Studie Hebreeuws BLAD ZIJ Mejuffrouw H. Aardoom: Helder zonder wonder middelen Wetgeving bevordert prijsverhogingen Gezellige schotels van etensrestjes ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 W/"OENSDAGAVOND begon Rosh-Hasjanah (Joods nieuwjaar). Daar- om hadden de christenen die avond geen les modern-Hebreeuws aan de Rotterdamse VU. Op joodse feestdagen wordt de les verzet naar maandag, omdat het een specifiek joodse les is. Docente mejuffrouw H. Aardoom, blond, bescheiden en nuchter vindt dit ^vanzelfsprekend. De opleving van de belangstelling voor alles wat met Israël te maken heeft, blijkt uit de animo. Dertien leerlingen startten drie weken gele den, zij willen hun kennis verrijken met modern Hebreeuws, terwijl vijftien het maximum aantal is. Ze hebben allen serieuze oogmerken: om een reis naar Israël grondig voor te bereiden, hun talenkennis uit te breiden, of kennis te nemen van de Hebreeuwse literatuur, zodat het Oude Testament in de grondtekst kan worden gelezen. „Er zijn joodse en niet-joodse leerlingen", zegt juffrouw Aardoom in haar flat aan de Vredenoord- laan in Rotterdam. Jk heb de cursus zelf opgezet. Ik stelde stencils samen, want een leerboek Nederlands- Hebreeuws is er nog niet. Hier hebt u het Israëlisch leerboek, waaruit in Israël aan nieuwe immigranten wordt les gegeven. Luistert u eens naar dit bandje. Het is een opname van een kinderprogramma van Kol Israël, over een egel en een ziek jongetje. De vertelster spreekt langzaam en duidelijk: geschikt om de leerlingen de juiste uitspraak te leren. Ze herkenden meteen al een paar woorden die ze ge leerd hadden! Van deze bandjes horen we een perfecte uitspraak. Want als bui tenlander blijf je altijd een ac cent houden. We beoefenen spre ken en luisteren, primair en se cundair taalgebruik. De groeien de belangstelling voor het He breeuws en het jodendom neemt iets van het onbekende weg. Wij weten veel van vroeger weinig van het Israël van vandaag." Reis Mejuffrouw Aardoom had vroe ger reeds belangstelling voor the ologie. Ze haalde het diploma Godsdienstonderwijs van de Ned Hervormde Kerk. Het Hebreeuws boeide haar bijzonder. In 1958 maakte ze voor het eerst een reis naar Israël. Ze behaalde het eind diploma van de school voor He breeuwse taal en letterkunde. Nu studeert ze aan de universiteit van Leiden Semietische Letteren. Ze hoopt volgend jaar haar kandi daatsexamen te doen. Hebreeuws is hoofdvak, daarnaast bestudeert ze Aramees, Syrisch, Oegaritisch (een dode taal) en het Akkadisch, de oudste Semietische taal. Het is interessant om te zien een bijzonder leuke groep leerlin gen aan de VU, hoop dat ze het tweede jaar ook doen, met meer grammatica. Het eerste jaar denk ik zover te komen dat ze'in de vakantie zelf verder kunnen le zen, en in de loop van het tweede jaar Hebreeuwse kranten kunnen lezen; een blad met eenvoudig Hebreeuws, gevokaliseerd (waar in de klinkertekens volledig zijn aangegeven). Dit voorjaar ging ik speciaal voor de taal wéér naar Israël. Ik logeerde in de orthodoxe kib boets Be-erot Jitzchak ten oosten van Tel Aviv. De spanning hing in de lucht. Oe Thant had al op dracht gegeven tot terugtrekking van de troepen. Kennissen zei den: ga terug. Dat heeft mij niet weerhouden er te blijven. Ik vind het onjuist om een beroep hoe de taalfamilie in elkaar zit. Is het niet net of je opnieuw moet leren lezen? Regels Dat valt wel mee. al is het werkwoordsysteem volkomen an ders, zegt ze. Het geheimzinnige van een taal is, dat ieder zich in zijn moedertaal schikt naar de regels, zonder die zelf te formule ren of te beredeneren. De taak van de docent is die regels op te sporen en zorgvuldig te ordenen. Of mij dat gelakt is, zal in de praktijk moeten blijken. Ik heb Als u een ei openbreekt kunt u zien of het vers is of niet. Helaas kunt u het dan niet meer terugbrengen, maar is er toch de wetenschap dat die en die winkel ondanks de reclame van kakelvers tot legvers