Breng meer variatie in de dienstplicht GEMEENTE ZIJN MET DE DAAD Revolutie in onderwijs door radio en tv Gezond gezin haakt in op discussie over pil Leids lyceum genoemd naar Visser t Hooft sKtsr, Dr. Ramsey: Paus presiderend bisschop Oegstgeest: 81, geen 23 Vijf voor de vrede Damp°breekt i VRIJDAG 29 SEPTEMBER 19é? Een ivoord voor vandaag Jezus gaat een synagoge binnen en wordt geconfronteerd met een mens met een verschrompelde hand. Natuurlijk zijn daar ook de Farizeëen. en Marcus schrijft: ,JZij letten op Hemof Hij hem op de sabbat genezen zou, om Hem te kunnen aan klagen" (Markus 3 13). Een typische menselijke eigenschap Kijken wat hij (of zij) doet! Om hem (of haar) daaraan te beoordelen. Er zijn in de loop der eeuwen heel wat mensen op deze wijze over ,,de tong gegaan. En heel wat mensen hebben zwaar geleden on der de roddelpraatjes, die over hen werden uitgestrooid. Jezus weet precies wat de Farizeëen denken en Hij wil met hen een debat Is het geoorloofd. De Farizeëen ontwijken het, zoals alle roddelaars het debat ontwijken. Zij zwijgen. Maar zij zullen hem de doodsteek geven. Voor Jezus betekent dat, dat zij met de Herodianen overleg plegen om Hem om te brengen. Het lijkt allemaal zo onschul dig Zij letten op Hem, maar het zal eindigen met de dood. Wij lezen vanavond Psalm 80 vers 1 tot 20. JONGEREN RICHTEN PETITIONNEMENT TOT STATEN GENERAAL EN REGERING (Van onze kerkredactie) DEN HAAG „Wij jongeren willen een stoot geven tot politieke omkering. Wij willen het wereldbelang, mede als voorwaarde voor het eigenbelang als nieuwe politieke maatstaf gehanteerd zien." Zo luidt de derde alinea uit een petitionnement dat in dc komende maanden aan vele jongeren en ouderen ter ondertekening zal worden voorgelegd. Het is gericht aan de regering en het parlement en bedoeld als een bedrage om te komen tot vrede in de wereld. Voorlopig zjjn 150.000 formulieren gedrukt die ieder een ruim aantal handtekeningen kunnen bevatten. Middelburgse comité Jeugd en Oecu mene. overal gesprekken hebben en de mensen hun oordeel vragen om dan in Amsterdam rapport van zijn bevindingen uit te brengen aan het organiserend comité van de vre- desweek. Ook buiten de Nederlandse grenzen trekt het plan om een interkerkelijke vredesweek te organiseren de aan dacht. Zo ontving het comité uit Boe dapest van een Nederlandse predi kant het verzoek om een vredeskrant te mogen ontvangen. Universiteit èn volk (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het duurt niet lang meer of in het universitaire on derwijs zal zich een revolutie hebben voltrokken. Radio, tv, film, dia, video tapes en bandrecorders zuilen dan de vertrouwde werktuigen van het onderwijs zijn. Zij zullen als zelfstan dige middelen voor onderwijs en instructie worden gehanteerd. Met •cbriftelijke begeleiding zullen ze ech ter het traditionele onderwijs ook kunnen aanvaarden. Tegen deze achtergrond kan men het congres „De universiteit de lucht in" zien dat vandaag in Amsterdam is gehouden, het eerste op dit gebied In ons land. De heer G. Noordhoff. bekend van zijn populair-wetenschappelijke ru briek via de NCRV-televisie. schetste de vlucht die deze media bij het Britse hoger onderwijs hebben geno men. Men speelt daar al met de gedachte van een eigen Ether-universiteit, geeft allerlei aanvullende cursussen voor wetenschapsmensen en anderen. In universiteiten (gesloten syste-zm) zijn de media vertrouwde verschij ningen; uitwisseling van tele visiecolleges komt vrij frequent voor. In Frankrijk, zo schetste een andere spreker (M. Fauquet), is een soort gelijke ontwikkeling waar te nemen. Aarzelend In alle Nederlandse universiteiten zijn installaties voor een gesloten net aanwezig. Maar het gebruik is nog niet algemeen en ook verschillend. Met name de medische, de natuurwe tenschappelijke en de sociale facul teit benutten het gesloten net (prof. dr. L. van Gelder). Hoe