IN HOLLAND STAAT EEN HUIS Kans op volledige vrijheid voor de lonen in 1968 krant van FORMAAT Burgemeesters uitgesproken waren goed Ch-jongeren willen een christelijke federatie I ÖRAIFFEISENBANK Uit de Haagse hof geplukt DONDERDAG 28 SEPTEMBER 19«7 MINISTER ROOLVINK GEEN BEZWAAR STICHTING BESLIST OP 6 OKTOBER Koningin Juliana was gisteravond ere-gaste bij de gala-première de film „De getemde fegks" .(hoofdrollen Liz Taylor en Richard Burton) te Amsterdam. Rij haar aankomsi bij het theater werd de Koningin verwelkomd met bloemen, haar aangeboden door de negenjarige Wilma Smulders. Uitdaging se sinds kort ook onder binnenland se druk. Vooral fca C afgezette mi- nister-p.esident Kanellopoelos het stilzwijgen heeft verbroken. Het was al bekend, dat de betrek kingen tussen koning Konstantijn en de militaire leiders nog altijd ge spannen zijn en dat de vorst hen niet als „zijn regering" beschouwt. Het optreden van Kanellopoelos (die men moeilijk van linkse sympa thieën kan beschuldigen) ls een uitdaging aan de militairen die nu al meer dan vijf maanden Grieken land regeren. Niettemin biedt het hun ook de mo gelijkheid van een oplossing voor het politieke probleem waarvoor Griekenland zich al jaren geplaatst ziet. Dit vraagstuk dient zo spoedig mo gelijk weer een Griekse binnen landse aangelegenheid te worden, waarin anderen zich niet meer be hoeven te mengen. Dit blijkt ook de bedoeling van Ka nellopoelos. Tevens acht hij terug keer naar de toestand van voor de staatsgreep niet meer mogelijk. Dus moet er een overgangsperiode zijn, waarin de Grieken hun eigen «aken kunnen regelen nadat de be perkende maatregelen zijn opgehe ven. Dan is er ook geen behoefte meer aan brieven, zoals die van de Ne derlandse regering, waarin de aan dacht van de commissie voor de rechten van de mens (van de Raad van Europa) wordt gevraagd. Overigens valt op, dat België en Luxemburg Nederland niet steunen. Zij geven voorkeur aan rechtstreek se benadering van Athene. Zelfs de Belgische socialisten hebben niet op een klacht aangedrongen. ALEXANDRIA In Alexandria, In de Amerikaanse staat Virginia is de 26-jarige James Sullivan tot ne gentig jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens een serie inbraken. Hij had in totaal 800 gulden buitgemaakt. De openbare aanklager had de doodstraf geëist op grond van een wetsartikel dat het mogelijk maakt iemand tot de elektrische stoel te ver oordelen die na het invallen van de duisternis een inbraak pleegt. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft uitgangspunten voor het loonbeleid in 1968 op gesteld, die een volledige vrijheid voor de loononderhandelingen kunnen betekenen. De vakcentralen willen het mini mumloon koppelen aan de hoogste van de regeringsionen; De vakcentralen willen het mi nimumloon koppelen aan de hoogte van de regelingslonen; de werkge vers houden liever het gemiddelde aan van de stijging van het regelings loon en een stijging van de kosten van levensonderhoud. Ook is het nog de vraag of de minister het minimumloon per 1 januari dan wel per 1 juli wil vaststellen. Hoewel dit een zaak van het par lement gaat worden, verwacht het bedrijfsleven dat de minister eerst advies zal vragen. Anderzijds be schikt de regering reeds over een SER-advies inzake het minimum loon. Geen cijfer Vrijheid van loononderhandeling houdt in, dat de Stichting van de Arbeid geen minimaal of maximaal percentage voor loonsverhoging in 1968 zal noemen. Dit percentage moet per bedrijfstak vastgesteld wor den en kan twee, drie, vijf of mis schien in sommige gevallen zeyen procent bedragen. Het metaalbedrijf is in een lang lopend contract voor 1968 een loon kostenstijging van 5 procent over eengekomen, waaruit ook de stijging van de sociale premies gefinancierd moeten worden. Bovendien zal in de metaal nog twee procent extra wor den betaald, indien de prijzen met tenminste drie procent mochten stijgen. De textielindustrie kwam reeds een percentage van omstreeks tien