eie ren verkoopt die in zekere zin de tand des tijds doorstaan heb- Is het ei nl. vers dan is het geel bol, glanzend en een beetje doorschijnend, is het ei daarente gen een paar weken oud dan heeft het een doffe tint en het geel vermengt zich vaak met het wit. U kunt ook zien of het ei vers is door het voor een lamp te houden en er doorheen te kijken. Als de dooier goed rond is en precies in het midden ligt is het vers. Een ei dat drijft op zout water is ongeschikt voor de consumptie, een ei dat een paar weken in de koelkast heeft gele gen kan als vers worden beschouwd. Bruine en witte eie ren hebben dezelfde voe dingswaarde. Zware eieren zijn over het al gemeen verser dan lichte. Mensen met zwakke magen en baby's verdragen eiwit niet goed. Een ei is rijk aan fosfor en daarom goed voor kinderen; bovendien bevat het vitaminen die hpt Calium binden, dat on- >or hun groei. azijn niet weg, niet meer mag gebruiken. Zij kan nog dienst doen in hel huishouden, door bijv. de doffe aanslag in uw wastafel te ver anderen in een fraaie glans als n de wasbak met azijn wrijft. Hardnekkige vlekken verdwij nen uit uw linnengoed na lich te gelijkmatige behandeling met een doekje met azijn; vuil geworden vergulde lijsten gaan weer glanzen zonder dat het verguldsel wordt aangetast als U ze behandelt met een sponsje met wat druppels azijn. Wist u dat vruchtenvlekken in tafella kens of servetten verdwijnen als u ze voor ze gewassen wor den behandelt met azijn? Er komen tegenwoordig wel aller lei nieuwe middelen op de markt om ons huis nog helder der te maken lef eens op de advertenties of de t.v.-reclame maar zonder die wondermid delen krijgt u vaak geweldige resultaten door grootmoeders raad niet in de wind te slaan. Een rauwe aardappel helpt nog altijd als uw nieuwe schoenen zo glad zijn dat het griezelig is om te lopen. Snij de aardappel door en wrijf de zool daarmee in en de gladheid is verdtoe- Vuile vingerafdrukken op deu ren zijn schering en inslag, we kunnen ze met schuurmiddel zo wegkrijgen, alleende verf verdwijnt dan ook lang zaam maar zeker. Ook hier brengt een doorgesneden rau we aardappel uitkomst. Houd er mee op zodra de schijf aard appel vuil is geworden, an ders wrijft u het vuil er weer in. En de verf wordt hier door niet aangetast! Tenslotte koffiedik: een uitnemend mid del om uw koekepan van bak lucht te ontdoen, om tinnen of bronzen voorwerpen schoon te maken, ja zelfs om uw satijnen schoentjes te reinigen. te doen op de trouw van God om Israël te redden, en dan zelf weg te lopen als de moeilijkheden aan- Ik heb het wonder meege maakt als in de tijd van het Ou de Testament. Het land, bedreigd door de vijand rondom en in de steek gelaten door de grote mo gendheden, werd niet vernietigd zoals de Arabieren bedoelden. Er waren regelmatig beschietingen. Dan kropen we in de loopgraven. Malakoff met kokosnoot Klop drie rolletjes „petit suisse" (kaascrème) tot room, voeg daar aan toe vier eetlepels poedersuiker, acht eetlepels ge raspte kokosnoot en honderd gram geklopte room. Meng een klein glas kirsch, rum of een andere likeur en evenveel water in een soepbord. Vul een taartvorm om en om met een laag kokosnootpasta en de doorweekte biscuits. Zet de vorm twaalf uur in de ijskast of op een koele plaats. Haal de taart uit de vorm en maak haar af met honderd gram geklopte room en geconfijte kersen. U kunt er een warme chocola desaus bij serveren. Na de oorlog had het land een dimensie meer. Mensen, steden en velden waren door God gered, een onbeschrijfelijke ervaring. Ik bezocht plaatsen waarvan ik niet had kunnen dromen ze ooit te zien. Bethlehem, Sichem. de oude stad Jeruzalem, de westelijke tempelmuur (de klaagmuur). Ik was er de negende Avv: de treurdag om de verwoesting van de tempel. Met vrienden in Jeru zalem bezochten we 's avonds de synagogedienst. Daarna 't was voor het eerst mogelijk de „klaagmuur". Er hing een bijzon dere sfeer, ernstig en toch blij, beslist