de stad en dokter Moore PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN religieuze motieven en heraldiek Zeer onlangs kwam een aantal postzegels in omloop, .dat de verzamelaars van re ligieuze motieven op postze gels zal interesseren. Zij wa ren afkomstig van Andorra «n van Oostenrijk- Fresco's uit de 16e eeuw van Andorra. Andorra, dat normaliter maar kan roemen op een bevolking van ruim 15.000 zielen, prijst zich «elukkig, dat dit aantal in het toeristenseizoen vele malen wordt verhoogd tot twee miljoen. Het zijn de vele kunstschat ten en beeldhouwwerken en schil derijen, die het toerisme bevor derden en die door het land in toenemende mate naar buiten ge dragen zullen gaan worden. Het aijn de weerspiegelingen van een diep religieus leven van het vorstendom, die zijn uitverkoren op postzegels te gaan figureren. Thans zullen drie van de vijf fresco's uit het Maison des Vallées worden afgebeeld. Het zijn de fresco's „Jesus in de olij venhof," „de gevangenneming" en de „kruisafname". Het is zeer te betreuren, dat nauwkeurige in formaties omtrent het ontstaan van deze kunstwerken ontbreken. Oostenrijk heeft een postzegel uitgebracht, gewijd aan een van zijn eerbiedwaardigste religieu ze kunstschatten; namelijk van romaanse fresco's uit de klooster kerk van Lambach, gelegen tus sen Linz en Passau. De abdij is in 1089 door de bisschop van Pas sau ingewijd. In de kerk zijn over een oppervlakte van 200 m2 wandschilderingen aan ons nage laten. Van de schilderingen in de gewelven en op de muren zijn maar 23 taferelen of fragmenten er van overgebleven. De scènes zijn voornamelijk genomen uit het leven van koning Herodus en van Jezus. In 1817 twee universiteiten in België. Het is 150 jaar geleden, dat ko- 'even1 kampioen zijn Euorpese titel niet cadeau heelt gekregen ls yooral gebleken ln zijn partij tegen frsjegolef. Deze probeerde van alles, doch slaagde er niet ln een positie te creëren, waarin hij voldoende hou vast had om enig uitzicht op Zw.: 2. 3. 4. 6 t.m. 14, 16 t.m. 19. 23. 24. Wit: 26/28, 31/33, 35. 36. 36, 39, 41/45. 47. 48, 50. Niet elke combinatie la winnend. i op 16x27 komt 28—23 e Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. lvens, Franken.slag 69. Den Haag. ning Willem I in Gent en in Luik universiteiten heeft doen oprich ten. Twee postzegels met de wa pens van deze „almae matres" zullen de heraldiek-verzamelaars beslist genoegen doen. Men startte in Gent met vier faculteiten, 16 professoren en 190 studenten, ondergebracht in één gebouw. De lessen werden in de Latijnse taal gegeven; na 1835 geschiedde dit in het Frans en sinds 1930 is het gebruik van het Nederlands ingevoerd. De uni versiteit is intussen uitgegroeid tot een conglomeraat van vele ge bouwen, verspreid over de gehele stad; de bevolking telt heden ten dagen 8000 studenten, 250 profs, 750 leden van de wetenschappe lijke staf en 2500 man administra tief en technisch personeel. Hoewel Luik, dat vroeger de hoofdstad van een prinsdom was, al meer dan duizend jaar een cen trum van studie en cultuur ge noemd mag worden, is het toch eerst bij decreet van 25 septèm- ber 1816 door koning Willem I tot zetel van een universiteit aan gewezen. De plechtige inaugura tie had plaats 25 december 1817. De vestiging van de rijksuniversi teit werd in 1835 