Coördinatie tussen gezagsdragers faalde Claim van miljoen bij verzekering Fiat 125: pittige versie van auto van het jaar Gedwongen huwelijken 16 procent Winst KLM afgelopen zomer 30 pet. gedaald Hang Zhoe in Londen geboycot Staatssecretarishoge tol voor welvaart ZATERDAG 7 OKTOBKH T>6? Tweede en slotrapport van commissie-Enschedé Regering bevordert overleg justitie en burgemeester DEN HAAG In het vandaag verschenen tweede en slotrap port van de commissie-En schedé wordt geconcludeerd dat de coördinatie tussen gemeen tebestuur, politie en justitie volledig zoek was; de verstandhouding tussen burgemeester Van Hall en de korpsleiding verre van gezond was; de verhouding tussen politie en pers te wensen over liet. Het slotrapport werd door de mi nisters Beernink (binnenlandse za ken) en Polak (justitie) tegelijk met een nota aan de Tweede-Kamer aan geboden. In de nota van de bewindslieden wordt gesteld dat de regering beslo ten heeft het plegen van overleg tus sen de officier van justitie en de bur gemeester over de openbare orde te zullen bevorderen. De regering neemt dit besluit na bestudering van het eerste rapport van de commissie (verschenen op 22 december 1966) en na overleg met de Commissarissen van de Koningin en de procureurs-ge neraal bij de gerechtshoven. Methode-Koppejan De ministers delen in deze nota voorts mee dat zij geen reden zien om de wetgeving zodanig te wijzigen dat het wegvoeren van betogers bui ten de bebouwde kom de metho- de-Koppejan formeel mogelijk wordt gemaakt. Zij voeren verschil lende bezwaren aan. De methode is bij verrassing een keer gelukt maar in de toekomst zal zij waarschijnlijk verdere ordeversto ringen teweeg brengen. Bijvoorbeeld wanneer men zich via bevriend ver voer onmiddellijk weer laat terug brengen. De ministers menen dat de bestaande wetgeving niet voldoende steun geeft voor deze methode van ordehandhaving. Minister Polak en minister Beer nink achten overigens de bezwaren van deze werkwijze te groot om de totstandkoming van zo'n wettelijke grondslag te bevorderen. Nog afge zien van de vraag of de methode Koppejan niet in strijd is met het Verdrag van Rome. De regering wijst nog op het be-. lang van een goed contact tussen poli tie en pers. Aan de sociaal-psycholo gische aspecten van de vorming van de politieman, waardoor rustig optre den wordt bevorderd zal aandacht moeten worden geschonken. De bewindslieden menen dat uit het materiaal van de commis sie-Enschedé lering kan worden ge trokken over de wijze waarop het bestuur in al zijn geledingen te werk Van Hall De commissie merkte voorts in haar rapport op dat de regering Amsterdam als plaats van huwelijk van prinses Beatrix heeft uitgekozen zonder dat het gemeentebestuur er van op de hoogte was gesteld. Hoe wel in het college van wethouders hier bezwaren tegen zijn gerezen, WAGENINGEN Het gedwon gen huwelijk in Nederland (16 pro cent van het totaal in de jaren 1959 tot 1961, tegen 20 procent over die periode in de VS) staat in direct verband met levensbeschouwing, graad van ontwikkeling en milieu. Tot deze conclusie komt het rap port Enforced Marriage in the Ne therlands van dr. G. A. Kopy, hoog leraar in de gezinssociologie en M. Keuls, wetenschappelijk hoofdamb tenaar in de statistiek. Het verschijnsel doet zich het minst voor bij rooms-katholieken, 1 daarna bij calvinistische protestan ten met als uitzondering de uiterste rechterflank van de gereformeerde gezindte. De meeste gedwongen hu welijken komen voor onder vrijzinnig protestanten en buitenkerkelijken. Regionaal bezien komt het ver schijnsel het meeste voor ten plat- telande. Kans op mislukking is bij een gedwongen huwelijk het grootst (27 procent scheidingen). In maat schappelijk 'hogere klassen komen minder gedwongen huwelijken voor, dan in