u moet toch zeker een Mercedes-Benz 200 D rijden! Weekagenda Commentaar Reinigingsrechten en riool- en straatbelasting omhoog Ook Hema krijgt roltrap Toonkunst presenteert nieuwe concertenreeks Kinderen verzonnen naam en zagen de stad Rome u' met uw meer dan 30.000 km per jaar, Caravans moeten nog dit jaar weg uit Vlietpark Bus NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 OKTOBER 196T S&ifcl Vrijdag (6 oktober) Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruil beurs voor verzamelaars. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tie- nersoc., Collage-Art. DEN HAAG: Schouwburg. 8.15 uur: Haagse Comedie met „Helder zien in het donker". Diligentia, 8.15 uur: Jaap van de Merwe's caibaret „Aaii poes". Kloosterkerk, 1 uur: orgelconcert Bernard Renooy. RIJSWIJK: Kleine Schouwburg, 8.15 uur: Down Town Jazband. DELFT: Aula T.H., 8.15 uur: uit voering zangvereniging „Zang Ver edelt", m.m.v. Het Zuid-Hollands Or kest en solisten o.l.v, Willem Brüning. Zaterdag (7 oktober) L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- densoc.: „Stadsspel met standwerkers- wedstrijd", ouderensoc., prof. dr. J P van Praag over humanisme. DEN HAAG: Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Helder zien in het donker". Diligentia, 2.15 uur: Toneelgroep Arena met „Het laatste loverbos"; 8.15 uur: Jaap van de Merwe's cabaret ,,Aaii Poes". Mauritshuis, 8.15 uur: The Jaye Consort. Paviljoentheater, 8.15 uur: De Nieu we Komedie met „De dienstlift" en „Een beetje pijn". Nassau Dillenburgstraat 8. 2.30 uur: poppentheater Guido van Deth met „Het ijzeren hek en de vuurrode vis". Galileïstraat 2a, 2.30 uur: poppen theater Frank Kooman met „Mimi. de wonderkat'. DELFT: Microtheater, 8 uur: Toneel groep De Flits met „De kinderen van Eduard". Waalse kerk, 3.30 uur: koorconcert met solisten. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen (ook op 3 oktober): Apotheek Reijst Steenstraat 35, tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorscho ten zijn de gehele week geopend. Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. FILMS Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Mas- culin-feminin (18 jaar). Lido (2.15 en 7.30 uur): Dr. Zhivago. (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Bertrand in on(t)roerend goed. (Alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): 'sNachts langs het strand (18 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): De jonge Venus. (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Je leeft maar twee keer. (18 jaar). Molenmnseum Molen De Valk: geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags geslo ten. Badinrichtingen De gemeentehjke badinrichtingen zijn op de volgende tijden geopend Lindestraat lb: maandag geslotet. dinsdag 9—11.15 u. en 13.30—17.15 u. woensdag gesloten, donderdag 1330— 18.15 u. vrijdag 911.15 u en 138018.45 u zaterdag 8—11.15 u. en '330—16.30 Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woen«dag 811.15 en 13.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 -t 13 30—18.15 u., vrijdag 8.30—11.15 u. at 1.- .30—18.45 IL, zaterdag 7.30—11.15 en 13.30—16.30 u. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde. Steenstraat: oo werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur Museum Oudheden Rapenburg: op werkdagen vaD 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Sted. museuro De Lakenhal. Oude Singel: op werkdagen van 11' tot 5 zondags van 1 tot 5 uur Hortus Botanicus (Rapenburg), werkdagen van 9 tot 12 en van 2 to uur. kassen zaterdags en zondags Tentoonstellingen Leids Akad. Kunstcentrum, Rapenburg 73: tentoonstelling van schilderijen er grafiek van Ed Dukkers (tot en met 1' oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling Bali beeld en droombeeld tot 1 oktober. De Lakenhal, van 19 augustus tot 1 oktober: schilderijen en monotypes Kees Buurman (geopend dagelijks 10 tot 5 zondags van 1 tot 5 uur). WASSENAAR - Kunstzaal Heufl, Hof- laan 