moeten de media gebruikt wor den? vroeg drs. W. de Vogel zich af. Door afwisseling in het gebruik moet men de aandacht vast zien te houden. De „bioscoopsituatie" moet worden nagestreefd: soort hypnose omdat de kijker zozeer is betrokken bij het ge beuren op het witte doek. dat hij er zich mee identificeert en ook opti maal opneemt. Weloverwogen en deskundige dose ring zijn echter nodig om een zo boei end mogelijke presentatie te be werkstelligen. Goed gebruik garan deert hoger studierendement; wel licht verkorting van studietijd. Grote behoefte Dit stuk begint met de opmerking dat vrede en welzijn voor heel de wereld de voorwaarde zijn geworden voor vrede en welzijn van ieder I persoonlijk. „De honger van de een I bedreigt de welvaart van de ander, I de welvaart van de een roept de honger van de ander op." j Volgens dit sterk politieke stuk moet de eenheid van de wereld het uitgangspunt zijn van een nieuwe po- j litiek. Daarom moeten „onze vre- deswapens" ontwikkeld worden. De kritiek van de opstellers van dit j petitionnement is, dat onze tech nische ruimtevaart bedreven wordt met politiek provincialisme. „Terwijl het lot van allen is verbonden tot één wereldlot, vecht de bestaande orde van nationalistische staten om be houd". Daarom zeggen deze jongeren dat zij een politieke omkering willen. Wereldbelang moet het uitgangspunt worden van de politiek. Een ander aspect is het gebruik van de omroepmedia radio en tv voor algemene (volks)onderwijsdoeleinden. De behoefte is groot genoeg, aldus de heer H. Schaafsma. Universiteiten j*et, s "k,is ,n eer®l.e 1 dienen ilrh hlervor nlei f. .n.,i i dertekmd door zeventien mensen, die Jongeren dienen zich hiervoor niet te goed te achten en moeten ook breken met het vooroordeel dat wetenschappe lijke kennis niet overdraagbaar zou zijn op leken. Eveneens in dit verband vergt de voorbereiding specialisten (eigen insti tuten?). In beginsel kan aan radio- en tv-scholen gedacht worden, die geenszins verbannen mogen worden naar ongunstige tijden. niet allen tot de jongeren gerekend kunnen worden. De Sjaloomgroep is ruimschoots vertegenwoordigd door namen als Henk Biersteker, Piet Reckman en Harry A. van Wijnen. Ook ds. H. Scheeper van de Oecume nische Jeugdraad behoort tot de on dertekenaars en hij zal de actie lei den om zoveel mogelijk handtekenin gen te verzamelen. Maar een man als dr. C. P. van (Van een onzer redacteuren) de band- lp dg tweede .plaats, komt de vraag aan bod met hoeveel kinderen en hoevee! bevrediging men die hu welijksruimte het innigste en rijkst vult. Dank zij de voorbehoedmidde len is dat geen tegenstelling meer". In „Gezond Gezin" is verder een redactiegesprek gepubliceerd over de vraag of en hoe voorlichting over voorbehoedmiddelen in een mo derne christelijke opvoeding moet worden opgenomen. welling iiiugcujn DEN HAAG Gezond Gezin, het maandblad van de Protestantse stich ting ter bevordering van verant woorde gezinsvorming, is in het zo juist verschenen september-nummer vrij diep ingegaan op godsdienstige bezwaren tegen het gebruik van voor behoedmiddelen in het algemeen en de pil in het bijzonder. Aanleiding tot de publikatie vond Gezond Gezin in een aantal van de ingezonden brieven, die wij plaatsten in onze rubriek „Alles goed en wel" onder de motto's „Geen pil" en „Wel pil". De tegenstanders van het ge bruik van de pil haalden in hun be toog diverse bijbelteksten aan. De titel van het artikel in Gezond Gezin (Zij die bidden hebben de pil niet nodig) is aan een van de brieven ontleend. Het blad wijst deze uitspraak als hooghartig af. „Het is alsof men degenen die de pil wel gebruiken ervan verdenkt ten onrech te te bidden. Laten we liever bidden i voor een goed gebruik van de pil". Verder: „Laat men beseffen dat christenen die de pil verwelkomen, dat niet doen uit een zucht naar zo I weinig mogelijk kinderen of zoveel Andel, geboren in 