Interfilmconferentie: film en veranderende moraal Verhuizing Pensioenfonds wordt uitgesteld Nieuw stelsel van omzetbelasting: geen prijsstijging We worden soldaten op het slagveld Uw probleem is het onze. BUDGET VERDRIEVOUDIGD Kerkenconferentie blijft bestaan Nieuwe rubriek Kenmerk-Laat VASTE PAASDATUM Weekblad van bisschoppen Bijna 2400 gulden voor Jakob Chelli Naar verlaging van inkomstenbelasting ft# Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... DONDERDAG 5 OKTOBER 1%7 Een woord voor vandaag In Marcus 3 7 begint weer een 'nieuw gedeelte. Eerst zagen we hoe Christus gezag had. Toen hoorden we Hem spreken. Zijn woord wekte verzet op. We lezen ,.En de Farizeeën gingen heen en pleegden terstond met de Herodianen overleg tegen Hem ten einde Hem om te brengen." Maar tegenover dit „neen" van de Schriftgeleerden staat het „ja" van vele een voudige mensen. Twee maal lezen we van een talrijke menigte" die Hem volgt ..daar zij hoorden, hoeveel Hij deed". De mensen komen naar Hem toe om genezing te zoeken. Maar slechts de onreine geesten erkennen dat Hij de Zoon van God is, en uit hun jnond wil Hij het niet horen. Hoe zien wij Jezus? Die vraag komt in dit gedeelte op ons af. Wie is Hij voor ons? Een weldoener, iemand die de wet niet al te letterlijk neemt (zo zagen de Farizeeën Hem)? Of de Zoon van God? Met minder kunnen we niet toe. Pas dan heeft Hij „recht van spreken", want Hij komt met Gods Woord tot ons. Want belangrijker dan wat Christus doet is wat Hij zegt. Hij geneest de lamme, de blinde, maar Hij spreekt tot ons. In Zijn daden zien we hoe Hij de ander helpt, uit Zijn woorden ver nemen we hoe Hij ons kan helpen. Pas als ivij Zijn woord horen, kunnen wijzelf Zijn hulp ervaren. We lezen vandaag: Jeremia 2 9-19. Bisschop over geloofsgevaren VATICAANSTAD „De ge varen die het geloof bedreigen en het atheïsme" is de titel van het belangrijkste punt van de agenda van de bisschoppen synode. Met de bespreking is gisteren begonnen. Er was niet zoveel tijd over omdat de be spreking van het kerkelijk recht is uitgelopen. Dit punt van de agenda is echter afge sloten met een aanbeveling aan de paus een speciale commissie in te stellen, die een nieuw wet boek zal samenstellen. Het document, dat ten grondslag ligt aan de besprekingen over het tweede agendapunt vermeldt uitvoe rig allerlei opvattingen en praktij ken, die met het moderne geloofs besef tot leven zijn gekomen. Zij worden als gevaren voor het chris telijk geloof gekenschetst. De bis schoppen is gevraagd wat naar hun mening daartegen moet worden ge- Buiten de synode heeft een bis schop zich laten ontvallen: „Als we hier allemaal ja op zeggen, worden we soldaten op het slagveld van het geloof in plaats van herauten van de blijde boodschap." Er konden gisteren nog maar twee sprekers over dit onderwerp het woord voeren. Kardinaal Duval uit Algerije zei, dat het helemaal niet vaststaat dat het geloof op dit ogenblik groot ge vaar loopt. De voorgelegde vragen zijn meer onderwerp voor theologi sche discussie tussen experts dan voor uitspraken van de kerk zelf. Kardinaal Gracias uit India vond het maar moeilijk in te zien waarom de kerk juist op dit moment leer stellige uitspraken zou moeten doen die dreigen ten onder te gaan in theologische spitsvondigheden. Er zijn belangrijker kwesties dan die voor ons zijn opgesomd, bijvoorbeeld over de internationale rechtvaardig heid. het ontwikkelingswerk en oor log en vrede. Dit weet de Volkskrant „uit be trouwbare bron". Nog steeds wor den de sprekers op de synode niet aan de pers genoemd en duurt de boycot van de synode door de Ita liaanse kranten voort. Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Een met sepia gewassen pentekening (oostindische inkt) is aan een drukkerij aangeboden voor druk in offset. De drukker deelde mede dat hij twee opnamen moet maken, één voor het zwart en één voor de kleur. Ik zei dat offset in één keer het zwart en de grijze nu ancen opneemt zoals in een offset-gedrukte krant tekst en foto's één opname zijn. De drukker zeide. dat de krant groot-offset is en deze tekening klein-offset gedrukt moet worden. Volgens hem zijn de tussentinten te rood. Ik kan me echter niet voorstel len dat deze tekening waarvan ik een detail insluit ongeschikt is om in één keer langs fotografische weg op de zinkplaat over te brengen en in druk een nagenoeg zelfde resultaat in zwart-wit te krijgen. Antwoord: Bij offset is de kleurnu ance bij één opname niet sterk ge noeg om een goed resultaat te berei ken. De contrasten van grijs en zwart zijn dan te gering. Dit geldt dus alleen voor zwart (genuanceerd met grij6). Bij meer kleuren zijn dus -^zëker verschillende opnamen nodig. Uw drukker heeft dus gelijk, in dien hij zegt dat men bij één opna me alleen een zwart-grijs beeld kan krijgen. Pas bij meer opnamen kun nen de kleuren worden bereikt die u bij uw tekening had gemaakt. Daar om is boekdruk meer aan te beve len. daar hier de kleurnuances veel duidelijker zijn dan bij offset, en er slechts één drukgang nodig is. Het is dus altijd mogelijk een der gelijke tekening in off&3t af te druk ken. alleen zijn er dus meer opna men en dus verschillende platen no dig, die over elkaar heen gedrukt worden. Het groot-offset van de krant en het klein-offset hebben hiermee niets te maken en u heeft volkomen gelijk wanneer u zegt, dat het zwart en de grijze nuance in één keer kun nen worden opgenomen, maar bij andere kleuren is dit niet mogelijk. (Van onze kerkredactie) PÖRTSCHACH Het voort bestaan van de Europese Ker kenconferentie is verzekerd. De kerken besloten gisteren hun fi nanciële bijdragen aanmerkelijk te verhogen, waardoor het bud get verdrievoudigd wordt. De arbeid van de Europese kerken conferentie kan daardoor nu worden geintensiveerd. Secretaris-generaal dr. Glen Garfield Williams krijgt een vast secretariaat in Genève. Nauwe samenwerking zal worden aangegaan met de Wereldraad van Kerken, met raden van kerken In andere werelddelen, met de Praagse christelijke vredesconferentie en an dere internationale kerkelijke orga nisaties. Waar mogelijk zal samenwer king worden gezocht met de Rooms-Katholieke Kerk in Europa. De zes Nederlandse kerken, die lid zijn, hebben ook verhoging van hun bijdrage toegezegd. Het zijn de Neder landse Hervormde Kerk. de Gerefor meerde Kerken, de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch-Lu- therse Kerk, de Remonstrantse Broe derschap en de Oud-Katholieke Kerk. Italië bespreekt concordaat ROME Dc Italiaanse kamer van afgevaardigden bespreekt deze dagen de vraag, of het concordaat van Italië met het Vaticaan moet worden herzien- Twee oppositiepartijen hebben deze vraag aan de orde gesteld: de uiterst linkse proletarische unie en de rechtse liberalen. Volgens hen is het concor daat, dat uit 1929 dateert, achter haald door de nieuwe geest in d« Rooms-Katholieke kerk. De regeringspartijen (christen-de mocraten. socialisten en liberalen) hebben toegegeven, dat gedeelten van het concordaat nader beschouwd zou den kunnen worden, maar willen de grote lijn intact latem Verwacht werd, dat premier Moro j (Van i vandaag een vertrouwensvotum zou vragen. Men neemt aan. dat voor de DEN HAAG Onrust is ontstaan algemene verkiezingen (volgend voor- bij de rond zevenhonderd ambtenaren I jaar) niet tot wijziginge zal worden van het Algemeen Burgelijk Pensioen- besloten. fonds in Den Haag. Zij hebben offi- ICCC herdenkt Reformatie AMSTERDAM Zoals gemeld or ganiseert de Internationale raad van christelijke kerken (ICCC) op 4 en 5 november een internationale ontmoe ting ter herdenking van de Reforma tie. Deze wordt gehouden in Worms. Op zaterdagavond 4 november wordt een bijeenkomst gehouden in de grote zaal van de Stadtmission. Daar spreekt dr. Carl Mclntire. Men is bezig ook vanuit Nederland een reisgezelschap samen te stellen. Voor inlichtingen wende men zich tot het bureau van de ICCC, Singel 386 te Amsterdam. Hervormde diakenen 14 oktober bijeen UTRECHT De algemene diako- nale vergadering in de Nederlandse Hervormde Kerk wordt zaterdag 14 oktober in