VRIJE LONEN WORDEN NIET ZO ERG VRIJ Vorig jaar al in Joegoslavië Regering moet soms ingrijpen I Minimum-inkomen steeds optrekken Risico's niet groter dan bij stadsgas Aantal ongelukken met aardgas neemt sterk af NIEUW BLAD OPGERICHT alles goed/ en wely 11 DONDERDAG S OKTOBER 1967 (Van onzè sociaal-economische redactie) DEN HAA>G De looii- commissie vait de Stichting van de Arbeid is weliswaar una niem voorstander van vrije loononderhandelingen in 1968, maar het voortgezet voorover leg over de vrije lonen heeft toch nog een groot aaptal be perkingen opgeleverd. In de definitieve discussienota van de looncommissie, die morgen Sji de voltallige zitting van het bestuur van de Stichting van de Arbeid aan de orde komt, wordt o.m. gesteld: 1. Partijen dragen zelf de verant woordelijkheid voor de af te slui ten c.a.o., maar het is gewenst dat zij daarbij rekening houden met de situatie in de eigen bedrijfstak of onderneming, met het halfjaarlijks rapport van de Sociaal-Economi sche Raad over de economische si tuatie, met eventuele aanbevelin gen van de Stichting van de Arbeid en met het standpunt van de rege ring. X. Ten einde een voortdurend inzicht van de overheid en het bedrijfsle ven in de loonvorming te behou den, is een registratie van alle af gesloten c.a.o.'s noodzakelijk. Met deze taak kan het Loonbureau, dat reeds voor Stichting en Rijksbemid delaars hand- en spandiensten ver richtte, worden belast. Onderzocht zal moeten worden, welke regels voor het bedrijfsleven zouden moeten gelden om de doelstellingen van deze registratie te bereiken. S. De regering moet ook in de toe komst kunnen ingrijpen in de loon ontwikkeling. Informatie blijft daartoe nodig over de wijziging in de arbeidsvoorwaarden en over de daaraan verbonden loonkosten. De ze gegevens moeten ter beschikking komen via genoemde- registratie. JSr zal een bepaalde periode dienen te verlopen tussen het moment van bevestiging van de registratie en het tijdstip waarop de nieuwe c.a.o. in werking treedt. De regering kan dan eventueel Ingrijpen in de afzon derlijke contracten of een loonstop afkondigen. 4. De Stichting van de Arbeid kan aanwijzingen geven over bepaalde centrale loonpolitieke elementen zo als arbeidstijdverkorting, pensioe nen, vakantieduur, vakantietoeslag, vrouwenionen, minimum con- Brieven TJET vlot niet erg met de briefwis seling tussen de Westduitse Bondsrepubliek en de Oostduitse Democratische Republiek (DDR) Dit hoeft niet te verwonderen, want men maakt het elkaar zo moeilijk mogelijk. De een weigert te geven wat de ander wil hebben. De DDR wil een gesprek op hoog niveau over haar erkenning; erken ning van de naoorlogse grenzen; en afzien van bezit, beheer en lege ring van kernwapens. De Bondsrepubliek loopt minder hard van stapel en wil beginnen met besprekingen over uitbreiding van de handel en verbetering de contacten tussen de Duitsers in beide staten. Kanselier Kiesinger is bereid zijn staatssecretaris opdracht te geven, hierover te gaan praten met een vertegenwoordiger van de DDR. Op dit aanbod heeft de Oostduitse premier, Stoph, nog niet geant woord. Niet zonder reden wacht Bonn met spanning op een nieuwe brief. Wat de inhoud ook mag zijn, Kie singer moet er wel op reageren. Het zal echter steeds moeilijker worden, de problemen uit de weg te gaan. De briefwisseling moet tenslotte er gens toe leiden. Kiesinger heeft er belang bij, maar ook de DDR heeft behoefte aan contact met Bonn. Er zal echter nog heel wat geschre ven moeten worden vóórdat de uit gangspunten dichter bij elkaar ge bracht kunnen worden. Bonn gaat ervan uit, dat een gesprek te zijner tijd moet leiden tot her eniging van Duitsland. Vandaar het voorzichtige begin. De DDR evenwel is erop uit, erken ning als