Wi Het Moskou van Nikolaj Arzjak Voor U Mulisch vindt inspiratie in de Vernietiging De beste Duitsers Uitersten Wertheim Tot op de millimeter nauwkeurige taal SAMEN MENS ZIJN 0.00-24.00 UUR. ELKE DAG Uitgave i.H. KOK - KAMPEN. NIEUWE LEIDSE COURANT OPBOUWENDE KRITIEK VERDRAAGT ZICH NIET MET DICTATUUR TAE produktie van dikke Kirst-boeken blijft aanhou den. We zouden de laatste willen zijn om te beweren, dat de schrij ver hiermee slechts weinig lezers een plezier doet. Succestitels als 08-15, Opstand tegen Hitier, God slaapt in Masuren, Nacht der ge neraals en Fabriek van officieren zijn daar om het tegendeel on omstotelijk vast te stellen. r AAR dictatuur heerst kunnen in tegere communis ten' in de gevan genis komen. Dat is het trieste verhaal van Nikolaj Arzjak (Joeli Da niel), die samen met mede- beklaagde Abram Terts (Andrei Sinjafski), het waagde kritisch te zijn ten aanzien van uitwassen van het communistische regime. Hoewel grenzen tussen volken vervagen en zelfs economische stelsels de neiging hebben naar elkaar toe te groeien, blijft de vrijheid van meningsuiting in communistische landen, maar daar niet alleen, een zorgenkind- je> Recente processen hebben dat aangetoond. De liberalisering van een bewind kan aan de cultuur niet voorbijgaan, komt zelfs vaak daaruit voort. Tekenend is het dan voor de ontstane, gezagscrisis dat opbouwende kritiek met ge vangenisstraf wordt beloond. Want opbouwend is de kritiek van de veroordeelde Arzjak. Hij is communist. Hij verzet zich te gen de corruptie van zijn ge meenschap, tegen bureaucratie, angst, slaafsheid. Het is niet het feit, dat hij zijn verhalen in het buitenland onder pseudoniem heeft gepubliceerd noch dat er sprake is van laster lijke aantijging van de Sowjetu nie,_nee, het is de tekening van een tot in het extreme doorge voerde werkelijkheid van de Russische maatschappij die de aanleiding was tot zijn gevangen neming. westen bestaat de neiging om aan de politieke geëngageerdheid het belang van Russische publika- ties te ontlenen. Dat heeft Arzjak niet nodig. Zijn geschriften kun nen de toets der literaire kritiek gemakkelijk doorstaan. Waardeloos In het titelverhaal Hier is Moskou komt een passage voor, waarin iemand gedichten voor draagt, die door een toehoorster waardeloos worden genoemd. „En de moed dan waarmee hij de dingen zegt?" „Waardeloos", is nogmaals de reactie, „alleen dei Komsomolska- ja Prawda is toch maar tegen hem te keer gegaan!". Een andere veelzeggende op merking: „Wat zouden het voor verzen zijn? Het feit dat hij ze nergens gepubliceerd kreeg, bete kende op zichzelf natuurlijk niets. Zijn versjes konden daar om net zo goed rommel zijn". Arzjak, oorspronkelijk dichter en vertaler, houdt zich vooral be zig met ieders persoonlijke ver antwoordelijkheid, ook met be trekking tot de verschrikkingen van de Stalin-tijd. Het eerste verhaal: Handen, gaat over een arbeider die na de revolutie voor de geheime politie wordt geronseld. Zijn taak is: executeren. Door een „grap" van zijn medebeulen gaat hij geeste lijk kapot. Het enige wat hem bezighoudt is daarna, dat zijn handen voor geen enkel werk meer deugen, een gevolg van dc psychische schok die hij te ver werken kreeg. Hier is Moskou persifleert het gewone, dagelijkse leven in de totalitaire staat. De regering ver klaart 10 augustus tot „de dag van de vrije moorden". Ieder kan ongestraft een ander vermoorden. Dat is de i dat i zijn DE„: Norah Loits uitnemend vertelster WIE de boeken van Norah Lofts, de thans 63-jarige En gelse schrijfster, Gezegend zij dit hiiis, Een geur van Kruidnagels, De weg volbracht, Huis in de stad en Huis in de maalstroom heeft gelezen, zal ongetwijfcld- haar laatste werk Huis in de schemering niet