Apartheidsbeleid is sterk aan het veranderen Tweede schip verspeeld Nasser: praten met Israël Twee doden bij brand na frontale botsing Kanellopoelos valt opnieuw de junta aan Uit de Haagse hof geplukt Belgen vrij alles goed/ en( wer MAANDAG 2 OKTOBER 1967 Prof. dr. Van Hulst terug uit Zuid-Afrika Kerken handhaven helaas hun starre standpunt Klaus Schütz (rechts), die wordt genoemd als de nieuwe burgemeester van West-Berlijn, vergezeld van de minister van buitenlandse zaken Willy Brandt, na aankomst op het vliegveld Tempelhof, waar journalis ten hem met magen bestormden. Schütz is thans staatssecretaris van buitenlandse zaken. Veel ongelukken op de weg RUINEN Op de autoweg Eursin- ge-Meppel bij Ruinen zijn vrijdag avond twee personenauto's door onbe kende oorzaak frontaal tegen elkaar gebotst. Bij de botsing vloog één van de auto's in brand. De bestuurster, mejuffrouw P. Bollaert (29), kwam in de vlammen om. De bestuurster van de andere auto, mejuffrouw T. Kooy uit Hoogeveen, werd met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis in Hoogeveen vervoerd, waar zij later overleed. SCHIMMERT Op de provinciale weg Meersen-Nuth is vrijdagnacht opperwachtmeester van de rijkspoli tie J. H. Triepels (41) uit Ambij met zijn auto tegen een boom gereden. De auto vloog in brand. De heer Triepels overleed ter plaatse. OLDEBROEK In de nacht van vrijdag op zaterdag is op de Zuider zeestraatweg onder Oldebroek W. Bijsterbosch (18) uit Elburg met zijn auto geslipt. De auto kwam in een diepe sloot langs de weg. De bestuur der is in de modder gestikt. BERKEL EN RODENRIJS Zater dagavond zijn twee jongens uit Ber- kel en Rodenrijs bij een verkeerson- Onverzoenlijk TVE WINST van de NPD (Nationaal- democratische partij Duitsland) in Bremen is wellicht vooral te danken aan verontrusting onder ont heemden en vluchtelingen over de1 verlorengegane Duitse gebieden. Het bezóek van De Gaulle aan Polen en de toenaderingspogingen tussen] West- en Oost-Duitsland hebben blijkbaar velen doen besluiten, hun stem aan de NPD te geven, die Duitsland in „oude glorie" wil her stellen. Voor een deel is het succes van deze neo-nazistische partij dan ook uit vloeisel van de politiek van het coa litiekabinet van KiesingerBrandt, hoewel die op dat punt vlees noch vis kan worden genoemd. Opvallend is voorts, dat alleen de socialisten een grote nederlaag heb ben geleden, maar dat de christen democraten die wat meer sla gen om de arm hebben gehouden er een zetel bij hebben gekregen. Terecht achten de socialisten een diepgaande studie van de verkie zingsuitslag noodzakelijk om de bron van de moeilijkheden voor de SPD op te'sporen. Wellicht levert zulk een studie in teressante gegevens op. Ook inzake het verband tussen het succes van de NPD en de verhouding van Bonn ten opióchte van Oost-Duitsland en Po 1 n. Er moet duidelijkheid komen in de We*tduitse politiek, met name wal betreft de gebieden die nu deel uit maken van Polen en Tsjechoslowa- kije. De vilse hoop, na de verloren oorlog gewekt, kan betreurenswaardige ge volgen hebben. Het leger der onver- loeniijken mag niet nog groter wor- geluk om het leven gekomen. De slachtoffers zijn Josje Zoeterbroek (10) en Frans Osthoorn (13). Josje zat achterop de fiets bij Frans, die zon der richting aan te geven de weg overstak waarna zij door een perso nenauto werden gegrepen. ZANDVOORT Zaterdagmiddag is Martien Cliteur (15) uit Zandvoort om het leven gekomen toen hij plotse ling de weg overstak en werd over reden door een personenauto. Hij over leed ter plaatse. DEN HAAG Pater J. Moors (69) werd zaterdag in Den Haag door een auto aangereden en gedood toen hij op een zebrapad bij de Loosduinse weg de straat overstak. SCHAGEN In de nacht van za terdag op zondag is D. van Benne- kom (76) op de provinciale weg bij Schagen op zijn fiets door een auto aangereden. Hij overleed aan de ver wondingen. De bestuurder van de au to P. D., die na de aanrijding te ken nen