Een Omroepstichting vo orlopig een illusie de stad en dokter Moore Mini-omroepen komen dinsdags op Ned1 DIASDAG 10 OKTOBKK 1%7 Hoepla dal de schoonheid van hei menselijk lichaam ook op de televisie mag worden vertoond", heeft program madirecteur ds. J an Houle gezegd en daarom kuam Phil Bloom in correctie op het oorspronkelijke programma Hoepla" nu niet bloot achter Troutv, maar Het Vrije Volk" vandaan. ledereen kon haar geruime tijd bekij ken, daarbij slechts gehinderd door het postbusnummer van de VPRO, hetgeen programmamakers een goed detail onder mma bevi licht- er °ra-effecten. Belg gebruikt, een treffend gesprek ziek meisje, enig opxettelijk-vaag gepr'aat met artistieke langharige jongeren en niet eens zoveel luide muziek, waarbij Phil Bloom cohcurrentie kreeg van een drjim- mer in ouderwetse zwembroek. Nogal cru vonden wij de manier, waar op het echtpaar Clinge Doorenbos mee dogenloos te kijk werd gezet. Zoiets is niet zo moeilijk te ensceneren. Een van de geestigheden van „Hoepla" is de pre sentatie door het meisje Pantera, dal met dom optreden en sexy kijken de lach lust moest opwekken.of juist niet? Ria Valk tvas bij de KRO helemaal op dreef in de eerste aflevering van haar sprookjesserie: bijzonder onschuldig ver maak, dat het misschien beter zou doen op de zaterdagmiddag, wanneer het kijk- publiek niet zulke hoge eisen stelt. Heel mooi was een film over Israël en duet in lyrische poëzie van Jaak Dreesen, gevoelig voorgedragen door Sjoukje Hooymaayer en Miel Cools. ië taboe voor piratenzenders BRUSSEL In de Belgische Staatscourant van gisteren is de on langs door België bekrachtigde Euro pese conventie tegen piratenzenders afgekondigd. De conventie wordt op 19 oktober a.s. van kracht voor Bel gië, en voor Denemarken en Zwpden ■die haar reeds eerder hadden be krachtigd. De conventie, die in het kader van de Raad van Europa is ontworpen, verplicht de deelnemende landen maatregelen te treffen om exploitatie van piratenzenders en medewerking om ze in stand te houden, strafbaar te stellen. Daarbij wordt niet alleen gedacht aan de exploitanten zelf, doch ook aan degenen die deze zen ders bevoorraden of die reclame-uit zendingen bestellen. Mr. Langemeijer in Eidofoor' (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een maal per vier weken zal de NTS haar nieuwe scha kelprogramma „Eidofoor", onderdeel van „Dag dinsdag" (op Ned. 2) wijden aan een interview met een landge noot, die van grote betekenis is voor de Nederlandse samenleving. Hiermee wordt vanavond een begin gemaakt en mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad, heeft zich daartoe bereid ver klaard. Hij zal zich gedurende 50 mi nuten in zijn werkkamer (gebouw van de Hoge Raad, Den Haag) laten ondervragen door Joop vdn Tijn, die zich in de Amsterdamse studio Belle- vue bevindt, want geschakeld moet er worden. De NTS zegt, ook met dit onder deel van de Eidofoor-serie een bijdra ge te willen leveren op het terrein van het door de overheid bevolen „ontmoetingspunt". Honigraat-puzzel Om de cijfers te beginnen bij en i Een samenwerkingsorgaan (\TS-\III voor eind dit jaar onmogelijk een feil (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het ziet er alleszins naar uit, dat het over- gangsbestel voor de omroep na de gestelde termen van twee jaar (die op 1 december a.s. is verstreken) voorlopig zal worden verlengd. De oprichting van de Ned. Omroepstichting (NOS) waar in NTS en NRU zich moeten verenigen tot één samenwer kingsorgaan, kan