I) Salarisverhoging. 3 Wlo rente KANSELBOODSCHAP OVER VREDE Lijst dwalingen maakt geen kans AMRO BANK In gereformeerde kerken plaats voor bisschoppen Mertens duldt geen inmenging College Uw probleem is het onze.... Classis blijft Kamper kerk erkennen ...dankzij de AMRO-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden) Prof. Plomp aanvaardt ambt in Kampen alles goed en wel ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 Een woord voor vandaag De Schriftgeleerden hebben Christus de rug toegekeerd. Zij beramen zelfs plannen Hem te doden. Maar de Heer wordt nog eenzamer. Zijn „naastbestaanden" denken dat Hij geestelijk gestoord is. Zijn eigen, familieleden keren zich tegen Hem. Hoe reageert de Heiland? Wordt Hij boos? Neen. Hij is ver drietig en spreekt dan een tekst uit die wel de moeilijkste is genoemd in het Nieuwe Testament. Alle zonden kunnen ver geven worden behalve de lastering tegen de Heilige Geest. Die tekst heeft velen angstig gemaakt. Zij worstelen met de vraag: Heb ik de zonde tegen de heilige Geest bedreven? Wat is die zonde? Daarover is eindeloos gepreekt en geschreven. Maar we weten heel goed wat die zonde niet is. Niet een gods lastering, ook niet een lastering tegen Christus. Daar is ver geving voor. In het verband zien we dan toch wel degelijk wat de lastering tegen de Heilige Geest is: De roepende stem van Gods Geest horen en dan zeggen dat het de stem van de demonen is. Wie die stem weigert te horen, plaatst zich buiten het bereik van de vernieuwing. Hij en Hij alleen kan ons werkelijk nieuw le ven schenken. Wie dat leven weigert blijft in de dood. We lezen vandaag: Jeremia 5 20-31. We lezen morgen Jeremia 6 9-21. Meeste bisschoppen tegen Ambtelijke bureaucratie ROME Het zag er gisteren op de bisschoppenconferentie naar uit dat vandaag het rap port van de congregatie van de geloofsleer over „De bedrei ging van het geloof en het athe- isme" in stemming zou komen. Over de uitslag bestond toen weinig onzekerheid. De alge mene verwachting was dat dit conservatieve stuk, dat een catalogus van ketterijen is ge noemd, teruggezonden zal wor den om geheel te worden her schreven door een commissie uit de bisschoppen. Het donderdag voortgezette plan om een internationale commissie van theologen te vormen kreeg gisteren veel meer kans. Het werd door tallo ze sprekers ondersteund. In de wan delgangen van het Vaticaan wordt dit voorstel gezien als een directe aanval op de congregatie van de ge loofsleer, het vroeger beruchte Heilig Officie, dat geleid wordt door kardi naal Ottaviani. Een van de eerste sprekers was gisteren de Nederlandse kardinaal Al- frink. die al in het bijzonder bij dit stuk betrokken is, omdat de conserva tieven in Rome geloven dat iedere ketterij tegenwoordig in de Rooms Katholieke Kerk van ons land gevon den wordt. Volgens hem mag, zoals sommige i bisschoppen dat al deden, het rapport j niet gezien worden als een conci- lie-schema. Het is e-sn ontwerp dat j een gesprek mogelijk moet maken. Hij waarschuwde de bisschoppen dat de tegenwoordige moeilijkheden op theologisch gebied en de geloofscri sis zich in de komende-jaren sterker zullen openbaren in de westerse we reld. Volgens hem heeft de traditione le verkondiging van het geloof geen vat meer op de moderne mens. Het evangelie moet in aanvaardbare en begrijpelijke taal worden gepredikt. De Nederlandse kardinaal ver wachtte in het geheel geen heil van dit stuk dat alleen een opsomming geeft van dwalingen. Maar evenmin verwachtte hij dat een lijst van posi tieve waarheden die in de kerk ge leerd zouden moeten worden, haar zouden helpen om moeilijkheden te voorkomen. DANK ALKMAAR NKV-voorzit- ter P. J. J. Mertens wenst na het nu bereikte akkoord in de Stichting van de Arbeid over de vrjje loonpolitiek geen in menging meer van het College van Rjjksbemiddelaars. Wij moeten niet meer terug naar een soort ambtelijke bureaucratie van vorig jaar, toen het College op grond van het gevaar voor een natio nale economie onder meer een cao voor 24 employees van een