Nieuwe omzetbelasting heeft weinig invloed op het prijspeil Politiek REGERINGSBELEID IS ZONDER VISIE OOK KLEINHANDEL MOET BETALEN Wiesentlial overtuigd dat Bormann nog leeft VRTjmr. n oktober _iQ<j7 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als Nederland per 1 januari 1969 overschakelt op een ander systeem van omzetbelasting, namelijk het stelsel van heffing over de toegevoegde waarde, zal dat van weinig invloed «ijn op ons prijspeil. Er zullen wat prijsstijgingen, maar ook prijs dalingen optreden. De verandering van het totale prijspeil als gevolg van de omschakeling betekent een stijging van 1 procent. Dit delen de bewindslieden van financiën, minister Witte- veen en staatssecretaris Grap- perhaus mee, in de toelichting op een bij de Tweede Kamer in gediend wetsontwerp, waarin de invoering van het nieuwe om zetbelasting-stelsel exact wordt geregeld. Volgens het wetsontwerp zullen per 1 januari 1969 in het kader van het nieuwe stelsel de volgende tarieven voor de omzetbelasting van kracht worden: 1. Een algemeen tarief voor goede ren en diensten van 12 procent. 2. Een verlaagd tarief van 4 procent voor de goederen en diensten die tot de eerste levensbehoeften worden ge rekend. Vrijstelling Vrijgesteld blijven een aantal dien eten en een enkele levering, die buiten de eigenlijke produktie- en distri butiesfeer vallen, zoals diensten van ziekenhuizen, banken en PTT. Ver hoogde tarieven worden in het wets ontwerp niet voorgesteld. Wel wordt de extra omzetbelasting op alcoho lische dranken omgezet in een ac cijnsverhoging met 10 procent voor alle alcoholhoudende stoffen. Ook de kleinhandel zal volgens het wetsvoorstel straks omzetbelasting moeten gaan betalen, hetgeen meer dan tien jaar niet het geval is geweest. De harmonisatie van het omzetbe lastingstelsel in de EEG noopt ons land het sedert 1941 gehanteerde zg. cumulatieve cascadestelsel te laten vallen en te vervangen door het stel sel van heffing van omzetbelasting over de toegevoegde waarde (BTW), dat straks in de hele EEG zal wor den gebruikt. Dezelfde druk Volgens het nieuwe systeem zullen in beginsel alle produktie- en distri butieschakels die goederen of dien sten doorlopen, in de omzetbelasting heffing worden betrokken. Het stel sel is er echter op gericht, dat de goederen en diensten zoals die de consumenten bereiken, altijd met dezelfde omzetbelastingdruk worden belast. Dit wordt bereikt door in iedere schakel de belasting slechts te heffen over de waarde, die in die schakel aan het goed of de dienst wordt toegevoegd. De belasting wordt berekend over de verkoopprijzen van de onderne mer (een belangrijk verschil met het huidige stelsel is, dat in de verkoop prijs de belasting zelf niet meer zal zijn begrepen). Op deze belasting brengt de ondernemer echter in min dering de omzetbelasting, die door andere ondernemers aan hem in re kening is gebracht en die hij bij in voer van goederen heeft betaald (de zg. voorbelasting). Verschil De ondernemer draagt dus i hemzelf over zijn omzet verschuldig de belasting en.de belasting die hem voor zijn aankopen en voor de hem verleende diensten in rekening is gebracht. De aftrek van voorbelas ting heeft ook tot gevoig, dat de goe deren bij uitvoer volledig van be lastingdruk zijn bevrijd. Als algemene regel geldt, dat de voorbelasting terstond voor het ge heel mag worden afgetrokken, ook voor wat de bedrijfsmiddelen be treft. Om conjuncturele redenen kan voor bedrijfsmiddelen de aftrék ech ter worden geschorst, beperkt of over een bepaalde tijd worden ver deeld. Sommige goederen en dien sten kunnen voorts van de aftrek worden uitgesloten. Verlaagd tarief Töt de goederen waarvoor de re gering ihet verlaagde tarief van 4 procent voorstelt, behoren aardappe