maatschappelijk lagere. klas- Ons landelijk percentage is het laagst van alle westelijke landen. Pré-advies over Siebe v. d. Zee HILVERSUM Tijdens een extra vergadering heeft het dagelijks bestuur van de AVRO besloten geen -uitspraak te doen over de verhouding van Siebe van der Zee tot de N.V. Van Heijst. Besloten werd dat het algemeen bestuur deze affaire verder zal afhan delen. Men is van mening dat alleen het algemeen bestuur competent is hier stappen te ondernemen. Het da gelijks bestuur heeft wel een pré-ad vies uitgebracht. Het algemeen bestuur zal 14 okto ber een slissing nemen. Volgens een verklaring van mr. Mijnlieff, directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenlandse zaken is dit gebeurd op aandrang van oud-bur gemeester Van Hall, die meende dat Amsterdam „ook eens wat moest heb- Het rapport is voorzien van een deskundigeverklaring van prof. Rooij over de invloed van pers, radio en tv op de gebeurtenissen in Amster- De houding van de pers is over het algemeen genuanceerder geweest. Me de door het opereren van verschil lende media naast elkaar is binnen de sfeer van de communicatiemedia een krachtenveld geschapen waarvan de richting niet eenzijdig kan worden genoemd. Wel meent prof. Rooij dat het com munistisch dagblad De Waarheid in vloed heeft gehad op het aanzetten tot de ordeverstoringen op de 13e ju ni 1966, De commissie-Enschedé acht het echter niet aangetoond dat er be wust is gestreefd een enorme rel te creëren. Achtergronden De sociologen prof. Van Doorn en- prof. Van Braam geven in een bijlage een schets van de achtergronden van het ontstaan van de moeilijkheden in de hoofdstad. Prof. Van Doorn meent dat een escalatie van de conflicten is ontstaan, veroorzaakt door het optre den van de provo's; het feit dat de politie te weinig manoevreerruimte had terwijl door de ruime publiciteit over de ordeverstoringen de provo's geprikkeld werden verder te gaan met hun acties. Prof. Van Braam meent dat er een verschil van aanpak was tussen de bestuurlijk-politieke beleidslijn en de justitie. Het bestuur probeerde te la- véren tussen demonstratievrijheid en openbare orde terwijl de justitie er van uit ging dat ieder die de regels overtreedt dient te worden voorge leid en berecht. Het bestuur probeer de daarentegen de appaïseren en te sussen. Het toonde de trekken van regentenredelijkheid en opportu nisme. Op grond van diverse verklaringen komt de commissie-Enschedé tot de conclusie dat een aantal specifieke moeilijkheden verkeerscongestie, woningnood, financiële moeilijkheden hebben bijgedragen tot een extre mistische tendens in de Amsterdamse bevolking. De commissie-Enschedé stelt na drukkelijk dat haar rapport niet be doeld is om verwijten aan indivi duele gezagsdragers te maken. Haar rapport is vooral bedoeld als uit gangspunt voor verdere overwegin gen, hoe men het toekomstig beleid ter verbetering van de bestaande ver houdingen kan ondersteunen door so ciaal-wetenschappelijk onderzoek. Bende smokkelt marihuana HAMBURG De politie van Ham burg heeft vrijdag een smokkelbende in verdovende middelen opgerold. Bij de arrestaties werd een hoeveelheid van vijftig kilo marihuana in beslag genomen. De bende zou in tal van Duitse steden afnemers hebben voor hun smokkelwaar. Het schip, afkomstig uit Marokko, had de verdovende mid delen in het Middellandse zeegebied ingenomen. De partij zou op de zwar- Studenten betogen tegen Springer WE5TT-BERLIJN In West-Ber- lijn hebben gisteren studenten een bijeenkomst ter herdenking van de in 1922 door rechtse radicalen vermoor de Duitse minister van buitenlandse zaken Walther Rathenau verstoord om te protesteren tegen de aanwezig heid van de kranten- en tijdschriften uitgever Axel Springer. Door mid del van vlugschriften en door het roe pen