7: tentoonstellingen graffito's en te keningen Noëlle van Alphen (Antwer pen), gouaches en tekeningen van Me- nasche Glazier (Tel-Aviv) en ceramiek van Jan van Stolk (van maandag 25 sept, tot en met 11 okt., 10 tot 5 u., dinsdagavond 8 tot 10 q.. zondags geslo ten). Groot spaaroverschot rijkspostspaarbank DEN HAAG Bij de rijspostspaar- bank is in september f9.7 (vorig jaar 0.5) min. gespaard, in de eerste 9 maanden 146.9 (116,5) min. en het tota le spaartegoed nam toe tot f4638,2 (4325,6) min. Asfaltering paden Leidse sportvelden INBRAAKJES IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN In Voorscho ten is op vier plaatsen ingebroken. Bij een van deze inbraken werd een groot bedrag aan geld weggenomen. Op drie andere plaatsen was de buit gering. Ingebroken werd bij een schildersbedrijf aan de Papelaan, in het tekenlokaal van de beplantings- dienst naast het Raadhuis en in twee winkels aan de Leidseweg. Nu ook jongens op Huize Bijdorp VOORSCHOTEN Met ingang van 1 aug. 1968 wordt de rk mms van Huize Bijdorp omgezet in een Havo-school, waardoor ook jongens op deze school middelbaar onder wijs kunnen volgen. Voor het eer ste leerjaar worden jongens aange nomen. van wie het intëlleot boven het Mavo-peil en onder het gymna- sium/atheneumpeil ligt. De zilverprijs te Amsterdam is vol gens H. Drijfhout en Zoons Edelme- ta&lbedrijven op 3 oktober van f 192-204.50 verhoogd tot f 194-206,50 de kg fijn. LEIDEN Zoals wij vorige maand reeds berichtten, hebben B. en W. een aantal maatregelen ontworpen om het verstoorde evenwicht in de be groting te herstellen. Voor de op 16 oktober te houden vergadering stellen zy de raad voor: de reinigingsrechten te verhogen tot f 27,- per jaar per emmer voor de eerste drie emmers alsmede verhoging van enige andere reinigings tarieven geraamde meeropbrengst bijna een half miljoen gulden per jaar; verhoging riool- en straatbelasting van 15,6 tot 20 procent. Voorts vragen B. en W. de raad het college bevoegdheid te verlenen delen van markten aan te wijzen waarop gedurende bepaalde tijden geen fietsen of bromfietsen mogen worden meegenomen. Is deze be voegdheid verleend dan kunnen B. en W. te zijner tijd maatregelen ne men.'Zo moet eerst worden gewacht op de uitvoering van het plan tot het maken van stallingsgelegenheid bij de Koppenhinksteeg. De toegangspaden naar sport complexen blijven voor velen een bron van ergernis. Het college wil daar voorgoed een eind aan maken en stelt de raad voor f 25.000 beschik baar te stellen voor het verharden en asfalteren van de paden naar de voetbalterreinen aan de Boshuizerka- de en de Haarlemmerweg en naar het tennispark aan de Haarlemmer weg. V eren igingsgebou wtje Als bijdrage in de kosten van restauratie en verbouwing van het pand Nieuwsteeg 31 tot studenten- LEIDEN Terwijl de klant er nog weinig van merkt, is men in de HEMA aan de Haarlemmerstraat begonnen met een zeer ingrijpende verbouwing, waarover wij onlangs al schreven. De HEMA-directie wil namelijk de verkoopoppervlakte be lankrijk vergroten. Hiertoe zal in het bestaande gebouw de 1ste ver dieping bij de verkoop worden ge trokken. Een glazen roltrap zal de verkoop op de parterre en die op de verdieping met elkander verbinden, terwijl bovendien een royale klan- tentrap als tweede verbinding gaat Door deze belangrijke vergroting van de verkoopoppervlakte op de eerste verdieping'wordt het moge lijk aan de achterzijde van de par terre het verhoogde gedeelte, wat door zijn trapjes voor de klant hinderlijk was. van de verkoop ruimte af te stoten. Deze ruimte komt dan beschik baar voor de verbetering van de personeelsvoorzieningen, want be halve de uitbreiding van de ver koopruimte komt er een nieuwe kantine, een nieuw kantoor voor de bedrijfsleider en voor de admini- Groene gehaktballen in Leids cafetaria DEN HAAG De gehaktballen in de koelkast van een cafetaria te Leiden waren beschimmeld en had den een groene kleur. Dat feit bracht d>e eigenaar