Salarisverhoging.. SV/o rente n jaar gratis vlees Gunstige stemming bleef zonder steun buitenland AMRO BANK Korporaal bi] botsing gewond PROTEST-ACTIE ROND PENTAGON Democratisch Centrum wil nog geen eigen partij Antiraket voor Europa in studie Artsen willen niet wijken ...dankzij de AMRO-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden) „Bij bezoek arts anderhalve gulden betalen" Nieuwe Churchill in Britse politiek s ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 N.V PHONOGRAM ROTTERDAM De 25-jarige dienstplichtige korporaal R. C. Engel friet uit Rotterdam is vrijdag in West- Duitsland levensgevaarlijk gewond geraakt. Het slachtoffer verbleef voor herhalingsoefeningen in Sennelager en was gisteren met zijn onderdeel op terugtocht naar Nederland. De heer Engelfriet, die motorordonnans is, botste in Wiedenbrueck tegen een personenauto. Financieel weekoverzicht De Amsterdamse effectenbeurs wist deze week overwegend een gunstige stemming te handhaven, on- danks het feit, dat het buitenland LONEN weinig steun bood. De Amerikaanse markt was onzeker vanwege de ren testijging ginds, de dreigende be lastingverhoging, terwijl anderzijds de inflatie het koerspeil al flink heeft omhooggedreven. Volgend jaar november zal de presi dentsverkiezing in Amerika worden gehouden en reeds nu werpt deze ge beurtenis haar schaduw vooruit. De aanvallen op president Johnson wor den heviger en de Amerikaanse demo cratische regering tracht gunstige posities in te nemen tegen de tijd, dat de stembus geopend wordt. Tengevolge van de oorlog in Viet nam verkeert Johnson niet in een gemakkelijke situatie. De gevolgen daarvan op economisch gebied zijn stimulerend, maar het gevaar van een overspanning met de kringloop van prijsstijging en looneisen wordt acuut. De staking in de Fordfabrie ken heeft nog geen oplossing gekre gen. de prijzen stijgen, de kapitaal markt vertoont een verkrapping met als gevolg een merkbare renteverho ging. De voorgestelde belastingverho ging is, ondanks het dringend betoog der regering, door het Congres nog niet aangenomen. De goudvoorraden van de Ver. Staten slinken verder en in de afgelopen weken heerste in Wallstreet een inflatiestemming, wel ke de koersen omhoog dreef. Er is veel stuurmanskunst voor no dig om het land economisch en mone tair in het goede spoor te krijgen en met name in een verkiezingsjaar moet het regiem-Johnson een soort „eierendans" uitvoeren om de kansen voor een tweede continuatie van het presidentschap te bevorderen en de In ons land begint het gesprek over de lonen op gang te komen en op 6 oktober zal het bestuur der Stichting van de Arbeid overleggen inzake het loonsysteem en het in 1968 te voeren loonbeleid. In hoever zal een vrij loonbeleid tot stand kunnen komen? Met welk percentage kunnen de lo nen het volgend jaar worden ver hoogd, zonder de werkgelegenheid in gevaar te brengen? Een belangrijke rem op loonsverhogingen is nu de werkloosheid, welke tot dusver in weinig bevredigende mate afneemt, ondanks de 400 miljoen van de rege ring. Er is gisteren een rapport verschenen inzake de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de bouw nijverheid, dat een vermindering in de bouwerij op korte termijn ver wacht, welke op middellange termijn door een nog sterkere daling van de werkgelegenheid zal worden gevolgd. Gepleit wordt voor een goede plan ning van overheidszijde inzake de te volgen politiek met betrekking tot de bouwnijverheid. De aandelen van de grote aannemingsmaatschappijen wa ren gisteren aangeboden en zo zagen we Ver. Bedrijven Bredero van 465 tot 443 pet. teruglopen. Van aand. Nederhorst kon men op 390 pet. niet af. terwijl ook de aand. Ned. Aanne