Kerkelijk munf uit handboek door slordigheden RIE CRAMER 80 JAAR „Kanselzender" zich tot heel richt Europ a BURGEMEESTER, WAT BENT U JONG GEWORDEN" op 10 oktober GEESTELIJK LEVEN „VAN ALPHEN" IS UIT NIEUWE TALEN ZATERDAG 7 OKTOBER 196T (Van onze speciale verslaggever) LEUSDEN Je ziet de man staan. Je hoort hem praten. Hij spreekt met een enthousiasme, dat eigenlijk niet bij z'n leeftijd hoort. Op een kaart wijst hij het dorp Hamersveld aan. Je hebt neiging om te glimlachen als hij de Angelsaksische term „New Town" gebruikt en daarbij aan z'n eigen vlekje denkt. Toch is de 66-jarige burgemeester van Leusden en Stoutenberg, de heer A. F. H. Buining, er waar schijnlijk niet ver naast. Dat Hamersveld onder Amersfoort moet in het jaar 2000 nog maar 33 jaar! 70.000 mensen her bergen. De ruimtelijke plan nenmakers van de provincie Utrecht hebben aldus terecht L* 'h beslist om het leefklimaat U'A voor de komende generaties U. nog enigszins dragelijk te maken. Een interessant mens die (waar nemend) burgemeester. Een zwembad annex sportpark in zijn gemeente draagt over de volle breedte van de toegangspoort z'n naam. Hoewel hij de pensioenge rechtigde leeftijd al heeft be reikt, heeft de commissaris der Koningin hem gevraagd nog tot het volgend jaar aan te blijven. Verplicht door de wet trad hij af, doch enkele maanden later werd hij opnieuw beëdigd. Cactussen Wat hij in die tussenliggende periode heeft gedaan? „Een lang gekoesterde wens vervuld", zegt burgemeester Bui ning. „Al veertig jaar lang lief hebber ik in cactussen. Voor deze succulenten is Brazilië een dora do. Daar groeien nog soorten, die nooit ontdekt zijn. Ik ben er dan ook naartoe gegaan". Een „understatement" een man met een visie eigen. Ofschoon 66 heeft de eerste burger van Leusden en Stoutenberg aan een tweemansexpeditie deelgenomen, die zelfs voor oersterke, jonge ke rels een krachttoer zou zijn. Bij na drie maanden lang bevond hij zich in onherbergzaam gebied, be klom heuvels en rotsachtige wan den, waadde door rivieren en door velden met manshoge ste kelstruiken, en nam genoegen met het schamelste voedsel en onderdak. 't Komt er bij deze hobby-ist slechts langzaam uit. Na veel heen en weer gepraat wil hij wel toegeven dat de ontstellend hete gebieden, die hij heeft bezocht, voor de toerist ..een hel" zijn, maar hij blijft erbij dat ze door de botanicus als „een paradijs" worden beschouwd. mijn verzameling met m'n zak- Voor de kaart geld bedropen heb. Voor die reis naar Brazilië, die reis van m'n leven, kan ik wel zeggen, heb ik lijk gemaakt dank zij de gastvlj- lang gespaard. Het deelnemen heid van een handelaar in cactus- aan die expeditie werd me moge- sen, met wie ik een briefwisseling Veelziidige kunstenares onderhield, en die twee keer per jaar met een oude wagen de bin nenlanden intrekt". Andesgebergte Van zijn reis door het Andesge bergte, waar succulenten als „on ze" alpenflora zijn, heeft de in Groningen geboren Utrechter een buit van 125 kilo geselecteerde planten overgehouden. Hier zijn zo'n 25 soorten bij, die hij nog niet bezat Ook heeft hij enkele cactussen gedetermineerd, die nog nergens in de literatuur voor komen. Lange naam In de wereld van liefhebbers van succulenten is.het de gewoon te dat een nieuw ontdekte cactus soort naar de vinder wordt ge noemd. Een wel heel lange naam, die niet alleen op de eigenschap pen van het plantenmateriaal slaat, maar ook op de eerste bur ger van Leusden en Stoutenberg, zal eerstdaags officieel in de boe ken worden geregistreerd. Het oog kan hem nog wel bevatten, maar de tong struikelt er bijna over. Hij luidt: Minazid uebelmanniana Coleo- cephalocereus brevicylindricus Notocactus buiningii. Eén begroeting, die de 66-jari ge ten deel viel nadat hij z'n barre tocht door Brazilië had vol tooid en in het landelijke Ha mersveld was teruggekeerd, zal hij nooit vergeten. Iemand die hem op