VARA BREEKT TABOE CommentaarSOCTATE DOCUMENTAIRE de stad en dokter Moore ONTMOETING 1 (Van onze radio- en tv-redactic) Teveel rek in Forsyte Saga FENKLUP MET YVONNE DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 HOOP OP GOEDE INVLOED ADVERTENTIES GEWEIGERD De AVRO heeft gisteravond bijzon der veel werk gemaakt van de start van een serie religieuze televisiepro gramma's getiteld „Twistgesprekken met God". Niettegenstaande imponerende dé cors en uitermate ruime opstelling van medewerkers plus het gebruik van groot scherm voor filminlassen, honoreerde de uitzending, geleid door ds. Barthold van Ginkel, de hierdoor gewekte verwachtingen niet. Men kreeg aanvankelijk de indruk te maken te hebben met een grote ontmoeting op kerkelijk en buiten kerkelijk terrein, waartoe mede een panel was samengeroepen. De panel verdween echter in de mist, het zat er alleen maar. Van wel op indrukwekkende wijze maar tevens griezelig hoog in „hok jes" geïnstalleerde medewerkers kwa men ook slechts enkelen aan het woordde anderen dienden, mèt an tieke meubelstukken, blijkbaar als re- quisieten. Die enkelen ontkenden te geloven in God of zagen zijn leiding wat vaag in bepaalde gevoelservaringen. Als tegenwicht legde een viertal personen, onder wie de gebedsgene zer Maasbach, getuigenissen af van bekering of gebedsverhoring. Ook kolonel Van Velzen, die gruwe len heeft bijgewoond in Auschwitz en daardoor sterk is geschokt in zijn geloof in Gods bemoeienis met de mens, deed zijn sober, aangrijpend verhaal. Het geheel vertoonde weinig samen hang en Bob Rooyens kon zich nu eens heerlijk uitleven in ruimteregie. Ds. Van Ginkel kwam tenslotte wat onverhoeds tot de conclusie, dat de stem van het geweten Gods stem in het mensenleven betekent. Wij be twijfelen, of deze uitzending heeft be antwoord aan het doel van de ont moeting tussen voor en achter het scherm. Ons leek het voornamelijk een fraai kijkspel. Het nieuwe Duitse vervolgspel „Vlucht zonder uitweg" is een weinig opvallend misdaadverhaal, dat niet erg meeviel in de eerste uitzending. Wie op Nederland 2 naar de film „De goede aarde" keek, zal veel meer heb ben genoten. Kruiswoordpuzzel HILVERSUM „We weten, dat het niet tot de goede jour nalistieke gebruiken behoort, publikaties te doen over zelf moorden. Maar verleden jaar werden er in Nederland 850 ge pleegd en dat cijfer maakt ons bezorgd en verontrust. Wie ooit de bepaling heeft gemaakt dat er over dit onderwerp niet dient te worden gepubliceerd, is ons onbekend. Wij hopen met een documentaire reportage erover wanhopige mensen te weerhou den van zo'n stap." Dit is de verklaring welke Herman Wigbold. hoofdredacteur van Vara's tv-actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" geeft voor zijn voornemen, een gehele uitzending te wijden aan het onderwerp zelfmoord, zulks in de reeks ..sociale problemen", waar in ook andere weinig of niet in het openbaar besproken vraagstukken zoals abortus provocatus, het ge bruik van verdovende of stimule rende middelen en de status van de ongehuwde moeder aan de orde zijn gesteld. In deze uitzendingen pleegt „Ach ter het nieuws" de problemen van diverse kanten te belichten, betrok kenen aan het woord te laten en wetenschappelijke beschouwingen daaraan vast te knopen. Tot een con clusie komt men hierbij niet: de be oordeling van het gehoorde is aan de kijker/luisteraar. Onlangs werd in „Achter het nieuws" terloops gewag gemaakt van het statistische zelfmoordcijfer over 1966: 850. Dit werd voor Her- Ly^jj-L-LLLyL a 26 M Horizontaal: 1. troep ongeordende krijgers, 4. schoeisel 7. eenmaal, 9. plaats in Gelderl. 