ten- toonstellingsbedrijf onverbindend ver klaarde. omdat men een paar procent boven de aanwijzing van de regering lag. Een ambtelijk apparaat dient niet in te grijpen in de afspraken tussen werkgevers en werknemers. Dat hoort alleen de minister te dóen als hij daarvoor zwaarwegende motieven heeft, aldus de heer Mertens. Hij zei dit op een gisteravond gehouden ver gadering van het NKV in Alkmaar. KRITIEK OP ROOLVINK Hij bekritiseerde de wat hij noem de enigszins paradoxale uitlatingen van: minister Roolvink in de Memorie van Toelichting op diens begroting. De NKV-voorzit ter achtte het bij zonder verheugend dat na jarenlange moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid werkgevers en werknemers el kaar gevonden hebben in de vrije loonpolitiek. Brieven die niet zijn voor zien van naam cn adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar In verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post- zegels te worden ingesloten. Vraag: Onze slaapkamers zijn erg gehorig. Wat kan ik daartegen Antwoord: U kan op enkele centi meters afstand van de schei dingswand een tweede wand aan brengen van zachtboard of beter van kramforsplaten. Desnoods kan u de tussenruimte opvullen met glaswol of scbuimplastic. U moet alles goed sluitend afwerken en mogelijke kie ren dichtplakken. De wand moet beslist vrij van de scheidingswand gen? Antwoord: Neem de muur eerst goed af met water, waarin een scheut ammonia is gedaan. Vul klei ne gaatjes, enz. met een mengsel van krijt en lijm of met gips. Wan neer dit goed droog is, glad schuren en dan gewoon behangen. Daar de muur goed glad is, is grondpapier niet nodig, tenzij u esn licht behang op een donkere ondergrond gaat plakken, want anders is er kans op doorschemeren. Vraag: Hoe kan ik een koperen lamp schoon maken zonder dat het nodig is, steeds weer te poetsen? Antwoord: Na poetsen met koper poets moet u het koperwerk inwrij ven met fijn krijt en dan insmeren met zaponlak. dat u bij een drogist kan krijgen. Vraag: Hoe verwijder ik een vet vlek uit een smvrna-tapijt? Antwoord: Men kan het proberen met betten met een vetoplossend middel (teira of vlekkenwater). Vraag: Ik heb een pand verhuurd aan een instelling. Het was gebouwd in 1928 en was in 1940 een bedrijfs woning. De huur is 380.— per kwar taal. Daar er een categorie is. waar voor 15 pet. verhoging geld', verzocht ik om een verhorine van '5 net. doch de rijksgebouwendienst schreef me in stemmen met een-verhoging van 10 pet. Is dit juist? Ant-vf«crd: De huren van vóór 1945 gebouwL..* bedrijfspanden mogen met 10 pet. verhoogd worden. De verantwoordelijkheid voor deze loonpolitiek komt thans te liggen daar waar zij hoort, namelijk in de verschillende bedrijfstakken en on dernemingen, aldus de heer Mertens. Werkloosheid (Vervolg van pag. 1) Eind september bedroeg het aantal manlijke werklozen tussen 14 en 18 jaar in ons land 5954. In de leef tijdsgroep tussen 19 en 24 jaar waren eind september 11.864 werklozen. Re gionaal is de jeugdwerkloosheid voor al groot in Noord-Brabant, Limburg, Overijssel en Gelderland. Er is voor al werkloosheid onder bouwvakkers, metaalarbeiders en handels- en kan toorpersoneel. De regering wil maatregelen tref fen die aan jeugdige werklozen zöwel arbeidsplaatsen verschaffen als oplei ding en vorming mogelijk maken. Vooral de migratieregeling speelt hierbij een rol omdat zo veel moge lijk werklozen naar streken waar de arbeidssituatie beter is, getrokken mpetèn worden. Vakbekwaamheid Daarnaast zal als geen ar beidsplaats gevonden kan worden, gestreefd worden de voortzetting van de beroepsopleiding veilig te stellen door het creëren van zogenaamde pseudo-arbeidsplaatsen. Hieronder wordt verstaan: plaatsing in een be drijf zonder arbeidsovereenkomst, waarbij de werkzaamheden vooral ge richt zijn op het verwerven van vak bekwaamheid. Hierover is overleg gaande met een aantal metaalbedrijven. Voor de te maken kosten wordt een rijksbijdra ge van 1000 per jaar per leerling aan het bedrijf verstrekt. Voorts overweegt men de mogelijk