Nabootsing als geloofsartikel OPINIE KINDEREN DIEREN MISDAAD Sbttülldl ZATERDAG 7 OKTOBER 1067 ONLANGS, bij een lezing in Zwijndrecht, werd in de discussie door een vraag steller gewezen op trekken van overeenkomst tussen de geestelijke en culturele situatie van nu en die van ongeveer een eeuw geleden, toen in de wetenschap het positivisme en in de kunst naturalisme en realisme zich lieten gelden. Sinds- KANTTEKENING Onze openbare weg /ANZE tijd kenmerkt zich door een behoefte aan open- heid, en zoals alles in deze tijd naar uitbreiding schijnt te streven, zo neemt die openheid als regel ook spoedig het karakter aan van uitbundigheid. Nu ontbreekt het in onze tijd stellig niet aan mogelijkheid om zich te uiten. Het moge de mens nog aan dit of aan dat ontbreken, stellig niet aan de middelen om zijn gedach ten en gevoelens kenbaar te maken. Dat geschiedt dan niet zelden met een hevigheid en veelvuldigheid, alsof daardoor alleen al de boodschap die men brengen wil win nen kan. En nog lijkt het steeds weer niet genoeg. De dagen schijnen lang geleden dat de mensheid het uitsluitend met de produkten van de drukpers moest stellen. Toch gingen ook daaraan vooraf al die eeuwen van de mondelinge, straks van de geschreven, overlevering. Bij de drukpers als middel tot uiting van gedachten en gevoelens heeft zich toen eerst de radio, vervolgens ook de televisie, gevoegd. Men zou zo zeggen: mogelijkheden te over. Maar er is bij velen kennelijk de behoefte aan nog méér. En zo zien we dan, na deze meer voor de hand lig gende middelen om zijn gedachten te uiten, ook de de monstratie opkomen, in het bijzonder ook de demonstratie- op-de-openbare-weg. "PR is in het verleden wel méér op straat gedemon- streerd. De demonstraties van 1 mei waren jarenlang gebruikelijk. Daarna zijn ze wat in onbruik geraakt. Maar de demonstratie is nu als onderwerp weer volop actueel geworden en heeft zowel de bestuurderen voor vragen gesteld als vooral de staatsrechtelijke juristen aan het den ken gezet. Tot het hoogste rechterlijke college van ons land heeft er al beslissingen over moeten nemen. Dat bij dit alles de emoties zich wat licht kunnen doen gelden, is deze week gebleken tijdens een vergadering van de Rotterdamse raad. Een stelling nu die hierbij gemakkelijk aanspreekt is, dat ook een demonstratie een uiting is van gedachten en gevoelens. Voor zulk een stelling is een volk als het onze gevoelig, en het is erom te prijzen. Het betreft hier im mers een vrijheid waaraan we niet graag grenzen stellen en die we terecht reeds bedreigd achten door de voorwaar de van eert dus vooraf te verlenen verlof. Met het lied op de lof van de vrijheid stemmen we dus hartelijk in. "jyjAAR juist vanuit dat waarderingsbesef voor de vrij heid lijkt de vraag geoorloofd, of tegenwoordig niet wat vlot over demonstratie wordt gesproken. Immers, eni ge terughoudendheid lijkt ook hier niet misplaatst. In de eerste plaats is de demonstratie als middel tot het uiten van gedachten en gevoelens, zeker vergeleken met de andere die ter beschikking staan, nogal gebrekkig. Be halve of vaak ook in plaats van datgene wat men wénst te demonstreren, demonstreert men niet zelden een onvermogen om aan de gevoelens die men uiten wil ook werkelijk op passende wijze uitdrukking te geven. En dan de plaats van die demonstranten: de straat. De vraag rijst daarbij, of men zich wel voldoende bewust is de betekenis en de functie die de staat in onze samenle ving heeft. De straat is de openbare weg waarop de mens zich zo ongestoord mogelijk moet kunnen bewegen. Rege lingen voor het verkeer zijn al onmisbaar geworden en die nemen helaas, doch onvermijdelijk steeds knellender vormen aan; maar