Verkeerscode in brailleschrift Links-vrijzinnig antwoord op dooperkenning Nyborg V gisteren begonnen Een iword voor vandaag Patriarch ook naar Schotland „Scheuring in Rusland is niet definitief' Uw probleem is het onze.... PIT-collecte Ongerustheid en hoop bij advoeatenstand DE PAUS OPENDE SYNODE IN ROME W erkge\ ersv oorzitter Wemmers 70 jaar ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 En ofschoon de koning zeer bedroefd werd, wilde hij het haar om zijn eden en om hen. die aanlagen, niet weigeren.... Johannes de Doper wordt onthoofd, het verzoek van zijn dochter, met haar moeder op de achtergrond, ingewilligd. Maar Herodus is bedroefd. Zover kan het met de mens komen. Een zonde begaan, en er alleen maar bedroefd over zijn. Zich zo gebonden voelend aan het oordeel van zijn omgeving, dat hij alle kracht mist zich te verzetten. We kennen het uit eigen beleving, zij het dan ookdat er voor ons geen onthoofding aan te pas komt. Kijk, liever zou ïk het niet doen, maar ja, zie je Ach, het excuus is snel gevonden. De mens is bedroefd om zijn zonden. God neemt daar geen genoegen mee. De vergeving is slechts voor hem, die zich bekeert, dat wil zeggen: die zich met gruwel afwendt van het kwaad, hoe zijn omgeving daarover ook oordeelt, en Zijn lichtend Aangezicht zoekt. Wij lezen vanavond: Psalm 81 vers 1 tot 17. Wij lezen zondagavond: Psalm 82 vers 1 tot 8. Moskou uitgesteld Synode miste gesprekskansen Extra opstopper voor vrijzinnigen Baptistenleider Karef: (Van onze kerkrcdactie) NOVI SAD De scheuring onder de Russische baptisten is niet definitief. De dissidenten zullen op de duur weer tot de baptisten unie terugkeren. Deze verwachting sprak de secreta ris-generaal van de Russische bap tistenunie. ds. Alexander Karef. uit in aijn rapport op de vergadering van het uitvoerend comité van de Euro pese baptistenfederatie. Hij zei ook. dat zich maar 16.000 hebben losgemaakt van de unie. die in totaal 550.000 baptisten en andere evangelische christenen in Rusland omvat. Voor het eerst werd uit het betoog van Karef bekend, dat de af gescheidenen hun getal zelf op 30.000 schatten. Tot nu toe was men in het westen aangewezen op een schatting van de Russische autoriteiten (25.0001. Karef deelde verder mee. dat dit laar 30.000 gezangboeken zullen wor den gedrukt en begin volgend jaar 20.000 bijbels. Brieven die niet zUu voor sten van naam en adres kunnen niet In behandeling worden ge nomen. Gebeimbouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post- tegela te worden Ingesloten. Vraag: Wat zijn siliconen? Antwoord: Siliconen zijn hoog-po- lymere stoffen, d.w.z. stoffen met zeer grote moleculen, die in de lsatste tijd zowel uit technisch als uit wetenschappelijk oogpunt van groot belang geworden zijn, omdat ze materiaal leveren voor kunstmati ge vezelstoffen. kunsthoorn, kunstrubber, lakken, isolatiemateri aal, onbreekbaar glas. enz. De siliconen zijn vooral tijdens de laatste wereldoorlog in Amerika bestudeerd. Er zijn bijvoorbeeld mengsels van siliconen, die ais smeermiddel dienen, welk middel niet van eigenschappen verandert bij temperaturen tussen -40 grar'en en-1-200 graden Celsius. Andere heb ben rubberachtige eigenschappen en nog andere zijn bruikbaar als ver nis. dat ook weer tegen vele tempe raturen bestand is. Het materiaal wordt onder meer gebruikt als pak king voor explosiemotoren. Vraag: Is het mogeliik een studie MO-Duits. behaald aan een insti tuut. met als vooropleiding ..artikel 2 examenbevoegdheid voor MO-ak- ten. Kon. Besluit 27-12-'34" af te ronden met een universitair examen en kan men