diensten begonnen Russische zich bij baptist secretaris beklaagt Breznjef Protestanten in Spanje hoopvol Kanttekening Verhoging van inschrijfgeld aanvaard Bijna dood gemarteld Uw probleem is het onze.... DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 Een woord voor vandaag Het eerste hoofdstak van Marcus eindigt eigenlijk pas bij Marcus 2 12. De evangelist heeft laten zien wat ..gezagheb bend betekent. Dan gaat hij ons iets vertellen over wat Christus zegt. Hij leerde hen" lezen we in Marcus 2 13. Hij leerde de tollenaar Levi: ..Volg Mij". Met andere woor den, Christus spreekt niet alleen tot de gelovigen, de Schrift geleerden, de godsdienstigen en de goeden. Zijn boodschap doorbreekt sociale, ethische en intellectuele grenzen. Hij lag aan, dat wil zeggen: Hij at met de uitgestotenen en de zon daars. Christus heeft tijd voor Nicodemus, de geleerde, voor Maria, de eenvoudige en voor Levi, de paria. Maar al te vaak heeft de kerk het voorbeeld gevolgd van de Schriftgeleerden in plaats van Christus. Steeds weer moest er een William Booth, de evangelist onder de daklozen, een Kuyper, de leraar van de „kleine luyden", een William Ca rey, de apostel van de kleurlingen komen om de kerk daaraan te herinneren. Het evangelie richt zich niet tot een speciale klasse, maar tot mensen van allerlei ras. stand en kennis. Daarom kan ik zeg gen: Christus is niet te goed voor mij, mits ik niet te goed ben voor Hem. We lezen vandaag: Psalm 78 26-52. Anatomische les (Van onze onderwijsredactie) LEIDEN De Raad van Vijftig van de Nederlandse Studenten Raad (NSB) heeft op voorstel van het be stuur besloten de verhoging van het inschrijfgeld van 10,tot 100, te aanvaarden, mits aan drie voor waarden wordt voldaan. Basis voor dit standpunt vormt de ministeriële toelichting op de ver hoging, waarin wordt gesteld dat het inschrijfgeld in het vervolg het karakter zal krijgen van een bij drage van de studenten aan hun ei gen voorzieningen. De NSR is van mening, dat deze studentenbijdrage niet mag worden gebruikt voor de financiering van die voorzieningen die de overheid ook voor andere financieel zwakke groepen in de maatschappij treft. Voorts, dat de studentenvoorzie ningen moeten worden gereorgani seerd. In elke universiteitsstad moet één instituut voor studentenvoorzie ningen worden opgericht, waarin de studenten medezeggenschap hebben. Tenslotte het collegegeld, waar voor naast de studentenbijdrage geen plaats meer is, zal op den duur moeten verdwijnen en in elk geval evenredig worden verlaagd met de verhoging van het inschrijfgeld. De verhoging van het examengeld van 60.— tot 100,— wijst de NSR van de hand. Het examengeld moet volgens de NSR fungeren als rem op het ontijdig afleggen van exa mens. De raad ziet niet in waarom Van onze kerkredactie) MOSKOU ,«Wij zijn uw vijanden niet, maar hebben u lief. Wij haten alleen de zonde en de wetteloosheid." Met die woorden eindigt een open brief van een Russische baptist aan de secretaris van de Communistische Partij, Leonid I. Breznjef. Afschriften werden gezonden aan Kosygin en Podgorny. De brief, die gedateerd is 31 juli 1966, is een smeekschrift, waarin verzocht wordt de vervolging tegen de christenen te staken. Pas enkele weken geleden is een afschrift van de brief naar West-Eu ropa gesmokkeld. Het Engelse blad de ..Church Times" liet hem door een expert op kerkelijk gebied vertalen. De schrijver, A. I. Kovaltsjoek, er kent dat hij gevlucht is uit een zie kenhuis, nadat hij bedreigd werd met nieuwe martelingen. Volgens de brief is zijn geloofsgenoot Nikolai Khmara doodgemarteld in een gevangenis in 1964. In het begin van xijn brief schrijft Kovaltsjoek: „Ik vraag niet om hulp, noch wil Ik klagen over mijn lot. Ik heb een Beschermer en Vader T~VAT DE JOURNALIST J. van den Berg een vriendelijk en vertrou wenwekkend man is, wisten we al. En als we het niet wisten, zouden we het wel te weten zijn gekomen uit het eerste deel van zijn „Anato mie van Nederland" dat nu uit de pers is gerold (De Bezige Bij, Am sterdam. 