Tivoli gehouden. Dr. J. J. Buskes en dr. J. M. A. Munnichs zullen spreken over het onderwerp ..De oudere mens. Verstaan of misverstaan?" Verder zal bijzondere aandacht worden besteed aan de totstandkoming van het F. D. Roose- velthuis, het diakonaal centrum voor gehandicapten te Doorn, en aan de actie zending<werelddiakonaat 1968. GENEVE Honderdvyftien ledenkerken van de Wereldraad hebben tot nu toe geantwoord op de enquête van de Wereldraad inzake de vaste Paasdatum. De grote meerderheid (97) verklaart zich akkoord met het voorstel, om de Paasdatum vast te leggen op de zondag, die volgt op de tweede zaterdag in april. Een belangrijke minderheid geeft echter de voorkeur aan een wel ge meenschappelijke, maar toch veranderlijke datum. Omdat een beslissing op korte termijn niet te verwachten is. adviseert de Wereldraad, dat de kerken in elk land zich zullen voegen naar de meer derheid. Zo hebben bij voorbeeld de rooms-katholieken in Griekenland djt jaar Pasen gevierd op de datum van de Orthodoxe Kerk. «PBS (Va. radio- en tv-rcdactic) kerkelijke HILVERSUM Di zendgemachtigden gaan rubriek invoeren onder de titel „Kcn- merk-Laat", die op donderdag 19 ok tober a.s. voor liet eerst is te zien op Ned. 2. en met een frekwentie van eenmaal per 3 a 4 weken tussen 10 en 10.30 uur verschijnt. CVK'IKOR laat ons weten, dat Kenmerk op de vroege maandag avond zoveel belangstelling onder vindt, dat deze uitzending steeds meer wordt toegespitst op actuele in formatie. Uitbreiding van de rubriek met eni ge avonduitzendingen biedt de redac tie kans. op een aantal onderwerpen wat dieper in te gaan. Actuele stro mingen binnen maatschappij en kerk, belangrijke ontwikkelingen in de the ologie, gesprekken met invloedrijke christenen en informatie over nieuwe literatuur op godsdienstig gebied zul len de inhoud van Kenmerk-Laat be- In het eerste programma komt een gesprek voor met Jean Rey, de nieu we president van de Europese Ge meenschappen en een van de voor aanstaande Belgische protestanten. In december volgt een uitzending van een half uur over de belang rijkste „God-is-dood-theologen". Jubileum juridische faculteitsvereniging AMSTERDAM Op 10 en 11 oktober houdt de juridische facul teitsvereniging aan de Vrije Univer siteit een lustrumcongres ter gelegenheid van haar 75-jarig be staan. Sprekers zijn drs. J. A. Koops, prof. dr. F. J. Heggen en mr. W. H. Overbeek. Alle lezingen worden gevolgd door een discussie. Aan het slot van het congres is er een plenaire bespreking van een door vier studenten opge steld wetsontwerp met memorie van toelichting. De leiding van de dis cussie berust bij prof. mr. G. E. Mulder. HAARLEM In het bisdom Haar lem is een onderzoek gedaan hoe men erover denkt wanneer de bis schoppen een landelijk eigen week blad zullen doen verschijnen. Het gaat om een zuiver informatief week blad. dus geen opinieblad. Het Nederlandse episcopaat heeft al vaker te kennen gegeven dat er behoefte is aan een eigen blad. dat informatie geeft aan rooms-katholie ken. In feite is het besluit om een dergelijk blad te gaan uitgeven al genomen, al weet men nog niet hoe. De meeste bisdomsbladen lijden een kwijnend bestaan, behalve ..De Sint Jansklokken" van het bisdom Den Bosch. AMSTERDAM Ds. J. C. Maris bericht ons, dat ten behoeve van de christelijke school in Hoebli tot en met 3 oktober 2380 gulden is binnen gekomen. Hij verzoekt ons alle gevers hartelijk te danken. Zij, die dit werk van ds. Jakob Chelli willen steunen, kunnen daar toe gebruik maken van postrekening 52 49 90 ten name van het algemeen secretariaat van de ICCC te Amsterdam. OEGSTGEEST Interfilm het internationaal oecumenische filmcen trum kan terug zien op een zeer geslaagde conferentie in het vor mingscentrum Oud-Poelgeest waar een uitgebreid zeer internationaal sa mengesteld gezelschap drie dagen bij een is geweest om zich te beraden op het thema: „Film en de veranderende moraal." Aan het einde van de conferentie kon de secretaris-generaal van Inter film, drs. J. A Hes, gistermiddag het behandelde