MARGRIET VERWACHT IN APRIL BARY JAMIN Eerste geboorte in 't Loo Vierde voor troonopvolging Employé's KLM vrij? Bankroof twee doden Advies SER: Betere bescherming van de pensioenrechten Melk besmet: zestien kinderen gestorven OLGA Dinsdag 26 september 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich li ghablevan mijn her» In teghempoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 i Haag.u Courant Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf J)EN HAAG Prinses Margriet verwacht eind april een baby. De prinses, die onder normale controle van haar huisarts staat, voelt zich goed. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde gisteravond mee dat de Prinses voorlopig niet veel wij zigingen zal aanbrengen in haar dagelijks programma. Wel zal zij zich beperken in haar repre sentatieve verplichtingen. In overleg met de huisarts is prof. dr. W. P. Plate uit Utrecht, die ook prinses Beatrix heeft bijgestaan bij de bevalling, als specialist aange zocht Prof. Plate wilde gisteravond geen enkel commentaar geven op zijn bijzondere opdracht. „Ik heb in april van dit jaar (bij de geboorte van prins Willem-Alexander) mijn leergeld betaald." Ook kon prof. Plate niet zeggen of de geboorte in Apeldoorn, dus op paleis Het Loo, waar prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven wo nen, of in het academisch ziekenhuis in Utrecht zal geschieden. Hoe holler het hoofd, hoe meer onverdiende lof men er zonder gevaar in kan gieten. HOHENEMSER Russische baptist beklaagt zich bij Breznjef - pagina Kernmerk „Geloven buiten de kerk" is de titel van een serie gesprekken, die een onzer redacteuren had met mensen, die grote moeite hebben met het geloof zoals het in de kerken wordt beleefd. Vandaag publiceren wij het eerste gesprek in deze serie (zie pag. 7). I HtT WitR| Minder warm DE BILT In de warme en vochtige lucht, die met een zui delijke wind naar ons land stroomt, liep de temperatuur gisteren in 'het zuidoosten op tot ongeveer 26 graden. Voor het weer van morgen is een oceaan front, dat behoort bij een vry diepe depressie bij Ierland, van belang. Dit front dringt verder in oostelijke richting en kan ons land vannacht met enkele buien of enige regen passeren. Morgen overdag worden op klaringen verwacht, waarbij het op de meeste plaatsen droog weer zal zijn. De overwegend matige wind ruimt van zuid naar zuidwest, terwijl de tempe raturen lager zullen blijven dan vandaag. DE BILT Vanavond en vannacht tijdelijk enige regen of een bui. Morgen overdag opkla ringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Minder warm. J 6.33. onder 18 29. r 16.03. Vierde "HE baby van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zal de vierde zijn in de lijn van troonop volging: eerst komt prinses Beatrix in aanmerking, dan haar zoon prins Willem-Alexander, vervolgens prin ses Margriet zelf en dan haar zoon of dochter. Het kind zal de titel prins of prinses van Oranje-Nassau krijgen met daaraan toegevoegd de geslachts naam Van Vollenhoven. De aan spreektitel zal „hoogheid" zijn. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven verloofden zich in maart 1965, toen Pieter nog rechten studeerde in Leiden. Vorig jaar be haalde hij zijn meesterstitel en di rect daarna moest hij in militaire dienst. Thans is hij vaandrig bij de Koninklijke Luchtmacht. Na hun huwelijk op 10 januari van dit jaar heeft het paar zijn f intrek genomen in een deel van paleis Het Loo, waar koningin Wil- helmina na haar troonsafstand heeft gewoond. De eerste ALS het prinsje of prinsesje in- derdaad in Daleis Het Loo wordt geboren, zal het voor het eerst in driehonderd jaar zijn dat een Oran jetelg hier het levenslicht aan schouwt. Drie van de vier kinderen van koningin Juliana en prins Bernhard werdén in paleis Soest- dijk geboren. Alleen de aanstaande moeder, prinses Margriet, kwam in Canada ter wereld (op 19 januari 1943). Prins Willem-Alexander werd zo als bekend in het academisch zie kenhuis in Utrecht geboren. Drie leden van het Koninklijk Huis zijn in de laatste dagen van april geboren: koningin Juliana en Pieter van Vollenhoven op 30 april en prins Willem-Alexander op 27 april. NEW YORK Autoriteiten van de VN hebben vernomen dat de vier KLM-employés, die in Guinee wer den vastgehouden, vrij zijn. De KLM heeft nog geen bevestiging van deze berichten kunnen krijgen. In de loop van gisteren zijn vol gens de