len, groente, fruit, zuivelproducten, vlees, vis, brood, broodbeleg, koffie, thee, water, zeep, gas, elektriciteit, kolen, olie, geneesmiddelen, schoen- reparaties, dagbladen, tijdschriften en boeken. Ook voor het openbare massavervoer van personen zal het 4 procentstarief gelden. Textielprodukten en schoenen val len normaal onder het algemene 'ta rief van 12.procent. De bewindslie den van financiën zijn er zich van bewust, dat dit voor de textielin dustrie, die het toch al moeilijk heeft, een vrij belangrijke belasting verhoging betekent. Zij wijzen er echter op, dat tex tielprodukten (in alle andere EGG- landen met het normale tarief be last) niet zonder meer tot de eerste levensbehoeften kunnen worden ge rekend, gezien de grote verscheiden heid van deze groep. Vrijstellingen De vrijstellingen houden in, dat bepaalde prestaties geheel buiten de heffing worden gelaten. Dit bete kent, dat geen belasting verschul digd is, maar dat de zg. voordruk ook niet mag worden afgetrokken. Voor leveringen van goederen stuit een vrijstelling op bezwaren, omdat de voorbelasting op het goed blijft rusten. 1. Diensten van verzorgingsteh ziekenhuizen en dergelijke gezinshuis houdingen in groter verband die niet met winstoogmerk worden gedreven. 2. Diensten op medisch of sociaal- cultureel gebied (artsen, Roode Kruis, onderwijsinstellingen, musea enz.). 3. Diensten in de geldsfeer (incasse ren, betalen en overdragen van geld vorderingen, kredietverlening enz.). 4. Verzekeringen. 5. Diensten in het post-, telegraaf- en telefoonverkeer. 6. Radio- en televisieuitzendingen (met uitzondering van reclame-uitzen dingen). Auto's Het wetsontwerp stelt geen verhoog de tarieven voor (hoger dus dan 12 procent), maar voorziet wel Daarvoor geldt weliswaar het gewone tarief van 12 procent, maar met het oog op de mogelijke gevolgen van een sterke verlaging van de belasting voor personenauto's (o.a. een kopersstaking Ï68) komt er een egalisatieheffing van 15 procent op die 12 procent. Deze 15 procent komt ongeveer over een met het verschil tussen de be staande belasting op personenauto's en het BTW-tarief van 12 procent. De egalisatieheffing wordt geheven bij de fabrikanten van personenauto's alsmede bij invoer van deze voertui gen. Ze komt niet in aanmerking voor aftrek op de omzetbelasting die door de ondernemer verschuldigd is. Vader pleegde met dochter ontucht DELFT De 56-jarige automon teur M. W. te Delft is vandaag voor de officier van justitie in Den Haag ge leid. De man is gearresteerd omdat hij gedurende een periode van zeven jaar ontucht zou hebben gepleegd met zijn dochter. De man zou daar mee begonnen zijn toen het meisje twaalf jaar was onder voorwendsel haar voorlichting te geven voor la ter. De moeder van het meisje heeft aangifte bij de politie gedaan. Bedrei gingen van de kant van de man vor men een der redenen dat zij niet al vroeger aangifte deed. Een scène uit de film „Adieu Filippi", die op het ogenblik wordt gemaakt in het winterkwartier van circus Boltini te Soesterberg. Links Alberto Althofals Edo en Johan Kaart als Filippi. Verband uit spuitbus De medische afdeling van het Amerikaanse le ger heeft een verband ont wikkeld, dat uit een spuitbus op een wond kan worden gespoten. De spray is een soort „superlijm", die een weefselachtig laagje aanbrengt om zware inwendige bloedingen tot staan te brengen. De lijm is in Vietnam al in praktijk gebracht. Vijftien soldaten met ern stige buikwonden werden met de spuitbus behandeld. Allen doorston den de operaties goed. fiscus af het verschil tussen de door 'bijzondere heffing voor personenauto's. