en vrouwen die de ellende van de oorlog kennen anderen daar van viïlt weerhouden is een ge weldig ding. U kunt en u moet een leidende rol in de strijd om de vrede spelen", zo zei hij onder AMSTERDAM De Vereeni- ging voor den effectenhandel is een fraude op het spoor geko men tot een bedrag van in ieder geval enkele tonnen. Een van haar leden, commissionair J. dc V. (63), blijkt gedurende een reeks jaren gelden te hebben ver duisterd van cliënten die hem op dracht gaven tot de aankoop van ef fecten aan de Amsterdamse beurs. De commissionair incasseerde wel het geld, maar verzuimde de gevraagde stukken te kopen. Wel keerde hij di videnden uit, waarop zijn cliënten op grond van hun effectenbezit recht hadden. Vandaag zou de rechtbank ver zocht worden het faillissement uit te spreken. De omvangrijke fraude werd giste ren op een in allerijl bijeengeroepen Ongeneeslijk ziek De afdeling zwendel en oplichting van de Amsterdamse recherche is in tussen door officier van justitie mr. Hartsuiker ingeschakeld. Over de juiste omvang van de fraude bestaat volgens mr. Hartsuiker tot op dit mo ment nog geen duidelijk inzicht Of tot strafvervolging zal worden overgegaan hangt af van het verloop van de gezondheidstoestand van de commissionair. Volgens het bestuur van de Vreeniging is De V. onge neeslijk ziek en heeft nog maar korte tijd te leven. VALLEGRANDE De belang rijkste revolutionair van Latijns- Amerika, „Che" Guevara, eens naaste medewerker van Fidel Cas tro, zou gesneuveld zijn bij een ge vecht tussen Boliviaanse regerings troepen en guerrillastrijders. Sinds Guevara in 1965 op geheim zinnige wijze van Cuba verdween vormde zich een legende waarin op gezette tijden sprake was van zijn dood of gevangenneming. Hij zou bij de linkse opstand in de Domini caanse Republiek zijn omgekomen, in Peru gevangen zijn genomen, in Kongo rondtrekken en China be zoeken. Twee weken geleden sprak het Boliviaanse leger een bericht tegen dat het leger hem had ge dood. Het lijk van Guevara zou per helikopter uit het gevechtsgebied weggevoerd zijn. De astmatische, tengere Ernest Guevara werd 14 juni 1928 in Ar gentinië geboren als oudste zoon van een architect en diens links ge richte vrouw. Na als arts afgestu deerd te zijn verliet hij Argentinië om zich aan te sluiten bij linkse bewegingen in Latijns-Amerika. Ernest (bijgenaamd „Che", wat „hallo" betekent) speelde een be langrijke rol in de militaire strijd die in 1959 leidde tot de vestiging van Fidel Castro's bewind op Cuba. Nadat maanden over zijn verblijf plaats gespeculeerd was, kwam in augustus 1965 uit Cuba het bericht dat „Che" niet langer minister was. Vele geruchten over Guevara's nieu we activiteiten deden de ronde tot dat Castro in oktober van hetzelfde jaar zei dat Guevara uit Cuba ver trokken was naar ,een nieuw slag veld in de strijd tegen het imperia lisme. persconferentie bekendgemaakt. Voor zitter van de Vereeniging, J. C. Mar ken, zei: de onvoorstelbare wijze waarop de commissionair helemaal al leen handelende misbruik heeft ge maakt van hét vertrouwen dat vele soms argeloze en wellicht ook slordi ge, maar weinig of niets vermoeden de cliënten in hem bleven stellen, is een bittere ervaring die allerwege schade oplevert. Het was voor de heer Marken een raadsel hoe de commissionair er in was geslaagd een zo extreem vertrou wen bij zijn cliënten te winnen. Accountantscontrole Dit is „een nieuw snufje op bril- lengebied". Dat snufje is gebaseerd, zo heet het, op de pince-nez, knijpbril oftewel lorgnet uit vroe- der dagen. Eerlijk gezegd zien we niet zoveel verschil in model. Zou het