ze laten de straat de straat. Wij menen dat het wijs en verstandig is zo men de straat de straat laat, het domein dus van alle mensen, met voor ieder gelijke rechten van verkeer, en dat men onze democratische samenleving geen dienst bewijst, indien men de straat ook voor andere doeleinden gebruikt die bovendien met andere, daartoe meer strekkende en trou wens in ruime mate aanwezige middelen beter zijn ge diend. denken waarin demonstratie-op-straat aangewezen lijkt; maar we achten die situatie, zeker in onze gedemocrati seerde burgerlijke samenleving van vandaag, weinige in getal. We willen ook aan de vrijheid niet getornd zien, al achten we de demonstratie als middel tot uiting van ge dachten en gevoelens, geplaatst naast de evenzeer aanwe zige middelen, te primitief dan dat men er bijzonder aan moet hechten. Enige nuchterheid lijkt ons echter wel geboden. En het komt ons voor, dat de burgemeester van Rotterdam, zij het wat geëmotioneerd, juist dat onder de aandacht heeft willen brengen. En daarom was ook dat een respectabele uiting van gedachte en gevoelen. DIEMER dien las ik het voor dit ar tikel bestemde boek van de Leidse archeoloog, roman cier en dichter F. L. Bastet over de Haagse patriciër, kunstkenner, auteur, vrij metselaar mr. Carel Vos- maer (1826-1888), voorna melijk bekend gebleven als Homer usvertaler Bastets belangstelling voor Vosmaer is ontstaan door diens liefhebberij in archeologie. Via reisverslagen uit 1878 en 1883 breidde zijn interesse zich uit tot Vosmaers opvattingen over beel dende kunst en literatuur. Een lezing en een artikel in Maat staf over Vosmaer leidden tot een ministeriële opdracht om over deze vrijwel vergeten 19e eeuwse humanist een boek te schrijven. „Onderstreept zij, dat hier geen sprake kan zijn van streven naar volledigheid. Het is echter te hopen, dat een neerlan dicus in dit overzicht aanleiding zal vinden zich uitvoeriger met Vosmaer te gaan bezighouden" zegt de schrijver in zijn Inleiding (bl. 7). Sympathie Bastet toont sympathie met de mens Vosmaer. Hij is beminne lijk, integer (7), heeft een afkeer van gemaniëreerdheid (22), denkt niet dogmatisch (24), stelt als ide aal een aristocratische zelfbe heersing (27), heeft het in zijn reisschetsen vrijwel nergens over zichzelf (93) en is zacht, humaan, wellevend (171). Zijn kunstzinni ge opvattingen waren voor zijn tijd in Nederland geavanceerd (20/1). Die opvattingen waren klassicistisch (11); de klassieke vorming heeft hij fel verdedigd (14) en het naturalisme in de kunst volstrekt afgewezen (29). Vooral Duitsland, niet Frankrijk waren hem hierin ten voorbeeld (34). Vosmaer schrok terug voor het grootse, barokke (95), maar hij hield niet van het rococo (103/4). Romantisch pessimisme is hem altijd vreemd gebleven (16). Naar aanleiding van F. L. Bastet, Mr. Carel Vosmaer, uitg. Bert Bakker/Daamen N.V. Den Haag, 208 bldz. druks met 14 bldz illustraties, 25,-. 9 Mr. Carel Vosmaer Hij was anti-klerikaal maar geen atheïst (20), voelde een ster ke, innerlijke verwantschap met Multatuli (27), had een hekel aan Ideaal dominees en paters (86) en schreef over het christendom de volgende, Vosmaer typerende pas sage: Zonder de symbiose met de antieke cultuur zou het christen dom voor deze moderne Hellenist een dwaasheid gebleven zijn. Merkwaardig dat juist vandaag dat sterke aanleunen van het christendom tegen de antieke cul tuur wordt gezien als iets Waar van wij af moeten. Het ongeluk kig geworden huwelijk tussen christendom en idealistisch huma nisme staat op scheiden. Aan het christendom worden zijn instituti onele zonden bezocht en het eli te-human isme wordt overspoeld door de opkomende vloed van een nieuw humanisme: dat van de gemassificeerde wereldburger. Het is de veranderde situatie, die een figuur als Vosmaer interes sant maakt. Kennismaking met hem verheldert ons inzicht in de huidige toestand. „Geboren in een stal, tussen os en ezel, heeft het, waar 't onver mengd bleef, echter een trekje van die omgeving behouden. Eerst in de handen van denkers heeft het, de helleense kuituur opnemende, zijn eenzijdigheid en ruwheid getemperd en door de romeinse levenspraktijk zich ook voor de beschaafde lijk kunnen maken" (32). Maar hierop wil ik in dit stuk je niet het accent laten vallen. Bij mijn cultuurhistorische uit weidingen verlies ik geen mo ment het artistieke belang uit het oog. Renaissance en klassicisme stelden zich de oude Grieken en Romeinen ten voorbeeld. Dit voortreffelijke kon hoogstens worden geëvenaard en daarom was nabootsing, na-boetsering, ideaal en geloofsartikel. Het ging tussen Vosmaer en. het naturalisme niet om het di lemma nabootsing of oorspronke lijkheid. Ook het naturalisme bootste na, namelijk de (lelijke) werkelijkheid, niet het (ideale) verleden. Het is de romantiek ge weest die het oorspronkelijk- heidsideaal heeft gesteld, een ide aal dat nog steeds voortleeft en in het jongste jargon „engage ment" heet. Want ten diepste zet men zich niet in voor een zaak, maar voor zijn visie op die zaak, getuige het volstrekte gebrek aan genuanceerd oordelen bij de geëngageerden. Scheiding Vosmaer is wel echt een geze ten burger geweest, die het verschil tussen het schone en het verhevene keurig kon uiteenzet ten (144) en die de natuur vanuit een rijtuig bewonderde (82). Men kan hem zien als een wat late Góethe-epigoon, maar met min der oog voor het volkse dan Goe the bezat. Vosmaer was voor scheiding tussen deftigheid en eenvoud en vond de dooreenmen. ging daarvan in Italië in zijn hart niet leuk. De roeping van het arme volk was om schilder achtig te zijn, schilderachtig na melijk in de academisch geoefen de blik van de aanzienlijken. Ons treft vandaag sterk het statische van Vosmaers denken. Geen beze tenheid, maar gezetenheid. Bastets boek is een staal van nauwkeurige literaire boekhou ding en wil ook niet meer zijn dan dat. Het beeld van Vosmaer heeft zich niet helemaal uit de documenten losgemaakt en is niet in een ruimte gezet. Hij ver draagt die ruimte trouwens min der goed dan zijn vriend Multatu li. Dr. C. RIJNSDORP Engeland op de lange weg naar Europa TJET Labourcongres te Scar- borough heeft de afgelopen week sterk de aandacht getrok- Zeven dagen verder IN EEN WEEK dat kinderen (al zegels gekocht?), dieren (extra slablaadje voor de parkiet) en de misdaad onze aandacht hebben (eerst dubbelspion Philby, de rest van de week Rajakowitsch) trekt Cruyffie voor het afkeurend oog van heel Nederland een Deen aan zijn shirt illustratie van een wedstrijd die niet kin derlijk, beestachtig of misdadig, maar gewoon onsportief verloopt en de Deense amateurs een 32 zege brengt. Philby, die nu iets in Moskou is, was bijna hoofd van de Britse contraspionage. Oorlogs misdadiger Raja. lichte straf in Oostenrijk uit gezeten. viert vakantie in Zuid-Slavië en ver neemt nog bijtijds (maar hoe?) dat de Neder landse justitie de Zuidslavische om uitlevering zal vragen. Vietnam blijft schrijnen. Johnson wil over een vredesconferentie praten. Hanoi slaat het aanbod alweer af. Luns vertolkt de Nederlandse ongerustheid in de Algemene Vergadering. De verkiezingen in Zuid-Vietnam worden geldig verklaard. Het Labourcongres verwerpt de Britse steun aan de Amerikaanse Vietnam- politiek (heeft ook andere kritiek op de minis ter van buitenlandse zaken, maar staat achter Engelands aanzoek bij de EEG). Communistische en