264 blz., ƒ17,50). Want men moet wel vriendelijk en vertrouwenwekkend zijn, wil men, in de mate waarin dat met hem het geval is geweest, deelgenoot worden van al die intieme informatie die allerlei, meestal hooggeplaatste lie den hem achteloos of argeloos, of misschien ook wel opzettelijk, heb ben verstrekt. We willen niet zeggen dat hij van die informatie misbruik heeft ge maakt en dat hij vertrouwen heeft geschonden. De hedendaagse jour nalistiek is nu eenmaal van een ta melijk grote openheid en datgene wat we de „human interest", het menselijk belangwekkende, noemen maakt er een belangrijk bestanddeel van uit. ^fELNU, het menselijke, in het grotere en in het kleinere, is in deze aardige anatomie ruimschoots aanwezig. In wat we lezen over het koninklijk huis, over ministers en oud-ministers, over ons parlement, over onze politieke partijen, over onze departementen, over de diplo matieke dienst, ja er is ook een te kort hoofdstuk over de kerken. Voor het tweede deel. dat dus nog komen moet. zijn ons reeds in het uitaicht gesteld onderwerpen als banken, beurzen, werkgevers- en werknemersorganisaties, radio, tele visie, pers. We zijn nu al benieuwd. Anatomje pleegt zich te voltrekken op een lichaam waaruit het leven geweken is. Men denke maar aan de anatomische les van Rembrandt. Maar wat het boek van Van den Berg boeiend maakt, is, dat alles ons zo duidelijk wordt getekend naar de menselijke aspecten, en daarom ook als een compleet levende zaak. Het is alles menselijk, soms zelfs tè men- QUD MINISTERS van wie de een ons als pijnlijk accuraat wordt voorgehouden, de ander daaren tegen als slordig wordt getekend,! geharrewar tussen beheerders van de partementen over een bepaald stuk regeringsbeleid, en wat niet al. Natuurlijk is deze anatomie een be trekkelijke geworden en bovendien is de behandeling vaak wat aan de oppervlakte gebleven. Maar tegelijk komen bijzonderheden naar voren waarnaar men in abstracte verban delingen tevergeefs zal zoeken en die niettemin voor een behoorlijke' kennis van ons regeringsbestel in wezen onmisbaar zijn. Eigenlijk is het schrijven bedrag van 60,— niét en een j God, die Ik vertrouw. Hij, dat weet bedrag van 100,— wél als zo'n rem ik, zal mij beschermen, maar ik wil zou fungeren. dat u precies weet wat er in dit land Begrip bij commissie (Van onze kerkredactie) ZEIST „Wjj hebben de in boek als dit niet zo'n uitermate druk, dat de toepassing van de moeilijk geval. Het meeste wat erin wet op de godsdienstvrijheid staat was „in Haagse kringen" ai zo- Veel minder strak zal zijn dan te leggen, blijft bestaan, maar dat in de praktijk door de autoriteiten geen inzage van deze registers zal worden gevraagd. Hij beschouwde de nieuwe wet als het begin van een ontwikkeling. Men «at bekend en wie rijn leetuur «at de wet TeU Bij dt parleinents- kan n!et »»™.chten, dat een geest küknii/ii ko<i -- be.nf „f i. j f van V,PI- pp,lwpn in pen naar taar bijhoudt had er in krant of week blad al van kunnen lezen. Daar komen dan die gesprekken by, die de schrijver kennelijk in vele tientallen heeft gevoerd en waarin hij zich kennelijk de vriendelijke en ontwapenende man heft betoond (zie boven), aan wie men zijn infor matie wel kwijt kon. ^OED, HET moge dan niet zo heelj erg moeilijk zijn dit boek tel Evangelische Zending, schrijven, maar je moet toch maar op I Er is bij de Spaanse protestanten d. gedachte komen om dit allen een, nieuw h<*>P gekomen, dat het met bij elkaar te