IN '68 MEER VRIJHEID BIJ LOONONDERHANDELINGEN 0LGA n jaar gratis vlees Grens inkomstenbelasting omhoog tot f. 15.000 JAMIN Commentaren Geen vaststelling landelijk percentage ZON Bij botsingen zestig auto's beschadigd Vergoeding reiskosten jonge werklozen Nasser moet aftreden Zaterdag T oktoler 1967 48st« Jaargang r OofJI» Dagblad i «aags. CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitieh I» ghebleven mijn hert In teghenipoetl" Coaranf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Geen beperkingen Geschil over College Akkoord in Stichting Voor een lood eer geeft me nigeen een pond geweten. BAER-OBERDORF Konselboodschop over vrede RUIMTE VOOR GEHANDICAPTEN Gehandicapte jongens wil len een beatband beginnen, maar hebben geld nodig om aan een baskast te komen. „Maar," zeggen ze spijtig, „wij kunnen niet als anderen kran ten bezorgen of auto's was- seizoen weer in het Zondags blad is te vinden. Wie kan de gehandicapten helpen? Klassiek Grand Gala - pagina 11 „Ik soek naar mijn waterpistool klW Ulif v. wl*-l wwmmWw. DE BILT Het zonnetje zal ons dit weekeinde niet in de steek laten. Er passeren slechts enkele zwakke frontjes, die nu en dan bewolking brengen, maar regen van enige betekenis ver wachten wij dit weekeinde niet. Vandaag staat er nog een krachtige tot harde zuidwesten wind, die geleidelijk wat af neemt. Er wordt zachte lucht aangevoerd, zodat de middag- temperatuur ongeveer 16 a 17 graden bedraagt. op 14.43; onder 21.09. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers zjjn het gisteren in het bestuur van de Stichting van de Arbeid eens geworden over drie punten van het loonbeleid voor 1968: 1. Voor bedrijfstakken en onderne mingen zal in 1968 en volgende jaren vrijheid van loononderhan deling bestaan. Deze vrijheid zal niet beperkt worden door dwin gende afspraken over centrale loonpolitieke normen. Dus geen vaststelling van een percentage, waar men niet bovenuit mag 2. Overeenstemming, die tussen par tijen in een bedrijfstak in rede lijk overleg wordt bereikt, moet ook gehonoreerd worden. 3. Ingegrepen zal alleen mogen worden in de loonontwikkeling, indien nationaal het economisch evenwicht dreigt te worden ver stoord. Opheffing college Geen overeenstemming bereikten partijen over de persoon of het col lege, dat zal moeten ingrijpen bij een gevaarlijke loonontwikkeling. De vakbeweging stond op het stand punt, dat dit alleen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dient te zijn en niet het College van Rijksbemiddelaars. In vroegere ad viezen van de Sociaal-Economische Raad aan de regering spraken de werknemers zich al uit voor ophef- UTRECHT Op de rijksweg tussen Amsterdam en Utrecht hebben zich vrijdagavond negen kettingbotsingen voorgedaan. In totaal waren daarbij 45 auto's betrokken. Vijftien wagens werden zo ernstig beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. Enkele personen liepen lichte verwondingen PHet op gang komende weekend verkeer, de schemer en de nattigheid hebben ook elders botsingen veroor zaakt. Op rijksweg 12 bij Wouden berg waren bij een kettingbosing omstreeks zeven uur 10 wagens be trokken. Op rijksweg 4 a bij Leiden werden ongeveer tegelijkertijd vier wagens tegen elkaar gedrukt. Persoonlijke ongelukken deden zich hier niet Grote stagnatie ontstond gister avond ook ou rijksweg 25 tussen De Bilt en Utrecht. Doordat een perso nenauto verkeerd invoegde kwamen wagens die deze auto probeerden te ontwijken met elkaar in botsing. Een vrachtwagen ramde een lantaarnpaal en vloog in de berm. Andere wagens liepen door een gecompliceerde bot sing forse schade op. fing van het College van Rijksbe middelaars. De werkgeversvertegenwoordigers wilden gisteren echter niet zo ver gaan. Zij wensten het College te handhaven en eventueel te belasten met het toezicht op het loonbeleid in Nederland. Tevens weigerden de werknemersvakcentralen op uitnodi ging van de werkgevers naar minis ter Roolvink te stappen om hem te vragen, hoe deze bevoegdheid voor de toekomst geregeld dient te wor den. I Voor vervolg zie pagina 11 COME BACK VAN MARGARET SMITH SYDNEY Oud-Wimbledon- kampioene Margaret