11. nobel, 13. ont gonnen land. 15. latwerk, 16. li chaamsdeel, 17. inhoudsmaat, 18. don kere zolder in molens, 20. vruchtje, 22. vette vloeistof, 24. stad in België, 25. rivier in W. Afrika, 28. buigzaam, 29. zuiver gewicht, 30. schoenvorm. Verticaal: 1. werktuig, 2. plaats in Gelderl., 3. eer, 4. deel van het oog, 5. zoon van Jacob, 6. plaats in Friesland, 8. plaats in N.H., 9. water- doorlatend, 10. knopje op een priktol, 12. plaat van een handpers, 14. schermwapen, 18. plaats in N.H., 19. lus, 20. schel, 21. gevolg, menigte. 23. verdikking der opperhuid, 24. salaris, 26. nieuw (Gr.), 27. kreet. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. liga, 5. stee, 9. Ada, 10. den, 11. oer, 12. maal, 14. port, 15. Someren, 19. karet, 21. koper. 22. eisen, 23. Reest, 26. Venetië, 29. Leen, 31. Eist, 33. adé, 34. Oss, 35. fee, 36. nerf, 37. stal. Verticaal: 1. lamp, 2. Ida, 3. gaas, 4. lever, 6. toon, 7. eer, 8. erts, 13. Loke ren, 14. petitie, 16. Maren, 17. Reest, 18. dos, 20. pen, 24. eerst, 25. plan, 26. veer, 27. elft, 28. stel, 30. Ede, 32. sea. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VARA heeft bijzonder veel succes met de For syte Saga en dat spreekt. Niet alleen het Britse kijkersdam dat eenmaal per week op zaterdagavond (en dat 26 keer achter elkaar) een afleve ring kreeg aangeboden „bleef er voor thuis" en liet er op andere net ten grote spektakels voor lopen, ook in Nederland rekent men met de uitzendingen en wil men niets mis sen van de grote familiegeschiede nis. Men kent de Forsytes en hun di verse echtgenoten of geliefden nu en kijkt ongeduldig uit naar het ver volg. De VARA is begonnen met drie dikke uitzendingen, waarin men tel kens twee afleveringen tegelijk zag, maar nu gaat het opeens meer mond jesmaat. Vanavond één aflevering: met 50 minuten is die bekeken. Dan dient er te worden gewacht tot 3 oktober, voorts tot 19 en daarna tot 27 oktober. Plotseling komt er teveel rek in de serie en dat is jammer, want dan blijft de samenhang van de geschie denis onvoldoende in de gedachten. Waarom niet voortgaan in het be- gintempo en, evenals de NCRV-te- levisie dat met grote dramatische produkties deed in bet vorige sei zoen, het verhaal vlug, achter elkaar vertoond? Er komen 16 afleveringen in to taal, tengevolge van enige samen voegingen. We hopen niet, dat die over de hele winter worden uitge smeerd, want dan kon de gewenste aandacht wel eens verslappen, voor al omdat nu het boek al in de handel komt. Ongeduldigen zullen het zo vlug mogelijk lezen, om alvast de rest van de gebeurtenissen te weten te komen. Hen kunnen wij er op attent maken, dat de dramatische produktie het lang uitgesponnen ver haal niet precies volgt: goed speel bare scènes worden naar voren ge haald, waardoor de geschiedenis speciale klemtonen krijgt, welke men in het boek anders aantreft. man Wigbold persoonlijk aanleiding, ook aan dit vraagstuk aandacht te gaan besteden. Hiervoor heeft hij mensen nodig, die om een of andere wanhopige reden tot een zelfmoordpoging zijn gekomen, dan wel personen, die een zelfmoordgeval van nabij heb ben meegemaakt. Hij deed reeds via het scherm een oproep tot melding bij „Achter het nieuws". Daarna heeft „Achter het nieuws" een advertentie met