geen treurtocht. Land en volk boeien mij bijzonder. De na tuur is ook indrukwekkend De grote witte zandlelie bloeit er ge woon op het strand. Ik hoop dat iets van die sfeer meegegaan is, zodat ik er iets van kan overdra gen op mijn leerlingen. Verrijkt Joodse literatuur en taal hoop ik als hoofdvak voor mijn docto raal te doen. Mijn geloof is er door verrijkt. De realiteit van Israël geeft realiteit aan het ge loof. Voor een christen is maar één weg de juiste: de imita- tio Dei, God volgen in Zijn liefde die Israël altijd vast houdt. F)E zorg van de overheid voor onze gezondheid heeft soms vreemde consequenties. Neem nu de keuring van een on zer voornaamste voedingsmidde len: vlees. De vleeskeuring op zichzelf is natuurlijk een nood zaak, de regeling ervan laat ech ter vaak te wensen. Alle bij de slager verkrijgbare artikelen moeten gekeurd zijn. Levert uw slager u ook pluimvee, dan moet dit ook gekeurd zijn. Maar niemand verplicht de pluimveehandelaar zijn produkt te laten keuren. Dit heeft twee consequenties: wat u bij de sla ger koopt is altijd gecontroleerd, maar het pluimvee is er duurder, omdat de slager de keu ringskosten natuurlijk niet voor eigen rekening neemt. Overigens zijn de bepalingen van de vleeskeuring verouderd. Zij gaan er bijvoorbeeld vanuit dat het vee in één keu ringsdistrict wordt geslacht en ge consumeerd. Dit betekent dat het vlees bij vervoer van een keu ringsdistrict naar een ander op nieuw moet worden gekeurd. Dit is vaak niet meer dan een forma liteit, omdat de keuringsdienst in district B voldoende vertrouwen heeft in de keuring die in district A al heeft plaatsgehad. Maar de kosten van de tweede keuring moeten ook worden voldaan. En 't gevolg? Een prijsverhoging. Het komt helaas wel eens voor. dat een partij vlees afgekeurd moet worden. Als de fabriek het vlees „verbroeid" heeft, moet de slager maar aantonen, dat het niet meer voor consumptie geschikt was bij aankomst. De extra keuring geeft de waarborg dat dit het geval was, en de sla ger krijgt zijn geld terug. Hele maal zinloos zijn die tweede keu ringen dus niet; betrekt de slager zijn vlees uit het eigen district, dan is er niets aan de hand. ALS iedere huisvrouw zo goed de hoeveelheden voedsel zou kunnen schatten die zij voor iedere maaltijd nodig heeft, zouden wij nooit met restjes zitten. Helaas is het tegendeel de praktijk, hoe kan het ook anders? De ene keer eten ze de oren van je hoofd en de andere keer schijnt niemand trek te hebben. een koele kelder zodat de bacteriën zo min mogelijk kans krijgen zicht te ontwikkelen. Ove rigens mogen restjes niet langer dan een a twee dagen worden bewaard. U doet er goed aan de restjes de volgende dag in een gezellig schoteltje te verwerken Wat denkt u bijv. van een slaatje dat bestaat uit gekookte groen ten. fijngesneden aardappelen en wat doorregen spek? Overgeble ven rijst kunt u met melk, pud dingpoeder en suiker verwerken tot een rijstpudding. Hierbij kan een restje vruchtesap als saus goede dienst doen. Gooit u over gebleven koffie weg? Roer ze eens door vanillevla of maïzena- pap, en serveer ze in hoge glazen met een schijfje ananas, (zie foto) Dan het brood dat over is! U kunt de sneden in een oogwenk onder de grill of in de oven omto veren in heerlijke „open sandwi ches". De sneden dun besmerer met boter of margarine en beleg gen met: ham - appel - kaas, oi bacon - appel - kaas, ham - pa prika - kaas, enfin variaties ge noeg. Probeer eens worst - si naasappel - kaas, het is de moei te waard. De sandwiohes moet u Vandaag de eerste serie over ons nieuwe onder werp: de auto. U liet ons gelukkig niet in de steek; we kregen alweer een flinke stapel brieven! „De auto betekent voor mij een ware uitkomst" begint me vrouw P. te D. „Daar ik vaak kortademig ben zou ik, als ik niet 's zondags gehaald werd, niet meer naar de kerk kun nen. Maar met zo'n auto gaat dat best. Jammer dat het verkeer zo ontzettend gevaarlijk is