nog eens be vestigd. Bij de 150e diesviering zal op 6 november a.s. koning Boudewijn, tegelijk met 30 voor aanstaande buitenlandse we tenschapsmensen het doctoraal honoris causae verleend worden Tevens zal het nieuwe universitai re centrum te Sart Til man in ge bruik worden genomen. In de kwartieren 1 en 4 van het wapen van de universiteit zien we het zogenaamde „perron van Luik", een monumentaal voetstuk van J. Delcour (1696), het symbool van Luiks vrijheid. De schelpen en het rooster ver meld in de kwartieren 2 en 3 herinneren aan de abdijen van de apostel Jacobus en van Lau- rentius. De eerste heeft in Spanje een wonder gedaan waaraan schelpen te pas kwamen en de H. Laurentius is op een rooster ge marteld. België heeft deze week ook nog een zegel van fr. 6.- in omloop gebracht ter gelegenheid van de Britse Week, die in Brussel wordt gehouden. Prinses Marga ret zal de plechtigheid openen. Het is in verband met haar, dat men voor de postzegel de afbeel ding van een oud miniatuur koos, waarop prinses Margareth van York, de zuster van koning Ed ward IV, voorkomt. Zij is in 1468 in Sluis ontscheept om zich naar Brugge te begeven en daar met Karei de Stoute in het huwelijk te treden. KRUISWOORDPUZZEL HOR. 1. plaats in Overijsel, 5. vaartuig, 7. plaats in Limb., 11. Duits wijsgeer, 12. eiland in de Ierse zee, 14. Europeaan, 16. zangwijs, 18. voorvoegsel, 20. inhoudsmaat, 23. verouderd woord v. ivoor, 24. oud gewicht (afk.), 25. bosgod, 27. familielid, 28. deel van de helm, 30. water in N. Brab., 31. mondeling, 33. misprijzen, 34. muzieknoot, 36. bestelling, 38. plaats in N. Brab., 39. oude inhoudsmaat .(afk.) ,40. bekende afkorting, 42. geestelijke, 44. achting, 45. vreemde munt (afk.), 46. iedere, 48. verfbord van de kunstschilder, 50. N. Amer. schrijfster, 52. meisjesnaam, 53. jongensnaam, 54. pret, 55. deel van het gebit, 57. bloem, 59. teken, 61. afkorting van item, 62. kever, 63. nobele, 66. scheik. element (afk.), 67, bijwoord, 68. geldstraf, 69. kruipend dier, 71. familielid, 73. plaats in Over., 75. aardappel, 76. rivier in Italië, 78. onderricht, 79. voorzetsel, 81. sportterm, 82. lengtemaat (afk.), 83. priem, 85. zijtak Elbe, 87. kweekgras (ZN), 88. stadje in België, 90. voorzetsel, 91. meisjesnaam, 93. op die tijd, 94. muggenlarve, 95. korte degen, 96. stengel. VERT. 1. lichaamsdeel, 2. boomloot, 3. afkorting van item, 4. voorzetsel, 5. bijrivier van de Tiber, 6. nadruk, 7. jongensnaam, 8. familielid, 9. eer, 10. kleur, 11. metaalsoort, 13. telwoord, 15. bijwoord, 17. afzonderlijk, 19. soort kachel, 21. houten vat, 22. plaats in N. Brab., 25. voor, 26. korter, 28. zeeschildpad, 29. onbpe. voornaamw., 32. water in Nederl., 33. tegenstelling van vroeger, 35. biersoort, 37. vlaskam, 39. voor, 41. doornachtige plant, 43. Volk, 45. brandstof, 46. boomloot, 47. eind, 49. stad in Engeland, 50. niet vast, 51. plaats in N. Brab., 53. verlies (handel), 56. schijn of voorkomen, bouwwerr, 64. verouderd woord v. ivoor, 65. eenjarig kalf, 67. plaats in N. Brab, 68. Nederl. schilder, 70. opeping, 72. plaats in Gelderl., 74. vreemde munt, 77. vette vloeistof, 79. korf, 80. afstammeling, 82. part, 84. zoon van Noach, 85. uitroep, 86. munt in China, 87. Amerik. schrijver, 89. muzieknoot, 90. atmosfeer (afk.), 92. spil van een wiel, 93. voorzetsel. 