brengen in een echt| boek van enkele honderden blad- van vier eeuwen in een paar jaar commissie, die de praktische I Wordt omgebogen. Nu is al duidelijk, uitwerking van deze wet voor- dat het begrip godsdienstvrijheid een bereidt, lijkt een goede geest te heersen." Dat vertelt ons ds. Antonio Marti nez, secretaris-generaal van de fede ratie van onafhankelijke baptistenge meenten in Spanje en uitgever van het blad Portavoz. Hij was in Zeist voor het jubileum van de Europese Vergadering wet toch nog goed zal aflopen. Alles hangt nu af van het reglement dat in de maak is. Gehoopt lijden, waarop dan dus straks nog wordl da, blnntn „kele weken een tweede deel gaat volgen. klaarheid komt We hebben dit eerste deel al met smaak gelezen en, eerlijk gezegd, onze „instellingen" zijn er ons, alle menselijke gebrekjes en invloedjes ten spijt, niet minder door gewor- We kunnen natuurlijk wel dit of dat overboord zetten. Maar wat krijgen we ervoor terug? Mogelijk iets dat lang zo menselijk niet is. Zodat men zich wel zal moeten afvragen, of he* juist daarom wel zal kunnen func tioneren. Dat funcutioneren doet wat we nii hebben tenminste wél. Terminologie De opstellers van de wet hebben niet begrepen wat een protestantse kerk is. Zo is een terminologie ontstaan, die voor ons vreemd is. Daarom spreekt de wet van „ge nootschappen" en eist zij controle op de administratie van leden en in komsten. Maar de leden van de parle mentscommissie hebben zich volgens ds. Martinez al gerealiseerd, dat de aard van de protestantse kerken an ders is dan in de wet staat. Een groot deel van deze zeer lange brief is gewijd aan het lijden en de martelingen die deze baptist zelf heeft moeten ondergaan. Hij wil zo aantonen hoe de Russische grondwet wordt overtreden. VERVOLGINGEN Volgens Kovaltsjoek begonnen de nieuwste vervolgingen in 1961 toen evangelische christenen en baptisten een congres wilden beleggen. Daar zouden niet alleen door de staat er kende gemeenten vertegenwoordigd zijn, maar ook alle onafhankelijke ge meenten. Ongeveer 200 christenen werden toen gearresteerd. schrijft Ko valtsjoek. Sommigen verloren hun baan, anderen werd de toegang tot de universiteit ontzegd. Zelf werd de schrijver op 25 december 1962 gear- Hij wist dat dit komen zou, want de plaatselijke secretaris van de com munistische partij, „kameraad Marti- nof'. had tegen hem gezegd: „Als je je geloof niet afzweert zal ik zorgen dat je je baan verliest." CHEF Kovaltsjoek was chef over een afde ling van een machinefabriek in Nof- no. De politie kon niets tegen hem vinden, maar toen hij in de fabriek terugkeerde, bleek dat voor 500 roe bels aan instrumenten gestolen was. Deze baptist werd toen beschuldigd van diefstal. Zijn huis werd onder zocht en toen er geen machineonder delen te voorschijn kwamen werden zijn bijbel. theologische boeken, schrijfmachine en bandrecorder in beslag genomen. Zijn motorfiets werd geveild om de fabriek de verdwenen werktuigen te vergoeden. Met naam en toenaam beschrijft Kovaltsjoek in deze open brief aan de secretaris van de Communistische Partij wie hem gemarteld hebben. Hij werd zo hard in zijn buik getrapt en gestompt dat hij wekenlang geen voedsel tot zich kon nemen. Hoewel hij onder dokters toezicht stond, bleef men hem schoppen en slaan, omdat hij weigerde iets negatiefs te zeggen van zijn geloofsgenoten. (Van BEROEP Eind oktober komen vijfhonderd bestaan, dat wij geen enkele politieke leidende figuren van het Spaanse pro- bedoeling hebben. Onze enige tegenover de nieuwe Ds. Martinez dacht, dat bij voor beeld de mogelijkheid erin zit dat de verplichting om nauwkeurige admi nistratie van leden en financiën aan Als de nadere reglementering ons hiertoe de mogelijkheid biedt, zonder dat ons