heid om de praktijkopleiding via het leerlingenstelsel voor jeugdige wer klozen te vervangen door praktijkles sen op een LTS. Bijvoorbeeld een dag per week in samenwerking met de hoogste klas van de LTS. Daarnaast wil men een aantal wer klozen in de bouw gelegenheid bie den hun programma voor het leerlin genstelsel aan te vangen op de centra voor vakopleiding van volwassenen. Zij krijgen dan een loondervingsver goeding gelijk aan de uitkering Wer kloze werknemers met daarboven de op de centra gebruikelijke prestatie toeslag. Zij die geen werk kunnen vinden en voor wie ook geen pseudo-ar beidsplaats kan worden gcereëerd, zullen worden aangespoord deel te nemen aan het vormingswerk voor de leerplichtvrije jeugd, teneinde hun vakbekwaamheid te behouden. Godsdiensttwist in Indonesië bijgelegd DJAKARTA De geestelijke lei ders van mohammedanen en chris tenen in Makassar, die onlangs slaags raakten nadat een protestantse on derwijzer de mohammedaanse ge voelens had gekwetst, hebben gis teren op een door de overheid ge organiseerde bijeenkomst volledige overeenstemming bereikt. Besloten werd de goede verstandhouding van vroeger te herstellen. Van christelijke zijde is een ver klaring gepubliceerd waarin de uit latingen van de onderwijzer worden gekritiseerd. (Van c kerkredactie) In plaats van de theologen vast te willen pinnen op bepaalde üitspra- ken, die zij niet mogen weerspreken, moet de kerk hen juist aanmoedigen, zei hij om hun werk grondig en goed te doen. Hij verzocht de conferentie een stuk op te stellen waarin juist dank werd gebracht aan de theologen van vandaag voor hun werk. Natuurlijk klonken er ook weer stemmen van bisschoppen die meen den dat als de conferentie maar met nadruk wees op het gezag van de paus, en de theologen zou opdragen zich aan de paus te onderwerpen alle moeilijkheden zouden zijn opgelost. Zo veroordeelde de Spaanse kardi naal Fernando Quiroga Y Palacios al le theologen die geen aandacht schen ken aan de traditionele leer van de kerk en sinds het jongste concilie hun eigen weg willen gaan. Bisschop Piranio meende dat de theologen veel meer gewaarschuwd moesten worden tegen de moderne theologie. GEEN WET Toch, van de zeventien gedelegeer den die spraken, konden er tien zich gisteren niet met de catalogus van ketterijen verenigen. Kardinaal Le ger. zei duidelijk dat hij tegen het stuk zou stemmen. Naar zijn mening verwarren de opstellers ketterijen met ongelukkige formuleringen. Hij waarschuwde dat de waarheid nooit als een soort van wet van bovenaf kan worden opgelegd. In Rome gonsde het gisteren van de geruchten dat de paus kwaad uit de conferentie zou zijn weggelopen, omdat de bisschoppen zo fel gerea geerd hebben op het (Italiaanse) stuk van de curie. Maar de woordvoerder van de conferentie sprak dat gerucht gisteren pertinent tegen. Volgens hem vindt de paus het gesprek overde leer het belang rijkste onderwerp dat ter sprake kan komen. Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente, de AMRO- lening, verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis folder over de AMRO-Salaris rekening voor u klaar. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK KAMPEN Prof. J. Plomp, de nieuwe hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen, die gisteren zijn ambt aan vaardde, gelooft dat het opnemen van een episcopaals (bisschop pelijk) element in de presbyteriaal-synodale kerkvorm van de Gereformeerde Kerken wenselijk is. Maar dan mag het geen hiërarchische bisschop zijn, maar een opziener, die voor de kerk zelf wordt gekozen, met de kerkelijke vergaderingen samenwerkt en door een votum tot aftreden kan worden gedwongen. KAMPEN De classis Kampen van de vrijgemaakte Gereformeerde Ker ken is niet ingegaan op het verzoek van de afgescheiden plaatselijke ge meente om haar als de wettige vrij gemaakte kerk te erkennen. De ou derlingen W. C. van Dijk en D- J. Gritter werden niet als officiële afge vaardigden aanvaard en de afgevaar digden van de vrijgemaakte kerke- i ----- raad. ds. J S. Mulder en ouderling 