mingsmij. vergeefs werden aangebo den op 390 pet. GUNSTIG Toch wist onze effectenmarkt over wegend een gunstige stemming deze week te handhaven. Van de internati onale aandelen waren Alg. Kunstzij de Unie en Hoogovens veel gevraagd. Het eerste fonds verbeterde van 57.60 tot 62, terwijl Ovens van 94.50 op 99 kwamen. Philips steeg van 113.50 tot 115.90, Unilever kon maar een klei nigheid verbeteren, terwijl het hoofd fonds. Kon. Olie, door het lager afko men uit Amerika daalde van 144.60 I tot 143.30. SCHEEPSBOUW j In de lokale afdelingen waren de I scheepsbouw en de textiel, twee secto ren van het bedrijfsleven, die lang in I het hoekje hebben gezeten, waar de slagen vielen, in opmars. De grote I scheepsbouworders, welke Verolme WASHINGTON Tegen standers van het Amerikaanse Vietnam-beleid hebben plannen voor het organiseren van een grote sit-in" rond het Penta gon, waarin de bureaus van het ministerie van defensie en de militaire bevelhebbers zijn ge huisvest. Indruk INE ALS belangrijk aangekondigde rede van president Johnson over Vietnam bevatte geen nieuws. Van opschorting der bombardemen ten zal geen sprake zijn, zolang niet vaststaat dat zij zal leiden tot vrucht bare besprekingen. De president is bereid, direct met Ho Tsji Minh en anderen bespre kingen te voeren over een vredes conferentie. Tegelijkertijd waarschuwde hij. dat Amerika tot het einde zal vechten, als de communisten niet zouden toe stemmen in onderhandelingen. Johnson heeft echter niet alleen de communisten duidelijk gemaakt hoe de zaken ervoor staan. Zijn woorden waren vooral bedoeld voor de Ame rikanen. Velen hebben de president van „on geloofwaardigheid" beschuldigd. Deze heeft nu een eerste demonstra tieve poging gedaan, het bewijs van het tegendeel te leveren. Of hü daarin geslaagd is moet wor den afgewacht. De bewogenheid die uit zijn rede sprak, moet echter wel indruk hebben gemaakt. De organisatie van de protest-actie is in handen van het nationale mobi lisatiecomité voor beëindiging van de oorlog in Vietnam. De organisatoren hebben verklaard met deze actie het Pentagon aan de kaak te willen stel len als symbool van het kwaad in deze oorlog, de bron van bombarde menten en van de dood van Ameri kaanse jongens in Vietnam. De „sit-in" wordt gehouden op 21 okto ber. Paus Paulus heeft vrijdag een be roep gedaan op VN-secretaris-gene- raal Oe Thant om de vredespogingen voor Vietnam te hervatten en hem daarbij elke medewerking die nuttig kan zijn toegezegd. De Paus sprak de hoop uit dat Oe Thant zijn invloed zou aanwenden om vrede tot stand te helpen brengen en dat. dit edele werk met succes bekroond zou worden. De vertegenwoordiger van het Vati- caan bij de VN verklaarde dat de brief van de Paus moet worden ge zien als een nieuwe, dringende op roep ter bevordering van een ontmoe ting tussen de betrokken partijen. tllEUVJ NIEUW OCULUS voorkomt DIEFSTAL EN INBRAAK Uniek alarm-apparaat voor iedereen - compleet 34.95 Voor geïnteresseerde winkeliers Ploem, Troelstralaan 55. Heemste Telefoon 02500 of 023 - 83019. Ongeldig TN ZUID-VIETNAM gaan de zaken nog steeds niet naar wens. Een commissie uit de Constituerende ver gadering meent zelfs, dat de uitslag van de presidentsverkiezingen on geldig is. Maandag zal de vergadering zelf beslissen of de bevindingen van de missie juist zijn. Als dat het ge- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het Democratisch Centrum Nederland" wil binnen de bestaande politieke groeperingen een discussie over de partijvernieuwing tot stand brengen. Als dit niet lukt dan is het niet uitgesloten dat we tegen 1970 als zelfstandige partij gaan optreden." Dit zei de voorzitter van het