TIMES Vervalst verhaal in de Indonesische pers ,Geen vak waar zoveel voor niets gebeurt'' MINDERHEID WIL NAVO VERLATEN GEEN RECTIFICATIE IN RE SPIEGEL THE DJAKARTA „De Spiegel" Admits Error and Apologizes to Adam Malik Phoenix weer op weg naar Hanoi Betere kijk op reclassering 9 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 (Van speciale verslag- Marlène Dietrich (grootmoeder, 66 jaar en nog altijd vitaalin een wit-zwarte creatie met zwarte laar zen, het rokje boven de knie. Zo stapte zij in het vliegtuig dat haar van Parijs naar Neio York zou brengen. gever Link van Bruggen) DEN HAAG Naar pas thans bekend geworden is, heeft de Indonesische pers op woensdag, 13 september jl. een groot artikel ge bracht, waarin beweerd wordt dat het weekblad ,,de Spiegel" zijn verontschuldi gingen heeft aangeboden aan de minister van buiten landse zaken Adam Malik. De grondstof voor dit ver kreukelde verhaal is geleverd door mr. Tasrif, de Djakartaan- se advocaat, die naar Neder land gekomen was om namens Malik, de zakenman Widjat- miko en de journalist Mochtar Loebis een proces tegen het weekblad aan te spannen, waar een civiele procedure met een schadeloosstelling van 230.000 gulden (voor elke abonnee 1 gulden) aan verbonden was. De gegevens zijn naar Indo nesië geseind door het in Am sterdam gevestigde bijkantoor van het persbureau Antara. Zoals uiteengezet in ons nummer van 12 september j.l., was in het ge ding een publicatie in „de Spiegel" van 27 mei j.l. over vermeende cor ruptie van de Indonesische minister van buitenlandse zaken bij een rijst- transactie in de Verenigde Staten. De omstreden publicist Willem L. Oltmans, die in vroegere lagen nogal sympathiek stond tegenover het Soe- karno-regime, suggereerde in dit arti kel dat er een ongeoorloofde „winst" van tenminste twee miljoen gulden zou zijn gemaakt, die door Malik, Widjatmiko en een Amerikaans za kenman zou zijn gedeeld. Boekverkopersbond 60 jaar (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De Neder landse Boekverkopersbond be staat 60 jaar. Het feest zal niet op grootse wijze gevierd wor den. De strijd waaraan deze bond zijn ontstaan te danken heeft, is niet ten einde. Een boekverkoper tekende de situa tie van dit moment aldus: „Er was een luisterrijk feest in Go- rinchem gepland. Maar dat gaat niet door; de uitgevers doen een beetje vervelend". Het blijft nu bij een feestelijke ver gadering, die gisteren in Amsterdam gehouden werd, en bij de derde uit reiking van de J. H. Donnerprijs aan de heer Chr. Leeflang uit Utrecht, twaalf jaar lang voorzitter van de commissie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek en een fervent bibliofiel (voorzitter van de stichting „De Roos", uitgeverij van het goedverzorgde boek). Elke geschiedenis heeft haar voor geschiedenis. Zo ook die van de Ne derlandse Boekverkopersbond. Ver voor 1907 reeds voelden de boekverko pers of debitanten (klein-handelaren zoals zij zich in die dagen toch met zekere trots noemden) zich een ver drukte stand. „Nette fatsoenlijke mensen" waren deze kleine winke liers. De boekhandel was een „veel te net en edel vak om te versnipperen en te verlagen". Maar zij bogen wel. Voor de klant die ook boeken met veel korting kon krijgen bij de „klompenmaker" op de hoek en voor de leverancier, zijn meer fortuinlijke collega die ook uit gever was. Zo kon er in die dagen van nood een brochure verschijnen, getiteld: In het Dwangbuis. Boekhandelaar Z. te A. noemde de „boekenverkoper" een „werktuig in de hand des uitgevers, het slachtoffer van een combinatie van menschen, die prat op hun vero verde macht en sterk door hun kapi taal-bezit, U trappen, U dwingen, U de wet voorschrijven en U voor hun kar spannen. Boekverkopers van Ne derland! Richt op een vakvereeni- ging, van waaruit kracht kan uitgaan tegen Uwe vijanden, in schapenvacht gehuld". „WAARDIG" De Bond kwam er en heeft in de loop van zestig jaar veel voor het vak betekend. Het uiterlijk van de boekhandel is zeker veranderd. Het holle, houten