Nieuwe Leidse Courant JOHNSON WIL DIRECT VREDESCONFERENTIE Bffl BOOJ Prijsstop voor huisartsen de Commentaren Rijgdraad in minirok VEEL BASALT OP DE MAAN Plan voor een communistische topconferentie Conflict dreigt Hoogleraar VS gearresteerd Ik zal muur in Berlijn verwijderen Hanoi kent standpunt Verdachte blijft in arrest MET WIER GESLOTEN. Verkiezing van Thieu ongeldig verklaard Weer korte schietpartij BOND DREIGT BATA MET STAKING JAMIN Zaterdag 30 september 1967— 48ste jaargang ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Te). 017^6-2541 Kerkstraat 2-28 Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Indonesische delegatie op Soestdijk Op liet ogenblik vertoeft in ons land een Indonesische par lementaire delegatie. Zij komt zich op een breed terrein oriën teren. onder meer door het voe ren van besprekingen met voor aanstaande Nederlandse figuren. Vrijdagmiddag was de delega tie enige uren de gast van de Koningin, die zich al wande lend in de paleistuin hartelijk met de leden onderhield. De delegatie kwam niet met lege handen. De heer Ben Man- grensay, vice-voorzitter van de Indonesische volksvertegenwoor diging, bood Hare Majesteit een rookstel aan, vervaardigd uit het beroemde Djokja-zilver. Wij staken bombardementen Gesprek is overal mogelijk VS verminderen oorlogskans President Johnson is bereid onmiddellijk met Ho Tsji Minh of anderen te onder handelen over vrede in Vietnam. De VS zullen dan de bombardementen stopzet ten. Toont Hanoi echter geen toenade ring dan zal Amerika doorzetten. Wij verminderen de kans op een kernoorlog, als wij de strijd in Vietnam tot een goed einde brengen, zei Johnson. VATICAANSTAD Een Jonge vrouw in minirok wilde gisteren in Vaticaanstad de openingsplechtigheid van de bisschoppensynode bijwonen, maar de Zwitserse garde liet haar niet toe. De vrouw herinnerde zich echter dat zij een brede zoom in haar rok had en voor de ogen van de garde haalde zij de rijgdraad eruit, waarna zij waardig bevonden werd de kerk te betreden. WASHINGTON Het is niet on waarschijnlijk dat een groot deel van het maanoppervlak bestaat uit basalt zoals dat ook op de aarde voorkomt. Dit bleek uit een chemische analyse van monsters die de Surveyor 5 van het maanoppervlak heeft genomen. Een magneet aan boord van het ruimtevaartuig heeft ijzerdeeltjes aangetrokken uit de rulle grond, die werd omgewoeld door de poten van de Surveyor. Wat de atomische samenstelling be treft bestaat het maanoppervlak voor 59 procent uit silicium, het op een na meest voorkomende element op het aardoppervlak. MOSKOU sa Uit een aantal bezoe ken die leiders van communistische landen aan Moskou brengen menen waarnemers te kunnen opmaken dat er voorbereidingen worden gemaakt voor een communistische topconferen tie. Uit verschillende gegevens meent men te kunnen afleiden dat de lei ders van diverse communistische par tijen een dergelijke conferentie liever in 1968 willen houden dan nog dit jaar. Na de leiders van Polen, Bulga rije en Roemenië zijn nu de leiders van Hongarije en Tsjecho-Slowakije in Moskou. Ook leden van het polit bureau van de Oostduitse commu nistische partij zouden momenteel een bezoek brengen aan Moskou. C. van Leuven N.V., groothandel in ijzerwaren, en J. B. Wijnants en Zn., groothandel in fournituren voor de woninginrichting, zijn een fusie aangegaan. Alle werknemers zijn overgegaan naar de nieuwe maatschappij, de N.V. Wijnants van Leuven te Amsterdam. DEN HAAG De ministers Rooi vink (sociale zaken en volksgezondheid) en De Block (economische zaken) hebben gisteren verhinderd dat de huis artsen met ingang van zondag 1 oktober hun tarieven voor particuliere patiënten verho gen. In de Staatscourant van 29 september werd afgekon digd dat de huisartsen geen ho gere tarieven in rekening mo gen brengen. De publicatie kwam nadat vrijdag avond de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) baar