gaf dat hij n4emand had gezien is door de politie gearresteerd voor een nader onderzoek. OTERLEEK C. Lakeman uit Alk maar is zaterdag door verdrinking om het leven gekomen, nadat hij bij een botsing met zijn auto te water was geraakt. Lakeman botste op een andere auto waaraan hij geen voor rang had verleend. De tweede auto mobilist is gewond in een ziekenhuis opgenomen. DUIVEN E. J. Jansen (59) uit Groessen is om het leven gekomen nadat hij gisteravond van achter door een bromfiets werd aangereden. Het slachtoffer leed aan een even wichtsstoornis, waardoor hij naar links slingerde juist toen een brom fiets achterop kwam. Vier Britten mochten land niet binnen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier Britten die zondagmiddag met een gecharterd sport vliegtuigje op de Rotterdamse lucht haven arriveerden, zpn niet verder ge komen dan het vliegveld. Enkele uren later moesten ze weer vertrekken. De marechaussee had hen de toegang tot ons land ontzegd omdat z(j ondermeer te weinig financiële middelen hadden om een verblijf in ons land te recht vaardigen. Er gingen geruchten dat het viertal iets te maken zou hebben met verdo vende middelen, maar dat is gedurende het onderzoek niet gebleken. De rijks politie Schiphol die toevallig met een vliegtuigje in de lucht zat, landde op Zestienhoven om de papieren te con troleren. Die bleken echter in orde. De Britten aanvaardden de beslissing zonder meer. Zij protesteerden niet. Zij waren vertrokken van het vliegveld Luton en waren hier als toeristen. De marechaussee had een tip gekre gen dat er iels niet in orde was. Ver- Labour: geen naasting aardgas in Noordzee LONDEN Het bestuur van de Britse Labour-partij heeft zich aan de vooravond van het partijcongres in Scarborough uitgesproken tegen nationalisatie van het aardgas in de Noordzee. Wel bepleitte het de stichting van een nationale onderneming, die onder toezicht zou moeten worden geplaatst van de voor de economische planvor ming verantwoordelijke minister, „om doeltreffende exploitatie door de particuliere oliemaatschappijer. te waarborgen, de uitvoering van een nationaal energiebeleid te vergemak kelijken en een tegenwicht te vor men voor de economische macht van de oliemaatschappijen". (door Hans van Spanning) Amsterdam Zuid-Afrika staat aan het begin van een gigantische ontwikkeling. Er is daar iets in beweging. Men zoekt naar betere verhou dingen. Ik ben tegen het apart heidsbeleid maar toch geloof ik dat men in Nederland te weinig oog heeft v.oor het soe peler beleid dat thans begint door te werken. Dit vertelt het christelijk-histo- rische Eerste-Kamerlid prof. dr. J. W. van Hulst, die zaterdag na een verblijf van tien weken in Zuid-Afri ka in ons land terugkeerde. Op één punt is hij echter duidelijk teleur gesteld: de kerken in Zuid-Afrika blijven ook in de thans veranderende denkwereld het apartheidsbeleid sterk propageren. In dit opzicht lopen ze duidelijk achter bij vele leidende Zuidafrikanen. „Naar mijn mening behoren de ker ken juist het apartheidsbeleid af te keuren en boven de politiek te staan", aldus prof. Van Hulst. „Maar ik heb geen enkele kerk gezien waar blank en niet-blank samen waren, Een predikant, die ik hierover sprak, zei: „De eenheid die u wenst is voor het Koninkrijk der Hemelen'N. Zoiets snijdt mij door de ziel." Prof. Van Hulst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, heeft op uitnodi ging van de Zuidafrikaanse regering tien weken gastcolleges gegeven .n de pedagogiek aan alle universiteiten. Ook 'aan de drie Bantoe-universi teiten, de universiteit voor Indiërs in Kaapstad en de kleurlingenuni versiteit in Kaapstad en een aantal kweekscholen. Voor zijn komst had hij als voor waarde gesteld ook voor niet-blan- ken te mogen spreken. Hiermee is de regering akkoord gegaan. In enkele gevallen heeft hij zelfs voor een radi caal-gemengde groep gesproken. Kunt u enkele voorbeelden van de ze veranderende houding geven? Ik