straat tegenkwam - net jes geschoren en gebaad natuur lijk riep uit: „Burgemeester, wat bent u jong geworden!". Kas Tussen zijn woning en zijn ga rage heeft burgemeester Buining een kas laten bouwen, die hij van z'n huiskamer uit bereiken kan, en die op de centrale ver warming is aangesloten. De mooiste particuliere verzameling cactussen van Nederland bevindt zich erin. De meer dan duizend soorten, die hij in de loop der decennia bijeen heeft gebracht kweken doet hij ook kunnen ook nog gedeeltelijk in z'n tuin worden bewonderd, waar hij ho ge bakken (onder glas) heeft la ten metselen. „Ik ben geen kapitaalkrachtig man", verklaart de hobby-ist, die mede-oprichter Is van de „Inter national Organisation for Succu lent Plant Study" en voorzitter van de Nederlands-Belgische Ver eniging van Liefhebbers van Suc culenten. „Ik mag wel zeggen dat ik QP 10 oktober hoopt de veel- zijdig-begaafde en al ja ren op Mallorca wonende Ne derlandse kunstenares Rie Cramer tachtig jaar te wor den. Er zullen onder de ou deren onder ons maaj weini gen zijn, die bij het lezen van dit bericht niet met genoe gen terugdenken aan de vreugdevolle uren, die deze wijze, hartelijke vrouw hun heeft geschonken op de ge bieden, waarop zij zich een meester heeft getoond. Die gebieden zijn vele. Immers, zij is niet alleen schrijfster van meisjesboeken en romans, en niet alleen bekend door haar ver zetspoëzie uit de bezettingstijd, zij is ook tekenares, grafica en ontwerpster van toneeldecors en -kostuums. Veel literaire werken heeft zij geïllustreerd, zoals de Duizend en een Nacht, de werken van Tagore, Andersen en de le gende van Tristan en Isolde. En wat zij voor het toneel heeft ge daan is evenmin gering. Rie Cramer neemt met haar werk een bijzondere plaats in, van een bijzondere vrouw is ook niet anders te verwachten. Zij begon al vroeg met schrij ven. In een interview heeft zij daarover eens gezegd: „Ik schrijf al van het ogenblik waarop ik kon lezen en schrijven. We woon den toen in Indië en als moeder eens wegging en ons alleen moest laten, maakte ik voor mezelf versjes en tekende daar plaatjes bij. Het was allemaal wel stumpe rig en onbeholpen, maar het be zorgde me veel plezier en daarom ging ik er mee door. En zo onge merkt ben ik eigenlijk blijven te kenen en schrijven en eerlijk ge zegd, ik beleef er nog even veel plezier aan als vroeger". Wie haar totale oeuvre over ziet, komt tot de conclusie, dat zij haar jaren goed heeft besteed, en dat zij, inderdaad, veel plezier aan tekenen en schrijven heeft beleefd. Om een greep te doen uit haar romans: Zij schreef Spelers (1932), Paradiso (1934). De lachen de Cupido (1936), Zij, wij, jij (1937) en Het land van belofte (1938). In de oorlogsjaren speelde het Residentie- toneel twee stukken: „Gif", een detective- spel, en „Er viel een ster", dat gesitueerd was in de Achterhoek. Schrijver was een onbekende Mare Holman. La ter bleek het Rie C-ramer te zijn. „Gif' werd meer dan hohderd- maal opgevoerd. En hoevele kinderen zal zij niet gelukkig hebben gemaakt met haar prentenboeken en versjes! Van haar hand versche nen in Engeland acht kleine sprookjesboeken, verenigd onder de titel The Silver Thimble Story- Ook op Mallorca vond haar hand voldoende te doen. Over dit zonnige eiland schreef zij twee boeken: Viva Mallorca, en Mallor ca. eiland van rust Aan jong en oud heeft de kunstenares Rie Cramer vreugde geschonken en zo is eens geschreven „velen zullen bij het horen van haar naam toch even met weemoed en met de stille vreugde der herinnering denken aan het verloren avon tuur, waartoe deze bescheiden vrouw de gids is geweest". (Van i kerkredactie) uit. Het „Nieuw ker kelijk handboek tevens compleet predikanten- boek" uitgegeven dooi; de Bond van Nederlandse predikanten. Dit „oecume nisch handboek", zo noemt de redactie het ten minste in het voorbericht, verschijnt tegenwoordig om de drie