DCN, dr. S. W. Couwenberg. vrijdag op een bijeenkomst waar de pers kon kennisnemen van de door het DCN uitgegeven publicatie „Naar nieuwe politieke verhoudingen". Het Democratisch Centrum Neder- j land, wiens program wij onlangs weergaven, streeft naar vorming van een gedeconfessionaliseerde, ondogma tische en kritisch ingestelde volkspar- tij, die aldus dr. Couwenberg mis- schien het best vergeleken kan wor den met de Amerikaanse Democra ten. Het gaat het DCN vooral om het doorbreken van verouderde tegenstel lingen liberaal - socialistisch en con- j fessioneel - niet-confessioneel. De heer Couwenberg zei dat het GRATIE VOOR SOEBANDRIO? NEW YORK De voormalige mi nister van buitenlandse zaken van In donesië, dr. Soebandrio, krijgt mis schien gratie. Dat heeft zijn opvolger, Adam Malik, gisteren in New York gezegd. Intussen is bekend geworden dat kolonel Oentoeng is geëxecuteerd ter wijl hij De Internationale zong. Vlak voor zijn dood heeft hij gezegd dat Indonesië weldra een socialistisch land zal zijn. en andere werven, waaronder de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. in de wacht hebben gesleept de laatste tijd, zijn niet zonder uitwerking ge bleven op het koerspeil. Zo verbeter de Ned. Dok van 95 tot 107 pet., Wil- ton-Fijenoord-Bronswerk van 162 tot 170, Rijn-Schelde van 210 tot 220 pet. (gisteren 217 pet.). Ook uit de textielwereld komen hier en daar betere berichten, maar men moet hiermede o.i. toch voorzich tig zijn, want de textielfabrieken ma ken niet allemaal hetzelfde. Nijverdal Ten Cate liep op van 91 tot 105. Schuttersveld van 107 tot 115 pet. Kon. Zout-Ketjen en Zwanenberg- Organon lagen ook vast in de markt door het bericht over voortdurend gunstige zaken in het lopend boek jaar. Zout verbeterde van 762 tot 784, slot 780 pct„ Zwanenberg van 190.50 tot 195. Gunstig was ook de koersontwikke ling van de tabakshandel Rohte Jiskoot (van 107 tot 129), Hagemeyer Handel Mij. (van 97.50 tot 103) en van Billiton Mij. welk fonds van 124.40 tot 132.90 steeg, op grond van de gunstige aluminiumvooruit- Een aanwijzing voor de goede gang van zaken in het verzekeringsbedrijf, ook gedurende het derde kwartaal van dit jaar, kregen we uit de koers stijging van AMEV, Holl. Soc. en R.V.S. Vredestein Rubber heeft in de - eerste dagen dezer week de koersstij ging van 167 tot 171 kunnen voortzet ten, maar liep gisteren terug tot 158 pet. Men zocht de oorzaak van deze teruggang in het bericht, dat Vre destein sterk overweegt om de Ro binson Schoenfabrieken over te ne men. Gelijk men weet, zijn er de laatste tijd ontslagen aan werkne mers bij deze schoenfabrieken geval len en de effectenbeurs is bang voor experimenteren, welke met de leus „vader op zoon" Vredestein tot het j kind van de rekening zou maken. ANKARA De zeven ministers van defensie van Navo-landen zeg gen in een slotcommuniqué, na hun atoomvergadering van twee dagen, dat de vraagstukken van een eventue le instelling van een antiraketsys teem in Europa op een volgende bij eenkomst ter sprake zullen komen. Een groot deel van deze vergadering was gewijd aan het ontworpen Ameri kaanse antiballistische raketverdedi gingswapen. De Amerikaanse minister van de fensie, Robert McNamara, gaf een uit eenzetting over het besluit van de Verenigde Staten een schild ter bescherming tegen raketaanvallen te Hij deelde mee dat Amerika nieu we ontwikkelingen op dit gebied met de bondgenoten zal bespreken. De volgende bijeenkomst wordt vol gend voorjaar in Den Haag gehou- 15 jaar voor spion OOST-BERLIJN Een Oostduit- se rechtbank heeft vrijdag de Ame rikaan Peter Feinauer tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Amerikaan werd ervan beschuldigd