staat, en daarmede besten diging van de verdeling van Duits land, te verkrijgen. Zelfs al worden zij het eens over een gezamenlijk uitgangspunt, dan blijven de doelen nog ver van el- aar verwijderd. In Wenen' kwam het tot wilde tonelen votyr het gebouw waar de oud-SS-er Rajakowitsj (met boeken in de hand) een pers conferentie gaf. Na afloop daar van werd hij op straat omringd door demonstranten, die plakka ten ronddroegenwaarop niet mis te verstane opschriften ston den geschreven. Een vroegere gevangene viel hem gan met de woorden: Dr. Zellrfcinn. Het waren benauwde minuien voor de oorlogsmisdadig\er. tractsduur en indexeringsefausules in langlopende contracten. 5. Vrijwel alle c.a.o.'s dragen op het ogenblik een maximum- of Stan- daardkarakter. Hierin zou bij vtije onderhandelingen hier en daar ean wijziging kunnen komen door bijv, in de contracten alleen minimumlo nen vast te leggen, waar men vrij bovenuit mag gaan. Bedenkelijk wordt opgemerkt in de discussieno ta van de looncommissie; dat dan de kans groot is dat de* overheid ingrijpt. In hoeverre de Stichting van de Arbeid hier de overheid in deze zin zal adviseren wordt niet duidelijk. Uitgebreid besteedt de looncommis sie in haar discussienota aandacht aan de kwestie van het minimuminko men. Indien de aangekondigde wette lijke regeling van het minimuminko men niet voor 1 januari tot stand komt wenst de Stichting van de Ar beid nog overleg te plegen over de voorziening, die in 1968 voor het mini muminkomen moet worden getrof fen. De looncommissie staat op het standpunt, dat de aanpassing van het minimuminkomen eenmaal per jaar dient te geschieden en dat daarbij niet vooruitgelopen moet worden op de ontwikkeling van de lonen. Het minimuminkomen zal niet van in vloed mogen zijn op de c.a.o.-onder- handelingen. De aanpassing van het minimuminkomen zal dus beter kun nen geschieden op een tijdstip na de jaarwisseling. Onveranderd Onveranderd zou moeten blijven het uitbrengen door de SER van een halfjaarlijks rapport over de econo mische perspectieven on bespreking van dit SER-rapport door de Stich ting van de Arbeid. Ook blijft de mo gelijkheid open, de regering op de hoogte te stellen van de opvattin gen binnen de Stichting van de Ar beid en het bevorderen van onderling beraad tussen Stichtingsbestuur en overheid. De Stichting van de Arbeid zal echter niet uit eigen beweging het oordeel van de regering vragen over haar opvattingen inzake het SER-rap- Een gemeenschappelijke opvatting binnen het stichtingsbestuur kan doorgegeven worden aan de aangeslo ten organisaties, waarbij deze ge meenschappelijke opvatting het ka rakter draagt van een aanbeveling. Deze aanbeveling betekent geen juri dische binding van de aangesloten or ganisaties, maar zij beperkt wel de vrijheid van onderhandeling in de be drijfstakken. Nader overleg aeht de looncommis sie nog wenselijk over de positie van het loonbureau, over de looncontrole, over het volgen van de loonontwikke ling door de Stichting van de Arbeid en de positie van de confrontatiecom- missic en de bemiddeling bij het vast lopen van c.a.o.-onderhandelingen. DEN HAAG Er komen de laatste jaren steeds minder do delijke ongelukken als gevolg van aard- en stadsgas voor. Van 1952 tot 1952 stierven er 43 mensen en in 1964 tot 1966 15. Deze daling spreekt te duidelijker als men bedenkt dat het gasverbruik Z\°er sterk is gestegen. In 1952 be droeg dit 625 miljoen kubieke mej.er en in 1966 liefst 2,3 miljard kubieke meter. Dèv'e cijfers verstrekte het VEG- Gasinstituut in Den Haag gisteren, mede in verband met de vragen die het Eers,te-Kamerlid mr. J. C. Bühr- mann (cji.) stelde aan de minister van econpmische zaken, mr. De Block. De heer Buiirmann vroeg hoe groot de schade is