daarna een andere stu dierichting kiezen en verder stude- Ant woord: Volgens de algemene richtlijnen voor de toelating tot een universiteit zonder middelbare schoolopleiding moet men de leeftijd van 30 jaar .bereikt hebben en vol doen aan een universitair onderzoek naar de algemene ontwikkeldheid en geschiktheid voor het volgen van wetenschappelijk onderwijs in de ge kozen studierichting. Men dient daartoe een ver zoekschrift te richten tot de mi nister. onder overlegging van een uitreksel uit het bevolkingsregister fleeftijdeen levensbeschrijving c-n gewaarmerkte afschriften of fotoko pieën van diploma's e.d. Ieder geval wordt afzonderlijk bekeken er. wij kunnen hieraan dus niets toevoegen dan de raad eerst nog eens uw licht op te steken bij het inschrijvingsbu reau van de door u beoogde universi teit. Vraag: Ik werk voor een klein-le- derwarenbedrijf Kan ik als thuisnaaister aanspraak maken op een vakantie-uitkering? Zo ja. ook nog over de jaren, waarin nooit va- kantiege'.dultkering is gegeven1 Antwoord: De collectieve arbeidso vereenkomst voor de lederwarenin- dustrie is niet van toepassing op de thuiswerk(st)er« Wij adviseren eer. van de grote vakborden te raadple gen Vraag: Wat i.s het adres van Auschwitz-com.té1 Antwoord: Van Walbeekstraat kuis, Amsterdam. Het was voor het eerst, dat het uitvoerend comité van de Europese Baptistenfederatie in Oost-Europa vergaderde, namelijk in Novi Sad (Joegoslavië.) Daardoor waren gedele geerden aanwezig van baptistenunies, die gewoonlijk niet vertegenwoordigd Ommekeer Stanislav Svec, secretaris-generaal van de zeer kleine baptistenge meenschap in Tsjechoslowakije, ver telde. dat de unieconferentie in het voorjaar in Bratislava een ommekeer in het leven van de Tsjechische bap tisten is geworden naar een mter missionaire aanpak. De 23.000 baptisten in Hongarije hebben twee bejaardentehuizen en twee conferentieoorden, rapporteerde Janos Laczkovszki. de nieuwe presi- dent van de Hongaarse unie President Horak van de Joegosla vische baptisten maakte melding van 60 gemeenten en 50 zendingsstations met in totaal 3700 leden. Het afgelo pen jaar werden 150 mensen gedoopt. In de Joegoslavische gemeenten wor den zes verschillende talen gebruikt. Joachim Tunea, secretaris-generaal van de Roemeense unie, gaf een verslag van de duizend gemeenten in zijn land. Alleen in Boekarest zijn er al zeven. Eind december zal een drie mansdelegatie uit West-Europa de Roemeense baptisten bezoeken. Het eerstvolgende Europese bap tistencongres wordt van 23 tot 27 juli 1969 in Wenen gehouden. Bij de voor bereiding zal de kleine Oostenrijkse baptistengemeenschap geholpen wor den door de Duitse baptisten. ISTANBOEL Patriarch Athena goras, het hoofd van de oosterse or thodoxie. bezoekt op zijn eerste bui tenlandse reis Rome. Genève en verscheidene kerken in Midden- en W'est-Europa. Zijn reis zal eindigen in Schotland. Moskou is echter uit het reisschema geschrapt. Athenagoras verlaat Konstantino- pel midden oktober. Eerst bezoekt hij de orthodoxe kerken van Boelgarije. Roemenië en Joegoslavië. Vandaar gaat hij naar Rome. om de paus een tegenbezoek te brengen. De patriarch begeeft zich dan naar Genève, waar hij minstens vier da gen de gast zal zijn van de Wereld raad van Kerken. Vervolgens gaat hij naar Londen en Schotland, om besprekingen te voeren met de aartsbisschop van Canterbury en ver tegenwoordigers van de Kerk van Schotland. De patriarch gaat niet naar Moskou. Volgend jaar mei wordt ge vierd. dat vijftig jaar geleden het patriarchaat van Moskou hersteld werd. Patriarch Alexius van