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het kader van het nieuwe belastingstelsel zal ook de kleinhandel straks omzetbelasting moeten gaan betalen. De regering ziet de be zwaren daarvan wel in. „Het gaat hier immers om een be langrijke groep van onderne mers die gedurende meer dan tien jaren niet in de omzetbelas ting was betrokken." Na afweging van alle voor- en nadelen zijn de bewindslie den van financiën echter tot de conclusie gekomen, dat de kleinhandel niet buiten de hef fing dient te worden gelaten. Aan het bezwaar dat de kleinhan delaar de belasting afzonderlijk aan de fiscus moet afdragen kan worden tegemoet gekomen door hem in de gelegenheid te stellen de verschul digde omzetbelasting te voldoen vol gens het zg. kasstelsel. Hij is dan pas belasting verschuldigd op het moment dat hij het in rekening ge brachte bedrag ontvangt. Ontheffing Ongeveer 40 procent van het aan tal kleinhandelaren zal gebruik kun nen maken van de mogelijkheid van administratieve verplichtingen te worden ontheven. Het wetsontwerp bevat daar een regeling voor. Deze veelal kleinere ondernemers zullen daardoor ook in de toekomst met de omzetbelasting nauwelijks enige be moeienis hoeven te hebben. Daarnaast zal nog een niet onbe langrijk aantal kleinhandelaren kun nen profiteren van de in het wets ontwerp opgenomen mogelijkheid tot belastingvermindering. Er komt een bijzondere regeling voor kleine ondernemers, die inhoudt dat in ge vallen waarin de jaarlijks af te dra gen belasting een bedrag van 1200 niet te boven gaat, de afdracht ach terwege kan blijven. Verder zullen de ondernemers van wie de af te dragen belasting het bedrag van 1200 overschrijdt, een belastingvermindering genieten, die lager wordt naarmate de af te dra gen belasting stijgt, totdat op een bepaald punt de vermindering op- Naar ruwe schatting zal 40 pro- j cent van de detailhandelaren en 20 procent van de ambachtelijke on dernemers geen omzetbelasting hoe ven te betalen. Minder doden in Zweeds verkeer den HAAG Ondanks het feit, dat Zweden pas is overgegaan op rechts, is het aantal verkeersdoden in september bijzonder laag ge weest. Het persbureau Tanjoeng meldt uit Stockholm, dat van 3 sep tember, toen de wijziging inging, tot 5 oktober 44 mensen bij 38 on gelukken het leven verloren. In de zelfde periode van het vorig jaar waren er 99 doden bij 92 ongeluk- Met ingang van 17 oktober zal op de gewone wegen een maximum snelheid gelden van 80 In plaats van 70 kilometer per uur en op de snel- verkeerswegen 100 in plaats van 90. In de steden blijft de maximum snelheid echter 40 kilometer. Aart grens tussen Brazilië en Paraguay PARIJS Hitiers naaste me dewerker Martin Bormann leeft en houdt zich verborgen aan de grens tussen Brazilië en Para guay. Dit is gisteren door nazi- speurder ir. Wiesenthal in Parijs gezegd, die sprak ter gelegen heid van de publikatie van zijn boek „Moordenaars onder ons" in Frankrijk. Als er gevaar dreigt, steekt Bor mann de Parana over naar Para guay", zei ir. Wiesenthal. Hij zei ver der dat de vroegere nazi's zich in verscheidene delen van de wereld schuil houden. Twee belangrijk gebieden zijn Zuid-Amerika en het Nabije-Oosten, vooral Egypte. Zij hebben een comfortabel leven en leven van goud en patenten die zij tijdens de oorlog hebben bemach tigd, aldus Wiesenthal. Rajakovitsj De Joegoslavische autoriteiten be grijpen nog steeds niet hoe dr. Raja- kowitsj uit het onder bewaking ge stelde huis in Piran heeft kunnen vluchten en via de geallarmeerde grensposten Oostenrijk heeft kunnen bereiken. Praten met Pepijn voor KRO-tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Sinds het Haagse verlovingsfeest van prinses Beatrix blijft de belangstelling voor Paul van Vliet en zijn cabaretgroep „Pepijn" stij gen. De KRO zal dus vele kijkers een genoegen doen met een speciale uitzen ding „Praten met Pepijn" aan dit ensemble gewijd. Men zal die kunnen horen en zien