van de zaak voor de Haagse politierechter. Naar hij uiteenzette, was hij bezig de zaak die hij had overgenomen te vernieuwen: De gehaktballen waren „over het hoofd gezien". Zij waren ei' niet voor de verkoop. Dat zou een onmogelijkheid zijn ge weest. Intussen is de zaak nu keurig in orde gebracht, ai gaf hij toe," dat het inderdaad een afgrijselijk vuile boel W'as geweest. De officier wilde daar rekening mee houden en eiste f 250 boete, waarna de rechter veroordeelde tot f 200 boete. stratie. De etaleurs krijgen een 'nieuw atelier, terwijl de bakkerij wordt gemoderniseerd. In zomer 1968 klaar Bij de uitbreiding van de ver koopruimte blijft het niet. Het ge hele interieur wordt verfraaid met een nieuw verlichtingsplan, moderne toonbanken en wandbetimmeringen, zodat deze HEMA als nieuw voor de dag zal komen. Daar de verkoop tijdens deze verbouwing normaal moet door gaan zal deze verbouwing in delen worden uitgevoerd, doch men hoopt desondanks in de zomer van 1968 gereed te komen. huis de totale kosten bedroegen ruim een ton vragen B. en W. een bedrag van f 8200. Voor plaatsing van een nieuw vere nigingsgebouwtje op het semi-perma- nente complex van het volkstuincom plex van Roomburg in de Oostvliet- polder vragen B. en W. een krediet van f 5650. Om een eind te maken aan een jaren lopende zaak hebben B. en W. de raad voorts voorgesteld de avondschool voor oud-leerlingen van de chr. school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen te subsi diëren door hiertoe een verordening vast te stellen, die de subsidiëring van aan buitengewone scholen ver bonden avondscholen regelt. Scholengemeenschap Zoals bekend, is met ingang van 1 augustus volgend jaar de lageronder- wijswet van 1920 niet meer van toe passing op het voortgezet gewoon la ger onderwijs. In verband hiermee hebben B. en W. na overleg met het bestuur van de betrokken schoolvere niging de raad voorgesteld met de Vereeniging voor Christelijk Onder wijs te Leiden een stichting in het leven te roepen, die met ingang van 1 augustus 1968 een scholenge meenschap in stand houdt, waarin zijn verenigd een school voor lager algemeen voortgezet onderwijs en een school voor lager economisch en administratief onderwijs. LISSE Vanavond spreekt ds. D. H. Biesma voor de Chr. Geref. mannenvereniging over „De bete kenis van de liturgie in onze kerk diensten", aanvang 8 uur. Daarmee wordt het winterseizoen door do vereniging geopend. LISSE Ds. Harinck uit Bent huizen houdt vanavond een zen dingsrede in de kerk van de Geref. Gemeente aan de Tulpenstraat.- aanvang 7.30 uur. LEIDEN De Maatschappij voor Toonkunst heeft geprobeerd ook het komende seizoen een aantrekkelijk programma samen te stellen voor de liefhebbers van goede klassieke mu ziek. Zoals gebruikelijk zijn er ook nu concerten voor de jeugd en voor de ouderen. Het eerste jeugdconcert met het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart heeft 21septem ber al plaatsgehad. Op 21 november speelt het Ned. Kamerorkest o.l.v. David Zinman. Uitgevoerd zullen worden werken van Mozart en Dvo rak. Edo de Waart zal op 20 februari een jeugdconcert geven. Het thema is „De dans en de symfonische mu ziek". Het slotconcert wordt op 29 april gegeven. Het Rotterdams Phil harmonisch Orkest zal dan o.l.v. Bru no Maderna werken van Verdi en Wagner ten gehore brengen. Bruno Maderna zal zelf, in navol ging van Leonard Bernstein met jeugdconcerten in New York, een in leiding met uitleg houden over: „Tijdgenoten, overeenkomsten en te genstellingen". Bij de jeugdconcer- LEIDEN Honderd jongens en 17 meisjes (in de leeftijd van 8 tot 15 jaar) hebben begin deze tveek de reis van hun nog jonge leven gemaakt. Zij hadden de beste antwoorden gegeven op de prijsvraag van de K.L.M.: „Wat denk je, dat de meest geschikte naam zou zijn voor de eerste KLM-SST? (Dit is de afkorting voor supersonisch transport)". In totaal werden 7000 namen inge stuurd. De jury koos er 117 uit. Namen als