in een zevental punten kort samenvatten: 1. elke ethische overtuiging wordt tegenwoordig geconfronteerd met de ingrijpende verandering in de morele situatie: 2. dr. H. S. Visscher had deze veran dering gesignaleerd in de moderne „fenomenologische" film waarin men in iedere film die moraal aantreft die past bij de situatie die in de film getekend wordt zonder vooraf uit te gaan van welke andere morele over tuigingen ook; 3. vanuit de Bijbelse visie echter, aldus dr. H. Gerber (Duitsland) hoeft er geen vrees te bestaan als de mo raal van gisteren verandert: immers niet om de moraal gaat het maar om de boodschap van Gods genade die ons leert dat het met onze deugden niets gedaan is maar dat de vruchten van de Heilige Geest ons om niet gegeven worden; 4. zoals ook trouwens prof. dr. J. de Graaf het uitdrukte: de kerk is niet geroepen om de moraal van gisteren te verdedigen, maar heeft Gods Woord te prediken als bron van een ethiek die tegen de situatie van van daag is opgewassen: 5. waarbij pater Jos Burvenich (Bel gië erop wees dat de evangelische liefde ons kan inspireren om de pro blemen van vandaag onder ogen te 6. Jeroen Bosch (in het kader van de conferentie had men de Jeroen Bosch-tentoonstelling in Den Bosch bezocht) heeft eveneens (als welhaast een modern mens) het demonische karakter van de wereld waarin wij leven uitgebeeld maar niettemin heeft hij weten vast te houden aan een werkelijke menselijkheid, en 7. tenslotte: enige provocerende films die men had gezien kon men evenzeer beschouwen als een min of meer schokkende expressie van onze in menig opzicht zo radicaal verande rende wereld. Wie echter Jeroen Bosch (en Het Evangelie) goed begre pen heeft, raakt daardoor niet meer van zijn stuk. Dr. F. Hochstrasser uit Luzern, de president van Interfilm, wees er in zijn slotwoord op dat dit fundamente le onderwerp uiteraard niet uitput tend behandeld had kunnen worden maar dat het hoog tijd werd dat het aan de orde werd gesteld en dat er in heel de wereld geen ander? organisa tie bestaat dan Interfilm die dit kan en moet doen. Na spoedberaad met bonden verslaggevers) DEN HAAG Als Nederland op 1 januari 1969 overschakelt op een ander systeem van omzetbelasting, namelijk het stelsel van heffing over de toegevoegde waarde, zal dat van weinig invloed zijn op ons prijspeil. Dit delen de bewindslieden van fi nanciën, minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus, in de toelichting op een wetsontwerp mee, waarin de invoering van het nieuwe omzetbelastingstelsel exact wordt geregeld. Op 1 januari 1969 zullen de volgen de tarieven voor de omzetbelasting van kracht worden: 1. Een algemeen tarief voor goe deren en diensten van twaalf pro- 2. Een verlaagd tarief van vier procent voor de goederen en dien sten die tot de eerste levensbehoef ten worden gerekend. 3. Vrijgesteld blijven een aantal diensten en een enkele levering, die buiten de eigenlijke produktie- en distributiesfeer vallen, zoals dien sten van ziekenhuizen, banken en PTT. Verhoogde tarieven worden in het wetsontwerp niet voorgesteld. Wel wordt de extra omzetbélasting op alcoholische dranken omgezet in een accijnsverhoging met tien procent voor alcoholhoudende stoffen. De kleinhandel zal straks omzet belasting moeten gaan betalen, het geen meer dan tien jaar niet het geval is geweest. cieel mededeling gekregen dat de re gering van plan is, in het kader van de spreiding der regeringsbureaus over het gehele land, het gehele ABP-apparaat over te brengen naar Heerlen. Dit mede om daar de werk gelegenheid te bevorderen. Spoedberaad tussen minister Beer- nink en de ambtenarenbonden heeft er inmiddels toe geleid dat de over plaatsing niet op korte termijn zal geschieden en dat de zaak opnieuw nader zal worden bezien. De bedoeling was de directie van het ABP is dezer dagen vertrouwe lijk ingelicht dat de overplaatsing in 1970 een feit moest zijn. Later volg de een mededeling aan het personeel, „dat op zijn achterste benen stond", aldus de heer W. Wieringa, secretaris van de