winkelvertrek met de lessenaar en de stijve toonbank „als van den gewonen winkelier" is veran derd in een omgeving „welke meer en meer de geestelijke strekking van het beroep waardig is geworden". Merkwaardigerwijze heeft dat ge leid tot een soort „drempelvrees" bij het publiek, die men nu poogt weg te werken door het boek meer als consumptie-artikel te zien. Destijds zag men dat als een vloek. In 1932 werd nog gezegd: „Wist ge niet dat de boekverkoper de man niet is die voor den gaanden en komende man een pond krenten uitweegt? Hij is de schakel tussen U en Uw boek. Hij durft U zelfs te ontraden een boek te kopen tegen zijn eigen (schijnbaar) belang in. Zijn winkel is Uw showroom. Hij heeft ook altijd tijd voor U om met U te praten over boeken en schrijvers". Dus geen klant voor de toonbank, maar een bezoeker die eens komt neu zen en die hij van dienst wil zijn. De boekverkoper, de cultuurdrager. VOOR NIETS En nu zegt de heer H. W. Blok, van 1948 tot 1963 voorzitter van de Bond: „Er is geen vak in Nederland waar van je kunt zeggen dat er zoveel voor niets gebeurt als in de boekhan del. Economisch een onhoudbare situ atie. Ik kan me dan ook niet meer veroorloven een culturele taak te ver vullen. Natuurlijk heb ik mijn eigen cultuuropvatting, een opvatting die zich verzet tegen bepaalde boeken van deze tijd: een Jan Cremer en een Justine van De Sade". „Maar hoe meer het boek consump tie-artikel wordt en het accent ge legd wordt op het gemakkelijk ver koopbare boek om de uitbreiding van verkooppunten te stimuleren, hoe meer de cultuur vervaagt en de com mercie doel word tl'. Stijgende kosten en krimpende winstmarges maken het de boekver koper van nu inderdaad onmogelijk de service te verlenen waar de boek handel zo om geroemd werd: boeken op zicht, gratis toezending van een besteld exemplaar, bestellen van één exemplaar bij de uitgever. Te veel kosten voor de boekverkoper. Cul tuur is een prachtig goed, maar je moet er wel bij in leven kunnen blij- TOCH STRIJD Terug naar de jubilerende bond. Twee namen uit de vele: de Rotter dammer J. H. Donner, voorzitter van 1931 tot 1946, de moeilijke crisistijd en de oorlogsjaren. Dan de andere Rotterdammer, H. W. Blok, onder wiens voorzitterschap de moeilijke kwestie van de korting, een bijna veertigjarig strijdpunt tussen uitge vers en boekhandelaren, tot een oplos sing werd gebracht. Het vuur leek geblust en de rust in het boekenvak verzekerd. Maar nu voelen de boekverkopers zich weer door uitgevers onderdrukt, uit de markt gedrongen: het boek moet vrij verkoopbaar zijn, wij, de uitgevers, richten ons tot de kopers zonder de boekhandel als tussenschakel. En het argument van 1907 geldt nog steeds: een strijd van boekverko per David tegen de kapitaalkrachti ger reus-uitgever. Voor de zestigjari ge Bond een zaak om jong en actief te blijven. In Texas ondervinden de bewo ners grote narigheid van hevige overstromingen, gevolg van het buiten de oevers treden van de rivier de Rio Grande. In de stad Mercedes bereikte het water een hoogte van ongeveer twee meter. 4 <m.front>'d with Authentic Documents Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk i zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. HONGKONG Het Amerikaanse quaker-jacht Phoenix is opnieuw op weg naar Noord-Vietnam met een la ding medicamenten. Drie Ameri kaanse quakers en een jonge Japanse journaliste zijn aan boord. Het is de tweede reis van de Phoe nix, die door de quaker-actiegroep georganiseerd is, om Noordvietna- mese burgers, die door bomaanvallen gewond zijn, te helpen. Hulp aan Noord-Vietnam langs meer normale weg is door de Amerikaanse regering verboden. Na de eerste reis van de Phoenix, enkele maanden geleden, werden de passen van de Amerikaanse opvaren den in beslag genomen. Daarom kon de kapitein, de 23-jarige Robert Ea ton, nu niet in Hongkong aan land gaan. De quakers namen in Hongkong vijf artsen en verpleegsters aan boord, die in Noord-Vietnam willen blijven. De waarde van de medica menten bedraagt 