VAN SCHOK TOT SCHOK OPINIE Kanttekening Hans Bracs jeugd brak in Brabant ZON EN DONKERE WOLKEN 5kameR I Via naald en plaat ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 Partijen op een koopje 17 EN verrassing is deze week niet geweest het bericht dat de KVP behalve met andere ook met financiële problemen zit. Wie iets van de situatie weet, weet ook dat bij ons de politieke partijen wel samenballingen zijn van politieke activiteit, maar niet van geld. Zo ls het eigenlijk altijd geweest en er is geen reden om te menen dat de KVP in dit geldgebrek loon naar werken krijgt voor andere problemen waarin zij zich verwikkeld ziet. Al vormen die verwikkelingen nu ook weer geen aansporing om haar spoorslags financieel ster ker te gaan maken. Het ls in ons politieke bestel met de politieke partijen eigenlijk wonderlijk gesteld. Ook afgezien van het zelf beklag waaraan in deze dagen enkele van onze partijen zich wat erg gewillig en gedwee overgeven, zou hun aanzien groter dienen te zijn. Dit is onzerzijds dan ook een bezwaar tegen een al te gemakkelijke kritiek op partij en partijwezen. De toe stand is toch al broos, brozer dan in overeenstemming geacht mag worden met de betekenis die het partijen stelsel dan toch maar heeft. (~)OK HIERVAN geldt, dat een democratie alleen dan de kans van bestendigheid in zich heeft, wanneer ze in de erkenning der landgenoten aanvaarding en be vestiging vindt. Bij een flinke portie van de gebruike lijke kritiek wordt daaraan echter te weinig gedacht; en daarmee wordt de democratie zelf geen dienst bewezen. De betekenis dan van de politieke partijen in ons bestel is geen geringe. Niet maar zijn ze apparaten in de poli- tieke-opinievorming, op zichzelf al een zaak van gewicht, Ook zijn ze verder niet maar selectie-apparaten in de aanwijzing van de kandidaten voor de vertegenwoordi gende lichamen. Neen, men mag bovendien stellen dat ze voor de burger de mogelijkheid scheppen om deel te nemen aan de politiek, en dus aan de publieke zaak. "TR WARE over elk van deze drie opgesomde taken en functies heel wat te schrijven. Maar de vermelding alleen reeds doet zien dat het om wezenlijke dingen handelt. Het zijn taken en functies ter verwerkelijking van de publieke zaak, en daaruit zal ook wel te verkla ren zijn dat elders de politieke partijen gelden krijgen uit de schatkist, zoals elders uiteraard weer vanwe ge hun werkzaamheid in het publiek belang ook kran ten van staatswege wel worden gesubsidieerd. Noch het één noch het ander is bij ons het geval, en zo lang het niet behoeft, des te beter. Maar in die bijstand van staatswege elders ligt toch van die taken en func ties in-het-publiek-belang de bevestiging. Eigenlijk is het derhalve niet alleen maar onbillijk, wan neer zovelen, uit welke overwegingen ook, zich afzijdig houden. Ze constateren wellicht dat de partijen tóch al wel functioneren, al heeft men op dat functioneren ove rigens soms wel kritiek. Die afzijdigheid is intussen niet alleen onbillijk, er openbaart zich óók en tegelijk een feitelijke miskenning in van de opbouw van ons staats bestel als zodanig. TTfAARAAN het ligt? Niet aan de mate waarin de par tijen publiciteit krijgen of weten te verwerven. Naar de publiciteit zijn ze wel „in". Aannemelijk achten we. dat voor veler gevoel de partijgedachte iets in zich heeft van een groepsgedachte, met een eigen besloten heid, waartegen men zich dan op zijn beurt met wat bescheidenheid en ingetogenheid wil opstellen. In wer kelijkheid nochtans mag men die bescheidenheid en in getogenheid nog wel zo goed voor andere onderwerpen bewaren. Dit temeer, omdat