Weekagenda Russische violist speelt Khatchaturian-concert 25.75 Japanner dirigeert werk van landgenoot NYLON Schilderijen om meer dan eenmaal naar te kijken GROFVUIL- OPHAALDIENST. Bowlingcentrum Noordwijk trekt veel bezoekers jnETHFE LEIDSE COUBAKT ZATERDAG 7 OKTOBER 198T Zaterdag (7 oktober) L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- densoc.: „Stadsspel met standwerkers- wedstrijd", ouderensoc., prof. dr. J P van Praag over humanisme. DEN HAAG: Schouwburg, 8.15 urn- Haagse Comedie met ..Helder zien in het donker". Diligentia, 2.15 uur: Toneelgroep Arena met „Het laatste loverbos"; 8.15 uur: Jaap van de Merwe's cabaret „Aaii Poes". Mauritshuis, 8.15 uur: The Jaye Consort. Paviljoentheater, 8.15 uur: De Nieu we Komedie met „De dienstlift" en „Een beetje pijn". Nassau Dillenburgstraat 8, 2.30 uur: poppentheater Guido van Deth met „Het ijzeren hek en de vuurrode vis". Galileïstraat 2a, 2.30 uur: poppen theater Frank Kooiman met „Mimi, de wonderkat'. DELFT: Microtheater, 8 uur: Toneel groep De Flits met „De kinderen van Eduard". Waalse kerk, 3.30 uur: koorconcert met solisten. Maandag 9 oktober Zaal Maria-Gijzensteeg, 8 uur: alge mene ledenvergadering De Natuur vriend. Nieuwe Rijn 29-32, 3 tot 5 uur: re ceptie t.g.v. vijftigjarig bestaan Iemco N.V. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 uur: Ensemble met „Pygma lion". Dinsdag 10 oktober Koningskerk, 8 uur: afdeling Lei- den-noord Christenvrouwenbond. Spreekster mevrouw Ameling uit Den Haag over: Levenskunst en levensstijl. Jeugdhonk Charlotte de Bourbon hof, 7 uur: elektronicaclub De Detec tor. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie Orkest o.l.v. Bruno Maderna. Solist Wilhelm Kempff. Rijksherbarium, Schelpenkade 6, 8 uur: dia-avond afdeling Leiden natuur historische vereniging. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur christelijke emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. DEN HAAC Koninklijke Schouw burg, 8.15 uur: Nederlandse Comedie met „Het flauwgevallen paard". Diligentia, 8.15 uur: Jaap van de Merwe's cabaret „Aaii Poes''. Aula gemeentemuseum, 8.15 uur: Het Guarneri Trio (Herman Krebbers, viool, Jean Decroos, cello, en Daniële Dechenne, piano). Zaal Oldeslo, G. Kasteinweg 1, 8.15 uur: West-Nederlands Symfonie Or kest o.l.v. Sam Swaap m.m.v. Ernö Olah, viool. Jodeph's Place :onder Palacehotel) 10.30 uur: cabaret chantant Sing along. Gebouw Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Nederlands Kamer Orkest o.l.v. Szymon Goldberg m.m.v .Erna Spoor- enberg, sopraan, Janny van Wering, klavecimbel, en Joke Vermeulen, alt- RIJSWIJK Bonifaciuskerk, 8.15 uur: Joop Schouten, orgel, m.m.v. Heinz Friesen, hobo. Woensdag 11 oktober Stadsgehoorzaal, 8 tot 2 uur: feest avond plaatselijke kamer van vereni gingen. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: zitting sociaal raadsvrouw. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 uur: Nieuw Rotterdams To neel met „Tartuffe". Circustheater, 8.15 uur: Het Natio naal Ballet m.m.v. Het Nederlands Be geleidingsorkest o.l.v. André Presser. Diligentia, 8.15 uur: Jaap van de Merwe's cabaret Aaii poes. Joseph's Place (onder Palacehotel), 10.30 uur: cabaret chantant Sing along. Galileïstraat 2a, 2.30 uur: poppenthe ater Frank Kooman met De muziek mannetjes". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Bruno Maderna m.m.v. Wilhelm Kempff, pia- DELFT Microtheater, 8 uur: to neelgroep De Flits met „De kinderen van Eduard". Donderdag 12 oktober Den Burcht, 8 uur: jaarvergadering Ons Grunnegerlaand. Stadsgehoorzaal, 8 uur: jaarvergade ring KNVB. DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur: Jaap van de Merwe's cabaret Aaii Joseph's Place (onder Palacehotel), 10.30 uur: cabaret chantant Sing along. Evangelisch Lutherse kerk,- 8 uur: Dirk Janszn. Zwart, orgel. Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: bijeenkomst christen-vrouwen Leiden- zuid-west Ds. J. Bovenberg over: Avontuur met de Bijbel Vrijdag 13 oktober Stadsgehoorzaal, 8 tot 2 urn-: feest- avond Felicitatiedienst. Boshuis. 7 uur ruilavond. Stadhuis. 2 uur: huwelijk zes bruidsparen tegelijk, georganiseerd t.g.v. tienjarig bestaan Felicitatie- dienst. De Turk, 4 tot half 6: receptie N. van Ginkel t.g.v. zijn veertigjarig jubi leum in dienst van de Grofsmederij. Pieterskerk, 8 uur: Vredesappèl. Auberge Frangaise, 9 uur: Leids zol dercabaret. Gerestraat/Gortestraat, 3 uur: offi- Residentie-Orkest te Leiden LEIDEN Dinsdag 10 oktober heeft het eerste concert plaats in de abonnementsserie, die het Residentie-Orkest ook in dit sei zoen weer te Leiden zal verzorgen. Zoals gebruikelijk is er door de orkestleiding naar gestreefd ook in de Leidse programma's een evenwicht te scheppen tussen wat men tegenwoordig het „ijzeren" repertoire noemt en de muziek van vóór en na het klassiek- romantische tijdperk. De vele liefhebbers van het tradi- EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) ciële ingebruikneming tijdelijke huisvesting ten behoeve van de post en telegraafdinest. LHJ-gebouw, Levendaal 101: Esta- DEN HAAG Circustheater, 8.15 uur: Het Nationale Ballet m.m.v. het Nederlands Begeleidingsorkest o.l.v. André Presser. Diligentia, 8.15 uur: Jaap van de Merwe's cabaret Aaii poes. Kloosterkerk, 1 uur: Bernard Re- nooy,orgeL DELFT Microtheater 8 uur: to neelgroep De Flits mét „De kinderen van Eduard". VOORBURG Christus - Koning kerk. 8 uur: 'Voorburgse oratoriumver eniging m.m.v. Residentie Kameror kest o.l.v. Rocus van Yperen in Hohe Messe van Bach. Zaterdag 14 oktober Stadsgehoorzaal, 8 tot 12 uur: we reldkampioenschappen accordeon. LHJ-gebouw, Levendaal 101: toneel groep Rehoboth. Stationsplein, 12.50 uur: vertrek voor excursie naar de Pan van Persijn te Katwijk (afdeling Leiden natuur historische vereniging). DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Zo is het (of zo lijkt het)". Circustheater, 8 uur: The American Folk Blues Festival m.m.v. Sonny Ter ry en Brownie McGhee. Diligentia, 2.15 uur: toneelgoep Are na met „Het laatste loverbos"; 8.15 uur: Jaap van de Merwe's cabaret Aaii poes. Paviljoentheater, 8.15 uur: De Nieu we Komedie met „Het treurig lied van een triest café". Nassau Dillenburgstraat 8. 2.30 uur: poppentheater Guido van Deth met „De vogels en de vogeldief". Galileïstraat 2a, 2.30 uur: poppethe- ater Frank Kooman met „Manus, de vogelverschrikker", 8.15 uur: muzikaal poppencabaret en cabaretprogramma „Vossestreken". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Concertgebouworkest o.l.v. Ber nard Haitink m.m.v. Zino Francescat- ti. viool. DELFT Alcuïn. Oude Delft 57, 8.30 uur: kwartet Ben Webster. