ACHT STROKEN OP RIJKSWEG 13 Woedende betogers bespuwen Ra ja JAMIN Tonnen olie in haven verbreding van: Ypenburg tot Delft Kleinpolderplein tot wegenwacht CoiDBlClltarcn NIEUW CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! Twee banen van drie onvoldoende In september veel gespaard Donderdag 5 oktober 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw, 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Gezondheid duurder Verstandig spreken is vaak moeilijkverstandig zwijgen nog moeilijker. BODENSTEDT ik Vrije lonen nog illusoir pag. U LAURA Mary Tyler Moore deed gisteren een dag Nederland. Zij is in de be kende Dick van Dyke-show de vrouw van de populaire televisie-tek9tschrij- ver-held. De grote verrassing voor Laura was de ontdekking, dat ze in Nederland zo populair is. Meer over Mary Tyler Moore op pagina 13 UJI®" ww wRi* Bewolking langs de kust tijdelijk tot storm achtig aanwakkerden, werd over het relatief warme Noordzee water koude en onstabiele lucht naar ons land gevoerd. Hierin kwamen dan ook talrijke buien voor, die plaatselijk van hagel en onweer vergezeld gingen. Op de nadering van een rug van hoge luchtdruk uit het wes ten zullen de buiigheid en de wind tijdelijk afnemen. Inmid dels koerst een nieuwe oceaan- depressie naar de Britse eilan den. Samenhangend hiermee zal bij ons de wind krimpen, terwijl een bij de depressie behorende frontensysteem de bewolking morgen later op de dag zal doen toenemen, mogelijk in de namid dag alweer gevolgd door regen. oktober zon op 6.48; onder 18.08; maantjes niet duur wel heerlijk ATHENE In de Griekse hoofdstad zijn onlangs zestig perso nen gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd de daders te zijn van een groot aantal explosies die zich sinds de staatsgreep van april in Athene hebben voorgedaan. Naar uit be trouwbare bron wordt vernoemen zou het zestigtal deel hebben uitge maakt van een komplot, dat in groe pen van drie man werkte. In de Lindencorso in Oost- Berlijn hebben kappers uit Oost- Duitsland hun ontwerpen voor de komende herfst en winter gedemonstreerd. Het was weer fraai. Het kapsel Duett (links) trok veel aandacht, maar ook de algemene korte modelijn (rechts) kreeg grote waardering. Dit gebeurde dan op Werelddierendag. Bij het Molen-restaurant De Dikkert te Amstelveen waren tafels met allerlei spijzen klaargezet voor alle dieren. En daar verschenen ze: de katten, de honden en nog meer huisdieren. Maar ook een groot aantal paarden kwam op het lekkers af. En zelfs de koe, een ongexoone klant op Dierendag, liet niet verstek gaan. Zij zag kans een maaltijd naar binnen te werken, even omvangrijk als de maaltijd van vier paarden. WENEN 250 betogers hebben gisteren in Wenen er voor gezorgd dat de oorlogsmisdadiger dr. Erich Rajakowitsj zijn persconferentie voor tijdig moest afbreken. De demonstran ten drongen het café binnen waar de persbijeenkomst werd gehouden en scholden hem uit voor moordenaar. De café-eigenaar maakte daarop een eind aan de bijeenkomst. Toen Rajakowitsj op straat verscheen werd hij uitgejouwd, beschimpt en bespuwd. Een politie man, die hem trachtte te beschermen, kwam in het gedrang. Rajakowitsj moest toen noodgedwongen een toe vlucht zoeken in het nabijgelegen kantoor van zijn advocaat. Latei- werd dit pand door de politie afgezet. De ex-SS-officier begon opgewekt aan zijn persconferentie. Na aanvan kelijk glimlachend aan zijn verkla ring te zijn begonnen, werd hij steeds zenuwachtiger en scherper. Hij