verscheidene partijen het belang van een juiste beoefening van de politiek ook in dit opzicht hebben erkend, dat ze zijn overgegaan tot oprichting van wetenschappelijke instituten, elk uiteraard met or ganisatorische zelfstandigheid jegens de betrokken par tij. Kritiek die men op deze wetenschappelijke instellin gen kan hebben is dat hun arbeid nog altijd te beperkt Is; hetgeen overigens weer waardering betekent voor wat ze dan wèl doen. In deze tijd hebben hier en daar landgenoten de neiging om wat driftig ons partijwezen op drift te willen bren gen. Er wordt in dat verband heel wat afgepraat, waar bij men, hopen wij, zal willen bedenken dat een veran dering op zichzelf nog geen verbetering is. Intussen echter lijkt enig inzicht, ook bij jongeren, in de waarde van het partijenstelsel als zodanig niet over bodig. Dan zal men ook des te gemakkelijker tot de er kenning komen, dat bet toch eigenlijk niet kan op een koopje. DIEMER. EEN jonge man breekt inziens veel te ver gaande zich met (veel) geweld waardering van enkele ge- los uit het hem onverdraag- reformeerde theologen voor lijk geworden milieu van Van het Reve en zijn ezel een roomse industriestad god (Prof. dr. G. A. Lin- in Brabant. (Hans Brac in deboom, God en ezelUit- Brabantuitg. De Arbeiders- geverij T. Wever, Franeker, pers. Amsterdam, 56 bldz., 61 bldz., 3,50). 3,90). Een hoogleraar Tw„ boe(qcJ hier „m protesteert tegen de zijns praktische redenen in één artikel besproken, die met elkaar niets te maken hebben maar die beide rechtstreeks betrokken zijn bij de literaire situatie van het ogenblik. Want het is nog wel niet helemdal zo, dat men zeggen moet: „In 't literair onzalig oord, gaan wij van schok tot schok steeds voort", maar het heeft er toch wel wat van weg. Hans Bracs jeugd brak In Bra bant. Er kan zo langzamerhand een sociologische studie worden geschreven over Brabantse en Vlaamse jongeren die een laaien de haat hebben overgehouden uit de tijd van hun roomse scholen en Internaten, waarin ze naar hun getuigenis naar ziel en li chaam vernederd en geschonden zijn. jongens vroegrijpe boefjes en schurkjes en Brac somt in snel treinvaart en tegelijk met een ze kere vertedering op wat ze alle maal zagen en uithaalden, de en gelachtige miszangertjes. zen met betrekking tot het geval Van het Reve de algemene opinie in de Gereformeerde Kerken zou den vertolken. Hierin heeft hij ongetwijfeld gelijk. Ik deel zijn mening. Ge voelens van vriendschap, waarde ring en vrij hoge verwachtingen ten aanzien van onze jonge, lei dende theologen mogen mij niet verhinderen te zeggen dat ik hun uitlatingen in dezen niet gelukkig vind. Nu zou niemand van ons graag ter verantwoording worden geroepen over bepaalde uitlatin gen die men in de loop van zijn leven heeft gedaan. Ja het rebel-zijn is voor hem Maar de woorden van habitus^ geworden; hij ziet in leidende posities worden ge makkelijk, te gemakkelijk, ge drukt en verspreid. Het is hoe zijn mede-rebellen snel burgerlijken (D'66 noemt hij jon,-conservatief), maar dit alles met elektrische schrijfmachines neemt hij niet. Op de achterkant de vinger hoeft maar Prof. dr. G. A. Lindeboom leest men: „Dit boek ontziet geen heilige huisjes in de bittere af braak van het verleden, een af braak die nu trouwens op grote letter aan te raken en hij staat erop. Beheersing van de toetsen is een eerste eis. Bovendien wor den zij nu vastgenageld op een loof niet in de keurige compositie van alles" (15). Bovendien: „de van dat de vernieuwing in de elementen protest en rancune lig gen nog te zwaar op onze maag" (17). „Wij zijn bevrijd'uit