1 curle ls overgebracht niet A. Gunnink, niet heengezonden. De vrijgemaakte kerk van Kampen scheurde, nadat ds. Mulder de zoge naamde Open Brief had ondertekend en zijn kerkeraad hem daarover niet wilde kapittelen. Volgens de classis hadden Van Dijk en Gritter de hulp van het kerkver band kunnen inroepen om de kerke raad te bewegen tot wat hij volgens hun had moeten doen. Afzonderlijke kerkstichting was echter niet aan stonds geboden. In de lange uitspraak wordt ge zegd dat de classis zich „met alle ernst en aandrang" wil richten tot de afgescheiden broeders om hen „terug te roepen van de ingeslagen weg." Vervolgens roept zij de kerkeraad van Kampen op tot een verzoenende houding en om een gesprek met ds. Mulder te hebben over de Open Brief, zoals de particuliere synode reeds De classis roept allen tezamen op tot het zoeken van verzoening en hereniging. Zij zegt in haar uitspraak 'dat de conclusies die de afgescheiden groep uit de Open Brief trekt ongegrond zijn. De conclusie van de classis is dat de schrijvers van de Open Brief de belijdenis niet in twijfel trekken, en dat de kerkeraad van Kampen niet de zuiverheid van de leer verlaten heeft. j De verslaggever van Associated Press heeft zelfs gehoord dat de paus I reeds nu de indruk heeft gekregen dat de zienswijze die hem door de nuntii in de verschillende landen en overeenstemt met de werkelijkheid. Ds. G. E. E. Polanen naar Paramaribo (Van onze kerkredactie) ZEIST Gisteren is de bekende Surinaamse negerpredikant, ds. G- E. E. Polanen ingescheept voor de terugreis naar zijn vaderland. Deze oud-directeur van de stadszending van Paramaribo zal predikant wor den in de wijk Combi van Parama- Het is de gemeente waar hij dertig jaar geleden tot predikant werd bevestigd. Nauw aan deze gemeente is het evangelisatiewerk verbonden. Ds. Polanen is teruggekomen op zijn besluit om predikant-directeur te worden van 'het diakonessenhuis.. Uiteindelijk heeft hij toch voor het gemeentelijke werk gekozen. Direc trice van het diakonessenhuis van Paramaribo is thans zuster Esseline Ta-Sic-Oen. De nieuwe hoogleraar in de Neder landse kerkgeschiedenis en het kerk recht had een actueel probleem als onderwerp gekozen. Overal in de we reld zijn op het ogenblik gesprekken over fusies aan de gang tussen ker ken met een presbyteriale 'kerkorde en episcopaalse kerken, kerken dus met bisschoppen. Dit heeft er al toe geleid dat de Hervormde Wereldbond zich bezint op dit probleem. Volgens prof. Plomp wordt in de presbyteriaal-synodale kerken al te zeer het gezaghebbend persoonlijk element gemist. Deze kerkelijke struc tuur schiet ook te kort in de leiding van de kerk en de zorg over de ambtsdragers. Volgens prof. Plomp is er in de kerk zoals we die in Nederland nu kennen een ontstellend gebrek aan handelen vanuit, een visie op het ge heel .Er is een tekort aan efficiëncy. Tientallen ^personen beraadslagen en beslissen over tientallen zaken. Pasto raal worden echter vooral de predi kanten alleen gelaten. Maar is dan de huidige kerkvorm niet Schriftuurlijk? Prof. Plomp be antwoordde die vraag met „ja" en „neen". „Ja, want met enige scherp zinnigheid kan men alle characterise- ca van deze presbyteriale kerkvorm wel in het Nieuwe Testament terug vinden. Maar ook neen, omdat men niet kan beweren dat het presbyteria- nisme in het Nieuwe Testament zo zonneklaar duidelijk is dat elke episcopale trek er vreemd aan is." AFDOENDE VERWEER TEGEN GRIEP De afgevaardigden uit Nagele, Noord- j U re(Jt }iet met Togal en veel vers fruit. De griep verdwijnt, u kunt weer ver- °,°f.