4. An, 5. in, 6. Eos, 8. lever, 9. sla, 11. dek, 13. Ned. 16. Goes, 17. del, 19. Lier, 21. dol, 22. neg, 24. alles, 25. pinas, 26. Niers, 28. Poort, 30. tol, 32. ego, 37. knar, 38. pat, 39. gom, 40. toon, 42. Adorp, 44. mos. Hor: 1. Spa, 3. natie, 7. als, 10. ïegelJn48,- 5°; k?'- 51. iee, er, 11. den, 12. non, 14. el 15. 52- los' 53- lei> 54> slk- °7- mi> 58- Negeb, 18. selva, 20. nok, 21. den, ha- 23. die, 24. ate, 25. Polen, 27. Erp, OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL INZENDINGEN 29. stil, 31. gier, 33. L.K, 34. 35. eg, 36. do, 37. klap, 39. grot, 41. San, 43. Samos, 45. Ort, 47. dam, 49. Tom, 50. koe, 51. Forel, 53. langs, 55. er, 56. Tom, 58. het, 59. ei, 60. Epe, 61. Sinaï. 62. elk. Vert.: 1. Sen., 2. prent, 3. neb. Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: j 2,50) VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VÖÓR JEUGD VÖÓR DE JÉÜGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD Dag nichten en neven, HERFST De herfst is gekomen, De wind slaat op hol Nu stop ik mijn mandje Met eikeltjes vol. En straks in de winter, Als 't vriest dat het kraakt, Dan kook ik een soepje. Dat iedereen smaakt. Kom dan in mijn huisje, 'k Heb voedsel genoeg, Hoe gaat het met jullie? E",'' kacheltje snort. Goed gezond? Hoe gaat het kom, du, maar vroeg. op school? Moeten we hard Maar nu ga ik verder, blokken of valt het wel mee? Mijn mandje is vol, Ja meisjes en jongens jullie Sfraks breng ik de voorraad, hebt wel gezien dat er vorige eer v ug naar m jn 0 week verschillende fouten in ------- ons hoekje zijn geslopen. Die mooie vogel van Jan van prachtige kleuren van struiken Dam hoorde thuis in ons hoekje en bomen. Geweldig! van zaterdag 23 september bij het verhaaltje van de trekvogels. Ja meisjes en jongens tante Jos Ook het raadsel van Adje Ewijk gaat jullie een poosje verlaten. Ik hoorde er niet in, want de oplos- ga, net als jullie van de zomer sing (een schaar) is een paar we- hebt gedaan, een poosje vakantie ken geleden dl geplaatst. We zul- houden en heerlijk van de zon len hopen dat het nu niet meer genieten. Ja. als jullie dit leest voor komt hoor! ben ik heel ver weg hoor! Zo, dat waren een paar zake lijke mededelingen en nu gaan De oplossing van de puzzel we weer verder met ons babbel- moeten jullie zoals gewoonlijk tje. voor dinsdag inzenden. Jammer Over een paar weken begint genoeg moeten de prijswinnaars voor jullie de herfstvakantie al- wachten totdat ik weer terug ben weer. Heerlijk hoor! Door al het in Holland, mooie weer heb je er bijna geen IJslands hoofdstad centraal verwarmd naar Reykjavik gepompt. Goedko per dan kolen is het niet,want de dure installaties moeten ook betaald, bediend en onderhouden worden. ZWEMMEN Conny Spaans stuurde het vol gende versje in. Molentje TYE grotere nichten en neven 's Winters is bijna heel Reykja- hebben allemaal op school ge- vik centraal verwarmd door die leerd waar IJsland ligt. Op dit warmwaterbronnetjes. Op onge- eiland ligt een grote stad. Jullie veer 8 km van Reykjavik, vlak- weten het natuurlijk al en zeg- bij Reykir, is een groot pompsta- gen: Reykjavik. Juist! Als we de tion. Hier wordt het warme wa- naam IJsland zeggen, denken we ter (van 90 graden Celcius) verza- ™'n™» e; M,aar wl5,en meld uit 70 kleine bronnen