procent overeen, maar hierop wil len de werkgevers in de textiel industrie thans terugkomen. Bij alle loonkostenstijgingen zal rekening moeten worden gehouden met een stijging van de premies voor de sociale verzekering in 1968 van ca. anderhalf procent. Een loonkos tenstijging van vijf procent betekent dus niet veel meer dan drie procent verhoging van de cao-lonen. Hoe men de loonsverbetering zou willen verdelen over contant loon en eventueel spaarloon of verbetering van de pensioenen, zou ook aan de vrijheid van de bedrijfstakken moe ten worden overgelaten. Bij de vaststelling van de loons verhoging zal men per bedrijfstak rekening kunnen houden met de rentabiliteit van de bedrijven en de werkgelegenheidssituatie, maar voor de overheid zal bij de beoordeling macro-economisch vooral de stij ging van de arbeidsproduktiviteit doorslaggevend zijn. Het Centraal Planbureau ging bij zijn berekening uit van een gemid delde stijging van de arbeidsproduk tiviteit in bedrijven van 3.5 procent voor 1968. Neemt het bestuur van de Stichting op 6 oktober deze uit gangspunten over, dan zullen alle cao-partners de vrijheid krijgen zeld de omvang van de loonsverhoging en de verbete ring van andere arbeids voor waarden definitief vast te stel len zonder toetsing van Stich ting van de Arbeid of College van Rijksbemiddelaars. Minister Roolvink gaf reeds eer der blijk van zijnber eidheid een gro tere vrijheid te bevorderen. De eco nomische situatie brengt mee, dat werkgevers en werknemers in het landsbelang bereid zijn aan de on derhandelingstafel voorzichtigheid in acht te nemen. Overigens legt men er in kringen van het bestuur van de Stichting van de arbeid de nadruk op, dat de uit werking van de nieuwe uitgangspun ten nog vele moeilijkheden kan op leveren. Zo vergadert de looncom missie ook vandag en morgen nog om de voorbereidende besprekin- keh voort te zetten. Vragen Minister Roolvink stelt bijvoor beeld in de toelichting op zijn begro ting dat er een orgaan zal moeten komen tussen de contracterende partijen en de overheid. Wat bedoelt dé minister precies met dit orgaan, vraagt men zich af. Voorts geeft men toe, dat de overheid de bevoegdheid zal moeten hebben contracten, die strijdig ge acht worden met het landsbelang onverbindend of nietig te verklaren. Maar welke instantie zal een con tract voor onverbindend of nietig verklaring voordragen? In het stichtingsbestuur is men echter ook van mening, dat als het nü niet mogelijk is tot vrijheid te komen, het nooit kan. De omstan digheden zijn nu ideaal. De werkgevers zélf zijn by* het vooroverleg in de looncommissie met het plan voor vrije loononder- nandelingen gekomen. Met name het metaalbedrijf bleek hiervoor sterk geporteerd. In het overleg drongen zowel de werkgevers als werknemers uit de metaal aan op vrijheid. Minimum loon Bij het gesprek in het bestuur van de Stichting zal volgende week ook het minimumloon per 1 januari 1968 een moeilijk punt vormen. Minister Roolvink heeft weliswaar een wet telijke regeling toegezegd, maar de ze wet kan niet voor 1 januari ge reed zijn. Verklaring aan het hoofdbestuur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de CHJO (CH-jon- gerenorganisatie) acht de tijd rijp voor concrete besprekingen over een federatieve samenwer king tussen KVP, ARP en CHU. Dit standpunt heeft het bestuur gisteren aan het CHU-hoofdbe- stuur kenbaar gemaakt in een verklaring, die de instemming heeft van enkele ch-prominen- ten zoals oud-minister mr. Y. Scholten, voorzitter van de Uniecommissie voor interne vernieuwing, en mr. J. C. Bühr- rriann, voorzitter van de c.h. Eerste-Kamerfractie. Het CHJO-bestuur vindt het blij kens de verklaring verheugend, dat de besprekingen van de achttien (gespreksgroep van KVP, AR en CHU) in goede sfeer verlopen en de deelnemers hoopvol stemmen. Het is echter van mening, dat thans, gezien de snelle ontwikkelingen die zich vol trekken ln het denken over partijvor ming, meer voortvarendheid geboden