als gevolg van aard gas-explosies en -lekken en hoe hoog de kosten' '.van verbetering van aardgasleidingen zullen zijn. Hij meent dat door net over het hoofd zien van technische details bij de overschakeling op. aardgas, een zekere onrust is onbSjtaan. de fiar&'enratras met alle .comfort van eea zxichte! Tot nu toe zijn dit jaar negen mensen bij aardgasexplosies omge komen, onder wie vier mensen bij één ongeval in Maastricht. NOG MINDER Deze dalende tendens zal zich voortzetten, omdat aardgas op zich zelf niet giftig is en het oude stads gas wel. Explosies zijn veelal het gevolg van „een samenloop van om standigheden", aldus het Gasinsti- tuut. Op zich brengt het aardgas geen grotere risico's mee dan het Het instituut is ervan overtuigd, dat veel ongevallen voorkomen had den kunnen worden door meer op lettendheid van de bewoners. Soms bleken kranen niet gesloten te zijn en ook werden geysers gebruikt zonder ventilatie. Op het ogenblik is 84 procent van de woningen in ons land op aardgas aangesloten. Nederlander secretaris BRUSSEL Tot secretaris-gene raal van het Internationaal verbond van vrije vakverenigingen is gisteren gekozen de Nederlander Harm G. Bui ter (45). Hij volgt de Belg Becu op, die om gezondheidsredenen is afgetre den. Sinds 1958 was de heer Buiter secretaris-generaal van het Europese vakbondssecretariaat (de vakbonden van de zes EEG-landen). Tijdens de persconferentie van Erich Rajakowitsj in een café te Wenen, nam een vroegere gevangene uit een concentratiekamp naast de oorlogsmisdadiger plaats, schreeuwde hem toe en noemde hem SS-Sturmbannführer. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Het proces tegen Harster, Zöpf en Slottke, dat in februari en maart in München werd gevoerd, heeft de Nederlandse justitie het nieuwe bewijsmateriaal verschaft, op grond waarvan de uitlevering van de oorlogsmisdadiger Rajakowitsj zal worden die in hiërarchisch opzioht boven hem stonden. De sporen van Raja waren spoe dig uitgewist door de vernietiging van de SD-archieven in 1945 in Velp. De sluwe jurist wist dat alleen Harkter en Zöpf hem in discrediet zouden kunnen brengen. Hij onder hield nauwe contacten met hen, ook tijdens zijn verblijf in Argen tinië, waarheen hij, evenals zijn vriend, de jodenvernietiger Adolf Eichmann, uitgeweken was. Ondergedoken Tijdens zijn vlucht door Italië, Zwitserland, Duitsland en Oosten rijk (1962 en 1963) is hij enkele dagen in München ondergedoken geweest. Hij heeft toen nieuwe ge sprekken gevoerd met Harster en Zöpf om het bondgenootschap met hen te versterken. Raja, die miljonair was hij zou zich tijdens de uitplundering van joden in Tsjechoslowakije, Oosten rijk en Nederland de nodige gelden hebben toegeëigend zou voor deze zwijgplichtdiensten overigens wel hebben moeten betalen. De veroordeling van Harster en Zöpf tot resp. 10 en 9 jaar gevan genisstraf heeft deze hernieuwde afspraken teniet gedaan. En voor, tijdens en na hun proces zouden beide oorlogsmisdadigers in de ge vangenis zijn doodgeslagen. In ieder geval is het zowel de Duitse als de Nederlandse justitie duidelijk geworden wie Raja was, wat hij precies in de oorlog heeft gedaan en voor welke misdaden hij alsnog zou kunnen worden berecht. Bekeiul Bij de Nederlandse justitie is thans het volgende over Raja be kend (eventueel met getuigenissen van Hars ter en Zöpf te staven): 1. Hij werd in 1941 door Eich mann naar Den Haag gestuurd om een zogenaamde territoriale oplos sing voor het jodenvraagstuk tc vinden.' 