krant van FORM AA T Mary Tyler Moore wilde beslist geen non worden Deense amateurs gaven Nederlandse profs les Handel in opium en hasjiesj: eis twee jaar 1: Laura van Dick van Dyke Prins Bernhard: oudste generaal in Nederland Oranje-elftal dichtbij debacle Kessler: gedrag spelers laakbaar Roemloze ondergang van Celtic Glasgow GRATIS ZWARE REEPI IWAIVA Ongelukken tankauto's: brandweer nietgeschikt 1* POWEBPAfl 8 OKTOBER 1MT IJET u;o5 helemaal niet in haar (dag) programma opgeno men en daarom was het zo aar dig. In het Amsterdamse Hilton- hotel hield Mary Tyler Moore (vit de Dick van Dijkeshow) een persconferentie, terwijl er in de kamer naast de perskamer een modeshow was van kostbare ki mono's. De Amerikaanse televi siester wilde ook wel eens showen. Haar manager vond het best en enkele minuten later liep Mary Tyler Moore in kimono tussen de mannequins. HESSISCH-OLDENDORF Prins Bernhard heeft gisteren van de Nederlandse militairen in Duitsland een hobbelpaard ten geschenke gekregen voor ztfn kleinzoon Alexander. De Prins verbleef in Duitsland om in zijn kwaliteit als inspecteur- generaal van de Luchtmacht een werkbezoek te brengen aan de derde en de vierde groep geleide wapens van de Kon. Luchtmacht in het gebied tussen Blomberg en Hannover. In zijn dankwoord merkte prins Bernhard o.m. op dat hij helaas dezelfde avond geen gelegenheid zou hebben zijn kleinzoon te zien, maar dat hij er voor zou zorgdra gen dat het hobbelpaard nog die avond te bestemder plaats zou wor den afgeleverd. Plensbui Eerder op de dag inspecteerde de Prins een stelling geleide Hawk- projectielen. Tijdens zijn inspectie werd hij en zijn militair gevolg overvallen door een plensbui. De inspecteur-generaal moest door wa terstromen en modderpoelen waden om een enigszins droog plekje te bereiken. De Prins liëp in deze hoosbui nat te sokken op maar het deerde hem niet. Alsof er niets aan de hand was zette hij zijn werkbezoek voort met de bezichtiging van een school waar kinderen van Nederlandse mi litairen worden onderricht. Pas la ter in de officiersmess verwisselde prins Bernhard zijn natte sokken voor een paar droge. Oudste generaal Later stond de Prins enige Neder landse journalisten te woord. Hij verklaarde desgevraagd lachend, dat de functie van inspecteur-gene raal van de strijdkrachten niet voorbehouden is aan een lid van het Koninklijk Huis Hij zei dat er geen leeftijdsgrens aan de uitoefening van deze functie is verbonden en dat zijn in functie blijven of heengaan van de mi nister van defensie afhangt. „Mis schien ben ik wel de oudste gene raal in actieve dienst in Nederland, schertste de Prins. Ook zei hij desgevraagd het als uitermate onwaarschijnlijk te ach ten dat prins Claus hem te zijner tijd in deze functie zou opvolgen. Hij achtte het evenmin on waarschijnlijk dat mr. Pïeter van Prins Bernhard liep tijdens zijn bezoek aan de 3de en 4de Groep Geleide Wapens van de Koninklij ke Luchtmacht in West-Duitsland sliknatte voeten op. In de officiers mess moest hij zich van droge sokken voorzien. De Prins stelde in het licht dat hij zelf in dit opzicht heel veel training heeft gehad die bij de uit oefening van deze functie moeilijk kan worden ontbeerd. „Je hebt voor deze functie een heleboel trai ning nodig", zo zei hij. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Mary Tyler Moore, bekend door haar rol Laura in de Dick van Dyke Shows, waarvan de laatste varleden week op het scherm kwam, zat gisteren in een Amsterdamse rond vaartboot. Ze was een dagje in Nederland om wat te kijken en te praten in Amsterdam. „Gelukkig laat mijn werk mij ge noeg tijd om thuis te zijn. Want ik ben nogal aan huis gebonden. Dat neemt niet weg dat ik dat werk heer lijk vind en het zolang mogelijk hoop te mogen blijven doen. Als klein meisje wilde ik al naar de film of het toneel. Ik wilde nooit „a nurse or a nun" worden." Wat het werk betreft, is Mary Ty ler Moore er in elk geval de eerste zes jaar van verzekerd dat zij genoeg te doen zal hebben. Verleden jaar sloot zij voor zeven jaar een contract af mets,Universal-films". Zij was wel verbaasd over het harte lijke onthaal in Nederland: „In Ame rika werd de laatste Dick van Dy- ke-show al anderhalf jaar geleden vertoond en men ls ze daar eigenlijk al vergeten. „Ik vind Holland trouwens heel ple zierig. De lucht is hier zo helder en de sfeer is zo rustig. En dan een vraag: „Zijn alle Hollanders wel in het Anne Frankhuis geweest? Ik zou weinig New Yorkers kunnen vinden, die u alles zouden kunnen vertellen over het Empire State Building." Op het programma stond pnder meer een bezoek aan het Anne Frank-huis en een rondvaart door de Italiaan schiet op bedrijfsleider HAARLEM De 35-jarige Itali aan S.L. heeft gisteren na een ruzie drie schoten gelost op een bedrijfslei der. Hij is later in Amsterdam gear resteerd. Hij heeft bekend. De man was kortgeleden ontslagen bij een bedrijf van lasapparaten. Hij wilde echter graag zijn oude betrek king terughebben en ging daarom praten met de bedrijfsleider. Deze voelde niets voor de terug keer van de Italiaan: deze was ontsla gen omdat hij een gebrek aan activi teit in zijn werk had getoond en ook zijn collega's had bedreigd. L. eiste dat men hem weer in dienst nam en toen dat niet lukte, ontstond er een hevige woordenwisseling. De bedrijfsleider, die vroeger ge bokst heeft, zette de man op straat. Deze riep „Ik schiet je dood", haalde een pistool uit zijn auto en loste de schoten. Niemand werd gewond, wel werden ruiten vernield. De Italiaan vluchtte naar Amster dam. Bij zijn woning werd hij gear resteerd. Noorwegen tol VS staak bombardement NEW YORK Noorwegen heeft gisteren in de VN er bij Amerika op aangedrongen de bombardementen op Noord-Vietnam te staken, zelfs zon der te weten hoe Hanoi hierop zou reageren. De Noorse minister van buiten landse zaken, Lyng, zei dat zijn land van mening is, dat de VS de luchtaan vallen moest stoppen als eerste stap om onderhandelingen gaande te krij gen. Vredeskandidaat Dzoe na week vrijgelaten SAIGON De omstreden Zuidviet- namese „vredeskandidaat" Troeng Dinh Dzoe is vandaag vrijgelaten. Hij werd een week geleden gearresteerd omdat hij zonder regeringsgoedkeu ring een persconferentie had gehou den en omdat hij een rechter be lasterd zou hebben. Dzoe bleek bij de presidentsverkie zingen van de.vorige maand een gro te rivaal van generaal Ngoeyen Van Thieu. Dzoe heeft herhaaldelijk de regering beschuldigd van fraude bij de verkiezingen. grachten. Het haar speciale Anne Frank is een begrip in Ameri ka," vertelde Mary (Laura). „Iedere Amerikaan kent het boek en het is er nog steeds beroemd." Daarom dus een bezoek aan het Anne Frank-huis, dat niet zo uitgebreid was als zij misschien had gehoopt, want het was wèl een druk dagje. Julie Andrews Na de aankomst om half elf op Schiphol was er tijd tekort om alle vragen te beantwoorden. Vragen die voornamelijk gingen over de film „Modern Millie1", die donderdag in Den Haag in het Metropole-theater in première gaat en waarin zij, naast Julie Andrews, een der hoofdrollen vertolkt. Over Julie Andrews zei zij in de rondvaartboot na het bezoek aan het Ane Frankhuis: „She is great." En: „Ze is enorm om mee te wer ken en heeft een groot gevoel voor humor. Veel mensen denken dat zij een sentimenteel meisje is, maar dat is helemaal niet waar. Ze is heel pit tig." Een der scènes in deze bijzonder amusante en verfrissende film toont Julie en Mary samen tap-dansend in een lift: „Dat vond ik de fijnste scène," zei Mary (Laura). Televisie Wenken voor de televisie is iets heel anders dan filmen, vindt Mary. „Bij de t.v.