he<b er dingen meegemaakt die mij ondenkbaar leken. Zo bezocht ik de opera Aida in Kaapstad. Hier werkte een nagenoeg geheel uit Ban toes bestaande ballet en koor samen met een blank orkest. Ook het pu bliek was radicaal gemengd al zat men wel in aparte vakken. Na het einde van de voorstelling dankten de blanke dirigent en de Bantoenese pri ma-ballerina hand in hand het pu bliek. Economisch Hoe ziet u de apartheid op econo misch gebied? Op dit punt liggen er moeilijkhe den. De economische ontwikkeling van de Bantoes is te gering. Als men hier de bestaande scheidingen op zou heffen, zouden de blanken waarschijnlijk de Bantoe-handelaren binnen enkele weken wegconcurre- In hetzelfde vlak ligt het verbod voor Bantoes, die gestudeerd hebben, om onder blanken te gaan werken. De regering stelt dat anders alle intel lectuelen onder de Bantoes wegtrek ken en dan zit men daar nog zonder hen. Waarschijnlijk zal de toestand beter worden als de economische structuur van de Bantoes meer met die van de blanken overeenstemt. Trouwens zowel de meeste blanken als Bantoes, die ik gesproken heb, voelen niets voor een volledige ophef fing van de apartheid van de ene dag op de andere omdat men ervan over tuigd is dat er dan een chaos ontstaat als in Kongo en dat wil iedereen voorkomen. Ook mensen als de theologen prof Geyser en prof. Beyers Naudé die. ik beiden gesproken heb wilier, zover niet gaan. Het gaat hen veel meer om het loslaten van het strakke standpunt van de apartheid in de ker ken, een soepeler benadering van de hélé problematiek. Te negatief Vindt u het standpunt over Zuid-Afrika, dat men doorgaans bui ten dit land onder meer ln de pers aantreft, te negatief? Dit standpunt is beslist te star en te ongenuanceerd. Vooral in het zui den van Zuid-Afrika is de verhou ding blank/niet-blank veel beter dan in het noorden. Ik heb in Stellenbosch een vergade ring bijgewoond die door blanken en niet-blanken werd bezocht. Een inter nationaal Olympisch Comité, dat voor besprekingen1- in Zuid-Afrika was, bestaande uit blanken en kleur lingen, werd in Port Elisabeth geheel in een voor blanken bestemd hotel ondergebracht. Men schrijft veel over de deelne ming van niet-blanke Zuidafrikanen aan de Olympische Spelen. Deze zaak is echter uiterst gecompliceerd. De verhouding tussen Bantoes en Indiërs is veel scherper dan die tussen Ban toes en blanken. Als men een ploeg van blanken, Bantoes en Indiërs wil samenstellen levert de verhouding tussen Bantoes en Indiërs veel meer moeilijkheden op. Hoe is over het algemeen de hou ding van de gekleurde bevolking te genover de regering van Zuid- Afrika? 'Die is over het algemeen gunstig. Ik heb wel Bantoes ontmoet die nega tief ingesteld zijn maar dit is toch een uitzondering. Het is opvallend dat op veel Bantoescholen nog altijd een portret van dr. Verwoerd hangt. Toen ik vroeg waarom men dit dcod, zei men dat premier Verwoerd veel voor. hen had gedaan en dat men vreesde dat de toestand na zijn ge welddadige dood voor hen eerder slechter dan beter zou worden. Veel Bantoes zijn ervan overtuigd dat de regering veel voor hen doet. Naar mijn mening wordt inderdaad vooral op het gebied van het onder wijs en de medische zorg veel voor deze groep gedaan. Zo is er in Johan nesburg een ziekenhuis voor Bantoes met 2500 bedden, waar men voor 50 cent per dag volledig wordt ver pleegd. Tachtig procent van de Bantoes ont vangt onderwijs. Toen ik op een school aanmerkingen maakte op de kwaliteit van het lesmateriaal, zei men dat de fabrieken de leveringen ATHENE De Griekse oud-pre mier Kanellopoelos heeft zaterdag opnieuw het huidige militaire be wind fel aangevallen. Hij gaf in een verklaring voor de pers de mi litaire leiders de raad zo spoedig mogelijk te verdwijnen. Dit is de tweede scherpe aanval van Kanel- lopoulos op het bewind. De verklaring van zaterdag is te vens een antwoord aan de Griekse minister van binnenlandse zaken, generaal Patakos, die