functionarissen van de VN 27 personen vrijgelaten. Onder hen waren Francois Kamano, 22 beman ningsleden van een vissersvaartuig uit Ivoorkust en de vier Nederlan ders. Ivoorkust heeft dertien Guinese burgers naar hun land laten terug keren. Hiermee is een einde gekomen aan het wederzijds vasthouden van gijzelaars uit weerwraak. De Nederlanders waren vastge houden, omdat Guinee de KLM de aanhouding van Guinese autoritei ten door Ivoorkust verweet. Keus bij vergissing - aan Noordvietnamezen Overgave of dood door bommen SAIGON Amerikaanse vliegtuigen hebben boven een Noordvietnamees dorp pamfletten uitgestrooid, die de bevolking troor de keus stelden tussen overgave en de dood door Amerikaanse bombardementen. In Saigon wordt gesproken van een vergissing: de strooibiljetten waren kennelijk bestemd voor gebruik in Zuid-Vietnam. Het bewuste dorp ligt zes kilometer ten noorden van de buf ferzone tussen de twee Vietnams. Een Amerikaanse woordvoerder zei niet te weten hoe de Noordvietnamezen zich aan de „zuidelijken" zouden kunnen overgeven zonder door deze zone te trekken. DEN HAAG Een wetsontwerp is ingediend, waarbij wordt voorge steld de omzetbelasting op chocolade en chocoladewerken, bier, wijn, fris dranken, bromfietsen, suikerwer ken en suikergoed te verhogen van( 10 tot 12 procent. Deze verhoging maakt deel uit van de fiscale maatregelen, die in de Miljoenennota zijn aangekon digd. Eén man gevat MILAAN In Milaan zijn gisteren twee mensen doodge schoten en vijftien gewond bij een vuurgevecht tussen de politie en twee mannen die juist bij een bankoverval 50.000 a 60.000 gulden hadden buit gemaakt. Een van de twee bankrovers, die licht gewond werd, kon worden ge vangen genomen, de andere wist te ontkomen in een auto die later is teruggevonden. Onder de gewonden; van wie er twee ernstig aan toe zijn, bevinden zich vijf politiemannen. Volgens de kassier van de bank hadden de twee overvallers rustig in een rij staan wachten. Toen zij aan de beurt waren, bonden zij een zakdoek voor hun gezicht en eisten al het geld op. Nadat zij een bezoeker en een politieman bewusteloos hadden ge slagen renden zij naar een wach tende auto. Toen de politie hun de weg versperde, openden zij het vuur. Hu welijk Lynda 9 december WASHINGTON Het huwelijk tussen Lynda Byrd Johnson en kapi tein der mariniers Charles E. Robb zal op zaterdag 9 december voltrok ken worden in de oostelijke vleugel van het Witte Huis. Het gevolg van het echtpaar zal uit veertien perso nen bestaan. Mevrouw Nugent, de zuster van de bruid, zal bruidsmeisje zijn. Verwacht wordt dat de huwe lijksvoltrekking een militair tintje zal hebben. Details zijn echter nog niet bekend. Lynda is de achtste presidentsdochter die in Washington in het huwelijk treedt en de zevende die uit het Witte Huis trouwt. Twee doden door kolendamp GRONINGEN In Groningen zijn twee bejaarden, de 79-jarige heer J. K. Korthuis en zijn gewezen vrouw, die weer bij hem woonde, de 74-jarige mevrouw Y. K. Palts door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. De slachtoffers werden door een zoon, die met zijn vrouw op bezoek kwam levensloos in twee stoelen aangetrof fen. Men had de beide mensen zaterdag voor het laatst gezien. Een onderonsje tussen moeder en dochter. Prinses Margriet overgelukkig omdat zijtegen eind april, haar eerste baby ver wacht. de Koningin omdat zij dan voor de tweede maal groot moeder wordt. Het zal voor de eerste maal zijn dat in het geveer driehonderd jaar oude paleis Het Loo een baby wordt geboren. Drie agenten in oktober voor rechter AMSTERDAM In oktober zullen voor de rechtbank de drie Amster damse agenten terecht moeten staan, die ervan worden beschuldigd de 23-jarige student Bob Bermond te hebben mishandeld tijdens de ope ning in maart 1966 van de befaamde fototentoonstelling over het poli- tie-optreden bij het huwelijk van prinses Beatrix. Deze zaak was eerst geseponeerd door de officier van justitie, mr. Hartsuiker. Hierna had de student zich tot het gerechtshof gewend, dat besliste dat de agenten alsnog straf rechtelijk moesten worden vervolgd. Het is de tweede klacht van de 74, die vorig jaar bij mr. Hartsuiker wer den ingediend over het optreden van de politie, die tot een vervólging heeft geleid. De eerste klacht betrof ook een student, Cas Wouter, die aan een oog werd gewond en waar voor een politieagent een boete van honderd gulden