BENDER Veertig tuinders naar veiling Leiden Flauwgevallen paard - een flauw geval Huldigingscomité voor dokter H. Bakema GESLAAGDE SHOW '67 Na 2xtanken bij ARAL een decoratieve Sterrenbeeld-tegel van echt Delfts Blauw GRATIS! RAMMEN STIEREN KREEFTEN LEEUWEN VISSEN WATERMANNEN ENZ OPGELET! Veel waarderende woorden en geschenken voor mej. Smit DAMESBEURS Bruid in de houdgreep NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 198T MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnenl deskundig in klank LEIDEN Vanmorgen heeft de 21-jarige L. Honsbeek zijn bruid de 20-jarige R. Selier, voor het leven ,in de houdgreep" genomen. De bruidegom is een zeer actief lid van de judovereniging „De Eendracht". Dat blijkt ook uit de erehaag op de foto. Foto Van der Horst Sluiting veiling l eur LEIDSCHENDAM Nu de coöperatie- e tuinbouwveiling „Veur en omstreken' op het punt staat definitief te sluiten, is gisteren een bespreking gehouden door een grote groep leden van de veiling met het bestuur van de Coöperatieve groenten, fruit en bloemenveilingver enigingen Leiden. Na een uiteenzetting door de voorzitter van de Leidse veiling zijn ruim 40 personen als aanvoerders van de veiling ingeschreven. Reeds 12' tuinders uit Leidschendam kozen drie jaar geleden deze veiling als afzetorgaan. LEIDEN Had Frangoise Sagan dat paard met de pauze op stal ge zet en een lange éénakter geschre ven, dan had het helemaal nog wel gegaan. Nu moest het beestje nog een bedrijf doordraven en „Het flauwgevallen paard" werd een flauw geval. De oude adellijke familie Ches terfield woont ergens, overgeleverd aan de traditie, verveeld, doel-loos, elkaar bestokend met cynische uitvallen. Dochiter Priscilla brengt uit Parijs een vriend mee, Hubert met wie ze wil gaan trouwen. Het is hem ech ter alleen om het geld te doen en met zijn verloofde Caralie, die hij uitgeeft voor zijn zuster, die moet trouwen met de broer van Priscilla. heeft hij een plan de campagne op gemaakt. Een maal getrouwd zullen ze gaan scheiden en zij zullen het geld hebben. Doch ziet, vader Henry-James en Caralie worden in eikaars armen gedreven en van het hele plan komt niets terecht. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Als de schrijfster zich ook aan deze regel had gehouden was het al lemaal niet zo erg geweest. Nu kwam er een onbenullig verhaaltje voor een vrouwen blad (met moraal) uit de bus, opgepept met een mengsel van seks en de goedkoopste filo sofie en psyhologie, die zich denken laten. Gauw vergeten! is het beste advies. De Nederlandse Comedie bracht het stuk voor K. en O. in een sterke bezetting, maar noch voor Mary Dresselhuys. Guus Oster en Jules Croiset, viel er veel eer te behalen. Deze rol lag Mary Dresselhuys ook niet zo erg. Ze spreekt dan on genuanceerd en spreekt met een ons irriterende, aflopende, geknepen huilstem. Petra Laseur vonden we de beste, mede door haar spel werd^ in het saaie tweede bedrijf een scène tus sen haar en Guus Oster het beste wat we gisteravond zagen. Doordat Fons Rademakers de rol vam broer Antony als kluchtrol had geregisseerd viel het spel van Rudolf Lucieer uit de toon, hoe voorstreffelijik volgehouden de rol ook was. Deze avond bewees, dat een stuk met geen enkele kwaliteit niet al tijd te redden is dom: spelers met veel kwaliteit. A. C. BOUWMAN LEIDERDORP Op 1 november zal het 25 jaar geleden zijn, dat dok ter H. Bakema, ridder in de Orde van Oranje Nassau, als huisarts naar Leiderdorp kwam, aanvankelijk op verzoek van wijlen dokter G. A. de Bruyn, als diens assistent. Na een jaar associeerden beide artsen zich. Op 18 mei 1917 werd dokter Ba kema in Emmen geboren als oe derde van de vijf zonen in een on derwijzersgezin. De naam Bakema is voor vele Leidenaren een goede bekende, daar wijlen de heer G. Bakema jarenlang hoofd van de Geref. lagere school aan de Stad houderslaan is geweest. Dokter Bakema bezocht het