LSD: enkele reis naar monsterstacT ONDAGS BUD E' ZATERDAG 50 SEPTEMBER 19«T (Van een onzer redacteuren) ERST ZO MAAR wat berichten, overgenomen uit dag- en weekbladen in binnen- en buitenland. Vijf jongemannen „bouwen" ten huize van een hunner een feestje. Er kan tijdens het gezellig samenzijn gebruik worden gemaakt van verdovende middelen, hetgeen dan ook gebeurt. Voor de Bredase politierechter verklaren twee van hen later, dat zij Indische hennepsigaretten hebben gerookt. I Het feestje vindt feitelijk grijpt in, en schrijft in haar verkeert is het roken van In een, ontijdig en nietverwacht rapport, dat de jongeman ook dische hennep en het eten van einde als een van de feest- op het politiebureau nog als jSuikcrk^on^es.^bedruppeW vierders, stapeldol geworden een wilde tekeer gaat. van de hennep als een vol slagen dwaas de straat op rent. Hij meent, dat mensen, met LSD. Op het politiebureau zijn vier man nodig om hem in bedwang te houden. Een Amerikaanse student is Een politiepatrouille raapt letterlijke zin op een avond 24-jarige kantoorbediende van de nieuwsgierig naar de uitwerking gewapend met lange messen, S{raat 0p< j)e ooraak Van de van LSD. Een vriend verschaft hem achtervolgen. De politie miserabele toestand waarin hij hem een kleine hoeveelheid, die een nieuwe wereld of naar een eindstation?. hij inneemt op een afgezonderd deel van het strand. Een paar uur later vindt men zijn stoffe lijk overschot drijvende in de oce aan. Een psychiater verklaart la ter dat de student zich waarschijnlijk gedreven heeft ge voeld door bovennatuurlijke krachten. Mogelijk heeft hij een poging aangewend naar China te zwemmen of over het water te lopen. Kort voor het vertrek van een lijntoestel van de Internationale luchthaven van Los Angeles krijgt een van de passagiers een woede-aanval. Woest om zich heen slaand probeert hij de cabi ne te bereiken. Vier agenten zijn nodig om hem te overmeesteren. Bij onderzoek blijkt, dat de man LSD heeft gebruikt. In een huis in New York ge bruiken twee studenten tegelij kertijd LSD. Kort daarna ontstaat tussen beiden een hevige vecht partij. Een van de studenten valt daarbij uit een raam van de vier de verdieping. Vermoed wordt, dat een van de studenten, posi tief reagerend op de LSD, gaat geloven dat zijn vriend hem wil doden waarna hij tot de aanval overgaat verslaafd was aan marihuana on geveer 35 a 40 procent Een golf van jeugdcriminaliteit is er het gevolg van geweest. Ook in Engeland is er vraag naar hennep. Nog maar enkele maanden geleden verscheen in Times een advertentie, waarin erop werd aangedrongen in de Engelse wet marihuana niet meer als „gevaarlijk middel" te beschouwen en persoonlijk ge bruik ervan toe te staan. Beatles Invalide Onder de ondertekenaars be vonden zich John Lennon en Paul McCartney, twee van de Beatles, hun nu overleden impre sario Brian Epstein, de schrijver Graham Greene en zelfs Lager huisleden. De advertentie, die een hele pa gina besloeg, was geplaatst door de organisatie Soma, die ten doel heeft „het onderzoek en de bespreking van de werking, de mogelijkheden en de gevaren van een staat van verhoogd bewust zijn te bestuderen". De ondertekenaars betoogden, dat het gebruik van marihuana lang niet zo schadelijk is als het roken van tabak of het drinken van alcoholhoudende dranken. Is marihuana dan toch niet zo gevaarlijk? Misschien is het van de meeste gangbare narcotica zo als opium, morfine, heroïne, co caïne, het minst kwade, maar kwaad is het. Er is eens gezegd: „Marihuana is een noodlottig gif, dat voor velen de poort heeft geopend naar de zwaardere narcotica. Geen narcoticum heeft zo'n bij zondere aantrekkingskracht op jonge mensen als juist hennep". Voor hen, die dit beslist willen, is het niet moeilijk marihuana sigaretten te bemachtigen. Wie een