leden had ge adviseerd de tarieven met ingang van zondag te verhogen van 8 tot 9 per bezoek en bezoek thuis op te trek ken van 12 tot 13,50. De huisartsen menen recht te hebben op deze verhoging, omdat deze in over eenstemming zou zijn met de algemene loon- en salarisontwikkeling in Neder land, zowel bij het bedrijfsleven als bij de overheid. NOGALES (Arizona) De 29-jari- ge William Mcgreevey, hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Californië is gearresteerd op ver denking van het smokkelen van mari huana uit Mexico naar de Verenigde Stalen. Ook twee Amerikaanse studenten zijn om dezelfde reden aangehouden. Er zou marihuana in hun auto zijn gevonden. MÜNCHEN Hezekiah Lercy Gor don Smith, de bekende Amerikaanse jazz-violist, die naar München was ge komen om voor de televisie op te tre den, is daar vrijdag overleden. MATIGING Tevens blijken de huisartsen bereid enige matiging te betrachten bij de berekening van al te forse tarieven tijdens het weekeinde. Wordt een arts onnodig op zaterdagmiddag of zondag geroepen, dan werd tot nu toe een drievoudig tarief aangehouden. Dit is nu teruggebracht tot het normale weekend tarief van tweemaal het nor male bedrag. Voor bijzonder veel tijd vergende onderzoekingen of behandelingen zul len extra verhoogde tarieven in reke ning worden gebracht. De huisartsen stellen hierbij te handelen in over eenstemming met de inzichten van Ne derlandse loondeskundigen. Omdat, volgens een communique van het bestuur van de LHV, de artsen op het standpunt blijven staan dat de door de regering afgekpndigde prijs stop onwettig is, dreigt een nieuw conflict tussen regering en huisartsen te ontstaan. Voor vervolg zie pagina 5 JKoning der wereld WESTBERLIJN De 74-jarige bisschop Homer A. Tomlinson van de Kerk van God, een secte in New York, die zich „de koning der we reld" noemt, heeft vrijdag bij aan komst op het vliegveld in West-Ber- lijn verklaard dat hij vandaag (zater dag) de Berlijnse muur zal verwijde- Tegenover een verslaggever zei hij: „de bijbel zegt dat het geloof bergen verzet, daarom zeg ik u dat ik van daag de muur zal verwijderen". De bisschop was gehuld in een kar mozijnen mantel en getooid met een gouden kroon van bordpapier. Hij heeft ook een ijzeren scepter en een draagbare troon van aluminium. Hij zal zijn troon vandaag bij de Brandenburgerpoort plaatsen. Eind volgende week wil hij naar Jeruzalem waar hij zijn troon op de berg Sion wil plaatsen. SAN ANTONIO President Johnson heeft gisteravond in zijn met veel ophef aangekondigde rede verklaard bereid te zijn onmiddellijk met Ho Tsji Minh en andere betrokken staats hoofden besprekingen te voeren in een poging een vredescon ferentie over Vietnam te beginnen. In een uitvoerige verdediging van zijn beleid ten aanzien van Zuidoost Azië zei de Amerikaanse president dat de Verenigde Sta ten bereid z(jn onmiddellijk de lucht- en vlootbombardementen van Noord-Vietnam te staken" wanneer dat meteen zal leiden tot vruchtbare besprekingen. Om met vrucht te kunnen prijzen, moet men met moed kunnen laken. DE G1RARDIN Links-vrijzinnig ant woord op dooper- kenning - pagina Kernmerk Meer dan rampzalig kunnen de gevolgen zijn van het gebruik van LSD en andere ver dovende middelen. Zij die pleiten voor het opwekken van „be wustzijnsverruiming" door LSD, moeten wel beseffen dat deze „kick" mensen in het verderf kan storten (zie pagina 1 van het Zon dagsblad). Johnson voegde daar direct aan toe, ervan uit te gaan dat tijdens de onderhandelingen Noord-Vietnam geen voordeel zou trekken uit het stopzetten of beperken van de bom bardementen. In zijn rede, voor de leden van de wetgevende macht in Texas, betoog de Johnson dat de Verenigde Staten deze voorstellen steeds weer hadden gedaan, maar dat Hanoi ze niet aan vaard had. Volgens Johnson is het aan Noord- Vietnam te wijten