Commentaar Nederland deelt niet in de Italiaprijzen 1967 de stad e li dokter M oore Lord Snowdon filmt voor tv m n ■D n !1 H E H H r 5 E mm m m FII u België misschien in 1969 kleuren-tv Reclamewereld wil satirische omroep VRIJDAG OKTOBFR l'ft? Uitgelachen werk bekroond SCHOKKEND Nederland telt ongeveer vierhon derd melaatsen en zij worden in een sanatorium verpleegd. De ziekte is goedkoop te genezen en revalidatie doet gewoonlijk de rest. Prof. Hermans, specialist, is over hen niet te zeer bezorgd. Wel over het feit, dat van de 10.5 miljoen melaatsen in de wereld e r acht miljoen nog niet worden behandeld, al doen de medische missie- en zendingsposten wat zij kunnen. Hoe vreselijk deze ziekte in jaren lang verloop kan zijn, werd ons op schokkende wijze duidelijk gemaakt in een uitstekende Brandpunt-repor tage, waarmee de geldinzamelingsac tie werd ingeluid. Waarschijnlijk hebben vele kijkers hieruit pas goed begrepen, welk karakter en welke gevolgen deze verstijvingsziekte heeft. Brandpunt heeft hiermee op nieuw voortreffelijk werk geleverd. Vooraf kon men genieten van een boeiend „muzikaal tafereel" van Hendrik Andriessen. op vloeiende, speelse tekst van Helene Nolthenius: een spotterij met de chique van de Muiderkring. Een fraai costuumstuk in originele omgeving, sterk van compositie en voortreffelijk gezon gen. Eerder op de avond had Wouter Paap een gesprek met de jeugdige, toch 75-jarige componist een ge sprek, dat heel prettig was om naar te luisteren. Een herhaling van John Lanting's vertolking van de pregnante mono loog „De aap", een wrang werkje van Kafka, dwong opnieuw grote bewondering af. Lanting heeft voor deze herhaling het stuk nog eens moeten spelen, omdat per ongeluk de bandopname was uitgewist. Hij is er mogelijk nog beter in geslaagd, deze aap-mens-verbeelding gestalte te ge ven in de filosofische tragedie, waar bij men zich een brok in de keel niet behoefde te schamen. Kruiswoord-puzzel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er heeft zich een klein schandaal voorge daan by de hoogst serieuze toekenning van de wereld vermaarde Italiaprijzen voor radio- en televisieprodukties. Niet een van de officiële prij zen, maar de onderscheiding van de stad Ravenna (waar de jury zetelde), een som van ongeveer 7000, werd toege- (Van o radio- en tv-rcdactie) LONDEN Lord Snowdon, echtge noot van prinses Margaret, is cineast geworden. Hij maakt (onder zijn jon gensnaam Tony Armstrong) zijn film debuut bij het Amerikaanse network CBS met een documentaire over be jaardenproblemen in Europa. De pro- duktie wordt uitgezonden in de actua liteitenrubriek van CBS. Tony, die voor zijn huwelijk een bekend fotograaf was, kreeg dit voor jaar een tip van de CBS-producer Don Hewitt, om het eens met een filmcamera te proberen. Amerika is gevoelig voor de sfeer van vorstenhui zen en zou best met prinses Marga ret's echtgenoot in zee willen gaan. Ook Lord Snowdon zelf voelde er wel iets voor en hij maakte een proef- film over de opleiding van het Royal Ballet in Londen. Die viel zo verras send goed uit, dat hij een officiële opdracht kreeg. Zijn eerste tv-film maakt hij nu in samenwerking met vier daarvoor overgekomen CBS-spe- cialisten. Commentator in de documentaire is Derek Hart, die tot nu toe uitslui tend voor de BBC heeft gewerkt, maar hiervoor graag werd afgestaan. Er is in Amerika nog geen uitzendda tum vastgesteld. kend aan een Italiaans tv- spel „La madre de Torino". Een draak van een stuk, waarin een moeder drie kwar tier lang haar (uit een raam gevallen) zoontje vasthoudt en dat tydens de vertoning door de 65 aanwezige journa listen hartelijk werd uitgela chen. Er werd schande gesproken van het feit, dat de Premio