eenzelfde op roep opgesteld en aan vele kranten Rede prof. De Jong vanavond op tv HILVERSUM De VARA-tele- visie zal vanavond na het tweede journaal in een extra uitzending van een uur op Ned. I de gehele rede waarmee dr. L. de Jong verleden week zijn professoraat in Rotterdam aanvaardde, laten horen. De VARA was bij het uitspreken van de rede niet aanwezig, maar prof. De Jong heeft er in toege stemd, deze volledig te herhalen voor de camera's. De uitzending begint i 10.25 i Sportmodebeurs: een en al kleur (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM Ware liet niet, dat er ook schaats- en skikleding wordt getoond, men zou zich bij een bezoek aan de driedaagse Sportmodebeurs in de Expohal met deneus voor de De sportmode, met inbegrip van badkleding, tv-pyama's en vrijetijds- pakken, is de laatste jaren steeds progressiever in gedurfde kleuren en extravagante modellen en deze beurs toont al niet anders. Een nieuwtje is het doordrukken van steeds opvallender tenniskle- ding, al waagt geen fabrikant het, met 'het klassieke wit te breken na enkele vergeefse pogingen een paar jaar geleden. Voor het volgende zomerseizoen blijft alles fel van kleur (alle tinten mogen) en druk van combinaties daarin. Badstof viert nog hoogtij, ook voor paradejurkjes en mini is aan de orde van de dag. Aparte vrijetijdskleding voor he ren wordt rijkelijk aangeboden, ook hierbij schrikt men niet meer van opvallende kleuren. Het Ned. Ka toeninstituut gaf hiervan een goede indruk, door de buitenlandse idee modellen, onlangs op foto vrijgege ven, te laten Showen. Te koop zijn ze (nog) niet, de zeilpakken in beige met 'hard-oudrose, de chique overals met glimmende knopen en/of brede, afstekende ceintuurs, het paarse of drukgestreepte vakantiepak of de korte geruite cape. Maar wie weet. hoe kort dat nog duurt. De sport- en vrijetijdskleding blijft geïnspireerd op tienersmaak, hoewel de klassieke modellen die ook oude ren graag dragen, in bekende en nieuwe variëteiten ter beurze zijn. Tengevolge van enige recessie in de textielhandel zijn sommige stands op deze derde Sportmodebeurs wat eenvoudiger van opzet gebleven. RAIHO VAVtVOYD 18.00 NWS 18 15 Act. 18.30 Lich te orlcestmuz (opn) 18 S3 Gesproken brief uit Parijs. 2.55 Mozartdag Schagen 967: ^Amsterdams Strijklcwart. 211.30 Voordr. 21.45 Klass. grammofoonmuz. 22.00 De zingende kerk. 22.30 Nws. TELEVISIE VANAVOND STER: 19.56 Reclame. NTS: 20 00 Journ. STER 20 16 Recla me. VARA- 20 20 Achter het nws. 20.43 De Forsyte Saga. TV-serle (dl. 4» 31.35 In kleu ren: The Rallrodder speelfilm. 22.00 Lledjesprogr NTS: 22.30-31.35 Jourr.. Nederland II. NTS: België Nederlai aaien: 2 en 1' School-tv. 18.55 rep. (7.30-7.35 Van de v pag.i. VPRO: 7.55 Deze grammofoonmuz. en (8.30-8.35 Voor de hulsvr.) radio. 10.00 Lichte grammofi (opn.). 12.00 Lichte orkestmuz. en zangsoliste (gr). 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. voor land- en tulnb. 12.30 Me- tropole-ork. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Vrij t retprogr. 13.50 Gespr us. 16.02 Lichte 17.30 Lichte Stereo: Klassieke grammofoon muz. 7.30 Nws. 7.32 Radlokr. 7.50 Stereo: Lichte grammfoon- 8.10 Stereo: Ge u.oo Lichte grammofoonmuz. en harp. 15.50 Bijbel vertelling voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 De London - Mel- boumerace, hoorspel. 17.15 Ste- Llchte grammofoon- FM-kanalen. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 AVRO-sol. en ork. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvi taminen. (11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.02 Opei 13.05 Vrolijk een Hollands publiek 16.00 Nws. 16.02 Platen voor de Jeugd. 17.00 Nws, Country and TEI.EA INIE YIOIM.I Hert-, kerkdienst. 13.00 7.00-17.35 Jeugd-sportprogr. irammofoonmuz. 14.00 Lichte i België. Nederlands progr. Weigering Beslist niet alle kranten accep teerden echter de advertentie. Zij werd ook niet aan elk blad aange boden: ons kwartet bijv. werd niet benaderd omdat men een weigering verwachtte. Maar Wigbold, zelf mee levend lid van de r.k. kerk, richtte zich wel tot de r.k. Volkskrant, Gel derlander en Eindhovens Dagblad, die prompt de advertentie afwezen. Het Parool heeft een beslissing aan gehouden: dit blad wenst in elk ge val gewijzigde opstelling van de advertentie. Redenen voor weigeringen lijn, dat christelijke volksgroeperingen zelfmoord niet alleen als „sociaal probleem" zien en voorts, dat be paalde bladen niet willen meewer ken aan het doorbreken van het ta boe, dat men liever vertaalt als „erecode voor de journalistiek", waarbij stilzwijgend sinds jaar en dag is overeengekomen, dat over deze tragedies alleen wordt gepu bliceerd wanneer het hoognodig Is, en dan nog uiterst sober. Inderdaad wordt er melding van gemaakt, wanneer een zeer bekende persoon of bijv. iemand die levens lang dan wel wachtende op het vol trekken van de doodstraf in de ge vangenis verblijft, het recht over leven en dood in eigen handen neemt. Agatha Young Juist wel „De manier waarop dat dan om zichtig wordt meegedeeld komt ons vreemd voor," zegt Herman Wig bold. „Waar die erecode overigens vandaan is gekomen, weet ook nie mand. Waarom dit taboe dan niet te doorbreken? Er werd vroeger ook niet geschreven of gesproken over homofilie, abortus en dergelijke on derwerpen. Nu wel. Wij voelen ons niet als schenders van een officiële overeenkomst. Wij hopen door onze reportage, die wij maken in samen werking met medici en andere we tenschapsmensen, mensen te weer houden van het plegen van zelf moord. Wie wanhopig is of zodanig vereenzaamd dat hij of zij wordt gekweld door die gedachte, kan door wat anderen hebben onder vonden tot ander inzicht worden gebracht." Aan het tegendeel ge looft „Achter het nieuws" niet. Er zijn al de nodige reacties bin nengekomen, maar de reportage moet nog helemaal worden gemaakt. Een uitzenddatum is nog niet in het vooruitzicht gesteld. „In geen geval is het onze be doeling, onbescheiden om te sprin gen met ev. afgelegde verklaringen noch sensatie te verwekken, onze voorgaande programma's over so ciale problemen zijn daarvan voor beelden," meent hoofdredacteur Wigbold. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Vara heeft haar tv-tienerprogramma Fanclub omgedoopt in „Fenklup". 'tls wel eventjes wennen. Dit wekelijks pro gramma krijgt ook een nieuwe presentatrice. Een oproep daarvoor leverde de VARA 70 solliciterende meisjes op. Gekozen werd de 19-jarige Yvonne van Zuiden uit Amsterdam, die juist eindexamen MMS heeft gedaan en helemaal geen televisie-ervaring Samen met haar treedt elke maand een andere gast-presentator( trice) op, nl. iemand die op dat moment in de belangstelling staat: vanwege bijzondere sportprestaties, als nieu we vocalist (e) dan wel als gouden plaat-winnaars (es), of om andere sportieve of artistieke reden. Op 27 oktober verschijnt „Fenklup" weer op het scherm. Annelies