onmogelqk op 1 december een feit worden, en dit gebeuren zou móeten samenvallen met de inwer kingtreding van de omroep wet. Ook het van kracht worden van deze wet behoort nog tot de schone illusies. Er moet nog veel te veel werk wor- iden verzet om alle facetten van de wet, zowel op organisatorisch al» technisch gebied, te verwezenlijken. Het gesprek tussen minister Klompé en de vertegenwoordigers van NTS en NRU (die mede namens de gezamenlijke omroepen optreden) is na twee fasen in Den Haag nog niet ten einde. Op 21 november a.s. zal de minister in Hilversum komen om studio's en technische gebouwen te bezoeken en... opnieuw te praten. Alzo mag men niet verwachten, dat dan na tien dagen alle zaken in kan nen en kruiken zijn, daarvoor zitten er teveel haken en ogen aan. De om roep is een uiterst ingewikkeld be drijf, waarin veel geld omgaat en waarin men zo ongeveer 56 beroepen telt. Die lopen van creatieve program mamakers, artiesten o.w. ook cine asten en musici, via administratieve programmakrachten tot kantoorperso neel, ingenieurs en laboranten, archi varissen, een grote verscheidenheid aan technische werkers, chauffeurs, portiers, cantinepersoneel enz. enz. Daarboven torent de zware top van besturen, raden van beheer, program maraden, coördinatie- en tal van an dere werkcommissies, het finan- cieel-economisch beheer, de afdelin gen personeelszaken e.d. Het is een samenbundeling van be drijven. in een verscheidenheid zoals men die zelden aantreft Bovendien zijn de organisaties en bedrijven van NTS en NRU op bepaalde punten sterk uiteenlopend van karakter. Men mag reeds tezamen een tech nische dienst en de laboratoria exploi teren, één muziekbibliotheek en één discotheek hebben ingericht (en dat is al werk van jaren geweest) om eens enkele dingen te noemen, maar alles wat te maken heeft met de se cretariaten en de programmadiensten is geheel gescheiden en ook zo verschillend van opzet, dat men al thans de programmadiensten nooit onder één noemer zal kunnen bren gen. Wel zullen, onder één bestuur, in één raad van beheer de diverse com missarissen over radio- en tv-aangele- genheden moeten beslissen. Hiervan is echter al iets verwezenlijkt in de huidige bestuursorganen. Maar in de NOS zal men ook een commissaris voor de regio moeten hebben, plus een algemene perso neels- en financieel-economische com missaris. Al deze benoemingen moe ten nog worden verricht. Overheid Ongelijke zendtijd (Van onze radio- HILVERSUM - :n tv-redactie) Voor de NTS is het een hele opgave geweest, de vijf mini-omroepen die ook televisiezendtijd hebben gekre gen (twee hebben alleen radio- tijd) in te passen in het toch al zo drukke patroon dat de vele zendgemachtigden (we hebben er nu 22) op de beeldbuis vor men. Maar er is een oplossing gevonden en in principe zullen zij elk op hun beurt op dinsdag avond vóór het tweede journaal op Ned. 1 verschijnen. Een moeilijkheid bij de indeling vormde het feit, dat de mini's sterk ongelijke zendtijd kregen toegewe zen, zulks in tegenstelling met bijv. de politieke partijen, die allemaal tien minuten hebben. Een vaste plaats voor hen inruimen ging dus niet. Daarbij bleek de NTS niet van plan te zijn, de mini's op haar eigen avonden te plaatsen: daar staan al de politieke partijen, Socutera en Open baar Kunstbezit. Vandaar dat men er de dinsdag avond voor koos. Er moest verder ook rekening worden gehouden met de wensen van de nieuwe kleine om roepen. Men is het nu op de volgende wijze eens geworden. De NVSH (Ned. Ver. voor sexuele hervorming), die 10 minuten zendtijd 1. Vreemde munt, 2. overleg, 3. on waarheid spreken, 4. plaats in N. Brab., 5. herstel, 6. tijdverlies, 7. eet gerei (meerv.), 8. houten hamer, 9. Nederl. dichter. Oplossing vorige puzzel. 