1916, sinds 1961 secretaris voor de Raad van kerk en samenleving van de Hervormde Kerk, kan moeilijk nog tot de „wij. jongeren" gerekend worden. Piet Reckman gaf dan ook grif toe dat het woord jongeren genomen moet wor den met een korreltje zout. Het is zelfs niet de bedoeling dit petitionne ment ter ondertekening alleen aan de jongeren voor te leggen. Wel is het initiatief ontstaan uit de kring van de jongeren. Maar al spoedig zijn er ook ouderen bij betrokken. De onder tekenaars hebben hun naam gegeven op geheel eigen verantwoordelijk heid. Kerken Toch werd deze actie die als motto meegekregen heeft „Vijf voor de vre de" gisteren gelanceerd op een persconferentie van het Interkerke lijk Vredesberaad, als één van de ac ties die voortgevloeid zijn uit het plan om jaarlijks als kerken een „Week voor de vrede" te organiseren. Vijf specifieke dingen worden in dit petitionnement gevraagd aan de regering en het parlement. De onder tekenaars willen onder meer dat er naast de dienstplicht een mogelijk heid komt om een andere vorm van dienen te kiezen dan de huidige in de militaire dienst. Als voorbeelden wor den genoemd een soort burgerdienst en het twee jaar werken in een ont wikkelingsland. (Zie voor letterlijke tekst kader op deze pagina.) Inmiddels komen de plaatselijke en provinciale acties voor de vredesweek goed op gang. He ziet er naar uit dat de gehele oplaag van de vredeskrant half miljoen exemplaren nog in de komende week zal zijn uitgeput. Van de 5.000 documentatiemappen, die ten behoeve van gesprekskringen gedrukt zijn, zijn er nu 4.000 de deur uit en nog iedere dag komen er bestellingen binnen. Wandelmars In vrijwel alle grote steden van Friesland zullen bijeenkomsten wor den belegd in de vorm van teach-ins en forumgesprekken. Vanuit Middel burg zal de 23-jarige Piet Geelhoed uit Kamperland in zijn eentje een 1 wandeltocht beginnen via Eindhoven. J Nijmegen Apeldoorn en Utrecht naar Amsterdam. In alle plaatsen hoopt hij contacten te leggen. Hij wil, geruggesteund door het i Was het wijs veken zullen dui- peti- tionnement ter ondertekening voor gelegd krijgen, waarin een aantal concrete vragen aan regering en parlement. Dit petitionnement werd gisteren openbaar gemaakt op een perscon ferentie van het Interkerkelijk Vredesberaad, dat de interkerkelijke vredesweek organiseert. We vragen; was dat wijs? Op de gereformeerde synode is en kele weken geleden stevige kritiek geuit op de Vredeskrant die al ver schenen is. Met enige dankbaarheid werd vastgesteld, dat de kerken ge lukkig niet verantwoordelijk ge steld konden worden voor de in houd. Het is de vraag, of zij gelukkiger zijn met dit stuk. In ieder geval heb ben twee van de initiatiefnemers reeds geweigerd om het stuk te on dertekenen: de ene uit vrees dat de „achterban" er niet gelukkig mee zou zijn, de andere omdat het stuk niet radicaal genoeg is. Tegen het petitionnement als zo danig hebben wij geen enkel bezwaar. We juichen het zelfs toe. want nu kan blijken hoe sterk deze gedachten leven onder ons volk. Ieder heeft ook de vrijheid zijn hand tekening te weigeren. Maar was het wijs om een dergelijk stuk te lanceren op een persconfe rentie van het Interkerkelijk Vredes beraad? Als u voor een dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? „Eén wereldkerk is mo ogelijk' nee: het het (Van een onzer redacteuren) LEIDEN De uitbreiding en verbouwing van het Chris telijk lyceum aan de Kager- straat is bijna voltooid. De vernieuwde school zal voortaan de naam dragen van dr. W. A. Visser 't Hooft, tot voor kort secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Het „Chr. Lyceum dr. W. A. Visser 't Hooft" zat op maandag 23 oktober officieel door zi'n naamgever in ge bruik worden gesteld. (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST Het aantal zen dingsarbeider». uitgezonden door de hervormde zending, bedraagt thans M. Onder hen zijn 3? theologen, 21 artsen. 