Commentaar van oud-minister Scholten: „Ik ben verheugd over dit initiatief van de ch-jongeren. In de verklaring staan verschillende ge dachten, die ook zijn vervat in het rapport van de commissie uit de CHU, waaraan ik heb mogen meewer ken. Over de suggestie ten aanzien van aspirant - ministers heb lk wel enige andere gedachten, doch dit is ten opzichte van de verklaring in haar geheel een betrekkelijk onbe langrijk onderdeel. Het is derhalve duidelijk, dat de verklaring in haar strekking mij aanspreekt". Senator Bührmann reageerde: „hoe wel ik niet de indruk heb, dat thans met name de leiding van de CHU nog enige aansporing nodig heeft, sluit ik mij aan bij de verklaring van de CHJO, waarin gewezen wordt op de noodzaak van meer voortvarendheid bij het denken over de partijvorming in de toekomst Na de oriënterende bijeenkomsten van de „achttien", die binnenkort zouden kunnen worden af gesloten, dienen terstond concrete besprekingen aan te vangen over een federatieve samenwerking tussen de drie christelijke partijen". j. spaarbank en alle bankzaken -•s Nederlandse regering: i Onderzoek naar maatregelen Grieks regime j DEN HAAG Sommige maatre gelen die het Griekse regime neemt zijn niet in overeenstemming met de bepalingen van het Europese ver drag tot bescherming van de rech ten van de mens en de fundamente le vrijheden. De Nederlandse rege ring heeft dan ook de Europese commissie voor de rechten van de mens verzocht een onderzoek in te stellen naar de handelwijze van de Griekse regering. Dit staat in een verzoekschrift dat de Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de Raad van Eu ropa in Straatsburg, dr. J. Vixseboxe, gisteren heeft overhandigd aan de secretaris-generaal van de Raad van Europa. Van een gezamenlijke stap van Be nelux is niets gekomen. De Neder landse klacht komt overeen met de reeds eerder ingediende Scandina vische. Prins Bernhard leidt conferentie DEN HAAG Prins Bernhard zal een internationale conferentie voorzit ten over militaire strategie, die van 28 september tot en met 1 oktober wordt gehouden in Elsinore in Dene marken. De conferentie wordt gehouden on der auspiciën van een Londens insti tuut voor strategie, dat wetenschappe lijk speurwerk verricht op het gebied van veiligheid en ontwapening. ZUIVERING WAS EEN TRIEST DRAMA (Van een onzer redacteuren) DE ZUIVERING van de burgemeesters, goed bedoeld, is ontaard in een triest drama. Een buitenstaander kan zich geen denkbeeld vormen van het onvoorstelbare leed dat onze Nederlandse burgemeesters is aangedaan tengevolge van de misplaatste en dikwijls rancuneuze kritiek... 55 Een zinsnede uit: Burgemeester in bezettingstijd (uitgave Semper Agen do, Apeldoorn, 416 blz., 12,90), ge schreven door de toenmalige burge meester van het Achterhoekse "Wisch en Terborg, nu burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, en vandaag verschenen, dus 22 jaar na het einde van wereldoorlog nummer twee. In het Woord vooraf zegt dr. L. de Jong, de directeur van het Rijksinsti tuut voor oor- logsdocumenta - tie, over het boek: My is geen andere publicatie be kend, waaruit zo duidelijk en zo treffend de problematiek toch aJtyd in de eerste plaats: de gewetensproblematiek spreekt van de ambtsdrager in de periode van de nationaal-socialistische be zetting." In de uitspraak van deze deskun dige ligt de rechtvaardiging van de uitgave. „Toen de Duitse bezetting begon zette het vooroorlogse Neder landse bestuursapparaat zijn arbeid voort, in overeenstemming met de instructies van de regering." „Voor welke problemen dat appa raat zou worden gesteld, was niet in bijzonderheden voorzien. Misschien hebben die problemen de in functie blijvende burgemeesters wel het zwaarst gedrukt. Zij immers had den... veel directer contact met die J. J. G. BOOT is. De oriënterende besprekingen die nen te worden omgezet ln concrete besprekingen over een federatieve sa menwerking van ARP, CHU en KVP en wel op basis van: 1. Een korte gezamenlijke preambule. 