1. Loots, 2. ore, 3. steel. per 4 weken kreeg, ziet U voor het eerst op dinsdag 81 oktober om 10.20 uur; zij komt dus regelmatig terug. De Orde van Vrijmetselaren met twee halve uren per jaar verschijnt de eerste maal op 27 februari of 8 maart 1968; het tweede journaal komt dan pas om 11.10 uur. De Bond zonder Naam heeft 1 uur zendtijd per jaar, verdeeld over 6 uitzendingen van 10 minuten; eerste verschijning op 24 oktober a.s. Drie maal tien minuten tv-zendtijd per jaar heeft de Ned. Stichting voor Mo rele Herbewapening. Voor haar moet de eerste uitzenddatum nog worden vastgesteld. Een pijnlijke kwestie is het met de ruimst-bedeelde HIRO: 20 minuten per 4 weken. De NTS kon wegens aarzeling van de HIRO nog geen eerste uitzenddatum vaststellen en zo als u weet, heeft de HIRO nu aan de minister laten weten, dat hij geen kans ziet, de toegewezen program ma-uren vol te maken. Voorlopig dus geen HIRO. Er is ook een nieuwe overeenkomst gemaakt met de stichting Socutera: de drie 5-minutenuitzendingen per 4 weken zijn geplaatst op de woensdag avond, Ned. 1, van 8.30 tot 8.35 uur en de eenmaal per 4 weken toegesta ne 15 minuten worden, zo mogelijk ook op de woensdag, gehonoreerd aan het einde van het programma, voor het tweede journaal. Door alle mini-omroepen te plaatsen voor dat tweede journaal, worden hun uitzendingen toch begre pen in het gewone avondprogramma, zonder dat zij echter het programma totaal van een omroeporganisatie on derbreken. Iedereen is hiermee tevreden gesteld. Purolhpuddlj m wmm smetteloos zui 402 m. AVKO: 18.IS Actualitei ten. 18.25 Licht programma uit Parijs. 19.00 DtscusslerubrteK voor actuele zaken. 19-30 Nieuws. 19.35 Hou J< programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. NRU: 22.55 Mu ziek van deze eeuw (2): Biën nale Zagreb 1967: Moderne mu ziek..23,55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.45 Actualitei ten. 19.05 De Bisschoppensyno de ln Rome. 19.10 Licht ensem ble en solisten. 19.40 Concilie- recital. 22.00 Cultu ürdebatten. 18.5 TELEVISIE VANAVON Nederland I. NTS: Rijksbegroting STER: 19-56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.18 Re clame. NCRV: 20.20 Aktualltel- tenrubrlek. 20 45 In kleur: De I-ucy-show. 21.10 Wat maakte Europa, documentaire. 22.00 La Pér!, dansduet. 22-20 H< Nederland II. 1 de CBS). 20.00 middernacht, 21.10 Eidofoor: lnfor- in binnen en bulten de 21.40 Amusement: clame. NTS: 22.30-22.35 naai. België. Nederlands srlands. 20.00 VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 Lichte gram- mofoonmuzlek (8.30-8.35 Voor de hulsvrouw). 9.00 Stereo: Klaveclmbelrecltal (gr). 9.40 Schoolradio. 'oor de kleuters. Klassiek strijk- Actualiteiten. 13.25 Dixielandmuziek (gr.) 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor Noord-Hollands FLlharmonlsc orkest en koren. 15.35 Harp e Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke grammo- foonmuziek. 7.30 Nieuws 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klassieke dansen (gr.) TROS: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammo- foonmuzlek. 7.30 Nieuws. 7.32 Nieuws. 