Ravenna op zettelijk Italië toeviel, zelfs al was dit de slechtste vertoning die men te zien kreeg. De toekenning van deze bekroning viel echter buiten de com petentie van de jury's die de Prix Italia moesten uitdelen en daarmee is de eer van de zo hoog gewaardeerde instelling gered. Niettemin is men verstoord over de hinderlijke bij komstigheid: zulke misslagen worden gewoonlijk moeilijk vergeten en blij ven het evenement aankleven. Wat de echte Italiaprijzen aangaat, deze gingen voor televisie naar Enge land, Zweden en Frankrijk en voor I radio naar Italië, Denemarken en Ja- j Nederland heeft wel een goed fi guur geslagen, maar viel met zijn inzendingen niet in de prijzen. In totaal waren door 41* landen 120 werken, waaronder 46 televisiepro gramma's, ingezonden. De jury's had den dus de handen vol. De prijs voor de beste documentai re kreeg de Franse omroep ORTF voor de reportage „Anderson Pelo ton", door Pierre Schöndorfer in Viet nam gemaakt en kort geleden ook bij ons vertoond. U zult zjch dat nog wel herinneren. De muziekprijs televisie was voor het Zweedse ballet „Liedaiglia" en het bekroonde dramatische werk ken nen wij ook al: het BBC-spel „Silent Song" over twee olijke paters in een Iers klooster. Voor ons scherm werd het in vertaling gespeeld door Coen Flink en Bernard Droog. mu sa 911 B mu 16 li 13 20 21 H E 26~ E ■S] u USUI mu L (Van o radio- en tv-redactie) Horizontaal. 1. naaktkieuwige slak, 4. het uitspansel, 8. spil van een wiel, 10. voedsel, 12. honingbij, 15. soort hamer, 17. vorderen, 19. tijdrekening, 20. nauw, 22. kweekgras (ZN), 23. vet tige zelfstandigheid, 24. jongensnaam, 26. vel, 27. gem. in N. Brab., 29. leger (Fr.), 30. keur of kern, 31. Europeaan, 33. landbouwwerktuig, 37. voorzetsel, 38. drukte, 39. Nederl. schilder. Verticaal. 1. plaats in België, 2. rund, 3. voorzetsel, 5. voedsel, 6. wa ter in Friesl., 7. plaats in Limb., 9. foei, 11. rivier in Rusland, 12. dorpel, 13. liniaal (ZN), 14. boom, 16. bestel ling, 18. rangtelwoord, 21. ontken ning, 24. adreskaartje, 25. familielid, 27. nakroost. 28. plaats jn Frankrijk, 32. boom. 34. voornaamw., 35. lid woord, 36. sint (afk.), 37. scheikundig element (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. PeTk - hamer. 2. overal - ere. 3. eek - Malden. 4. drie - ree - e.k. 5. eens - lento. 6. Lea - ten - rem. 7. me - dem - gene. 8. olie - ladde. 9. stelt - Peet. Verticaal. 1. poedel - mos. 2. Evere - eelt. 3. rek - Ina - die. 4. kr - mest - eel. 5. Haarlem - Lt. 6. alleen - Gap. 7. Meden - rede. 8. ere - eten - de. 9. ren - komeet BRUSSEL In een persconferen tie van de BRT (Vlaamse omroep) is meegedeeld, dat er wellicht iets meer schot komt in de Belgische plannen voor kleurentelevisie. Werd dit voor jaar nog van regeringswege gezegd, dat er niet voor 1970 iets in die rich ting kon worden gerealiseerd, nu zal het parlement zich beraden op de mogelijkheid najaar 1969 als streef- tijd in het oog te houden. Bijzonder veel aandrang voor de invoering van kleurentelevisie bestaat er in België niet. De industrie getroost zich op het ogenblik exploita tie van beêldbuizenfabrieken met ex port als doel. Wel wordt er van kij kerszijde gemopperd over het achter blijven van België tussen Duitsland, Frankrijk en Nederland in. De regering heeft nu echter toege zegd, een voorstel tot invoering van kleuren-tv te zullen indienen bij het parlement, dat op 7 november a.s. zijn nieuwe zittingsperiode begint. Gaat de volksvertegenwoordiging er mee accoord, dat zal het nog twee jaar duren eer de zaak zijn beslag krijgt. Eerst moeten er plannen worden uitgewerkt, ook en vooral met het oog op de tweetaligheid van het land en het feit. dat Wallonië tot het Franse