ZEVENTIG UUR VAREN NAAR DE VRIJHEID csSsüfc aardgaswarmte „Heenzien over enge gre Nog een keer de Chinese intimidatie verdragen en dan Algerije laat Belgen vrij de kraan voor het water de knop voor het licht aardgas voor warmte hoe eerder,hoe beter! alles goed en wel Jtël Uit de Haagse hof geplukt NIEUWE LEIDSE COURANT S Dl\SD\r. 26 SEPTEMBER 1967 SJANGHAI Het laatste, wat ik van China zag, waren de fanatieke gezichten van de jonge staatscontroleurs, die de Straat Soenda van onder tot hoven doorzochten. En het laatste wat ik van China hoor de, waren het gekwaak en het gekef der propagandisten, wier stemmen me overigens mijn leven lang bij zullen blijven. Toen de Nederlandse vrachtvaar der dan eindelijk na 17 dagen mocht vertrekken sa voor het lossen van de voor Sjanghai bestemde lading had men nog geen 36 uur nodig gehad kwam er een legertje groen- en grijsgejakte Chinezen aan boord, dat zich als een soort opperbevel in de eetsalon nestelde. De gezichten hadden niet hautainer kunnen zijn. Ze traden op met het Invloed DLIJKENS grotere Russische hulp zijn de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam niet ron der resultaat gebleven. Verder kan men opmaken, dat Ha noi sterker gedwongen is met de Russen op goede voet te blijven. Het wordt steeds afhankelijker. Men kan er ook uit lezen, dat de Russische wapenleveranties kunnen bijdragen tot verheviging van de strijd en uiteindelijk tot een directe confrontatie tussen Amerika en Rus land. Als de Russen er werkelijk belang bij hebben, dit laatste te voorkomen, moeten zij hun groter wordende in vloed op Hanoi gebruiken om vre desonderhandelingen mogelijk te maken. Reeds heeft de aandacht getrokken, dat Moskou grote publiciteit heeft gegeven aan zijn voornemen (gratis) hulpverlening aan Hanoi belangrijk uit te breiden. De bedoeling is waarschijnlijk het oorlogsmoede Amerikaanse thuis front duidelijk te maken, dat nog een lange, een gevaarlijker worden de strijd voor de deur staat. Moskou beseft echter eveneens, dat er voor Amerika geen weg terug is, tenzij Hanoi zijn houding wijzigt en staken van de Amerikaanse bombar dementen mogelijk maakt. De Russen hebben meer dan eens beweerd, dat communistisch China geen belang had bij beëindiging van de strijd in Vietnam en om die re den Hanoi onder druk zette. Afgewacht dient te worden, of de invloed die Rusland nu zelf op de gang van zaken kan uitoefenen, wel tot vredesbesprekingen zal leiden. Bijverdienste TNE RUSSISCHE boer heeft sinds U de oktoberrevolutie van 1917 steeds aan het kortste eind getrok ken. Hij bood dan ook het langst verweer tegen het communistische bewind. Hij moest ten slotte het onderspit delven, nadat Stalin het platteland had laten uithongeren. Miljoenen mensen werden slachtoffer. Nadien hebben de staats- en collec tieve boerderijen, waarop de boe ren gedwongen te werk werden ge steld, niet aan de verwachtingen be antwoord. Niettemin werden zij uit prestigeoverwegingen gehandhaafd. Opnieuw moest de Russische boer; het gelag betalen. Hij behoorde tot de laagst betaalden en had een groot deel van het jaar geen werk. Zijn eigen stukje grond moest dan uit komst bieden. Het heeft lang geduurd, vóórdat de communistische leiders de stap terug durfden doen, die bijvoorbeeld in Joegoslavië al jaren geleden werd gedaan. Maar nü is er dan toch een begin. De econoom (premier) Kosygin heeft het verzet van de ideologen gebro ken. De Russische boer mag er wat bij gaan verdienen, als hij maar zorgt dat het bedrijf waarin hij werkt niet wordt verwaarloosd. Dit is een belangrijke ontwikkeling. Opnieuw is gebleken dat in Rus land van vandaag de praktijk het' wint van de theorie ook al is| het verzet daartegen nog groot. stilzwijgend machtsvertoon van de Gestapo of van de Kempetai. Blaf fend gaven ze hun bevelen, die in eerste instantie hierop neerkwamen dat alle opvarenden persoonlijk hun papieren aan hen moeste- overhandi gen. De officieren en ik als