christe lijke en naturalistische keurslij ven. Wat is daarom nog kritiek? Wat is daarom nog zin?" (18). „We zitten op grote vulkanen" (21). schaal in het gehele luiden literair'oordeel waar.an'aij'onge- hcc"-" Hel heeft twijfeld binnen afaienbare tijd '•k' zullen ontgroeien, theologie en praktijk voor velen te laat komt. Hoe zou dat bij ons Tussenweg Rebel-zijn hoort Ik knip mijn herinnerin gen tot collage. Ik voel me eer spin op een radarscherm" (27). Hans is knaap, die na zijn schooljaren uit de band springt en met met vrienden en vriendinnen orgieën en bacchanalen gaat aanrichten. Hij wil een roman gaan schrij ven, maar „een roman is het afge ronde lijk van de p (bl. 8). „Er is ©3en norm meer voor literatuur. Er is geen norm meer voor sterven en voor gebo ren worden. Alles gebeurt. Het is allemaal" (10). Het heeft dus geen zin een plot te bedenken en van te voren de spon uitberst, om met Vondel helder geschreven, goed gedocu menteerd en ondanks de soms scherpe vorm in wezen een milde terechtwijzing. Een vijftiger is nu eenmaal wat omzichtiger dan UCIVC VLnjl een twintiger! Hij weet dat men deratrepm! Wie praat met persoonlijke aanvallen over Querido? 1924 met de rel rondom Querido's Saul en David was het net zo. Tegenover het eigen milieu had men behoefte zijn eigen (authen tieke) vooruitstrevendheid te on- nog Wie praat er over veertig, twin- enorm veel kwaad kan stichten, vooral in een tijd als de onze, v_w. waarin alleen onderling vertrou- tig, tien jaar nog over Van het Geen roman dus, maar een geagi- wen de geestverwanten bijeen Reve? Rondom deze ongelukkige, teerd en onstuitbaar praten over houden. Brabant en de mensen daar, over Niet gelukkig de geschiedenis het stompzinnige leven van veel n nnrm meor fabrieksarbeiders. „De drank was er altijd goedkoop, de ontwikke ling nihil" (29). begaafde man is voorlopige een genezende stilte eerste eis. Er is gelukkig nog een tussenweg tus- sen verdoemen en prijzen. De Dat neemt niet weg dat hij uit openheid van het calvinisme ten een echte verontrusting de pen aanzien van de cultuur brengt heeft opgenomen. Hij wil niet complicaties mee. Hier helpt Brac wordt te stijf geperst, en dat de indruk wordt gewekt dat geen dogmatisme en ook geen 't wordt als nieuwe wijn die tot de publieke uitlatingen van ds. snnhismp niot in hnmnonna- 4 de spon uitberst, om met Vondel A. J. R. Brussaard, dr. H. M. een schema op te stellen. „Ik ge- te spreken. Uit reactie worden de Kuitert en prof. dr. G. Th. Rothui- snobisme, zelfs niet in homoeopa- thische verdunning. DR. C. RIJNSDORP Klachten over Athene; gelukwens voor Franco n RIEKENLAND stond deze week nogal in de belangstel ling. Ook Nederland leverde zijn bijdrage door als enige van de Beneluxlanden een klacht in te dienen bij de Europese commis sie voor de rechten van de mens. Tegelijkertijd toont Nederland begrip voor het feit, dat de voor zitter van de Europese commissie (van de EEG) een gelukwens zond aan generaal Franco ter ge legenheid van de Spaanse natio nale feestdag, die toch een her werking, speciaal tussen Israël, Libanon en Jordanië. Deze- positieve houding- vao Israël wordt echter overscha- duwd door tal van incidenten die wijzen op toenemende span ning. Niet alleen langs het Suez- kanaal, maar ook in het bezette Jordaanse gebied ervaart IsraëL dat de Arabieren zich nog lang niet gewonnen hebben gegeven Roemenië Verrassing veroorzaakte Roeme- denking is van de fascistische nië met een vernietigende aanval opstand in de jaren dertig. Intussen is de kans gering, dat het militaire bewind te Athene de teugels zal laten vieren naar