willen missen. Dit laatste boek overbrugt ruim 200 jaar van 1740 tot rond 1956. Men krijgt begrip voor haar bijzondere prestaties als men steeds wordt geconfronteerd met wisselende maatschappelijke en historische achtergronden. Een andere verdienste van de ze schrijfster is haar boeiende verteltrant en de krachf waarme de zij haar figuren tekent In het bijzonder komt dit tot uiting in de figuur van David Armstrong. Men ziet en voelt a.h.w. zijn boze aanleg die zich met het opgroeien tot jongeman toespitst tot zijn misdadigheid. Hij wordt een moordenaar en laat zonder gewetensvroeging zijn vriend er voor hangen. Zij schrijft deze dingen zonder sensatie. Zij raakt er schijnbaar zelf niet door geëmotioneerd en blijft haar vertelling in de hand houden zonder dat het geheel iets tekort komt aan spanning. Een wonderlijke ervaring op zichzelf. Norah Lofts verliest zich niet in literaire mooidoenerij. Zij is voor alles een subliem vertelster en zij bevestigt dat het goed geschreven verhaal nog altijd een fascinerende kracht heeft. jacht op de Duitse geleer den 1944-1960: Een tot voor kort buiten de publieke be langstelling staand onderwerp van de laatste oorlog wordt door Michel Bar-Zohar boeiend uit de doeken gedaan. Hij vertelt over de jacht (het enige goede woord hiervoor) die alle partijen "hebben'1 geopend, on middellijk na de oorlog, de Ame rikanen eigenlijk al voor het ein de daarvan, op de Duitse geleer- Het waren er duizenden die zich hadden ingespannen voor ge leide projectielen, de V-l en V-2, voor speciale wapens, voor radar en.... atoomonderzoek. De geleerden konden hun werk voortzetten. De reusachtige Tupo- lev-vliegtuigen zijn van her komst Duits. Geen wonder dat tijdens de Koreaanse oorlog de piloten moeite hadden de Sabre F 86' van de Amerikanen en' de Mig 15 van de Russen uit elkaar te houden. Ze waren beide ge bouwd naar model van de Duitse straaljager Messerschmidt 262. Toen de Russen met de lance ring van de Spoetnik 1 de Ameri kanen voorgingen werd in Ameri ka de opmerking gemaakt: „Hun Duitsers zijn beter dan onze Duitsers". En een Franse humorist zei dat als deze Spoetnik en de enige tijd later gelanceerde Explorer el kaar in de ruimte zouden tegen komen ze elkaar hartelijk „Gu'en Tag" konden wensen. De een met een Slavisch, de ander met een Texas-accent. (271 blz„ 6.90). Salamanders TN de Salamanerreeks van Uitgeverij Em. Querido te Amsterdam verschenen uitgaven van bekende boeken. Het zijn De Voorstad groeit, door Louis Paui Boon; De straat, door Ina Bou- dier-Bakker; Het geheim van zuster Ann, door Nelia Hardner White; en Spelen in het donker, door Adriaan van der Veen. (alle 2,25.) vriend wantrouwt haar minnaar. De man van MINAP is een sati re over het geslachtsleven in de Sowjetunie en de theorieën van Lysenko, jarenlang een van de steunpilaren van de Sowjet- maatschappij. Arzjak kan moeilijk vergeleken worden met de groten uit de Russische literatuur van vroeger. Hij is het produkt van een totaal ve~andprde samenleving. In literair opzicht is hij speelser, soiritueler. Uit literaire en politieke overwegingen jam mer, dat zijn geschriften (nog) niet in de Sowjetunie kunnen be- Uitga.ve Polak en Van Gennep, Amsterdam. (198 blz., 6,90). len. Zeker, het is dezelfde Kirst, die prachtige karakters tekent, een uitnemend verteller. Kirst verduitst operettesfeer van Don Camillo, naar het voorkomt .ver antwoord en waarheidsgetrouw. Maar toch is er iets anders. Uit Kirsts vorige boeken sprak op rechte bewogenheid met wat was voorgevallen. Nu wordt de op komst van het nazisme en het gedrag van de Duitsers in de oor log zo belachelijk gemaakt, dat men geneigd is om deze zaak te bagatelliseren. De Wolven speelt van 1932 tot 1945 