Sowjet-spion bijna hoofd van Britse geheime dienst n jaar gratis vlees Drie zusjes met fiets verongelukt Grote winst in Bremen: 8 zetels Chinese diplomaten gewond Dertig jaar vertrouwd Bekend met topgeheimen SPD VERLIEST MEERDERHEID Geen conflict huisartsen en regering Maandag 2 oktolier 1967 48ste jaarganf CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlch ii ghebleven nijn hert in teghenspoetl" uws». ROUttl» J |"ÖTRotterdammer Dordts Dagblad Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VALKENSWAARD De drie oudste dochtertjes van het ge zin Maas uit Borkel en Schaft (dichtbij de Belgische grens) zijn gisteravond om zeven uur geschept door een automobilist uit Eindhoven. Twee zusjes waren op slag dood; het derde overleed later in een zieken huis. Lies (18), Janne (16) en Tonnie (15) fietsten op de smalle, onverlich te Maastrichterweg in de richting Valkenswaard. Met hoge snelheid reed de 41-jarige A. L. uit Eindhoven op de meisjes in. Het is nog niet precies bekend wat de oorzaak van dit ongeluk was. Naast de weg ligt geen fietspad, zo dat de meisjes wel van de rijbaan gebruik moesten maken. Het is niet duidelijk of de drie zusjes naast el kaar hebben gereden en of de ver lichting van hun fietsen in orde was. De bestuurder van de personen auto heeft de politie zelf van het ongeluk op de hoogte gesteld. Bij het verhoor kwamen geen punten aan het licht die voor de politie reden waren hem in hechtenis te nemen. De meisjes komen uit een gezin van elf kinderen, VEEL DODEN In het afgelopen weekeinde zijn meer dan twintig mensen bij ver keersongelukken om het leven ge komen. RIJSBERGEN Zaterdagavond laat reed de 42-jarige H. Kramer uit Oosterhout met grote snelheid in op een Spaanse vrachtwagencombinatie op de rijksweg BredaRijsbergen. De heer Kramer was op slag dood. De auto brak bijna in tweeën. Een mede-inzittende bleef vrijwel onge deerd. GRONINGEN De 36-jarige G. Nijboer uit Groningen is gisternacht door een personenauto aangereden, toen hij de Meeuwerderweg in zijn woonplaats overstak. Hij overleed ter plaatse. VENLO In Venlo kwam de 44- jarige J. Lamers om bij het over steken van de Bekkersweg. Een auto reed op hem in. EPE In de afgelopen nacht is de 20-jarige student H. K. uit Ben- nekom met zijn auto op de weg Epe- Kakkerlakken in voedselgamellen STEENWIJK In cle Johannes Postkazerne te Steenwijkerwold heeft een kakkerlakkenplaag geheerst. De - dieren bleken te huizen in een buiten gebruik gestelde afwasmachine. Tot in de voedselgamellen waren de kakker lakken te vinden. De Vereniging van dienstplichtige militairen zou een tele gram aan Den Haag sturen om te pro testeren. Vaassen uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De jonge man was op slag dood. De drie an dere inzittenden werden gewond. VEGHEL De vierjarige Mari- nus van Stiphout uit Veghel is gis termiddag op de provinciale weg in Veghel dodelijk gewond geraakt. Een auto reed het kind aan dat plotse ling van de fiets van zijn zusje was gesprongen. Het meisje was gestopt op aanwijzing van de achter haar fietsende ouders. Indonesiërs vallen ambassade binnen DJAKARTA Uiterst krachtig heeft communistisch China geprotes teerd tegen de aanval van duizend In donesische studenten en scholieren op de Chinese ambassade in Djakarta gis termorgen. In de protestnota staat „dat Indone sië opzettelijk probeert de betrekkin gen tussen beide landen te verslechte- Gistermorgen vroeg vielen de jonge Indonesiërs het ambassadegebouw aan. In een gevecht van man tegen man werd gebruik gemaakt van messen en gebroken flessen. Eerst werden de studenten terugge dreven door op wacht staande mili tairen, die waarschuwingsschoten los ten. Even later wisten ze toch tot het ambassadeterrein door te dringen. Een groep maakte zich meester van de Chi nese vlag en verbrandde doeken waar op leuzen van Mao stonden geschreven. Andere studenten staken een auto van de ambassade in brand, namen documenten mee en sloegen ramen en meubilair kapot. Tal van Chinese diplomaten liepen ernstige verwondingen op en moes ten in ziekenhuizen in Djakarta wor den opgenomen. Ook enkele Indo nesiërs werden ernstig gewond. Een van hen zou getroffen ziin door een k"ecl die werd afgevuurd door een Chinese diplomaat. De voorbereidingen voor de aanval waren getroffen na een bijeenkomst van studenten