Sted. Gymna sium in Leiden, en na z'n eindexa men in 1936 ging hij medicijnen studeren aan de Leidse universiteit Op 16 juni 1942 behaalde hij z'n bul. In het voorjaar van 1948 werd hij opgeroepen als soldaat, en i.v.m. de oorlogssituatie in het voormalige Ned. Indië vertrok hij in septem ber van dat jaar als officier van ge zondheid naar Indië waar hij deel nam aan de tweede politionele ac tie. Voor bewezen diensten ontving hij in 1951 een koninklijke onder scheiding en werd hy ridder in de orde van Oranje Nassau, een huldi ging waaraan toen geen publiciteit is gegeven. Dit is tekenend voor dokter Ba kema. want ook nu zou hij deze mijlpaal het liefst onopgemerKc voorbij hebben willen laten gaan. Zijn patiëntenkring heeft er anders over gedacht, en een comité ge vormd, met de bedoeling hem op 4 november in de grote zaal van de Scheppingskerk een receptie en een passend geschenk als blijk van waardering aan te bieden. De patiënten die mee willen doen kunnen hun gift geven aan de col lectant die hen zal bezoeken, of overschrijven op postrekening 28 40 23 van de Raffaisenbank Lei derdorp onder motto jubileum dok ter Bakema. Het comité wordit gevormd door W. D. C. v. d. Wijngaard, voorz.; mevr. J. Rooda-Rietveld, secr.; A. de Bruyne; W. D. Delfos; mevr. W. Kruidwenier, penn.; dokter G. A. van Hemert-v. d. Luit; L. v. d. Hoo- gen; mej. A. M. J. Lieverse; mevr. C. Overdevest-van Leeuwen; P. v. d. Poel; ir. R. Poels; mevr. J. G. Vos-van Nifterik. LEIDERDORP In verband met het Drie-Octoberfeest in Leiden zal de maandelijkse U.V.V.-be j aarden - middag dinsdag niet doorgaan. De eerstvolgende sociëteitsmiddag zal worden gehouden op dinsdag 7 no vember om 2.30 uur in gebouw Irene LEIDERDORP Pe maandag avond door mevrouw Gallas ge opende middenstandsshow in het dorpshuis heeft tot en met gister avond bijzonder veel belangstelling getrokken. Het hoogtepunt van de sluitingsavond was een verloting, waarbij de nummers van de toe gangsbewijzen geluk konden bren gen. De hoofdprijs ging naar me- vrouw Biesot uit de Ericalaan, die van iedere standhouder een cadeau kreeg. Als grote prijs koos zij een haardroger-op-standaard, die haar namens de standhouders door de exotische geklede Carmen werd overhandigd. DEELNEMENDE ARAL STATIONS IN UW OMGEVING: Katwijk aan Zee: B. den Duik, Secr. Varkevisserstraat 160 adai iLeiden: A. P. J. van Ulden, Hoge Rijndijk90 krachtiger benzine Noordwijkerhout: W. J. M. Hogervorst, Maandagse Wetafing/ Vlekkeloze service 's-Gravendamschewea Een originele ARAL-verrassing waar u geen cent extra voor betaalt! 12 geweldig leuke tegels van echt Delfts Blauw, waarop speelse afbeeldingen de tekens van de Dierenriem symboliseren. Toepassingen? Legio: als onderzetter voor da glazen. Als opvallende wandversiering. Ingelegd in een bijzettafeltje of dienblad. Onder uw bloempotten. Als persoonlijk geschenkje aan vrienden, kennissen, verwanten en verloofden; En nog veel meer. U wilt ze hebben? Alle 12? Dat kan. Tank morgen minimaal 20 liter ARAL benzine. U ontvangt dan een waardebon. Even bewaren! De volgende keer tankt u wéér 20 liter bij een ARAL station, u levert de bon in en u krijgt uw tegel. Dit zijn de „regels van het spel" voor de hele serie van 12. Natuurlijk wilt u die compleet hebben. Begin direct met verzamelen, want deze actie is maar tijdelijk. De deelnemende ARAL stations herkent u aan de Afscheid als rectrix Stedelijk Gymnasium LEIDEN Onder grote belangstelling nam mejuffrouw dr. A. M. M. Smit gistermiddag tijdens een bijeenkomst in de aula afscheid als rectrix van het Stedelijk Gymnasium, aan welke school zij sinds september 1930 verbonden is geweest. Mejuffrouw Smit is benoemd tot gemeentelijk adviseur voor het openbaar voortgezet ondenvijs. Zij begon haar loop baan bij het gymnasium als tijdelijk leraresin 1953 werd zij conrectrix en in 1959 rectrix. De afscheidsbijeenkomst werd onder anderen