Bouma zuster van Maya) mag al moeder van twee kinderen zijn, toch treedt zij vanavond in mini oor de camera's als zij liedjes zingt van Tony van Verre. Haar man, de gitarist Peter Niewerf, componeert die voor haar in het gelukkige thuis dat zij hebben ge vonden in een mooie Haagse flat. Met Tony van Verre maakt zij al drie jaar liedjes programma's voor de VARA-radio en vanavond komt daarvan iets op de televisie. Tony van Verre, in Middel burg geboren schrijft poëtische teksten, die Annelies Bouma graag zingt. Zij heeft haar eigen genre van bal laden en volksliederen en waagt zich nooit op het glib berige pad van de tophits. Die liggen geheel buiten haar met zorg gekozen repertoire. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.00 uur aflevering „Ja zuster, nee zuster". (Herhaling). 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur 4e deel ..De Forsyte Sage' 9.35 uur (kleur) film met de komiek Buster Keaton. 10.05 uur Annelies Bouma zingt liedjes van Tony van Verre. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO r Willem Duys' Muziekmozaïek. r Promenadeorkest speelt (stereo), r muzikale show van de Pirato, rechtstreeks, r amusementsprogramma, r Gonk. satirisch programma. Hilversum II KRO r feestconcert ter inwijding van het gerestaureerde Adema-Schreursorgei in Haarlem; werken van Hendrik Andriessen voor orgel en koor. r hoorspel van Tsjechow: „Een zwanenzang". 61 „Er zijn twee belangrijke redenen", antwoordde Moorï als steeds weer vriendelijk, aan welke bedreigingen nij ook het hoofd moest bieden. „Je hebt de mensen hier gezien, zl) beschouwen dit als hun ziekenhuis en ons als hun doktoren. Warwick heeft een gesloten staf, dat betekent dus dat Ik mijn patiënten daar niet zelf kan behandelen. We moeten ze dan aan doktoren overgeven die zij waarschijnlijk nooit eerder gezien hebben. Dat, en de onpersoonlijke atmosfeer van een groot ziekenhuis, en de afstand van huis, staat heel wat mensen tegen. En een ongelukkige patiënt is moeilijk te genezen, zoals je wel weet" Moore zweeg, blijkbaar piekerde mj over een probleem dat bij de buitenpatiënten nogal vaak voorkwam. Toen de stilte voortduurde, zei David: „De tweede reden?" Moore keek naar hem alsof hij even de draad kwijt was. „Eenvoudig dit. Hoe denk je dat goede doktoren kunnen werken ln een stad zonder ziekenhuis? Sluit dit ziekenhui» en Perkins is morgen vertrokken. Hij is al in onderhandeling over een leerstoel in Warwick. Ladd zou blijven, ik zou blijven, maar alleen omdat we te oud zijn- En er zijn wel tijden geweest dat we het moeilijker hadden om jongere mensen te krijgen dan nu." „Ik ben chirurg, en een chirurg heeft een ziekenhui» „Precies. En er is nog iets. Silver Springs is een stad die 12 km hiervandaan ligt. Daar zijn fabrieken. Die gebruiken ons voor de bedrijfsongelukken, de controle en dergelijke din gen. Dat is zestig km van Warwick, net te ver." „Ik begrijp dat u nog een dokter nodig heeft misschien wel twee. Maar heeft u er werkelijk nut van al» ik hier een jaar kom? Hebt u niet liever een man die zich hier perma nent vestigt?" „Door jouw komst win ik tijd. Tijd heb ik nodig om orde op mijn zaken te stellen. Jouw aanwezigheid zal de stad en de geldschieters ervan overtuigen dat ik niet van plan ben het ziekenhuis in de steek te laten. Dat zorgt voor veel goodwill en geeft me tijd om een nieuwe staf te krijgen en de financiële problemen op te lossen.' „Ik ben