geweten daarbij wordt aange daan, is er voor ons geen enkel be zwaar, om dc nieuwe wet te aanvaar den. aldus ds. Martinez. Studentencongres over zedendelicten AMSTERDAM Op 10 en 11 okto- ber wordt in het Minervapaviljoen i een congres gehouden met als thema „De wetgeving met betrekking tot de- I lieten tegen de zeden." Lezingen zullen worden gehouden door drs. J. A. Koops. hoofd we tenschappelijk bureau NVSH, prof. dr. F. J. Heggen, theologicum Roer- mond en mr. W. H. Overbeek, officier van justitie te Utrecht. Het congres wordt besloten met de bespreking van een door studenten opgesteld wetsontwerp met memorie van toe- lichting. Het congres wordt georganiseerd I door de juridische faculteitsvereni- I ging aan de Vrije Universiteit ter j gelegenheid van haar 75-jarige I bestaan. Zijn vrouw slaagde er in een be roep te doen op de hoogste officier van justitie. Het gevolg was dat hij naar een ziekenhuis werd getranspor teerd. Zijn vrouw werd bericht dat hij kanker 'had en ieder ogenblik kon sterven. Enkele dagen later werd hij vervoerd naar Lvof, een plaats 215 kilometer verder. Zo erg was zijn toestand dat hij tijdens de reis tel kens bloedtransfusies moest ontvan gen. De dokters daar konden hem niet meer helpen. Hij verzocht om naar huis te mogen gaan om daar te ster ven, maar in plaats daarvan werd hij naar een gevangenis gebracht, waar hij geen enkele medische verzorging ontving. In die tijd deed zijn vrouw een beroep op Chroesjtsjof en Breznjef en kreeg hij eindelijk toestemming om thuis te sterven. In zijn woon plaats werd hij weer opgenomen in een ziekenhuis en tot verbazing van iedereen begon hij te genezen. INVALIDE :e kerkredactie) KIEL In Siberië zouden volgens informatie van de Duit se hoogleraar Harald Kruska nog 1,1 miljoen mensen leven van lutherse belijdenis. Het zijn merendeels Wol- ga-Duitsers, Baltische Duitsers en Zwarte-Zee-Duitsers, die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Russische regering naar Siberië gede porteerd zijn. Volgens de informatie van Kruska blijft 'het merendeel van deze mensen in Siberië vasthouden aan hun geloof en aan de Duitse taal. Prof. Kruska leidt een bureau van de Evangelische Kerk in Duitsland, dat zich speciaal bezig houdt met de verstrooide Duitsers in Oost-Europa en dat over het algemeen over goede informatie beschikt. Drie dominees Er werken in Rusland drie Duits sprekende predikanten, één voor Moskou, één voor Leningrad en één voor Siberië. De onlangs uitgekomen statistiek van het wereldlutheranisme (van de Lutherse Wereldfederatie) geeft voor Rusland 727.000 lutheranen op, maar zij behoren allen tot de lutherse ker ken in Estland, Letland en Litouwen. Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kannen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband slaan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraagt Is het waar dat men de eeftijd van een lieveheersbeestje ;an bepalen door het aantal stippen op het rugschild te tellen? En als het diertje geen stippen maar zwart-rode blokken op de rug heeft? Antwoord: Er zijn vele soorten, die onderling verschillen. Ze behou den kleur, tekening en grootte hun hele leven. Dergelijke verhalen ko men voort uit onbekendheid en het streven om een verklaring te geven zonder dat dit op een onderzoek be rust. Vraag: Een huis is gehuurd door ?en oude dame. bij wie een jongere damc inwoont. De oude dame zegt dat dit haar pleegkind is en recht heeft de huur voort te zetten als zij overlijdt. Is dit juist? Antwoord: De huurbescherming strekt zich uit tot personen over wie de overledene of diens (wier) echtge note (echtgenoot) te eniger tijd de voogdij heeft uitgeoefend, voorzover zij tot op het ogenblik van overlij den in de woning met de overledene