bijgewoond door oud-burgemeester Van Kinschot en de opvolger van mejuffrouw Smit, drs. A. M. Coebergh van den Braak, die na de kerstvakantie zijn taak in Leiden zal beginnen. Tot dat tijdstip is conrector ir. G. A. Oosterholt met de leiding belast. u bent welkom vanaf 26 september Brandweer van Voorschoten landskampioen VOORSCHOTEN De vrijwillige brandweer heeft vorige week het landskampioenschap in de hoogste klasse behaald en dat werd voor Voorschoten een welgekozen gele genheid tot huldiging van de gehele brandweer en in het bijzonder van de wedstrijdsploeg met vier vrij willigers die al 12Vi jaar deeluit- maken van de Voorschotense brand weer. In „De Gouden Leeuw" speldde burgemeester L. de Kool de draag- medaille op. Hij las de oorkonde voor van drie leden, die hun kope ren feest vierden: de brandwacht Iste klasse J. J. Planje en de hoofd brandwachten Th. Oorschot en A. J. van der Peet. Oorkonde en me daille zijn beschikbaar gesteld door de Kon. Ned. Brandweervereniging en de Ned. Bond van Brandweer commandanten. Woorden van waardering en hulde sprak de burgemeester tot de wed- «trydploeg, die zich weer een jaar landskampioen mag noemen. Dat de •Voorschotense brandweer goed is, moesten zij helaas de laatste tijd te veel bewijzen. Voorschoten heeft veel last van grote branden. Ook commandant J. Lekkerkerker sprak de feesrtende brandweer toe. Ten slotte nam iedereen op voorhand „vuurwater" tot zich om de dorst te lessen. Zonnehuis-collecte in Voorschoten VOORSCHOTEN Van 2 tot 7 oktober wordt de jaarlijkse collecte gehouden voor Het Zonnehuis, de vereniging die christelijke verple ging beoogt van langdurig zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden en gezindten. Zij doet dit in de vier Zonnehuizen, gevestigd in Beekber gen, Doorn, Vlaardingen en Zuid- horn (Gr.). Er zijn plannen voor de oprichtling van een Zonnehuis in Am stelveen en een tweede in Doorn. Het streven van deze vereniging ontmoet overal grote waardering en de Zonnehuis-collecte verdient bij zondere aanbeveling. Burgerlijke stand van Voorschoten VOORSCHOTEN Geboren- Marjan dv M van der Hoeven en W Grootendorst; Hendricus A zv N Adema en M van Egmond; Ca roline J dv H M Roos en J F M van Betten; Ingrid Th. dv J Mugge en Th. Chr. Spel; Clemence M J dv R Seelen en P den Blaauwen; Renée A zv H J G Paalvast en C J E van Vliet; Anna M dv W A Driks en van A M Th Baijer; Adrianus C zv Z Verhard en H H J Verhoog. Ondertrouwd: W Tuk en H M Simons; J W Anker en M Bakker. Overleden: P W Vermin 77 jr; B J Funnekotter 67 jr; K F Mel- lenbergh 46 jr. Waarderende woorden en bloemen en geschenken gaven uiting aan de waardering, die in brede kring voor persoon en werk van mejuf frouw Smit wordt gekoesterd. Een blokfluitgroepje van de school en het fameuze Oudercabaret (dat speciaal voor dit afscheid geschre ven schetsjes opvoerde) luisterden de bijeenkomst op. Eerste spreker was wethouder S. Sannes, die bij afwezigheid van de burgemeester het woord voerde. Hij gaf een terugblik op de staat vam dienst vam mejuffrouw Smit en moemde als haar belangrijkste edgen schappen: voortreffelijke omgang met de leerlingen, organisatorische capaciteiten, het tot in die finesses op die hoogte zijm met de sohoolpro- blemataek ien het openstaan voor meningen vam anderen. Onder het rectoraat vam mejuffrouw Smit is het begrip „standenschool" boven dien verdwenen, constateerde de heer Sannes met instemming. Het heeft het gemeentebestuur verheugd, dat mejuffrouw Smit de moed heeft gehad zich voor genoem de nieuwe functie beschikbaar te stellen. Zij deed dlit op voorwaarde, dat er een goede opvolger voor haar zou worden gevonden; het gemeen tebestuur vertrouwt erop met d» benoeming van de heer Coebergh vam den Braak aam deze voorwaarde te hebben voldaan. Vertrouwelijk De rijksinspectrice voor het v.h.m.o., mejuffrouw dr H. vam der Vliet, deed bij hoge uitzondering een boekje