7 verpleegsters. Twaalf men- ten. die nu nog in opleiding zijn. zullen daar binnenkort aan worden toegevoegd. Dit staat l« lezen op de najaars- zendingsfolder. die Oegstgeest bin nenkort weer gaat verspreiden. In ons artikel naar aanleiding van het jaarverslag van de hervormde zending tin de krant van woensdag) achreven wij abusievelijk, dat he', aantal hervormde zendingsmedcwe'r- kers 23 bedraagt. Dit cijfer heeft al leen betrekking op Indonesië. Het is ook alleen voor Indonesië, dat Oegst- geeat een verdubbeling van het aan tal werkers voorbereidt. een rijke, innige band vrouw. Het gaat in de eerste plaats om die door God geleg- Minder meisjes bij nijverheidsonderwijs DEN HAAG In het schooljaar 19661967 waren er 1581 scholen en cursussen van het nijverheidsonder wijs met in totaal 534.000 leerlingen, een aantal dat 5000 hoger ligt dan in het voorgaande jaar. Het aantal mannelijke leerlingen steeg met 6800 tot 308.000 en het aan tal vrouweliike daalde met bijna dui zend tot 226.000. Het petitionnement bevat na een inleiding van drie alinea's vijf concrete vragen aan de regering en het parlement: 1. In de Nederlandse politiek duidelijk tot uitdrukking te laten komen, dat in deze tijd vrede en ontwapening een minstens even belangrijk aspect van de veiligheid zijn geworden als de bewapening; niet de NAVO, maar de vrede dient hoeksteen te zijn van onze buitenlandse politiek. 2. Een alternatieve dienstplicht in te voeren, waarbij iedereen naar eigen geweten een persoonlijke keuze kan maken uit verschillende mogelijkheden zoals de bestaande militaire dienst, het in dienst gaan voor politietippen van de Verenigde Naties, het voor twee jaar gaan werken in een ontwikkelingsland, en een burgerdienst in eigen land. 3. Een onafhankelijke opstelling van de Nederlandse delegatie op de eerstkomende wereldhandels- en -ontwikkelingsconferentie te New Delhi, zodat zij zich niet bij voorbaat inschakelt in het kamp van de rijke landen, en zij een eigen, constructieve bijdrage kan leveren tot de noodzakelijke, sociale en economische structuurhervormingen, zowel in de ontwikkelingslanden zelf als in de verhouding tussen rijke en arme landen. 4 De Nederlandse politiek te richten op een versterking van de Ver enigde Naties als instelling en van haar primaire verantwoordelijk heden: de organisatie van de vrede, de overwinning van de groeiende Noord-Zuid-tegenstelling, de beëindiging van alle vormen van kolonialisme en rassendiscriminatie, de erkenning van de fundamen tele mensenrechten. 5. Steun te geven aan het streven van Oe Thant naar onvoorwaardelijke beëindiging van de bombardementen op Noord-Vietnam teneinde aldus de mogelijkheid te scheppen om door onderhandelingen te komen tot een politieke oplossing van de kwestie-Vietnam. (Van onze kerkredactie) SEATTLE (VS)/LONDEN Dr. Arthur M. Ramsey, de aartsbisschop van Canterbury, rekent met de vereniging van de ganse christenheid in één kerk, waarbij de paus mogelijk als presiderend bisschop zal fungeren. Deze toekomstige wereldkerk zal gekarakterlsteerd zijn door een gro te verscheidenheid van vormen en door een geringe centrale controle. Er zullen geen elkaar bestrijdende denominaties meer bestaan. Daar entegen zullen de nationale kerken onafhankelijk zijn. Tegenover de grote verscheidenheid in zeden en vormen zal overeenstemming staan in de fundamentele leerstukken. Dr. Ramsey is op het ogenblik in Seattle, waar hij de jaarlijkse con ventie van de Protestantse Episco pale Kerk in de Verenigde Staten bijwoont. Zijn visie op de toekom stige wereldkerk gaf hij op een pers conferentie. Woordelijk zei het hoofd van de (Van een onzer verslaggeefsters) LjTRECHT Op de zestiende bonds dag van de hervormd-gereformeerde vrouwenverenigingen, die gisteren in het Utrechtse NV-huis werd gehouden viel het hoofdaccent op het gemeente zijn met de daad. Verschillende