-opnamen had ik publiek. Bij de film mis je dat en worden de verschillende scènes nog door elkaar opgenomen. Wat het prettigst ls, zou ik niet kunnen zeggen. Alleen dat ik het heerlijk vind om vrolijke rollen te spelen. Er zijn genoeg anderen die veel beter dan ik ernstige of drama tische rollen kunnen vertolken. Als de kans kwam? Tja... dan misschien". Het was de eerste keer dat Mary Tyler Moore in Europa is. Zij logeert in Londen, waar op 12 oktober „Mo dern Millie" in première gaat. De vol gende dag vliegt zij terug naar Bever ley Hills in California, waar zij, haar man en haar U-jarig zoontje wonen. -g- Suurbler schoot het eerste Neder landse doelpunt in. KOPENHAGEN - De 3-2 nederlaag van het Nederlandse elftal tegen de Deense amateurs was zelfs bonds coach Georg Kessler te bar. Weet hij afgaande op uitlatingen althans vaak onder de meest onaanvaardbare situaties nog waardering op te bren gen voor zijn pupillen, gisteravond Dynamo Kiev naar 1-1 gelijk spel BEKERWINNAARS Cardiff City in volgende ronde CARDIFF Via een 2—0 overwin- nlng op het Ierse Shamrock Rovers plaatste Cardiff City (Wales) zich voor de tweede ronde voor het tor nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. De eerste wedstrijd tus sen beide ploegen was In een 11 gelijkspel geëindigd. Torpedo Moskou bereikte via een 10 overwinning op Motor Zwickau eveneens de tweede ronde. De eerste wedstrijd in Moskou eindigde in een 00 gelijkspel. Olympique Lyonnais won ook de tweede wedstrijd van het Luxem burgse Aris Bonneweg (21). De «erste ontmoeting had een 3—0 zege ▼oor de Fransen opgeleverd zodat zij overgaan naar de volgende ronde. ^Visla Krakau zegevierde met 40 ▼ver het Finse HJK Helsinki en 5laatste zich voor de volgende ronde, e eerste ontmoeting wonnen de Po len met 41. t giste- Orblta-televisi< ;rblndlngen. r itelllet zal Centraal Azië. zo meldt :he persbureau Tass. AMSTERDAM Officier v^n justi tie mr. baron van Dedem heeft giste ren gevangenisstraffen van anderhalf tot twee jaar geëist wegens bezit van en handel- in verdovende middelen. Een Utrechtse student bleek na zijn studiereis naar Turkije hasjiesj en opium in zijn bezit te hebben. Hij hoorde anderhalf jaar tegen zich Een student uit Amsterdam had 720 van zijn studiebeurs gebruikt om van een Amerikaan een flinke hoeveelheid lsd te kopen. Hiervan verkocht hij een deel aan de achttien jarige W.H., die hem hiervoor 300 gaf. Tegen de student eiste de officier twee jaar. Omdat deze zichzelf nogal eens tegensprak, verdaagde de presi dent deze zaak. Een kelner had van een kennis in Suriname 1,7 kilo opium gekocht, die hij in Nederland van de hand wilde doen. Hij verborg de opium lange tijd tot de politie het spul vond. Ook hij hoorde twee jaar tegen zich eisen. De vierde verdachte, een uit Pa ramaribo afkomstige restaurant houder, werd schuldig geacht omdaf de opium van de kelner zich in zijn restaurant bevond. Hij zei evenwel hiervan niets te hebben geweten. De eis luidde eveneens twee jaar. „Ik zal aan de UEFA doorgeven dat de Nederlandse nummer drie een officiële waarschuwing heeft", zei arbiter Wright kort na de wed strijd met grote beslistheid. „Na vijf minuten heb ik al wat tegen hem gezegd, en na die strafschop liep hij hard tegen mij op. Toen was voor mij de maat vol." KIEV Het fameuze Schotse Cel tic Glasgow is woensdagavond in de eerste ronde van het tornooi om de Europese beker voor landskampioe