Moskou heeft Athenagoras laten weten, dat het tijdstip voor een bezoek dan gunstiger zou zijn, omdat dan ook de andere patriarchen in de Russische hoofdstad zullen zijn. RIJSWIJK (Z.H.) Van 9 tot en met 14 oktober wordt de jaarlijkse landelijke openbare collecte gehou den van het Protestants Interkerke lijk Thuisfront. PIT gebruikt de opbrengst onder andere voor de protestants christe lijke militaire clubhuizen die overi gens door Pro Rege worden geëxploi teerd voor het werk van de krijgsmachtpredikanten en voor de kerstpakketten voor de militairen overzee. Het gironummer is: 5163, ten name van PIT. Rijswijk (Z.H.). over de Evangelische Omroep! vindt u in Vizier de gratis aktie-krant van Even 'n kaartje naar POSTBUS 5186 ROTTERDAM (Van onze kerkredactie) ASSEN De vrijzinnig hervormden zijn niet onverdeeld gelukkig met de afspraak over de dooperkenning, die gemaakt is tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Nederlandse Hervormde Kerk. Hoewel zij dankbaar zijn voor de dooperkenning als zodanig, hebben zij vrij ernstige kritiek op de wijze, waarop de „links vrijzinnigen" in deze zaak betrokken zijn. Ook menen zij een aan passing van de hervormde synode aan onaanvaardbare roomse gedachten te bespeuren. In het orgaan van de vereniging van vrijzinnige hervormden „Kerk en Wereld" schrijft dr. A. de Wilde een artikel van ruim vier pagina's, geti teld ..De bisschoppen, de synode en de vrijzinnigen", waarin hij zijn be zwaren formuleert. De briefwisseling tussen kardinaal Alfrink en het hervormd moderamen. die voorafging aan de consensus, is gepubliceerd. Kardinaal Alfrink stelt daarin de voorwaarde, dat „in het gemeenschappelijk geloven en belij den van de kerkelijke gemeenschap, waartoe de bedienaar behoort", het trinitair geloof aanwezig moet zijn. Hij schrijft verder: „Inzake de aan wezigheid van het als noodzakelijke voorwaarde vereiste geloof van de kerkelijke gemeenschap inde Drie- ene God rijzen bij het Nederlandse episkopaat ernstige vragen ten aan zien van de links- vrijzinnige gemeen ten binnen de Nederlandse Hervorm de Kerk." De kardinaal stelt dan ook de voor waarde voor dooperkenning. dat de Nederlandse Hervormde Kerk „haar belijden ook ten aanzien van zodani ge gemeenten krachtig zoekt te urge- Jammer. dat de Hervormde Kerk deze blunder gemaakt heeft en. al weer. de kans voorbij heeft laten gaan in het gesprek met de rooms- katholieken hierover tot klaarheid te komen. Daar zit er meer achter, wan neer men van „trinitarische formule" zou spreken, namelijk de gedachte, dat de dogmengeschiedenis eigenlijk de ontplooiing is van de „geloofswaar heden". die God als het ware ineenge vouwen van meet af geopenbaard heeft. sympatie voor het dogma hebben, dan meer rechts staanden als de rechts-modernen) en concludeert, dat het niet bepaald zakelijk is geweest van de bisschoppen, om speciaal ten aanzien van de links-vrijzinnigen ernstige vragen te voelen opkomen. „Zij zijn blijkbaar niet voldoende op de hoogte van het feit. dat in brede kring in het protestantisme het trinitaire dogma niet tot het eigenlijk belijden wordt gerekend, maar dat het wordt gezien als een gebrekkige beschutting van de Christusbelijde nis. Er zijn versohillende interpretaties van de kernwoorden Vader. Zoon en Geest in omloop, die zich distantiëren van het dogma en die stellig niet als onbijbels kunnen worden veroor deeld." Solidair Verschoven Conclusie: de hervormde synode is in haar terminologie „verschoven" naar de roomskatholieke kant. En zij schijnt dit niet eens gemerkt te heb ben." De Zaandijkse predikant bespreekt