Golden Fiction Klacht uitvoerders: buizen waren van ondeugdelijk materiaal Grieks regime ontslaat Papandreou uit huisarrest Grondwerker: „Ik wist niet beter Aannemers hebben grote vordering op DSM MacLean met topgeheimen naar Moskou Mail werd door eigen vrachtauto overreden Hoessein wijzigt regering Regering zoekt steun van volk alles goed en wel 5 MAAWPAS 9 OKTOBER 196T BREDA De knoeierijen met controlemeters in de buisleiding naar Geleen zijn aan het licht gekomen door uitlatingen van de grondwerker Frans V. uit Wagenberg. Hij was als grondwerker in juni en juli vier weken lang in dienst van de NV Algera in Wol- vega. Voornamelijk zijn verklaringen over de aanwezigheid van wegstromende naftaline met een verlies van 20 m3 per uur, bracht het Parket in Breda in alarm. LONDEN De Britse diplo maat Donald MacLean was in tegenstelling tot herhaalde ver klaringen van de Britse rege ring, op de hoogte van alle beslissende Brits-Amerikaanse politieke besluiten op het ge bied van de koude oorlog, toen hij in 1951 overliep naar de Sowjetunie. Dit bleekt uit een geheim rap port van de Amerikaanse inlich tingendienst, dat het blad „Sunday Times" in Washington heeft opge spoord. Het blad schrijft dat MacLean vol gens het rapport bekend was met de geheime gedachtenwisseling tus sen beide staten over de Navo, de Koreaanse oorlog en het vredes verdrag met Japan. De spion wist ook genoeg om de Russen in te lich ten over de ramingen die destijds VS, Canada en Engeland. De Sunday Telegraph wist te melden dat de dubbelspion Philby in Moskou werkt als belangrijkste adviseur van de Britse afdeling van JONGELUI UIT INRICHTING ONTSNAPT WOERDEN De politie arresteer de gistermiddag drie jongelui, die achteraf ontsnapt bleken te zijn uit een inrichting voor moeilijk opvoed bare kinderen te Schiedam. De jon gens, 13 jaar, hadden drie brom mers gestolen in Leidschendam. Twee brommers waren onderweg onklaar geraakt en daarom toerden ze op de derde Woerden binnen. Een agent wilde daar meer van weten, maar de jongelui niet: ze gingen er vandoor. Een pntsnapte werd in de kraag gegrepen. Na een klopjacht, waaraan vier agenten deelnamen, slaagde men er in de andere jongelui te pakken te krij gen, nadat ze eerst nog hadden ge probeerd een gratis treinreis je te maken. Bij 'het aanbrengen van de weer- standjes, die de toestand van de bui zen moest camoufleren, ben ik aan wezig geweest, aldus V., die een be stuursfunctie heeft in de Boeren partij en lid is van Provinciale Sta ten in Noord-Brabant „Maar ik wist niet beter of het hoorde erbij." Lekkages Aanvankelijk nam men aan, dat er langs de leiding clandestien was af getapt omdat er grote hoeveelheden naftaline verloren bleken te gaan. Opgravingen tussen Moerdijk en Dongen brachten echter lekkages aan het licht. In open grondputten kwamen duizenden liters naftaline te staan. Van 36 mantelbuizen, die bij deze opgravingen naar boven zijn gehaald, zouden er 16 zijn af gekeurd. De Staatsmijnen ontkennen dit laatste, ondanks het feit dat deze verklaringen afkomstig zijn van grondwerkers, die bij de opgravin gen aanwezig zijn geweest. Staatsmijnen Een woordvoerder van de Staats mijnen heeft verklaard, dat nooit enig verlies aan nafta in de leiding is geconstateerd. Wel werd bij me ting van de controlepunten op een kruising met een weg in Wagenberg ontdekt, dat de weerstand, die daar gemeten ihad moeten worden, niet in orde was en dat 'het controlesysteem, dat dient om na te gaan of de trans portbuis ter plaatse centraal in de mantelbuis ligt, niet goed functio neerde, aldus de woordvoerder. De Staatsmijnen hebben aan de genen, die de leiding op dit punt hadden aangelegd, opdracht gegeven de zaak te herstellen. Ruim twee we ken geleden hebben de Staatsmijnen echter na aanwijzingen, waarover een woordvoerder van de DSM des gevraagd niets nader kon meedelen, wederom opgravingen laten verrich- Daarbij kwam aan het licht, dat er bij de herstelwerkzaamheden van het controlepunt een weerstand was aangebracht. De Staatsmijnen heb ben