36.000 gulden. In hetzelfde verhaal, dat onder de kop „Adam Malik en de Indonesische corruptie" verscheen, werd de naam genoemd van Mochtar Loebis, zij 't in verband met een andere zaak. De drie Indonesiërs namen de advo caat en oud-journalist mr. Tasrif in de arm. Deze reisde eind juli naar Nederland en nam daar de Amster damse advocaat mr. A. C. van Empel in de arm. Beide juristen waren ge machtigd een proces tegen het christe- lijk-nationaal weekblad en Oltmans te beginnen „op grond van belediging en/of onrechtmatige daad". In een reeks gesprekken met de hoofdredacteur van „de Spiegel", de heer A. Teunis, probeerde men de zaak „buiten rechter tot een bevredi gende regeling te brengerf'. Op 15 augustus j.l. mondde dit uit in eer. concept-rectificatie van de zijde van de hoofdredactie van het periodiek. In een begeleidend schrijven vestigde deze er echter de nadruk op dat „dit concept een voorlopig karakter" droeg, terwijl zij zich het recht voor behield het stuk te wijzigen of zelfs in te trekken. Op 4 september daaraanvolgend ge beurde dit laatste. In een brief aan mr. Van Empel berichtte de heer Teu nis „na ampele overwegingen en inge- gewonnen advies tot de conclusie te zijn gekomen dat de door u gevraag de rectificatie niet zal worden ge plaatst." De concept-rectificatie zo werd hier nog aan toegevoegd, dien de derhalve als ongeschreven te wor den beschouwd. Vier dagen later, vlak voor zijn vertrek naar Indonesië, had mr. Tasrif een onderhoud met de Indone sische correspondent van Antara in The Djakarta Times publiceerde in grote opmaak het onjuiste verhaal van het Indonesische persbureau Antara. •Amsterdam. Hij speelde de laatste de conceptrectificatie in handen zonder erbij te vertellen dat deze inmiddels ingetrokken was. Antara zag in dit stuk een gTOot verhaal. Met vermelding overigens dat het een concept betrof seinde de betrokken correspondent de inhoud ervan naar Djakarta, tezamen met een interview met mr. Tasrif. Enkele dagen daarna werd 6e vervalste „story" groot opgemaakt in de Indo nesische bladen gebracht Hoofdredacteur Teunis meent dat mr. Tasrif, die dezer dagen waarschijnlijk weer naar Nederland terugkeert, het vertrouwen ernstig geschonden heeft. „Ik moest tijd winnen", zo zei hij, „omdat er van heinde en verre gege vens moesten worden verzameld om de beschuldigingen waar te maken. Bovendien wilde ik inzage hebben van de documenten, waar de heer Tasrif zei de beschikking over te heb ben. Vandaar die concept-rectificatie, die overigens onder alle voorbehoud overhandigd werd". Ook Antara vindt de wending, die de Spiegel-affaire thans genomen heeft, weinig gelukkig. Hoewel reeds te laat heeft het Amsterdamse bu reau eind vorige week een correctie ve uiteenzetting naar Djakarta geseind bp grond van een gesprek dat heeft plaatsgevonden met de hoofdredacteur van „de Spiegel". PvdA-richtlijnen voor vredespolitiek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een commis sie uit de PvdA heeft vandaag haar rapport gepubliceerd, ge wijd aan een politiek voor de vrede. De commissie, die onder leiding staat van oud-staatsse cretaris mr. M. van der Stoel, stelt in een ontwerp-resolutie het congres van de PvdA voor, onder meer de volgende hoofd punten voor een actieve vredes politiek over te nemen. Een politiek gericht op bredere samenwerking tussen West- en Oost-Europa; Versterking van de Verenigde Na ties Opvoering van de bijdrage aan de ontwikkelingshulp tot 2 procent van het nationale inkomen; Handhaving van de NAVO, maar omvorming van dit orgaan van een zuiver militair bondgenootschap tot een lichaam dat in staat is het over leg tussen Oost en West over geleide lijke vermindering van de bewape ning te bevorderen. Over de positie van de NAVO is overigens in de commissie-Van der Stoel geen eenstemmigheid bereikt. Twee van de tien commissieleden, drs. H. M Franssen en Han Lam- mers, betogen in een minderheidsno ta dat Nederland er beter aan doet de NAVO in 1969 te verlaten. De tekst van het verdrag biedt