Smith, die een jaar geleden het wedstrijdtenrtis de rug toekeerde, zal in de open kampi oenschappen van Nieuw-Zuid-Wales, die op 20 november beginnen, haar come-back maken. Zij heeft zowel voor het enkelspel als voor het dub belspel ingeschreven. De 25-jarige Australische verklaar de slechts een paar pondjes te moe ten aftrainen om weer in goede condi tie te komen. Zij heeft nog niet beslo ten of zij het volgende seizoen aan buitenlandse tornooien deel zal ne- Comité helpt bruidspaar OUDERKERK AAN DE IJSSEL Onder leiding van gemeenteontvan ger J. Taal is een actiecomité ge vormd om het bruidspaar Spitho ven-Koning uit de brand te helpen. Woensdag ging het huis van het aanstaande echtpaar in vlammen op. Alle spaarcenten van het bruidspaar gingen daardoor in rook op, omdat de inboedel nog niet was verzekerd. Huis aan huis zal een col lecte worden gehouden om de gedu peerde jongelui uit de nood te hel pen. De trouwdag, die aanvankelijk op afgelopen dinsdag was gesteld, is tot een latere datum uitgesteld. Den Haag is dikwijls de stad van de bijzondere huwelijken. Zo ook giste ren, toen de banden tussen Suriname en Nederland nauwer werden aange haald door- de echtverbintenis van Marjan Einaar en de heer R. C. Har- kema. Marjan is de dochter van de gevolmachtigde minister van Suri name, dr. J. P. F. Einaar, die spe ciaal voor deze gelegenheid naar Ne derland was overgekomen. v Met een exclusief, oosters aandoendehoofdtooi oogstte de bruid vele be wonderende blikken in het stadhuis, zowel als bij het vertrek van de bruidsauto, waarbij zich zeer vele belangstellenden hadden opgesteld. Op de foto hebben de jonggehuwden blijkbaar een onderonsje, een tafe reeltje dat door vader, resp. schoonvader tevreden wordt gadegeslagen. Het was gisteren voor Den Haag werkelijk het huwelijk van de dag". Marjan Einaar getrouwd Minister Witteveen stelt in wetsontwerp voor MATRASSEN DEN HAAG Minister Wit teveen heeft in een wetsontwerp voorgesteld de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting met ingang van 1 januari 1968 te verhogen van 12.000 tot 15.000. Voorts mag voor aftrek wegens buitengewone lasten vijf procent van het inkomen (ofwel duizend gulden niet wor den meegerekend (thans 2Vz procent of ƒ500). In een toelichting zegt de bewinds man dat het grote aantal werknemers dat thans in de inkomstenbelasting valt het goed functioneren van de belas tingdienst in gevaar brengt. Voor de betrokken werknemers is er de jaar lijks terugkerende last van het invul len van de aangiftebiljetten. Met de verhoging van de grens wordt Stichting opleidingsfondsen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink (sociale zaken) en staatssecretaris Grosheide (on derwijs) hebben in een nota aan de Tweede Kamer diverse maatregelen tot beteugeling van de jeugdwerkloosheid aan gekondigd. Zij stellen onder meer voor: Uitbreiding van de regeling wer kloze leerlingen in de bouw. Creëren van leerlingbouw- De jeugdmigratieregeling dient om jonge werknemers elders in het land te laten werken, waarbij de overheid bijdragen in de reis- en huisvestingskosten verstrekt. Deze re geling wordt van toepassing op alle opleidingsmogelijkheden, ongeacht de vooropleiding. De reiskosten naar het gezin waar de jonge werknemer thuis hoort wordt volledig vergoed. De ver goeding van pensionkosten wordt ver hoogd van ƒ20 tot maximaal ƒ45 per M'ELE WASAUTOMATEN De regeling voor werkloze leerlin gen in de bouw heeft, aldus de be windslieden, te weinig effect gesor teerd. De bestaande regeling wordt uitgebreid tot alle jeugdigen die op 1 september 1967 werkloos waren, in clusief zij die de school verlaten heb ben. De regeling geldt voor alle bou- wobjecten in de werkloosheidsgebie- Er zal een contingent van 200 wo ningen beschikbaar worden gesteld voor specifieke leerlingbouwplaatsen. In gebieden waar werkloosheid heerst zal de leeftijdsgrens voor de toeslagregeling worden verlaagd van 18 tot 15 jaar. De toeslagregeling maximaal 1500 per jaar komt ten goede aan werkgevers die jonge werk nemers een vakopleiding binnen hun bedrijf laten volgen. Het ligt voorts in de bedoeling om op 