de beste tabak is NORTON tabak Spinazie a la crème Er moeten radicale veranderingen komen Van Heijst: „Ze komen me hier maar h Vakcentralen met een superbestuur Wij zijn matige vleeseters ASTMABESTRIJDING: NOG ONONTGONNEN r -rijp, vitaal, echt... Van Eibergen: verzachting niet genoeg 5 VRIJDAO SEPTEMBER 19W BEVEL TOT AANHOUDING UITGEVAARDIGD (Van een onzer redacteuren) 1 DEN HAAG .Als ik juri disch aansprakelijk ben zal ik desnoods gaan brommen", ver telde de in Grobbendonk (Bel gië) verblijvende J. P. J. van Heijst aan een Nederlandse ver slaggever kort voordat de Haagse officier van justitie een bevel tot aanhouding tegen hem uitvaardigde. En even daarna zei hij: „Als ze me willen heb ben, komen ze me maar halen". Als hij en zijn secretaresse, de weduwe H.-K. met wie hij na het uitspreken van echtscheiding wil I trouwen, een v.oet op Nederlandse bodem zetten, zullen zij worden ge arresteerd. Komen zij niet uit eigen beweging dan zal via het ministerie van buitenlandse zaken om uitleve ring worden verzocht. Dit kan dan een tijdrovende kwes- tie worden. Bovendien is het de vraag, of het ministerie een verzoek tot uitlevering zal doen, omdat het vergrijp waarvoor de aanhouding is gevraagd, namelijk het onttrekken van goederen uit het faillissement van NV Van Heijst in concreto het laten leeghalen van de representatie flat aan de Benoordenhoutseweg, niet zo'n zwaar misdrijf is. Voor deze kwestie werd vorige week de butler Leo V. vier dagen vast gehouden, maar de officier van justitie had toen geen termen meer om hem in verzekerde bewaring te houden. Overigens ontkent de heer Van Heijst, dat V. butler zou zijn. „Hij is gewoon maar kok" zei hij. VERDOOFD Er gaan in Den Haag geruchten, dat de familie Van Heijst verslaafd zou zijn aan verdovende middelen en daarin ook handelde. Hiervan was geen bevestiging te krijgen. Wel is gisteren met een auto van de N.V. J. B. van Heijst en Zonen een Haagse Emilio Schubert: Garderobe voor pop en meisjes (Van moderedactrice) arts naar Grobbendonk gegaan, om te onderzoeken of de heer Van Heijst na zijn aanhouding eventueel ver voerd zou kunnen worden. De heer Van Heijst heeft steeds met nadruk laten verklaren dat hij zeer ernstig ziek zou zijn, hij zou een hartaanval hebben gehad. Later zei hij ons in een telefoongesprok, dat hij niets mankeerde. „Van Heijst is juridisch ziek ge weest". zegt men in Den Haag. Hij wilde het verzoek om uitstel van be taling niet ondertekenen. Toen be weerden enkele topfiguren uit het bedrijf dat hij ziek was, waarna wel uitstel van betaling kon worden ge vraagd. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De besturen van de drie werknemersvak- centralen, NW, NKV en CNV, willen, om de werkzaamheden beter te coördineren, een ge zamenlijk bestuur in het leven roepen, dat als beleidscollege gaat optreden om lopende za ken te behandelen. Dit bestuur zal tevens regel matig nagaan welke andere za ken nog in aanmerking komen voor gezamenlijk optreden. Deze stap is een uitbouw van het sinds 1958 bestaande overlegorgaan en de daaraan verbonden commis sies. Secretaris van het gezamenlijk bestuur wordt de heer Th. Offer mans, tot nog toe chef-de-bureau van het NKV. Het nieuwe beleidscollege wordt de studiecommissie, die de opzet heeft voorbereid. Hierin hadden zit ting de verbondsvoorzitters en de drie verbondssecretarissen (voor het CNV de heren J. van Eibergen en C. van Nierop.) Nog verder Thans reeds richten vele ministe ries en organen van het bedrijfsle ven zich tot het overlegorgaan in plaats van tot elk der vakcentralen afzonderlijk. De studiecommissie zet haar werk over verdere samenwerkingsmoge lijkheden voort. Het lijkt niet uitge sloten dat op deze wijze de drie vakcentralen in de toekomst ko men tot een vorm van federatieve samenwerking. Vakbeurs Het Kind goede resultaten UTRECHT De zesde vakbeurs Het Kind, die in de Utrechtse Jaar beurs is gehouden heeft voor de deel nemers uitstekende zakelijke resulta ten opgeleverd. Het aantal detaillisten dat de beurs bezocht, is vergeleken met vorig jaar met 25 procent gestegen. Algemene indruk: een der beste beurzen van de afgelopen jaren. HORTON NORTON is er] Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuktoo. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere rist, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwatttaft rijp, vitaal, echt! Norton Is de sigaret die er nog niet was-gemaakt doormannen die alks en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er eenv Juist, dat it Norton! 25 NORTON cigarettes/1.50 [WSASiVft Ui volle weelderige tabak Subsidie voor Noorse kranten? OSLO Een commissie heeft de Noorse regeTing geadviseerd de kran ten van overheidswege te subsidiëren ter handhaving van de democratische pers en om het opheffen van bladen te voorkomen. Tussen 1950 en 1965 zijn in Noorwe gen 31, merendeels kleine plaatse lijke. kranten verdwenen. Het aantal kranten kwam daardoor van 191 op 160. De laatste jaren zijn er echter weer een paar bijgekomen. Eerste vrouwelijke substituut-officier DEN HAAG Mejuffrouw rar. A. H. de Vries is benoemd tot substi tuut-officier van justitie in het arron dissement Amsterdam. Zij is hiermee de eerste vrouw in ons land, die een dergelijke functie bekleedt. Zij heeft dit ambt al uitgeoefend bij zittingen van de Amsterdamse po litierechter. in de tijd dat zij waarne mend substituut-officier AMSTERDAM Emilio Schubert (die eigenlijk Emil Friedrich heet en Duitser van geboorte is) kleedt de beroemdste Italiaanse filmsterren en is bekend als de ontwerper met een breideloze fantasie. Wonderlijk, dat juist hij zich er toe gezet heeft mode te maken voor een pop en voor poppe- moeders. De pop heet Jenni. Ze is een beweeglijke jongedame met veel zusjes, die allemaal op Jenni lijken, alleen de kleur van het haar kan verschillen. Jenni bezit een gardero be voor spel, visite, sport, uitgaan en slapen gaan. De Bijenkorf introduceert haar vol gende week in Den Haag en Rotter dam onder persoonlijk toezicht van Emilio Schubert. Jenni is bij verkoop alleen gehuld ln een beeldschoon dessous. De kleer tjes kunnen apart gekocht worden, compleet met bijbehorende laarsjes, schoentje enz. De grap is. dat bij die kleding een patroon is verpakt van precies hetzelfde model en dat pa troon kan een handige moeder dan namaken voor poppemoeders van 8-14 jaar. Bovendien is een boekje bijgevoegd, waarin de beroemde coif feur Alexandre duidelijk maakt hoe het kapsel van Jenni tot schone coif fures kan worden. Eerlijk gezegd hebben we ons daar eens in verdiept, maar brachten van die haarbouwsels niet veel terecht. Voor meisjes met kapsterstalenten zal dat wel anders zijn. De ontwer pen van Schubert zijn fris en eenvou dig en zullen de meisjes wel even leuk staan als Jenni. Tweede directeur voor de KNRV DEN HAAG Ir. A. v. d. Toorn, adjunkt-direkteur van de KNSM te Amsterdam, is benoemd tot directeur van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging. naast mr. H. R. Hoekstra. De heer Van der Toorn zal technische en nautische zaken gaan beheren. Zijn benoeming is een gevolg van de snelle ontwikkelingen in de scheepvaart en de steeds ingewikkel der wordende vraagstukken op tech nisch en nautisch gebied. ZUTPHEN Het is om de drommel geen liefhebberijtje van vakbondsbestuurders, wanneer ze praten over zaken als bezits- spreiding, betere inkomensver deling, medezeggenschap, her ziening van het ondernemings recht en inspraak van de werk nemers in het hele werkgele genheidsbeleid. De heer J. van Eibergen. voor zitter van het CNV. noemde dit gisteravond op de jubileumavond van de plaatselijke christelijke besturenbond een bittere nood zaak, waarvoor de vakbeweging zich in de komende jaren nog heel hard zal inspannen. BRUSSEL Nederland komt in de E.E.G.