zei zich te distanciëren van de uitmoording der joden door de nazi's. Hij legde er de nadruk op natio- naal-socialist te zijn. Hij vertelde dat hij met zijn vrouw en zoon in het noorden van Joegosla vië een vakantie van drie weken doorbracht, toen de Zuidslavische po litie hem liet weten dat hij het ge bied waar hij zich bevond niet mocht verlaten. Op een vraag van een journalist waarom hij zich niet ter beschikking van de Nederlandse justitie stelt, ant woordde Rajakowitsj geen vertrou wen in de Nederlandse justitie te heb ben. De oorlogsmisdadiger verklaarde te hebben meegemaakt dat „twee Ne derlandse beambten, Sijes en Taco nis, zich in Parijs een document verschaften en naar Wenen brachten, op grond waarvan hij in 1965 onschul dig tot tweeëneenhalf jaar gevange nisstraf werd veroordeeld". De hoofdschuldige voor het doorzet ten van het proces, waren volgens de ex-Sturmbannführer van de SS, de Oostenrijkse minister van justitie dr. Broda en aanklager Kovac, die de aanklacht hadden opgesteld. Hij ontkende uit Joegoslavië te zijn gevlucht maar wilde geen bijzonder heden meedelen over de wijze waar op hij de grens was gepasseerd. Tijdens de persconferentie riepen de betogers in spreekkoren: Ra ja naar Holland". Rajakowitsj deed een felle aanval op het boek van ir, Wiesenthal, dat zoals bekend in Oostenrijk voorlopig is verboden na een aanklacht van de ex-SS'er. Hij noemde Wiesenthal een „leugenaar". Voor vervolg zie pagJl Politiechef van Detroit ontslagen DETROIT Ray Girardin, hoofd commissaris van politie van Ameri- ka's op vier na grootste stad, Detroit, heeft gisteren ontslag genomen. Hij stond al sedert meer dan een jaar bloot aan veelvuldige kritiek uit aller lei kringen. Verscheidene politiemannen namen in het verleden ontslag na een justi tieel vooronderzoek naar beschuldi gingen van corruptie en contacten met leden van de onderwereld. Het onderzoek leverde geen bewijzen op voor „corruptie in de diensten van Girardin, flagrante onrechtmatighe den van de politie of georganiseerde misdaad in de stad". De politie en met name Girardin zijn eveneens gekritiseerd wegens hun optreden tijdens de rassen on lusten van juli jl. waarbij 45 doden vielen. Derde val was dodelijk WENEN De 54-jarige Andres Re- bitzer uit de Oostenrijkse plaats Kufstein heeft in twee dagen tijd driemaal een val gemaakt, waarvan de derde dodelijk was. Maandag viel hij van de fiets en werd met hoofdverwondingen thuis gebracht. Daar stortte hij kort nadien van de keldertrap en bleef bewuste loos liggen. Hij werd naar een zieken huis overgebracht. Dinsdag viel hij daar uit een raam. Deze val kostte Rebitzer het leven. Man uit Zevenbergen verduisterde ƒ40.000 ZEVENBERGEN Op verzoek van de gemeentepolitie te Rotterdam is een inwoner uit Zevenbergen aan gehouden. Hij wordt er van verdacht ten nadele van zijn werkgever 40.000 te hebben verduisterd. Be man is overgegeven aan de Rotter damse gemeentepolitie. VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS felA Communistische klacht afgewezen AMSTERDAM De Raad voor de journalistiek heeft de klacht afgewe zen die de heer J. F. Wolff) voorzitter van de uitgeverij-boekhandel Pega sus had ingediend tegen Het Vrije Volk. De heer Wolff is lid van de Tweede Kamer voor de CPN. In een artikel in dit blad van 10 april was een foto opgenomen van een kwitantie, die ontvreemd was uit de boekhouding van Pegasus en waar over het Vrije Volk wederrechtelijk had beschikt. De passage, waarin