misschien gewoon een ouwetje zijn, waar een paar donkere glaas jes in werden gezet? Klaus Schütz, de vermoedelijke opvolger van ds. Albertz als burge meester van West-Berlijn, heeft zich voor de televisie bereid verklaard contact te onderhouden met de b gemeester van het oostelijk stads- Het nationale comité van de Ame rikaanse democratische partij heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin hulde wordt gebracht aan president John son voor „het zoeken naar een eer volle oplossing voor het conflict in Vietnam". De Vereeniging heeft de manipula ties ontdekt bij een onderzoek van haar registeraccountant, dat werd in gesteld toen het bestuur op 28 en 29 september werd benaderd door enige ongeruste cliënten. De fraude geeft het bestuur nu aanleiding krachtig en op uitgebreide schaal voort te gaan met deze accountantscontrole. De Amsterdamse commissionair is j sinds 1945 lid van de Vereeniging. Op j 29 september trad hij echter uit deze j Vereeniging. De vrouw van de commissionair scheen niet geheel op de hoogte te zijn van diens praktijken. Het gezin De V. leidde voorzover bekend een bescheiden bestaan. Wel schijnt hij nogal veel aan wervingsadvertenties te hebben uitgegeven, o.a. in kerke lijke bladen. Tot dusver zijn er geen aanwijzin gen dat hij ergens gelden of effecten verstopt of gedeponeerd zou hebben. UTS kampt met ruimtegebrek ATHENE Het militaire bewind in Griekenland heeft vorige week oud-premier Kanellopoulos onder huisarrest geplaatst om hem tegen de volkswoede te beschermen, zo ver klaarde gisteren minister van binnen landse zaken, generaal Patakos, op een persconferentie. Kanellopoulos was zoals bekend de eerste Griekse politicus die openlijk de nieuwe bewindvoerders hekelde, hun verzoekend het land van hun aanwezigheid te verlossen". Patakos verklaarde dat dit onder de bevol king zoveel verontwaardiging had ge wekt dat de regering het beter had gevonden hem onder huisarrest te stellen en zodoende tegen aanvallen te beschermen. De 'bewindsman verklaarde uit alle delen van het land „stapels telegram men" te hebben ontvangen naar aan leiding van de uitlatingen van de oud-premier. Patakos zei verder dat ex-premier George Papandreou en acht voormali ge Kamerleden van diens Centrum Unie Partij uit huisarrest waren ontslagen omdat ze niet langer ge vaarlijk werden geacht voor de revo lutie. Papandreou zou zijn zoon, An dreas. die in de gevangenis zit in afwachting van een proces wegens hoogverraad, mogen bezoeken. Handelsbelangen geen voorrang boven democratie DEN HAAG Als de regering een standpunt bepaalt ten opzichte van dictatoriaal geregeerde landen, wor den alle politieke en economische be langen tegen elkaar afgewogen, maar de regering is niet bereid aan de eventuele handelsbelangen voorrang te geven boven hetgeen uit oogpunt van democratische politiek geboden is. Premier De Jóng antwoordt dit op vragen van de socialistische fractielei der drs. Den Uyl over de brief van het Centraal orgaan voor de econo mische betrekkingen aan de regering. Hierin werd „ernstige bezorgdheid" uitgesproken over de gevolgen in het economische vlak van uitlatingen van de regering over hét bewind in be paalde landen. De Nederlandse houding in een aan tal belangrijke internationale kwesties heeft duidelijk aangetoond dat handelsbelangen niet de voorkeur hebben boven hetgeen de regering als haar democratische plicht beschouwt. UTRECHT Alleen de grotere zie kenfondsen zullen kunnen blijven vol doen aan de eisen van bijzondere des kundigheid en interne controle. Daar om Is plaatselijk en regionaal een nauwere samenwerking of