een gemeenschappelijke huishou ding hadden. Als zii een pleegdochter is doch niet onder de voogdij van de overle dene of haar man is geweest en als zij niet in één gezin met de overlede ne heeft samengewoond, geniet zij geen huurbescherming. Eind september beslissin» bijbelvertaling (Vil s kerkredactie) AMSTERDAM Aan het eind van deze maand zal worden beslist, of het werk aan de Oecumenische Bijbelver taling zal worden voortgezel Daartoe zullen het Nederlands Bij belgenootschap en de Katholieke Bij belstichting in een gemeenschappe lijke vergadering bijeenkomen. De beslissing is afhankelijk van (wee fac- In de eerste plaats komt de proef- vertaling ter tafel, die een oecume nische vertaalcommissie onder lei ding van prof. dr. C. Brekelmans MSF. heeft gemaakt. Deze commissie heeft de boeken Jona en Amos ver taald. De tweede factor betreft de finan ciën. De vertalingskosten worden op een half miljoen geschat, dat beide bijbelgenootschappen elk voor de helft moeten opbrengen. Het Neder lands Bijbelgenootschap heeft daar voor het fonds, dat gesticht werd bij het afscheid van ds Siilevis Smitt. De stand van dit fonds is op het ogenblik 115.000 gulden. Op 16 september werd hij ontsla- J gen als invalide tweede klasse, een I categorie die gebruikt wordt om mensen te beschrijven die ideaologisch onaanvaardbaar zijn voor de staat. Hij mocht naar een sanatorium in Odessa vertrekken, waar hij weer leerde lopen. Na een jaar was hij zelfs zover dat hij weer lichte werkzaamheden kon gaan verrichten. Terwijl zijn vrouw Tijdens een vakantie in zijn eigen* huis bij zijn vrouw, deed de politie weer een inval. Al zijn bezittingen werden in beslag genomen, ook zijn 250 gespaarde roebels, zodat zijn vrouw en hij zonder een cent achter bleven. Zonder arrestatiebevel werd hij opnieuw weggevoerd. Weer werd hij ondervraagd over leden van de kleine gemeente. Hij werd er van beschuldigd dat hij helemaal geen invalide was, maar j de artsen had omgekocht. De politie liet hem door een arts onderzoeken die hem krankzinnig verklaarde. Hij slaagde er echter in uit een psychia trische inrichting te ontsnappen. Omroep lees het zelf in de gratis aktie-krant van Schrijf even 'n kaartje naar POSTBUS 5186 ROTTERDAM NED. HERV. KERK Beroepen te Westerhaar-Vriezen- veensewijk - toez.: K. v. d. Sluijs te Herwijnen: te Klaaswaal: G. Jonkers RnlF.r te Hazerswoude; te Valburg-Homoet: UUUJ1 J. L. W. Koppenhol te Haaften; te Bles- In zijn schuilplaats heeft Ko- i kensgraaf^C. Treure te Hasselt:^ te Zalk altsjoek zijn open brief aan de lei- Aaa ders van de Communistische Partij geschreven. Hij zegt dan onder meer: „Mijn vrouw weet op het moment niet waar ik ben en ik weet niet wat ik nu moet doen. Was deze ongrond wettige vervolging van gelovigen een tijdelijke of een regionale kwestie, dan zou ik kunnen vluchten naar een streek waar een dergelijke vervol ging niet plaats vindt. Maar waar moet ik heen vluchten?" Hij vervolgt: „Ik wil trouwens hele- maal niet vluchten. Ik zou veel liever met u een gesprek hebben, als ten minste mijn persoonlijke veiligheid wordt gegarandeerd. Als u die garan tie niet wilt geven in een land dat ook het mijne is, moet u wel beseffen dat ik me dan gedwongen zal voelen om een beroep op een internationale veldhuiizen organisatie te doen, of te vluchten naar een ander land." Ie vrouw in het ambt. In i w die het hogs.e Promotie drs. Jur» i van de kerk vormt. H SEATTLE De Protestantse Episcopaalse Kerk heeft besloten tot toelating van de vrouw in het ambt. De conventie, bestuursorgaan van de kerk vormt, nam het besluit met overweldigende meerderheid van stemmen. Deze Amerikaanse kerk is na de Kerk van Engeland de belangrijkste kerk van de anglicaanse wereldge meenschap. De Kerk