daarop de politie in Wagenberg proces-verbaal laten opmaken van de geconstateerde onregelmatigheid. DSM Volgens een communiqué van de DSM levert het niet correct functio neren van het controlesysteem geen enkel onmiddellijk gevaar op. De buisleiding zelf is volledig intact en functioneert ongestoord, aldus de DSM. Het controlesysteem bij weg- kruisingen zou slechts dienen om na te gaan of de transportbuis nog cen traal in de mantelbuis ligt, zonder deze te raken. Wanneer de buizen elkaar wèl raken, zouden de be schermende lagen rond de transport- buis kunnen worden beschadigd, wat op de lange duur door corrosieve werking kwalijke gevolgen zou kun nen hebben. Eerder had een woordvoerder van de N.V. Algera verklaard, dat de moeilijkheden zich feitelijk toespit- Ongelukken op de weg sen in de vordering, die de gezamen lijke aannemers hebben op de DSM. Deze zou vijf miljoen gulden bedra gen. Andere klachten van de aanne mers: het werk zou onvoldoende zijn voorbereid, de buizen (door Staats mijnen in Duitsland gekocht) zou den wat kwaliteit en prijs betreft net op de grens van het in Neder land toelaatbare zijn geweest, bij het testpersen zouden de buizen tot twaalf keer toe zijn kapotgespron- gen. Voorts zou men bij de aanleg drie maanden vertraging hebben ge had omdat de vergunningen ontbra- Harde politiek tegen Israël AMMAN Koning Hoessein heeft gisteren persoonlijk het opperbevel over de Jordaanse strijdkrachten op zich genomen. Al eerder had Hoessein Bahjat al Talhoeni be noemd tot pre mier tevens mi nister van bui tenlandse zaken. Talhoeni kreeg opdracht een nieuw kabinet te vormen. Maarschalk Habis el Majali, die eerst opperbevelhebber van de strijdkrachten was, werd benoemd tot minister van defensie. Politieke waarnemers in Beiroet menen dat de regeringswisseling een hardere politiek jegens Israël kan inluiden. Tot dusver is dit land beschouwd als een gematigd land in het Arabische kamp in tegen stelling tot bijvoorbeeld Algerije. Dit zou nu kunnen veranderen. Lijk opgedregd van Arubaan AMSTERDAM Uit het water van de Keizersgracht in Amsterdam is zaterdag het lijk opgedregd van de 23-jarige electricien F. Croes, af komstig uit Aruba. De man woonde bij een oom in Amsterdam-zuid en was ongeveer een week geleden als vermist opgegeven. Sectie door de anatoom patholoog dr. J. Zeldenrust heeft uitgewezen dat hij door verdrin king om het leven is gekomen. De politie neemt aan dat hij per ongeluk te water is geraakt. Er is niets van een misdrijf gebleken. ZELHEM De 29-jarige J. B. Roosendaal uit Angerden (Gelderland) is zaterdagmor gen in Zelhem door zijn eigen dieselvrachtwagen overreden, toen hij bezig was de wagen door te smeren en het gevaarte plotseling in beweging kwam. De man werd met ernstige ver wondingen in een ziekenhuis opgenomen, waar hij is over leden. BREE (België). Bij een frontale botsing tussen een Belgische en een Nederlandse personenauto is zaterdag avond te Reppel bij Bree in Belgisch Limburg de 37-jarige Roermondenaar A. van Bergen omgekomen. Van de twee inzittenden van de Belgische au to, beiden uit Brie. werd de bestuur der levensgevaarlijk gewond. Zijn 32-jarige vrouw overleed kort na het ongeluk. VRIES e=Op rijksweg 31 van As sen naar Groningen onder Vries is zaterdagmiddag de 23-jarige H. Elder- man uit Groningen met een personen auto geslipt, tegen een boom geootst en om hec leven gekomen. OLDEBROEK Op de Zuider zeestraatweg tussen Oldebroek en Doornspijk is in een flauwe bccht een personenauto op de linkerweg helft gekov.en en tegen een tegemoet komende autobus gereden. Te bestuurder van de p rsonenauto, de 22-jarige C. van Olst uit Doornspijk, w*rd hierbij gedood. HILVERSUM Hier is gister avond een bejaard echtpaar dat op een tandem reed, aangereden door een personenauto. De 77-jarige me vrouw H. A. B. Liefmann-Meier over leed aan de verwondingen. Haar man werd gewond. VEGHEL De 46-jarige opper wachtmeester der Rijkspolitie R. Groenendijk, die zaterdag door een auto werd aangereden, is aan de opge lopen verwondingen