werd gesproken van „een reeks schan dalen bekend zijn geworden, die alle betrekking hebben op de uitgeverij Pegasus" vond de heer Wolff beledi gend. De raad herhaalde dat hij terughou dendheid moet betrachten in de be oordeling van publikaties die overwe gend in de politieke sfeer liggen. De raad vindt de gewraakte kwalifica ties niet beledigend en dus niet in strijd met de waardigheid van de stand van de Nederlandse journa listen. Met de publikatie van de foto is het algemeen belang gediend, aldus de Raad voor de journalistiek. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG Rijkswaterstaat overweegt twee delen van rijksweg 13 (Rotterdam-Den Haag) te verbreden tot achtstrookswegen: het gedeelte van de rotonde Ypenburg tot aan het viaduct Brasserskade bij Delft en het deel van het Rotterdamse Klein polderplein tot even voorbij het wegenwachtstation in Delft. Het eerste deel zal volgend jaar klaar moeten zijn, het tweede gelijk tijdig met het Kleinpolderplein in de ruit om Rotterdam. Dit be tekent, dat de verbreding van dit tweede deel nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten. De plannen zijn gemaakt omdat de aanvankelijk aangelegde twee banen van drie stroken elk het verkeer niet meer blijken aan te kunnen. Tussen Rotterdam en Delft passeren per et maal ruim 50.000 auto's, terwijl het deel tussen Delft en Ypenburg nog drukker is. Wat dit laatste deel be treft: ook de toekomstige aansluiting van de Beneluxweg hierop heeft Rijkswaterstaat tot verbreding doen besluiten. Het te verbreden gedeelte bij Ypen burg zal een belangrijke verbetering betekenen met name- voor het ver keer, dat komend van de rotonde op rijksweg 13 in de richting Rotterdam moet invoegen. Ook het verkeer van ■het viaduct Brasserskade richting Ypenburg krijgt er bij het invoegen op de rijksweg meer armslag door. FLESSEHALS Voor de voormalige „flessehals" de 4,5 km ter hoogte van Delft worden nog gezn verdere reconstruc tieplannen óverwogen. Uit tellingen is gebleken, dat het verkeer hier het minst druk is (43.000 auto's per et maal) van de hele rijksweg. Dit komt doordat het ontlast wordt van de stroom, die naar Delft afslaat. Zoals bekend, zal voor het einde van dit jaar deze „flessehals" voor goed tot het verleden behoren. Dan zal het knelpunt, dat tot nu toe uit twee banen met elk twee stroken bestond, zijn verbreed tot twee banen met elk drie stroken. Met dit karwei, waaraan men in maart 1964 al begon nen is, is (inclusief de verbreding en 3 viaducten en de nieuwbouw aan 2 viaducten) 15 miljoen gulden gemoeid geweest. Het naderend einde van de „bottle neck" heeft zich dezer dagen op nieuw aangekondigd door het ge reedkomen van twee stroken van de nieuwe baan voor het verkeer uit Rotterdam naar Den Haag. Zo dra het weer gelegenheid geeft voor het verder belijnen van de weg zal deze in gebruik worden genomen. Over twee weken kan dit wegdeel in de volle breedte worden vrijge geven. Op het westelijk gedeelte (de baan Den Haag-Rotterdam) zal het ver keer voorlopig nog over twee stroken moeten rijden. Zodra de vangrails zijn weggebroken, de weg verhard is en de centrale aansluiting van Delft op de nieuwe weg gereed is (bij de Delf- gauwseweg) zal echter ook deze baan geheel in gebruik kunnen worden ge nomen. Verwacht wordt, dat dit over ruim een maand het geval zal zijn, als het weer meezit. TWEE WEGEN Het verkeer uit Delft krijgt, wan neer dit project is uitgevoerd, dan twee mogelijkheden om op de rijksweg te komen: bij de Delf- AMSTERAM September was een zeer goede spaarmaand. Het spaaroverschot bij de spaarbank voor de stad Amsterdam steeg in verge lijking met september 1966 met liefst 56 procent (van 2,26 tot 3,53 miljoen). Voor de spaarbank te Rotterdam zijn deze cijfers 3 miljoen en 2.213.000 in september 1966. Voor de nutsspaarbank in Den Haag bedroeg het surplus 2,5 mil joen. Vorig jaar september werd er 343.000 meer terugbetaald dan in gelegd. gauwseweg (Oostpoort) en bij het we genwachtstation Pauwmolen. De krul die thans bij dit laatste punt ligt, zal weer worden teruggebracht tot zijn oude vorm van voor dè reconstructie en worden rechtgetrokken. Een andere verbinding van Delft met de rijksweg is nog in voorberei ding. Deze komt bij de Kruithuisweg en zal een belangrijke verbetering be tekenen voor de TH-wijk. In de toe komst zal deze (provinciale) weg wor den doorgetrokken naar Zoetermeer. Als waarschijnlijk in 1970 deze weg gereed is zal de aansluiting bij de Pauwmolen komen te vervallen. NIEUWE ROTONDES Overigens heeft Rijkswaterstaat nog meer plannen. De rotondes Ypen burg en Leidschendam zullen in de toekomst verdwijnen om plaats te ma ken voor nieuwe met kruisingsvrije Aansluiting op de nieuwe rotonde Ypenburg, die noordelijker van de huidige komt te liggen, krijgen de Delftse baan (die via de Hoornbrug Den Haag binnenkomt), de Rotter damse baan (die via een brug of aqua duct de Vliet kruist en dan ten zui den van het Staatsspoor uitkomt) en de nog aan te leggen Beneluxweg, die via de rotonde rechtstreeks naar Amsterdam gaat. Op de rotonde Leidschendam krij gen aansluiting de Utrechtse baan (die ten noorden van het Staatsspoor in Den Haag uitkomt) en de rijksweg 4a (uit Amsterdam). Het weggedeelte tussen beide roton des zal worden verbreed en gaan bestaan uit twee banen van elk drie stroken. Wanneer aan uitvoering van deze plannen kan worden begonnen, is nog niet bekend. Ze hebben ook nog geen vaste vorm. Maar Rijkswa terstaat rekent erop, dat deze re constructie over tien jaar gereed zal zijn. Van 6 tot 11 november zullen zestienhonderd Nederlandse militai ren deelnemen aan oefeningen in de Bondsrepubliek, waarbij ze samen werken met Britse en Duitse eenhe den. De meeste Nederlandse militai ren die eraan meedoen zijn gelegerd in het Duitse Hohne. fLlFF RICHARD zal volgend jaar zijn land vertegenwoor digen op het zangfestijn, dat dan in de Londense Royal Albert Hall wordt gehouden. De populaire zanger zal voor BBC-1 zes liedjes zingen, waaruit de luisteraars het beste moeten kiezen. gang van de medische wetenschap en welvaart. De mogelijkheden van gezondheids zorg dreigen thans echter boven de financiële middelen uit te groeien. De premies voor de sociale verzeke ring stijgen angstwekkend snel en de lasten van nieuwe verzekeringen blijken steeds zwaarder uit te val len dan de verwachtingen. Onze minister van sociale zaken en volksgezondheid staat hier voor een niet geringe opgave. De premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring gaat volgend jaar naar de 7 pet of hoger. Deskundigen voorspel len binnen enkele jaren een percen tage van 10 pet. De Algemene Wet Ziektekosten, die op 1 januari moet starten, gaat vol gens de berekeningen van de Zie kenfondsraad aanmerkelijk meer kosten dan de minister had gedacht. Noemde minister Veldkamp nog 600 miljoen per jaar, welk bedrag minister Roolvink overnam, thans wordt al een kostencijfer van 760 miljoen genoemd. De voorgestelde premie voor