gaullistische zege in vranse departementen. Acht zetels voor neo- naz. s i" de Duitse deelstaat Bremen. Huis- jt».i voor twee Grieken: oud-premier Kanellopoelo- en kranten-eigenares Helena Vlach"; In ons land stijgt de Werkloosheid tot 90.000. Maar de KLM neemt weer vliegers aan en de bleken, nl. uit het Westduitse voorstel, onderhandelingen over Engelands toelating te koppelen ken. Niet alleen omdat 'moést blij- aan besprekingen over fusie van ken, in welke maté prémier de Europese verdragen (EEG, Wilson nog op de steiin van zijn KSG en Euratom).; en uit het partij genoten kon rekenen, maar rapport van de Europese com- vooral omdat het de vraag was, missie van de EEG. of het partijcongres zich voor En gelands toetreding tot de Euro- Gevaar pese gemeenschappen zou uitspre- We hebben al eerder gewezen Vooral wat dit laatste betreft op gevaar, dat het Westduitse kan Wilson en met hem de. voorstel ^1 leiden tot het op de minister van buitenlandse zaken Jan£e baan schuiven van Enge- Brown blij zijn. Een voorstel lands toelating tot de ge- om de regering te vragen het ver- "kernschappen. Zolang nog over zoek om toelating in te trekken; fus'e ,van de verdragen wordt kreeg slechts een half miljoen gesproken, kan er van serieuze van de meer dan vijf miljoen onderhandelingen met Engeland (mandaat)stemmen. §een sprake zijn. Kleiner was de meerderheid, Bovendien speelt Bonn gene- die zich tegen het eisen van strin- raai De Gaulle in de kaart die gente waarborgen uitsprak en bijzonder graag besprekingen vil vervolgens instemming betuigde over fusie van de verdragen. De- met het besluit van de Britse re- ze geven hem nl. de mogelijk- gering geen voorwaarden vooraf heid, die verdragen zodanig uit te stellen bij de aanvraag van te hollen, dat de nieuwe ge- het lidmaatschap van de ge- meenschap geen spoortje boven- meenschappen. nationaliteit meer vertoont. Druk De Westduitse regering ontkent de bedoeling te hebben, de toela- Het congres heeft onder zware van Engeland te bemoeilij- druk gestaan. Ten slotte heeft ken door generaal De Gaulle de het zich echter gerealiseerd, dat bal toe *e spelen. Dit neemt niet het de regering niet voor de voe- we8- dat zii een gevaarlijk spel ten moest lopen en de kans op sPeelt- Z1Ï he* dan wellicht uit bereiken van overeenstemming motieven van binnenlandse poli- tussen Engeland en de Zes nog ^ieke aard. kleiner moest maken. Kritiek Veelbelovend is evenmin rapport van de Europese commis sie. dat weliswaar aanbeveelt sspoedig te gaan onderhandelen over Engelands verzoek, maar te vens een kritische beschouwing geeft over de problemen, die nog opgelost moeten worden. Is hët niet aangenaam voor ge neraal De Gaulle in het rapport te lezen, dat vergroting van de Europese gemeenschap ook m haar eigen belang is, het moet hem echter goed doen te verne men dat de commissie de Britse economie nog lang niet sterk ge noeg vindt om toelating van En geland mogelijk te maken. Generaal De Gaulle heeft ge zegd. dat Frankrijk geen veto zal gebruiken om Engeland buiten de Europese gemeenschappen te houden. Hij heeft er echter ook geen geheim van gemaakt, dat hij tegen toelating van Engeland (en andere landen) is, omdat zij het karakter van de gemeenschap pen zou wijzigen. Goede kans Er bestaat een goede kans, dat de Zes inderdaad met Engeland gaan onderhandelen. Maar dan beginnen de moeilijkheden nas goed. De Duitsers hebben al een Wilson (rechts) en Brown heb ben reden blij te zijn met de uitspraak van het Labourcongres over Engelands verzoek om toe lating tot de Europese gemeen schappen. voorproefje gegeven en de Fransen beschikken over enorme mogelijkheden om de onderhande lingen te rekken. Deze kunnen dan ook