sprekers op het gebied van zending, evangelisatie, het gesprek met Israël, maatschappelijk werk en diaconie lichtten dit toe. „Inwendige zending (evangelisatie - red.) is niet de opdracht van een bepaalde organisatie, maar voor de hele gemeente. Christus zegt; gij zijt het zout der aarde en het licht der wereld," zei ds. B. J. Wiegeraad, predikant-directeur van de her vormde inwendige zending in zijn indringende toespraak. „Juist in deze tijd van onkerkelijkheid komt deze opdracht op ons af. Vroeger was er sprake van onkerksheid. In 1870 was er een half procent van de Nederlandse bevolking, die niet bij een <erk was aangesloten. In 1960 was dat 18.4 pro cent. Wij zien het in de nieuwbouw van onze eigen dorpen en plaatsen en in onze eigen fami lie. Wij mogen ons wel afvragen of wij als gemeen teleden deden wat we moesten. Hebben wij er ons niet dikwijls te makkelijk bij neergelegd als men zich van de kerk afkeerde? Het kon wel eens zijn. dat met de onkerkelijkheid God ons uitdaagt. Waar zijn de mensen, die met ontfer ming zijn bewogen, die een boodschap hebben voor de wereld?" De inwendige zending heeft twee kanten: ar beid met het woord en met de daad (helpen waar het nodig is). Herv.-gerei, vrouwen in Utrecht bijeen Ds. H. Harkema, director van de Gereformeerde Zendingabond benadrukte, dat kerk en zending bij elkaar horen. Er is dankbaarheid voor de steeds toenemende bijdragen en het gestalte krij gen van de zending. Hij vertelde iets, dat hem was opgevallen en dal hem eigenlijk bevreemdde Bij de opening van een nieuwe kerk werd er gecollecteerd voor de eigen kerk... maar wie dacht aan al die anderen daarbuiten? Ds. L. Trouwborst vroeg zich af wat de gemeen te kan doen voor Israël. Israël was de oudste zoon, met de anderen naast hem. De oudste zoon is uit het gezin gegaan, maar het gezin blijft van hem houden. Daarom kan een christen geen an ti-semiet. geen jodenhater zijn. Mejuffrouw Verduin toonde tal van verbin dingslijnen van de gemeente naar het maatschap pelijk werk en omgekeerd. De verschillende voor beelden hoe de maatschappelijk werker en de vrijwilliger samen kunnen werken zullen gister middag nog w-el het meeste hebben aangesproken. De heer N. Donselaar gaf bevestigend antwoord op de vraag of de diaconie nog wel geld nodig heeft. Hij meende zelfs meer dan vroeger; onder andere voor het maatschappelijk werk, de ge zinsverzorging, de zorg voor chronisch zieken en de internationale hulpverlening. Ds. C. den Boer uit Zeist hield in de morgenu ren een referaat over „Gemeente zijn naar het Woord." Daarna werd een groet overgebracht via de bandrecorder van de Toradja Vrouwenbond. De hervormd-gereformeerde vrouwenverenigin gen zullen in gebed en met gaven meeleven met deze bond, die verleden jaar is opgericht om alls Toradjaverenigingen samen te bundelen. Voor de Toradja Vrouwenbond brachten de ruim achthonderd aanwezigen gisteren ruim ne genhonderd gulden bijeen en verschillende vereni gingen deden toezeggingen om geld te zullen gire ren. De collecte voor de bondskas bracht ruim twaalfhonderd gulden op. anglicaanse wereldgemeenschap: „Ik geloof niet, dat de ganse christen heid de paus zal accepteren als on feilbaar in de vastlegging van geloof en zede. Maar ik geloof wel, dat de christenheid als geheel de paus zou kunnen erkennen als presiderend bisschop onder de bisschoppen van de wereld." De verklaring van de aartsbisschop heeft in Engeland beroering gewekt, met name by de vrye kerken. De voorzitter van de Britse raad van vrije kerken, de baptistenpredikant Hubert Janisch, noemde de uitlating van dr. Ramsey „op dit ogenblik zeer ongelukkig", gezien de bespre kingen, die de anglicanen en de vrije kerken in Engeland voeren, oni tol meer eenheid te komen. Dit is nu juist de koers, die ieder in de vrije kerken (zoals de baptis ten, congregationalisten, methodis ten en presbyterianen) vreest, aldus