nen uitgeschakeld. In Kiev hield het Russische Dynamo voor 85.000 toeschouwers de bekerhouder op 11. De eerste wedstrijd was in een 21 overwinning voor de Russen geëindigd. De strijd in Kiev is een herhaling van Glasgow geworden. Celtic viel onstuimig aan soms met acht of negen spelers maar was niet in staat om de Russische muur te door breken, ondanks weergaloze acties van Johnston en Lennox. Dynamo verhoogde na rust het tempo, waarna de strijd harder werd. In de 14de minuut van de tweede helft na een duel tussen Sabo en Murdoch gaf arbiter Sbardello een vrije trap tegen de Schotten. Uit pro test wierp Murdoch de bal ver weg, waarna de Schot na lang treuzelen en tussenkomst van trainer Stein het veld moest verlaten. Een minuut later toonde Celtic de ze schok met een onbegrijpelijk incas seringsvermogen te hebben doorstaan. Uit een voorzet van Johnston schoot Lennox steenhard langs keeper Banikow (01). WET GENOEG De Schotten hadden echter aan een treffer niet genoeg om een beslis singswedstrijd te kunnen forceren. Met nieuwe energie togen zij ten aan val. Maar een doelpunt viel aan de andere kant. In de allerlaatste mi nuut schoot Anatoli de gelijkmaker in (1—1). Tevoren waren twee Russische treffers afgekeurd. Naast Dynamo Kiev plaatste ook Spartak Praag zich voor de tweede ronde. In Praag eindigde het duel tegen Skeid Oslo in 11. De eerste wedstrijd wonnen de Tsjechen met 1—0. Het Franse St. Etienne bereikte eveneens de tweede ronde via een 30 overwinning op Kupio Palloseu- ra. De eerste wedstrijd was ook in een 30 zege voor de Fransen geëin- Dynamo Zabrze plaatste zich voor de volgende ronde door een 10 over winning op Djugarden Stockholm. De eerste wedstrijd wonnen de Polen met 30. Benfica kwam in de tweede wedstrijd tegen het Ierse Glentoran Belfast tot een 00 gelijkspel. De eerste wedstrijd in Belfast eindigde in een 11 gelijkspel, zodat Benfica overgaat naar de tweede ronde, om dat het doelpunt gescoord in de uit wedstrijd dubbel telt. gaf hij duidelijker dan ooit voor de Nederlandse kleedkamer zijn com mentaar. „Het resultaat is ronduit teleur stellend om niet van een blamage te spreken. We hebljen grote fouten gemaakt. Als we in de eerste helft waren begonnen met dezelfde instel ling als in de tweede, dan hadden we kunnen winnen. We hebben geen tempo gespeeld en dat vind ik rond uit zwak", oordeelde een uitzonder lijk scherp uitvallende Kessler. „In het middenveld was geen dek king, zodat de Denen alle mogelijk heid kregen aanvallen op te bouwen. Eerst op de strafschoplijn werd er geblokkeerd', aldus de bondscoach. Hij was bijzonder ontevreden over het gedrag van enkele spelers in de eerste helft. „Van zo'n mentaliteit houd ik niet en in de rust is daar ook hartig over gesproken. Dat Cruyff die nummer tien bij zijn shirt grijpt is ronduit schandalig." BLAMEREND Dat meende ook leider Jos Coler die er zijn verontschuldigingen voor aanbood bij de voorzitter van de Deense voebalbond. Die nederigheid van de Nederlandse chef d'equipe was tekenend voor de gehele wed strijd. De Hollandse voetbalploeg, die met overdreven zorgen was om ringd en die bovendien royaal met geld werd betaald, werd vernederd door pure amateurs die de Denen zijn. En dan in feite nog een derde soort Denen, want in de laatste jaren zijn vele talentvolle Deense spelers in navolging van andere landgenoten naar het buitenland getrokken om als professional te gaan spelen. Ondanks dat beschikten de Denen gisteravond in het beroemde Idreats- park in Kopenhagen over een ploeg die klinkende successen heeft be haald in de laatste maanden: 142 op IJsland en 50 op Noorwegen. Dat had voor Oranje al voldoende inspiratie