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende geval len: Haven Apotheek. Haven 18, tel 20085. Op zaterdag 7 oktober is in Leiden, 's morgens van 8 tot 12 uur, voor spoedeisende gevallen bovendien geo pend: apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel 20136. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven Apotheek. De Oegstgeetse Apotheek en Apo theek Voorschoten zijn de gehele week geopend. Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand- veer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. culin-feminin (18 jaar). Lido (2.15 en 7.30 uur): Dr. Zhivago. (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Bertrand in on(t)roerend goed. (Alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): 's Nachts langs het strand (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De jonge Venus. (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Je leeft maar twee keer. (18 jaar). tionele repertoire willen we graag opmerkzaam maken op de uitvoe ringen van Wagners Siegfried Idyll (10 okt.), Bruckners weinig ge speelde zesde symfonie (19 dec.), Tsaikofski's zesde symfonie (16 jan.), Mozarits Divertimento KV 287 (6 febr.), en Beethovens eerste symfonie (2 april). Van de instrumentale solisten be hoeven Wilhelm Kempff (10 okt.), Monique Haas (14 nov.). Willem Noske (19 dec-), Theo Olof met Theo Bruins (6 febr.) en Rudolf Firkusny (2 april) geen verdere aanbeveling. Nieuw voor ons is de Russische violist Victor Tretiakov, die op 16 januari het vioolconcert van Khat- chaturian zal spelen. Die avond zal trouwens helemaal een speciaal karakter dragen, want dirigent is dan de Japanner Hiro- yuki Iwaki en hij dirigeert bij die gelegenheid een werk van een land genoot, Toyama: de symfonie Ki- koku, hetgeen zoiets als „terugkeer uit den vreemde" schijnt te beteke- Bekender zal ons Leidenaars stel lig Bachs Hohe Messe in de oren klinken, die onder Willem van Ot- terloo op 28 nov. met het Ned. Ka merkoor en solisten wordt ten ge hore gebracht, waardoor deze ons zo vertrouwde dirigent een lang ge koesterde wens in vervulling ziet Pierre Boulez zorgt natuurlijk op 27 febr. voor een bijzonder pro gramma: naast de door Leo Schra- de verzamelde muziek bij enkele koningskroningen uit de centrale middeleeuwen (met o.a. de Haghe- sanghers) zal dan een tweede Eclat van Boulez ten gehore worden ge bracht, voorts Bartóks muziek voor strijkers, celesta en slagwerk. Voor liefhebbers van de muziek van de zgn. Weense school van Schoen berg signaleren we Weberns or keststukken op 5 op -10 oktober onder Maderna, en Bergs Kammer- konzert op 6 februari onder Van Otterloo. Tenslotte nog een specialiteit voor hen, die geboeid zijn door die eigenaardige periode in onze muziekgeschiedenis tussen roman tiek en moderne tijd en wel het Poème de 1' extase van die zonder linge tijdgenoot Tsjechof, Alexan der Skrjabin, die meende dat de tijd was aangebroken voor een waarlijk wereldomvattende mu ziek zoals Beethoven die bedoeld had. Zijn werk trekt de laatste tijd iets meer aandacht dan vroe ger en waarschijnlijk terecht. In het doorgaans aantrekkelijk uitgevoerde en zeer lezenswaar dige maandblad Het Residentie-Or kest, waarop men zich tegen zeer billijke prijs kan abonneren doch dat te Leiden nog veel te weinig bekend schijnt te zijn, vindt men over dit werk van Skrjabin een in teressante toelichting van dr. Von Gleich, die vrij kort geleden aan ADVERTENTIE Th. J. var der HEIJDEN LTB Leiden verhuist LEIDEN Maandag