in, hoe kan het anders, het plaatsje Maulen in het Masu- rische land waar het zo goed toe ven is. De lezer komt veel dezelf de namen tegen als in het boek God slaapt in Masuren. Het is ook nu weer de strijd van de boer-grootgrondbezitter tegen de partij en allerlei ongure elementen. Kirst signaleert een welig tierend verzet tegen het na zi-bewind, alhoewel hij niet ver heelt, dat de massa zich bewust en naar de aard van de Duitse mens mee laat slepen door de „nieuwe tijd". Een nieuwe kennismaking met deze successchrijver alleszins Het verloren schip, door Wil lem de Geus. Uitgave C. de Boer jr.. Hilversum. Willem de Geus is een mari tiem verteller van de bovenste plank. Zijn verhalen tonen zijn liefde voor de zee en alles dat vaart en ermee te maken heeft. Uit alles blijkt, dat hij zelf een man van de zee is: Willem de Geus begon bij de haringvisserij en zwierf vervolgens op allerlei schepen over alle zeeën. Wat hij tijdens die reizen hoor- WENKEN voor de Jongste een stierengevecht. Het publiek In de eenakter De knop wordt T)nn het ritenmste hnelc lacht om een stier In doodsangst. de wereld „als een drol weg- uag, net nieuwste ooerc telefoon, onmiddellijk Goe- gespoeld", nadat twee komieken van Harry Mulisch, bevat een ring bellen, dat hij de stad in om niets de atoomknop indruk- verzamehng van de meest vlammen gooit, de bevolking ken. Het is een bizar stuk, dat iel stampt!" nog merkwaardiger wordt met die de marteling het weinig zinvolle verslag „orga- dieren op papier nisch verweven met de oertekst" van de tot vechtpartijen leidende première in Brussel. uiteenlopende geschriften, door het plaveisel stampt!' waarvan alleen Het narren- schrijver, die de marteling - of dood van dieren op papier schip niet eerder is gepu- durft te zetten, vervolgt hij met bliceerd. Mulisch stelt zich, vervloekingen tot in het zevende evenals in bijna al zijn voor- geslacht. „O God, neem zijn kin- gaand werk, apocalyptisch, der«es ™Jooi ze te«en dc rolsen pseudo-filosofisch, kosmisch e p e er' en komisch op tegen de ver nietiging, „die ons onafge broken bedreigt". Het boek ontleent zijn titel aan de BB-wenken, die de schrijver op de hak neemt in een bewer king aan de hand van de Openba ring van Johannes. „Zoals deze stijl zich verhoudt tot die van de Apocalypse, zo verhouden de wenken van de „BB" zich tot de werkelijkheid van een volgende geen morgen: Merkwaardig 00r'°K- boek, deze zesde roman van M. Mulisch heeft niet alleen last Wetheim. Boeiend en fris geschre- van atoom- maar ook van andere ven, met grote kennis van zaken aanvallen. In een voorwoord van het jodendom en het zakenle- schrijft hij dat deze wenken zijn ven, actueel tot op de onlusten in geschreven in een drie dagen du- Amsterdam, de fusies en Viet- rende woede- en lachaanval. Dat- nam een verhaal zo uit het zelfde noteert hij ook op de ach- leven gegrepen. terflap van Bericht aan de ratten- En toch niet de hoofdfiguur Koerlander wordt iedere keer voortgeholpen door eerA ^&PU wat de schrijver een engel des /"".ïïlnl Heren noemt, en dat niet alleen dood ,s wel t meest aangrijpende bij de keus van goed en kwaad hf b°<*;1"*™ «e£ maar ook als het om voor- of "en 'ragmenten toont Mulisch nadeel in zaken gaat! Sympathiek beschrijft Wert- Boeiend Boeiend is Het narrenschip, waarmee Mulisch na Jan Cremer, Hugo Claus, Cees Nooteboom en Jan Gerhard Toonder eindelijk ook zijn bijdrage levert tot de internationale Ibizia-blbliotheek. Vermoedelijk als vulsel van dit centimeters dikke boek dienen de bijzinnen „aangezien", waarmee de auteur in 1964 de boekenweek opende, een toespraak gehouden voor de Ban-de-Bommers in de RAI en de cursiefjes „tussen door", die de geschriften onder ling moeten verbinden. Een