er niet zeker van dat mijn aanwezigheid hier zo'n invloed zal hebben." „Beslist, geloof me. En het fs nodig. Ik hoop dat je het doet" De deur ging open en Moore keek op. „Ja. Edna?" David draaide ziah om en zag de hoofdzuster stokstijf in de deuropening staan. „Dokter Moore, heeft u een afspraak met Stella Thayer hier in het ziekenhuis gemaakt? Zij is hier en zegt dat het zo is." „O ja, helemaal vergeten." Dokter Moore glipte van de tafel af. „Wat ga je doen, David?' „Ik dacht het vliegtuig van twee uur naar New York te nemen. Ik zal naar het hotel teruglopen het is niet ao ..Zeg Stella dat ze even wacht. Edna." Zij liepen samen door de hal en naar de voordeur. Dokter Moore hield zich erg met de zaak bezig. „Ik veronderstel dat je je beslissing nog niet hebt genomen?" „Ik zal het .u laten weten uit New York. Spoedig.' Moore antwoordde niet, ofschoon de lucht bezwangerd scheen van onuitgesproken gedachten. Terwijl hij door de deur liep, legde Moore zijn hand op Davids schouder en klopte die alsof hij zijn lievelingshond tegenover zich had. Zij schudden elkaar vriendschappelijk de hand. „Leuk hier geweest te zijn. Hartelijk dank." „Het was prettig." Toen Armstrong op straat was. wist hij dat dokter Moora op het bordes stond en hem nakeek, peinzend, vermoeid en een beetje bedroefd. Het gevoel was zo sterk dat David wel om moest kijken. Dokter Moore stond er niet. De vrouw achter het bureau van het Republic House lachte naar dokter Armstrong omdat zij hem aardig vond, ofschoon hij het leven bijzonder ernstig scheen te nemen. Zij voelde dat hij het hotel meer eer aandeed dan de handelirei- zigers. „Een boodschap, dokter. Meneer Stoner belde uit de bank en vroeg of u vanmiddag met hem wilde lunchen. Hij zei dat hij u erg graag zou ontmoeten." „Ik w?.? van plan het vliegtuig van twee uur naar New York te nemen." „Om acht uur gaat er nog een. Ik zal het vliegveld opbellen en het voor u in orde maken, als u wilt" „Nou...eh... dat is dan goed, dank u." „Meneer Stoner zei half een. Het is nu bijna half een." Om half een precies kwam Stoner het Republic House binnen met nog iemand. David, enigszins verbaasd hierover, gaf hun de tijd hun jassen op de kapstok bij de eetzaaldeur te hangen, voor hij op hen toetrad. Hij kreeg een vochtige hand van Stoner. „Dit is meneer Whitall van de openbare gezondheidsorganisatie. Dokter Armstrong." Wordt vervolgd .M HET HOOTDeriWZTte* UW DG Tc ZOCt Een Ameri- kaanse geleer de beweert de zoetste stof op aarde ontdeat te hebben. Een rode bes die hij in Nigeria gevonden heeft is 1500 keer zo zoet als suiker en 400 keer zo zoet als saccharine. Nigerianen willen de vrucht echter niet kwe ken, omdat zü te zoet is. SUKKELTJE EN BRUUNKE De vergadering be gint; heel Bosdorp is er bij. „Burgers", zegt de burgemeester, „we zullen moeten wennen aan een volkomen nieuwe situatie, nu Ouwe Pim voorgoed tovenaar af is. Iedereen zal een vak moeten leren, nu er niet meer getoverd wordt. De scholen daarvoor worden met grote spoed door metselaars uit de omgeving gebouwd. De secretaris zegt: „Laten we Ouwe Pim tot Super-Ereburger benoemen en hem een gemeen te-pensioen aanbieden". De ontvanger zegt: „En belasting hoeft hij niet te betalen!" Iedereen vindt het best! „Komt allen mee; dan gaan we het de tovenaar vertellen!" zegt de burgemeesteren dan vertrekt er wéér een lange stoet naar de Sneeuw berg. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11