TOPGESPREK EEN SUCCES JAMIN Commentaar «it mm Huis de lucht in na ruzie Burgemeester W.-Berlijn gaat weg Fiscus komt kapelaan van Oss tegemoet Beat negatief (in Ermelo) Einde aan conflict kustvaart Woensdag 27 september 1967— 48ste jaargar CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD I Maajs. Coorjrrf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zelfs de eenvoudigste mens is nog altijd een zeer inge wikkeld wezen. Zendingsorganisa ties gaan steeds meer samenwerken pagina Kernmerk De Kamer aanvaardde gisteren de woonwagen- wet. De teneur van de nieuwe regeling is: beper king van de vrijheid om in woonwagens te wonen en deze leefvorm tenslotte te liquideren. Zie pag. 5. PRINS BERNHARD OPENT 2 NIEUWE TV-STUDIO'S - PAG. RADIO TV Zonnig DE BILT Gisteren bereik te een zwak oceaanfront ons land, dat praktisch zonder re gen passeerde. Het loopt nu van Ziiid-Scandinavië naar Zuid- Spanje. Achter het front stroom de geleidelijk koelere en droge re lucht in de richting van West- Europa. Morgen blijft de zuidwestelij ke luchtstroming rond een de pressie ten westen van Ierland het weerbeeld in onze omgeving bepalen. De aangevoerde lucht wordt weliswaar iets onstabie ler van opbouw, maar de kans op een verspreide bui wordt nog klein geacht. DE BILT Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind en wei nig verandering in temperatuur. 28 september zon op 6.35. onder 18.26. maan op 23.56, onder 16.43. De deurwaarderstarieven worden in het algemeen met 40 procent verhoogd. Zo zal bijvoorbeeld voor het doen van een exploot 14 verschuldigd zijn in plaats van 10. Geen nieuw James Bond- wapen, maar gewoon een brand- bluspistool, voor het eerst getoond op de automobielten- toonstelling te Frankfurt. Het pistool kost f 54, een nieuwe vulling 16. Oe Thant sprak met ministers van Grote Vier Voor het eerst na meer dan twee jaar Kwestie-Vietnam kwam niet ter sprake Voor hot torst sinds twoo jaar hebbon gisteravond de Groto Vior gezamenlijk gesproken internationale proble men. De kwestie-Vietnam kwam even wel niet aan de orde. Oe Thant was zeer voldaan over het resultaat van lijn be sprekingen met Rusk, Gromyko, Brown en Couve de Murville. NEW YORK De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, de Sowjetunie, Engeland en Frankrijk hebben gisteravond met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, tweeëneenhalf uur over enkele internationale vraag stukken gesproken. Het grote probleem van dit ogen blik, de kwestie-Vietnam, kwam evenwel niet aan de orde. Oe Thant toonde zich na afloop van 'het ge sprek „zeer tevreden" over het re sultaat. Tijdens dit „werkdiner" met de ministers Rusk, Gromyko, Brown en Couve de Murville werd aandacht besteed aan de crisis in het Nabije Oosten, de kwestie-Cyprus en aan de eerder door Oe Thant geopperde mo gelijkheid van privé-vergaderingen van de Veiligheidsraad op ministe- Thant had zelf deze onderwerpen aan de orde gesteld. Het was van morgen nog niet bekend waarom Vietnam niet ter sprake was geko men. Later op de dag zou de secre taris-generaal een verklaring over het werkdiner afleggen. Het was voor het eerst sinds meer dan twee jaar dat de Grote Vier een gezamenlijk gesprek voerden. BROWN Voordat minister Brown het ge sprek met zijn collega's en Oe Thant begon, had hij in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties de Britse visie op een groot aantal wereldproblemen gegeven. Brown drong opnieuw aan op on middellijke vredesbesprekingen over Vietnam. Hij herhaalde de voorstel len die hij tijdens de vorige zitting van de Algemene Vergadering had gedaan: bestand, onderhandelingen, een politieke oplossing en internatio nale bekrachtiging van de regeling die de strijdende partijen onder el kaar hebben getroffen. De Britse minister kon niet inzien waarom de onderhandelingen over Vietnam niet direct konden begon nen, hoewel die onderhandelingen natuurlijk veel vlotter zouden ven- lopen als de vijandelijkheden voor het begin van het overleg werden stopgezet. Hij verweet Noord-Vietnam gewei gerd te hebben de kansen voor een gesprek aan te grijpen. Wat de crisis in het Nabije Oosten betreft was minister Brown het niet eens met zijn Israëlische collega, Abba Eban, die in de Algemene Ver gadering heeft gepleit voor een re geling van het conflict uitsluitend via rechtstreekse onderhandelingen tussen Israël en de Arabische lan den. Die regeling kan alleen via de VN tot stand komen, zei Brown. Engeland kan niet akkoord gaan met een regeling door middel van Man steekt zijn voormalige vrouw met mes AMSTERDAM De 40-jarige E. H. heeft gisteravond de 43-jarige