van Engeland verwiarp enkele weken geleden een voorstel, de vrouw tot het ambt toe te laten. Daar vond men het beter, de Lambeth-conferentie af te wachten. Op dit „anglicaans concilie" dat vol gend jaar gehouden wordt, zal de kwestie van de vrouw in het ambt uitvoerig ter sprake komen. De deken en de drie predikanten gaven aan het einde van de gemeenschappelijke dienst samen de zegen aan de gemengde gemeente. Van links naar rechts ds. J. C. Nennie, ds. W. S. Duve- kot, ds. P. J. van Ouwerkerk en deken G. J. M. ten Have. (Van onze onderwijsredactie) EINDHOVEN Vanmiddag is aan de technische hogeschool tot doctor in de technische wetenschap pen gepromoveerd drs. J. W. Jurg. Zijn proefschrift was getiteld „On the mechanism of the generation of petroleum". Promotor was prof. dr. G. C. A. Schuit, hoogleraar in de an organische scheikunde. Dr. Jurg bezocht de le christelijke h.b.s. te Den Haag en studeerde scheikunde aan de VU te Amster- (Van onze correspondent) BRIELLE Van zondag af zullen in de rooms-katholieke bedevaartskerk van Den Briel in het vervolg drie diensten worden ge houden, de rooms-katholieke, een hervormde en een dienst van de Protestantenbond. Om dit feit te vieren is afgelopen zondag een oecumenische eredienst belegd, waaraan de pastoor en de beide predikanten medewerkten. Deze kerk is indertijd gebouwd ter nagedach tenis van de 19 rooms-katholieke geestelijken die in 1572 door de Watergeuzen werden ge ëxecuteerd. De bijzondere dienst is belegd op initiatief van de deken van Brielle, G. J. M. ten Have. Hij leidde de dienst samen met de hervormde predikanten J. C. Nen- nie en W. S. Duvekot en ds. P. J. van Ouwerkerk van de Nederlandse Protestantenbond. Tevens verleende "net hervormd kerkkoor zijn medewerking. De rooms-katholieke deken, de protestantse predikan ten en de kerkeraadsleden namen plaats op het altaar. In een korte predikatie wees deken Ten Have op de verdeeldheid die de christenheid nog steeds kenmerkt. Na de Schriftlezing door ds. Van Ouwerkerk preekte ook nog ds. Nennie. Hij zei: „We hebben gewoon een gezamenlijke eredienst willen houden als inleiding voor het gezamenlijk gebruik van deze bedevaartskerk. De scheuringen in de kerk bestaan vandaag nog. maar we zijn hier op deze plaats begonnen met het herstel. De dienst werd beëindigd met de zegen die door de deken en de drie predikanten gezamenlijk aan de oecu menische gemeente werd opgelegd. Veecaten: J. C. Terlouw te Lage Vuursche: te Leiden (vac. J. M. D. v. d. Berg): A. J. de Jong te Scheveniu- gen: te Leiden (vac. A. J. Lamping - jeugdpred.L W. Straatsma te Dedems- Aangenomen naar Tolbert (Gr.>: J. A. Poelstra te Eext (Dr.); naar Schild- wolde c.a.-toez.: J. A. Geuzebroek te Stadskanaal: naar Buidepost: R. Bijl te Joure, die bedankte voor Balk. Bedankt voor Melissant: H. Zethof te Kockengen: voor Woerden (4e pred. pi.) en voor Capelle a.d. IJssel (wijk 'wesri - toez.: J. Vos te Rijssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Helpman en te Ter Apel (accl.): F. de Jonge te Emmer- Compascuum. Aangenomen naar Brielle: B. Slingen- berg te Renswoude. Bedankt voor Boskoop en voor Schoonebeek: W. F. Koelé te Ens (N.O.P.); voor Donkerbroek (vac. A. M. Kievit te Westerlee. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Axel (vac. M. v. Doo- ren): P. v. Gurp te Oldehove. Beroepbaarstelling: Ds. W. Boessen- kool van Die Vrye Gereformeerde Kerk van Kempton Park (Zuid-Afrikai is beroepbaar CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Naarden en te Utrecht noord. kand. W. v. Sorge te Apeldoorn. Tweetal te Leerdam: M. Baan te Zeist en kand. W. v. Sorge te Apel- HET WEER IX EUROPA Brussel Luxemburg Frankfort Münchcn Zürlch

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2