blok behoort. Daar werkt men met het SECAM-systeem. De Waalse televisie kan niet bestaan zonder overneming van Franse programma's. De Vlaamse televisie is echter ver want aan Nederland, wat de uitwisse ling betreft en heeft dus het Duitse PAL-systeem nodig. Bovendien zul len RBT (Waals) en BRT (Vlaams) niet elk apart dure kleurenprogram- ma's kunnen produceren en het ge- (Van c c radio- en tv-redactie) BAMI» VAVAVOM) ;r.). NRU: 20.15 Grand Gak DRAADOMROEP GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA I. Frédéric Chopln balletmu ziek „Les Sylphides". II. Geor- TELEVIS1E V A V A V O YD tnd I. 18.55 Plpo .STER: 19.56 Ree STER: 20.16 Reclar inland, documenl lal. 22.55-23.50 Grand Ga- J 28 Open oog. zicht. STER: AVRO: 20.20 e. TV-feullleton. ,ng. 12.27 Medede- Kunstbezlt. 13.10 1 NRU: 12.00 Nieuv izikale trip door Eui 16.02 Lichte Bij de radio vielen de Italiaprijzen als volgt: muzikale werken Italië zelf voor de opera Giovanni Sebastiano, hoorspelen Denemarken „A hard day's work" en stereofonische wer ken Japan, voor het hoorspel „Liefde en afkeer". In de afdeling documentaire radio werken werd geen Prix Italia toege kend, maar viel wel de prijs van de Italiaanse pers. Die was voor Israël, voor het klankbeeld „De leeuwerik". De twee radioprijzen van de Itali aanse omroep RAI gingen naar West-Duitsland voor een uitvoering van de Lukas Passion en naar Joe goslavië voor het hoorspel „Tanta- Er bestond veel belangstelling voor de bekroonde produkties, die onge twijfeld (voor zover dit nog niet is gebeurd) binnenkort in vele landen te zien en/of te horen zullen zijn. Ook naar andere mededingende inzen dingen werd ruimschoots gevraagd, en daarvoor zijn zulke wedstrijden ook belangrijk. De NCRV begint vanavond met uitzending van de zesdelige muzikale komedie „Stoelendans" van Jaap Molenaar, waarin Jef Burm als een in schulden geraak te kapper een merkivaardige erfenis krijgt en samen met Joop Doderer (als opkoper Rik) achter twaalf ou derwetse stoelen aan gaat. Het is een soort schelmenstuk, bewerking van een Russisch verhaal uit 1920, waarin het opgewekt toe gaat. Op de foto de „twee oude dametjes", in travesti gespeeld door Jack Bow en Albert Mol, met kapper Broes Valerius op de achtergrond. VANAVOND TE ZIEN Pick up, platenprogramma. r aflevering „De stormridder". muzikale komedie „Stoelendans". - inleiding tot de serie „Europa": terug naar Griekenland. Farce Majeure, amusement. (NTS) reportage van het Grand Gala du Disque Classique. (Vai e radio- en tv-redactie) Met al deze zaken, die ook de tech nische- en zenderinstallaties raken, dient de overheid rekening te hou den. Is men het over deze dingen eens, dan moeten er nog investerin gen worden gedaan, waarna de eigen lijke installatiewerken, het experi menteren en de apparatuur-aankopen kunnen volgen. Twee jaar is voor dit alles beslist niet een te lange tijd. Intussen zal de BRT-televisie vol gend voorjaar eindelijk beschikking krijgen over twee „echte" studio's sinds haar verschijning in 1953. Het is in België dus al niet anders dan bij ons. De studio's vormen de eerste fase in de bouw van het omroepcen- trum aan de voormalige Nationale Schietbaan. Weer documentaire over Vietnam-nu HILVERSUM Nu minister Klompé toch zeven mini-omroepen in de ether heeft toegelaten meent de reclamewereld, dat er nog wel eentje bij kan, nl. de Satirische Televisie en Radio Omroep, bij afkorting STRO, die voorlopig mikt op 10.000 leden en een zendmachtiging voor één uur sati re per maand. Een werkcomité dat bijzonder te leurgesteld is over het ontbreken van een satirisch tv-programma, wijt dit gebrek aan de subjectieve instelling van de omroepen en wil daarom zelf de zaak ter hand nemen. Men