verhuist het Verzekeringskantoor van de LTB van de panden Rijnsburgerweg 193- 195 naar het nieuwe gebouw Hoge Rijndijk 306 te Leiden. In het voor jaar van 1968, als de nieuwbouw ge heel is voltooid, heeft de officiële opening plaats. deze Russische componist een proef schrift heeft gewijd. Alles tezamen ziet dit seizoenpro gramma er weer uitstekend uit en het verdient onze aandacht alles- Het Residentie-Orkest bestaat thans uit 107 leden, Alle secties van het orkest zijn volledig bezet en dat wil wat zeggen in deze tijd van schaarste aan goede musici. Twee markante figuren zullen we intussen niet meer op hun oude plaatsen aantreffen, vooraan bij de celli, en wel Edvard Röntgen en Henri Zagwijn. Hun opvolgers, uit het orkest zelf voortgekomen, zullen zich stellig inspannen hen goed te vervangen. J. v. d. V. COR BLOK BIJ GALERIE WALENKAMP LEIDEN De in 1934 geboren Hagenaar Cor Blok, die tot 20 okto ber schilderijen en tekeningen expo seert bij Galerie Walenkamp, maakt het de kijker niet gemakkelijk. Zijn werk zit vol niet onmiddellijk door zichtige symbolen, citaten en verwij zingen naar de literatuur, de muziek en de schilderkunst. Blok is zich daarvan terdege bewust, getuige zijn uitspraak, die min of meet als motto voor deze expositie (en voor al zijn werk waarschijnlijk) geldt: „Het beeld geeft zijn inhoud niet in één keer prijs". Zoals ook bij moderne poëzie krijgt de kijker, resp. lezer de „schoonheid" niet meer op een presenteerblaadje aangeboden: hij moet als het ware in de huid van het kunstwerk kruipen om op eigen kracht de parels die bepaald niet voor de zwijnen geworpen willen zijn, te ontdekken. Het voordeel daarvan is dat je niet gauw uitgekeken raakt: je ziet steeds weer nieuwe dingen of je komt tot een andere interpretatie van bepaalde onderdelen, totdat dan ten slotte het beeld zijn inhoud heeft prijs gegeven. Of het ooit zover komt is dan nog de vraag, maar erg belangrijk is dat niet: om een kunst werk te waarderen, hoef je het niet altijd helemaal te „begrijpen". Een bezwaar van werk als dit zou wel eens kunnen zijn dat het te intel lectualistisch tot stand komt. Een schilderij is ten slotte geen crypto gram; als je dat hebt opgelost, heeft het zijn waarde verloren. Wie erach ter is, of meent te zijn, wat de schil der heeft bedoeld, moet niet het ge voel hebben dat hij het schilderij wel weg kan gooien. Daarmee is niet gezegd dat dit met het werk van Blok het geval is; wel dat het ge vaar niet denkbeeldig is. Duidelijk blijkt intussen uit de ten toongestelde schilderijen en tekenin gen dat de schilder nog volop aan het experimenteren is. Daarbij zoekt hij vooral naar een combinatie van beeld en schrift. Sommige van zijn doeken doen sterk denken aan strip verhalen. Zelfs is hij zover gegaan ergens tussen allerlei beelden een stuk proza te zetten, dat al wordt (alweer) niet onmiddellijk duidelijk hoe met die beelden correspon- Experimenteel is zijn werk ook in zoverre dat hij voortdurend probeert met dezelfde motieven andere combi naties te vormen, tot nieuwe con trasten te komen. Het is een van de aspecten die zijn werk belangrijk maken, omdat hij op een nieuwe ma nier, en veel doeltreffender dan de landschapjesschilder die hetzelfde wil, de werkelijkheid probeert uit te beelden. Hij schildert niet natuurge trouw een boom, maar toont aan dat het ene wortelmannetje, hoewel pre cies