enige passa gier zaten zonder een woord te zeg gen in dezelfde salon. Het was net of we voor de rechtbank waren gedaagd als verdachte of tenminste als getui ge- De communistische functionarissen trokken er zich niets van aan dat ze zich op Nederlands grondgebied be vonden. Dat ze de gast van de kapi tein waren, bleek evenmin tot hen door te dringen. Zolang ze aan boord bleven, waren zij de baas en niet de gezagvoerder. De laatste liet alles gelaten over zich heen gaan. Hij bood zelfs nog limonade en sigaretten aan. Waar handelsbetrekkingen op het spel staan, waar de wil eenzijdig wordt opgelegd, is de smeer bepalend voor het aantal beledigingen, dat men be reid is te slikken. Intimidatie De grootste impertinentie kreeg in de dwarsgang voor de eetsalon gestal te. De Chinese schepelingen, van wie sommigen meenden door het dragen van een Mao-speldje een goede beurt te slaan, werden daar gedwongen op de grond te gaan zitten. Evenals bij aankomst stelde zich een met een pistool gewapende politieke commis saris voor hen op, die met hoge. overslaande stem uit het bekende ro de boekje ging reciteren. De man had een lange adem en veel tijd. Toen hij het zegje van de partijvoorzitter had gedaan, vouwde hij een krant open en ging daar nog een tijdje uit voorlezen. Meer uit angst dan uit overtuiging klonk een daverend applaus op, toen de geestelijke terrorist na een half uur meende dat zijn gehoor nu wel genoeg van het goede gekregen had. De kameraden in de salon glimlach ten goedkeurend en keken de Neder landers aan met een mengeling van spot en triomf in de ogen. De laatsten vertrokken geen spier van het gezicht. Ze hadden de blik ken echter goed begrepen. Twee sys temen botsten met een onhoorbare slag tegen elkaar. Het was alsof de communisten zeggen wilden dat op nieuw overduidelijk bewezen was dat de zo gehate kapitalisten, die men overigens wel hard nodig heeft, op de lange duur aan het kortste eind zul len trekken. Zoekploeyen Terwijl de deels zakelijke, deels po litieke zitting opgebroken werd, rom melden de zoekploegen nog in het binnenste van de vrachtvaarder. Al les ging open: kisten, kasten, sloepen, ruimen en laden; met zaklantaarns werd onder bedden en in luchtkokers gespeurd. Tevergeefs werd gezocht naar diep weggedoken verstekelin gen. die de brutaliteit bezaten het rode paradijs ongevraagd te verlaten. "s Nachts om twee uur voeren we dan. We stoomden opnieuw door het centrum van Sjanghai, langs de plaats, waar de Straat Soenda vijf tien dagen op de boeien gelegen had. Het rode neonlicht, dat Mao's wijshe- Chinese vluchtelingen uit Indo nesië zweren in Peking wraak op de dood van de man en vader. Even leek het of ik in het nachte lijke duister op de Westminsterbrug in Londen stond. Het Big Ben-achti- ge geluid van de grote stadsklok, die drie slagen deed horen, brachten mijn gedachten naar de andere kant van het noordelijk halfrond. Kerken Achter die toren, in de vroeger zo fraaie Europese wijken, staan nog en kele kerken. Als bedehuis zijn ze ech ter niet meer in gebruik. Wat is er nog over van de drie miljoen rooms-katholieken en de 700.000 pro testanten sinds Mao in het begin van de jaren vijftig missionarissen en zen delingen vervolgde en hen het land uitjoeg? Ik herinnerde me wat een rode gardist ovej de godsdienst zei: „Met 'het Confuncianisme, het Boedh- isme, het Taoisme en desnoods de Islam kunnen wij, communisten, nog wel leven. Met het christendom ech ter niet. Wie is God? Waar is God? Wat is God? Het enige, dat ik van hem heb gemerkt, is dat hij een te genstander moet zijn van de Grote Proletarische Culturele Revolutie. In Sjanghai hebben we een paar maan den geleden de bewijzen in handen gekregen dat de christenen zich in het kamp van de Volksvijanden heb ben geschaard. Zij zijn de grootste voorstanders van het volgen van de kapitalistische en reactionaire koers." !