Het OTraÏLDMr™ wordt Reykjavik jullie dat in de buurt van deze wordt daar gezuiverd en met een Dit warme water wordt voor Er staat een molentje bij ie br„a. talloze doeleinden gebruikt. Voor E„ ah de wini waai verwarming van huizen, scholen Beginnen de wielen alle en gebouwen, industrie en zieken- - huizen. In zwembaden kan mei in het warme water zwemmen er de broeikassen worden ermee ver bronnen liggen? betonnen pijpleiding dus ook geen lucht. erg in dat het nu al oktober is. Heb je gezien hoe mooi het nu buiten in de natuur is? Al die Meisjes en jongens tot ziens. TANTE JOS Oef, wat hebben de mensen op dit plaatje het allemaal verschrikkelijk druk. De één loopt nog harder dan de ander. Waar ze naar toe moeten weet ik niet Je ziet dat ze iets in hun handen of op hun nek dragen. Bij Ja er zijn op het eiland IJsland echte kwekerscentra met flinke kascomplexen die nog steeds wor den uitgebreid. De heetwaterbron- nen liggen soms tussen de kassen waaraan de stokvis wordt in. In deze kassen worden anjers, rozen, tomaten en bananen ge kweekt. Maar hoofdzaak blijft to- Y ff at hu Youatf 71 „Howard, ik breng dokter Armstrong mee. Hij komt wat drinken." Perkins liet zijn krant op de grond vallen, pakte het glas bij de rand en stond kalm op. Hij' kwam hem halverwege tegemoet om hem te begroeten en zwaaide met zijn glas. „Dag dokter, rk hoorde dat u was aangekomen. Hij was hartelijk, maar toch gereserveerd genoeg om te laten blijken dat hij het niet al te prettig vond overvallen te worden. Armstrong stond te zoeken waar hij zijn jas kon laten. Perkins keek zijn vrouw aan, maar Armstrong kon er niet uit opmaken wat hij bedoelde. Wel begreep hij' dat onverwachte gasten niet gebruikelijk waren in dit huis. „Goede vlucht gehad? Wat wilt u drinken? Scotch? Een Martini? Ik maak een goede klaar. Bourbon? Jij wilt zeker de gebruikelijke Martini, Adele. Kom binnen en ga zitten.1" Dit laatste werd wat geïrriteerd gezegd, alsof de aarze lende manier waarop zij net buiten de kamer stonden onwel gevallig was aan een gastvrij iemand. „Als mevrouw Perkins een Martini neemt, dan neem ik er ook een." „Goed." Perkins ging naar een tafel waar glazen en flessen op stonden. Adele ging wat geprikkeld in een stoel zitten tegenover die van Perkins en stak haar lange benen uil. David moest zelf een stoel zoeken. Hij draaide hem naar het vuur en zij zei: „Neem me niet kwalijk." Hij wist niet of zij zich verontschuldigde omdat hij zijn eigen stoel moest pak ken, of \anwege de gehele atmosfeer in het huis. Zij maakte een aardige indruk, zoals zij" daar zat, haar iange handen hingen over de leuningen van de stoel. Zij zat te peinzen, alsof zij helemaal alleen in de kamer was en de stilte die viel was drukkend en stak vreemd af tegen het geluid van vallend ijs in de glazen op de tafel waar Perkins de drankjes stond klaar te maken. Even later was hij bij het vuur met twee Martiniglazen, tot aan de rand gevuld. Een zette hij op de tafel naast Adele, die ernaar keek en dan weer in het vuur ging staren. Het andere stak hij met vaste hand uit naar Armstrong die moest opstaan om het aan te pakken. Het viel niet mee, want het glas was te vol en daar hij zich lichamelijk de mindere voelde, morste hij een beetje. Toen Perkins naar de tafel terugliep om zijn eigen glas