Chr bond Van overheidsper soneel. Het regeringsbesluit betekent voor de betrokken ambtenaren, ook voor duizenden gepensioneerden, in ons land een grote moeilijkheid, vinden de ambtenarenbonden, ze verwachten dat de huidige achterstand in de tech nische administratie door de verhui zing alleen nog maar zal worden ver- Men vraagt zich in deze kring ook af of de verplaatsing wel een nuttige bijdrage voor verruiming van de werkgelegenheid in Limburg zal blij ken te zijn. Tetheer daar de automa- HAMBURG Een man, die zich Roy Clark noemt, heeft in een brief aan het Westduitse blad Bildzeitung gedreigd een spoorwegstation in Ham burg of Bremen in de lucht te laten vliegen tenzij hij 300.000 mark krijgt. Het dreigement volgde op een ex plosie op de Bremen-Hamburg ver binding, waarbij dinsdag een rijtuig werd beschadigd en een passagier verwondingen opliep. Al eerder had den zich aanslagen op spoorweginstal laties in de buurt van Hamburg voor gedaan, waarop dreigbrieven van „Roy Clark" of „Phantom" volgden. Roy Clark is de naam van een figuur in een detectiveroman. «OHMMMMKHA MEDINA (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering streeft ernaar in het zittingsjaar 1968—1969 voorstellen bij de Kamer in te die nen tot verdere verhoging van de omzetbelasting en gelijktijdige ver laging van de inkomstenbelasting. Minister Witteveen en staatssecre taris Grapperhaus zeggen dit in een toelichting op het wetsontwerp voor invoering van het nieuwe omzetbe lastingstelsel. Bij de verlaging van de inkom stenbelasting zijn verschillende pun ten in het geding: het corrigeren van de invloed van de inflatie op het ta rief. verhoging van de vrijstelling aan de voet, en zo mogelijk het ver eenvoudigen van de inkomstenbelas ting. De regering wil daarbij met een evenwichtig pakket van maatregelen komen, waarbij met name de positie V- wi. "ot Dc Gaulle biedt Bonn excuses aan BONN President De Gaulle heeft tegenover de ambassadeur van West-Duitsland in Parijs zijn spijt uitgedrukt over de deining die door zijn uitlatingen tijdehs zijn verblijf in Polen is veroorzaakt. Naar gisteren in Bonn bekend werd heeft De Gaulle de ambassa deur maandag nogmaals ontvangen om hem over zijn reis in te lichten. Hij zei daarbij, dat hij geen histo rische uitspraken heeft gedaan, maar slechts de werkelijkheid van het ogenblik wilde vaststellen. De veertigjarige Rembert Weak- land, abt van een klooster in de Ame rikaanse staat Pennsylvania, is geko zen tot algemeen leider van de orde van benedictijnen. Deze kloosterorde, de oudste in de Rooms-Katholieke Kerk, telt 12.000 leden. van de minst draagkrachtigen en van de grote gezinnen de bijzondere aandacht zal krijgen. De regeling meent, dat een scher pere verschuiving van directe belas tingen naar indirecte belasting ern stig moét worden overwogen, gelet ook op de zeer zware druk van de inkomstenbelasting in ons land. Thans is zo'n verschuiving nog niet mogelijk, aldus de minister. tisering voortschrijdt en het (ge schoold) personeel vrijwel voltallig meemoet. In hun spoedonderhoud met dc mi nister hebben de bonden om intrek king van het regeringsbesluit ge vraagd. Het resultaat van het gesprek was, dat de minister toezegde de over plaatsing opnieuw te zullen bekijken. Men zou thans kunnen zeggen, aldus mensen die het weten kunnen, dat de kansen van overplaatsing fifty-fifty zijn. NED. HERV. KERK Beroepen te Drachten: W. Verweij te Alphen aan den Rijn. Benoemd tot bijst. in het pastoraat te Huizen (N.H.): J. Vermaas, als em.- pred. aldaar. GEREF. KERKEN Benoemd tot legerpred. in lang ver band (vier jaar) met standplaats Ede: W. Fokkens te Veenwoudsterwal. Beroepen te Ureterp (Fr.): kand. C. W. Kempenaar te Buitenpost (Fr.), die dit beroep ook aannam. GEREF. KERKEN (vrügem.) .Beroepen te Leeuwarden-Huizum (accl.)A. P. van Dijk te Nieuw-Leu- land te Werkendam. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Groningen en te Ensche de: L. Oost te Veendam. HET WEER IN EUROPA

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2