%aar de vrijheid Het was nog 70 uur stomen naar de vrijheid, die aan boord met Japan vereenzelvigd werd. De Wangpo, de Jangtsekiang, de Gele en de Oostchi- nese Zee, tenslotte een stukje van de Stille Oceaan. Wegens het lange oponthoud in Sjanghai had de rederij Osaka uit het vaarplan geschrapt. De eerstvol gende haven zou Nagoya zijn, dat in 1960 geteisterd werd door de zwaarste tyfoon, die ooit in het Land van de Rijzende Zon is geregistreerd. In een wijde omgeving braken alle dijken door. Een reusachtige vloed golf, die kolkend over de vlakten sloeg, eiste bijna 250.000 slachtoffers voor zich op. Wervelstorm De Straat Soenda raakte in de staart van zo'n wervelstorm waarvan er in de nazomer vele kunnen wor den geteld. Het centrum van de uit Philippijns gebied afkomstige torna do lag bij Okinawa. De noordkoers werd daar omgebogen tot een oost- koers, wat betekende dat het schip er achter langs kon varen. De zee was woest en hoog; alles wat aan dek lag, was extra vast gesjord. Door het gestamp en het geslinger was het me nog nauwelijks mogelijk mijn schrijfmachine te ge bruiken. Na die zware deining, die witte kóp pen en die diepe dalen tenslotte de rust van de baai. De snelste trein van de wereld 225 kilometer per uur! bracht me binnen enkele uren van Nagoya naar Tokio. Vandaar wipte een straalvliegtuig me over de datum- lijn en de ijzige Pool. Reeds de mor gen na de avond van vertrek lag Amsterdam weer aan mijn voeten. Slot BRUSSEL De twee Belgen die eind juni, gelijk met de voormalige premier Tsjombe in Algerije werden aangehouden zullen in de komende dagen worden vrijgelaten. De Belgische minister van buiten landse zaken, Harmei, had vorige week bij de Algerijnse ambassadeur een protest ingediend tegen het vasthouden van de mannen. Sow jets boos over Chroesjtsjef film /VNLANGS zagen wij de Ameri- kaanse film over Croesjtjef, die in zijn buitenverblijf op zijn praat stoel zat. Het network NBC heeft deze reportage gemaakt buiten me deweten van de Sowj et-regering. Deze is hierover heel boos geworden en heeft NBC verboden, voorlopig in Rusland te komen. De afspraak voor een reportage over het Russi sche gevangeniswezen werd meteen opgezegd. Het kleinere Amerikaanse network ABC zal echter wel mogen komen om de geplande documentaire over het rode leger te maken, want dat is heel iets anders.dan stiekum afge zette Nikita te laten praten over Cuba en Mao Tse Toeng. Russische boeren hebben kans op een extraatje MOSKOU De Russische regering heeft bekendgemaakt dat boeren lectieve boerderijen voortaan volle dige vrijheid zullen hebben tot het stichten van nevenbedrijven, die zij naar eigen verkiezing kunnen exploi teren. Doel is de werkgelegenheid ook bui ten het seizoen op peil te houden. 1 EREMEDAILLE VOOR PRINS NEW YORK Tijdens het 83-ste galadiner van de Holland Society in New York heeft prins Bernhard de gouden ereme daille van deze vereniging in ontvangst genomen. De Holland Society is een vereniging waar van uitsluitend Amerikaanse in gezetenen lid kunnen worden die in directe en mannelijke lijn af stammen van de Nederlandse kolonisten die zich voor 1675 in Amerika vestigden^ De onderscheiding wérd in 1922 in gesteld voor verdienstelijke Amerika nen. Zo ontvingen onder meer presi dent Hoover. Henry Ford. generaal Clay en admiraal Rickover deze on derscheiding. De prins zei in zijn tafelrede dat wij als volkeren, maar ook als naties, vooruit moeten zien zonder evenwel verleden en tegen woordige tijd uit het oog te verliezen, bewust van het verband dat daartus sen bestaat. Laten wij er in het bij zonder aan denken dat de ge meenschappen die op het behoud van en j Geen computer bij diagnose UTRECHT Het ziet er niet naar uit dat computers in de nabije toe komst een taak zullen krijgen bij het bepalen van de diagnose. De compu ter is wel geschikt om ingeschakeld te worden bij andere werkzaamheden in het ziekenhuis. Dat zei de heer B. H. Ash worth, directeur van het computercentrum te Londen op de tentoonstelling Medi- ca 67 te Utrecht. Het grote probleem voor ziekenhui zen die computers willen gebruiker is. hoe er de juiste gegevens inge pompt te krijgen. Er is namelijk nie mand die precies weet hoe precies het ziekenhuis werkt. DOOR Toen de officiële herfst was aange broken heb ik vastberaden een besluil genomen. Dit jaar zou het me niet weer overkomen. Ieder jaar had de najaarszon me bedrogen met schone beloften, tol opeens onverwacht eei wrede nachtvorst de illusie in zwarte werkelijkheid veranderde. Mijn dier bare bloembakken tot een woesten.