2. Een ge meenschappelijk praktisch politiek program van evenwichtige vooruit gang. Aspirant-ministers Voorts dient naar de mening van het CHJO-beatuur te worden bezien of het niet wenselijk 1» voor 1971, het Jaar van de eerstvolgende Kamerver kiezingen, uit te komen met een team van aspirant - ministers uit de drie partijen, terwijl ook andere en dergaande vormen DOOR menwerking overwogen kunnen wor- d»n_ i t= ke dag weer, dat illusieleventje. Zwerven zonder doel en overal thuis zijn. We kijken er allemaal naar. Nf een brave dag op kantoor, een deug delijk afwerken van een dwingendf agenda, een zwoegend haasten orr de taak rond te krijgen. Dan naai huis. Snel, snel. De vaste route elkf dag. De krant uit de bus mee naai binnen. De gedekte tafel, de krant opzij op het tafeltje voor het raam De kleine belevenissen, die van daag nauwelijks anders waren dar gisteren. Maar we koesteren elke va riatie. We zijn er zuinig mee Juis1 om hun zeldzaamheid. IDan de vaat, de kinderen even extra aandacht, de krant.... En daar tussen Pipo met zijn woonwagen.... Het ideale leven, Ho, stop. Geen woonwagen ooit voor u en mij. De woonwagen moet verdwijnen. De Tweede Kamer heeft het gezegd op aandrang Woonwagens zijn geen «wenste woonvorm. Wij, die onze aardappels schillen in een model keuken .zullen nimmer beste voor ons is. te laat. We zijn nu huismensen geworden. We zijn allemaal verstandige, kal me, aan regels gebonden burgers en we weten heel goed, dat het zo het het genoegen smaken dat te doen op >en woonwagentrapje. Wij, die een knopje omdraaien om •et huis verwarmd te hebben, zul Ier Woonwagen ■looit mogen kuchen omdét het pot kacheltje rookt van het natte dooi onszelf gesprokkelde hout. Wij, die de slager, de loodgieter en de kennissen door wat nummer tjes te draaien opcommanderen, zul len nooit pal tegen de wind in mo gen tornen om het pond suiker bi of de dichtsbijzijnde kruidenier op ze ven kilometer afstand te gaan halen Als we al die dingen wilden, had den we dat vroeger moeten beden- de minister en ken. Jaren en jaren terug. Nu is het Pipo komt alleen maar een sprook je vertellen. Vijf minuutjes voor wat stille wensdromen. Het krakend wagentje, het vrien delijk ezeltje, de lange weg. de vo gels, de bloemen.... Maar niet voor ons. Aha, is dat ook niet nodig? U heeft een caravan? Voor alle weekenden en de vakan- Met centrale verwarming? En een ijskast? En een zoveel p.k.'s auto om hem e trekken? Het enige waar we nu nog voor noeten zorgen is. dat we nooit van >ns leven een Nederlands woord ver- '.innen voor caravan, want stelt u zich eens voor dat het „woonwagen" zou worden. Dan zaten we met zijn allen in de boot. groep, die op duizenderlei wijze en, naarmate de bezetting vorderde meer en meer, slachtoffer werd van de eisen, die de bezetter stelde: de burge rij". De band tussen burgerij en burge meester was vooral in de kleinere gemeenten zeer hecht. En dat ls me de de oorzaak geweest, dat tal van burgemeesters in functie zijn geble ven. De burgerij deed een beroep op hen hun post niet te verlaten, uit vrees voor de NSB-burgemeester, die zijn plaats dan zou innemen. Ze zijn geen „doetjes" geweest, die in functie blijvende burgemeesters. Boot bewijst, dat zij in woord en geschrift de bezetter hebben verteld, hoe zij over door hem getroffen maat regelen dachten en dat zij' meermalen met succes voor verzachting- van maatregelen hebben gepleit. Verbittering De verbittering van Boot is dan ook te begrijpen als hij schrijft: „Na jarenlang op de bres te hebben gestaan door goed en kwaad gerucht, na een zenuwslopende arbeid, ook hunkerend naar de vrijheid, waar voor zij, met alle gebrekkigheid die een mens, dus ook een burgemeester, kenmerkt, ook hun bijdrage hadden geleverd.... werden ze via het insti tuut van de staking die in opzet niet oneervol was, maar ln de uitwer king een doodsteek betekende aan de kant gezet Voor hen geen vreugd, geen bevrij ding, maar de smaad van het etiket