heel erg lang gaan du ren. Intussen zijn ze nog niet be gonnen.... KLEIN INTERVIEW Congres radicalen zal concreet zijn Prof. mr. VV. F. De Gaay Fortman (56 jaar, rector-mag- nificus Vrije Universiteit, Eerste Kamerlid voor de ARP, in 1956 en 1960 kabinetsinformateur) zal binnenkort het congres van de groep christen-radicalen uit KVP, ARP en CHU pre sideren. Mede in verband daarmee stelden wij hem een vijftal ICI gaat voor 50 miljoen op Rozenburg uit breiden. De regering verbiedt een verhoging van het artsenhonorarium en kondigt hogere premies aan voor AOW, AWW en ziekenfonds. Personalia: Prins Bernhard zegt dat zijn schoonzoons hem niet zullen opvolgen als in specteur-generaal. J. W. Rengelink bedankt als NTS-programmacommissaris, Sir Malcom Sar gent (Proms) ontvalt ons, Zarah Leander zingt hier weer en Mary Tyler Moore (op de TV Laura van Dyke) vaart door onze grachten. Rotterdams burgemeester zou aftreden als de PvdA-commissie Samkalden haar zin zou krij gen, namelijk door het recht van toelating van demonstraties niet meer bij de burgemeester te laten. Tientallen mensenlevens eist het verkeer. Door storm, regen, te smalle wegen ook wel door menselijk falen, zoals bij Luik, waar een verkeerde wisselstand drie treinen op elkaar doet botsen, een ongeluk dat elf doden en tachtig gewonden eist. De ANWB boekt het miljoenste lid. De rijksweg Den HaagRot terdam wordt grotendeels achtbaans. En bent u al gewend aan al dat nieuwe bij radio en TV? DEZE WEEK GEZEGD: „Ik ben ervan overtuigd dat wij door deze strijd in Vietnam nu voort te zetten, de kansen op een grotere oorlog, misschien een atoomoorlog, verminderen. Ik houd liever nu stand in Vietnam om daardoor het gevaar voor onze kinderen en kleinkinderen te verminderen" (Lyndon B. Johnson). Jean Rey, de (Belgische) voor zitter van de Europese commissie van de EEG, die rapport uit bracht over de Britse lidmaat- ochapsaanvraag. Vraag: U bent niet aangesloten bij de werkgroep van christen radicalen. Waarom hebben de radicalen U een buitenstaan der gekozen tot voorzitter van hun congres en wat zijn Uw beweegredenen geweest hun uitnodiging te aanvaar den? Antwoord: De christen-radicalen wilden gaarne hun congres la ten voorzitten door iemand, die zich niet bij hen had gemeld, maar van wie zij op grond van zijn uitingen in het verleden konden aannemen, dat hij sym pathie had voor hun bedoelin gen. Het congres wordt geheel door henzelf georganiseerd; de openingsrede zal door een hun ner worden gehouden. Ik aoht hun optreden een belangrijk symptoom van vernieuwing van verstarde politieke verhou dingen en was daarom gaarne bereid op hun verzoek in. te gaan. Vraag: Onderschrijft U de politie ke en sociaal-economische op vattingen en doelstellingen van de christen-radicalen? Antwoord: De politieke en soci aal-economische opvattingen en doelstellingen van de christen-radicalen zullen eerst een nadere concretisering ont vangen op het congres. Wat zij willen is, dunkt mij, uitstekend uiteengezet in de brochure, die mr. W. C. D. Hoogendijk overigens geen aangesloten christen-radicaal voorzover mij bekend voor de ARJOS schreef. „Naar vernieuwing van de samenleving". Die bro chure heb ik met instemming gelezen. Vraag: Acht U een radicalisering van Uw eigen partij mogelijk zonder dat dit tot ernstige inter ne spanningen leidt? Antwoord: De Anti-Revoluti onaire Partij heeft voor de ver kiezingen van 1967 een pro gram vart actie aanvaard, dat de instemming heeft van AR-christeri radicalen. Ik heb niet gemerkt, dat de aanvaar ding van dit program in de par tij tot interne spanningen aan leiding heeft gegeven. Vraag: Indien een radicale koerswijziging van de bestaan de christelijke