in Oost-Duitsland te hebben gespio neerd voor de Amerikaanse geheime VOORZITTER LHV: WE ZIJN NIET DOOR REGERING GEHOORD Helikopter haalt zieke van schip DEN HAAG Een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst heeft vrijdagmiddag een ziek beman ningslid van het Westduitse vrachtschip Birte Hugo Stinnes ge haald. Het schip, dat op weg was naar Rotterdam, voer ter hoogte van het lichtschip Noordhinder, toen de toestand van een ziek bemanningslid verergerde. Van Valkenburg steeg een helikop ter op met een dokter aan boord, die de patiënt naar de wal bracht. De man. die waarschijnlijk tetanus heeft, is opgenomen in het acade misch ziekenhuis te Leiden. NEW YORK De schrijfster Carson Smith McCullers is vrijdag, 50 jaar oud, na een hersenbloeding overleden. Op haar 29ste jaar was zij al aan een kant verlamd. Mevrouw McCullers was het meest bekend door haar romans „Member of the wedding", „The heart is a lonely hunter" en „The ballad of the sad cafe". Haar boek „Reflections" werd verfilmd en enige andere boeken wer den door Edward Albee omgewerkt tot toneelstukken. ..Bovendien", zo zei hij, „gaat het niet om een verhogiing. maar om een aanpassing, die is gebaseerd op de in juli door het CBS berekend loon- indices." De secretaris van de LHV vestigde er ook de aandacht op, dat het hier alleen maar een advies van de LHV aan de individuele huisartsen betreft. Met een dergelijk advies zouden niet DEN HAAG De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) lijkt niet van zins zich neer te leggen bij het door de regering afgekondigde verbod de tarieven voor particuliere patiënten met j ingang van zondag 1 oktober te verhogen. J- liTiei ecu uergciijiv aunca wuucu UK' In een commentaar op de prijs- aueen de artsen gebaat zijn: ook de stop deelde de secretaris van de patiënten en de ziekentekostenverze- LHV de heer J. van de Leeuw, ikeraaars hebben er belang bij dat niet vrijdagavond mee, dat de LHV J**™»4» zijn tarieven ind,v,dueel nog niet op de hoogte was ge steld van de door de regering in de Staatscourant afgekondigde maatregelen. Eind december van het vorig jaar dreigde voor de artsen ook een prijs- stop, toen zij in een ultimatum had den gesteld dat zij de ziekenfonds patiënten particuliere tarieven in rekening zouden brengen, indien het conflict met de ziekenfondsen niet werd opgelost. De zaak werd in december niet op de spits gedreven omdat de artsen hun ultimatum introkken toten de onderhandeliingen met de fondsen werden heropend. e heer Van der Leeuw benadrukte nog dat het bij de tariefsverhoging niet om de knikkers gaat. maar dat de achtergrond van het beleid van de LHV wordt gevormd door de zorg over dedaling van aantal huisartsen. Gewoon doorgaan De voorzitter van de LHV, de heer J. F. A. van Rijn. is van mening dat de regering volgens de prijzenwet niet het recht heeft een prijsstop af te kondigen, zonder de betrokenen te hebben gehoord. „We gaan gewoon door met het advies aan onze leden het tarief per 1 oktober te verhogen." Van de zzijde van de regering is medegedeeld dat de vrijdag uitgevaar digde prijsbeschikking wel in over- De particuliere tarieven worden eenstemming is met de wet. meestal eenmaal per jaar trendmatig u. verhoogd. Dokter Van der Leeuw «ei De pruienwet aegt inderdaad dat vrijdagavond dat de LHV correct betrokkenen moeten wordengehoord, heeft gehandeld door vrijdagmiddag*Lf'ü de nieuwe tarieven zaken te melden. Correct gehandeld Dezer dagen komt de Vlees Expresin uw bus de speciale krant over vleès. Let op de prijsvraag! Win een der prijzen en eet een jaar lang gratis vlees en/of vleeswaren. en/of vleeswaren economische weken- a,s de vereist« sP°ed *ich egen dit