2. Hij was de man, die de be ruchte deportatiemachine (afde ling IV B 4) in gang zette, aan vankelijk in het zogenaamde Son- derreferat Juden, waarvan hij de leider was. 3. Behalve met voorbereidingen voor de deportatie en de daarop volgende vernietiging van meer dan honderdduizend Nederlandse joden heeft Raja zich met alle mo gelijke ariseringsvraagstukken be ziggehouden, waaronder de mel dingsplicht, de selectie, de onteige ning en het dragen van de gele ster. Voorbeeld 4. Zijn apparaat moest een voor beeldorganisatie zijn voor heel Europa, waarbij Eichmann hem op het hart had gedrukt dezelfde har de lijn te volgen, waardoor hij in Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Polen berucht geworden was. 5. Tijdens de afwezigheid van Zöpf, die hoofd van de afdeling IV B 4 was, heeft Raja de „Juden- RAJA VOORZICHTIGER? Duidelijk is dat Den Haag zal moeten wachten tot dr. Raja zich weer over de Oostenrijkse gren zen begeeft. Of dit ooit zal gebeu ren, mag worden betwijfeld. De jodenvervolger heeft z'n lesje ge leerd. In een interview voor de te levisie gisteravond gaf Rajako witsj, die een arrogante èn leugen achtige indruk maakte, te kennen nog niet te weten of hij Oostenrijk opnieuw zal willen verlaten. Nieuw proces Wenen zal Raja, Oostenrijks staatsburger, niet uitleveren. Op grond van nieuw bewijsmateriaal is het theoretisch mogelijk een nieuw proces tegen hem te openen, doch de Nederlandse autoriteiten durven daar niet aan te beginnen. Omdat Oostenrijk in 1957 de bij- zondere rehtspleging heeft afge schaft, zal Raja volgens de maat staven van het gewone strafrecht moeten worden behandeld. In 1965 heeft dit reeds de nodige moeilijkheden opgeleverd. In het toen vrij dunne bewijsmateriaal be vond zich slechts één stuk, waaraan de schrijftafelmoordenaar, die tot 2xh jaar met aftrek veroordeeld werd, kan worden „opgehangen". Het betrof een telexbericht van 12 augustus 1942, waarin Raja op dracht gaf 83 joodse mannen, vrou wen en kinderen, die tijdens hun vlucht naar ihet zuiden waren ge pakt, van het Franse verzamelkamp Draney naar 'het vernietigingskamp Auschwitz over te laten brengen (slechts één van hen keerde te rug). Vijf van de acht juryleden acht ten dit voldoende om het schuldig uit te spreken over de oorlogsmis dadiger jegens „opzet of nalatig heid, de dood van anderen tenge volge hebbend". Merkwaardig Merkwaardig is dat het proces tegen Raja (1965) en dat tegen Harster c.s,. (1967) elkaar weder zijds beïnvloed hebben. Na Raja's veroordeling werd het mogelijk de in de lucht hangende nieuwe straf vervolging tegen Harster, de vroe gere bevelhebber van de SD' en de veiligheidspolitie in bezet Neder land te bespoedigen. Tegen Raja konden nieuwe belastende feiten te berde worden gebracht nadat in München de zaak tegen Harster, Zöof en Slottke had gediend. In dit verband moet gewezen worden op de omstandigheid dat Rajakowitsj ook reeds vorig jaar een vakantie in Joegoslavië door bracht. De Nederlandse justitie, die hiervan door Simon Wiesenthal op de hoogte was gebracht, zag toen geen aanleiding in te grijpen. Gedekt Harster. Zöpf en Rajakowitsj hebben elkaar en eikaars wanda den tot het proces van München toe zoveel mogelijk gedekt. Voor de Oostenrijker was het overigens gemakkelijker ziin misdrijven te gen de menselijkheid verborgen te houden dan voor de beide Duitsers, de harde matras met alle comfort van een zachte! De neger-advocaat Carl Stokes is gisteren gekozen als democratisch kandidaat voor de burgemeesters post van Cleveland. Het is waar schijnlijk dat Stokes op 7 november als eerste gekozen neger-burgemees ter van een grote stad uit de bus zal komen. De groeten van Laura. Kom nou, u weet toch wie ik bedoel? Laura, de vrouw van Dick van Dyke. Overi gens is ze getrouwd met Grant Tin directeur ne Fr.ankhuis wilde ze persé zien. gouden obi, het jonge meisje met de „Voor de rest, doe ik wat me gezegd witte kimono met rose pruimen- wordt". bloesem met op de obi een in goud- Op daij sleutelwoord sprong de en zilverdraad geborduurde Vliegen- heer J. B; Kalkman in het gesprek, de Hollander en de huwelijksmake- maatschappij in Californië. Niet dat We zaten framelijk in de perskamer laar in zijn wijde geplooide rok- ze elkaar ooit in de studio tegenko men. Ieder heeft zijn eigen business. In vijf jaar is Mary Tyler Moore, echtgenote van Grant de t.v.