dat de oorlog voortduurt, niet aan de V.S. of de rest van de wereld. ELKE PLEK „Wij en onze Zuidvietnamese bond genoten zijn geheel bereid om on middellijk te onderhandelen. Ik ben bereid om onmiddellijk met Ho Tsji Minh en andere betrokken staats hoofden te praten. Ik ben bereid om Dean Rusk terstond te laten praten met de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken. Ik ben bereid een afgezant naar elke plek op aarde te zenden om in het geheim met een vertegenwoordiger van Hanoi te praten', aldus Johnson. De president zei dat de berichten die hij onder ogen krijgt duidelijk maken dat er vorderingen in Viet nam gemaakt worden, militair en in de opbouw van een representa tieve regering. VERJAAGD De campagnes van de afgelopen jaren hebben de vijand verjaagd van vele binnenlandse bases en de greep van de Vietcong op de bevol king is gebroken. De Amerikaanse president verzekerde dat het Ame rikaanse verlangen om vredesonder handelingen te beginnen, via de V.N. of daarbuiten, aan Hanoi zeer dui delijk is gemaakt. Johnson waar schuwde dat de oorlog zal voort duren, tenzij de communisten zou den toestemmen in onderhandelin gen en dat de Amerikanen tot het einde zouden vechten. Het is het gebruikelij'k onvermo gen van totalitaire regiems dat zij de aard van onze democratie niet kunnen begrijpen, zij zien verschil van mening aan voor ontrouw, zij vatten redevoeringen van individu en op als officiële opvattingen. De president zei, dat Amerikanen niet met zekerheid kunnen zeg gen dat een communistische verove ring van Zuid-Vietnam gevolgd zal worden door communistische ver overingen elders in zuidoost Azië of I dat een communistische overheer- sing van dat gebied een derde we reldoorlog dicht bij verwezenlijking zal brengen. Maar al wat wij hebben geleerd ln deze tragische eeuw, doet sterk vermoeden, dat dit zo zal zijn, aldus Johnson. Ik ben ervan overtuigd, dat door deze strijd in Vietnam tot een einde te brengen, wij, Ameri kanen de kans op wellicht een j kernoorlog verminderen. UTRECHT «- De 52-jarige maga zijnbediende F. A. de V. uit Utrecht, die ervan wordt verdacht op 31 mei de 80-jarige winkelier J. J. A. Donse in zijn woonplaats te hebbn vermoord, is gisteren overgebracht naar het huis van bewaring. De Officier van Justitie en de rechter commissaris menen voldoende aan- wijzingen te hebben om de man vast te houden. Frisser met bui September heeft een mooie week i de afgelopen nacht door een oceaaufrontje verdreven. Er zijn dit weekeinde wel op klaringen maar het zal te merken zijn dat het morgen oktober wordt, want de temperatuur komt op een niveau van 16 17 graden. Ook wordt de lucht wat onsta bieler zodat wij de komende da gen voornamelijk in de middag en avond enkele buien kunnen ver wachten. Er staat een vrij krach tige westenwind, zodat wij duide lijk iets dichter bij de herfst ko men. Wegens verbouwing is de DISCO DANCINC BOULE 7 te Noordwijk san Zee ven 2 tot 27 oktober De rijkspolitie zal met ingang van maandag een proef nemen met een meer opvallende beschildering van de surveillancevoertuigen. Een Porsche surveillance auto en een solo- motor, die worden gebruikt bij de motorsurveillance op de weg Aalsmeer - Hilversum, zullen van een zeer opvallende oranjebeschilde ring worden voorzien. Parlementscommissie Zuid-Vietnam: Kinderen vermaken zich snel. Het fraaie najaarsweer trok velen van hen naar het Amsterdamse Vondel park, waar zij zo maar wat speelden met afgevallen bladeren. Soms maakten zij daarbij bewegingen, die een volleerd foto-model hen ni-i SAIGON Een speciale commisie van de Zuidvietnamese voorlopige na tionale vergadering heeft de presi dentsverkiezingen van 3 september met 16 tegen 2 stemmen ongeldig ver klaard. In de verkiezingen werd gene raal Ngoeyen van Thieu tot president gekozen. Het verslag is vandaag behandeld door de voltallige nationale