van leuzen maakten zij duidelijk dat Springer naar hun oordeel een fascist is, wiens bladen in Berlijn een „opruiende propaganda tegen minder heden voert." Zij pleitten voor naas ting van Springers concern. Grote zwendel voor rechtbank (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Woensdag zullen In een mammoetzitting van de recht bank zes verdachten terecht moeten staan die betrokken zijn geweest bij een verzekeringszwendcl. Van 1963 tot 1965 hebben de verdachten vrij wel ongestoord valse contracten kun nen afsluiten en vele tienduizenden guldens aan verzekeringspenningen kunnen innen. Alle te laste gelegde feiten spelen zich af rondom de bedrijven Kraan- buil, Havenbedrijf Hilltrade en Mo to Expo Feijenoord. De directeur van deze ondernemingen C. W. van der H. (57) zal daarom woensdag de centrale figuur zijn „in deze enorme zwendelzaak, waarvan volgens insi ders de feiten niet binnen de grenzen zijn te houden." Een van de meest opzienbarende misdrijven was dat de directeur de 37-jarige chauffeur C. G. opdracht gaf zijn vrachtautocombinatie, die was geladen met hoog verzekerde dump- 25 miljoen gulden minder SCHIPHOL Volgens een voorlopige schatting heeft de KLM in het afgelopen zomer seizoen van april tot oktober een winst geboekt die circa 30 pet. minder zal zijn dan die van de overeenkomstige periode van 1966. President-directeur dr. G. van der Wal heeft dit gisteren op Schophol meegedeeld op een bijeenkomst van het vliegend personeel. De winst over de eerste vijf maan den van het boekjaar (april tot en met augustus) bedroeg toen 75 mil joen gulden, hetgeen dus betekent dat over dezelfde periode van dit jaar een winst voor ongeveer 50 mil joen gulden zal zijn gemaakt. Dr. Van der Wal somde voorts de volgende eveneens naar ruwe schat ting opgestelde cijfers over het afgelo pen zomerseizoen op: een stijging van 10 pet in de totale produktie. van 9 pet in het vervoer, doch slechts 2 pet in de inkomsten ten gevolge van de lagere tarieven. Bovendien zijn de Voor drie mil joen werken wacht nog ROTTERDAM B. en W. zeggen in antwoord op vragen van het raadslid J. H. Daim (pac.soc.) dat Ge deputeerde Staten nog geen goedkeu ring hebben verleend aan raadsbeslui ten waarmee een bedrag van ruim drie miljoen gulden is gemoeid. Het betreft besluiten tot het beschikbaar stellen van kredieten voor nieuwe werken ten laste van de kapi- taalsdienst. Voor 97 van dergelijke besluiten van ruim 39 miljoen gulden is wel goedkeuring gegeven. Gezagvoerder Stroeve krijgt onderscheiding SCHIPHOL - KLM-gezagvoerder Jan Stroeve (53) is vrijdag de hoogste KLM-onderscheiding overhandigd: de gouden speld van de maatschappij met drie briljanten. De heer Stroeve kreeg de on derscheiding voor de 25.000 vlieguren die hij in zijn dertigjarige carrière heeft gemaakt. Hij is nog een van de weinige vliegers die een loopbaan hebben gemaakt, die door weinigen zal worden geëvenaard. Gezagvoerder Stroeve is een van de vijf piloten die in de oorlog de life-line" van Londen naar het neu trale Lissabon vlogen. In totaal vijf honderd vluchten. Directeur Van der Wal reikte de hoge onderscheiding uit. In het verleden is de gouden KLM-speld met de drie briljanten slechts vier maal uitgereikt. bedrijfskosten gestegen met 10 pet, hetgfeen ertoe bijdroeg dat de in komsten per ton/km 6 pet lager kwa men te liggen. De beladingsgraad bedroeg 59,3 pet. Op de drukste punten, t.w. die over de Oceaan naar de VS en Canada, slagaders van het bedrijf, nam het aantal passagiers met 13 pet toe, de inkomsten echter als gevolg van de lagere tarieven slechts met 1 pet. Vrouw overviel bank: eis 1 jaar ASSEN Officier van justitie mr. Van Oldenbeek heeft gisteren tegen een 36-jarige vrouw uit Coevorden een jaar gevangenisstraf geëist, waar van drie maanden