partijen, over eenkomstig de opvattingen van de christen-radicalen, mocht uitblijven, acht U dan (met het a.r. Tweede-Kamerlid drs. J. Boersma) de zg. ..scheiding der geesten" een aanvaardbaar al ternatief? Antwoord: Voor de Anti-Revolu tionaire Partij acht ik, gelet op het programma van actie 1967, een koerswijziging niet nodig. Het spreken over een noodzake lijke of gewenste „scheiding der geesten" is naar mijn me ning prematuur. Vraag: Deelt U de kritiek van AR-fractieleider mr. Biesheu vel op Troonrede en Miljoenen nota? Antwoord: Ja. Het is best moge lijk, dat het nodig is op bepaal de gebieden de pas te marke ren, maar een regering behoort een visie op de toekomstige ont wikkeling van het maatschap pelijk en staatkundig bestel te hebben. Regeren is iets anders dan administreren. Speldeprikken voor kabinet met-geestverwanten Enkele christen-radica len en een paar gewone socialisten zullen volgen de week zaterdag een krans leggen op de plek waar precies een jaar ge leden het kabinet-Cals viel. Het wordt, is ons ver teld, een waardige de monstratie tegen de ter reur van het conservatis me, dat in de nacht van Schmelzer zo brutaal naar de macht greep. Die nacht is de „Sternslun- de" van de Nederlandse poli tiek geweest. Dat althans wil len socialisten en radicalen ons doen geloven. Het kabi net-Cals streefde vooruit, had visie op de toekomst, wilde de samenleving hervormen en zag in dat daarvoor oneindig veel meer geld nodig is dan krenterige rechtse kabinetten als die van De Quay en Marij- nen bereid waren uit te ge- Aartsconservatieven als Schmelzer en Notenboom stre ven niet vooruit, hebben geen visie op de toekomst, willen de samenleving niet hervor men en houden dus de hand op de zak. Daarom stuurden ze het kabinet-Cals het bos in en haalden ze rechtse beknib- belaars als Zijlstra, De Jong en Witteveenvan stal. Qp 14 oktober 1966 werden de geesten openbaar. De duide lijkheid1 was weer in de póli- tiek teruggekeerd. Seldverspiliers Dat is de kijk van de pro gressieyen op de feiten. Nau welijks minder eenzijdig is de kijk van de (echte) conserva tieven: het kabinet-Cals was een stelletje geldverspillers, die ons land aan de rand van het bankroet brachten; Zijlstra en Witteveen zijn soli de financiers, die de staatsuit gaven in de hand houden. Dit soort stereotiepe beeld vorming staat in beide geval len op gespannen voet met de werkelijkheid. Een vergelij king van begrotingen van „progressieve" kabinetten met die van „conservatieve" voor gangers en opvolgers toont aan, dat de politieke tegenstel lingen op geen stukken na kunnen worden afgelezen uit het financiële beleid zoals dat in de praktijk is gevoerd. Want onder „conservatieve" ministers van financiën als Zijlstra en Witteveen zijn de overheidsuitgaven procentueel sterker gestegen dan onder hun socialistische, dus „pro gressieve" collega's Hofstra en Vondeling. De hoogleraren Stevers en Pen hebben ons dat vorig jaar al eens voorgerekend. Zij bere kenden de totale overheidsuit gaven (exclusief de schuldaf lossing en de kredieten, maar inclusief de gemeentelijke uit gaven) als percentage van 'net netto-nationale inkomen. Wat blijkt dan? Dat onder Hofstra de staatsuitgaven tot flink on der de 30 pet. daalden, dat ze onder Zijlstra weer stegen tot 30 in 1961. dat onder Witte veen in 1963 en '64 een top van bijna 31 pet. werd bereikt en dat onder Vondeling weer een geleidelijke daling inzette Volgens de begroting-1968 van Witteveen zullen de over heidsuitgaven volgend jaar weer tot bij de 31 pet. oplo pen. Opnieuw een top. ,De golfbeweging yan de uitgaven is dus precies tegengesteld aan de politieke kleur van de bewindslieden, constateerde Pen terecht, Dc