de oud- premier vrijdagavond ervan heeft beschuldigd in het verleden met de communisten te hebben samen gewerkt. De vroegere minister van buiten landse zaken Averoff noemde gis teren de weigering van de EEG- commissie een ontwikkelingslening van tien miljoen dollar aan Grie kenland te verstrekken omdat er geen democratische regering is, wreed. Averoff zei dat de rijke landen „een arm en democratisch volk" niet moeten straffen om dat „zijn regime de beginselen van de democratie op het ogenblik niet eerbiedigt". De EEG heeft volgens Averoff pas het recht tot sancties over te gaan als het autoritaire be wind zou blijven. Premier Harold Wilson trok zaterdag zijn pullover aan om zich nog even te ontspannen op de golfbaan, voordat (vandaag) te Scarborough het jaarlijkse congres van de Britse Labour Party begon. die worden gevraagd bijna niet aan kunnen. Er wonen in Zuid-Afrika 600.000 Indiërs. Zij kregen de gelegenheid op staatskosten naar India terug te ke ren. maar slechts vier mensen heb ben hiervan gebruik gemaakt. Ik heb als tweede niet-Zuidafri- kaan de eerste was een Fransman gelegenheid gekregen met de le den van het onlangs opgerichte mili taire korps van kleurlingen te spre ken. Na het gesprek, waarbij geen andere blanken aanwezig waren, had ik de indruk dat men bereid is samen met de blanke bevolking van Zuid-Afrika het land tegenover vreemde mogendheden te verdedigen. In de Bantoestan Transkei sprak ik met een Bantoe-minister. Deze gaf toe dat er misschien betere oplossin gen zijn maar nu de zaak zo ligt, moet men er naar zijn mening het beste van maken. Iemand zei mij: „Zu,id-Afrik? heeft de afgelopen drie eeuwen Vnmder ras- senonlusten gehad dan Amerika de afgelopen zomer in één weekl^ Kunt u uw opvatting over Zuid- Afrika in enkele woorden samenvat ten? Ik blijf bezwaar hebben tegen de apartheidspolitiek, vooral tegen de wijze waarop de kerken dit verdedi gen. Maar er is veel in beweging. De regering-Vorster heeft meer dyna miek in haar beleid dan de rege ring-Verwoerd. Men zoekt nieuwe we gen. Het standpunt van de regering is soepeler. En voor deze zaken heeft men in ons land nog te weinig oog. KORNWERDERZAND Schipper A. Oldenburg (33) uit Groningen is zaterdag voor de tweede maal binnen anderhalf jaar een schip kwijtgeraakt. De eerste keer gebeurde dat na een aanvaring op de Rijn (waarbij hij en zijn vrouw zich zwemmend moesten redden), de tweede maal ging hun schip Main geheten in het IJsselmeer ten onder. In dichte mist was het schip bij de sluizen van Kornwerderzand aan de grond gelopen. Het lukte Oldenburg zijn schip na enige tijd vrij te krijgen, maar toen begon het water te maken. Te hulp geschoten schepen haalden Oldenburg zijn vrouw en zjjn schoon moeder van boord en zetten hen in Makkum aan de wal. DOOR Iedereen was het er over eens, dat de ingewikkelde kwestie goed en rustig besproken moest worden. Niet op een haastige middag of korte Men besloot bijeen te komen op neutraal gebied, een gerenommeerd landelijk hotel want, zei men: „Ver hitten onze geesten dan eindigen we gaan slapen daar in de stilte van de bossen met de geur van dennen, die binnenstroomt door het geopende raam. De volgende morgen zijn we dan verfrist, rustig en komen onge twijfeld tot de schoonste oplossing in alle vrede en vriendschap." Zo gedaan. Maar het bleek, dat. velen de landelijke omgeving zoeken en het hotel kon slechts 'de helft der vergaderlustigen logeren. Niet zo erg, want twee lanen verder was een even gerenommeerd, even lan delijk hotel. Men vergaderde ijverig, vertederd door de aanblik van de dorpsjeugd, die kastanjes uit de brede boom voor het raam knuppelde. Men vergaderde vlot, tegenstan ders kwamen elkaar, zij het nog aar zelend tegemoet. Zo tegen elven ging men uiteen. Nog even een vertederde glimlach voor een bruiloft, die in een der zalen luisterrijk gevierd werd. Toen „welterusten". De ene helft ver dween naar boven, de andere wan delde de beukenlaan uit naar adres twee. Ik hoorde bij die andere helft en met een zucht van verlichting sloot ik eindelijk de kamerdeur. 