op vrijdag 13 oktober a.s. via Ned. 1. Nick van der Boezem houdt gesprekken met Paul van Vliet, zijn vrouw Liselore Ger ritsen, Ferd. Hugas en Rob van Kree- feld (pianist en muzikaal leider), die het voordeel van goede stemmen zal laten uitkomen in een parodiërende „Show International". Uiteraard zullen bekende liedjes als „De Haag met je lege paleizen" en ..Ambtenaren" illustratie van de ge sprekken vormen. Het ministerie van binnenlands® zaken deelde gisteren mee dat het huis van de nazi-misdadiger na do inbeslagneming van zijn paspoort voortdurend onder bewaking was ge weest. Een Joegoslavisch weekblad drong gisteren in een artikel aan op een duidelijke en openbare uiteenzetting van de vlucht van Rajakowitsj. In een hoofdartikel schreef het blad: het asiel dat de Oostenrijkse autori teiten bieden ondanks de arrestatie bevelen van andere landen, is een kwestie voor hun eigen geweten en hun eigen schande. Het is echter verbazingwekkend hoe Rajakowitsj er in geslaagd is te ontsnappen", al dus het blad. Het drong aan op een onderzoek om na te gaan of er spra ke was van ondoelmatigheid of laks heid van de zijde van de Joegosla vische autoriteiten. Drijven militairen eigen supermarkt DEN HAAG „Is het waar, dat binnen het militaire gezagsgebied Utrecht door militairen werkzaamhe den worden verricht die neerkomen op het handelen in levensmiddelen waaronder drank, tot zelfs het exploi teren van een supermarkt toe binnen de muren van militair terrein?" Dit vragen de Tweede-Kamerleden Portheine en Geurtsen (beiden VVD) schriftelijk aan de minister van de fensie. Zij verzoeken de bewindsman, indien dit niet in overeenstemming ia met de betrokken voorschriften, t® willen bevorderen dat deze werk zaamheden worden gestaakt Na verkeersongeluk overleden UTRECHT De 21-jarige W. J. Lievaart uit Vlissingen is gisteren in het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden aan ernstig schedelletsel, dat hij opliep bij een auto-ongeval voor het landgoed „Overholland" in Loenen. Hij stuurde zijn auto te hard door een bocht, botste tegen een ijzeren verkeerspaal en vervolgens tegen en kele bomen. De heer Lievaart werd uit de auto geslingerd. Zijn passagier, de 21-jari- ge J. H. Bogaart uit Nieuwveen, liep een shock op en werd ook in het academisch ziekenhuis opgenomen. In deze eerste afle vering van de rubriek Politiek Perspectief na het zomerseizoen, geeft Koel A. H. Schipper, het paclfistlsch-socia- listiscbe lid van het Comité Jeugd en Po litiek. commentaar op de Troonrede. De afleveringen van deze rubriek verschij nen vrijwel tegelijker tijd in vier kranten van verschillende po litieke kleur. Landbouw Voor de landbouwers Is in het ont werp een zodanige regeling getrof fen, dat zij administratief geheel buiten de heffing van omzetbelas ting blijven. Dat wil zeggen dat de landbouw- produkten hun rol in het systeem van omzetbelasting meespelen, maar dat de teler geen omzetbelasting aan de fiscus hoeft af te dragen en geen administratie hoeft bij te houden. Het belastingpercentage voor de le vering van produkten is gelijk aan de voorbelasting die daarop bij de landbouwer drukt. De regering noemt de invoering van het nieuwe stelsel een „uitzon derlijk grote structurele ingreep", niet alleen administratief-technisch, maar ook sociaal-economisch. Voor het bedrijfsleven zullen diepgaande veranderingen optreden, zowel wat de concurrentiepositie tussen de on dernemers onderling betreft als ten aanzien van de in- en uitvoer. Uit de verandering van stelsel zul len verschuivingen in de belasting druk tussen de ondernemers voort vloeien, bijvoorbeeld van de niet of weinig geïntegreerde bedrijven naar de meer geïntegreerde ondernemin gen. De ondernemers, die hun gunsti ge concurrentiepositie (die