1 januari 1968 het praktijkgedeel te van de vakopleiding voor jonge leerling-bouwvakkers collectief te fi nancieren. Het College van Rijksbe middelaars heeft het voorstel dat hie rover bij de onderhandelingen over de cao van het bouwbedrijf is ge daan, goedgekeurd. Niet verontrustend De bewindslieden schrijven in de nota dat zij de jeugdwerkloosheid in zijn algemeenheid niet verontrustend achten. Regionaal heeft zij echter on toelaatbare hoogten bereikt. In verschillende delen van ons land heb ben jeugdigen te weinig mogelijkhe den om zich verder te ontwikkelen. Over het hele land is de vraag naar mannelijke arbeidskrachten van 14 tot 18 jaar ruim tweemaal zo rroot als het aantal geregistreerde werkzoe kenden van die leeftijd. Voor vervolg zie pagina 2 het effect van de sinds 1965 opgetreden loonstijging op het aantal in de inkom stenbelasting te betrekken werknemers Driekwart Wat de aftrek wegens buitegenwone lasten betreft, zegt- de minister dat in 1966 ongeveer driekwart van de belas tingplichtigen er aanspraak op maakte. Hij acht het onjuist dat deze ontwik keling ertoe zou leiden dat op grote schaal aftrek zou moeten worden ver leend voor uitgaven die in feite tot de normale gezinsuitgaven behoren, zoals verzekeringspremies. Zeventig procent van de bevolking is verplicht of vrijwillig verzekerd bij de ziekenfondsen en twintig procent bij particuliere instellingen (tegen ziek tekosten) Naarmate het zich verzekeren tegen kosten van ziekte een algemeen voor komend verschijnsel wordt, hebben de uitgaven hiervoor minder het karakter van buitengewone uitgaven. Het be talen van premie staat los van de op tredende ziekten. Meer ziektekosten be horen dus voor eigen rekening te ko- Premie Bij de verhoging van het percentage is rekening gehouden met een zieken fondspremie in 1968 van ongeveer 7 procent, meer dan 2 procent dus boven het niveau van 1965. Zonder verhoging zou het aantal verzoeken om aftrek we gens buitengewone lasten niet meer te verwerken zijn, aldus de minister. De verhoging van deze grens zal de schatkist 120 miljoen meer opleveren. Het optrekken van de aanslaggrens zal 30 miljoen minder in het laatje-van- Witteveen brengen, zodat een meer opbrengst van 90 miljoen resteert. De minister betreurt het dat dit be drag wordt opgebracht in de vorm van loon- en inkomstenbelasting. Die belastingen zijn eerder te hoog dan te laag, meent hij. Een andere mogelijk heid zag hij op dit moment evenwel Studenten: Stuur diplomaten weg DJAKARTA Studenten in Dja karta hebben de regering gewaar schuwd dat ze de Chinese ambassade zullen bezetten als niet binnen drie dagen de diplomatieke betrekkingen met Peking worden verbroken. Het ultimatum is vrijdag op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigd, terwijl buiten 500 stu denten de uitwijzing van alle Chinese diplomaten eisten. Een hoge functionaris van het mini sterie van buitenlandse zaken zei be grip te hebben voor de eis van de stu denten. Hij zou proberen een „wijzi ging in de spelregels" te bewerkstel- Anton Ebben is donderdag in het Wembleystadlon te Londen met Kai- rouan op de vierde plaats geëindigd in een hoogspringtest, die meetelt voor het wereld-gouden bord. De eerste plaats werd gedeeld door de Harvey Smith (GB) met Harvester en O'Malley en Fritz Ligges (W.-Dld.) met Weisel. President Bourguiba: PARIJS President Bourguiba van Tunesië heeft in een vraag gesprek met het conservatieve Franse blad Le Figaro gepleit voor het aftre den van president Nasser van Egyp te. „Het is altijd moeilijk voor hen die oorlog hebben gevoerd, een vrede tot stand te brengen", zei Bourguiba. Hij achtte een terugtreden van het Egyptische staatshoofd niet alleen in het belang van de totstandkoming van een regeling in het Nabije- Oosten maar ook wellicht tot voor beeld van Nasser zelf en zijn land. De verhouding tussen de president van Tunesië en Egypte heeft in de afgelopen jaren vele dieptepunten ge kend, voornamelijk doordat Bourgui ba al herhaaldelijk heeft gepleit voor een vergelijk tussen de Arabische lan den en Israël. Ook heeft de Tune sische leider zich steeds verzet tegen het streven