waarop de nederlaag van de communisten bij de mislukte staatsgreep (van 1 oktober 1965) was herdacht. De betrekkingen tussen Indonesië en China zijn al lang uiterst gespannen. Indonesië heeft al getracht zijn gehele ambassadestaf uit Peking terug te trek ken. maar China weigerde uitreisvisa te verstrekken. PARADE IN PEKING In Peking is de achttiende verjaardag van de communisti sche staat niet ongemerkt voor hij gegaan. De leiders van com munistisch China hadden, zoals gebruikelijk, een grote parade bevolen die de massa bijzonder imponeerde. Later was er een receptie voor de te Peking geaccrediteerde buitenlandse ambassadeurs. Die van Rusland en enkele Oost- europese staten liepen daarvan echter boos weg, omdat er on vriendelijke woorden jegens hun regeringen werden gesproken Bus verongelukt: vijftien doden ZAGREB Vijftien Britse studen ten zijn gedood en zeven ernstig ge wond toen zaterdag de bus waarin zij zaten op de autoweg Belgrado-Za- greb in botsing kwam mét een kraan wagen. De studenten kwamen uit In dia en waren op doorreis naar Enge- Leden van het Britse consulaat te Zagreb en Joegoslavische verkeers- ambtenaren bekijken de bus, nadat zij in botsing is gekomen met een kraanwagen. De Britse contraspionage heeft een van de zwaarste klappen in haar ge schiedenis moeten verwerken. De ont hullingen van Kim Philby's zoon over de fantastische dubbelrol die zijn (in 1963 naar Moskou gevluchte) vader tientallen jaren heeft vervuld, konden niet meer worden tegengehouden. LONDEN Het heeft maar weinig gescheeld of de 55-jarige Russische spion Harold „Kim" Philby was met de leiding van de Britse geheime dienst belast. Deze benoeming zou de kroon hebben gezet op de carrière van vermoedelijk de grootste dubbelagent aller tjjden. Dit meldden gisteren de Britse bla den Sunday Times en Observer. Deze schokkende onthulling vernamen zij van de 24-jarige zoon van Philby, John, die kort geleden zijn vader in Moskou had bezocht. LONDEN Het bestuur van de Labourpartij heeft zich met 16 tegen 3 stemmen uitgesproken voor Enge- lands toetreding tot de EEG op de voorwaarden die premier Wilson heeft gesteld. Deze houden o.a. in dat de handel met Nieuw-Zeeland moet worden beschermd, evenals de belan gen van de suikerproducerende lan den in het Gemenebest. SHOWROOM EXCLUSIEVE MEUBELEN aan de Rhijngeesterstraatweg 56 te OEGSTGEEST tonen wij U zeer fraaie modellen van Fauteuils en Banken met losse, dons- of rubber kus sens en koordfranje. Bekleding naar keuze. Het is de moeite waard deze te gaan bezien en op het hoogwaar dige comfort te beoordelen. BULTHUIS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Leiden Leiden Rhyngeesterstraatw. 56, Oegstgeest Onze showroom is geopend van 9.30 tot 12.30 en 2.30 tot 5.30 uur, verder volgens afspraak, ook tn de avonduren. Telefoon 20854 - 52352. Philby, een Engelsman, is in 1963 uit Beiroet naar Rusland gevlucht toen men er achter begon te komen welke rol hij had gespeeld. Hij werk te in Libanon als correspondent van de Observer. De Britse geheime dienst vermoedde dat Philby de der de man was in de zaak van Donald Burgess en Guy MacLean, de twee Britse diplomaten die eveneens voor de Russen spioneerden. De vlucht van deze twee naar de Sowjetunie in 1951 bracht een ommekeer teweeg. Zuivering Philby werd toen het slachtoffer van de vervolgens in de geheime dienst doorgevoerde zuivering en ging na zijn ontslag bij de Observer werken. Al in 1933 of 1934 is Philby volgens genoemde bladen door de Russen als agent aangeworven, toen hij nog CHINEZEN OPENEN VUUR OP INDIËRS NEW DELHI Chinese militairen hebben gisteren het vuur geopend op Indiase soldaten die gelegerd waren aan de grens tussen Sikkim en Tibet. Volgens het Indiase ministerie van defensie schieten de Chinezen met te- rugstootloze kanonnen en mortieren. De gevechten zouden nog aan de gang zijn, aldus het Indiase ministe- In verband met de viering van liet 3 oktober-feest zal ons blad morgen niet ver schijnen. Onze kantoren zul len gesloten zijn. DIRECTIE Dezer dagen kom t de Vlees Expres" in uw bus de speciale krant over vlees. Let op de prijsvraag! Win een der prijzen en eet een jaar lang gratis vlees en/of vleeswaren. (en/of vleeswaren) BREMEN De neo-nazistische NPD heeft gisteren bij de verkiezin gen in Bremen een grotere over winning behaald dan in