hoogepunt is „Het kruis en de bloem", eerder verschenen in het tijdschrift Avenue. Het is een verhaal over Japan, waarin Mu lisch de daar heersende bescha ving weergaloos beschrijft, maar driftig naar zijn hand zet en ge bruikt om het Westen met in het bijzonder de Amerikanen aan te vallen. stug noteerden eindelijk eens zonder de extatische escapa- heim'^hocveel TT'Sfdl^ zoal, bijvoorbeeld in het es- say Stan Laurel en Oliver Hardy, korzelig Kosmisch Bij de kosmische Mulisch moet Toch laten sommige delen zich van zijn vrouw houdt, maar even onsympathiek is zijn Koe- koek-achtige gevit op de politie, op de kranten, op de ambtenaren, op de politici. Zijn bezit zet Koerlander in als het om de vrijheid gaat (van de alles barsten, uit elkaar spatten, JJET gemillimeterde hootd, zelfstandige ondernemer name- als een kettingreactie door het door Gerrit Krol (Uit- jezen als een roman: de uitwer- lijk) maar al met al blijkt dat heelal slaan en zich voortplanten r»noridn Am<;tprdam *mg van korte potities- De au- bezit niet onaanzienlijk toe te ne- door het universum, „totdat ner- ëave Q teur geeft nuchter weer. Geer) men... Uitgave Elsevier, Amster- gens in het wereldruim meer een 168 blz., 11,90) is een van poespas en geen flauwekul. Exact dam (291 blz., 14,90). korrel op de ander ligt". de merkwaardige boeken, afbeelden is zijn thema. En hier- De pacifist Mulisch vindt tn de p_ toont htj zich een meester vernietiging zijn inspiratie. De die af en toe m onze taai ver- over de taal. de en beleefde vindt men vaak dreiging van een komende onder- schijnen. Het is niet alleen Wanneer echter een wereld terug in zijn boeken. Zo ook in gang zet hem tot schrijven aan. een merkwaardig, maar zonder freer onder het be- Het verloren schip. Stuk voor De vernietiging is voor hem een mppr nn„ ppr1 mnpiliik- bnek gpP ..«beeiding is te vangen be- -* - dialectiek, zoals meer noe een rnoeilijK DoeK. ginnen de moeilijkheden. Dan stuk kostelijke schetsen van het drijfveer tot zeemansleven, van het varen. In bijvoorbeeld in het woord „ver- dit boek staan er tien, waarvan brandingsmotor" te vinden is. het eerste voor de titel zorgde. Een voorbeeld? In een van de (134 blz., 6,50). veertien anekdoten beschrijft hij past de schrijver zelf ontwikkel de wiskundige formules en figu- Egypte, door ren toe om, naar hij zelf zegt, die 0.00—24.00 uur elke dag, door C. Barnhoorn, ds J. B. Oskamp en ds. J. Overduin. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Er verschijnen nog steeds weer nieuwe dagboekjes. Dit is er een voor jonge mensen. Voor iedere dag is een heel klein stukje, soms een citaat gegeven, met een bij belgedeelte. Voor de zondag volgt dan een uitvoeriger gedeelte: De stukjes zijn praktisch duidelijk en altijd pakkend. Kennelijk namen de schrijvers aan dat op zondag het Schriftgedeelte uit de kerk nog eens persoonlijk wordt gelezen, want dan ontbreekt een Schrift verwijzing, (120 blz., 4,95.) geïnteresseerde niet eenvoudi ge reeks Samen mens zijn; bij dragen tot geestelijk gezond le ven, Uitgave Paul Brand, Hil versum, zijn vier deeltjes verschenen: Het mo dern-westers gezin (een inlei dende gezins-sociologische beschouwing), door prof. dr G. A. Kooy; De vitale revolu tie (wereldbevolking: stand van zaken en vooruitzichten), onder redactie van dr. Ronald Freedman; Zelfmoord en po ging tot zelfmoord, door prof Erwin Stengel en De onher bergzaamheid van onze ste den, door Alexander Mitscher- lich. Om met het laatste te begin nen: Mitscherlichs taalgebruik leent zich moeilijk voor verta len. Lange gecompliceerde zinsconstructies maken het le zen niet tot een genoegen. Maar de inhoud van het boek is verrassend origineel. Mitscherlich komt tot de con clusie. dat de