voorwaardelijk. De vrouw, moeder van vier kinderen, pleegde op 18 juni een overval op het bijkantoor van de Nutsspaarbank in haar woonplaats. Zij. sloeg een kan toormeisje driemaal met een rubber hamer op het hoofd, waardoor zij bui ten bewustzijn raak te- De vrouw, die ipet haar driejarig zoontje in de waridelwagen, waarin de hamer was verborgen, het kan toor was binnengekomen, nam bijna tweehonderd gulden mee. Van dit geld betaalde ze enkele rekeningen. In rapporten over deze zaak werd de vrouw „wat kinderlijk" genoemd. De officier zag hierin ook de verkla ring voor haar daad. Raadsman mr. Tigelaar verweet de echtgenoot ook schuld. Hij noemde de overval een wanhoopsdaad, omdat de vrouw in geldnood verkeerde. Zij had hoge schulden, zo zei ze, en durfde die niet te bekennen aan haar man, die haar al vele malen had verweten dat zij niet met het huishoudgeld kon omgaan. goederen in het Boerengat te rijden. De chauffeur was voor deze stunt, die het bedrijf 121.430 zou opleve ren, een beloning van duizend gulden in het vooruitzicht gesteld. Een andere spectaculair staaltje van bedrog was de vernieling van een brugkraan. Voor 125.000 had Van der H. de kraan gekocht. Onmid dellijk verzekerde hij het gevaarte voor 145.000. Moedwillig werd de kraan bij het plaatsen vernield, waar door de verzekeraars de hoge uitke ring moesten betalen van 66.250. Waren de twee voorgaande feiten opzienbarend te noemen, de manipula tie met het binnenschip Vier Gebroe ders was minstehs zo gerafineerd op gezet. Voor ƒ290.000 was het schip met lading verzekerd. Men draaide toen de buitenboordkranen open waardoor het schip volliep. Het Delftse haven tje bleek echter te ondiep te zijn, zodat het scheepje niet zonk. Toen uit een onderzoek bleek dat het schip opzettelijk tot zinken was gebraoht kwam de hele zaak aan het licht. In totaal zou Van der H. voor onge veer egn miljoen gulden bij verzeke ringsmaatschappijen hebben ge claimd. Onder de verdachten bevinden zich ook de 31-jarige zoon van de direc teur en diens broer. LONDEN De Londense havenar beiders hebben vrijdag besloten het Chinese schip Hang Zhoe te boycot ten. Deze actie is een gevolg van de vechtpartij tussen de bemanning en de havenarbeiders. Aanvankelijk was er een werk groep aangewezen die de Hang Zhoe toch moest lossen. Toen de arbeiders dreigden met een massale staking werd de opdracht onmiddellijk inge trokken. Het ministerie van buitenlandse za ken weigerde in te gaan op het ver zoek van de vakbonden het schip te verwijderen uit de haven van Loh- Het demonstratieschip ligt nog steeds, compleet met spandoeken, in de haven te wachten om gelost te worden. Aan de ene zijde het span doek waarop een groet wordt ge bracht aan Engeland. Op een ander doek worden de Britse autoriteiten ervan beschuldigd fascistische relle tjes te hebben uitgelokt. De Hang Zhoe baarde, enkele we ken in Rotterdam ook al'opzien, toen de opvarenden het communistische Chinese schip Li Ming met het schreeuwen van Mao-leuzen en het rode boekje in de hand in de Waalha ven verwelkomden. ACCRA In Ghana zullen 23 personen terecht moeten staan we gens beschuldiging van corruptie. Zij zouden ook hebben geknoeid met im portvergunningen. Onder de verdach ten bevinden zich vier ministers uit het kabinet van de afgezette presi dent Nkroema. Conrges over hartrevalidatie (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK AAN ZEE Deze week is in De Baak in Noordwijk aan Zee een internationale conferen tie over hartrevalidatie gehpuden. Zestig specialisten uit '28 landen, waaronder alle Oosteuropese, hebben hun kennis en ervaring uitgewisseld. Als voorzitter trad op dr. C. L. C. Nieuwenhuizen, cardioloog van het St. Anthoniusziekenhuis in Utrecht. Twee jaar geleden vertegenwoordig de hij de Nederlandse