relatie heeft in Amsterdam komt heel ver. En er zijn heel wat jongeren, die daardoor „ver" zijn gekomen. Scholierenfeestje Een jongeman meent na het ge bruik van LSD. dat hij in staat is te vliegen als een vogel. Hij gaat op het raamkozijn staan, slaat de armen uit en doet een sprong in de lucht. Zwaar gewond wordt hij naar een ziekenhuis gebracht. Hij is voor de rest van zijn leven invalide. Indische hennep en LSD bel de zijn helaas in opmars. Het ge bruik ervan breidt zich als een olievlek uit, constateerde al meer dan een jaar geleden een Amster damse politierechter. In het alge meen kan worden gezegd, dat het gebruik van verdovende midde len toeneemt, zij het voor zo- vér men weet in bepaalde krin gen van onze samenleving. Indische hennep heeft grote be- kendheid gekregen onder de Cp hee[ wa, schollerenfeesljMi naam marihuana, zo genaamd georganiseerd tijdens de afwezig- naar de danseres Maria Juana uit een Mexicaans havencafé. Mari huana bestaat uit de gedroogde toppen van de bloeiende of vruchtdragende struik Cannabis Sativa L., die in tropische en sub-tropische streken in het wild groeit. Het wordt verhandeld soms als gedroogde ruwe stelen van de struik, soms fijngehakt. Op alle mogelijke geraffineerde manieren wordt marihuana ons land binnengesmokkeld. Het ge beurt ook verstopt in de verpak king van gangbare Amerikaanse merken, die dan van een tekentje zijn voorzien, dat in de (onder) wereld van smokkelaars en han delaars bekend is. Het „bezitten en aanwenden" van hennep is strafbaar gewor den door een wijziging in de Opi umwet, tot groot verdriet van de gebruikers, die nu weten dat zij, zo zij worden gesnapt, op een fikse straf kunnen rekenen, maat wellicht tot vreugde van de han delaars en smokkelaars, die daar door hun prijs omhoog zagen gaan. .de werkelijkheid vervaagt. schijnwereld, maar kan uiteinde lijk leiden tot krankzinnigheid. Een bericht uit de krant: „Een 44-jarige vrouw, die als laboratorium-assistente in een ziekenhuis aan de Oostkust van de Verenigde Staten werkte, klaagde over duizelingen en holisme. Experimenten op beperk te schaal wezen uit, dat met meer dan de helft van de alcoho listen die bij de proeven waren betrokken, belangrijke vorderin gen waren geboekt, nadat zij tus sen de 200 en 600 microgram meer dan de normale doses e=i hadden gebruikt. Therapeuten, die in de afgelo pen jaren met het middel LSD hebben geëxperimenteerd zijn van mening dat het waardevol kan zijn voor het verminderen van de geslotenheid van de pa tiënt doordat het innerlijke con flicten omzet in visuele beelden en een scherpe objectieve indruk van hem kan geven. Maar zij voegen er aan toe, dat wanneer het middel wordt ge bruikt door een persoon die of schizofreen is of aan vervol gingswaanzin lijdt, die niet vol wassen of zelfs alleen maar gede primeerd is, LSD rampzalige ge volgen kan hebben. Het veroorzaakt eerder krank zinnigheid dan het emotionele gespannenheid verlicht. Daarom, aldus de deskundigen, is het abso luut noodzakelijk, dat het middel uitsluitend onder klinische voor waarden wordt toegediend wan neer er tegengif aanwezig is. .het draait als een shaggie. .20 begint het meest al: even een trekje. Onderwereld Het verhandelen van marihua na is nog altijd een winstgevend bedrijf, maar het is uitsluitend de onderwereld, die er zich mee bezighoudt, want het is bekend dat het gebruik van hennep op den duur zeer gevaarlijk kan zijn. Het schijnt, dat in Nederland het gebruik van marihuana door het tijdig nemen van maat regelen beperkt is gebleven tot een betrekkelijk kleine kring van verslaafden. Anders is dat met name in de Verenigde Staten en ook in Zweden, waar hennep gretig aftrek vindt onder vooral scholieren. In Amerika is de hen nep een probleem, zelfs een pro bleem dat politie en justitie vol