enige andere deelstaat. De drie jaar oude partij kreeg acht van de honderd zetels. Bremen, waar nooit druk op de rechtse lijsten is gestemd, is met 750.000 inwoners de kleinste van de elf Westduitse deelstaten. De Natio- naal-democratische partij Duitsland van Adolf von Thadden kreeg al eer der zetels in Hessen, Beieren, Rijn land-Palts, Sleeswijk-Holstein en Ne- dersaksen. Ongeveer 75 procent van de stemgerechtigden kwam naar de stembus. De Sociaal-democraten verloren ze ven zetels en hebben er nu 50. De absolute meerderheid, die zij acht jaar lang heeft gehad, heeft deze partij verloren. SPD-functionarissen wijten hun verlies aan het ontbreken van een po pulaire lijsttrekker. Politieke waar nemers geloven echter, dat het aan gaan van een coalitie met de Chris ten-democraten in de Bondsregering de socialisten stemmen heeft gekost. De CDU steeg in Bremen met één zetel tot 32. De Vrije Democraten behaalden twee zetels winst Deze partij heeft nu tien zetels in de Landdag. De Duitse partij (lijsttrekker Fiedrich Thielen, die in mei uit het bestuur van de NPD is gestoten) verloor haar vier zetels. Politie deelde bloemen uit UTRECHT Bejaarden in de Domstad hebben dit weekeinde van extra bloemenweelde kunnen ge nieten, hun aangeboden door de politie. Het waren in beslag geno men boeketten. De laatste tijd ope reren bij het Centraal Station nogal veel klandestiene bloemverkopers. Een onverwachte controle leverde zevenhonderd boeketten op, die de politie niet op een hoop wenste te gooien. Aanslag in Alto Adige: 2 doden TRENTO Twee politiemannen zijn zaterdag op het station van Tren- to gedood door het ontploffen van een bom die waarschijnlijk door een terrorist in een koffertje was ge plaatst. De slachtoffers haalden het koffer tje uit een volle trein na een telefo nische tip van een onbekende man. De trein kwam uit Oostenrijk. Zo als bekend eisten duitstalige extre misten de aansluiting van de Itali aanse provincie Alto Adige, het voor malige Zuid Tirool, bij Oostenrijk of een „Groot-Duitse staat". Trento is de hoofdstad van Alto Adige. Een jongeman, die de koffer zou hebben neergezet, sprong uit de trein voordat deze in Trento aankwam. Een archieffoto van de voor de Russen spionerende Engelsman Kim Philby, die bijna met de leiding van de Britse geheime dienst belast zou zijn geweest. maar 22 jaar oud was. Hij werkte tegelijkertijd bij de Britse geheime dienst en werd kort voor het eind van de oorlog, ironie van het lot, hoofd van de Britse contraspionage afdeling die speciaal belast was met de strijd tegen Russische spionnen. Hij'werd in die tijd getipt als toe komstig hoofd van de hele Britse ge heime dienst. Al ging die benoeming niet door, zijn ster bleef stijgen. In 1949 werd hij contactman met de Amerikaanse centrale inlichtingen dienst CIA, in welke functie hem de grootste geheimen van het westen moeten zijn toevertrouwd. Kim Philby woont nu in Moskou waar hij als journalist werkt. DEN HAAG Het voorstel van de Landelijke Huisartsen Vereniging de tarieven te verhogen en de prijsstop die de regering daartegenover stelde, zal niet tot een conflict leiden. De LHV is van mening dat de zaak niet mag wor den toegespitst. Overigens blijft de LHV het goed recht van het voorstel verdedigen. Het gaat hier niet om een verhoging maar om een aanpassing op basis van het gestegen indexcijfer, aldus deze organi- Wat we het hardste nodig hebben in het leven, is iemand, die zorgt dat we doen wat we kunnen. EMERSON Eerste historische vluchten boven Moerkapelle Kernmerk „In Zuid-Afrika is iets in be weging, er begint een soepeler beleid door te werken". Dit vertelde het c.-li. Eerste Ka merlid prof. dr. J. W. Van Hulst een onzer verslaggevers. (Zie pag. 5) HET WEER Enkele buien DE BILT Tussen een de pressie bij IJsland en een hoge- drukgebied bij de Azoren werd het afgelopen weekend de met een zuidwestelijke wind van de oceaan afkomstige lucht naar on ze omgeving gevoerd. De depres sie koerst langzaam naar het noordoosten, terwijl een bijbeho rend koufront, dat vanochtend boven Zuidoost-Engeland en de Noordzee lag, zich naar het oos ten verplaatst. Morgen zal ons land zich in de iets koelere lucht achter dit front bevinden. DE BILT Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde zuid westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1