overleden. De op per reed in Uden achter een personen auto aan. Bij een kruispunt maakte de automobilist de indruk naar links te willen afslaan. Onverwacht sloeg hij echter naar rechts, waarop de heer Groenendijk met zijn motorrij- wiel tegen de auto botste. MOOK —Het 14-jarige meisje L. Steur uit Mook werd hier gisteren door een auto aangereden en gedood. Zij werd door een auto geschept, die door een tweede wagen van achteren werd aangereden. SCKIMMERT Op de provinciale weg in Schimmert is zaterdagavond de 4-jarige Sylvia van Weersch bij een verkeersongeluk om het leven ge komen, DELFT e=s De 74-jarige heer W. H. M. Marks werd door een auto gegre pen en gedood toen hij, zonder op het verkeer te letten, de weg overstak. VOORST Bij een botsing tussen twee bestelauto's is zaterdag in Voorst de 60-jarige M. S. uit Lisse omgekomen. Een 27-jarige inwoner van Tuisen werd zwaar gewond. Amsterdam no. 1 op urbane hitparade AMSTERDAM Na sit-in en love- in nu een enorme live-in in Amster dam. Dat is het opschrift van een ad vertentie, die een grote tabaksonder neming vanmorgen in de Amster damse ochtendbladen heeft laten plaatsen. Het bedrijf sohaart zich spontaan achter de actie Amsterdaad '75, die tot doel heeft een levend hart in de hoofdstad te behouden. ,,Met de tong uit de mond en de lekkende balpen krampachtig in het knuistje zetten we onze naam IK on der dat 8-jarenplan, dat een leefbaar Amsterdam moet maken als het straks 700 jaar bestaat. We handte kenen Amsterdam doodgewoon bóven Londen op de urbane Hitparade", aldus de advertentie. Luns optimistisch over Nabije Oosten SCHIPHOL Minister Luns is op timistisch over de oplossing van de crisis in het Nab(je Oosten. Bij zijn terugkeer uit New York, waar hy de Algemene Vergadering van de VN heeft bygewoond, zei de minister zaterdag, dat de VN samen met de Veiligheids raad nog voor het eind van het jaar „een begin van een oplossing" zullen vinden. Voorop stelde hij echter dat de grote mogendheden tot overeenstemming ko men. „Het is mij ook in gesprekken met Arabische leiders gebleken, dat de Arabische landen de noodzaak van zo'n overeenstemming tussen de Sow jetunie en de VS wel inzien. Het blijft natuurlijk een heel moei lijk probieem, maar wanneer men zou kunnen kömen tot het aanwijzen van een bemiddelaar en tot het formuleren van enkele principes, dan is men al een heel eind". Over de kwestie-Vietnam zei de be windsman: „Ik geloof niet dat de VN ondanks de aandrang van de VS en de bereidwilligheid van Oe Thant in staat zullen zijn iets te doen, omdat de Sow jetunie en Frankrijk nu eenmaal over een veto beschikken en deze landen wensen niet dat de VN enigerlei in menging in de ?aak zullen hebben. Oe Thant, die ik gisteren nog heb gespro ken, is dan ook evenmin optimistisch". Von Thadden wil Europa bevrijden WOLFSBURG Adolf von Thad den, waarnemend voorzitter van de extreem-rechtse Duitse Nationale Partij (NPD), heeft gisteren geëist dat Europa zal worden „be vrijd van degenen, die het hebben bezet en verdeeld houden." Op een congres van de afdeling Neder-Saksen van de NPD waarschuwde hij tegen elk opgeven van gebieden die tót Duitsland be hoorden, zoals die aan de andere zij de van de Oder-Neisse grens. Van 1969 af zal de NPD haar invloed in de Duitse binnenlandse politiek doen gevoelen, voorspelde hij. JOHNSON BEZUINIGT WASHINGTON President Johnson heeft tot nader order alle regeringsbureaus opdracht gegeven de grootste zuinigheid te betrachten, behalve waar het uitgaven betreft die onontbeerlijk zijn voor de de fensie, de volksgezondheid en sociale programma's. Eerder had de minister Hij is vrij om te kiezenuit kleuren, beel den, situatieseen filmregisseur betrapt de realiteit steeds opnieuw, göochelt altijd an ders met schone illusies. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. EEN LAURENS PRODUKT Voor rokers met een eigen stijl ATHENE Het militaire be wind in Griekenland heeft zater dag het huisarrest van ex- premier George Papandreou (79) opgeheven. Hij kreeg de waar schuwing zich niet meer met de politiek te bemoeien. Met hem werden nog acht voormalige af gevaardigden van de Unie van het Centrum uit huisarrest ont slagen. In Athene wordt dit gebaar van het militaire bewind gezien als een poging om steun te krijgen uit alle sectoren van liet Griekse volk. Een brigade-generaal van het mi nisterie van Nationale Veiligheid kwam gistermorgen naar het huis van Papandreou in Athene en deelde hem mee dat hij gaan en staan kon waar hij wilde. Maar de generaal had hem duidelijk te verstaan gege ven dat hij zich voortaan maar beter buiten de politiek kon houden. De ex-premier zou zich op dit pünt ech ter niet hebben willen binden. Papandreou werd op 21 april, de dag waarop de staatsgreep werd ge pleegd, gearresteerd en later in zijn woning onder huisarrest geplaatst. Er is opnieujv een laaiend gesprek ontstaan Dat is grappig van ons Nederlanders, dat we ons zo verschrikkelijk kunnen opwinden over dingen, die nauwelijks de strijd waard zijn en lauw blijven voor de onmetelijk grote vraagstuk- Gloeiend heet lopen we nu over de vraag of de winkels op zaterdag des middags dicht moeten of mogen zijn of niet. Het publiek wenst ze open, dat is duidelijk. Dus zal ik maar meteen zeggen, dat ze van mij dicht mogen. De open-eisers hebben tal van ar gumenten en ik heb er maar één Dan is het een geweldige opgaaf, dat ene argument zo zwaar te ma ken dat het tegen alles opweegt. D° open-eisers gooien het op de gezelligheid van het zaterdagse win kelen. Eerlijk gezegd spreekt dat mij weinig aan, want ik vind de winkels op zaterdagmiddag een ramp. De stadse winkels mijd ik he lemaal en in de buurtwmkels sta ik stiekum te trappelen van ongeduld bij het verbeiden van mijn beurt. De open-eisers roepen: „Wat moet je anders met die lange lijs van een zaterdagmidag doen? „Weet ik ook al geen antwoord op, want zo'n vraag is bij mij nooit opgekomen. Duizend dingen vullen mijn dagen, de zaterdagmiddag incluis en altijd blijft het gevoel, dat het er eigenlijk duizend-en-één hadden moeten zijn. Ik zou een lange wandeling willen maken, tegelijk lekker stil thuis wil len zitten en intussen eindelijk mijn boekenkast eens die reuze beurt wil- 'en geven, die zo hoog nodig is. Winkel dicht Neen, die zaterdagmiddag doorko men is voor mij meer een probleem om keus te maken uit alle heerlijk heden, dan een niet-weten. Maar wanneer ik dit te berde breng krijg ik speciaal de werkende vrouwen tegen me. „Wij zijn de slachtoffers" roepen ze. „Nooit meer zullen we de kans hebben een boodschap rustig te Dan kom ik wel even in het nauw, want je lotgenoten afvallen is zwaar. Sn toch moet ik ze in de steek laten. Met wat organisatie kun nen de huishoudelijke boodschappen zonder zaterdags extra gewinkel in huis komen en dan is er toch nog die lieve lange zaterdagochtend? „Dan willen we uitslapen", roepen Nu heb ik ze te pakken en mijn argument klaar: „Denk dan even aan de duizenden werkende vrouwen, die achter de toonbank staan. In het bijzonder aan de meewerkende echtgenoten in de detailhandel. Die kunnen op za terdagavond geen pap meer, zeggen". Het veertje dat wij werkende vrouwen moeten laten om haar, wer kende vrouwen, een menselijke dag en weekend te bezorgen lijkt mij onbelangrijk. Het is een zaak van vrouwen-con tra-vrouwen, want de mannen vin den alle boodschapperig' uit den bo ze. Als de winkeldichte zaterdagmid dag komt zijn we er even gauw aan gewend, als aan onze eigen vrije zaterdag, de postkantoorsluiterij, de bankloosheid en verminderde ver- voersgelegenheid. Dat hebben de mannen er in één ogenblik door ge kregen. Laten wij dan niet zo lang zaniken. Men neemt aan dat de regering niet zal aarzelen opnieuw tegen Pa pandreou op te treden als deze kri tische verklaringen aan het adres van het militaire bewind zou afleg gen. Papandreou, die beschouwd wordt als een aartsvijand van de Griekse monarchie, heeft van 1963 tot 1968, de periode waarin hij premier was, voortdurend overhoop gelegen met het koninklijk huis en de conservatie ve aanhangers