van Nasser om de leiding in de Arabische wereld aan zich te trekken. waaierbiscuits niet duur wel heerlijk Waardering PARIJS es In de meeste grote ste den in Frankrijk hebben vrijdag weg vervoerders gedemonstreerd tegen het wetsvoorstel met ingang van 1 januari een nieuwe belasting te gaan heffen op vrachtauto's van 13 ton en zwaarder. van vorig jaar in Amsterdam, heeft haar taak voltooid. Een woord van waardering voor do werkwijze van de commissie is op zijn plaats. Diverse wantoestanden In de ver houding tussen gemeentebestuur, politie en justitie in de hoofdstad zijn aan het licht gebracht. Gelukkig heeft de commissie zich niet geroepen gevoelt, schuldigen aan te wijzen. Dit zou trouwens weinig zin hebben, nu de naast betrokke nen burgemeester Van Hall en hoofdcommissaris Van der Molen niet meer op hun post zijn. Vooral is aangetoond, op welke wijze de openbare orde gevaar loopt wan neer de verhoudingen tussen de verantwoordelijken mis zijn. De grote hoeveelheid materiaal die thans beschikbaar komt maakt het mogelijk het gehele vraagstuk van de gezagshandhaving uitvoerig t« bestuderen. De regering heeft hier reeds een begin mee gemaakt door de betrokken gezagsdragers in het hele land aan te sporen het vraag stuk van de communicatie tussen bestuur, politie en justitie diepgaand te onderzoeken. Interessant is ook de uitvoerige ana lyse van prof. Rooij over de in vloed van de communicatiemiddelen op de onlusten in de hoofdstad. De opvatting dat pers, radio en tv een negatieve invloed op de gezagshand having hebben blijkt op oversimpli. ficatie te berusten. Het zal velen, die maar al te snel geneigd zijn pers, radio en tv van alle narigheid de schuld te geven, tot nadenken stemmen. In alle opzichten trouwens bieden rapport-Enschcdé en regeringsnota stof tot nadenken. Naast alle moei lijkheden die de hoofdstad heeft veroorzaakt kan thans ook gesteld worden, dat, dank zij deze „lastige stad", de stoot is gegeven tot een brede heroriëntatie over de open bare orde, de verhoudingen binnen het bestuur, en de verhouding bur- i hele land. Vrede TT ET kan gaan als met de man die dag in dag uit over niets anders hoort spreken dan over oorlog en ellende. Hij leert de oorlog als on vermijdelijk aanvaarden. Tot ineens een schok der herken ning. Er bestaat ook nog vrede. Waarom zouden we ons niet concen treren op het positieve waarbij het krijgsbedrijf ons als zinloos moet voorkomen. Het succes ligt in de herhaling; die stelregel van de reclameman gaat ook op voor het probleem: hoe ban nen we de oorlog uit? Nog ervaren wij de oorlog als on vermijdelijk. Zouden we het nega tieve niet in het positieve kunnen doen verkeren door ons tot vrede en gerechtigheid te bepalen? Misschien eerst op een laag niveau. Laten we ons niet wijsmaken, dat een Nederland dat naar vrede streeft en er zichtbaar naar verlangt, niet van invloed kan zijn op de wereld opinie. Wat zinloos en leeg is ons leven als het niet is zonder een gegronde toe komstverwachting. Kerken komende Vredesweek is gekomen. Te veel werd het verwijt van niets doen gehoord. Dat wil niet zeggen, dat de kerken in alle politieke en actuele zaken als eerste een standpunt moeten bepa len. Ook nu is het gevaar van poli tieke haarkloverij niet denkbeeldig gebleken. Het gaat echter om ons. Zijn wij mensen van goeden wille? Kunnen wij gezamenlijk optrekken om de vlek op het blazoen der christen heid uit te wissen; te streven naar een wereld van vrede en gerechtig heid; een voorbeeld te zijn voor de jeugd die beu is van mooie woorden alleen; te werken en te verlangen naar een maatschappij die werke lijk christelijk kan worden? De Vredesweek der kerken is er om dat bij ons zelf te ontdekken. DJAKARTA De 14-jarige zoon van Soekarno, Guruh, is gisteren in Djakarta veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van zes maanden wegens zijn aandeel in een verkeersongeluk. U ontving thuis de Vlees Expres" de speciale krant over vlees Doe mee aan de prijsvraag! Stuur uw oplossing in vóór Donderdag 12 oktober. Krant kwijt? Vraag uw slager) (en/of vleeswaren)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1