het ge volg is van ongelijkheden tussen concurrerende ondernemers binnen het huidige stelsel) verloren zien gaan, zullen zich noodzakelijkerwijs moeten aanpassen, aldus de regering. Prij: zen Veertiende dode op rijksweg 1 MUIDEN Het verkeer op rijks dag 1 bij Muiden heeft gisteren orfeer een dode geëist. Omstreeks rht uur raakte de dertigjarige M. Hoogstad uit Bussum met zijn auto «i een slip, waarna hij tegen een S-ailer terecht kwam. De heer Hoog stad overleed in een ziekenhuis. Het verkeer ondervond ernstige vertraging door het spitsuur. Het ongeluk gebeurde tussen de berucht geworden bocht bij de kruitfabriek in Muiden en de brug over het Am sterdam Rijnkanaal. In een half jaar tijd zijn hier veertien mensen verongelukt. Bij de foto's: de trailer, waarte gen de personenauto terechtkwam, maakte een geweldige schuiver fondjr). De auto zelf was total De minister en de staatssecreta ris kunnen op het ogenblik nog niet geheel overzien welke wijzigingen in de prijzen van de verschillende goederen en diensten zich precies zullen voordoen. Vast staat, dat zich onderlinge verschuivingen in de prijzen van de verschillende goederen en diensten zullen voordoen, maar ook daarvan staat de omvang de regering nog niet duidelijk voor ogen. Een en ander hangt af van het verschil in belastingdruk tussen nu en onder de BTW. In gevallen waarin dat ver schil groot is, zullen waarschijnlijk ook de grootste prijsstijgingen of -dalingen optreden. Zo zal dit het geval kunnen zijn bij sommige ambachten en dienst verlenende bedrijven (zoals kap pers), het horecabedrijf, de textiel sector en de vrije beroepen. Het is niet mogelijk thans tot verantwoorde nadere prognoses voor de verschillende bedrijfs takken te komen. De minister 2n de staatssecretaris achten .het aanvaardbaar voor de be oordeling van de werking van I de BTW er voorshands vanuit j te gaan, dat het prijspeil in zijn totaliteit genomen slechts wei- I nig 1 procent zal stijgen. Na met een wat meewarige blik naar alle reeds lang uit de tijd zijnde poespas voor de offi ciële opening van de zitting van de Staten-Generaal gekeken te hebben, heb ik met belangstel ling geluisterd naar de Troon rede. Daarbij moest ik onwillekeu rig denken aan de Oudejaars conference van Wim Kan. En wel aan dat gedeelte, waarin hij spreekt over de verbazing die de koningin zou vertonen bij het le zen van de Troonrede. Ik dacht inderdaad ook enige verbazing te bespeuren, vooral wanneer de Koningin, bij het voorlezen aan de onderzijde van de bladzijde bemerkte, dat de zin doorging en er dus op de andere bladzijde nóg een stuk moest zijn, want lang was hij wel. Ook konden we weer opmerken, dat de TV een indringend communica tiemiddel is. Op de TV leek de Troon rede meer dan op een stuk krantenpa pier. Met andere woorden: Eerste in druk lang en teleurstellend van in houd. Zeker, omdat na de „nacht van Schmelzer" en alle emoties die toen losgekomen zijn een duidelijk afzet ten tegen het cabinet. Cals zou kun nen worden verwacht. Nu is één jaar te kort om een rege ringsbeleid om te buigen. Toch had den wij wel een inzicht willen heb ben in de filosofie achter dit kabinet. We zijn teleurgesteld. AFKEURING Het regeringsbeleid lijkt gefixeerd op de economische problematiek van nu. De aangekondigde maatregelen op financieel-economisch gebied zul len in de PSP zeker afkeuring vin den. Het werkloosheidsprobleem baart de regering zorg. Daar blijft het schijnbaar bij, want er is geen plan aangekondigd voor een krachti ge bestrijding van de werkloosheid. Dat het gemeentefonds gesaneerd zal worden en de aankondiging van een meerjaarlijkse planning van 'net overheidsbeleid zal wel instemming verkrijgen. Zeker niet de aangekon digde verruiming van het gebied der gemeentelijke