jaar. Je zit er als kerkredac tie elke keer weer met smart op te wachten, volledigheid strev want je kunt het bij het i-i iNeuei verzorgen van de rubriek vindt „Beroepingswerk" niet „Gem missen, om de eenvoudige Christusbelijders" reden, dat de Nederlandse fnor" J' w' p°otje!l Hervormde Kerk (zo on- ons land) geen kerkelijk jaarboek uitgeeft. Dan komt Van Alphen en je hebt elke keer weer verwachtin- tingen en elke keer ben je weer diep teleurgesteld. Het nisch handboek" „alle pro- boek opent. Sinds 1960 geeft het breed emeritaat, verscheldenen al testantse kerken en gemeenten in ministerie geen mutaties op deze in 1964. Erger is, dat er negen Nederland" opnemen en men lijst meer vrij. „Van Alphen" predikanten op deze lijst voorko- dus bijvoorbeeld zelfs de neemt de lijst dus maar steeds men, die al lang overleden zijn, „Gemeente der Cultusvrije onveranderd over. Bij een eerste een zelfs nog voor het uitkomen :n „profes- indruk konden we van de 110 van het vorige handboek in janu- i Hilversum „kerkgenootschappen" op deze ari 1965. Dit is illustratief voor heel „Van Alphen". Wil je wat gege vens hebben over ds. J. van Ros- sum of ds. D. A. Werner, voorgan gers van de NPB-afdelingen Voorburg en Wassenaar, dan Wat moet men aan met „Bijla- kom je via de inhoudsopgaaf ge lijst van dienstdoende makkelijk op pag. 353 in de ru- Maar dat geveer als enige kerk in derschap van Pinkstergemeenten geleden zijn opgeheven. Vergaderingen van Gelovigen zijn, blijkt tot de samenstelllers nog niet te zijn doorgedrongen, terwijl het Leger des Heils met enkele regels op een onvindbare Ke A- Schandpaal knullig samengesteld als de ge keer en weer niets veranderd. Het gaat ons nu niet om de zetfou ten en de vele onnauwkeurighe den, die tot op zekere hoogte niet weer even oud-katholiek aartsbisschop Rin- jaar en ouder bereiken? Wat is geliedienaar". Programma's uit Warschau kei is in dit handboek geen het nut van deze lijst? Een soort Maar zoek niet op dezelfde i plaats, al kan men Syro-Chal- schandpaal van mensen, die nog nier naar ds. J. G. Jacbbs, de deeuwse blikken bisschop Serapi- geen emeritaat hebben aange- voorganger van de NPB-afdeling on er weer wel in vinden. vraagd? in Den Haag, of ds. P. J. van vi«», „o, v,v 0„_ Wat is het nut van de „lijst We hebben het eens nagegaan. Ouwerkerk, idem in Brielle. Zij te vermijden zijn, maar omde van instellingen, die zich bij de Van de 172 predikanten op deze blijken na lang zoeken op pag. =le opzet. regering als kerkgenootschap heb- lijst hadden er 90 bij het uitko- 529 te staan (waar tussen haakjes Men wil In dit handboek naar ben aangemeld" waarmee het men van dit handboek al lang en hun twee collega's ook weer staan). Is hier van de redactie van „Van Alphen" sprake van stille tucht? Zijn de Brielse en Haagse NBP-VOOrganger mis schien geen evangelie-dienaar? Men kan er slechts naar raden. Bijlagen I en J (Bijbel en Zen ding, Verenigingen) rammelen he lemaal. Voor de verkondiging van het evangelie onder Israël vindt men de instanties van de verschillende kerken op pag. 506, behalve die van de Nederlandse Hervormde Kerk, die men op pag. XXVII onder het hoofd „Kerkelijk bestuur" moet zoe- De hervormde generale diako- nale raad vindt men op pag. XXI- II en nog eens (maar dan met een andere bestuurssamenstel ling) onder het hoofd „verenigin gen" op pag. 520. Daar wordt ook het comité centrale diakonale con ferentie van de Gereformeerde (Van onze kerkredactie) TRANS WORLD RADIO groeit nog steeds. Het chris telijk radiostation dat heel in het klein begon in Tanger, toen verhuisde naar Monaco en Mi ook over een sterke zender beschikt op Bonaire, is begonnen met uitzendingen op de lange golf. Voor het eerst sinds Radio Luxemburg zijn geestelijke uitzendingen staakte klinkt op de lange golf nu weer de stem van de kerk. Juist om dat het bereik daar vrij klein is, wordt nog maar alleen