eender geschilderd maar in een ander context geplaatst, het andere wortelmannetje niet is. Zoals in de werkelijkheid dezelfde man met de zelfde hoge hoed op een bruiloft een ander is dan op een begrafenis. Dat Cor Blok (docent aan de Aca demie van beeldende kunsten in Til burg en medewerker voor beeldende kunst aan De Groene) onderweg is, blijkt ook uit de sprekender kleuren van zijn recentere doeken. Te ver wachten valt dat de kleur, meer dan tot nog toe het geval was, mede in zijn experimenten betrokken zal wor- LEO KLEYN Leiderdarp.se architect in forum over kleuren LEIDERDORP De architect J A v d Berg zal op 12 oktober deel uitmaken van een forum dat wordt gehouden op de veertiende Neder landse kleurendag van de Neder landse vereniging voor kleurenstu- die. Op het programma staat onder meer een teach-in over kleur in leef ruimten, die wordt gehouden in het Stedelijk museum in Amsterdam. Ook de heer H Dijkstra uit Oegst- geest zal in het forum zitting heb- Geslaagden voor cursus aannemer LEIDEN Tijdens een bijeen komst gisteravond in de Stadsgehoor zaal heeft wethouder C. J. Piena aan de geslaagden van de aannemerscur sus de diploma's uitgereikt. Deze cursussen worden onder auspiciën van de Raad van het Bestuur van bet Bouwbedrijf in de Chr. LTS aan de Johan Wagenaarlaan gegeven. De heer A. Verdoes, voorzitter van de regionale commissie van toezicht, sprak een openingswoord. Hierna was het de beurt aan de heer W. J. van Zijp, de directeur van de cursus sen, die de geslaagden namens alle leerkrachten van harte gelukwenste met het behaalde resultaat. De geslaagden 1967 voor het vakdiploma J van Beelen, Katwijk; J P Bekker, Katwijk a d Rijn; G JM Borst, Rljpwete- ring; B W van Buuren, Leiden; A Eykel- boom, Alphen a d Rijn; S C den Haan, Rijnsburg; C Hoek, Katwijk a d Rijn; H J C Hoogenboom, Wassenaar; A Imthorn, Katwijk aan Zee; J J M Jansen, Rijpwe- tering; J M Kerkvliet, Valkenburg (ZH); G Kruger, Katwijk a d Rijn; J Meyvogel, Katwijk aan Zee; L Mulckhuyse, Bode graven; S C Mulder, Bodegraven; J J wijk aan Zee; JAM Veer, Sassenhelm; IJ Vreugd, Katwijk aan Zee; A van der Wiel, Noordwijk aan Zee; P Wischmeyer, Rijnsburg: J van der Zwet, Leiden; L J P van der Zwet. Noordwv. AFDELING G W W J van Duin. Katwijk aan Zee... C Nell, DEN HAAG Prof. dr. P. H. Schmidt, hoogleraar in de keel-, neus- en oogheelkunde aan de Leid se universiteit, is aangewezen als scheddsrecfliter voor de keuringen van het gehoororgaan van belang hebbenden ingevolge de Schepenwet. Hij vólgt als' zodanig 'pf-óï. dr. H. A. E. van Dishoeck op. Buurt 1, maandag: Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijn dijk), Hambroeklaan, Kooilaan - geheel, Celebesstraat, Decimastraat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloem- straat, Formosastraat, Borneostraat, Driftstraat, Lombokstraat, Java- straat, Medusastraat, Parkstraat, Kooipark, Atjehstraat, (van Kooi- NOORDWIJK AAN ZEE Het bowlingcentrum aan de Van Pan- huysstraat is nu sedert een maand in vol bedrijf. Het trekt heel veel belangstelling, niet alleen uit Noordwijk maar ook uit de omge ving. Het gaat op het ogenblik voornamelijk nog om groepjes men sen die voor de gezelligheid af en toe een uurtje komen kegelen of bowlingspelen. Wat serieuzer zal het toe gaan, wanneer straks de Bow lingclub Noordwijk van de grond komt waarvoor men zich bij de bar van het centrum