huidige bouw de doodsteek betekent voor de vrijheid van ieder individu; speciaal het zo verfoeide en burgerlijke woord gezelligheid zal in de toekomst een onbe kend begrip zijn. (144 blz.. f 8.90). Stengel toont aan dat socia le factoren doorslaggevend zijn in gevallen van zelf moord. Hij kiest vpor open heid, opdat de naaste de symp tomen herkent en heilzaam be zig kan zijn. (144 blz., 9.90). Ons bezwaar tegen de gede gen studie van prof, Koov is- slechts, dat zijn boek niet in deze serie thuis hoort. Daar voor is het te wetenschappe lijk en voor de leek te beschrijvend en te objectief (257 blz,, 15,90). Een bezwaar wat we niet hebben tegen De vitale revolu tie, dat verschillende facetten van het probleem bevol kingsgroei kort en helder op indringende wijze ter kennis van de lezer brengt (179 blz., 9,90). Devotie in Taizé Broeders van deze wereld, door G. H. Mohr en H. E, Bahr. Uitgave Lannoo, Tiel/Dcn Haag en W. ten Have, Amsterdam. Dit prachtige geïllustreerde boek is een documentaire over nieuwe vormen van christelijk ge meenschapsleven, zoals zich dat voordoet bij de Kleine Broeders van Jezus (rk.), de communiteit van Taizé (prot) en de Iona Com munity (Schotse Kerk). Hoewel verschillend van opzet is het uitgangspunt bij de drie gelijk: het doelbewuste streven om de gapende kloof tussen „reli gieus" en „wereldlijk" te dem pen, Beschikbaarheid is het mot to van alle drie. Hun grondpa troon: van contemplatie naar acti- Een boeiend, een verhelderend boek over kinderen Gods die door gehoorzaamheid gedreven, de Kerk één willen zien en haar weer willen integreren in de we reld. Een boek, dat alle christe nen aanspoort elk cultuurpessi misme af te leggen en tot daden te komen. Daar de mensen van de communiteiten hoofdzakelijk zelf aan het woord zijn is sprake van een uiterst betrouwbare docu mentaire, die dan wel enig geld mag kosten maar de aanschaf waard is. Dubbel en dwars. (150 blz., 22,50). Lente is een nieuw begin, door Joan Walsh Anglund. Uit gave Zomer en Keuning, Wage- Een plaatjesboekje dat moet treffen door de verfijnde uitgave, met de tekst, hooguit vier zinne tjes op iedere bladzijde, als toe gift. Jammer dat die tekst vrij bespottelijk aandoet. Die mikt duidelijk op kinderen, het visuele gedeelte, het grootste van het dunne boekje, is voor de biliofiel bedoeld. De uitvoering is inder daad fraai, 3,75). Dc Regel van Taizé, Franse tekst met Nederlandse verta ling, door Roger Schutz. Uitga ve Les Presses de Taizé en W. ten Have, Amsterdam. Een boekje in zakformaat, dat men heel goed de voor deze tijd uitgewerkte Tien Geboden zou kunnen noemen. Ofschoon speci aal bedoeld voor de broeders die zich „bij engagement" aan de communiteit verbinden, kunnen de regels voor het overgrote deel op iedere christen, die metter daad christen wil zijn, van toe passing worden verklaard. Fr staan wijze, schriftuurlijke leef regels in. Het boekje brengt de praktijd van eén waarlijk vroom leven dichter bij allen, die naar- naar zoeken. Een uitgave die op het nacht kastje naast de bijbel kan liggen. Om er elke dag een heel klein stukje enkele regels misschien maar uit te lezen, en er daar na de hele dag mee bezig te zijn (160 blz., 5.90). Geloven na de dood van God, door ds. J. G. Jacobs. Uitgave A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. Wat kunnen we nog geloven, als de moderne radicale theolo gen gelijk hebben en God dood Deze vraag houdt velen bezig. De Haagse predikant bij de Pro testantenbond geeft er in dit boekje zijn antwoord op. Vap Je zus wordt gezegd dat hij in zijn geloven de synthese is van religie en humanisme. Met die woorden wordt ook dit boekje gekarakte riseerd. Hoe boeiend geschreven ook, orthodoxe christenen zullen meer