vooroverleg verzet. Indien de huisartsen, ondanks de afgekondigde prijsstop, tot de ver hoging der tarieven over zouden gaan, riskeren zij een proces-verbaal, waar na de rechter moet beslissen. Nog een centrale R.Pli.O. boeit voor kernenergie? nieuw publiek en „stamgasten1 ARNHEM Nog dit jaar zal de N.V. Samenwerkende elektricitelts- produktiebedrjjven aanvragen om aanbiedingen uitsturen, die zouden kunnen leiden tot de bouw van een tweede kernenergiecentrale in ons Dit zei gisteren ir. J. H. Bakker, directeur van de volgende weëk veer tig jaar bestaande NV tot Keuring van electro-technische materialen. De aanvraag zal om een centrale met een vermogen van tussen de drie honderd en vierhonderd megaWatt gaan. Na binnenkomst van de aanbie dingen zal moeten worden vast gesteld of een dergelijke centrale eco nomisch verantwoord is. Zou tot de bouw worden besloten, dan zou dat vier tot vijf jaar vergen. Als vestigingsplaats worden Dode- waard (Gld.) en Vlissingen-Oost ge noemd. BRUSSEL Bij Diest in België is vrijdagmiddag een straaljager bran dend neergestort en ontploft. De inzit tende, een leerling-vlieger, kwam om het leven. val is, komt alles weer op losse DCN zich niet op een bepaalde ge- schroeven te staan. wenste partijstructuur wil vastleg- Het militaire bewind in de' §en Voorlopig zal men de ideeën if («lopen weken nlc, voor ,cru,„-1 ties hierop komen. schrokken zijn voornaamste politieke tegenstanders te vervolgen en ver-1 dacht te maken. Wordt het resultaat van de verkie-| zingen ongeldig verklaard, dan be staat het gevaar dat de militaire leiders het niet op een volgende ronde zullen laten aankomen. Dat zou een zware slag zijn voor degenen, die hun hoop hadden ge- vestigd op de vorming van een de mocratische regering in Saigon. Het DCN heeft vooral leden uit de KVP. onder wie het Partijraadslid mr. F. Crijns. Tot de opstellers van het rapport „Naar nieuwe politieke verhoudingen" behoren voorts onder meer het huidige PvdA-lid en ex-CHU-politicus Dick Houwaart; de jonge liberaal ir. F. Mandemaker ter wijl mr. J. Wessel, hoofdbestuurslid van D'66 als belangstellende in de lijst van DCN-leden staat genoteerd. Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente, de AMRO- lening. verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis folder over de AMRO-Salaris- rekening voor u klaar. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK ROTTERDAM Het Rotterdams Philharmonisch Orkest bood vrijdag avond in de grote Doelenzaal een pro gramma met werken van wel zeer verschillend karakter, die het nieuwe deel van het publiek dat naar het applaus na het eerste deel van een suite te oordelen uit vrij veel toehoor ders bestond kennis deed maken met drie belangrijke perioden in de muziek. De avond werd geopend met de „Danssuite", die Béla Bartok in 1923 componeerde ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van de vereni ging van de stadsdelen Boeda en Pest in Hongarije. Nu, vierenveertig jaar later, is het nog altijd frisse en boei ende muziek, die onder leiding van Edo de Waart met kleur en glans werd uitgevoerd. Op deze moderne compositie volgde er een uit het tijdperk van de klassie ken: Mozarts „Pianoconcert in c, K.V. 491" met een sierlijk buigend thema in het eerste deel, als een sublieme zang het Larghetto en fonkelend het slot-Allegretto. De jonge pianist Bart Berinan heeft zijn partij bekwaam en fijn gespeeld zonder echter tot een indrin gende vertolking te komen. Het or kest gaf hem goed partij. Na de pauze kreeg de romantiek een grote beurt met de „Symfonie no. 4 in e. op. 98" van Johannes Brahms. Van begin tot eind een feest van klanken, van warm zingende melo dieën en