hiervan. Twee andere belangrijke politieke figuren hebben nog steeds huisarrest. Het zijn de conservatieve ex-premier Kanellopoulos .en mevrouw Helen Vlachos, een uitgeefster van dagbla den. Mevrouw Vlachos heeft in een brief aan het Internationaal Persinsti tuut in Zürich felle kritiek geleverd op de perscensuur in Griekenland. Perscensuur „Blijf schrijven over Griekenland, blijf vragen waarom het Griekse be wind zich niet houdt aan wat het heeft beloofd", zo schreef zij in de brief, die zij voor haar huisarrest had geschreven en die later door haar vrienden uit het land werd gesmok keld. „Het Griekse bewind, aldus me vrouw Vlachos, heeft in het openbaar aangekondigd, dat de persvrijheid voor het eind van het jaar in zekere mate zal worden hersteld. Zelfs een pseudo-vrijheid zou een vooruitgang zijn in die zin dat de Grieken daar door gespaard zouden worden voor de dagelijkse zware doses leugens en propaganda", zo staat in de brief. Het Internationaal Persinstituut heeft de bewuste brief naar al zijn leden en kranten in de gehele wereld gestuurd. Recordbreker speelt 36 uur hammondorgel ZANDVOORT Nico Krap, een 61-jarige Amsterdamse organist en pianist, voorspelde een maand ge leden dat hy het duurrecord klavier- spelen (dat met 34 uur en twee mi nuten op naam stond van de Ame rikaan Harold Whittaker) met twee uur zou verbeteren. Daar is hy zaterdagavond is geslaagd. Krap begon vrijdagmorgen om ne gen uur in het Zandvoortse café- restaurant „Kousenpael" met de bespeling van het hammondorgel. Toen hij zaterdagavond om twee minuten over zeven het record had gebroken kreeg hij groot applaus, maar Krap was nog niet aan zijn laatste band toe en speelde de voor spelde twee uur extra uit. In die 36 uur heeft Nico Krap meer dan 700 nummertjes in onafgebro ken spel laten horen. Na zoveel mu ziek kreeg hij een ovatie te verwer ken van een tamboerskorps. NCRV-DEO (7) De heer C. Burggraaf heeft de strekking van wat DEO wil in het geheel niet begrepen. Deze groep ia niet verontrust, maar overtuigd dat, gezien de „ernst van ons tijdsge wricht", een zuiver bijbels geluid moet worden gehoord. Wat hij schrijft over „een ander Evangelie" is een onheilige aantijging, evenals zijn opmerking over het kijk kastje. „De Evangelische Omroep" wil alleen maar de Zuivere Waarheid laten horen. Leiden B. G. Beulink KCRV-DEO (8) Wie de radio- en tv-schema's van de NCRV beziet die constateert wel een schraal beeld Van wat er over schiet voor godsdienstige en opbou wende actualiteitenprogramma's. Rotterdam C. VerspuiJ (9) Dat er onder de NCRV-leden velen verontrust zijn verwondert mij niet. Als Kamerlid heb ik hierop bij de behandeling van de begroting van CRM in december 1965 al gewezen met de woorden: „Wij betreuren het dat de radio-uitzendingen niet meer op het peil staan, waarop zij vroeger stonden". Wil de NCRV haar naam handhaven dan zal er meer Evangelie gebracht moeten worden, in 't bijzonder voor zieken, invaliden en ouden van dagen. Als NCRV-lid hoop ik dat de nieuwe stichting binnen de NCRV zal weten te bereiken, dat het roer werkelijk om gaat. Bergambacht P. Voogd iVCRV-BEO (10 en slot) Ik ben het geheel eens met dhr. B. W. Willems, die schreef dat de chris telijke stem in de ether één grote verwarrende cacofonie van onbegrij pelijke geluiden zou worden, waarbij de onderlinge kerkestrijd een grote rol zou spelen, indien elke richting" haar eigen omroepje had. Aan de NCRV is de uiterst moeilij ke taak om alle christf'ijke richtingen (en drommels, dat zijn er nog al wat!) „elck wat wils" te bieden, een taak, die naar zijn mening vrij goed wordt vervuld. Natuurlijk is er kritiek mo gelijk (al die christelijke richtingen kunnen die hebben!), maar wij moe ten het inderdaad ei- delijk eens ac cepteren, dat anderen, die zich ook uit volle overtuiging chri^enen noe men, er andere inzichten en behoeften op na houden en mogen houden op terreinen, waarover de Bijbel rich niet duidelijk uitspreekt. Den Haag k. de Bruin

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5