deze mo gelijkheid. De heren Franssen en Lammers me nen dat de NAVO als instrument ter bevordering van de ontspanning en de vrede niet geschikt is. Het bondge nootschap keert zich als garantie voor de democratie tegen zichzelf in verband met het lidmaatschap van Griekenland en Portugal. Militair gesproken achten zij het nut van de NAVO niet aantoonbaar en bovendien is de NAVO naar hun mening een financiële veelvraat. Zij menen dat Nederland in 1969 de NA VO moet verlaten en een begin moet maken ftiet het afsluiten van een sys teem van bilaterale vredesverdragen met Oosteuropese landen. De meerderheid van de commissie meent evenwel dat Nederland in de NAVO moet blijven. Geen waarborg De heren Van der Stoel, Dankert, Burger, Koopman jr., Patijn, Roethof, Ruijgers en Wierda stellen onder meer dat de NAVO ernstig zou ver zwakken wanneer Nederland eruit treedt. Bovendien is er nog geen or gaan dat doeltreffend de vrede bij internationale geschillen kan waar borgen. Voorts stellen zij dat het uiteenval len van de NAVO de politieke druk van Rusland op West-Europa zal ver groten; de weg kan openen tot onge wenste veiligheidsarrangementen zo als een Duits-Amerikaans bondge nootschap; een Europese nucleaire de fensiegemeenschap; of krachten zou oproepen tot vorming van een eigen Duitse atoommacht. De meerderheid pleit voor een structuurhervorming van de NAVO waarbij naast de militaire ook de po litieke functie als overlegorgaan met Oost-Europa meer accent krijgt. Het Duitse vraagstuk ziet de com missie als een onderdeel van de ontspanningspolitiek tussen Oost en West. Nederland zal initiatieven moe ten nemen tot het leggen van soci aal-culturele en handelscontacten tus sen Oost en West. De commissie meent dat het streven van West-Duitsland om geleidelijk tot be tere contacten met de DDR te komen, moet worden ondersteund. Een juridische erkenning van Oost-Duitsland door de Nederlandse regering acht de commissie onge wenst omdat dit nog ernstige spannin- Duidelijk is dat de in het weekblad geuite beschuldigingen de Indone sische autoriteiten, met name Malik, zwaar op de maag liggen. De manipu laties van mr. Tasrif wijzen erop dat de Spiegel-affaire in eerste instantie als een binnenlandse politieke aange legenheid moet worden beschouwd, en dat zij moet worden geplaats: in de nog altijd voortgaande politieke strijd tussen Soeharto-isten en Soe- karno-isten. Malik, die zich in het nieuwe regi me als de felste tegenstander van ex-president heeft ontpopt, wenst ten koste van alles zijn naam te zuiveren van de blaam, die al of niet terecht door „de Spiegel" is gesigna leerd. Uit het interview, dat mr. Tasrif de correspondent van het Amsterdamse kantoor van Antara heeft toegestaan, blijkt duidelij'k dat de vermeende corruptie van de mi nister van buitenlandse zaken inder tijd gemeld is in vrijwel alle in Indo- esië verschijnende bladen. TEL AVIV Israëlische en Egyp tische troepen hebben elkaar gisteren het gebied van het Suez-kanaal weer beschoten. RAPPORT VRAAGT PROPAGANDA HET HELE JAAR DOOR (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Regelmatig propaganda maken voor de re classering is beter dan alles op de ene kaart van de Reclasse- ringsdag te gooien. Er zou ook effectiever voor de reclassering moeten worden gecollecteerd. Aldus wordt aanbevolen in een rap port dat een instituut voor motieven- onderzoek op verzoek van het Natio naal bureau voor de reclassering heeft geschreven. Er zou onder de bevolking een „vrij goede, zij het oppervlakkige" bekendheid met het reclasse ringswerk bestaan, maar met enkele negatieve uitschieters. Zo zou de min der positieve houding van de arbei dersklasse tegenover maatschappelijk werk in het algemeen ook de reclasse ring raken. Peter Porssius (11) uit Amster dam had in een opstel geschre ven, dat hij best eens met Johan Cruyff zou xvillen trainen. Gis termorgen ging die wetis in ver vulling. Cruyffiekwam Peter in zijn auto thuis ajhalen om met hem naar het Ajax-stadion te gaan en daar eens goed