aanleiding van de verklaring van ex-premier Kanellopoelos. Niette- ontwerpverdrag tegen spreiding van kernwapens (non-proliferatie-verdrag). Het is vooral gekant tegen het feit, dat de kernmogendheden bui ten enige controle vallen en niet min moet het rekenen met de tot ontwapening worden gedwon- mogelijkheid, dat steeds meer po- gen. litici het voorbeeld van mevrouw Vlachou en Kanellopoelos zullen volgen. greep naar de macht, vandaag Arabische terroristen als ge- Roemeense leiders de- twee 3aar geleden. Een van de vangenen tegen de muur in het monstreren hiermee niet alleen eersten, die voor een vuurpeloton door Israël bezette deel van hun onafhankelijkheid van het stierven, was kolonel Oentoeng, Jordanië. Tot de groep behoor- De verklaring van generaal Pa- Kremlin, zij geven ook belang- ^„™Iitaire Ieider het ^'n takos dat „de onverbeterlijke r»ke steun aan landen als Plot- en nostalgisten, die het hoofd naar West-Duitsland, India en Japan grote vraag is nu, wat zal de Sodoms en Gomorra's van een door te eisen, dat landen zonder gebeuren met Soebandrio, de één jaar. Dit is een belangrijk verrot verleden wenden, in zout- kernwapens „het recht op en de vroegere vice-premier en mi- besluit. De Russische economie pilaren zullen veranderen", kan onbeperkte mogelijkheden van nister van buitenlandse zaken, kan nu bevrijd worden van haar dan ook bepaald niet het laatste ontwikkeling van atoomenergie delde alleen maar het presi- structurele stroefheid. Geleidelilk _i;~ vnnr vrpprfzamp rinplpinrion j jv. J woord zijn. Wat het Nabije Oosten betreft werd de aandacht gevestigd op de rede, die de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Eban, in de raadgevende vergade- a^ voor vreedzame doeleinden ver werven". Wedloop leven dagen verder anderd in t PRINSES MARGRIET in verwachting; in een zonnige nazomerweek het zonnigste bericht, hoewel de Brits-Nederlandse love- in om de zilverschat van De Liefde er ook mag zijn. én de derde tanker van 240.000 ton die Verolme voor Esso mag bouwen, én de vrijlating van Engelsen en Belgen in Alge rije én die (eindelijk) van de KLM'ers in Guinee. Wolken genoeg overigens. De werkgelegenheid in de bouw zal achteruit hollen. Volgens de vakbeweging komt er van de 400 miljoen, in de probleemgebieden gepompt, weinig terecht. Het drama-Van Heijst: de fabriek helemaal dicht, Van Heijst sr. niet ziek (of toch?), een arrestatie bevel. Maar: Dordrecht heeft zijn mooie nieuwe brug, het conflict in de kustvaart is over, benzi ne en olie zijn goedkoper geworden. Oppositieleider Dzoe. op weg om de verkie zingsuitslagen te controleren, wordt in Vietnam opgepakt. Thant is blij met een gesprek van de Grote Vier, dat echter meer over het Mid den-Oosten dan over Vietnam lijkt te gaan. Ter wijl aan het Suezkanaal weer geschoten wordt, lanceert Israël een economisch vredesplan (maar Libanon verwerpt het). Engelands onderhande laar Lord Chalfont is vol goede moed over de toelating tot de EEG. Nieuws om allerlei mensen: een eis van 30 jaar tegen de Fransman Debray voor hulp aan de guerrilla in Bolivia; West-Berlijns burge meester Albert/, gaat ais een tweede Van Hall ba «en conflict politie-publiek heen. Ben Rusland voelt er echter niets inr het verdrag te koppelen T. ontwapeningsmaatregelen, moeilijke zijn. ring van de Raad van Europa omdat daar te veel tljd mee verlo_ hield. Hij zei de noodzaak te zien ren zou gaan Het beperkte Rusland van nauwe economische samen- kernstop verdrag van 1963 kon ook slechts tot stand komen, na dat andere problemen tijdelijk aan de kant waren geschoven, al dus de Russische opvatting. Sinds