dan het huidige denken ten aanzien van het trinitaire dogma aan de hand van Brunner en Barth (en wijst er in het voorbijgaan op, dat de links- vrij zinnigen in het algemeen nog méér De hervormde synode had volgens dr. De Wilde niet moeten toestaan, dat de passage betreffende de links-vrijzinnige gemeenten gepubli ceerd werd. De onaangename indruk blijft volgens hem achter, dat de sy node de solidariteit met haar vrijzin nige leden niet bewaard heeft. „Alles wekt de indruk, dat de syno de braaf verklaart eens wat meer orde op zaken te zullen gaan stellen en „het belijden van de Drie-enige God" in de plaatselijke gemeenten te zullen gaan „urgéren", om het fraaie woord van het episkopaat maar eens te gebruiken. In plaats van een diepergaand theo logisch gesprek tussen Rome en Re formatie over de leer van de doop en de betekenis van het dogma hebben de „links- vrijzinnigen" weer eens een extra opstopper gehad van beide partijen, aldus dr. De Wilde. In de weg Balie en administratief recht DEN HAAG Ongerustheid maar ook hoop en aandrang op nieuw initiatief kenmerkten de jaarvergadering van de Neder landse Orde van Advocaten te Alkmaar. In zijn jaarrede herinnerde de deken mr. F. baron van der Feltz die voor het laatst als voorzitter sprak eraan, dat slechts 45 procent van de advo caten tot de balie is toegetreden in de 15 jaar van het bestaan van de orde. Rotterdam is jong met 54 pet., Al melo daarentegen heeft 27,5 pet. Voorts is het aantal advocaten in Ne derland sinds 1 oktober 1966 vrij scherp gedaald van 2024 tot 1943. Me de door de bevolkingsaanwas is er thans slechts 1 advocaat op 6000 inwo ners tegen 1 op 5700 in 1960. De behoefte aan juridische bijstand neemt echter toe. in verband met de groeiende bevolking, industrialise ring. internationale contacten en nieu we sociale wetgeving, het ingewikkel der wordende leven. en salarissen en het duurder worden van het levensonderhoud. Ongerustheid kwam naar voren bij het debat over de preadviezen inzake de taak van de balie in administratie ve rechtspraak en beroep. Mr. F. Salo- monson herinnerde aan de uitspraak dat over een paar jaar ons civiele recht dezelfde positie zal hebben als het Romeinse recht Hij releveerde dat er onder de 650 leden van de vereniging er voor ad ministratief recht slechts 19 advoca ten zijn. dat in slechts 20 pet van de processen voor het college van be roep voor het bedrijfsleven een der partijen een advocaat heeft. Op de grote economische en sociale regelin gen. die de overgang naar de planeco nomie begeleiden, is de invloed van de jurist gering. Het moderamen verwijst in zijn antwoord naar artikel 10 van de ker korde. waarin de Drie-enige God na drukkelijk beleden wordt. Alle her vormde gemeenten zijn gebonden aan de algemene belijdenis van de kerk. Persoonlijke opvattingen doen niet ter zake. De kerk weet zich geroepen in al haar plaatselijke gemeenten, zich te bewegen in de weg van het belijden van de Drie-enige God. Dr. De Wilde „vertaalt" dit her vormde antwoord aldus: straks is die vrijzinnige ketterij bij ons wel gladgestreken en denken Wij er egaal net zo bijbels over als jullie. Hij stelt dan eerst de vraag: zijn de rooms-katholieken en de hervorm den het werkelijk wel zo met elkaar eens over de betekenis van de doop. zoals de gepubliceerde stukken sugge reren? Hij rr.eent, dat de oude rooms- katholieke doopleer nog ge heel gehandhaafd is. Uit niets blijkt, dat de hervormde gesprekspartners zich grondig bezon nen hebben over de vragen van zon de en genade, die zo nauw met de beschouwing van de doop samenhan gen. „Hoe .lammer, dat zij deze gele genheid hebben laten voorbijgaan. Zij hebben zich blijkbaar laten lei den door de bisschoppen, die over deze achtergronden van de doop maar liever het stilzwijgen hebben willen bewaren." Trinitarisch De bisschoppen hebben de kwestie op de voorgrond gesteld van de opvat ting van de formule „In de naam van de vader, de Zoon en de Heilige Geest". Dr. De Wilde stelt niet het minste bezwaar te hebben tegen deze Nieuwtestamentische doopformule, maar de vraag is. of deze formule de in de vierde eeuw geformuleerde leer der Drie-eenheid. „En de synode èn de bisschoppen menen, dat de doopformule de klassie ke triniteitsleer bevat. De synode spreekt zelfs van de „trinitarische for mule". Wonderlijk, dat de theolo gische adviseurs der synode dit heb ben laten passeren. VATICAANSTAD De rede waarmee paus Paulus VI giste ren in de Sint Pieter de eerste bisschoppensynode heeft ge opend gaf uitdrukking aan zijn toenemende bezorgdheid over de stormachtige ontwikkeling in de kerk sinds het concilie. Ofschoon de synode is bijeengeroepen als een uniek experiment om het be stuur van de kerk te democrati seren, hield de paus zich meer bezig met zijn vrees voor eigen machtige vernieuwingen dan met de vernieuwingen van de kerk. Hoewel de paus nog maar net is hersteld van zijn ziekte kon hij de mis opdragen, waarna hij waarschuw de voor de onmetelijke gevaren van de moderne wereldlijke mentaliteit en voor het van binnenuit komende gevaar van leden van de kerk die trachten dogma's daaraan aan te pas- BETEKENIS De synode beschreef hij als van grote betekenis, iets nieuws en een nieuw hulpmiddel in het zichtbare bestuur van de kerk. Hoewel de syno de niet de „plechtigheid en macht" van het concilie bezit, heeft zij niette min, aldus de paus „zelf enige belang rijke delen". Als voornaamste noem de hij het behoul en versteviging van het katholiek geloof. De rede van de paus was zeer conservatief. Een aantal waarnemers is echter van mening, dat zijn woor den ook zijn bedoeld orr tieven in de Romeinse murwen. Zij verwachten een heftig |H. achterhoedegevecht tegen de progres sieve bisschoppen, die willen afreke nen met de macht van de curie. Vandaag zijn de werkvergaderin gen van de synode, die zeker egn maand zullen duren, begonnen in een zaal in de Borgia vleugel van het apostolisch paleis. NEDERLAND Bijna tweehonderd bisschoppen zul len de synode bijwonen. Een van hen is kardinaal Alfrink, de enige Neder landse afgevaardigde. In een adres ondertekend door bij na 140 Nederlandse rooms-katholie- ken is hem gevraagd zijn gezag en invloed te willen aanwenden voor een open discussie over de binding van het priesterschap aan het celi baat. Tot de zeven initiatiefnemers van het adres behoren: prof. dr. J. C. Klemmende vragen aan kerk gesteld PöRTSCHAG (Oostenrijk Gisteravond is de vijfde Europese Kerkenconferentie. Nyborg V begon nen, waaraan driehonderd vertegen woordigers van honderd protestantse en oosters-orthodoxe kerken uit ge heel Europa deelnemen. Omdat de evangelische kerk van het plaatsje Pörtsc'nach am Wörthersee te klein was, maakte men gebruik van de rooms-katholieke kerk. De conferentie, die tot 5 oktober onder het thema „dienen en verzoe nen" wordt gehouden, staat onder lei ding van dr. E. Emmen, oud-secreta ris-generaal van de Nederlandse Her vormde Kerk en een van de presiden ten van de Europese Kerkenconferen tie. Dr. Emmen zei in zijn ope ningswoord, dat de kerken tegenwoor dig wel eens als een randverschijnsel worden aangeduid, maar juist in onze tijd worden er klemmende vragen aan hen gesteld. Het