feiten laten al met al niet veel heel van het imago, dat links en rechts dc opeen volgende ministers van finan ciën hebben opgedrongen. Von deling blijkt bepaald geen geldsmi.jter, maar (mogen we even demagogisch doen?) ook niet de grote zorger voor de toekomst, die de PvdA in "m zag. Zijlstra en Witteveen blij ken lang niet zo degelijk als de „conservatieven" wel dach ten, maar ook niet zo gespeend van toekomstvisie als socialisten en radicalen suggereren. Hoe de heren dan toch aan dat image komen, is wel duide lijk. Het lag aan hun woor den. Zijlstra en Witteveen be loofden een beperking van de uitgavenstijging te zullen nastreven. Vondeling verklaar de een forsere uitgavenverho ging nodig te vinden om meer aan gemeenschapsvoor zieningen te kunnen doen. In de praktijk van het beleid ontstond in beide gevallen een spanning tussen woorden en daden. En dat kon ook niet anders, want de economie, de conjunc tuur, de uitgavenontwikkeling leiden steeds meer een eigen bestaan, waarop politieke fi losofieën steeds minder vat krijgen. Geen „conservatieve" minister, hoe graag hij ook wil beperken, kan zich ont trekken aan de onontkoomba re tendens tot stijging van de staatsuitgaven. En omgekeerd: geen „progressieve" minister kan de uitgaven zo sterk uit zetten als hij wel zou willen de stand van de eco- i tot matiging dwingt. Volgende week Naar „progressieve" maat staven gemeten mag de nieu we begroting-Witteveen er, wat het uitgavenpeil (23 miljard) betreft, best zijn. „Voor conservatieven bevat het stuk van minister Witteveen wel een paar teleurstellingen", geeft oud-NW-voorzitter Roe mers in het PvdA-blad „Opi nie" eerlijk toe. Inderdaad, die „conservatie ven" moeten het doen met de belofte, dat er in de toekomst een ombuiging van het beleid komt die meer aan hun wensen beantwoordt. Het ver leden heeft geleerd wat dit soort beloften waard zijn. Maar goed,: het .kabinet-De Jong, heeft ,het, vertrouwen^ van het tf'io 'Scfrirteïzër-Notëh-'' bobm-Toxópeus en het kabi net-Cals had dat niet. Tech nisch ingewikkelde redenaties over gaten in de begroting doen daaraan niets af of toe. Van rechts noch links hoeft het kabinet-De Jong volgende week, bij de algemene politie ke en financiële beschouwin gen in de Tweede Kamer, iets te vrezen. Bij de „conservatie ven" is er het vertrouwen en de overtuiging dat het gat van Witteveen veel kleiner is dan dat van Vondeling: maar 1.23 miljoen en dat wordt in 1969 gestopt. Bij de „progressieven" is er de angst voor een voortij dige kabinetscrisis, die de par tijvernieuwing zou door kruisen op een moment dat nog niemand klaar is voor de vooruitstrevende combinatie. Die overweging zal de kritiek van o.a. de radicale elementen in de confessionele fracties op de werkloosheidspolitiek, de vermindering van de woning- wetbouw, de lastenverdeling en het hulpverleningsbeleid matigen. Speldeprikken Biesheuvel zal herhalen dat Troonrede en Miljoenen nota visie ontberen. Een reëel ver wijt, maar tegelijk zo ongrijp baar, dat geen kabinet er over kan vallen. De WD-er PROF. DE QUAY Geertsema heeft Biesheuvel trouweloosheid verweten. In de Volkskrant schreef Wandel gangen dat de AR-fractielei der een tijdbom onder het ka binet heeft gelegd. Men kan misschien beter zeggen dat Biesheuvel" gewoon de traditie Bruins Slot-Roolvink voort zet: speldeprikken uitdelen naar een kabinet-met-geest- verwanten. Dat is gezond. Een slaafs ja en amen-zeggen tegen zowat alles wat een bevriend kabi net meent te moeten opdissen is ongezond. Het dualisme mag dan voor tachtig procent een fictie zijn, als we aan die resterende twintig procent maar vasthouden. Pr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14