wil komen tot „goede, oerhol- landse satire onder een onafhankelijk redactieteam dat de presentatie aan anderen overlaat en waarbij het ac cent ook moet vallen op zelfspot." Vandaar dat men geen imitatie van „Zo is het" beoogt. Begonnen wordt met een snelle enquête om te kijken of hiervoor be langstelling bestaat. Dan wil men af delingen door het hele land oprichten en indien men een zendmachtiging krijgt, ev. baten van de onderneming in de vorm van tv-programma's beschikbaarstellen voor liefdadige or- EEG-advies Britse toetreding wordt openbaar document de toetreding van Engeland, Ier land. Noorwegen en Denemarken aan de Europese ministerraad heeft uitge bracht. zal een openbaar document worden De Europese ministerraad had begin deze week in Luxemburg besloten dat de commissie zelf moest Ned. 2 AVRO (NTS) nieuwe serie „Die van hiernaast". vervolg feuilleton „Peyton Place". sportprogramma. actualiteiten, VANAVOND TE HOREN Hilversum I NRU 8.15-11 Hilversum II NCRV en TROS 7.00 uur tienerprogramma. 7.50 uur lichte muziek. 9.00 uur Lanseloet van Denemarken, een at (stereo). 10.00 uur (TROS) programma over homofilie sterdam. 10.40 uur All-in, gevarieerd programma. daar A ff at hu Yfutttff 70 ij hebben allemaal dezelfde houding aang?nomen, stuk stuk zijn ze erg zwak, maar samen erg sterk. Bij elK8ar hebben ze kritiek op iedere buitenstaander. Ze kletsen, roe ien en bedreigen je. Wie zich weet aan te passen en tot het kringetje toetreedt, gaat gelijk door voor goed. Het soort ij beslist niet intelligent, maar het heeft praats genoeg. Nou, en die zogenaamde goede vrouwen haten de intelligenten... „En omgekeerd gaat het zeker ook op?" Zij moest lachen. „Ik praat geloof ik te veel? Het lijkt wel of ik mezelf als intelligent aanprijs, maar er is iets waar ik veel over nagedacht heb. Als je die maatstaven van die vrouwen niet accepteert ze onvoorwaardelijk accepteert als je wat intelligenter bent en wat rustelozer, of bijvoor beeld aantrekkelijker dan verschil je in ieder geval heel erg van hen, dan sluiten ze je buiten. Het sleutelwoord Ij „anders". Als je anders bent, dan vertrouwen ze je niet: ze vrezen je en ze sluiten je buiten de groep, net als de dieren dat doen met een soortgenoot die opvalt. Ik ben buitengeslo ten, en de deur is nog nooit op een kier geweest, laat staan PDavid antwoordde niet, want hij voelde dat de emotionele onderstroom te sterk was en hij hoopte dat zij op een ander onderwerp zou overgaan. Ineens zei ze: „Het is een opluch ting eens te kunnen praten met iemand en dan te kunnen zeggen wat je denkt. Ik hoop dat we vrienden zullen wor- „Ik hoop het ook..." „Hier moeten we heen deze brug over." Zij liepen over de houten planken van de oude brug, het ijzerwerk boven hen net een skelet dat afstak tegen de blauwe lucht. De brug trilde wat. Ze zei: „Het is e«n betrouwbare brug, hij rammelt alleen een beetje. We kunnen het in ons huis horen, maar we horen het niet meer, we zijn eraan gewend. Maar we horen wel het ijs smelten in het voorjaar. Dat wordt hier altijd zo gezegd, de rivier heeft dan een bijzonder geluid. Zullen we even over het water uitkij ken?" Zij ging naar de leuning van de brug en leunde erover, hij stond naast haar, voelde dat de leuning warm was van de ondergaande zon. Het donkere water stroomde snel onder hen door met veel geraas. Er waren witte kammen op de golven en veel schuim. Het water ging op en neer en de vochtige adem van de rivier deed hem huiveren. Zij boog zich ver voorover om naar het water te kijken, zo ver dat hij ongerust zijn hand uitstak om haar te kunnen grijpen. Met één van haar snelle en onverwachte bewegingen kwam zij weer terug en keek hem aan. „Dokter Armstrong, blijf