318 P dankbaar en voldaan bij de gedach te aan alle vrede en vriendschap, die gesloten was. Nu nog een half uurtje lui lezen. Dan slapen.... Tot mijn verbazing ontdekte ik spoedig, dat de matras precies tien centimeter korter was dan het hotel bed; het hoofdkussen een slap vod. lat prompt in de kier aan het hoofd einde zakte; bovendien was het bed- delampjes zo geplaatst dat na enke- 'e minuten al een hete plek op mijn voorhoofd ging gloeien. Dan maar niet lezen; slapen... Toen pas merkte ik dat de matras, niet alleen te kort, maar ook kei hard was en bovendien een hoog middengedeelte en sterk glooiende zijkanten had. Balancerend op de kam van deze rotswand bracht ik een bijzonder onrustige nacht door wat me een ongewoon slecht och tendhumeur bezorgde. Maar men beheerst zich. Dus gin; ik minzaam grijnzend de eerste d< beste vergaderpartner in de nal tege moet met een- „Goed geslapen?" Hij bromde wat, barstte toen los „Slapen ging wel, maar bel ik daar vanmorgen voor thee met citroen. Drink ik elke morgen. Komt me na twintig minuten een kelner binnen met een grote pot en een dikke ci troen. Zet het neer. Ik denk nog! wat een zwarte thee. Laat het koffie zijn! Weer eens bellen. Komt er na een kwartier een andere vent. Met een grote kan. Nou ja, weer kof fie..." Hij brieste. Een kwartier later wa ren we in het vergaderhotel. Daar zaten ze nog aan het ontbijt. Wat bleek om de neus leek ons. Dan weer dat domme: „Goed geslapen?" Een algemeen protest steeg op. Kort gezegd bleek de bruiloft om klokke twaalf opgeluisterd te zijn door een serenade van de plaatse lijke boerenkapel. Wat veel gehoem- pa, getetter en tenslotte gehos ten gevolge had. Alles op volle toeren onder de vergeefs rustzoekende ho tel logee rders. De voorzitter heropende de verga- lering met: „even de officiële formu lieren van de gisteren besloten samenwerking goed te keuren." Het duurde drie uur. Drie uur van '.ure opmerkingen, haarkloverijen en nieuw wantrouwen. Toen kwam het wat geforceerd /oor elkarr. Maar de man, die bij le rondvraag voorstelde in het ver volg toch maar weer in de stad te 'et ge leren, zo dat ieder dan nog naar huis kon, kreeg alle bijval. Dp landelijke rust is toch niet al tijd wat wij, stedelingen, er ons van voorstellen. LONDEN President Nas ser van Egypte is bereid se rieuze onderhandelingen met Israël te beginnen. Hij wil echter niet het initiatief nemen. Dit meldde gisteren het Britse blad Observer dat dit vernam van welingelichte Arabische zijde en uit kringen van niet- gebonden landen. Volgens de Observer wil Nasser eerst diplomaten van de grote mogendheden het ter rein „rijp" laten maken. Egypte zou voor onderhan delingen de in stemming alle Arabische den met uitzon dering van Al gerije en Syrië en bereid zijn Israël te erken nen op voor waarde dat het zich terugtrekt op de grenzen van voor de zes daagse oorlog. De kwestie va het Suez-kanaal NtóMR de doorvaart in l de Straat van Tiran zou moeilijker te regelen zijn, maar daar zou uiteindelijk toch ook een oplossing voor gevonden kunnen worden, aldus het Britse blad. De Arabieren zouden de Israëliërs Emigreren naar Australië voor circa 100 gulden DEN HAAG De Australische re- gering heeft besloten haar bijdragen in de kosten van de emigratie uit Nederland aanzienlijk te verhogen. Door deze gunstiger emigratie-rege ling behoeven Nederlanders van 19 jaar of ouder bij emigratie naar dat land vanaf 1 oktober niet meer in hun reiskosten bij te dragen dan 15 Australische ponden (circa honderd gulden). Voor personen beneden de leeftijd van 19 jaar wordt geen bij dragen in de reiskosten verlangd. Deze gunstige financiële voorwaar den gelden overigens uitsluitend voor hen op wie de tussen Australië en Den Haag bestaande migratie-over eenkomst van toepassing is. Voor de overige emigranten naar Australië