\p0 zi5^ hI ücht ademhalen. Zo gaat het ook met verkoudheid, reumatische pijnen, hoofd- sluit met verenigen en verlieten de b Trir n n - Jn .n Q CQ vergadering pijn, spit, ïsóhias en migraine. Bij apoth. en drog. iOGAL 0,95; 2,40; 8,öö. Bovendien heeft men in de Refor matie lang niet altijd zo strak de presbyteriale kerkvorm verdedigd als in latere jaren. Calvijn, bijvoorbeeld kan men niet anti-episcopaals noe men. Hij heeft zelfs gedacht aan de mogelijkheid van provinciale en stadsbisschoppen. Schotland is in onze tijd waarschijnlijk het land waar een bis schop het sterkste gezien wordt als een geweldig gevaar. Maar de eerste gereformeerde kerkorde van Schot land spreekt zich uit voor de aanstel ling van superintendenten. Pas in de' tweede kerkorde vervalt die gedach te. En ook op de synode van Dor drecht is gesproken over die mogelijk heid. Verzet Wel is er van meet af aan verzet geweest tegen de gedachte om bis schoppen te verkiezen, of superinten denten (die vrijwel dezelfde taak heb ben). Consekwent in zijn verzet was bijvoorbeeld Voetius. En in Genève heeft vooral Beza en niet Calvijn zich tegen bisschoppen verzet. De conclusie van prof. Plomp was echter dat het op zichzelf niet onbij bels, oncalvinistisch of ongerefor- meerd genoemd kan worden als een gereformeerde kerk een episcopaals element zou aanvaarden met de be doeling daardoor de christocratie door Woord en Geest te dienen en te bevorderen. Het ging de vaderen meer om het rechte functioneren van de kerk dan om een puntgave kerkorde op te stel len. De aanvaarding van een episco paals element In het presbyteriale systeem vraagt echter intuïtie en ver nuft. Het middel mag nooit erger wor den dan de kwaal. Slechts dat middel is goed, dat het hoge doel naderbij brengt: Alles heenleiden naar de on derwerping aan de heerschappij van de enige Meester, Christus, zei de nieuwe hoogleraar. Vredesiveek Naar de verschenen publicaties over de komende vredesactie te oordelen wordt het een humanistisch geval: „geen spreiding van wapens, maar van welvaart". Zelfs de kanselboodschap der ker ken is nogal slapjes. Het zwakke van dit alles is, dat „vrede" geen inhoud heeft anders dan van „geen gevecht", net als „vrijheid" niet meer betekent dan „geen banden". Maar inhoud van zichzelf hebben deze kreten niet. De Bijbel stelt deze zaken volslagen anders en wel aldus: zorg voor gerech tigheid onder de mensen en dan rijpt daaruit de vrucht van de vrede. Vrede zonder gerechtigheid is zeer wel moge lijk, bijv. onder een dictatuur en op 'n kerkhof. Als de komende vredesactie niet boven wat oppervlakkig en senti menteel „pais en vree"-geroep uit komt, is haar waarde bijzonder mager. Voorburg J. H. Scheurer (Van onze kerkredactie) In vele kerken van ons land wordt mor gen een kanselboodschap voorgelezen die de vredesweek-1967 aankondigt. Deze week heeft ten doel, zo wordt gezegd, het steeds nijpender wordende vraagstuk van de vrede centraal te stellen. De bood schap vervolgt dan: Nadat reeds meer dan eens de kerken ieder voor zich en op eigen wijze haar gelovigen heb ben gewezen op de uitzonderlijke betekenis van het werk voor de vrede in onze moderne wereld, menen zij thans opnieuw en gezamenlijk zich :e moeten uitspreken in naam van haar Heer Jezus Christus en in de geest van Zijn evangelie. Opnieuw trekken zich dreigende wolken samen aan het uitspansel van de internationale politiek. De oorlog in Vietnam breidt zich steeds verder uit, een heel volk dreigt ten onder te gaan en de risico's van een nieuw wereldconflict zijn reeds onderwerp van een openbare d scussie. De kloof tussen de arme en de rijke landen wordt nog steeds groter De pogingen om een halt toe te roepen aan verdere verspreiding van de massale vernieti- gingsmiddelen, waarover de friensheid de beschik king heeft gekregen, zijn nog steeds niet met succes bekroond en helaas moet worden vast gesteld, dat ook in Europa niet overal voldoende wordt beseft, dat in het atoomtijdperk de vrede een voorwaarde is geworden voor het voort bestaan van het menselijk geslacht. Het is in deze situatie, dat de kerken het tot haar plicht rekenen, in trouw aan de boodschap van de Heer, te getuigen hoe juist in onze tijd de vrede als hoogste menselijke opdracht voor ons Met toenemende verontrusting hebben de ker ken er kennis van genomen hoe de vrede vaak met de mond wordt beleden, terwijl overeen komstige daden maar niet tot stand kunnen ko men. Aan de hand van de dagelijkse gebeurtenis sen komt herhaaldelijk de vraag op of volken -?n regeringen werkelijk bereid zijn de prijs voor de vrede te betalen en of de mensheid vandaag de moed heeft om de risico's van de vrede te aan vaarden, zoals in het verleden altijd de risico's van de oorlog zijn aanvaard. Wezen .