het be drijfsleven zou per 1 januari geen 0,2 maar 0,7 moeten gaan bedragen. Het gaat om het tempo waarin men de voorzieningen voor de volksge zondheid wil opvoeren. Voor het tempo is dc regering verantwoorde- delijk; zij is dit niet voor de hoogte van de kosten. Kerkdiensten "\/"OLGENS de mannen van NTS- sport zit de kerk de sport blijk* baar op een bepaalde manier in de weg. De kwestie is dat men voor goede uitzendingen over de tv behoefte heeft aan echter slechts beperkt beschikbare beeldverbindingen via straalzenders. Maar van die beeldverbindingen eist ook de kerk voor haar uitzen dingen haar deel op. Zodat NTS- sport zich wel eens genoodzaakt siet, voor haar uitzending een wed strijd te kiezen uit een plaats waar heen al een straalverbinding was gedirigeerd voor een vandaar uit te zenden kerkdienst. Wat vraagt nu Het Vrije Volk? „Misschien is het mogelijk, ter wille van vele miljoenen sportliefhebbers, de kerkdiensten op zondag uit te zenden vanuit plaatsen die beschik ken over vaste straalverbindingen, zoals Hilversum en Amsterdam." We leven wel in een merkwaardige tijd. De kerkdienst als dienst aan de (zondags-) sportNiet uitgesloten overigens dat we het nog beleven Minister Roolvink: AOW-premie zal sterk stijgen DEN HAAG De AOW-premie voor 1968 zal aanzienlijk moeten stijgen. Dit heeft minister Roolvink de Tweede-Kamercommissie voor sociale zaken meegedeeld. In 1968 zal 191,8 miljoen gulden in het AOW-fonds moeten worden gestort. Dit is een gevolg van de vergrij zing van de bevolking, de verkorting van de actieve periode van de jon gere generatie en het feit dat de inkomenssom minder is gestegen dan werd verwacht. De Ziekenfondsverzekering, de verzekering ingevolge de beide kin derbijslagwetten en de AWW geven een soortgelijke ontwikkeling te zien, aldus de minister. De regering onderzoekt of enige verlichting kan worden gevonden door een einde te maken aan de indexering van de kinderbijslag voor 'het eerste kind en een stijging van de premie voor de kinderbijslag voor de loontrekkenden met 0,1 procent. Christenen vochten met Mohammedanen DJAKARTA Mohammedanen hebben in Makassar, op Celebes verscheidene kerken beschadigd na gevechten met Christenen. Volgens het Indonesische persbureau Antara vielen er geen slachtoffers. De inci denten deden zich afgelopen zondag voor nadat een protestantse onderwij- zër de gevoelens van Mohammedanen zou hebben gekwetst. De militaire commandant van het gebied noemde het gebeuren zeer ernstig. ANTWERPEN Dertigduizend ton zware olie heeft gisteren een deel van het Antwerpse havengebied bedreigd. De olie was ontsnapt uit een tank van een raffinaderij. Dinsdagnacht werd ontdekt dat de tank, die onlangs in gebruik was genomen en drie miljoen liter olie bevatte, lekte. Men hoopte de vloed te kunnen bedwin gen door de olie op te vangen in de beschermende wal rondom de tank en tevens door de tank snel leeg te pompen. Gistermorgen echter bleek de olie zich een v/eg te banen naar de havendokken. Er werden uitgebreide maatregelen genomen om brand- en ontploffingsgevaar tegen te gaan. De vlam van een nabijgelegen raffina derij werd gedoofd en het aangrenzende vijfde liaven- dok werd ontruimd. Hier lagen acht zeescheoen en vijftig lichtetfs. Honderden arbeiders zijn de gehele dag bezig geweest om de oliestroom in te dammen en de omgeving van de olie te reinigen. De olie was kilometers ver in de omtrek merkbaar te ruiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1