moeten opleveren om sterk te spelen. Temeer daar men vorig jaar in Rotterdam slechs op handen en voe ten en dan nog niet geheel verdiend met 20 van de felle Denen had kunnen winnen. Maar de Nederlan ders verkeken zich volledig op hun tegenstanders en dat terwijl zij ook hadden kunnen weten dat ons elftal in de loop van de jaren slechts twee maal in Kopenhagen had kunnen winnen: in 1939 en 1949 (met Abe en Faas ONVOLDOENDE Wat het Nederlands elftal in de Deense hoofdstad liet zien was rond- ■■oioatJK" BIJ 4 DIKKE 25CTS REPEN: Weer nederlaag basketbalteam HELSINKI Het Nederlands bas ketbalteam heeft woensdag op de zesde dag van het Europees kam pioenschap, dat in Helsinki en Tam pere wordt gehouden, opnieuw ver loren. Dit keer gingen onze landge noten met 7868 ten onder tegen Tsjecho-Slowakjje. Bij de rust was de stand 3724 voor de Tsjechen. uit blamerend. Ondanks een redelijk debuut van Wim Jansen ging er mede door het falen van Cruyff en Nuninga geen enkele stootkracht van de Nederlandse voorhoede uit, terwijl de defensie met een als links back zwakke Pronk en een ver dedigend ver onvoldoende Snurbier slechts met de allergrootste moeite overeind kon blijven. UIT PENALTY Nederland mocht dan in de laatste minuut van de eerste helft wat on gelukkig een achterstand oplopen toen de Ierse scheidsrechter Wright om dubieuze redenen een strafschop toekende, de voorsprong van de Denen was volkomen verdiend. Er waren al enkele levensgrote kansen gemist, zodat de voorsprong die Sandvad uit de penalty opbouwde een afspiegeling vormde van de krachtsverhouding. Ook na rust toen Nederland inder daad probeerde tot beter spel te ko men, vormden de Denen zonder meer de betere ploeg. Bij uitvallen Scoor den de gevaarlijke roodhemden dankzij Soendergaard (via de voet van Israel) en Bjerre 3—0 waardoor een debacle dreigde. Een wat gelukkig schot van Suur- bier redde een kwartier voor tijd in elk geval de eer en toen twee minu ten later Israël uit een hoekschop 32 inkopte, leken er nog kansen voor Oranje, maar de Denen maak ten snel duidelijk dat een gelijkspel een illusie moest zijn. De score reik te bij de slotstoten meer naar 4^2 dan naar 33 APELDOORN Veel Unkauto- chauffeurs, die verantwoordelijk zjjn voor gevaarlijke ladingen, zijn nog t® Jong. Deze opmerking is van de Rotter damse hoofdbrandmeester M. v. d. Elink. Hij gaf gisteren tijdens het con gres van de Nederlandse Vereniging brandweercommandanten in Apel doorn zijn visie op het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Veel brandweerkorpsen zijn niet ..in geschoten" op ongelukken met tank wagens. Er is namelijk veel blusmate- riaal voor nodig. In ieder geval moet een coördinatie worden doorgevoerd tussen brandweerkorpsen langs de gro te wegen. Wellicht kan het landelijk nummer van de rijkspolitie worden ge bruikt. Er moet een speciale rampen procedure worden ontworpen. Bij het vervoer van gevaarlijke stof fen, aldus de Rotterdamse hoofdbrand meester, moet men niet alleen aan tankwagens denken. Ook de gewone vrachtauto's met gevaarlijke stoffen, die dus niet als gevaarlijk zijn te her kennen. moeten in de gaten worden ge houden. Verder is het niet bekend wat er in de containers zit. Het gehele Ameri kaanse leger in Duitsland wordt met behulp van gesloten containers bevoor raad. Nog een ander gevaar: Honder den kleine binnenvaartschepen vervoe ren gevaarlijke stoffen. ATHENE Oostenrijk is uitge schakeld in het tornooi om het Euro pees kampioenschap voor landen teams. Het Oostenrijkse elftal ver loor woensdag in Athene van Grie kenland. Na een ruststand van 20, wonnen de Grieken met 41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13