-vrouw van Dick van Dyke geweest. De ech te mrs. Van Dyke heeft daardoor haar officiële naam nogal eens offi cieus met Laura moeten delen wat, 20 vertelde Mary me gisteren, somi a,a aaar zuster zocht, een scheef gezicht heeft gegeven. Mary is de moeder van een elfjari- ge zoon Ritchie, die braaf op school zit terwijl mammie na 195 televisie films eindelijk eens toekomt aan een vakantie en haar eerste trip naar Europa maakt. Mary heeft de bruine ogen van Laura, maar Laura's mooie kapsel met het puntje van Schiphol, waar Japan Airlines broek en zwarte losse jas, versierd door de heer Kalkman (Rotterdam- met de stempels van zijn familiewa- mer van geboorte) vertegenwoor- pen. Een hele collectie Japanse kimo no's is door het Japanse warenhuis Matsuzakaya naar Nederland gevlo gen via Rome. De Bijenkorf zal ze in shows tonen. Matsuzakaya is al 356 jaar oud, begonnen in een houten winkeltje in 1611 en nu gevestigd in glazen palei- Aansluitend op mijn overpeinzin gen van gisteren: ieder jaar bezoe ken 20.000 Japanse toeristen ons land (zo vertelde de heer Kalkman) die maken allemaal een Amster- digd, juist een aantal fraaie kimono's had aangevlogen. „Gaat u dan gauw mee erf trek een Japanse kimono aan. De pers wacht op u". Mary lachte en was al in een kleedkamer, terwijl' haar manager Laura-Mary Hij zag haar terug in eengeel damse grachtentocht, waarmee Hol de wang gewaad met brede goudbestikte ,obi, land dan bekeken is. is bij Mary een ietwat wild geknipte terwijl ze stevig stappend zver krullenkop. In haar paarse wollen on-Japans voor de camera's minijurk, paarsgeblokte miniman tel verscheen. Alle witte tanden breed en lakkaplaarzen is Mary een ander lachend bloot met veel „fun". dan Laura. Stilletjes stonden de Japanse da- Dat moet ook, want in januari be- mes in brocaat en zijde rond haar, gint ze nieuwe rollen te spelen, een lieflijk neigend als Mary maar naar contract van acht films en dan moet ze keek. Daar waren ze: de bruid in de Laura mystificatie een beetje ge- kimono met pralende pauw en linde- temperd zijn. groene mouwen, die anderhalve me- Wat ze in Nederland kwam doen?- ter lange slippen hadden; de Ze wist het niet, een manager be paalt het programma, alleen het An- Nu heeft Japan Airlines ontdekt, dat Nederland een tikkeltje groter is. Daarom komen zaterdag vijftig Motomachi-winkeliers uit Tokio op uitnodiging van de luchtvaart maatschappij naar Nederland orr daar eens wat meer te zien. Den Haag en Rotterdam staan op bd£ programma. En speciaal Passa ge, Paleispromenade en Lijnbaan. Het oordeel zullen we wel nooit ho- ausrotung" in een uitvoerende functie ter hand genomen. 6. De oorlogsmisdadiger, die nau we banden met de vernietigings centrale in Berlijn onderhield, was door het Reichssicherheitshaupt- amt met speciale bevoegdheden uitgerust, die Seyss Inquart als zijn hoogste chef in bezet Neder land vaak tot een ergernis waren. 