tegen de bal te trappen. Opbouw vredesmacht De positie van de Verenigde Naties moet worden versterkt onder meer door opbouw van een doeltreffende vredesmacht; uitbreiding van de VN-taken op het terrein van de ont wikkelingshulp en krachtig optreden van de VN tegen rassendiscriminatie. Het rapport vraagt tenslotte om een belangrijke opvoering van de ont wikkelingshulp Gelden die bij de NAVO-partners en de leden van het Warschaupact vrijkomen door ver mindering van de bewapening, die nen naar de VN te worden overgehe veld ten gunste van de ontwikke lingshulp. Het congres van de PvdA zal zich in november beraden op dit stuk, waarbij ook de minderheidsnota ter sprake zal komen. Dr Van Klef fens trekt zich terug DEN HAAG Dr. E. N. van Klef- fens trekt zich op 1 oktober terug als vertegenwoordiger van de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in Engeland. Hij wil teruggetrokken gaan leven in Por tugal. waar hij van 1950 tot 1956 Ne derlands gezant was. Dr. Eelco Nieo- laas van Kleffens werd op 17 novem ber 1894 in Heerenveen geboren. In 1922 kwam hij in dienst van het mi nisterie van buitenlandse zaken en in 1939 werd hij minister van buiten landse zaken in het tweede kabi net De Geer. In Londen legde dr. Van Kleffens tijdens de tweede wereldoorlog de ba sis voor een actieve buitenlandse poli tiek, gebaseerd op de onmogelijkheid van neutraliteit bij wereldconflicten. Op 1 maart 1946 werd dr. Van Klef fens aangewezen als vertegenwoordi ger van Nederland bij de VN. Dr. v. Kleffens is doctor honoris causa van verscheidene universiteiten. Frankrijk 'neeft na Rusland, de Verenigde Staten en Engeland het verdrag getekend, dat het gebruik van kernwapens in de ruimte en op andere planeten verbiedt. In het westen des lands zou men minder positief tegenover het nut van reclassering staan dan elders. Men zou er zich ook minder zelf tot reclasseringswerk in staat achten. Een belangrijk deel van de bevol king zou reclassering zien als een ver lengstuk van politie of justitie en er wordt uiteraard nog wel meer on juiste beeldvorming bij het publiek geconstateerd. Waarde? De betrekkelijke waarde van het onderzoek wordt door het rapport zelf toegegeven, gezien de manier van steekproeftrekken en het kleine aantal (200) ondervraagden. „De uit komsten kunnen derhalve niet gege neraliseerd worden voor de hele Ne derlandse bevolking." Dat voorbehoud mag men wel goed in rekening brengen als het rapport beweert: „Naarmate men een sterke re binding met een kerk heeft, heeft men een hardere houding inzake bestraffing van misdadigers." Van de 200 ondervraagden waren er 45 Hervormd, 24 Gereformeerd, 58 Rooms-Katholiek, 4 behorend tot het Humanistisch Verbond, 6 behorend tot andeTe godsdiensten, de rest on kerkelijk. Gezien het geringe aantal ondervraagden mag men niet al te grote waarde hechten aan het oordeel over de gevangene, dat de kerkelijk meelevenden in de schoenen wordt geschoven. Het zou betekenen dat de Pro testants Christelijke Reclasseringsver- eniging, die toch steeds meer belang rijk werk doet, geen been heeft om op te staan. En waaruit zouden de opbrengsten van de kerkcollecten voor de reclassering verklaard moe ten worden? Het rapport legt ook een verband tussen mensen die de opvatting aan hangen dat er harder moet worden gestraft (de kerkelijk meelevenden dus o.a. - red.) en hen die zich min der tot reclasseringswerk in staat ach ten. Het rapport verklaart niet waar dan de daadwerkelijke naastenliefde vandaan komt van zovele kerkelijk meelevenden in den lande die èn bij de PCRV èn bij andere reclasse- ringsverenigingen als vrijwilliger meehelpen de nood onder de gedeti neerden en hun gezinnen te lenigen. Zie eens wat een mooi jongens- vest. Met V-hals. Een van de ves ten uit de Zijne fully fashioned najaarscollectie van Delana. Zui ver Tasmania scheerwol, krimp- werend - vervilt niet. Op en top Delana kindermodel Maat 104- 164, prijs vanaf ƒ19,50. kindermode, tricotmode

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9