gaat om vragen als: wie is de mens, wat zal hij gelo ven, hoe dient hij te handelen als enkeling en in de gemeenschap. Deze conferentie zal een bijdrage moeten leveren om die vragen te be antwoorden. Want in de grote span ningen van onze wereld heeft juist de kerk van Christus de opdracht om de verzoening te prediken en vanuit de bijbelse boodschap te werken aan een goede verstandhouding tussen de volkeren. REISBUREAU „APELDOORN" Groot. dr. Marga Klompé en prof. dr. L. J. Rogier. Gisteren is in Polen bekendge maakt waarom het communistische Poolse regime geweigerd heeft kardi naal Wyszynski toestemming te verle nen deel te nemen aan de synode. Hij wordt beschuldigd van „een gemis aan loyaliteit, heethoofdigheid en een zich te veel bemoeien met de buiten landse politiek". Wyszynski is de enige van de vijf synode-gangers uit Polen, die het ver bod kreeg opgelegd naar het Vati- caan te reizen. Een Pools blad beschuldigt hem ervan druk te heb ben uitgeoefend op de andere gedele geerden ook niet te gaan.k DEN HAAG Omdat het verkeer steeds drukker wordt en iedereen zich moet aanpassen en dubbel goed opletten is het zaak ook de blinde Moedgevend is echter dat thans 270 en slechtziende medemens hierbij te advocaten minder dan drie jaar gele- betrekken den tot de balie is toegetreden, tegen Voor hen als weggebruikers is een bro- 190 in 1960. In de jaren 1955-60 kwa- chure samengesteld waarin alle ver men gemiddeld 380 juridische studen- keersregels z'jn opgenomen, die van ten aan de universiteit aan. in 1964 belang zijn. Het is wel wat laat dat echter 1184 en in 1963 1456. aan hen wordt gedacht in dit ver- band. maar in ieder geval het ge- Spreker drong aan op uitbreiding beurt S'.°?e,idlns 'tij'":.'?*''"',.!!!:; D' brochure is hel product ran samen- "o« mi «r. werking tussen de Vereniging het bijscholing van de oudere confrères in verband met de veelvul dige ontwikkelingen, nationaal en in ternationaal. Hij merkte op dat de beloning van de toegevoegde rechtsbijstand in belangrijke mate achterblijft bij de stijging van lonen BEROEPMfiSWERK BEROIT'INGSWERK NED. HERV. KERK Bedankt voo: Benschop: A v d VI 1st te Andel 'N B GEREF. KERKEN Beroepen te Geldermalsen D. v. San ten te Suawoude CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdijk kand W. v Sorge te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: A- Vevgunst te Rotterdam-Centrum Bedankt voor Kalama7f>o «USA 1 D Hakkenberg te Dordrecht. Nederlandse Blindenwezen Verbond voor Veilig Verkeer De verkeerscode is een uittreksel uit de door het verbond voor Veilig Verkeer en de ANWB gepubliceerde algemene „verkeerscode' Er zullen twee edities verschijnen. Voor de slechtzienden is er een ge drukte verkeerscode met extra grote letters verschenen .En voor de on geveer 1700 blinden in ons land. die het brailleschrift beheersen is een editie in braille gedrukt. De beide edities worden gratis ter be schikking gesteld. De braille-editie is inmiddels aan zoveel r.'ogelijk blin den toegezonden, de editie voor slechtzienden kan worden aange vraagd bij het Verbond voor Veilig Verkeer in Hilversum. Op de foto is een blinde brailleletter voor de brochure aan het werk. Met zijn linkerhand leest hij de kopij door de brailletekens te voelen. Met zijn rechterhand bedient hij de toet sen waarmee de brailleletters in een metalen plaat worden geponst. (Van onze sociaal economische redactie) DEN HAAG De heer H. H. Wem mers, tot voor kort voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, thans vi- ^e-voorzitter van de Federatie van de Katholieke en Protestants-Christelijke