Ali- da de Lange, van wie hij sinds ander half jaar is gescheiden, in een wo ning aan de Cornelis Anthonisstraat zevenmaal met een mes gestoken. Het slachtoffer is, niet levensgevaar lijk gewond, in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. De vrouw woonde met haar kinde ren in de Cornelis Anthonisstraat. De dader, die gearresteerd is, was via de achtertuin het huis binnenge drongen. geweld. Geen enkel land mag gebied verwerven door oorlogvoering. Dit betekent dat Israël zich moet terug trekken en dat zijn buurlanden het bestaansrecht van Israël moeten er kennen. De Britse minister oefende felle kritiek op de VN-commissie die zich bezighoudt met het kolonialisme. Hij verweet deze commissie een „dog matisme" van een zeer simpele soort. „We zijn verbijsterd en ge belgd over de aanval op onze kolo niale politiek. Deze aanval was vol komen onjuist omdat wij niet alleen geloven in het recht van alle volke ren om him eigen toekomst te be palen, maar dit geloof ook in daden hebben omgezet." Brown was bijzonder verontwaar digd over het feit dat de commissie een resolutie had aangenomen met de bedoeling het door Engeland in Gibraltar gehouden referendum on geldig te verklaren. Hij hoopte niet temin dat het gesprek tussen Enge land en Spanje zal worden hervat. APELDOORN Bij een gasex- plosie op de Flamlngoweg is gisteren één woning totaal verwoest, twee of drie zwaar beschadigd en talrijke wo ningen liepen ernstige glasschade op. De bewoner van het verwoeste pand, de heer T., werd zwaar gewond. T. had gisternacht en -morgen hevi ge ruzie met zijn vrouw gehad. De hulp van de politie was al ingeroe pen, maar net toen de politiewagen de Flamingostraat kwam inrijden, ex plodeerde de woning. De politie is er vrijwel zeker van dat T. de kranen van een kooktoestel en een gashaard heeft opengezet om zich van het le ven te beroven. Kritiek op optreden van de politie OSS Geen openbare ver koop persoonlijke eigendommen van kapelaan H. van Hedel. Geen fiscale schuld van 1650 meer over 1966. Gewijzigde subsidie voorwaarden bij de gemeente. Dat is voorlopig bereikt na de actie van deze kapelaan, die moeilijk verkregen contanten voor zijn open jeugdwerk in Oss niet aan de belastingen wenste af te dragen. Er zyn allerlei gesprekken ge weest, waaruit begrip voor de positie van kapelaan Van Hedel naar voren kwam. De inspecteur van belastingen heeft hem zelf uitgenodigd en na amper overleg de belastingschuld ongedaan ge maakt. In de toekomst moet ech ter wel betaald worden. Wet is Maar hieraan komt de gemeen te Oss tegemoet. De wethouder heeft toegezegd dat de mate van subsidie aan het open jeugdwerk voortaan niet meer afhankelijk" is van het aantal leden maar van de mate van activiteit en de om vang der exploitatie. Dit bete kent, dat de gemeente in feite de belastingaanslagen voor het open jeugdwerk in Oss gaat be talen. Onjuist beleid in Yinkeveen DEN HAAG Uit een door de rijksrecherche ingesteld onderzoek naar het bouwbeleid in Vinkeveen i6 gebleken dat in een groot aantal ge vallen door het gemeentebestuur van Vinkeveen en Waverveen in strijd met de voorschriften is gehandeld. In de onderzochte gevallen stond tegenover een totaalbedrag van ruim 500.000 aan opgegeven en aangehou den kosten rond 1.600.000 aan werke lijke kosten. Dat zegt minister Beernink in ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Franssen (soc). Ook in ande re sectoren zijn onregelmatigheden naar voren gekomen. Yraag over werk van B. Korsten DEN HAAG Wil de regering meedelen welke werkzaamheden door niet-ambtelijke functionarissen in het algemeen en in casu ook door de heer B. Korsten worden verricht ten behoeve van bewindslieden op het gebied van voorlichting? Deze vraag stelt het Tweede Ka merlid Boot (kat.v.) aan mi nister-president De Jong. De heer Boot vraagt tevens of de regering een doeltreffender organisatie op voorlich- tingsgebied overweegt. Deze oplossing ziet kapelaan Van Hedel als tijdelijk. Zijns in ziens moet de wet zo gewijzigd worden dat jeugdwerkactivitei ten buiten bereik van de fiscus blijven. Op hoog niveau (met Kamerleden) is men hierover be zig. Een huis met 25 „ogen" aan elke kant, in Tokio gebouwd door de Japanse architect Yasuyoshi Hay- ashi, die zegt dat dit de stijl wordt van de 21ste eeuw. Huurbescherming nieuwe huurders (Van c p parlementsredactie) Haagse hopjes niet duur wel heerlijk DEN' HAAG Zonder discussie heeft de Tweede Kamer zich gister middag verenigd met een wetsont werp. dat nieuwe huurders in gebie den waar op 1 oktober a.s. de huur wordt vrijgelaten, onder de huur- beschermingsmaatregelen brengt. De