regering op een congres in Boekarest. Aan het begin van de conferentie merkte staatssecretaris Kruizinga (volksgezondheid) op dat we met de hoge sterfte van hart- en vaatziekten onze tol aan de welvaart betalen en dat de levenskansen van een man van veertig jaar nauwelijks gunstiger zijn dan die in 1900. Uitgangspunten voor de conferentie vormden een rapport van de Poolse regering en een studie van de Neder landse Hartstichting. Daarin wordt gepleit voor het oprichten van enkele revalidatiecentra in Nederland. De revalid'atiecommissie van deze stichting zal zijn licht opsteken in de praktijk en nagaan in andere landen hoever men daar met de revalidatie is gevorderd. Zo zal onder meer een studiereis naar Polen worden ge- 5? (Van onze redacteur automobilisme) Fiat heeft een nieuwe troef in handen genomen op de auto markt. Na het succes met de 124, vorig jaar de „auto van het jaar", is er nu ook de 125: een wat luxere, maar vooral ster kere versie ervan. Dat het verschil voornamelijk on der de motorkap schuilt, merkt men ai direct: de wagen is pittig, aece- leert snel en heeft een top van bijna 160 echte kilometers. De 99 SAE-pk's van de 1608 cc viercilinder motor jagen de 125 in 9,5 seconden naar de 80 km per uur. Wat bij dat fel accelereren opvalt, is de souplesse van de versnel lingsbak. Zelfs in de drie kan men er nog mee op de 130 km komen. Een pré is ook de geluidloosheid. Slechts een licht geruis verraadt; dat de mo^or op hoge toeren draait. Vast Wat de wegligging betreft: de au tomobilist die niet vertrouwd is met Fiat, zal wellicht wat onwennig staan tegenover de wat stugge ve ren. Maar dat is nu eenmaal een Fiat-kenmerk. De Italianen rijden graag stug en houden niet van dei nende wagens. Een groot voordeel van deze eigenschap is echter, dat de wagen zeer vast op de weg ligt en vrijwel niet uit een bocht is te krijgen. Zelfs bij hoge snelheden niet. Daarmee is de 125 een grote mate van veiligheid meegegeven. Die vei ligheid wordt ook bewerkstelligd door de vier schijfremmen: overi gens wel noodzakelijk op een wagen met deze snelheden. Wie de 125 vergelijkt met de 124 merkt naast het verschil in de mo tor ook onderscheid in he+ carrosse rie. De wielbasis is 10 cm breder, de lengte 20 cm, terwijl ook het ge wicht groter is: 1010 kg. Voorts maakt de wagen een wat luxere indruk, al is de vormgeving eenvoudig gebleven. Van binnen is de 125 bepaald ruim. De kunstleer beklede stoelen zitten comfortabel en kunnen geheel naar achteren worden geklapt, waar door ligbanken ontstaan. Luxe in het interieur vormt ook het hout op het dashboard. En niet alleen dat hout. De wagen is uitge rust met verscheidene handige ex tra's, zoals een toerenteller en ver klikkerlampjes, die branden als men de handrem er nog op heeft staan en de choke uit is. Ilandgas Voorts kan de automobilist op rustige lange trajecten gebruik ma ken van handgas: een knopje, dat alleen maar hoeft te worden uitge trokken om de wagen een constante benzinetoevoer te geven. De voeten heeft men dan vrij. Andere extra's: het mechaniekje in de ruitenwisser, dat deze in sta&t stelt normaal of met korte onderbre kingen te werken het bakje voor het (handzame) pookje, waar men papie ren kan leggen, die men bij de hand wil houden. Daarnaast is er onder het dashboard nog een zeer ruime bergplaats. Het enige wat tijdens onze rijtest wat tegenviel, was het benzinever bruik. De vrij forse rijder zal nauwe lijks de 1 op 8 kunnen halen. In samenwerking met de Vereni ging Het Nederlandse Blindenwezen heeft het Verbond voor Veilig Ver keer een brochure samengesteld, waarin "alle verkeersregels zijn op genomen, die van belang zijn voor blinde of slechtziende weggebruikers. De verkeerscoÖe (een uittreksel uit de door het verbond en ANWB .ge publiceerde algemene „verkeersdo de") verschijnt in twee edities. Voor de 1700 blinden in ons land, die het brailleschrift beheersen, is een editie in braille gedrukt. Voor de slechtzienden is een zwartdruk verkeerscode in extra grote letters verschenen. De beide edities worden gratis beschikbaar gesteld. GARANTIE VOOR WITTE BENZINE Tussen meer dan 250 van de 1000 witte-pomphouders en de uitgevers maatschappij Interprint NV in De venter (uitgeefster van het maand blad Goedkoop Rijden) is een rege ling tot stand gekomen volgens welke aaii alle klanten van deze pompen volledige garantie wordt gegeven wat betreft de kwaliteit van de,te leveren benzine. Een en ander komt hierop neer, dat wanneer een motor storingen vertoont, deze gratis door eqn neu trale instantie (ANWB) kan wor den, onderzocht. Mocht hierbij blij ken. dat er inderdaad schade is ont staan door het gebruik van witte benzine, dan worden de reparatie kosten geheel vergoed. Nieuwe regels in Frankrijk De Franse regering heeft een groot aantal nieuwe verkeersvoor- schriften voorgesteld met het oog op het stijgende aantal verkeers slachtoffers. Volgens de nieuwe plannen^ mo gen automobilisten het eerst'ë jaar dat ze achter het stuur zitten, niet harder rijden dan 90 km per uur en moeten ze een speciale plaat op hun wagen hebben. De bezitters van „heel snelle wa gens" niet nader aangeduid, maar waarschijnlijk vooral sport- modellen betreffend zullen een speciale proef moeten afleggen voordat ze „de grote weg" op mo gen. Automobilisten van boven de 70 jaar moeten zich om de twee jaar laten keuren, boven de 76 zelfs elk jaar. Vrachtrijders moeten vanaf hun 60ste regelmatig gekeurd wor- De 37 nieuwe voorschriften 114 herziene bepalingen zullen la ter dit jaar ter goedkeuring aan de staatsraad worden voorgelegd. Wor den ze aangenomen, dan gaan ze met ingang van 1 januari in. In 1965 kwamen op de Franse wegen meer dan 11.000 mensen het leven, waarmee Frankrijk der de Europese landen de tweede plaats innam achter West-Duits- Av Aanduiding, dat de plaatselijke kroeg geopend is BIKINI-verbodsbord, vooral beneden dé grote Dit bord geeft een zinvolle verwijzing naar een .meer comfortabele wijze van zich verplaatsen U nadert een begraafplaats Enge man probeert klein meisje te pakken U nadert een reeds eerder door automobilist I geramd verkeerszuiltje Krijg het heen en weer (Bekende zegswijze in de spontane gedachten- wisseling tussen weggebruikers) Waarschuwing voor krijgertje-spelende kinderen Samen uit, ja gezellig 1 Motoragent volgt u Weggedeelte, uitsluitend toegankelijk voor leden Koninklijk Huis Attentie voor lichten De centrale politie-vcr- kecrscommissie en hel Verbond voor Veilig Ver keer zijn onder het motto „goed achterlicht - zi wei!" een verlichtingsactie begonnen met het doel de weggebruiker te doordrin gen van het grote belang van een goede verlichting. Bij een onlangs door het verbond gehouden onder zoek, waarbij de aandacht speciaal op de fietsers gericht, is gebleken, dat één van de vijf fietsers zich in het verkeer be geeft met ondeugdelijke of geheel geen verlich ting. Het verbond wijst er op, dat van de 5.1000 voertui gen, die de ANWB vorig j aar controleerde 47000 kop- lampen niet deugden. Bij 14000 auto's moest een re paratie aan de koplampen worden uitgevoerd. Van 29000 auto's bleken dé kop lampen te hoog afgesteld. 5393 lampen moesten wor den vernieuwd. Ook adviseert het ver- bond niet alleen de lam pen van rijwiel, bromfiets en auto om de twee jaar te vernieuwen, maar ook bij een defecte lamp beide lampen te vervangen (bij de auto beide koplampen dus, bij de fiets voor- en achterlicht). Voor fietsers, brom fietsers en wandelaars wordt bij avond of nacht het dragen van lichte kle ding aangeraden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7