vergade ring van 117 leden, die uiterlijk maan dag een uitspraak moeten doen. Onmiddellijk nadat de voorzitter van de vergadering, Phan Khac Suu (die zelf in de verkiezingen werd Bij Suezkanaal TEL AV1V Egyptische troepen, op 15 kilometer ten zuiden van Ismai- lia gelegerd, hebben gisteren het vuur geopend op een Israëlische pa trouille op de oostelijke oever van het Suezkanaal. Het vuren heeft twin tig minuten geduurd. Intussen heeft Egypte gisteren in de algemene vergadering van de VN de Israëlische voorstellen tot rechtstreekse vredesonderhande lingen van de hand gewezen en op nieuw onvoorwaardelijke terugtrek king van de Israëlische troepen ge- De Egyptische minister van buiten landse zaken Riad heeft er bij Ameri ka op aangedrongen zich aan te slui ten bij de landen die de „Israëlische agressie" veroordelen. Hij verweet Amerika vijandigheid jegens het Ara bische volk, hetgeen zou blijken uit hun uitgebreide steun aan Israël. De Amerikaan Goldberg wees de Egyp- ♦'srhe beschuldigingen stuk voor stuk verslagen), de beslissing van de com missie had bekendgemaakt, kwam het tot gevechten tussen de politie en ruim 2000 personen, voornamelijk stu- Vrije lonen DIJ HET bedrijfsleven blijkt een grote mate van overeenstem ming over vrije loononderhandelin gen per bedrijfstak in 1968. De verantwoordelijkheid voor de lo nen laten rij waar ze hoort, bij do ondernemers en de werknemer» zélf, is een goede zaak. Alleen nit overwegingen van landsbelang zou de overheid op gevaarlijke momen ten moeten kunnen ingrijpen. Alvorens echter deze belangrijk» stap te wagen, zal men goed onder ogen moeten zien, welke gevaren ook aan deze ontwikkeling kleven. Het houdt immers in dat in het en» gebied van het land de lonen ho ger kunnen komen te liggen dan in een andere streek. Hetzelfde geldt voor verschillende bedrijfstakken. Gelet op de geringe beweeglijkheid van onze bevolking kunnen de te genstellingen in eigen land ver scherpt worden. Achtergebleven streken gaan nog méér achterblij ven en goed florerende streken en bedrijfstakken schieten op de toon ladder nog sneller omhoog. Ook voor de werkloosheid in d» structureel moeilijke gebieden kaa dit kwalijke nevengevolgen hebben. Vrije lonen en industrialisatiebeleid staan niet los van elkaar. Minder bezorgd zijn we over de ge volgen voor de prijzen. Iedere on dernemer begrijpt nu wel, dat hij geen grote kostenrisico's meer kan nemen en dat een uitwijkmogelijk heid naar de prijzen in geval van een te forse loonstijging vrijwel niet mogelijk is. De verscherpte buiten landse concurrentie heeft wel dui delijk gemaakt, dat Nederland op zijn prijzen en düs op zjjn lonen moet passen. BEST De leden van de afdeling Best van de Katholieke bond van werk nemers in de industriële bedrijven hebben zich gisteravond akkoord ver klaard met de inhoud van een ultima tum van de bond aan de Bata-directie. In dit ultimatum, dat 10 oktober afr loopt, dreigt de bond met een staking als geen oplossing wordt gevonden voor de loongeschillen. Bij een staking zouden de bedrijven in Best. Kerkrade en Nederweert zijn betrokken. Er werken hier 1200 men sen, van wie 400 georganiseerden. De werknemers willen minimumloon van 126 en 128 gulden in de week, voortzetting van de geldende cao en toepassing van de normale loonmaat regelen 1967. Dus re§p. 4 pet. en 1,5 pet. boven de sinds 1 april en 1 juli geldende cao-lonen. toffee mix niet duur wel heerlijk ROME D? Italiaanse popzange res Maria de Pietro (21) is bij een autobotsing om het leven gekomen. Enrico Ciacci, de 25-jarige liedjes schrijver en broer van de populaire zanger Little Tony, werd bij het onge luk gewond. Gitarist Basilico Filaccioni bleef on gedeerd. Het drietal, dat de groep „La nuova cricca' vormde, had aan het muziekfestival van Sora deelgeno men en was op weg naar Rome.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1