kan opgeven. banen, waarvoor lichtere ballen worden gebruikt. Deze banen alleen al hebben in clusief de automatische opzetma- chines tweehonderdduizend gulden gekost. Het hele centrum vergde een investering van zevenhonderd duizend gulden. Snacks Het bowlingcentrum is winters van 's middags twee tot 's nachts twaalf uur geopend. Er zijn een bar en een restaurant aan verbonden, waar onder meer ook smakelijke „snacks" zijn te verkrijgen. Wie wil gaan kegelen of bowlingspelen, doet er goed aan tevoren telefonisch een baan te bespreken, omdat men an ders de kans loopt erg lang te moe ten wachten voordat een baan vrij Het centrum is eigendom van de heer W. A. M. Faase, tot voor enige tijd mede-directeur van het bloem- bollenbedrijf Faase. De heer Faase kwam op het idee in Noordwijk een bowlingcentrum te beginnen toen hij enige tijd geleden in Sche- veningen zon gelegenheid bezocht. Op de foto links de bowling-, rechts de kegelbanen. Ze zijn vol automatisch. De kegels en ballen komen vanzelf terug en een elek tronisch brein telt de punten. Buurt 2, dinsdag: Aaltje Noorde- wierstraat, Cornelis Schuytlaan, Diepen brocklaan, Joh. Verhulst- straat, Rich. Hollstraat, Obrecht- straat, Churchill-laan, Willem Pij perstraat, Peer van Anrooystraat, Joh. Wagenaarlaan, Valeriusstraat, Van Blankenburgstraat, Julius Rönt- genstraat, Mozartstraat, Bernard Zweersstraat, Sweelincklaan, Edu ard van Beinumstraat, Brückner- straat, Debussystraat, Ravelstraat, Chopinstraat, Moessorgskistr., César Fanckstraat, Verdistraat, Jac. Urlus- plantsoen. Buurt 3, donderdag: Lage Rijn dijk, Voorstaat, Sumatrastaat, At jehstraat (van Sumatrastraat tot Soembastraat), Soembastraat, Bali- straat, Timorstaat, Ringkade, Bo- nairestraat, Arubastraat, Suriname- straat, Antillenstraat, Curagaostraat, Sint Maartenstraat, Sint Eustasius- straat, Sabastraat, Bankastraat, Bili- tonstraat, Kooihof. Buurt 4, vrijdag: Haagweg (ge heel), Rijndijk, Dijkhoflaan, Val- kenburgseweg, Haagweg (tien hui zen), Klikspaan weg, Da Costastraat, De Genestetstraat, Nicolaas Beets- straat, Potgieterlaan, Tollensstraat, Schimmelstraat, Oltmanstraat, Ha- senbroekstraat, Borgerstraat, Van Lennepstraat, Ten Katestraat, Tous- saintkade, Staringkade. Markt- en Havendienst van Leiden in 1966 LEIDEN Verschenen is het jaar verslag over 1966 van de Markt- et» Havendienst. Hierin wordt onder meer geconstateerd, dat de be langstelling voor 't Waaggebouw toe nam vele buitenlanders, ook ht groepsverband, bezochten de Waag. Van de nu reeds enkele jaren op do nieuwe plaats gehouden warenmark ten, handhaafde zich de zaterdags* markt het beste. De aanvoer op do kaasmarkt daalde. Enige cijfers (met tussen haakjes die van 1956): totale aanvoer vee markt 132.929 (147.701) dieren; Lei den handhaafde zich op de negende plaats in de lijst van de voor naamste veemarkten van ons land; 16 procent (16,2) van de schapensta pel van ons land werd in Leiden verhandeld; de aanvoer van de kaasmarkt bedroeg 88.201 (155.963) kg; aan haven- en liggeld kwam bin nen f77.946,94 (f49.760,64); het aantal woonschepen met ligplaats binnen de gemeentegrenzen bedroeg 241 (218), aan welke stijging de grens wijziging ongetwijfeld niet vreemd is geweest; het aantal binnengeko men vaartuigen, inclusief kosteloze doorvaarders, bedroeg 8157 (8.632). De mooiste Kunstnijverheid uit vele landen Wij noemen dat Kunstnijverheid