meeslepende ritmen. Edo de Waart dirigeerde dit werk met gezag en zeer stimulerend uit het hoofd, zodat de vertolking een voortreffe- lijke indruk maakte. Het talrijke publiek was solist, diri gent en orkest bijzonder dankbaar voor al het gebodene. G. M. Dersjant. Prof. Teldersstichting: (Vau onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het zal mogelijk zijn in Nederland de verplichte zie kenfondsverzekerden een eigen ri sico te laten dragen tot 1,50 per hulpverlening door de huisarts van 1,per aflevering van medicijnen, van 5.voor verwijzing naar de specialist (herhalingen zijn koste loos), en van ƒ2,per dag voor verpleging in een ziekenhuis. Per jaar zou dit een besparing voor de ziekenfondsen meebrengen van circa 180 miljoen gulden. Houdt men een veiligheidsmarge aan van 20 procent dan is ihet voordeel voor de ziekenfondsen nog 150 tot 160 miljoen gulden per jaar of 7% a 8 procent. De ziekenfondspremie zou daar door van 6.8 tot 6.3 kunnen dalen en bovendien zou verwacht mogen worden dat de verzekerden een meer verantwoord gebruik zouden maken van de medische voorzienin- Tot deze conclusies komt een com missie van de liberale prof. mr. B. M. Teldersstichting in een vandaag gepubliceerde brochure. Voorzitter van de studie-commissie was mr. N.E. H. van Esveld. De commissie is bij haar bereke ningen uitgegaan van de gegevens dat de ziekenfondsverzekerde in Ne derland gemiddeld vier maal per jaar naar de huisarts gaat, 8,65 re cepten afhaald, 0,4 maal doorge stuurd wordt naar een specialist en twee dagen per jaar in een zieken huis ligt. Het eigen risico heeft men bo vendien beperkt tot 175,— per ge zin. Voor de laagst betaalden is het bedrag gesteld op 100,per jaar en voor de chronische zieken op ni hil. De uitkomsten van de verschil lende besparingen waren: huisarts 53 miljoen gulden, apotheker 76 mil joen gulden, specialisten 1 7miljoen gulden en ziekenhuis 35 miljoen gulden. KANDIDAAT VOOR LAGERHUIS LONDEN De door de afkomst van de van het oorlogskabinet, kans bestaat dat een nieuwe kandidaat zullen Wel kan hij rekenen nieuwe Winston laten irnP°neren Gorton op een groot televisiepu- Phnrohill Kinnen Qr. niet alleen een traditio- bliek. Voeg daarbij zijn Churchill binnen en- neei Labour-bolwerk. redenaarsgaven en het kele weken zijn m- maar was voorheen bo- dieptepunt in de populari- trede doet in de Britse vendien het district van teit van de rege- oolitiek De 27-iarige w'jlen Conny Ziliacus. ring-Wilson, dan zou hij Winston ^nonfir die 20 links was- dat hii misschien in Gorton toch Winston bpencer naar veler inzicht ei epn kans kunnen Churchill, kleinzoon lijk niet eens .n de La- maken. van de grote staats- bourpartij thuishoorde. man, heeft een eerste OU"™» won de voriite In 1900 begon de toen i. verkiezingen met een 26-jarige Winston Chur- stap gedaan in het meerderheid van 8.300 chili zijn politieke loop- voetspoor van zijn be- Stemmen. baar. als Lagerhuisafge- roemde voorvaderen. vaardigde voor het In Gorton een voor- Jrvar|ngen uit het ver- district Oldham, even- j., leden zouden er boven- eens in de buurt van stad van Manchester, dien op kunnen wijzen Manchester. Ook in die heeft de conservatieve dat eer beroemde naam tijd had de naam al een I partij hem als kandi- in Engeland niet zoveel bekende klank: de vader daat voor het Laeer- uitmaakt- Zo verloor van Winston, lord Ran- daat voor net Lager Wlnston Churchi]1 in dolfph Churchi„ w„ huis geaccepteerd. 1945 de verkiezingen on- een van de steunpilaren j Het ia echter zeer de danks zijn geweldige sue- van de conservatieve par- vraag of de kiezera zich cessen als aanvoerder tij geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5