-statistiek van het vlees verbruik per hoofd van de bevolking pas op de voorlaatste plaats en het blijft aanzienlijk onder het E.E.G.-gemiddelde. In 1965/'66 werd in Frankrijk u o4 c biinn,» ti" Nederland slechts 58,8 kilo. Italië bijvoorbeeld 94,6 kilogram gegeten en sluit de rij met 38,8 kilogram. Uit het overzicht blijkt verder dat de totale veestapel 58.600.000 dieren beliep. Schiphol: Veel te technisch om te publiceren... AMSTERDAM De directie van Schiphol is niet bereid het geluids- hinderrapport. dat op verzoek van de luchthaven door het akoestisch buerau Peutz werd uitgebracht, vrij 1 te geven. Volgens de directie is het rapport indertijd voor intern gebruik opge steld. (Veel ervan is onlangs uitge lekt - Red.) Omdat het nogal tech nisch is. vreest de directie verkeerde conclusies. Daarom zal zij zelf een uittreksel maken Wanneer dat gebeurt, is nog niet bekend. (an onze sociaal-economische redactie) We zullen moeten voorkomen, zo vervolgde hij, dat de werknemers al tijd maar weer het slachtoffer kun nen worden van wat anderen over hen beslissen zonder dat zij zelf er maar over kunnen meepraten. De CNV-voorzitter noemde het een schreeuwend onrecht, wat honderden werknemers ook in 1967 bij Van Heyst in Den Haag nog heeft kunnen overkomen. Het gesprek met de werkgevers blijkt tot nog toe alleen vruchtdra gend zolang het gaat om verzachting van de gevolgen. Over radicale veran deringen in de verhoudingen valt ei genlijk nauwelijks te praten. Deze veranderingen zullen er volgens de heer Van Eibergen echter toch moe ten komen. Steeds meer bedrijven worden in grote en zeer grote onder nemingen geconcentreerd en de groep van machthebbers wordt voortdurend kleiner. Deze samenballing van macht trekt de verhoudingen steeds schever en brengt de democratie bin nen onze samenleving nog mee rin De CNV-voorzitter noemde het ge lukkig, dat ook in politieke partijen het besef veld wint. dat er radicale veranderingen nodig zijn. IN OPSTAND „Wanneer wij nog durven praten over christelijke rechtvaardigheid dan moeten we heftie in opstand ko men tegen wantoestanden, die nog overal bestaan: er zijn nog landen waar duizenden mensen van ellende op straat sterven, in ons land moeten honderden werkloze gezinnen met minder dan ƒ100 per week rondko men, mensen die 40 of 50 jaar hard hebben gewerkt worden na hun 65ste jaar met nauwelijks meer dan de ka le AOW-uitkering naar huis gestuurd, tienduizenden gezinnen le ven nog ln onwaardige krotten en er is nog een groot tekort aan verpleeg inrichtingen voor ernstig gehandicap ten", aldus de heer Van Eibergen. Ontzeggingen voor officieren Jacob Verolme ROTTERDAM De inspecteur bij de Raad voor de Scheepvaart heeft voorgesteld de vier bemanningsleden van de in januari vergane ertstanker Jacob Verolme de resp. bevoegdhe den te ontzeggen wegens onvoldoen de toezicht op reparatiewerkzaam heden aan pijpleidingen op het dek waarbij gebruik wordt gemaakt van lasapparatuur. Voor kapitein W. K. betekent dit een ontzegging van zes maanden, voor eerste stuurman I. S. drie maan den en voor hoofdwerktuigkundige W. A. A. en tweede werktuigkundige G. J. V., elk negen maanden, aange zien zij het meest aansprakelijk wa- Eénblad voorr.k. en protestantse officieren (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De