willen horen. (128 blz., f 3,50.) Geschiedenis van het huma nisme in Nederland, door dr. A. L. Constandse. Uitgave Kruse- man. Den Haag. Overzichtelijk behandelt dr. Constandse in dit boek de figu ren en denkbeelden van mannen als Geert Grote, Erasmus. Spino za, Descartes, en van vele ande ren. Hij is daarbij sterker in het weergeven van hun drijfveren dan van bepaalde motieven van 'egenstanders van het huma nisme. Maar waarom zou men ook als niet-humanist niet ook jegens de schrijver verdraagzaam De schatten prof. dr. J. Zandee, uitgave A. wereld tot de meest eenvoudige W. Sijthoff te Leiden. vorm terug te brengen. En zo wordt zijn schrijven een schrij- Dit boek, dat is verschenen in ven met sommen, de serie Natuur en Cultuur, be- Het wordt allemaal misschien handelt op onnavolgbare wijze een beetje duidelijker wanneer dertig eeuwen beschaving langs men weet, dat Gerrit Krol compu- de Nijl: beeldende kunst, bouw- terspecialist is met een kunst, schilderkunst, literatuur, hartstocht voor wiskundige exact- staatsinrichting,"' wetenschappen, heid. Hij noteert als een program- beroepen ën particulier leven. meur, die woorden, gedachten en kunnen zijn? We hebben in elk lijke verleidingen. In elk geval is Egyptologie is een jonge wé- begrippen in al hun nuances geval het boek met belangstelling het alles knap beschreven, ook genschap die de laatste eeuw gro- moet omzetten in computertaal wat betreft de onderscheidene ka- vorderingen heeft gemaakt. tot zijn H^rdoor is het mogelijk gewor den vele documenten op zijn be trouwbaarheid te toetsen, ze te Ik kan niet zwijgen, door vertalen en zo een juist inzicht te Masja Rolnikajte. Uitgave krijgen in het leven van de oude Bosch en Keuning, Baam. Egyptenaren. Dit wérk is niet alleen bij stu- gelezen. (190 blz., Anna en Adriaan. door Pic- rakters die de schrijvi Ier Reeuwijk. Uitgave De Ar- figuren heeft gemaakt, beiderspers, Amsterdam. Een satirische roman, zou men dit boekje kunnen noemen. In het verhaal der levenslustige An- haar brave, stijve en geach na en naar orave, stijve en geacn- Toen Anne Frank haar aas- die over onderwero bêlang- te man en onderwijsinspecteur r«VTar o^vooTS die Intel Adriaan worden zeer burgerlijke meisje van dezelfde leeftijd mildheid niet. Reeuwijk weet bo- was Masja op de schoolbanken vendien wat vertellen ontstond een amusant werkje. (122 blz., 6,90). begonnen haar dagboek aan te leggen. Anne Frank leefde opgesloten De avonturiers, door Harold Robbins. Uitgave A. J. Lui- tingh. Laren N.H. Van Robbins' The Adventurers verliet haar schuilplaats niet, js nu dan 00k de Nederlandse Het dagboek van Masja is rijker vertaling uitgekomen (van M. aan gebeurtenissen. Het geeft Gerritsen). Het boek heeft in Gerrit Krol meer portretten van mensen. Zij Amerika grote verspreiding ge leefde op een dodeneiland, dat vonden, waaraan de „realisti- Hij is eigenlijk wetenschappe- tot onuitwisbare schande van de sche" inhoud wel niet vreemd zal lijk en literair aan het experi- twintigste eeuw de middeleeuw- zijn. We kunnen ons over de ver- menteren met de dingen die men se benaming van ghetto behield, schijning van dit boek ook in on- ziet, maar vooral met de dingen De bloedige vernietiging van ze taal niet verheugen. Het is die men niet ziet. Alles wil hij, Oud-Afrika opnieuw ontdekt, de Joden door de nazibeulen daarvoor te zeer sex en brute le- op de millimeter nauwkeurig, net- door Basil Davidson. Uitgave wordt op aangrijpende wijze vansgenieting wat hiér de klok jes geordend op codenummer in beschreven. Maar het dagboek slaat. Levens zonder inhoud zijn hoofd prenten, werd voor haar ook een op- een zielig geval. En dat alles bij- Het doel van dit alles? Wat uit dracht; een waarschuwing