met een grote K Kom dus naar de Artishop als u iets heel moois HASSELMAN PANDER Ingezonden Leidse rookbom Hoewel niet op uw blad geabon neerd neem ik de Nieuwe Leidse Courant wel eens door. Nu hebben twee berichten over een rookbom, achtereenvolgens geplaatst in uw blad van 4 en 6 oktober jl., mijn verbazing opgewekt. In uw eerste bericht u spreekt daarin van een „ingenieus" plan zegt u, dat „in de nacht van maandag op dinsdag een explosieve „steen" in het weg dek (van de Breestraat) werd gelegd om tenslotte tijdens de parade in rook op te gaan". In de kop van dit bericht heeft u het over een „Leidse rookbom in een loze steen". In het tweede met niet minder dan twee foto's geïllustreerde artikeltje wordt gemeld, dait de rookbom niet is afge gaan, omdat de steen door politie bewaking onbereikbaar was gewor den voor het „Revolutionair Antimili- tairistisch(?) Centrum", dat in de nacht voorafgaande aan 3 oktober de rookbom wilde monteren. Graag zou ik van u willen vernemen welke van de twee berichten betrouwbaar is. Wanneer het eerste bericht niet juist was waarom dan in het tweede be richt gemeld, dat „de politie naar aanleiding van ons (eerste) bericht niet de moeite had genomen een on derzoek in te stellen"? Bent u soms van mening, dat de politie een onder zoek moet instellen na de dag van 3 oktober notabene gebaseerd op een onjuist krantebericht? Trou wens, de politie heeft, dacht ik, meer te doen dan een onderzoek instellen naar een loze steen. Zij heeft er in elk geval voor gezorgd, dat de para de zonder incidenten van betekenis is verlopen. L. ROSIER (Anders dan wij aanvankelijk be richtten, is de explosieve steen niet in rook opgegaan. Maar dat wil niet zeggen dat ons eerste bericht (volko men) uit de lucht was gegrepen. Zo als gisteren is gebleken, zat tussen de klinkers een houten kistje. Alleen de bom ontbrak. Het is dus niet juist zonder meer van een „onjuist kran tebericht" be spreken. En wat de politie betreft: die heeft inderdaad meer te doen. Maar dat had ze, toen de Breestraat voor het stadhuis werd bewaakt, ook. - Red.) Vredesappèl in Pieterskerk LEIDEN Ook in deze stad worden in de komende week activiteiten ontplooid in het kader van de interkerkelijke Vredesweek, waarin samenwerken de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Hervormde Kerk, de Oud-Katho lieke Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk en de Remonstrantse Broeder schap. In Leiden heeft de Oecumenische Raad (waarin nu ook officieel de R.K. Kerk is vertegenwoordigd) zich met de organisatie belast. Evenals in andere plaatsen van ons land wordt morgen in de Leidse kerken een kanselboodschap voor gelezen, waarna volgende week zon dag de preken zullen zijn gewijd aan het thema „Vrede". Daarnaast wordt in de Pieterskerk volgende week vrijdagavond (13 ok tober) om 8 uur een groot Vredes appèl gehouden. Kapelaan L. Oude- jans zal de vrede als Bijbels aspect belichten, waarna mr. A. W. Kist van Oud-Poelgeest spreekt over „Volken en Vrede". Een discussie onder leiding van de Gereformeerde predikant dr. W. v. d. Zwaan zal de bijeenkomst afronden. Wie dit Vre desappèl bijwoont, krijgt na afloop de zgn. Vrcdeskrant uitgereikt. In januari en februari wil de de Oecumenische Raad tenslotte nog een cyclus van vier lezingen houden over aspecten van de vrede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3