8.32 Actualiteiten. .8.35 Lichte grammofoonmuzlek. Actualiteiten. NCRV: 14.00 Symfonie orkest (gr), ïmer Si Co., hoorspel. koorzang (gr.) 16.00 16.02 Voor de Jeugd, terco: Volksmuziek. Overheidsvoorlichting. NCRV-vocaal ensemb FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9:02 Lichte vocale mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.02 hplaten. NRU: Op het ogenblik heeft men een voorzitter van de NRU, mr. A. B. Roosjen, (die zich twee jaar geleiden beschikbaar stelde voor de over gangstijd en met zijn 73 jaren waarschijnlijk niet hoopt op een offi ciële zittingsperiode als NOS-voorzit- ter) en NTS-voorzitter Schüttenhelm, door de Kroon benoemd met nog drie zittingsjaren voor zich. De overheid is echter niet verplicht hem automa tisch tot voorzitter van de NOS to benoemen (hoewel het voor de hand zou liggen). Voor bestuur en raad van beheer van de NOS moeten in feite nieuwe benoemingen worden gedaan, maar waarschijnlijk zal men dit gewoon in samenvoegingen van de huidige orga nen zoeken. De programmaraden sa menbrengen zal niet mogelijk zijn, omdat de verschijningsvormen van radio en tv te sterk uiteen lopen en op vele punten verschillende belan gen van het publiek dienen. Boven dien zijn de cadansen van radio en tv niet vergelijkbaar, de radio werkt in een rustiger en beschouwender tempo dan de altijd haastige televisie. Afgezien van dit. alles heeft de rege ring volgens artikelen van de omroep wet nog tal van „algemene maatrege len van bestuur" te treffen, o.m. met betrekking tot de juiste regelingen voor het aanvragen, toekennen en verdelen van zendtijden, regelingen voor de regionale omroep .e.d. Daar aan gaat zeer veel arbeid vooraf. De materie is zo ingewikkeld, dat zelfs het ijverigste departement al dit werk niet „even" kan verzetten en daarom zal er niets anders opzitten, dan het overgangsbestel te conti- Tot hoe lang? Wij informeerden daarnaar bij diverse omroepleiders. „Zeker tot het late voorjaar," zei de een, „dat is niet te zeggen", sprak de ander en „Ik reken op nog wel 'n jaar" luidde de derde mening. Waarmee gezegd wil zijn, dat nie mand het weet. Opvolger Inmiddels zit het NTS-bestuur nog met -het knellende probleem van een opvolger voor de heer J. W. Renge- link als programmacommissaris. We hebben het U al gezegd: de kans dat een omroepbestuurder daarvoor wordt gevonden, is klein. In omroepkringen wordt echter ge fluisterd, dat er een. oplossing zou kunnen bestaan in het schuiven met de portefeuilles. Die van de program macommissaris is een heel belang rijke, men moet daarvoor een figuur hebben, die zich verdiept in en meer weet van de omroep. Hierbij wordt de naam genoemd van de heer K. de Wilde, die wet houder van Amersfoort was toen hij door de overheid werd benoemd in de besturen van NTS en NRU. Als commissaris voor personele en sociale zaken maakt hij deel uit van het da gelijks bestuur van de NRU en van de raad van beheer van de NTS. Hij is een goed-ingewerkte en hoogst-ge- waardeerde figuur in de omroep ge worden. Indien hij de taak van de heer Rengelink zou overnemen als pro grammacommissaris NTS, zou er wel licht een andere personeelscommis saris kunnen worden gevonden in de besturen. Een andere voorspelling luidt, dat de heer Rengelink wel de tijdrovende taak van NTS-programmacom- missaris kwijt wil, maar dat hij zich t.z.t. misschien wel weer wil belasten met het commissariaat voor de regio nale omroep, een functie welke pas moet worden gecreëerd als de NOS officieel wordt gesticht. Hier is het nieuwe presentatieteam van NCRV's „Twien", het vier wekelijkse magazine voor tieners en twens, dat vanavond