en dat de straten, vooral 's zondags vol staan met auto's zodat er maar net een paadje vrij is om door te gaan. Eigenlijk moest het zo zijn dat men maar aan één kant mag parke ren, vooral in die smalle stra ten. Ik «ie vaak dat de melk boer, bestelauto's of de vuil niswagen nauwelijks ruimte hebben erdoor te komen. Ja, dat is inderdaad een pro bleem, maar waar moeten die autobezitters dan hun kar retje neerzetten? „Ons trouwe wagentje wordt bijna als een lid van de familie beschouwd", schrijft mevrouw S. te R. gezellig „Ik vergeet nooit de dag waarop wij hem gingen halen, de jon gens hadden 's middags vrij van school gekregen en het was een groot feest. Wat re den we trots met hem naar huis! Nu na zeven jaar (inmid dels de tweede) kunnen we niet meer zonder auto leven. Wat een gemak, vooral met de vakantie. Geen gesjouw met koffers in treinen en bussen en wat vroeger niet kon: poes gaat nu al jaren mee in een reismand. Eén keer maakte mijn man een grappige fout: hij had geen erg in een brug die naar boven zou gaan en was doorge reden tot hij merkte dat hij alleen op de brug stond, en de hefbomen voor en achter hem dicht gingen. Gelukkig had een agent begrip voor de situa tie en redde hem uit zijn be narde positie." Poeh Heerlijk een auto... maar he laas het woord „pech" is nog niet uit zijn woordenboek geschrapt. Luister maar naar het verhaal van mejuffrouw H. te W. „Jaren geleden ging een auto door het land. Een verlofgangersauto" gekodht om na drie maanden Europees verlof weer in te leveren. Het was maart en koud vriesweer. De motor snorde lekker. Toch was er wat fout, ik wist niet wat, maar er was iets. Eerst had ik vergenoegd ge dacht: vriendelijke mensen toch in Holland. Alle tegenlig gers groetten. En op de weg, in de dorpen en zelfs in de stadjes lieten zij zich niet on betuigd. Zelfs de fietsers, zij wézen! Even later wees ook de agent-op-het-kruispunt en met een paar grote stappen kwam hij dichterbij: „Me vrouw, uw water kookt" zei hij en beende terug naar zijn eilandje. Het bordje klapte op groen. Ik vergat te lachen, het ver keer joeg me tot buiten het stadje. Geen garage, wel een parkeerplekje. De wijzer stond op honderd, inderdaad. Het groeten overal was dus dialoog wijzen geweest. De wagerl had, als wijlen Klein-Duimp- ie. overal zijn spoor achterge laten. Dat ik het niet eerder had gezien! Enfin, dan maar wachten tot de temperatuur van „uw water" wilde zakken. Vonl De motor mei het gele zijspan stopte: „Pech, me vrouw? „Hij kookt" „Hem. ja" de helm dook onder de kap. Ik stond naast hem en keek met onwetende ogen naar snoeren, haken, zwarte trom meltjes, busjes en buisjes. Ik huiverde. „Alleen op pad?" infor meerde de over de motor gebo gen helm (Of het huiveren daarmee te maken had!) „Ach ja, verlof; als Je een paar jaar bent weggeweest, ken je nog niemand cn toch wil je je land herkennen." „Nou", klonk het oubollig en iets té openhar tig. „dan nam ik toch liever een vént dan een motor op kookpunt!" Het was in het meest zuidelijke puntje van Brabant en ik heb het hem dan ook niet aangerekend." Blunder Menig autobezitter heeft ook stil gestaan omdat er geen benzine meer in de auto zat: „Het is echt iets voor een man" vindt mevrouw W. te H. „Wij huisvrouwen zijn nu een maal gewend om vooruit te zorgen. Stel je voor dat je 's zondags na kerktijd zou zeg gen: „Jullie krijgen vandaag geen koffie, want de koffie is op." Het zou een onvergeef lijke blunder zijn.... Maar om op de auto terug te komen, wij hebben vier keer zonder benzine gestaan. Eén keer was het toen we naar de verjaardag van mijn zwager zouden gaan. Daar hij dominee is en het juist zondag was, stelde ik voor om 's mid dags alvast té gaan. Dan kon den we hem eerst horen pre ken. Helaas, de kerk hebben we niet bereikt! Juist op een eenzame weg in de stromende regen zaten we zonder benzi ne en konden de jongens du wen tot we bij een benzine pomp waren. Wel vreemd om als verzopen katten