blijven de tot nog toe gel dende subsidienormen van kracht. ALGIERS De twee Belgen die sedert de ontvoering van oud-pre mier Tsjombe, eind juni, in Algiers werden vastgehouden) zijn gisteren in België teruggekeei*i. Zij werden zaterdag vrijgelaten en reisden de volgende dag via Geneve naar Brus sel. Mislukte aanslag op ambassade F.S TEL AVIV Een poging om de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv op te blazen is mislukt door het falen van het uurwerk in een tijdbom. Iemand van het ambassadeperso neel ontdekte vrijdag een grote leren tas in de bibliotheek van de ambassa de. De tas bleek een tijdbom te bevat ten waarvan het uurwerk op drie uur was afgesteld. De klok was echter om 2.59 uur stil blijven staan. Als de bom op het juiste tijdstip was ont ploft, zou een groot aantal mensen zich in de bibliotheek hebben bevon- De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van Arabische terro risten. vrij willen toelaten tot de heilige plaatsen, maar Israël zou Jeruzalem in ruil daarvoor moeten terugge ven. Mosje Dajan, de Israëlische mi nister van defensie, verklaarde gis teren in een interview in het mili taire weekblad Bemachaneh dat de huidige grenzen van Israël ideaal zijn met het oog op de veiligheid, maar dat bewijst nog niet dat zij realistisch zijn. Louter strategisch gezien zou het niet uitgesloten zijn dat de Israë liërs hun grenzen zouden moeten overschreden als er een nieuwe oorlog zou uitbreken. Dat zou dan moeten gebeuren, om een Arabi sche hoofdstad te bezetten om eens en voor altijd een einde te maken aan de vijandelijkheden. De gene raal wees erop dat in Syrië de be standslijn via Koeneitra loopt, en dat is niet ver van Damascus, zo als de bestandslijn met Jordanië niet ver van Amman en Suéz niet ver van Cairo ligt". Federale troepen in Enoegoe LAGOS Federale Nigeriaanse troepen zouden zich op het ogenblik al vechtend een weg banen door de buitenwijken van Enoegoe, de hoofdstad van Biafra dat zich van de rest van Nigeria heeft afgescheiden. De woordvoerder van de Nigeri aanse regering in Lagos verklaarde dat de troepen zich nu concentreren „voor de laatste klap". Biafra's leider kolonel Oejoekwoe spoort intussen de 60.000 inwoners van Enoegoe aan de stad tot elke prijs te verdedigen. V'ergevhtf(4) De heer G. Steinman schreef, dat in de Geref, Kerken (vrijgemaakt) het standpunt wordt ingenomen dat alleen bij hen de zaligmakende kerk gevon den wordt. Het lijkt mij dat de schrijver op dit punt verantwoording aan de lezers verschuldigd is, want vele lezers zul len zich wellicht afvragen: wie heeft dit ooit geschreven of geleraard? Heeft een oproep tot gehoorzaam heid in deze, met verwijzing naar de door deze (en andere) kerken aanvaar de belijdenisgeschriften, wat verwar rend bij de schrijver gewerkt? Door een vertekening van „standpunten" echter wordt de zaak van de <-> onge twijfeld door hem begeerde een heid der kerken niet gediend. Rotterdam M. L. van der Vloed Vergeving (S) Met droefheid en teleurstelling heb ik in de krant kennis genomen van de bij vernieuwing =-= afwijzende reac tie in vrijgemaakte kringen op het verzoek om vergeving van de Geref. Kerken. Meent men nu werkelijk de Koning der Kerk daarmee een dienpt te bewij zen? Moeten we dit werkelijk zien als een daad des geloofs? Deze mensen moesten eens proberen met beide be nen in de werkelijkheid van het leven te staan en zich in ootmoed af te vragen wat in dezen de wil des Heren is. Daarbij het stuk lezend en overle zend dat destijds ter ondertekening werd gegeven en waarmee de vrijma king een feit werd. Daarbij ook hur. eigen houding en die van de zgn. ge - bonden kerken onder de loep nemend. Of is net een prestigekwestie gewor den? Laat men toch bedenken (en nu wijs ik op de verwikkelingen in de vrijgemaakte kerken), dat e'leen Sa tan de politiek van verdeel en heer»" hanteert. Scheveningen Mevr. L. R. Overveen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5