Kamer besloot verder op 17 ok tober het wetsontwerp Algemene Wet bijzondere ziektekosten open baar te behandelen. Postume hulde voor stuurman Sehiekerk RIJEKA De Zuidslavische scheepvaartmaatschappij Jugolinija heeft besloten een voorstel bij presi dent Tito in te dienen om de eerste stuurman C. J. Brouwer van het Ne derlandse schip Sehiekerk te decore ren. De heer Brouwer verloor zondag het leven bij reddingspogingen van Zuidslavische zeelieden. Hun schip stond op de Indische Oceaan in De eerste stuurman (37) uit Heiloo, vader van twee kinderen, had zich aan een touw laten zakken om een verbinding tot stand te brengen met de sloepen, waar in de Zuidsla ven de hele nacht hadden doorgebracht. Hij verdween in de golven nadat het touw losschoot. ERMELO In Ermelo zullen geen vergunningen meer verleend worden voor 'net organiseren van beatavon- den, aldus heeft burgemeester Lang- man beslist. In antwoord op vragen uit de raad zei de burgemeester dat hij een paar keer een beatavond, al dan niet in gezelschap van de politie heeft be- Deze bezoeken hebben hem ge leerd dat er een uitsluitend negatieve Invloed van de beat op de bezoekers uitgaat. BERLIJN Burgemeester Hein- rich Albertz van West-Berlijn is wegens moeilijkheden met zijn stads bestuur afgetreden. De burgemeester, die behoort tot de sociaal-democratische partij had moeilijkheden met zijn partij over de vervanging van Wolfgang Buesch, die op 19 september is afgetreden als se nator (minister) van binnenlandse za ken. In zijn ontslagbrief schrijft Al- bertz dat ook de overige leden van de senaat hun ambt ter beschikking stel len. Dit zijn acht sociaal-democraten en een vrije democraat. De moeilijk heden ontstonden rondom de figuur van Buesch, voor wie nog steeds geen opvolger was te vinden, die de goed keuring van de SPD kon wegdragen. Buesch trad af na kritiek op het op treden van de politie tijdens het be zoek van de Sjah van Perzië. De bur gemeester, die aanvankelijk evange lisch predikant was, is nooit zo popu lair geweest als zijn voorganger, Wil ly Brandt Hij werd op 14 december 1966 met 86 tegen stemmen gekozen. Woonwagenwet UYE nieuwe Woonwagenwet, die de Tweede Kamer gisteren heeft aanvaard, geniet onze instemming voorzover ze een aantal voorzienin gen beoogt, gericht op de sociale, culturele en medisch-hygiënlsche verheffing van de woonwagenbewo ners zelf. Ze heeft niet onze instemming voor zover ze ten doel heeft de vrijheid van elke Nederlander om in een woonwagen te wonen ingrijpend te beperken en deze woonvorm gelei delijk aan geheel te liquideren. Hét motief van de regering is, dat het hier om een leefvorm gaat die eigen lijk niet in de „geordende samenle ving" past. Wat is dat voor sociaal perfecttionis- me? Moet dan alles wat afwijkt van het levenspatroon van de „nor male" burgers worden opgedoekt? Komen we op zo'n manier niet heel dicht bij de dictatuur van de sociale uniformiteit? Mits in overeenstemming met de openbare orde, de goede zeden, de Hinderwet, de ruimtelijke ordening, enz., behoort elke Nederlander de vrijheid te worden gelaten te wo nen en te leven zoals hij wiL De overheid gaat te ver als ze de burgers dwingend meent te moeten voorschrijven, welke woon- en leef vormen hun maatschappelijk wel zijn dienen en welke niet. Welzijnszorg moet niet ontaarden in welzijnsbevoogding. BETALING ABONNEMENT Wij verzoeken onze abonnees, die ge wend zijn heft abonnementsgeld te gireren, voor 1 oktober a s. 12,55 voor het 4e kwartaal De abonnees, die gewoonlijk per kwi tantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een postrekening, wor den eveneens verzocht, ter besparing van incassokosten, bovenstaand be drag te gireren. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging hebben verstrekt yoor automatische afschrijving. Directie Nieuwe Leidse Courant. ROTTERDAM Het conflict in de kustvaartwereld is van dc baan. De besprekingen over een nieuwe c.a.o. zijn met volledige overeenstemming beëindigd. Hiermee is een eind gekomen aan een maandenlang geduurd hebbend conflict, dat dreigde te zullen uitlo pen in een staking. Werkgevers en werknemers zullen met de overheid gaan praten over de algemene situatie in de kleine han delsvaart. De bepaling in het Sche penbesluit, die bepaalt dat schepen tot 500 brt. tot de kustvaarders moe ten worden gerekend, zal onder de loep worden genomen. De werkge versorganisaties in de kustvaart heb ben gedurende de onderhandelingen steeds gepleit voor het invoeren van een lengtemaat en wel zo dat een groter aantal schepen als kustvaarder mag worden beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1