het kernstopverdrag werd getekend, zijn echter al weer vier jaar verstreken. En in plaats van een streven naar ont wapening zien we een hervatting van de bewapeningswedloop. Het is dan ook begrijpelijk, dat op de Geneefse ontwapeningsconfe rentie grote aandacht aan dit pro bleem wordt besteed. dentschap werd ontnomen. De kan zij zich aanpassen aan de beslissing over Soebandrio's lot door premier Kosygin ingevoerde Hij werd ter dood veroordeeld, hervormingen, terwijl de man in wiens opdracht Intussen worden in Moskou of met wiens instemming hij han- voorbereidingen getroffen voor zal voor generaal Soeharto een het houden van een commu nistische topconferentie ter gele genheid van de vijftigste verjaar- De keuze van Den Uyl L politieke legkaart in Nieuw-Links was en la niet Nederland eruit zal zien hangt voornamelijk af onvolgroeid en kwantitatief van de houding van één zwaar overschat Dat niettemin deze club in Haarlem de toon aangaf, kwam alleen door een volsla- man. Griezelig zware ver antwoordelijkheid. «.wam aiicci zwaar voor de toch wel gen gebrek aan strategie bij stevige schouders van drs. de partijleiding, waardoor de - - - van heinde en ver opgetrom melde Tien-over-Rood-claque de kans kreeg het oudere ka der weg te schreeuwen. Te laat kwam Den Uyl tot Joop Den Uyl De PvdA heeft haar ver kiezingsnederlaag en D'66 haar overwinning te danken aan Nieuw-Links. nacht Schmeizer. maar Td? ontdekking. dat Niauw- ook al daarvoor, waren dui zenden progressievelingen in de confessionele partijen rijp om PvdA te stemmen, en ze zouden dat hebben gedaan als die PvdA niet zo dwaas was geweest om de tieners- Z JfJj over-rood over hun bol te strijken. Dat gebeurde op het Haar lemse congres, waar tot mis noegen maar zonder doel- Links de boel flink ihad ver prutst. Achter de schermen verweet hy Lammers c.s. „'bewust georganiseerd machtsvertoon". Dat gebeur- Haarlem en dus net nog iets van de schade te herstellen. In het openbaar bleef Den Uyl trouwens de keuze om zeilen. Alleen toen Lammers vlak voor de verkiezingen over een volksfront van treffend tegenweer van de PvdA met PSP en CPN be- weifelende partijleiding het g°n te babbelen, schoot de ene Nieuw-Links-voorstel na het andere werd aangenomen. Het rose socialisme kreeg zo weer een echt rood tintje. Prachtig voor de politieke duidelijkheid. Maar de PvdA-gezinde WEER KIEZEN De mogelijkheid zit er in, zij het minder dan vorig jaar, dat de PvdA op haar elementen in de confessionele november-congres opnieuw partijen wilden progressivi teit, geen socialisme. „Haar lem" maakte hen zó kop- de koers laat bepalen door de neo-marxistische sectariërs. Als dat gebeurt, kan ze de schuw, dat ze de „onduide- plannen voor een progressie- per se wensten te deconfes- het juiste moment laat weten sionaliseren, trokken ze naar waar hij staat, het nieuwe opvangcentrum voor ontheemde vooruitstre- vers: D'66. Uitgerekend op het mo- Hij heeft de afloop van het congres in handen. Blijft hfj aarzelen, weifelen en schip peren. dat speelt hij de „macht van de rooie ruggen" ment dat ze de kans had jn de kaart en krijgen we een zich te presenteren als een tweede Haarlem. Geeft hij de brede progressieve volkspar- tieners-over-rood eindelijk ty zonder linkse dogma s, de dreun die Vondeling ze zo hees de PvdA de rode vlag. graag had willen toedienen, De trék naar links by de dan zjjn Lammers en de zij nen nergens. Den Uyls keuze bepaalt voor zeventig procent (hoever de christen-radicalen het straks in hun eigen partyen zullen schoppen. De party van nieuwe generatie kiezers be antwoordde ze met een ont