open uit een vertrouwe lijk rapport en wel uit het rapport, dat in 1959 werd opgesteld over mejuffrouw Smirt toen het om de benoeming tot rectrix ging. In dat Leerlingen van het gymnasium bieden de scheidende rectrix, mejuffrouw dr. Smit, een tran sistorradio aan. Foto N. van der Horst rapport stond onder meer te lezen: mejuffrouw Smit heeft meer dam voldoende capaciteiten om een goed rectrix te zijn; zij weet goed te or ganiseren; zij is zeer gezien bij leer lingen, ouders en dooenten. Prof. dr. W. den Boer, president curator, zei onder meer, dat mejuf frouw Smit als vrouwelijke rector een unieke positie heeft bekleed. Wij hebben u altijd hogelijk gewaar deerd, aldus professor Den Boer. U heeft de kinderen nooit klein be zien maar u bent hen altijd tegemoet getreden als volwaardige leden van deze schoolgemeenschap. De presi dent-curator bood mejuffrouw Smit ten slotte een reisklokje aan. Als voorzitter van de oudervereni ging stelde mr. W. L. Renaud de scheidende rectrix een bijdrage voor een buitenlandse reis in het voor uitzicht. Namens de docenten en de vereniging „Vrienden vam het gym nasium" bood ir. G. A. Oosterholt mejuffrouw Smart een Louis-Seize- fauteudl aan. Extra editie DucoBedilema, pmaeses vam de schoolvereniging U.S.A., vertolk te de damk en waardering vam de leerlingen. Enige meisjes boden mejuffrouw Smit een transistor- radio aam alsmede zelf gemaakte cadeautjes. Rob Gallas sprak na mens hert schoolblad Socius (waar van ter gelegenheid van het af scheid een extra editie was ver schenen). U stond de vrije me ningsuiting nooit in de weg, aldus Rob. lm een uitvoerig dankwoord dele geerde mejuffrouw Smit veel van de haar toegezwaaide lof aan amderen omdait im het gymnasium het „wij samen" immers overheerst. Alle ge nodigden en leerlingen drukten ten slotte mejuffrouw Smit de hand ten afscheid; voor anderen bestaat daar toe zaterdagmiddag om half 4 ge legenheid, eveneens im de aula. Dr.J. Amesz lector in de biofysica LEIDEN Tot lector in de biofy- sica aan de Leidse universiteit is benoemd dr. J. Amesz. Na in Gouda, waar hij op 11 maart 1934 werd geboren, het gymnasium te hebben bezocht, studeerde dr. Ameszt van 1951 tot 1958 schei kunde'in Utrecht, waar hü in laatst genoemd jaar cum laude voor zyn doctoraal examen slaagde. Even eens cum laude promoveerde hij in 1964 in Leiden by prof. dr. L. N. M. Duysens op.een proefschrift ge titeld „Intracellular Reactions of Nieotinamidedinucleotide in Photo- synthetic Organisms". Dr. Amesz, die sinds 1958 werk zaam is op het laboratorium voor Biofysica van de Leidse Universi teit, verbleef in 1963 enkele weken op het Botanisch Instituut van de Universiteit van Milaan voor een onderzoek met prof. dr. G. Forti over fotosynthetische fosforylerir.g in vivo. Van begin vorig jaar tot april dit jaar verrichtte hij onder zoekingen op het Department of Plant Biology van de Carnegie In stitution of Washington te Stan ford in Californië. Van zijn hand zijn tal van publikaties verschenen. Mr. De Munk jubileerde LEIDEN Mr. H. M. de Munk, adjunct-directeur van de Onderlin- ge Waarborgmaatschappij Verzeke ringen van de LTB te Leiden vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum. Voorzitter G. H. v. d. Berg uit Poeldijk sprak hem hartelijk toe, waarna directeur W. H. M. van Om men hem een enveloppe met inhoud overhandigde. De huldiging werd be sloten met een receptie en een be sloten diner in restaurant Van der Heyden. EHBO-cursus voor jeugd in Voorhout VOORHOUT De plaatselyke EHBO-afdeling zal behalve voor vol wassenen ook weer voor de jeugd een EHBO-cursus organiseren. Be ginnelingen worden opgeleid voor het diploma A, degenen die daarvoor in 1966 zijn geslaagd voor het di ploma B. Belangstellenden kunnen ziich opgeven bij mevrouw Warmen- hoven, Mgr. Broerestraat, of by me vrouw Turnhout-Capel, Spoorlaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9