kreeg. room caramels niet duur wel heerlijk (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Sociaal Economische Raad heeft aan de regering twee adviezen uitgebracht over de versterking van de positie van de werknemer bij ontslag. De pensioenrechten moeten veiliger gesteld worden en bij de opslagtermijn moet meer rekening worden gehouden met het aantal dienstjaren en de leeftijd van de betrokkenen. De regering (kabinet-Zijlstra) had in een wetsontwerp voorgesteld dat werknemers van 50 jaar en ouder bij ont slag een extra ontslagtermijn zouden moeten krijgen van dertien weken. De SER wil deze regeling minder gunstig maken, omdat zij nadelig is voor de werknemer. Krijgt de ontslagen man opnieuw werk dan zou ook zijn volgende werk gever deze extra ontslagtermijn van dertien weken in aan merking moeten nemen. Over het algemeen zullen de onder nemers in dit geval voorkeur hebben voor jongere werk krachten. De SER stelt daarom voor de ex tra ontslagtermijn voor werknemers van 50 jaar en ouder evenveel we ken te laten duren als de man dienstjaren telt boven zijn 45ste jaar. Had de man door langdurig dienstverband in een onderneming voor zijn 50ste jaar reeds een op zegtermijn van dertien weken be reikt, dan kan dit by 50 jaar toch nog oplopen tot een opzegtermijn van in totaal 26 weken. Pensioenen Ook op het punt van de bescher ming van de pensioenrechten van de ontslagen werknemer wijkt de SER van de regeringsplannen af. De SER stemt graag in met het voor nemen van de regering om ook de uitkeringen van niet-wettelijk gere gelde bedrijfspensioenfondsen veilig te stellen bij bedrijfssluiting, maar de raad vreest dat deze regeling in de praktijk nooit zal werken. De arbeiders staan te laag op het prioriteitenlijstje als het gaat om de verdeling van het geld dat in een failliet bedrijf nog is overgeble ven. Bovenaan komen op het lijstje voor de fiscus en de uitvoeringsor ganen van de sociale verzekering. De SER vraagt zich af, of de pen sioenrechten van de werknemers niet boven die van de uitvoerings organen voor de sociale verzekering geplaatst zouden kunnen worden. De SER vraagt in het algemeen om betere veiligheidsmaatregelen. In afwachting hiervan zou het Alge meen Werkloosheidsfonds in geval Pompekliniek niet goed beveiligd DEN HAAG —De pas in gebruik genomen gesloten afdaling van de Dr. Pompekliniek in Nijmegen vertoont onvolkomenheden in de materiële be veiliging. Deze zullen zo spoedig mo gelijk worden verholpen. Dit antwoordt minister Polak van justitie op vragen van het liberale Tweede Kamerlid mr. Geurtsen naar aanleiding van de ontsnapping van een jongeman, die wegens een zeer ernstig delict in de kliniek was opge nomen. VS maken super snel vliegtuig WASHINGTON De Ameri kaanse luchtmacht besteedt dit jaar dertig miljoen dollar om een snel vliegtuig met ultra moderne radar te ontwerpen, dat bommenwerpers die de VS aanvallen kan onderscheppen. Het toestel dat Awacs zal heten moet vijandelijke toestellen ontdekken en supersonische Amerikaanse jagers uit zenden om ze te vernietigen. Dit sys teem is een verbetering van de bestaande luchtdefensie. VSÓPlVAAR 200 MILJOEN WASHINGTON Voor het eind van het jaar zullen de Verenigde Sta ten 200 miljoen inwoners hebben, zo gelooft het bureau voor de statistiek in New York. Het bureau grondt deze verwachting op de bevolkingsgroei sinds 1960. TIJUANA In de Mexicaanse grensstad Tijuana zijn gisteren zestien kinderen gestorven na het drinken van melk, die besmet was met gevaar lijke bacteriën. De toestand van 25 andere kinderen is kritiek. In totaal zijn er vijftig in ziekenhuizen opgenomen. Een groot aantal kinderen en vol wassenen zijn onder doktersbehandeling. De meeste slachtoffers waren jonger dan vier jaar. De melk was gis termorgen verkocht. en toonde in de loop van de dag haar gevaarlijke samenstelling. De gezondheidsdienst heeft de overblijfselen van de party, die afkomstig was van de La Vaquita-melkbedryven, in beslag genomen en de verkoop tot nader order verboden. De aard van de vergiftiging is niet bekend. Mon sters van de melk zyn naar San Diego in Californië gezonden. van faillissement de door de werk- gever niet betaalde pensioenpremie over maximaal een jaar moeten ver goeden. De SER meent dat de Pen sioen- en Spaarfondsen Wet op dit moment te weinig veiligheid en ga rantie biedt. Beide adviezen zijn vandaag door de SER aan de regering