onnederlands, onvaderlandslievend te hebben gehandeld, en ontrouw aan Nederland te zijn geweest. Maar het over-overgrote deel der burgemees ters en ambtenaren was goed, uitge sproken goed!" Belungwekkend Ook om andere reden is het boek van Boot belangwekkend. Door zijn politieke relaties is hij in staat ge weest achtergronden te belichten. Hij schrijft over dr. H. Colijn en hij bestrijdt de kritiek, op de staatsman uitgeoefend, en hij schrijft ook over de politieke constellatie in de eerste na-oorlogse jaren. „Burgemeester in bezettingstijd" („notities van mijn belevenissen en die van anderen") is een waardevol boek, met vele ontroerende gedeelten. Het ontroerendste is wel de ont vangst, die Boot ten deel viel toen hij bij de bevrijding na een afwezigheid van enkele maanden in zijn gemeente terugkeerde. Want uiteindelijk moest ook hij onderduiken. Hij was toen, voor zijn geweten, tot het uiterste gegaan. De emmer liep over. Bron vergiftiging kinderen ontdekt TIJUANA In een pakhuis van een grote broodbakkerij in het Mexicaanse grensstadje Tijuana is een hoeveelheid sterk landbouwvergif gevonden, dat waarschijnlijk met bloem en suiker is vermengd. De autoriteiten geloven hier mee de bron te hebben ontdekt van de vergiftiging, waar tal van kinderen het slachtoffer van zijn geworden. Eerst dacht men, dat de kinderen door het drinken van verkeerde melk waren omgekomen. Het aantal slachtoffers, dat oorspron kelijk 34 zou zijn, is thans officieel vastgesteld op zestien Er verkeren nog veel kinderen in een kritieke toestand. RAM wil politie vergiftigen PHILADELPHIA Het bureau van de openbare aanklager in de staat Pennsylvania heeft bekendge maakt dat men een complot van de extremistische negerorganisatie RAM heeft ontdekt om en rassenrel op touw te zetten. Het was de bedoeling duizend tot vijftienhonderd politie mannen te vergiftigen. Men had bij na 300 gram cyanide gevonden dat de organisatie had willen mengen door koffie en broodjes die in noodsitua ties aan de politie worden verstrekt Drie Tsjechische schrijvers geroyeerd WENEN De Tsjechische com munistische partij heeft drie voor aanstaande schrijvers geroyeerd en een invloedrijk literair blad onder regeringstoezicht geplaatst. De ge schorste schrijvers zijn Ludvik Va- culik, Antonin Liehm en Ivan Klima. Zij werden, evenals de redactie van het tijdschrift Literarni Noviny (literair nieuws), beschuldigd van kritiek op het regiem van de Tsjechoslowaakse regering. litalthezer ridderg Israël vraagt Malthezer ridders om de „heilige plaatsen" in Jeruzalem te bewaken. Een goed idee, maar waar om worden alleen leden van deze rooms-katholiek of protestant? geen leden van de protestantse Johan- niter-orde? Gelijke monniken, gelijke kappen. De eerste christenen waren toch niet rooms-katholiek of protestant? Rotterdam J. Soetens Foto In uw krant werd een grote foto ge plaatst van een Amerikaanse soldaat die een gevangene aan oen touw om zijn nek wegvoert. Is dit menselijk? Ik meen hartgrondig NEEN te moeten zeggen. Het valt me tegen van ons christe lijk nationaal dagblad, dat hij deze foto (en nog wel op de voorpagina) afdrukt, want daarmee wordt stof ge geven aan de „anti-Amerika- nen-in-Vietnam"-mensen. Ik weet van nabij (gelukkig) niet van de praktijken in de Vietnam-oor- log, maar graag zou ik toch wel wat meer menselijkheid vragen aan de Amerikanen, die onze westerse beschaa fdheid vertegenwoord igen. Krimpen a.d. IJssel C. D. Houweling Zaak-Van Beijst Een butler van Van Heijst werd ge arresteerd wegens het onttrekken van goederen aan een failliete boedel. Graag zou ik willen weten in wHns opdracht hij dat deed. Was dit soms de heer Van Heijst, die maar graaide in de kas en zo velen van zijn eerlijke medewerkers bestal? Komt daar nu ook nog bij, dat deze werkgever zich achter zijn personeel verschuilt als er strafbare handelingen „moeten" worden gepleegd? Krimpen a.d. IJssel C. D. Houweling

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4