aan te ko men op een verjaardag, ter wijl je met d-3 auto bent! Wat is het leven overigens veranderd door de auto. Oude of gebrekkige mensen die niet meer per trein of bus kunnen reizen, kunnen nu nog overal heen, dankzij de welwillend heid van een autobezitter. Is iedere bezitter zich dat wei bewlist? Misschien woont er wel iemand vlak bij u in de buurt die er anders nooit meer eens uitkomt." Een 80-jarige lezeres, me vrouw H. te L„ herinnert zich nog dat zij als klein meisje van haar buurvrouw de les kreeg als er een auto voorbij kwam: „Meisie pas op. daar komt een otomabiel, dat je goed uitkijkt anders rijdt ie over je ziel..." Toen had ik niet durven dromen dat ik nog zoveel reizen per auto zou afleggen. Ik kan er alleen maar dankbaar voor zijn." Liever geen Mevrouw S. te Z. heeft zelf geen auto maar wil er toch wel iets over vertellen, nl. dit: „Wij wonen hier met zes bu ren bij elkaar. Vier ervan heb ben een wagen voor hun ple zier, maar twee van hen ko men er eerlijk voor uit dat ze moeten overwerken om er een auto op na te houden. Op zo'n manier zouden wij er ook een kunnen bezitten. Maar als er dan ziekte of iets dergelijks tussen zou komen dan zou de auto weg moeten. Dan hebben wij maar liever geen auto." Door goed op de chauffeur te letten kun je veel van zijn of haar karakter leren. Mevrouw A. te B. gaat zelfs zover dat zij haar dochters leert: „Als je denkt met dié jongen zou ik wel willen trou wen. ga dan eerst maar eens een autotocht met hem ma ken, dan leer je zijn ware aard kennen. Waarom denken kinderen die in het bezit van een auto zijn er in het algemeen zo wei nig aan hun oude vader of moeder eens ergens heen te brengen? Dit schrijf ik uit er varing. Oude mensen vragen niet graag en lijken vaak te vreden, maar ze hebben ook hun wensen." Hoe reageren de heren in het verkeer als u achter het stuur zit, ^mevrouw? Weet u iets van de techniek en zijn er tips voor met-kinde- ren-in-de-auto? Als u er met uw man samen gebruik van maakt, weegt u dan eikaars belangen af, of gaat manlief voor? Houdt u misschien af- haaldiensten per toerbeurt om kleuters uit school te halen zoals de Vereniging voor Vei lig Verkeer animeert of komt daar in de praktijk weinig van? U ziet, we zijn nog zeer nieuwsgierig welke plaats de auto in uw leven inneemt T7"R zijn verbazend aardige brle- ven gekomen op de Open Brief van de vorige week. Bij voorbeeld eentje van een vriendin die de mensheid balm in twee groepen verdeelt: die van de egoïsten en die van de nlet-egoïs- ten. De egoïsten zijn niet alleen de mensen (volgens haar) die zich dwars door alles heen een weg banen om in het leven op de voorste rij te zitten, maar ook zij die hun natuurlijke impulsen vriendelijkheid, vertedering, lek ker los en zichzelf zijn inruilen voor maatschappelijke plichten. Met die laatste kom je verder, denken zij, ben je aan de veilige kant. Ze beknotten zich, wagen niets, zijn in één woord niet origi- De niet-egoïsten echter zijn de verliezers, zij zien af van de eigen verlangens, zij kunnen het niet la ten altijd eerst de ander te zien, zijn wensen, dan. pas (dat is van lieverlee: nooit) zichzelf. Derge lijke mensen leggen zichzelf, aldus maar steeds briefschrijfster, de strop om de nek. maar dat geeft niet, zeggen ze, zo leven wij het liefst. EN dat blijft zo, beste Christina, zegt mijn vriendin, daar doe je niets aan met je geschrijf. Geweld verwekt geweld en wie liefheeft zit in het hoekje waar de slagen vallen. De èèn neemt verwaarloos de dieren op in haar huis en komt op de duur om van de stakkers, een ander is correct in zijn zaak, bedient de klanten als geen ander met als enig gevolg dat hij zich een hartkwaal werkt, weer een an der neemt een kind op dat mis schien al eens met de kinderrech ter te maken heeft gehad en kijk eens wat daarvan terecht komt. En nu zeg je wel dat er een Evangelie is dat ons met zachte stem corrigeert en aanspoort beide, maar in de praktijk ziet