besprekingen over een nauwere samenwerking tus sen de Algemene rooms-katholieke of ficieren vereniging en de Nationale christen officieren vereniging hebben geleid tot het gemeenschappelijk uit geven van een maandblad Centu- rio-Appèl waarvan thans het eer ste nummer is verschenen. „Beide hoofdbesturen r» aldus een door de voorzitters van ARKO en NCOV ondertekend voorwoord ach ten het niet langer verantwoord in een steeds kleiner wordende wereld en met een aan vele zijden in het defensief gedrongen christendom in gescheiden opmarsgroepen voor waarts te gaan. zonder van elkanders wedervaren veel „weet" te hebben.... Waar liefde, ook voor een verder nau wer optrekken van beide verenigin gen in de harten der leden woont, gebiedt de Here God zijn zegen!" In dit eerste gemeenschappelijke nummer zijn artikelen opgenomen on der meer van dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de Anti-revolutionaire partij, mr. G. A. A. M. Boot, voorzit ter van de Algemene rooms katholie ke ambten a ren vereniging, prof. dr. J. P. A. Mekkes, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Nederlandse eco nomische hogeschool in Rotterdam en mr. dr. B. de Gaay Fortman, lector in de economie aan de universiteit van Zambia in Lusaka. aan boord van de Jacob Verolme. Als gevolg hiervan kwam de vierde werk tuigkundige A. J. M. Sengers om het leven en moest de ertstanker worden afgeschreven. De kapitein zei ter zitting dat hij de voorschriften ten aanzien van een tanker niet geheel van toepassing achtte op de ertstanker, omdat deze, gezien de construtie, eerder op een gewoon schip leek. De raad zal over enkele weken uitspraak doen. Dit hebt u nog nóóit gegeten! Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- zorgvuldig spinazie. Die werd snel gaar vrieskast. Daar ligt die verbazend lekkere gekookt. Intussen maakten zij een apart spinazie a la crème! Voor u! Tafelklaar! romig sausje met exguise kruiden. Dat Alleen maar opwarmen. Niets toevoegen mengden zij door de spinazie. En teen proeven... verrassend! Niets! Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- keuken-vondst. Spinazie a la crème! Pak van 450 gram 1.45. Met proefbon 25 ct. reductie! UTRECHT Wat is astma en hoeveel Nederlanders lijden er aan, zijn vragen waarop nog steeds geen gedetailleerde ant woorden gegeven kunnen wor den. In ons land is de belangstel ling voor astma eigenlijk pas goed op gang gekomen toen de tbc-bestrijding minder aandacht ging vragen. Prof. dr. N. G. M. Orie, hoogleraar te Groningen noemt de astmabestrij- ding een nog onontgonnen gebied. De schattingen over het aantal lijders aan astmatische bronchitis in Neder land lopen uiteen van cent van de bevolking. die maar zelden last van de ziekte hebben, er zijn er ook die er ernstig door worden gehinderd. Prof. Orie zei dat 1 h 2 procent van de bevolking tot de ernstige gevallen kan worden gerekend en 15 25 pro cent tot de lichte. Daartussenin zit nog een groep van 4 a 6 procent, die een duidelijke afwijking heeft Direct gevolg van astma is ziekte verzuim (20 procent van het totaal), indirecte gevolgen zijn complicatie* waarmee astmapatiënten rekening moeten houden bij mist of griepepide mieën. Prof- °r'e zei dat het helpen van tot 25 pro- I astmapatiënten vergeleken kan wor den met het repareren van rijdende auto's. Toch kan men die hulp niet j De grote verschillen van de schat- meer een paar jaar uitstellen met ala tingen zijn het gevolg van een be- I argument dat men eerst moet zoeken grips verwar ring over wat men onder naar factoren die van invloed zijn op l astma moet verstaan. Er zijn mensen het ontstaan van astma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5