om even na 7 uur terugkeert op Ned. 1, na een vakantietijd waarin een en ander is opge frist zodat het er weer tegen kan voor de winter. Gastvrouw en gastheer zullen nu zijn Thera Koppens (journaliste) en NCRV's radiomedewerker van Hilver sum 3 Peter Blom. Wat zij ervan maken, zullen vele duizenden jongeren vanavond wel kritisch vaststellen. Voor deze eerste uitzending hebben zij veelbelovende gasten, o.a. The Shoes, Cees Schrama en The Golden Earrings, plus Ola and the Janglers. VANAVOND TE ZIEN NED. 1 NCRV 6.30 uur (NTS) samenvatting Kamerdebatten. 7.07 uur tienerprogramma Twien. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur Lucy Show (kleur). 9.10 uur eerste documentaire over Europa. 10.45 uur (NTS) samenvatting Kamerdebatten. NED. 2 NTS 7.03 uur „Dag dinsdag",waarin o.m.: 7.30 uur „De 21ste eeuw", aflevering „Het machtige atoom". 8.20 uur serie „Dubbelspion". 9.10 uur Eidofoor, gesprek met mr. G. E. Langemeijer. 10.00 uur Tweeduuster, een vreemd verhaal. VANAVOND TE HOREN HILVERSUM l AVRO 7.35 uur spel „Hou je aan je woord". 8.00 uur concert Nordring-tour, Nederlandse bijdrage. 9.20 uur jazzrubriek. 10.00 uur Gonk, satirisch programma. 10.55 uur muziek van deze eeuw. HILVERSUM II KRO 8.00 uur Utrechts Symfonieorkest concerteert. 10.00 uur Kunstrubriek. 11.00 uur Context, doorpraten over de dingen. „Ilts" praat na over voetbal (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NRU besteedt morgenavond bijzonder veel aan dacht aan de voetbalwedstrijd Real Madrid Ajax Aan het rechtstreekse verslag van de wedstrijd (dat om 8.20 uur begint en volle 2 uren duurt) gaat om 8 uur Spaanse muziek, gelardeerd met kor te vraaggesprekken, vooraf. In het programma „Iks, een sprong in het duister" (10.4011.55 uur) zal nog druk worden nagepraat over de ontmoeting in Madrid: men kan dan beschouioingen, analyses en inter- door Agatha Young 73 en Howie zuchtte opgelucht. D« de hoek van de kamer gaan zitten en sloeg een van zijn boeken open. Armstrong dronk ^"ilfheb wat boeken meegebracht, dus ik ka" stu^e™6 voor lk werkelijk begin, want ik verwacht dat tweeden* van wat ik doen moet, nieuw voor me zal zijn. ïKzai vanavond een goed gebruik maken van de Atlas of Surgical Operations van Zollinger en Cutler, dan heb ik er een goea idee van wat u morgen gaat doen. En nu kan ik maar beter :ns opstappen..." De voordeur was al bijna dicht nog voor hij zich had omgedraaid, en het licht van het bordes ging uit, toen hij de stoep af was. Hij stond even stil om zich in het donker te oriënteren. Achter zijn ogen voelde hij het bekende doffe gevoel, dat een hoofdpijn aankondigde. Met diepe teugen ademde hij de koele zuivere lucht in. Het vage schijnsel straatlantaarn, wees hem nauwelijks de weg en op de brug was helemaal geen licht. Hij bewoog zich voort alsof hij de laatste mens op aarde was. Zodra de deur achter Armstrong dicht was, ging Perkins weer naar de woonkamer, terwijl hij Adele het bordeslicht liet uitdraaien. Hij liep regelrecht naar de tafel met ijs en flessen en schonk zichzelf nogmaals in, terwijl hij over zijn schouder zei: „Waarom moest jij die kerel hiernaartoe meeslepen?" „Hij is vreemd in de stad. Dat in de eerste plaats. En hij wordt je college. Ik dacht dat het beleefd en beschaafd was hem voor te stellen!" „Beleefd en beschaafd! Dat is je wel toevertrouwd, he? Perkins kwam terug en liet zich zwaar in de stoel bij het vuur vallen. Wat drank sloeg over de rand van zijn glas en hij staarde met nietsziende ogen naar