belastingen. Evenals de maatregelen met betrekking tot de indirecte belastingen. T. a. v. het •erst® belastingvoorstel kan worden ROEL A. H. SCHIPPER. gezegd, dat er in de PSP ernstige bezwaren bestaan tegen de heffing van belastingen door meerdere over heden. Men is sterk geporteerd voor een drastische herziening van het be lastingstelsel. De belastinginning zou centraal moeten zijn. Met de te ver wachten prijsstijgingen in het voor uitzicht zal men zich in de PSP ver zetten tegen gemillimeter bij de loon onderhandelingen. De regering wil op het gebied van het financieel-economisch beleid een pas op de plaats maken. De uitvoe ring van het beleid noopt de rege ling tot „enige" belastingmaatrege len, die de minder draagkrachtigen zullen treffen. Met deze politiek raakt men nog verder verwijderd van een in onze kringen voorgesta ne optrekking van de inkomens der minder draagkrachtigen. Ook de maatregelen op het gebied van de woningbouw, zoals de verkleining van het aantal w.w. woningen en de voorgestelde huurliberalisatie. Die het aanbod van sociaal aanvaard bare huren zal verkleinen. AAN LAARS GELAPT In de Troonrede wordt gezegd, dat „de regering diep verontrust is over de in hevigheid toenemende strijd in Vietnam" Enige weken geleden heeft het Vietnam-debat plaats gehad in de Tweede Kamer. Toen is de motie- Schuyt aangenomen. Minister Luns wilde de motie niet uitvoeren. Echter wel bij een verdere escalatie van de oorlog. Die escalatie heeft plaats ge vonden. Het hoofdbestuur van de PSP heeft de regering gevraagd, gezien dit feit, de motie uit te voeren. Luns ant woordde ontkennend. Nu wordt er in de Troonrede gesproken over „een in hevigheid toenemende strijd." Mi nister Luns heeft dus ondanks alles de Tweede Kamer aan z'n laars ge lapt Terecht vroeg mr. van Mlerlo (D'66) zich dan ook af of de grenzen van het fatsoenlijke hiermede niet overschreden waren. Over Griekenland werd niet gespro ken, wel kwam op dezelfde dag de mededeling dat ook Nederland in na volging van de Scandinavische lan den tegen Griekenland in Rome een klacht zal indienen. Over de Uno werd in de Troonrede in het geheel niet gesproken. Dit toont duidelijk de beperkte blik van de regering, eveneens bij dat wat z® opmerkt over het probleem van oor log en vrede: „De Navo is nodig voor de vrijheid en een verdere ontspan ning tussen Oost en West. „De logica van deze uitspraak zie ik beslist niet. Wordt de vrede gegarandeerd door twee enorm hoog opgetrokken muren van dood en totale vernietiging? Wordt het probleem van de ontwik kelingslanden opgelost, door de bij drage van ons land aan de oplossing daarvan te verhogen van 0,62 tot 0,66 procent van ons nationale inkomen? VER TE ZOEKEN Kan de uitspraak van de regering over de door haar op te brengen ij ver, de sociale en economische groei van de ontwikkelingslanden te hel pen bevorderen via maatregelen tij dens de Tweede Wereldhandelscon ferentie, vertrouwen wekken gezien haar houding op de eerste conferen tie? Gedurende deze conferentie maakte zij immers deel uit van het blok dat zich tegen vele en gerecht vaardigde eisen van de ontwikke lingslanden verzette. Een visie gericht op de wezenlijk® problemen van deze tijd is ver te zoeken. Ten aanzien van het vraagstuk van oorlog en vrede, is het devies: „Verder bewapenen." Ten aanzien van het vraagstuk van de ontwikkelingslanden: Verhoog de bijdrage met 0,05 procent van het nationale inkomen. Ten aanzien van tal van binnen landse problemen is het beleid t« pragmatisch. Dit is niet zozeer een aanval op de regering, maar ook op de algemene politieke gezapigheid. Onder de pacifistisch socialistisch® jongeren is de bereidheid aanwezig daartegen krachtig stellen te neme&

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13