in het Frans uitgezonden via één van de zenders van het stad staatje Monaco Vorige week was even de Ame rikaan David L. Carlson in ons land om contact te hebben met Hans van der Steen, de ex-Rot terdammer die nu in Baam woont, en de Nederlandse uitzen dingen redigeert. Carlson gaf les in telecommu nicatie aan een hogere school. Maar de praktijk trok hem meer. Hij werd hoofd tion in New York dat zich specia liseerde in uitzending in de talen de minderheden in deze we- gramma's gebracht voor de vrouw en voor kinderen. Graag zon Carlson ook meer christelijke K«k'm gènöeml oTlrtgei^k- hoorspelen biengen Op het ogen- dito moet men echfc.r blik wordt er slechts één pro- 313 IM.k ,rrwijl de chri„«lljk. gramma uitgeronden at de En- „„tormeerde onbekend is. gelse taal. Maar het blijkt vrij wel onmogelijk daar in de andere talen geschikte schrijvers en ac teurs voor te vinden. Mannenbond Tijd kopen De diakenen uit laatste kertë kunnen echter gerust zijn: hun vereniging „tot verzorging van we zen, halfwezen en ouderzorgder- Tran® World Radio maakt ook vende kinderen" staat er wel In, geen eigen programma's. Kerken de vrijgemaakte stichting Gere- en christelijke organisaties kopen formeerde Kinderbescherming tijd over deze zender en zij zijn daarentegen weer niet. eerder geneigd om een direct Zo kan men eindeloos door- geestelijk programma met na- gaan. De Oecumenische Raad druk op de Woord-verkondiging vindt men na veel moeite tussen te produceren, dan om het in een de christelijke gereformeerde zon- bijzondere vorm te zoeken. dagsscholen en de hervormde Het station wordt door de mannenbond „In dienst der mcesten die tijd kopen gezien als kerk". Dat er in de Nederlandse een mogelijkheid om te zorgen Hervormde Kerk nog een veel voor een aanvulling op de pro- grotere mannenbond is (die van gramma's van de nationale zen- de gereformeerde bonders) mo- ders, die vaak geen protestantse gen de gebruikers van Van Al- evangelisatieprogramma's toela- phen blijkbaar niet weten. Hun ten. vrouwenorganisatie wordt even- Sommige mensen zijn geneigd min genoemd, trouwens de Her- David L. Carlson, de propagandist een beetje hun schouders op te vormde Vrouwendienst ook niet. van Trans ÏTorld Radio kondigt ook halen over een dergelijke opzet. Waarom onder het hoofd „vere- de Engel,, programma', mm. Zij past volgens hen niet in onte plgmgén van kerkelijke medewer- tijd. Maar de meisjes die in Mo kers" wel verenigingen van nacó 'dTpost openJ maTen*'weten godsdienstonderwijzers, hulppre- radiosta- wei beter Ieder oroeramma dlkers en administratieve mede- h specia- ^aar d? stem v?n pJoteat®n" brengt altijd weer een stapel brie- werkers. maar niet van kosters en tisme niet over de radio kan klin- uietlël aiuja weer een siapei Drie organisten? ken. Dat zijn dan vooral de lan- in de lijst van jeugdorganlsa- v Ir_. ties ontbreekt de Nederlandse Lu- de rooms-katholieke landen. 1 11 t-i 1 therse Jeugdbond, maar onder Oorspronkelijk werden de uit- De Nederlanders zijn misschien het hoofdstuk zending kan men zendingen voor Oost-Europa ge- wel de slechtste brievenschrij- weer wel de zendingscommissie imnuerneuen in aeze we- reldstad. Maar toen Trans World den r ,5? SordlJn en (jgfTlGGntSn Radio een beroep op hem deed, de rooms-katholieke landen. VJCI 'CCI UCM laar ïuume v^cumu te veruuazeii. j- Dit station is ontstaan uit de h?el .verzorgd door mensen aie vers van Europa, maar de Neder- van deze bond aantreffen. 