fusie tussen de verschillende fondsen nodig. Dit is de conclusie van een studie commissie van de Centrale bond van onderling beheerde ziekenfonden in een rapport, dat vandaag werd bespro- pORRUPTIE en fraude, rwendel en geknoei, z(j zijn bij ons nog wel zó zeldzaam dat ze, indien in wat grotere omvang gebleken, ruim gepubliceerd op de voorpagina van de krant komen. Hetgeen betekent, dat we er ons nog door laten opschrikken als door iets waaraan we niet gewend zijn en waaraan we trouwens moeilijk zou den kunnen wennen. Wat uiteraard niet wil zeggen dat we ze, wanneer ze dan toch voor komen, niet volstrekt ernstig zouden nemen. Het tegendeel is het geval. Ze zijn dan immers de openbaring van een materialistische inslag, ©en onverschilligheid voor de medemens en diens belangen, die ons tegen de borst stuiten en waartegen we, juist vanuit de menselijke samenleving, een streng en rechtvaardig optreden geboden achten. Wat stellig ons allen betreft: ze mo gen zeldzaam blijven. De achttien TVTAAR onze indruk voltrekt het ge- iy sprek tussen ARP, CHU en KVP zich met een zekere behoedzaam heid. In hoeverre die behoedzaamheid ht ingegeven door bepaalde, zich als radicaal aandienende bewegingen binnen onze partijen, laat zich naar bulten moeilijk bevroeden. Te verwachten is wel, dat onder deze omstandigheden het gesprek wat moeilijker is geworden, al kan er van het streven naar radicalisering ook een zekere stuwing uitgaan. Wanneer degenen die het gesprek voeren niettemin weigeren zich te laten opdrijven, zouden wij overigens toch al geneigd zijn dit verstandig te achten. Zeker in ons land zijn poli tieke partijen geestelijk en maat schappelijk nog wel zó gefundeerd, geven zij zózeer opvattingen binnen ons volksleven weer, die niet zelden ook het karakter aannemen van kli maatverschillen,, dat, óók in een tijd van gemakkelijke stroomversnellin gen, haastige spoed schadelijk kan zijn. Verlies TJET heengaan van ds. F. J. Pop, waarvan gisteren op pagina twee van onze krant mededeling moest worden gedaan, betekent voor het kerkelijk leven in ons land, en dit ook ruim genomen, een ernstig verlies. Hij is de man geweest van het apos tolaat, wie de plaats van de kerk in de wereld steeds bijzonder ter harte is gegaan, een der in getal toene- menden ook die geen vrede konden hebben met de kerkelijke geschei denheid. Zodat het niet anders kon, of hij heeft ook juist aan de kerkelijke toenadering, aan de bevordering van het juiste zicht op elkaar, een be langrijk deel van z(|n krachten ge geven. Voor wie het voorrecht hadden hem te hebben ontmoet zal hij blijven de even besliste als vriendelijke per soonlijkheid. wie te kennen voor hen een verrijking van het leven is ge- ken op de algemene vergadering in Utrecht. geeft het bestuur in renfondsorganisaties de bereid heid bestaat tot ccn grotere eenheid op ziekenfondsgebied te komen. Het aantal fondsen bedroeg voor de oorlog 600. Na invoering van het zie- kenfondsenbesluit in 1941 liep dit terug tot 198 en in 1965 waren 'er nog 112. (Van c s onderwijsredactle) DEN HAAG Van de 4137 toelaat bare kandidaten voor de schakelklas van de uitgebreid technische scholen oude stijl moesten er 571 wegens ruim tegebrek worden afgewezen en van de 4089 kandidaten voor de eerste klas 279. Dat heeft staatssecretaris mr. J. H. Grosheide geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid M. van der Ge vel (soc.). De staatssecretaris zegt voorts dat van de 988 toelaatbare kandidaten voor de uts-en nieuwe stijl er 73 we gens ruimtegebrek moesten worden af gewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1