komen uit de hand is gelopen. Te laat heeft men daar inge zien, dat het regelmatig roken van hennep schadelijke gevolgen heeft. Enkele jaren geleden be droeg het aantal leerlingen van «en school In Chicago dat heid van ouders in huis of in kelders, zijn marihuana sigaret ten weggepaft. Enkele jaren gele den werden in Amsterdam vijftig jongeren gearresteerd, onder wie zeventien meisjes die hennep ro kend bij elkaar zaten. Dat is ook een van de redenen geweest, dat de Haagse politie heeft besloten gespreksavonden met ouders te organiseren. Tot de te behandelen onderwerpen be hoort ook het gebruik Van verdo vende middelen.... Marihuana is „in", LSD komt meer en meer „in". LSD offi cieel LSD-25 geheten s is bij toeval ontdekt door de Zwitserse chemicus dr. A. Hofmann. Het is een chemische substantie die in een bepaalde, reeds zeer geringe, docering verandering tot stand kan brengen in de psychische be levingswereld. De gebruiker meent, dat hij kleuren kan horen en geuren zien, hij verliest elk gevoel voor tijd en het is alsof hij van buiten zijn eigen leven als toeschouwer kan beleven. LSD brengt de mens In een Zij wist niet, dat een geweten loze grapjas een kleine hoeveel heid kleurloze, geurloze LSD in haar koffie had gedaan. De nacht na het voorval pleegde zij zelf moord". Vermoed wordt, dat de labora torium-assistente, zich onbewust dus van het feit dat zij LSD had gebruikt, zichzelf liever het leven benam dan een aanval van naar zij meende krankzinnig heid te moeten doorstaan. Onder indruk Voorstanders Het middel LSD heeft reeds ve le jongeren en ook ouderen in het verderf gestort. In weerwil daarvan zijn er, ook in ons land, nog altijd voorstanders van vrije lijk LSD-gebruik. En onder hen zijn wetenschapsmensen, intellec tuelen en kunstenaars, die LSD zien als een van de middelen, die een nieuwe wereld kunnen ma ken. Simon Vinkenoog, warm voorstander van het gebruik van LSD, zegt: „Het gaat hier om er varingen, die de mens individu eel veranderen, die hem zelf doen denken en leven, in plaats van gedacht en geleefd te wor den, en van waaruit hij zal trach ten van de aarde een paradijs te maken". Maar Simon Vinkenoog ver geet, dat er LSD-gebruikers zijn die als in een hel hebben geleefd, hun leven en dat van anderen hebben verwoest. LSD is een levensgevaarlijk middel in handen van domme, onrijpe en indolente figuren. Dat is de reden geweest van de autori teiten om het onder de Opium wet te plaatsen. Helaas, er zijn nog handelaars in LSD. En het middel wordt nog gebruikt voor de „kick". En men weet niet wat men doet. Men overziet de gevolgen niet. De we tenschap is nog aan het experi menteren. Maar in Amerika helt men in wetenschapskringen al meer en meer over naar de me ning, dat LSD schadelijk kan zijn voor het nageslacht New Scien tist, het Britse wetenschappelijke weekblad schreef: „LSD het populaire retourtje voor een psy- chodelische trip zou in werke lijkheid wel eens een enkele reis naar een monsterstad kunnen blijken te zijn". Het LSD-gebruik in Nederland is nog niet onrustbarend. Geluk kig niet. Maar oppassen blijft de boodschap. Want er is het ge vaar, dat men het voor de aardig heid eens wil proberen, juist om dat, wat sommige kunstenaars zeggen (zonder het overigens te hebben bewezen), LSD tot ver hoogde creativiteit zou leiden. De uitkomst zou wel eens heel an ders kunnen zijn. In Amerika is men diep onder de indruk van het aantal tra gische gebeurtenissen als gevolg van het gebruik van LSD, een middel dat toch grote beloften inhoudt voor de toekomst, mits het maar door deskundigen wordt geh-nteerd. Het Amerikaanse Nationale Instituut van Gezondheid heeft in een studie aangetoond, dat LSD zeer van nut kan zijn bij de behandeling van chronisch alco-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11