ZonnepijlVuurvogel, Futura, Atlantis, Cumulus en Cos- mos waren hierbij. Voor deze 117 gelukkigen stond 1 oktober om 10 uur een speciale DC-8 klaar om hen in één dag iets van Rome te laten zien. In dit vlieg tuig zaten ook de 10-jarige Victor Dekker uit Leiden, de 12-jarige Paul Cuppen uit Oegstgeest, de 13-jarige Henk Tiesma, eveneens uit Oegst geest, de 8-jarige Martin Wijsman uit Alphen a.d. Rijn en de 10-jarige Ab Vogelaar en de 12-jarige Hero Kwint, beiden uit Sassenheim. Uitgezwaaid door lachende vaders en niet-helemaal-geruste-moeders stapte het uitgelaten gezelschap in de zilveren vogel, waar vier stewar dessen zich over hen ontfermden. Na drie uur vliegen kwam de „eeuwige stad" in zicht Met vier bussen en speciale gidsen ging men op Rome af. De kinderen bewonderden het Forum Romanum, het Sint Pietersplein, de muren van het Vaticaan en het oude Colosseum. Natuurlijk werd ook het Trevifon- tein niét vergetén. Alle kinderen hadden een Italiaans muntstuk gekregen en dit werd met deskundigheid over de linkerschou der in het water van de fontein ge worpen. Volgens een oude zegswijze wil dit zeggen, dat men dan beslist in Rome terug zal komen. En dat wilden de jongens en meisjes alle maal wel. Omstreeks half zes keerde het ge zelschap terug op het vliegveld, hun hoofden nog vol met nieuw opge dane indrukken. Men ging uit Rome weg, terug naar Holland, want mor gen begon het normale leven weer. ten gaat het er vooral om muziek te brengen, die verantwoord is en die de weg effent lot (echte) concerten. Dat deze concerten bij de jeugd in trek zijn blijkt wel uit het feit, dat 1693 leerlingen (buiten schooltijd) het eerste jeugdconcert hebben be- Naast deze jeugdconcerten zijn^ er dan de concerten voor abonnées. Dinsdag 21 november het Neder lands Kamerorkest o.l.v. David Zin man. Dit concert valt samen met het jeugdconcert. Op 15 januari komt so praan Erna Spoorenberg met aan de vleugel Feza Frid. Erna Spoorenberg zal Italiaanse liederen van Schubert en liederen van Flothuis, Straus en Mozart bren gen. Jean - Pierre Rampal (fluit) komt 16 maart naar Leiden, aan de vleugel bijgestaan door Robert Vey- ron-Lacroix. Zij zullen een sonate van Bach, drie romances van Schu mann en een suite van Bartók spe- Dit zijn de abonnementscon certen. Waarschijnlijk zal de pianist Ton Hardsuyker nog een concert ge ven met hedendaagse muziek van De bussy, Hindemith en Ton de Leeuw. Met opzet automaat aan puin gereden? DEN HAAG Een 39-jarige bol- Ienkweker uit Voorhout werd er voor de politierechter van beschul digd, dat hij met opzet mét een vrachtauto tegen een sigarettenauto maat zou zijn gereden, een schade van f 542 veroorzakend. Er was namelijk een geschil over een recht van overpad tussen de ei genaar van de automaat en de vader van de bollenkweker. De winkelier had het pad versperd met gasfles sen. De bollenkweker zou toen heb ben gezegd: We zullen wel eens zien, wie hier de baas is. De rechter besloot de zaak aan te houden om meer getuigen te horen. Een kwestie van rekenen: Dank zij dieselzuinigheid kunt u beschikken over de automobiiistische grootheid van Mercedes- Benz. Een kwestie van rijden: één proefrit in de machtige Mercedes- Benz 200 D en u bent gewonnen. Dat is waarachtig autorijden. Die ruimte, dat brede comfort, de stoere kracht, de allure. Zo moet een auto, üw auto, zijn. Een kwestie van denken: u bent zoveel op de veeleisende weg.u hebt recht op de uiterste veiligheid. Recht op Mercedes- Benz. MERCEDES-BENZ Uw goede ster op alle wegen Ervaar het zelf. Bel meteen AGAM Amsterdam (020-719555) of de dichtst bijzi jnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz 200D op u. dealer voor Leiden e.o., Rijnstreek en Bollenstreek: Rooyakkers Automobielbedrijf N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-51855 (Van onze stadsredateur) LEIDEN Naar wy vernemen, heeft de heer M. A. Laken, eigenaar van een tuindersbedryf aan de Vlietweg, van de gemeente bericht ont vangen, dat vóór 