7. Rajakowitsj wist eerder dan zyn vrienden Rauter en Harster dat het nazi-apparaat de duivelse opzet had alle joden om te bren gen. 8. Persoonlijk zag hij ook toe dat niemand de dans ontsprong ook half- of kwart-joden niet uit zoge naamde gemengde huwelijken. Sultan van Broenei doet troonsafstand BROENEI De sultan van Broe nei, sir Omar Ali Saifoeddin heeft gisteren troonsafstand gedaan. De waarnemend premier van dit Bor- neose staatje maakte dit voor de ra dio bekend. De sultan, die graag achter het stuur van een Londense taxi door de straten van Broenei reed, is vaak een van de rijkste mannen van de wereld genoemd. Hij besteeg de troon in 1950 na het overlijden van zijn oude re broer. De 51-jarige sultan is uit vrije wil afgetreden ten gunste van zijn oudste zoon. Als een van de redenen voor zijn troonsafstand geldt, dat hij zich als diep gelovig mohammedaan meer aan gebed en meditatie wil overge- AMSTERDAM In de eerste helft van het volgend jaar verschijnt in Nederland een nieuw opinieblad. Gisteren is daartoe de N.V. De Lage Landen opgericht. In het kapitaal van 250.000 wordt deelgenomen door Bruynzeel-directeur G. T Franken voor 249.000 te Zaandam en door oud-vice-admiraal L. E. H. Reeser (voor 1.000) te Alkmaar. De heer Reeser wordt directeur. Hoofdredacteur wordt de heer C. Bauer, die tot 1965 adjunct-hoofdre dacteur van Elseviers Weekblad Het bedrijf wordt gevestigd in de Amsterdamse Wibautstraat. Het blad heeft nog geen naam; het zal zich politiek niet bij enige partij in Nederland aansluiten. Volgens de heer Franken zal het er ongeveer gaan uitzien als de Neue Zürcher Zeitung. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk i zo gezond. Doublemint reinigt v tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Winkelsluiting Meermalen konden wij in uw blad lezen dat de Christelijke Mid denstandsbond zich zo beijvert voor de sluiting van winkels op zaterdag middag. Maar...., namens welke leden vraagt deze bond dit en hoeveel zijn dat er? Voor mij als winkelier, die dit werk al 35 jaar (ook 's zaterdagsmiddags) met plezier doet, is dit onbegrijpelijk. Zou het niet eenvoudiger zijn, dat mijn onbekende collega's, die zo om een vrije zaterdagmiddag staan te springen, een baan gaan zoeken? Natuurlijk is het begrijpelijk dat het personeel wel graag zo'n vrije mid dag wil, maar de ervaring leerde mij, dat als men de liefde niet van één kant laat komen er nog voldoende dames en heren zijn die begrijpen dat een winkel open moet zijn als „men" vrij is. Een koopavond op vrijdagavond of eventueel een andere avond is bij voor baat tot mislukking gedoemd. In het gunstigste geval komen de klanten na het tv-journaal, zodat er van „sprei ding" geen sprake is. Is er een zgn. „goed" programma dan gaat er prak tisch niemand de deur uit. En wat zal het 's zaterdagsmiddags gezellig worden op straat als alle win kels gesloten zijn.... Den Haag A. L. v. d. Berg Straatcollecte Naar mijn mening wordt er veel te veel een beroep op de kinderen ge daan voor straat- en huis-aan-huisr- collectes. Zij hebben vaak lange schooldagen en veel huiswerk en zijn soms van 's morgens 6 uur tot 's avonds 10 uur in touw. Ik heb nu gezegd: „Het eerste half jaar mogen jullie geen goede werken meer doen" (gekscherend natuurlijk), Zou het niet veel beter zijn om 1 éi' 1.5 pet. verplicht van het loon af ta houden, zodat de (noodzakelijke) dub beltjes niet meer bij elkaar gebedeld behoeven te worden? Dat is nog niet eens zoveel. Willen we onze „tienden" volmaken, dan zijn er altijd nog do kerk, een zieke buurvrouw enz. Dordrecht A. A. Doornheim-Droogers IS'ederlantls boontje In uw krant las ik over de Papoea jongeren, die geen inmenging wil len. Over eigen boontjes doppeö gesproken: ik dacht dat „Door de Eeu wen Trouw" een echt Nederlands boontje aan 't doppen was. Er bestaat nl. een verdrag, o.a. door Nederland ondertekend. Aangezien in dat verdrag over een vrije men in jb vor ming gesproken wordt om te komen tot een vrije meningsuiting in 1969 i» het een Nederlandse zaak om ver- dragsr-irtners aan dat verdrag te hou den. Laat de Papoea's ons dat boontje maar laten! Bennekom E. d« Vries

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11