niet in deze stad. Vertrek «olang het nog kan. Blijf niet in deze verschrikkelijke plaats. Ver trek!" Hij deea een onhandige poging tot schertsen en betreurd# dit direct. „Het klinkt wel of u zelf weg wilt." „Ik kan het niet. Ik niet. Howard zit hier in een val en fle ook." Zij huiverde en haalde diep adem. „Ik krijg het koud, laten we gaan... Toch is er nog een hoop dat we eens... Er is een leerstoel open in Warwick... Ik durf er niet aan te denken..." Na een paar stappen zei ze op nonchalante gewone toon. „Het spijt me. Ik heb heel wat dingen gezegd, waar ik beter mijn mond over had kunnen houden. Kijk, daar is ons huis, daar tegenover de brug. De wagen van Howard staat er, hij Zij liepen over een pad met treden en beklommen een bordes. Zij opende de voordeur en riep: „Howard, ben je daar?" Door de hal heen kon hij in de woonkamer kijken en daar zat Perkins bij het vuur, een opengeslagen krant in zijn handen er. een drankje in een hoog glas op de grond naast Wordt vervolgd beslissen of het stuk vrijgegeven kon j Varondo Burgemeester worden. en wethouders De Europese commissie heeft na te- VUllnisdlOIISt van Giethoorn rugkeer m Brussel dit besluit geno- j men. Het advies zal aan het Europe- I hebben de raad se parlement worden overgemaakt en voorgesteld daarna een openbaar stuk worden. I vanaf januari in hun waterrijke gemeente een full-time-reinigings- dienst in het leven te roepen. Dit zou betekenen, dat er zowel een rijdende als een varende dienst gaat komen. Een varende ophaal dienst betekent in ons land een Op het ogenblik komt het huis vuil in vele gevallen aan de boor den van de meren of op ander® plaatsen terecht, waar het de om geving ontsiert en ongedierte aan trekt. De scheeps- HÏT.VF.RSUM In een extra uit- I zending zal de AVRO-televisie van- avond tussen 9.50 en 10.15 uur een I nieuwe documentaire over Vietnam i vertonen op Ned. 2. Hierin heeft mr G. R J. Hilterman gesprekken met president Thieu en met zijn belang rijkste tegenstander advocaat Dsu i die deze week werd gearresteerd. Tevens ziet men beelden van het moderne Saigon, waar geen Ameri kaanse militairen meer aanwezig van Geen koper Er is nog steeds geen se rieuze koper voor de London Bridge komen op dagen. Deze brug moet door een modernere worden vervangen. Er zijn twee-aanbiedingen geko men. Een was van een vijftienja rige scholier uit Californië, die een stukje brug voor een dollar wil de kopen. Vier inwoners van de Maagdeneilanden stuurden dui- Er zal nu een catalogus in kleu rendruk worden uitgegeven, waar in de geschiedenis van de brug ver meld staat, alsmede de numme ring van de stenen en de manier waarop de brug weer moet wor den opgebouwdop een andere plaats. Wat lijmt meteen-laat nooit meer los? CElaleliPdir Krachtlijm Snelfix i Onopvallende^ jwekkerdief Onopvallend "stapte Charles Cane de win kel binnen. Nog onopval lender liet hij een wekker in zijn zak glijden. Onopvallend wilde I Charles Cane de winkel verlaten. Onopvallend tikte de wekker de seconden weg. Heel opvallend en duidelijk hoorbaar ging deze toen af en werd de di'ef gegrepen. Het is de onfortuinlijke wekkerdief uit het Engelse plaatsje Lulon op een maand gevangenisstraf komen te Bot Alexander Pratt uit de Amerikaanse plaats Belmont na terugkeer van een weekendreisje tot de ontdekking ko men, dat hun woning bezoek van in brekers had gehad. Om te voorkomen, dat er voor de derde keer gestolen zou worden, pak ten zij bij een volgend reisje al hun kostbaarheden ter waarde van ƒ30.000 ■ja T koffertje en namen ze mee. By De eerlijke vinder bracht het op het politiebureau. Het was in Lynnefield op de grote weg van het bagagerek gevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15