1 januari a.s. alle op zijn terrein geplaatste caravans moeten zijn verwijderd. Zoals wij enige tijd geleden schreven, heeft de heer Laken vorig jaar zyn tuindersbedryf, gelegen in het recreatiege bied Vlietpark tussen de Vliet en rijksweg 4A, omgezet in een „recreatie park", dat hy de naam Vlietpark gaf. Hy verhuurde zijn grond in kleine kaveltjes, waarop zowel caravans als tuinhuisjes werden geplaatst. Na aanvankelijk met 20 tuin huisjes te zijn begonnen, diende hij begin dit jaar een aanvraag om ver gunning voor 67 tuinhuisjes in, waar van een aantal reeds werd gebouwd, hoewel de gemeente hiervoor nog geen vergunning afgaf ingevolge arti kel 20 van de Wederopbouwwet. Huisjes lijdelijk Bij controle in april bleken er der tig huisjes te staan, wat het gemeen tebestuur niet erg welgevallig was. B. en W. hebben de heer Laken nu laten weten, dat voor bedoelde huisjes tekeningen moeten worden ingediend. Worden deze goedgekeurd door onder meer de Welstandscom missie dan zijn B. en W. in principe bereid vergunning voor de huisjes af te geven met een looptijd van drie jaar. B. en W. gaan hiermee dan akkoord met een tijdelijk gebruik van bedoelde grond in de vorm van verhuur als tuintjes. Met plaatsing van caravans, waar mee uiteraard een veel uitgebreider recreatiedoel wordt nagestreefd, kun nen B. en W. echter niet akkoord gaan. De grond heeft een agrarische bestemming en er is voor dit gebied een bestemmingsplan in onderdelen Promoties te Leiden LEIDEN Aan de Leidse universiteit promoveerde de heer P. W. Henniger, werkzaam bij het organisch-chemisch-la- s prof. dr. E. Ha- »rleend door het s en Wetenschap- werd geboren te prof. dr. J. J. M. De heer J. W. Rothuizen, officier toe gevoegd Hoofd Bureau Techniek Sectie Bosco Inspectie der Intendance van de Koninklijke Landmacht, promoveerde tot doctor in de faculteit des wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Vapour phase arylatlon of ben- Machinefabriek Hensen: Ir. Jacques Nijman is 1 oktober als directeur afge treden en opgevolgd door ir. H. J. De stand van het schatkistpapier' was op 2 oktober (25 september) in miljoenen guldens: Promessen 1067,9 (1089,1), biljetten 3856 (3884,1). in de maak. Op grond van de bouw verordening zullen de vele reeds ge plaatste caravans vóór 1 januari 1968 moeten zijn verwijderd. Zo niet, dan gebeurt dit van gemeentewege op kosten van de eigenaar van de „Neem de bus, geen parkeerpro bleem', willen de busondernemingen ons de laatste tijd doen leren, ook in Leiden. Daar zit iets in, maar het is helaas een halve waarheid. Met hetzelfde recht zouden de automo bilisten bijvoorbeeld kunnen gaan propageren: neem de auto, geen wachtprobleem. Daarmee willen wij niet beweren, dat „de bus" met de aangehaalde slagzin geen blijks geeft van reali teitsgevoel, al zijn er natuurlijk ook zakelijke motieven in het spel. Realiteit is echter, dat het nu bijna ondoenlijk is met de auto naar de stad te gaan, onverschillig of men nu „van buiten" of uit een buiten wijk komt. en dat het met de dag ondoenlijker zal worden. Willen de busondernemingen de automobilist echter meer „bus- minded" maken, dan zullen zy die automobilist een eindje tegemoet moeten treden, niet met leuzen maar met een uitgestoken hand in de vorm van goede abri's (waehtgelegenhe- den bij de halten) en een goede aanduiding in elke abri van bestem ming en vertrektijden van de be trokken bus. Natuurlijk zijn er dienstregelingen te koop, maar die zijn óf zoek als men ze nodig heeft óf men bezit er niet een. Bovendien blinken deze voor velen niet, uit aan overzichtelijkheid door het tegen woordige ringlijnsysteem. Ten aanzien van de abri's is er een ontwikkeling ten goede; het aan tal wordt steeds uitgebreid. Ook eer: verdere serviceverlening, onder meer in de vorm zoals wij die hierboven aangaven, zal naar onze mening het nemen-van-de-bus positiever be ïnvloeden dan een goedklinkende leus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3