- van troosteloosheid verwerden. De garaniums bloeien nog, de fuch sia gloeit met brutale klokken, de klimop vormt nieuwe blaadjes als moet het voorjaar beginnen. Dat alles zal ik me toch niet laten ontkomen? De bakken naar binnen. Een weelde van groen en kleuren opeens langs de wand Trots zag ik het aan. Het harl warm van dankbaarheid, dat ik nv eens de ijsnachten vóór was geweest en mezelf overwonnen had. In die mildheid wilde ik laten deler in mijn vreugde. Maar wie? Iedereer was weg. alleen poes Jeroen zat hau tain te doen op de lege balkonram zonder enige interesse voor de ver plaatsing van onze lustwarande. Dan ga je het in het kleine zoeken Muis Alan In een wip had ik hem wakker en uit het blauwe bed in de meterslange tuin gezet. Stomverbaasd zat hij een Dgenblik te kijken, boog zich over de soede aarde en snoof, zoals ik de hei delucht binnenhaal, eindelijk buiten. Toen ging hij aan het werk. Eerst een kuil graven. Vertederd zag ik hel aan. Tot opeens de klimop met eer knak het begaf en langzaam een lan ge bladsliert op de vloer viel. De Nachtvorst wortel was deugdelijk doorgebeten. Dat. Alan, was de bedoeling nie Maar Alan had het te druk. Mc artstocht wierp hij zich tegen de gc anium, snoof toen verachtelijk ei olde naar de andere hoek. Die luch erafschuwde hij, dat was duidelijl Moe drukte hij zijn zwarte lijf op d veke aarde tot het één zwarte zach igheid was. Een kwartiretje waren we zoet. Alar rustend, ik lezend. Dan opeens schudde alles. Aardklui ten vlogen om mijn oren. Alan was tot nieuwe activiteit ontwaakt Met de lankmoedigheid van een oppaster, die een kleuterschool naar de speeltuin begeleidt, trachtte ik het te verdragen. Laat hem tocht. Trouwens hgt miniatuur kluiten- jombardement had al opgehouden en net nieuwe vertedering zag ik Alan n de richting van de fuchsia verdwij- Toen ging de bel. De post met een onhandelbaar stuk. Zoiets is met „dank-u-wel" afge- landeld, maar nu weet ik, dat ,.dank- j-wel" gelijk staat aan een stevige lachtvorst. Alan had zijn werk grondig gedaan, n de top van de fuchsia wiebelde hij gelukkig heen en weer. olijk neer- ijkend op een veld van rode klokken aar diep beneden hem. Heel systematisch, geen enkele ergetend, had hij de ranke steeltjes oorgeknaagd. En passant blijkbaar ok even zijn geraniumafkeer over winnend, want een rose bol lag er ter •pfleuring naast. Toen ze thuiskwamen vonden ze die bloembakken in de kamer erg leuk. ..Alleen", zo zeiden ze, ,,Je moet er wel een bloemetje in zetten." hun kleine voordelen uit zich verzetten tegen de onafwendba re veranderingen die met de histo rische evolutie gepaard gingen het er niet al te best vanaf hebben ge bracht. Zij die tot grootheid werden geroe pen waren diegenen die in staat wa ren over hun enge begrenzingen heen te zien en samen te werken met hun buren, aldus prins Bernhard. Er is, zo vervolgde de Prins, in onze wereld een neiging te bespeuren om zo weinig mogelijk betrokken te raken bij zaken die buiten onze on middellijke belangenkring liggen. Ofschoon wij ons volledig bewust zijn van het bestaan van deze andere vraagstukken willen wij er dikwijls buiten blijven, uit vrees dat zij moge lijk ons privé-leven zullen binnen dringen. Het is eenvoudig te zeggen; ik wil vrede, dus laat me met rust. Het klinkt zo natuurlijk om meer aandacht te schenken aan meer direc te verantwoordelijkheden, aan onze baan, onze familie, onze