wijkende manoeuvre in de richting van extreem-links. Dat kostte haar niet de ver kiezingswinst. Die had er toch niet ingezeten. Het be- raadsvergadering vat, zorgde hpar wel aanmerkelyk KVP wordt .na het PvdA- meer verlies dan los van Tien- congres gehouden. Die vole- over-Rood onvermijdelijk zou orde is belangrijk. Als de PvdA straks onder druk van Tien-over-Rood een al te for se stap naar links zou zetten, .zal dit de poïemiële radicalen Deze electorale binder is jn de KVP andermaal kop- --- tt.,1. j» maken en hoeft Bo- gaers niet op een grotere aanhang te rekenen dan •LUNDER te wyten aan Den Uyl: de man die had moeten kiezen, maar het niet deed, althans niet in het openbaar. Op het waarover 'hij nu beschikt (en Rotterdamse congres kwam geen waarschuwend woord uit zijn mond aan 'het adres dat is al met al nog niet veel). vT. ----Omgekeerd: kiest de PvdA Nieuw-Links. Wel een op gezag van Den Uyl tegen daverende gemeen- Nieuw-Links en vóór de bre- reeks o plaatsen, waar geen vle(u)gel in de party zich aan kon branden. Ook z'n rede in Haarlem was er een van „pappen en nathouden". Onbegrijpelijk leek de gelatenheid waarmee de lijstaanvoerder 'het pro gram, dat hy en niemand anders aan de kiezers mossi verkopen, liet vervormen naar de wensen van een kleine sectarische minder heid. De vergissing van Den Uyl was, dat hy' Nieuw-Links aanzag voor dè linkervleugel van de party, die tot vrywel elke prijs binnenshuis moest worden gehouden, omdat an- de, progressieve, niet-dogma- tisch-linkse concentratie, dan stijgen de kansen voor het christen-radicalisme (ook in de AR). Misschien wel in die Korsten verbreekt alle contacten met de over heid; Van Kleffens gaat in Portugal een ver diende rust tegemoet: in Djakarta wordt o.a. kolonel Oentoeng, leider van de mislukte staats greep, terechtgesteld. Plannen genoeg: SER-adviezen om pensioen aanspraken en ontslagtermijnen veiliger te stol len; een idee van de vakbeweging om de werk loosheid beter te kunnen bestrijden; maar hope loze verdeeldheid over winkelsluiting op zater dagmiddag. In de tijdschriftenimport gaan Meulenhoff. Bruna en Van Gelderen een fusie aan. Maar Caltex valt uit elkaar en 1500 pompen heter straks Chevron. Terug naar de politiek. Er komt geen toeslag op frisdrank voor arme landen, wel een volksle ning misschien, onder protest van de Sjaloom- groep. Een minderheid van de PvdA-commissic wil de NAVO uit. Nederland klaagt de Griekse junta aan bij de Commissie voor de rechten var de mens. De Kamer beperkt de vrijheid om ir. woonwagens te huizen (dag Pipo). DEZE WEEK GEZEGD: „Ach, het is toch bekend genoeg, dat d<' kinderbescherming een grote erfenis aan ou de, uitgewoonde gebouwen heeft, kolossen, die niet meer te moderniseren zijn. waarbij interne restauratie eigenlijk weggegooid geld Is? De schouders eronder, wat kinder/e- gels meer allemaal, en er komt weer een beter huis." (Drs. J. F. Haeck). dag van de oktoberrevolutie. De zei ook zijn symfonie no. 4 met Russische leiders souden die bij- het Philharmonics Orchestr: Het vijfjarenplan, waarvan de eenkomst willen gebruiken om o.l.v. Paul Kletzki en met de so- uitvoering dit jaar had moeten niet alleen de Chinese, maar ook praan-soliste Emmy Loose onge- begmnen, wordt in Rusland ver- de Roemeense politiek aan de twijfeld goed verkocht worden plannen voor kaak te stellen. Met de aanschaffing doet men dan beslist geen miskoop. Kletzki geeft een evenwichtige, fraai uit gebalanceerde vertolking en Em my Loose stelt haar vocale ei genschappen geheel in dienst var. Mahler, waarbij haar uitstekende dictie opvalt (SXLPH 1506). Liederen