tegen na 700 bladzijden volgehouden dat gemillimeterde hoofd weer (668 blz., 18.90). tot de lezer komt moet het rusti ge, ongemotiveerde, klare en Tynset, door Wolfgang Hil- verstaanbare woord zijn. Zo wil desheimer. Uitgave A. W. Bru- de schrijver zijn aandeel leveren na Zoon, Utrecht. in de communicatiemiddelen met als gevolg, dat zijn geschre- In deze op hoog literair niveau ven sommen misschien uitslui- staande (eerste) roman van Hil- desheimer neemt de auteur de lezer letterlijk in gedachten mee naar het onbekende Noorse plaatsje Tynset. Liggend in zijn winterbed pakt hij een Ncors spoorboekje van 1963 en toevallig C. de Boer jr., Hilversum. Het een na het andere Afri kaanse land is deze eeuw onaf hankelijk geworden. Afrika is in herhaling van deze gruwelijke beweging. ontmenselijking. Er bestaat, zegt Davidson, geen enkel Afrikaans land meer, hoe klein, afgelegen en afgesloten van de buitenwereld het ook is. waar niet mannen en vrouwen zich gezamenlijk beraden op een andere toekomst. Oirf deze ontwikkeling te kun nen volgen, is kennis van de geschiedenis van elk land onont beerlijk. Hierin wil dit boek voor- Toegegeven: het is geen vlot geschreven (en te lez-en) boek. Het is meer een boeiende uiteen zetting voor zeer geïnteresseer den. Aangezien deze groep mensen steeds groter wordt, zal de waarde van dit werk nog toe nemen. (277 blz., 14,90.) Floris V, door prof. dr. F. N. Hugenholtz. Uitgave C. A. J. van Dlshoecb. Bussum. In zijn poging, voor de moder ne generatie Floris V te „ontstof fen" en duidelijker zicht te geven op de persoon en de betekenis K. Norel van deze historische figuur, is de schrijver naar ons gevoel zeker In de buik van de walvis, door K. Norel Uitgave La Ri- vière en Voorhoeve. Zwolle. De zee is een onderwerp waaro ver Norel niet komt uit geschre- Hij heeft met zijn nieuwe bètaklanten te volgen maar ook het dorpje zelf met al les wat hij „ziet" en „hoort". Hoewel de inhoud van het valt zijn oog op Tynset, dat ligt boek wat tegenvalt, is het toch tussen ElVerum en Röros. Niet zeer de moeite waard kennis te alleen de plaatsnaam („met die nemen van Hildesheimers proza, mooie ypsilon") imponeert hem, (207 blz., 8,50.) Het boekje in de Fibulareeks maakt een ver verleden op pret tig verhalende trant toegankelijk. Precies wat jongeren verlangen: pittig zonder franje. Ongeveer roman In de buik van de walvis tekeningen, de stamboom van Floris V en een gevoegd. r een goede aan de reeks toe- jaartallenlijst verduidelijken de historische achtergronden, blz., 5.90.) Geen gunstig beeld tekent Go re Vidal in dit boek van het poli tieke leven in r\merika's rege ringscentrum. Men moet Ditmaal gaat het verhaal rond (128 de scheepsmachinist Jasper, die als jongeman in het begin van deze eeuw naar zee gaat. Het was de tijd waarin de stokers nog voor de vuren stonden en varen een zeer harde bezigheid Het menselijke speelt ook In wel deze roman van Norel een grote geld, en bij voorkeur veel r°l 0°^ de zeemansvrouw krijgt geld. beschikken, wil men zich liaar portie toebedeeld. een invloedrijke positie verw"" i de walvis (de geen geld maar machinekamer) bruist het leven. Samengesteld door C. Barnhoorn. Leraar Chr. MAVO. Ds. J. B. Oskamp, Ned. Herv. Pred. Ds. J. Overduin, Geref. Pred. Paperback, Prijs 4,95. EEN UNIEK DAGBOEKJE VOOR JONCE MENSEN Ipl.m. 1620 jaar). iedere linkerbiadzijde bevat 6 korte notities voor de maan dag t/m zaterdag. Op iedere rechterbladzijde volgt een wat omvangrijker overdenking die men als afsluiting van de vorige 6 zal kunnen zien. Naar opzet en uitwerking mag dit Dagboekje met recht een unicum genoemd worden: Zoiets IS er nog niet. Verkrijgbaar bij de Boekhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7