woning. Ui teraard zijn deze verantwoordelijkhe den van groot, maar niet van voldoen de belang. Niet in onze kleine gemeen schap en zeker niet in onze gemeen schap van naties. Herziening grondwet Volgend jaar in Griekenland volksstemming Vergeving (3) Wat is het heerlijk in deze tijd van kerkstrijd en hiërarchie te weten, dat er nog vergevingsgezinde mensen zijn. Hartverwarmend is het schrijven van de heer G. Steinman in uw krant van vrijdag jl. Eén ding is echter jammer: de heer Steinman maakt zich gelijk met nieu we broeders ook nieuwe tegenstan ders. Ieder rechtgeaard lid van de Ge- ref. Kerken (vrijgemaakt) zal bedroefd zijn over de gang van zaken in die kerk, ongeacht aan welke kant hij staat. En hiervan merk is bij de heer Steinman niets. Ongetwijfeld zullen er ook onder zijn nieuwe broeders velen zijn, die geen respect kunnen opbrengen voor een man, die op deze wijze in het openbaar schrijft over de kerk, waar van hij (nog) lid is. Er is een spreekwoord dat ik ook op de Geref. Kerken (vrijgemaakt) wil toepassen, nl.: „het zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen kna gen". Rotterdam, R. M. H-zkkert Sprekende aap In uw blad van 20 september jl. komt de synode van Assen ter sprake. Ik neem aan dat men nu meent, dat de slang niet kan hebben gesproken. Het zijn natuurlijk onderontwikkelde geesten, die dat destijds konden gelo ven en die daar nu nog niet van af kunnen komen. Maar wat te zeggen van de verwar ring der geesten, die mo"i geconsta- ATHENE - Brigade-generaal Sty- teerd word!n als„be?ed" °p Iianos Patako». de Griekse minister paglna ondar "Raak h!m nog van binnenlandse zaken, heeft giste ren meegedeeld dat in de loop van het volgend jaar een nationale volks stemming zal worden gehouden over de nieuwe grondwet. Het ontwerp van de nieuwe grónd- wet moet voor 15 december aan de regering worden voorgelegd. Tien leden van de twintig man sterke grondwetgevende commissie zullen deze week naar Frankrijk, Duits- land, Engeland, de Verenigde Sta ten en Scandinavië gaan om overleg te plegen met grondwettelijke des- I kundigen. Minister Patakos zei dat als de I meerderheid van het volk de her pagina onder „Raak hem nog een keer" een spontane .aap" reageert met: „Halleluja Heer", enz. Afrikaanders zijn nl. in Zuid-Afrik» apen. Afrikaners zijn de aldaar gebo ren blanken en de Bar.toe's enz. In 1926 kon de slang nog spreken. Nu kan de aap het weer! We zijn er we) op vooruit gegaan, en toch zit ook daar evolutie in.... Middelburg Drs. A. J. van Rutten Akkoord tussen Flosy en NLF ziening er een nieuwe zal worden ontwór- I ties pen. President Johnson heeft gisteren gepleit voor herstel van de grond wet in Griekenland (het militaire bewind heeft na de machtsgreep in april diverse artikelen van de grond wet buiten werking gesteld). In beleefde termen gaf hij de nieu we Griekse ambassadeur te ver staan dat Griekenland slechts op voortzetting van de Amerikaanse militaire steun kan rekenen, wan neer het terugkeert tot de constitu tionele democratie. Het Nederlandse Eerste-Kamerlid mr. W. E. Siegmann (kath. v.) zal alle ontwikkelingen In de Griekse kwestie volgen en aan de Raad van Europa rapporteren, speciaal de door de Scandinavische landen bij BEIROET De twee elkaar de grondwet verwerpt, bestrijdende nationalistische organisa- Zuid-Arabië, Flosy en NLF, zijn het eens geworden over een bestand dat hedenmorgen zes uur is ingegaan. Er is een gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarin de leiders van de organisaties een beroep op hun volge lingen doen op te houden met provo cates en alles wat het bereiken van de nationale eenheid kan schaden. Flosy en NLF zouden voorts over eenstemming hebben bereikt over de vorming van een nationale coalitiere gering. de Europese commissie voor de rechten van de mens aanhangig ge maakte klacht (door Nederland on dersteund) tegen het Griekse be wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5