-■e vrede behoort tot het wezen van de evange lische boodschap. Daarom mogen de kerken hier- over niet zwijgen. Telkens als een oorlog uit breekt, heeft de mensheid gefaald de vrede te organiseren en dat is een falen zowel in christe lijke als in politieke zin. Daarom staan wij allen in schuld tegenover de geschiedenis. De kerken in Nederland doen van daag een gezamenlijke oproep op allen, die in ons land politieke verantwoordelijkheid dragen, in de eerste plaats op regering en volksvertegenwoordi ging, opdat duidelijker dan tot nu toe de vrede der wereld de centrale doelstelling wordt in de politiek van óns land. Persoonlijk Tegelijkertijd spreken zij de klëm uit, dat de vrede niet alleen een zaak van de overheid is, maar van ieder van ons. In opdracht tot vrede zijn allen persoonlijk betrokken. De persoonlijke betrokkenheid in de vrede is een toetssteen voor het daadwerkelijk christen zijn. De gemeente van Christus behoort uit de inspiratie van het evangelie te staan in de voor hoede van de vredeskrachten der wereld. Aan deze interkerkelijke vredesweek werken mee de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. De Evangelisch-Lutherse Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Remonstrantse Broe derschap en de Rooms K&tolieke Kerk. NED. HERV. KERK Beroepen te Brakel (Vac. A. N. Lang- (M7ES CV MB FG MB WK ESTHES hout): A, J. Wijnmaalen te Maartens dijk, Utrecht. Bedankt voor Ouddorp ZH: S. de Jong te Houten, Utrecht. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Baarn: J. v. d. Blink, oud-vloot- predikant aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam als studen tenpredikant: H. Steendam te Wage- ningen. Q-_ Beroepbaarstelling: De classis Dor-1 deel van zodanige aard dat tal van drecht heeft prep. geëx. en beroepbaarvrouwen stellig geweigerd zullen heb- verklaard. J. van der Veen kandidaat! ben ze te beantwoorden. Er zijn nu te H. I. Ambacht, die door de kerk van I eenmaal dingen in een huwelijk die H. I. Ambacht (2de pred. pl.) werd be- geen enkele buitenstaander aangaan, roepen en dat beroep heeft aangeno-i Maar er is nog meer op aan te mer men. ken. Men heeft 600 echtparen deze vra gen gesteld. Als we aannemen dat er CHRIST. GEREF. KERKEN ca. 3 miljoen gezinnen zijn in ons land Geldverspilling Men is in Nederland dol op statistie ken. Niet altijd zijn deze waardeloos. .Wel is dit het geval, indien,ze hoe goed ook opgemaakt geen enkel nut tig doel hebben. Dit lijkt mij het geval met het on derzoek dat op touw is gezet door de nv Uitgeverij De Spaamestad. Men wenste de balans van het huwelijk in Nederland op te maken. Daartoe heeft men een aantal vragen aan gehuwden ;edaan. Deze vragen zijn Beroepen te Schiedam Maarssen en Bennekom: W. van Sorge kandidaat te Apeldoorn; te Leerdam: M. Baan te Zeist. dan vraag ik mij af wat voor waarde men mag hechten aan het oordeel van één-vijfduizendst.2 deel daarvan, dat bovendien nog niet representatief mag genoemd worden. En tenslotte, indien al deze bezwa ren niet gelden', dan nog zou ik willen ragen wie er belang stelt in het hu- vragen wie er belang stelt in het hu- weüjksleven van zijn buurman of Tweetal te Hamilton, Ontario, Cana- j buurvrouw, en al mocht dit het geval da: J. Keuning te Veenendaal - J. Kie-| zijn, welk nut heeft dit dan voor de vit te Hoogeveen. maatschappij? Dit gehele onderzoek lijkt me dwaas, nutteloos en volstrekt GEREF. KERKEN vrijgemaakt zonder voldoende basis. Onttrokken. Ds. K. van den Belt heeft j Die ton kon beter besleed worden, zich met de meerderheid van zijn ker keraad ontrokken aan het kerkverband.1 Den Haag Dr. F. C. Dorainieus GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Scheveningen: L. Huis man te Vlaardingen; voor Leerdam: C. Wisse te Elspeet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2