1 Amerikaanse zende- Weduwenfonds 1 cc. iM.1cuhaa.10c z-ciicc- d'e l^den waren weggetrok- landse uitzendingen brengen per ling in Noord-Afrika. Freed die ken en zich in het westen hadden stuk toch altijd nog een dertig graag iets wilde doen voor de gevestigd. Maar Poolse christe- brieven binnen en in deze brie verkondiging van het evangelie nen h6bbe" nu toestemming ge- ven zit voldoende geld om ze te Waarom vinden we wel een lijst over de radio. Maar het is al lang kreSe" zelf °ok van dit station kunnen bekostigen. van „prot. godsdienstleraars aan geen puur Amerikaanse zaak Sebruik te maken. In de rege- in de Zuidamerikaanse staat strafgevangenissen" en geen sa- ringsstudio's van Warschau ne- Colombia zijn niet minder dan menvattende overzichten van bij In het afgelopen jaar na men de Europese landen al 60 procent van de onkosten voor zij iedere week een program- tien nieuwe christelijke gemeen- voorbeeld het studentenpastoraat, ,llkUOIiC11 op dat dan via de band door ten geïnstitueerd in plaatsen het industriepastoraat, het radio- hun rekening en de Verenigde Trans World Radio wordt uitge- waar geen enkele protestant leef- werk (IKOR en CvK vindt men in Staten met Canada veertig. Maar zonden. de en geen zendelingen kwamen, dit oecumenisch handboek In de andere Oosteuropese lan- ais een direct resultaat van de niet)? den is dat nog niet mogelijk, uitzendingen via de zender van Dat er naast „Kerk en Wereld" maar voor deze zender betekent Bonaire. Zo blijkt weer dat ook nog een Nijenburgh en een toch dit programma een extra Trans World Radio mensen be- Jelburg zijn, naast het sociolo- bres in het ijzeren gordijn. De reikt die op geen andere wijze gisch instituut van de Neder- Polen kunnen nu het evangelie onder het gehoor van het evange- landse Hervormde Kerk ook nog Hoewel het station vrijwel in horen, niet van mensen die weige- üe komen. een gereformeerd bureau Kerkop- alle Europese talen uitzendingen ren onder het communisme te le- bouw.... verzorgt, richt het zich toch heel ven, maar van mensen die onder We breken af. Laten we Van in het bijzonder op die landen, dezelfde omstandigheden verke- Hitler bouude in de oorlog op de Alphen niet al te hard kraken. ren als de luisteraars. Agelberg in Monaco een zender die Waar kan je elders vinden, dat je de sterkste van Europa zou worden, in Sommelsdijk een predi- Kanse zender uord' deze zender gebruikt om kantsweduwenfonds hebt, dat per Oost-Europa rrans World Radio voegt ie dere keer nieuwe talen toe aan zijn programma. Er wor den nu ook uitzendingen ver zorgd in het Jiddisch en in de taal van de Far Öer eilanden ten noorden van Schotland. Hoewel in Nederland het evangelie niet vergeten wordt door de Nederlandse radio-or ganisaties, wordt ook in onze taal uitgezonden op woensdag avond om 11 uur over 205 me ter en op zaterdagmorgen om kwart over elf over de 31 me terband. De laatste woensdag en zaterdag van de maand zijn de programma's geheel ge richt op Vlaanderen. Het blijkt steeds weer dat over ge heel Europa Nederlanders naar deze uitzendingen luiste- het evangelie uit le zenden, over de jaar 247,27 gulden uitkeert aan Trans World Radio ls een ty- korte golf vierentwintig uur per dag, weduwen en wezen van in dienst pische „kanselzender." In korte over de middengolf twee en een half dezer gemeente overleden predi- programma's van een kwartier of uur pet dag en over de lange golf kanten? hooguit een half uur worden (in het FransJ een half uur per dag. pastorale en evangeliserende toespraken uitgezonden, omlijst met geestelijke liederen of kerke lijke gezangen. Deze zender mikt niet pp een algemeen program ma, geeft ook geen nieuws, om dat de mensen dat op alle andere zenders kunnen horen, maar wil de mensen direct geestelijk hel- Carlson erkent grif dat dat een „eenzijdig" programma is, maar de ervaring leert dat de mensen er behoefte aan hebben. Iedere week komen weer stapels brie ven van mensen binnen die zeg gen dat ze „per ongeluk" af gestemd hebben op het program ma. maar er zo door getroffen waren dat ze regelmatig gaan luisteren. In de laatste jaren het »ta- tion is nu 13 jaar oud i® er echter toch wel een kleine wijzi ging in de programma's gekomen. Naast de algemene geestelijke programma's, worden nu ook pro-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15