te halen, nam David gauw een slokie. omdat hij' dacht dat hij onbespied was, en tot zijn grote woede morste hij weer. Perkins kwam met zijn eigen glas terug. Hij had het bijgevuld met een diep rood en ging weer in zijn stoel zitten. Hij koesterde het glas met beide handen, terwijl het zweet Armstrong uitbrak. Hij zat zwijgend met twee volkomen vreemde mensen in een kamer en wist niets te bedenken. Zijn verstand liet hem in de steek en hij zat op een onge makkelijke stoel met gespannen spieren. Toen Perkins dan eindelijk de stilte verbrak, nam hij vlug een slok, omdat hij vreesde nog meer te zullen morsen. „Wat denkt u van ons ziekenhuis, dokter? Niet precies wat u gewend bent zeker, hè?" „Het schijnt toch te bezitten wat een ziekenhuis van dit formaat nodig heeft." „Alles wat nodig is, behalve het geld om te kunnen draai en." „Als ik het goed begrepen heb is het altijd vol. Als er meer kamers waren, zouden dus meer mensen het ziekenhuis gebruiken en als het niet veel geld zou kosten..." „Het is zo, maar door de kosten is het niet economisch klein ziekenhuis te exploiteren. Moore is ervan overtuigd dat we moeten uitbreiden of ondergaan." Adele boog zich wat voorover, keek Perkins verwijtend' aan en zuchtte. Perkins zei: „Zij verafschuwt het praten over het ziekenhuis," en hij lachte. Zij bloosde van kwaad- heid, deed haar fijne, sterke mond open om te spreken, vond! het echter beter haar mond te houden, haalde haar schou ders op en draaide zich nog meer naar het vuur. Deze stille vertoning van bedaardheid scheen Perkins wel te bevallen, want hij keek haar innig en lachend aan. Verzonken in dit stille spel, ofschoon hij de betekenis ervan j niet begreep, was David niet voorbereid op wat Perkins nog< „Ik heb morgen een hysterectomy op het programma staan. Misschien wilt u er graag bij zijn." ,,Heel graag, als dokter Moore geen andere plannen heeft." „Dat heeft hij niet. Hij zorgt voor de narcose." „Dan heel graag." „Goed... Luister je Adele? Heel graag zegt hij. Dat klinkt naar nog een drankje. Proost!" Hij stond op en dronk zijn half volle glas leeg en Adele zei, „Howard," op een vermoeide toon, alsof zij wist dat protesteren nutteloos was. Wordt vervolgd Een vrolijk rondje te draaien. Er rijdt een wagentje langs de En lustig draaft het paardje, de molen droogd. Spoorwegen zijn er niet, maar wel erg veel auto's en niet te vergeten de binnenlandse vlieg- woest en de wegen zijn heel erg stralend aan de hemel staan. Hoe stoffig. Er groeit geen boom en vinden jullie dat? Hoe vinden jullie het sprookjesland van Arthur WPZ-ËA'B'Ti.ANC*> LAB... NOU, I -SINDS" IK A f FOTO'S 2A6VAM TB ZULLEN NIET LANfe IN DE EUIMTE Z!>N.2E MAKEN WET AAAAE EEN PAAB 0/ ijiA \A/PMTT^I IW/-.CMI Jarigen Lang zullen ze léven Heieen Boelens, Trudi Hage- lar, Lydia Mudde, Tineke Mud- en Corrie van Sprang, harte- die voorwerpen staan 11(k gefeliciteerd met jullie ver- ook letters. De be- jaardag. doeling is dat we de voorwerpen gaan II* combineren met de PuZZelOplOSSIMgf 'k Zal jullie een klein beetje helpen. No. I kom-eet, dus het wordt ko meet. Begrijpen we het allemaal? De oplossing moet worden ingezonden vóór dinsdag 17 ok- van Prijswinnaars Arianne Krüger Katwijk aan de Rijn en Heieen Nieboer Mon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 18