ds. Janisch. Overigens wijst men er in Lon- dense kerkelijke kringen op, dat de gedachten van dr. Ramsey niet nieuw zijn. Indirect zijn ze al te vinden in de „oproep aan alle christelijke volkeren", die de eerste Lambeth- conferentie in 1920 deed uitgaan. Computer gebruikt hij berekening \an studietoelagen DEN HAAG Van 61094 van de rond 84000 aanvragen voor een rijks studietoelage zijn thans de financiële gegevens machinaal berekend. Van ruim 54000 aanvragen werden verder ook de studiegegevens bekend, zodat voor dit aantal aanvragen kennisge vingen konden worden vervaardigd. Bij de eerste 7000 kennisgevingen kwamen fouten voor. Het is dit jaar voor het eerst dat I bij de behandeling van de aanvragen voor rijksstudietoelagen een compu- I ter werd gebruikt. Dr. L. Vlijm heeft ambt aanvaard AMSTERDAM Aan de Vrije Uni- j versiteit te Amsterdam heeft dr. L. Vlijm, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en na- tuurwetenschappen om onderwijs te geven in de dierkunde, in het bijzon der de dieroecologie en de medische propedeuse, vanmiddag zijn ambt aan vaard met een rede, getiteld: De na tuur in evenwicht? De nieuwe hoogleraar betoogde, dat het vraagstuk van het evenwicht in de natuur de laatste jaren vooral wordt behandeld vanuit de aantallen van dieren. Regelmechanismen voor deze aantallen zijn vooral voedsel en vijan- Deze mechanismen worden, aan de hand van nieuwe literatuur, bespro ken met betrekking tot hun belang voor het evenwicht binnen de voedsel- niveaus. zoals de planten, planteneters en vleeseters. Enige mogelijkheden van een andere aanpak dan de thans gebruikte gaf prof Vlijm eveneens aan. De hoogleraar, die 41 jaar oud is. Is vanaf 1951 aan de Vrije Universiteit verbonden. ,Kerk en Wereld' over toekomst DRIEBERGEN „Kerk en We reld" viert zaterdag 18 november zijn 22e dies in het teken van de toe komst, dit mede door de deelname van Kerk en Wereld aan de werk groep 2000. Twee Leidse hoogleraren, prof. dr. C. A. van Peursen en prof. dr. P. J. Tung, zullen het thema respectievelijk van de wijsgerige en van de me dische kant benaderen, 's Middags zal dr. A. Th. van Leeuwen commentaar leveren op de gehouden redevoerin gen. Ds. Reinders naar Midden-Java BAARN Ds. W. H. M. Reinders is door de gereformeerde zending aan de Javaanse en Chinese kerken op Midden-Java voorgedragen ter benoe ming tot kadervormingspredikant onder de agrariërs. Ds. Reinders is sinds 1961 missio nair predikant in Suriname voor de zending onder de Javanen uitgaande van de Evangelische Broedergemeen te. Daarvoor was hij gereformeerd predikant in Hijken (Dr.) Op het ogenblik is hij met verlof in on» land. Hij keert niet meer naar Surina me terug. NED. HERV. KERK Beroepen te Exloërmond (Dr. toez. J. J Winckel te Foudgum, ca. 'Fr.); te Stedum (Gr.) toez.: C. v. d. Leeden te Elim (Dr.). Aangenomen naar IJsselstein (U.) (vac. E .R. Damsté); Ji Vos te Rijssen (O.), die bedankte voor Oudewater; naar Wolsum en Westhem (Fr.): jhr. C. van Eysinga te Oppenhuizen, c. a. (Fr.): naar Leens-Warfhuizen (Gr): mej. F. A. W. van 't Land te Parijs. GEREF. KERKEN Examens: kand. J. van der Brink te Groningen, beroepen te Tuindorp-Oost- zaan, slaagde a.h. zendingsseminarie te Baarn voor het zendingsexamen: aan de theologische hogeschool te Kampen slaagde voor het kand. ex.: F. W. Fx>k- kema te Groningen en A. Hekman te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-zuid: D. Hak kenberg te Dordrecht en W. C. Lamain te Grand Rapids (Mich.-U.S.A.). Bedankt voor Middelharnis: G. Schipaanboord te Apeldoorn. UNIE v. BAPT. GEM. Beroepen te Zwolle: M. Cohen te Alphen a. d. Rijn. HET WEER l\ EUROPA Kopenhagen Londen Amsterdam Ztirich Genève Locarno Wenen weer max.temp. gisteren •ui geh. bew. J h. bew. h. bew. l zw. bew. zw. bew. h bew. 24 23 mÜt BS Reh. bew M mist •J I. bew. geh. bew. as

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2