His Masters Voice het de vioolconcerten merk met het bekende muzi kale hondje heeft op vo- Tsjai- kowsky, Mendelssohn en Mozart. In deze serie dirigeert Herbert -. von Kara jan Beethovens Eroïca- Indonesie caa* en instrumentaal gebied symfonie en Carlo Maria Giulini - A J een serie aantrekkelijke Schuberts Onvoltooide en de ??aae V. £er£n Van Haydn-variaties van Brahms. ^tSSSVS?Gedd" S Welluidend SMS' Z'Z Twee platen uit deze H.M.V. liederen over 't algemeen niet zo verzameling hebben we op de aantrekkelijk lijkt (Columbia draaitafel gelegd en kritisch be- SAX 5278). luisterd. Daarbij viel op, dat deze platen akoestisch helder en wel- Ho rnnr^ui brengt ons in luidend klinken. Het is bepaald atzaal met uitmuntende niet zo. dat men hoorbaar naar ?PnaT.èn yan.Beethov?n composi- een plaat van 11,90 luistert. Indonesië maakte een begin met het terechtstellen van militai ren en burgers, die ter dood wer den veroordeeld vanwege hun rol grammofoonplaten uitge bracht. Aantrekkelijk in uit voering, in prijs en in pre- de mislukte communistische sentatie. Om met de prijs te beginnen: 11.90 mag met recht aantrekkelijk genoemd worden, omdat de naam van H.M.V. borg staat voor een goed product. Men heeft zich bij de klassieke keuze be paald tot de populaire (lees: algemene) smaak en dat is zo dachten wij zowel een opname van muzikaal als zakelijk verant woord. ties. Vorstelijk gespeeld door het Londens Phil. Orkest hoort men En dat is bij een opname van Egmont, Coriolan, Die Geschöpfe een celloconcert een compliment, des Prometheus en König Ste- omdat „verborgen gebreken" bij phan. De grote Birgit Nilsson een opname van een strijkinstru- zingt aria's uit Goethe's Egmont ment al spoedig aan het licht ko- en zij doet dat met een over men. Paul Tortelier moge dan rompelende muzikale en tech- naar onze smaak niet de aller- nische perfectie (Columbia SMC De keuze op het instrumentale "lak is groot. Op het terrein van de pianoconcerten: Grieg en Schumann met als solist Solo mon; Tsjaikowsky en Franck mei 'ohn Ogden als pianist en Barbi- -olli als dirigent; Clara Haski! en Geza Anda spelen concerten voor 2 piano's van Bach en Mo- grootste cellist ter wereld zijn, hij speelt Dvoraks concert meesle pend en temperamentvol, waarbij hij met zijn techniek en muzikali teit zeker weet te imponeren. De ze opname verscheen onder num mer SXLPH 1508. 80995). zart. Generaal Franco De volgende beroemde namen: Fischer - Dieskau, Prey, Wunder- lich, Menuhin e.a. staan op de plaat getiteld „Fröhliche Barock (Columbia SMC 81037). Inder daad, 't is een vrolijke plaat met Uit het grote aantal Mahler-op- werken van Bach, Handel, Pur- namen dat regelmatig verschijnt cell, Telemann enz. Geen plaat kan men concluderen, dat deze om veel over te praten, maar om \ehudi componist bij het publiek nog veel, heel veel met genoegen naar r~~ steeds (of weer?) „in" ii. Daarom te luisteren. Drs. J. Af. Den Uyl mate, dat de radicalen zich straks sterk en vrij genoeg voelen om een eigen partij te stichten als ze er niet in sla gen de macht in de christely- ke partijen over te nemen. Dat alles heeft Den Uyl In handen. Doet hij de keus die Bogaers van hem verwacht en komt er een nieuwe, een progresssief-christelijke par tij, dat begint de gematigd linkse concentratie zich af te tekenen. Dan staan er binnen afzienbare tijd twee groepen politiek-georganiseerde chris tenen tegenover elkaar. Het begin van het einde van de christelijke partijvorming. Niemand die dat meer be geert dan Den Uyl. Daarom: wie twijfelt nog aan z'n keu- Pr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12