onze klei ne planeet er uit als hierboven, dat is dat. Cynisch, maar interessant. En ja, dat is dat, dat is waar. Ik zie, gewoon als mens, ook niets an ders. De dood besluipt ons en we zijn allen uit op zelfbehoud. Daar komt het op neer. Zonder de dood geen genot, geen beleven van schoonheid, geen prikkel. Stel voor dat het leven eeuwig duurde, dat we over 400 jaar nog in onze flat, onze grauwe straat, onze •nieuwbouwwijk woonden, nog door ons voortuintje liepen, waar sou- den we ons dan druk om maken, alles ging toch wel door. het geweld van een razend verkeer, in eenzaamheid naar de geest, in verwarring, in het gesar van mens tegen mens. In de regens, in de grijze avonden, in de grauwe tocht naar school en kantoor en werk. Gebonden zijn we, gekluisterd, verliezers so wie so, zonder die menselijkheid en niet-egoïstische instelling zijn we al verliezers, al- D*aarom slaan we ook terug. Daarom is een andere briefvtien- din in het gelijk die zegt: goed, de overheid ziet „straf" anders dan vroeger, maar nu moet je me toch register bezit en lui die daarop staan van hun leven niet laat emi greren. Stel je nu voor dat je een ern stig misdrijf hebt gepleegd en je wilt na je tijd van vastzitten (zal ik nu maar zeggen) naar het bui tenland, dan kan dat niet. Met an dere woorden: je kunt je net zo goed meteen opknopen (schrijf- iuJ_ uitdruk^*"** len mei _...i hier, in zo'n land om het minste geringste met de vinger nawijzen, je leven met je te BESTE vriendin, je hebt gelijk. Wie in de idealiteit opgaat en dat deden we de vorige week met ons niet-de-eerste-steen-gooien, met onze poging tot begrip, met inderdaad luisteren naar het Evan gelie, met ook best willen zien dat dat Evangelie tegen vlees en bloed ingaat wie in die idealiteit op gaat is een verliezer. En nu snap je direct dat dit ver liezen ons niet ligt O ja, wij wil len best een jongen met een straf blad naar Amerika of Australië denken, vooral omdat we hem toch wel een nette vent en wie weet goed in z'n Engels vinden (alle maal meegenomen, zo'n landje met prima onderwijs). Maar wij willen geen Zuid- Amerikaan met een moord op zijn geweten en een onverstaanbaar taaltje, plus veel knipoogjes naar onze dochter, voor onze Nederlan der in de plaats, en stel je voor bij ons op de koffie met cognac. Nee, nee. Dat is niet liefdeloos, dat is gewoon zelfbehoud; want iedereen weet waarop die knipoogjes zou den uitlopen, en dat is toch ook wiedes. Hij móet toch een nieuw leven beginnen, en dat leven be gint toch bij een vrouw? WIJ willen zelfs geen Grieken en Italianen op de koffie, en dat zijn nog wel energieke jongens, die tenminste willen werken voor een toekomstig huis of om ginds thuis de hele familie het wat beter te geven. En die jongens zijn een zaam hier en nota bene, je mag als jonge vent toch wel naar een meis je kijken? Maar nee, het mag wel, maar niet bij ons. Ze mogen in de kerk zitten, aparte diensten in het Spaans of weet ik wat, schitterend, in de kerk, maar niet in de keu ken. Zelfbehoud, zelfbehoud, de aarde dreunt ervan. Nietwaar? zo is de mens. TTET is die mens, precies die mens, voor wie het Evangelie nieuw wordt. Enige malen per dag, wie weet. Zoals bij die blinde man die, ook gezellig zeg, vanaf zijn ge boorte al niet kon zien, wat is daarvan de bedoeling. Wel. de be doeling was dat Jezus voorbij- kwam.-Een papje van zand, je flink wassen, en je ziet. Hé zeg, hoe kan dat? roept iedereen, en de man zegt: wel, Jezus kwam voorbij, en nu zie ik. Jezus kwam voorbij en je kretfg een driftbui onder de knie. je werd mild. er mocht iemand in je leven zijn die je zacht maakte of wie weet hartelijk en gastvrij terwijl je eigenlijk wat zuinigjes bent. Jezus kwam voorbij, en ouders accep teerden hun kind. Enzovoort, het blad is vol, volgende keer verder. Zien dat alle dingen nieuw worden is zien dat wat wij noemen: het Koninkrijk Gods nabij is. Hier

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16