Werkgeversbonden, viert zondag zijn 70ste verjaardag. De heer Wemmers heeft zich gedu rende zijn loopbaan op bijzondere wijze verdienstelijk gemaakt voor de Nederlandse samenleving en doet dit nog steeds. In 1954 trad hij reeds toe tot het bestuur van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, waarin hij tot op vandaag een belangrijke plaats ver vult. Internationale ervaring, die in deze tijd van groei naar grotere eenheden zeker binnen het Europa van Zes zo belangrijk is, is een van de bijzondere kwaliteiten van de 'neer Wemmers Zo was hij als presi dent-directeur van de Staatsmijnen lid van het Raadgevend Comité van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal. Toen in 1962, na 40 dienstjaren, het afscheid van de mijnen kwam. aarzel de de heer Wemmers niet zich als voorzitter aan het VPCW te verbin den. Het was geen eenvoudige zaak de heer A. Borst Pzn., die een ruime plaats had veroverd in de harten van velen, betrokken bij de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven, op te volgen, maar de afgelopen vijf jaar heeft de heer Wemmers door zijn bij zondere. taktische eigenschappen in niet onbelangrijke mate bijgedragen tot de goede verhoudingen binnen het georganiseerde Nederlandse be drijfsleven. Met name gold dit zijn werkzaam heden binnen de Sociaal Economische Raad. de Stichting van de Arbeid, de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden en het Convent van Christelijk-Sociale Organisaties. Van zijn vele overige functies noe men we hier nog het voorzitterschap van de Stichting bevordering christe lijke dagbladpers in Nederland. Bij zijn afscheid van de Staatsmij nen benoemde H.M, de Koningin de heer Wemmers tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, hij was toen reeds Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts is hij Officier in het Legioen van Eer, Commandeur in de Koninklijke Orde van Wasa en Commandeur in de Kroonorde van België. Ondanks zijn vele maatschappe lijke functies blijkt de heer Wem mers nog tijd te kunnen vinden voor kerkelijke activiteiten. Zo is hij lid van de generale financiële raad van de Ned. Herv. Kerk en verzorgt hij ook het voorzitterschap van de Raad voor predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk. Prof. Lieftinck 65 jaar (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vandaag is prof. dr. P. Lieftinck 65 jaar geworden. Prof. Lieftinck is sinds 1952 in dienst van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling (Wereldbank). Voor dien bekleedde hij van 1946 tot 1952 de functie van minister van finan ciën. De heer Lieftinck was de man die indertijd het befaamde koffertje tijdens Prinsjesdag populair maakte. Zijn betekenis voor de financiële politiek van na de oorlog is buitenge woon groot. Onder leiding van Lief tinck werd in 1946 een begin ge maakt met de sanering van het geld wezen in Nederland. Prof. Lieftinck was in die dagen een door veel carica- turisten getekend politicus. Nadat prof. Lieftinck in 1952 de Nederlandse politiek vaarwel zei om voor de Wereldbank te gaan werken, trad hij in 1965 tijdens een verblijf in ons land eenmaal op als Informa teur tijdens de langste kabinetsforma tie uit onze parlementaire geschiede- Vraag over hulp aan Griekenland DEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid Burger heeft minis ter Luns gevraagd of de Europese Investeringsbank, ondanks de thans in Griekenland bestaande politieke toestand heeft besloten tot medefinan ciering van de aanleg van wegen op Kreta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2