de vlek op het kleed. Adele stond bij het vuur, haar elleboog op de schoorsteen mantel, zij keek strak en uitdrukkingloos omlaag. Hij bracht zijn glas naar zijn mond en dronk. Zij slaakte een lange zucht. „O, Howard..." Hij zette zijn glas hard neer op het tafeltje naast hem. „Eens en voor al, wil je je niet in mijn zaken mengen?" Zij staarde hem nu even aan, wierp haar hoofd achterover en verdween met vlugge, tikkende passen naar de keuken. Daar stond Howie bij de open deur van de ijskast, een gla» melk in zijn ene en twee stukken brood in zijn andere hand. Hij had er al een flinke hap van genomen. „Howie, leg weg. Je bederft je eetlust. Straks gaan we dineren." „Ik eet liever brood, mam. Ik wil niet aan tafel zitten om netjes te dineren. Bovendien lieb ik geen honger. Ik eet liever dit." En zijn ogen dwaalden naar de woonkamer waar Perkins zat te drinken. „Ik zei dat je het weg moet leggen en doe de deur van dé ijskast dicht!" Howie duwde de deur met zijn schouder dicht en liep naar de gootsteen. Daar nam hij, met zijn rug naar zijn moeder, een slok van de melk en een filnke hap brood voor hij het neerlegde. Met volle mond draaide hij zich naar haar om. Zij deed een schort voor. „En nog wat, jongeman. Als wij bezoek hebben, probeer dan geen indruk met je charme te maken.., als ik maar trots op je kon zijn..." Uit de woonkamer klonk gerinkel van brekend glas en toen haastige voetstappen. Adele draaide haar hoofd om naar de muur die de woonkamer van de keuken scheidde. Zij luisterde. Howie liet zijn schouders hangen en werd pijnlijk rood. Na een poosje hoorden zij de voordeur dicht- Adele stond onbeweeglijk, haar handen waren nog aan de banden van het schort op haar rug. Zij hoorden een motor aapslaan. Het geluid klonk scherp cn duidelijk in de frisse avondlucht. Geknars van grint, motorgeronk dat wegstierf, stilte. Nog even bleef Adele onbeweeglijk staan, dan viel zij op een keukenstoel neer bij de tafel, bedekte haar gezicht met haar handen en barstte in snikken uit. Howie keek even op haar neer, met verwrongen gezicht en trillend lichaam. Met een hoekige beweging deed hij een stap naar haar toe. Hij deed een poging om te praten, hij leek wel in zijn woorden te stikken, zijn adamsappel ging vlug op en neer. Hij gooide zijn armen in een wild gebaar van wanhoop omhoog, draaide zich toen om naar zijn moeder, greep het glas melk, dronk het leeg en zette het op het aanrecht. Op zijn zachte schoenen verdween hij ge ruisloos door de buitendeur de avondlucht in. Wordt vervolgd De vroede va deren van Li verpool willen een speciale busdienst in- cafébezoekers. De bedoe ling is aangeschoten automobilisten van de weg te houden, in het bijzon der nu de strenge Britse wet op het in kennelijke staat besturen van mo torvoertuigen van kracht wordt. Cafébezoekers zouden door deze busdienst aangemoedigd kunnen wor den hun auto voor hun huisdeur te laten staan, omdat de bus hen tegen sluitingstijd ophaalt en hen thuis brengt. De scheepj- vafl In de Lon- Koflicproef dense koffie huizen wordt een niet al te best kopje koffie ge schonken. Buitenlanders hébben dit al jaar en dag geroepen; nu heb ben 50 beroeps-koffieproevers hun conclusie bevestigd. Deze koffieproevers bezochten anoniem 350 koffiehuizen in het centrum van Londen. Slechts ze ventien werd de hoogste eer waar dig bevonden het symbool van een koffiekop. Ongeveer 150 kof fiehuizen konden de toets der kri- FERDNAND 'S

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11