aangeboden. Pensioenaanspraken Roolvink onderzoekt maatregelen DEN HAAG De minister van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer Roolvink, onderzoekt thans de stappen die kunnen woMen onderno men om te bereiken dat meer nog dan thans het geval is de door werkgevers aan hun werknemers toegezegde pen sioenaanspraken ook werkelijk worden gerealiseerd. De bewindsman zegt dit in antwoord op vragen van de socialistische Tweede- Kamerleden mr. Masman en mr. Van Lier, die hadden geïnformeerd van zaken bij het pensioemunu» de failliet verklaarde radiatorenfa- Een onderzoek van de Verzekerings kamer gaf geen aanleiding tot het ne men van maatregelen. Tot augustus van dit jaar is het bedrijf de verplichtin gen nagekomen. Pas daarna werden geen bijdragen meer voldaan, aldus mi nister Roolvink. De vordering van het pensioenfonds op de onderneming be droeg half augustus naar schatting ƒ850.000. MATRASSEN BONN VANGT 12 SPIONNEN BONN De Westduitse contra-spi- onage heeft de afgelopen vijf weken vijf Oostduitse spionage-organisaties opgerold en twaalf agenten aangehou den, aldus het ministerie van binnen landse zaken in Bonn. De agenten waren uitstekend opge leid en voorzien van de laatste snuf jes op spionagegebied. Volgens een schatting werken er zesduizend com munistische agenten permanent in de Bondsrepubliek. Bescherming rvNZE uitgebreide sociale wetge- ving ten spijt blijkt ook bij ons de werknemer in bepaalde omstan digheden alsnog een betere bescher ming te behoeven. Men denke maar aan de mogelijk heid van bedrijfssluitingen, waarvan zich de laatste tijd nog enkele schrij nende en beangstigende voorbeelden hebben voorgedaan, met ook voor de werknemer bittere gevolgen. Aan de dag is óók gekomen dat de naleving van de pensioenverplich tingen soms te wensen overlaat. Wij hebben bij dit alles niet de min ste behoefte aan generalisering. De ondernemers als zodanig beseffen hun verantwoordelijkheid. Het zijn echter enkelingen die afdoende wet telijke regeling noodzakelijk ma ken. Zo heeft ook onze Sociaal Econo mische Raad het begrepen. Zijn ad viezen om bestaande regelingen èn gedane voorstellen méér waterdicht te maken geven we in het huidige denkpatroon een goede kans. Nuttig TJET is niet juist om uit steekproe- ven op kleine schaal vérgaande conclusie te trekken. Dit soort onderzoekingen wordt steeds meer toegepast, maar zelfs vanuit de breed opgezette en we tenschappelijk verantwoorde en quêtes is het moeilijk het Neder landse volk bepaalde standpunten aan te wrijven. Wél kan men spre ken van nuttige vingerwijzingen voor intern gebruik. Zo ook met de steekproef uitgevoerd voor de reclasseringsinstellingen. Beweerd wordt, dat een sterkere binding aan de kerk samengaat met een hardere houding ten opzichte van straffen en minder bekendheid met het reclasseringswerk, althans minder enthousiasme. Intussen is bereidheid om het particuliere werk te steunen toch zonder meer af te leiden uit de opbrengst van ker kelijke collecten en de arbeid van de Protestants-Christelijke Reclas- seringsvereniging. Een hardere straf-houding bij ker- kelijken is wel verklaarbaar uit binnen de kerk aanvaardbare ge- zagsnormen. Maar ook hier is een absolute uitspraak minstens voorba rig. Verheugend Is de door een groot percentage gesteunde mening, dat in de gevangenis nadruk moet vallen op heropvoeding en niet op straf. Zonder de morele steun van het publiek zou het werk voor de re classering een ondankbare zaak zijn. Blij nieuws "jVIET alle nieuws is droef nieuws. Er mag nog wel eens wat ver heugends tussendoor komen, dat ons dankbaar zal stemmen. Zo nu met het verblijdende bericht over onze prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. We kunnen al nauwelijks meer spre ken van ons koninklijk gezin. Het is steeds meer zich aan het uitbrei den tot een koninklijke familie. Historisch bezien voltrekt zich sinds geruime tijd een interessante ont wikkeling. Eens spraken we voornamelijk van „het koningschap", eigenlijk een abstract begrip. Daarop werd 't „het koninklijk huis", al veel meer con creet dus. En dat koninklijk hnis werd nog aanzienlijk menselijker toen we gingen spreken van „de ko ninklijke familie". Het kan aan de verbondenheid met ons volk ten goede komen. Thans echter onze oprechte geluk wensen aan de aanstaande moeder en haar man. ^etaatt: per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1